Ondanks spitsvondigheden nog geen maas voor zondagsopening zwembaden van weenen Hulpprediker A. Terlouw zag zijn hartewens vervuld Tweede meihelft koeler, maar veel groeizamer Gezinszorg en Maatschappelijk Werk Oostflakkee nu centraal gehuisvest Sommelsdijk Zondagsdienst artsen Restaurant „Tonbré Arbeid krügt vervolg, ook na emeritaat ie C.C.H. barak te Oude Tonge centrum van dienstverlening 436 jaargang Vrijdag 21 mei 1971 No. 398S CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB 2SU1D-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt Useemadl per weekdinsdag- en vrijdagavond Overgordijnen verhogen de gezelligheid van uw kamer. Wij hebben ze in vele kleuren. ViÓNINGINRKHTlHS^ WEERPRAATJE modehuis dirksland tel 1396 VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - ÜGddelliariiis i,-, MIDDELHARNIS I PC^TBOX 8 Redadde en advertenties: TeL (01870) 26 29 Na S.30 uur (01870) 3302 MICHDELHAIINIS Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk GUro 107B8O ABONNEMENTSPRIJS 4.^=. PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per aua. B>9 contract speciaal tarieL Ondanks de spitsvondigheden die voor standers van het geopend zijn van zwembaden op zondag al hebisen aan gedragen kan een gemeentebestuur dat als exploitant van eeri openbaar zwem bad opti'eedt niet tot zondagsopening worden verplicht. In die richting zijn Gedeputeerde Staten die zich met deze materie hebben bezig gehouden dan ook voorgelicht door Mr. F. A. Helmstrijd, oud griffier der Staten. De argumentatie van mr. Helmstrijd Iaat ook weinig heel van de motie die in februari van dit jaar door de meerder heid van Provinciale Staten werd aan genomen. Daarin verklaarden Prov. Sta ten het o.m. als hun oordeel dat het ge sloten houden van zwembaden op zon dag door plaatselijke oiverheden de be langen van de volksgezondheid ernstig schaadt en dat het indruist tegen de re delijke verlangeris van grote groepen der plaatselijke bevolking, zij achten het daarom niet uitgesloten dat er spra ke is van strijdigheid met het algemeen belang. Ervan uitgaand dat aan het gebruik van gemeentelijke eigendommen redelij ker wijze beperkingen worden gesteld ziet mr. Helmstrijd in een besluit een bad de gehele zondag gesloten te hou den een uitspraak van graduele en min der van principiële aard; mr. Helmstrijd argumenteert: „Men kan dit besluit afkeuren, men' kan het als een onverstandig besluit aan merken, omdat de gemeente zich de baten ziet ontgaan die de zondag, als een voor velen bijzonder profijtelijke dag, zou opleveren, mar dat wettigt niet de gevolgtrekking dat het besluit om die reden botst met het algemeen be lang. Wie er aan hecht dat een gemeen teraad autonome besluiten kan nemen de klachten over de steeds toenemende beperking van deze mogelijkheid zijn legio zal moeten aanvaarden dat een raad soms een hem onwelgevallig of in zijn ogen onverstandig besluit neemt. Een raadsbesluit dat oorzaak ervan is dat van de investeringen niet het grootst mogelijke profijt kan worden getrokken, kan daarom nog niet worden getypeerd als strijdig met het algemeen belang." Ook op de stellingname in genoemde motie dat het een principe van gezonde democratie is dat een meerderheid niet zonder duidelijke noodzaak vrijheden in perkt voor minderheden met anderele vensbeschouwingen" laat mr. Helmstrijd zijn licht schijnen: „Het kan aldus zijn redenering ten principale niet doorslaggevend zijn of een kleine of grote minderheid van de bevolking de openstelling op zondag verlangt. Dit verschil kan wel van be lang zijn voor de leden der raad die geen voorstander van de openstelling zijn maar zich desondanks daarvoor wil- len verklaren, als, en omdat zij ervan overtuigd zijn, dat een zeer groot deel van de bevolking, hoewel een minder heid, daar sterk aan hecht. De grootte van de minderheid mag aldus mr. Helmstrijd niet doorslaggevend zijn. Als de raad zijn besluit heeft genomen is de vraag van de stemverhouding voor de beoordeling van dit besluit van geen belang meer. Zij die tot beoordeling van dit besluit geroepen' zijn zullen slechts rekening kunnen houden met de uitslag van de stemming. Stemmen wor den geteld, niet gewogen. De zondagswet Door de kantonrechter te Zwolle en de Rechtbank aldaar zijn recentelijk enkele zwembadkrakers vrijgesproken omdat het sluiten van het zwembad op zondag in strijd met atrikel 7 van de zondagswet zou zijn. Over de toe passing van dat artikel zegt mr. Helm strijd: „Deze bepaling houdt in, voorzo ver van belang, dat plaatselijke veror deningen geen verbodsbepalingen mo gen inhouden omtrent sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op zon dag, die niet als openbare vermakelijk heid zijn te beschouwen. Mr. Helmstrijd verklaart het vervolgens eens te zijn met degenen die zeggen dat de gemeen teraad op grond van deze bepaling het zwemmen in een zwembad op zondag niet mag verbieden. De bepaling zegt echter meer, nl. dat de raad dit niet mag doen bij plaatselijke verordening, de raad mag derhalve geen verordening uit vaardigen, die het zwemmen op zon dag in een zwembad verbiedt en tegen overtreding van dit verbod straf be dreigt. Voorts bespreekt mr. Helmstrijd de vraag of een raad dan niet het begin sel van behoorlijk bestuur schendt als hij een gemeentelijk zwembad op zon dag gesloten houdt. Hij wijst daarbij op de passage uit de motie die zegt dat de raad privaatrechtelijk na dient te laten wat hem publiekrechtelijk is verboden. Het publiekrechtelijk verbod beperkt zioh ertoe de raad onbevoegde te ver klaren de burgers te verbieden op zon dag te zwemmen. „Daaruit volgt al dus mr. Helmstrijd niet dat de raad verplicht is het zwemmen op zondag in een zwembad toe te laten. Houdt de raad het bad gesloten dan kan men de raad niet verwijten dat hij privaatrech telijk doet wat hem publiekrechtelijk verboden is, aangezien het publiekrech telijke verbod een andere inhoud heeft. Het gesloten houden van een gemeente lijk zwembad gaat eigenlijk buiten art. 7 van de zondagswet om. Mr. Helm strijd vervolgt: Nu zou men wellicht kxuinen' zeggen, dat een gemeenteraad, die het gemeen telijk zwembad op zondag niet open stelt, handelt tegen de ratio of strek king van de wet, die beoogt, dat aan de sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op zondag geen belet selen worden in de weg gelegd, die er op andere dagen van de week niet zijn, maar ik moet het Koninklijk besluit nog zien, dat op die grond een raadsbe sluit wegens strijd met het algemeen belang vernietigt. Ik zou dit een hache lijke onderneming en' bedenkelijk Ko ninklijk besluit achten. Hierom, omdat, al moge artikel 7 van de zondagswet niet in alle opzichten duidelijk zijn, het geen enkele twijfel laat omtrent de be voegdheid van de raad en de aan die bevoegdheid gestelde beperkingen. Zou men van oordeel zijn, dat deze (van onze weerkundige medewerker) Deze tweede helft van mei zal ge middeld koeler blijven dan de warme of tiroge eerste helft met een gemiddelde Biaximum temperatuur in De Bilt van omstreeks 20 graden. De droogte liep 'Mens het afgelopen weekeinde ten ^'nde toen onweersbuien over ons land jrokken. In een periode van acht weken (vanaf eind maart) was er in ons land Weinig regen gevallen. Gemiddeld over ?6t gehele land 25 mm normaal 75 mm. "et droogst bleef het in Noordoost Gro- jmgen, waar in acht weken in Delfzijl o mm neerslag viel. GRONDWATER LAAG Maandagmorgen werden vrij grote noeveelheden gemeten in Eindhoven 44 mm In een stroom van Utrecht naar de Waddenzee 20 tot 35 mm. Door deze meiregen en zachte Uic>ht is mei vanaf et begin van deze \v. l veel groeiza- er geworden,, De grcr'd'"'aterstand was IS sinds mei 1959 niet neer zo laag seweest. Toch behoeft deze ontwikke- 'ng geen afbreuk te doen aan de fraaie ndens waarmee mei begon, want ook n lange zomers die dikwijls in mei be- gnnen komen perioden van wisselval- s weer voor. In het begin van de week bleef de toestand hoopgevend, want op de weerkaart bleven de hogedrukgebie- den vrij actief en ette zich geen straal- stroom van de Oceaan door. De Duitse prognose tot half juni blijft wijzen op een licht onbestendig weerty pe en iets koeler dan normaal. Nu hebhen wij verleden jaar een da verende junimaand gehad met veel zon, 14 zomerse dagen (bijna een record voor De Bilt) en heel weinig regen. Het is aannemelijk, dat juni het dit jaar wat bescheidener zal gaan doen. Het is nog te vroeg om vast te stellen hoe het eindcijfer van deze lente wordt, waartoe behalve maart en april ook mei behoort. Valt er niet veel regen in deze tweede helft, dan zal dit voorjaar zeker bij de groep van droogsten van de laat ste eeuw behoren zoals dit in het mid den van deze week nog het geval was. Op een warme en mooie mei volgende gemiddeld, wij hebben dit over een pe riode van 140 jaren eens nagetrokken, meer goede en warme zomers dan wan neer normaal of kouder dan normaal verloopt. Hieruit mag worden afgeleid, dat een goede (warme) zomer gevoelig blijkt te zijn voor een goede springplank waar door mei dan dienst doet. (Nadruk verboden) beperkingen nog onvoldoende zijn, dan is het de zaak van de wetgever daarin te voorzien. Maar een voorziening door middel van een Koninklijk besluit, met een beroep op de ratio of strekking van de wet, die in dit opzicht omtrent 's raads bevoegdheid in elk geval volko men duidelijk is, zou, meen ik, niet door de beugel kunnen' en ontoelaatbaar zijn. Ik ontraad daarom te trachten de minister te bewegen de tostandkoming van een zodanig Koninklijk besluit te bevorderen. Een college, dat een poging daartoe zou ondernemen, zou zichzelf daarmede schaden en aan gezag in boeten. Mijn uiteindelijke conclusie is dan ook, dat de overwegingen, die de motie behelst, elk voor zich en tezamen geen steun bieden voor de opvatting, dat raadsbesluiten als in de motie bedoeld, voor vernietiging wegens strijd met het algemeen belang in aanmerking zouden kunnen komen. Andere motieven, die wel toereikend zouden zijn om een ver- nietigingsbesluit te kunnen dragen, zijn er niet, zijn althans mij niet bekend. Zwembad Stellendam We herinneren er aan dat vorig jaar het zwembad te Stellendam, dat zon dags gesloten is, werd gekraakt, B. en w. hebben toen van de raads-meerderheid machtiging ontvangen de exploitatie te staken' (c.q. het bad leeg te laten lopen) wanneer het kraken zich nog eens zou herhalen. Die machtiging is nog onver kort van kracht. BOtlWMATERlALEN Dirksland Telefoon 1333 Van zaterdag 22 mei tot maandag 24 mei Middelharnis-Sommelsdïjk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter V. d. Wulp. tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-HeT^kingen.Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Melissant. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts V. Overbeeke te Dirksland van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, tel. 1234, b.g.g. 1412. Oiide Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen' 8 uur heeft dienst zr. van Wijk, tel. 01874-289, b.g.g. 01877-1707. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Goedereede; Zaterdag 22 mei heeft dienst mevr. Mijnders, Zondag en maandag 23 en 24 mei zr. Pais. Avonddienst zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelhamis. -Ar Jachtschotel. if OUDE TONGE STAD AAN 'T HARINGVLIET Vakantiebonnen. Het inleveren van vakantiebonnen van de bouwvakkers, schilders en baggeraars vind plaats voor 28 mei 1971 bij dhr. J. de Vos, Kerk straat 6, Stad aan 't Haringvliet. Misschien heeft het er aanvanke lijk op gelelien dat veehouderszoon Adriaan Terlouw, die 65 jaar geleden in Goudriaan werd geboren, de voet sporen van zijn vader zou drukken maar onder de boerenkiel die hij overigens met trots gedragen heeft klopte een hart met andere ambities. „Er zat wel een boer in mq maar mijn hartewens was in dienst te zijn van de Koning der Kerk" zegt dhr. Terlouw ervan als hij aan de voor avond van zijn afscheid als hulppre diker van de Herv. Kerk te Middel hamis terugziet op een 27 jarig dienstverband waarin de pastorale arbeid de liefde van zijn hart had. Al eerder heeft hij geprobeerd elke publiciteit rondom zijn persoon te weren. Twee jaar geleden bij zijn zilveren jubileum lukte hem dat maar nu zijn formele afscheid aanstaande is, nu wilde dhr. Ter louw „geen stug mens" zijn en heeft hij zich neergelegd bij de aktie die door een comité wordt gevoerd om bij zijn afscheid de dank van de ge meente te vertolken. Met welke gevoelens dhr. Terlouw afscheid zal nemen?: „Zeker niet met pijn maar alleen maar met veel dankbaarheid dat ik het werk heb mogen doen en in ge zondheid nog mag voortzetten", zo formuleert hij. „Ik heb met veel vreugde in dit machtige werk bezig mogen zijn, het heeft me meer ge geven dan ik me ooit heb kunnen voorstellen". In 1934 hij was toen 28 jaar deed dhr. Terlouw examen als cate cheet. Daarop volgden een tiental jaren waarin hij op het bedrijf van zijn vader werkte en zondags het Woord bedlende en in vacante ge- m-eenten „hand- en spandiensten" verleende. Vervolgens stond hij van af 21 sept. 1944 (de dag van de slag om Arnhem) tot 1954 in Giessendam, toen een gemeente van 5000 zielen waarin hij dag en soms ook 's nachts druk bezig was. Toen hij in 1954 door de Herv. Gem.i van Middelharnls werd beroepen gaf hij daaraan ge hoor en sinds die datum werkt dhr. Terlouw als hulpprediker door de gehele gemeente heen. Hij is werk zaam in het bejaardenpastoraat, geeft godsdienstonderwijs op de Openbare School, legt ziekenbezoe ken af in de woningen en in het ziekenhuis en een stukje lievelings- werk is het voorzitterschap nu al 17 jaar van de Jongelingsvereni ging. Ook is dhr. Terlouw ouderling en gaat hij meermalen voor in de dienst des Woords. Over de jeugd, zoals hij die ont moet, is dhr. Terlouw redelijk goed te spreken; „Ze zijn opener dan vroeger", heeft hij meermalen gecon stateerd, ook heeft dhr. Terlouw mo gen ervaren dat ze gezeggelijk zijn wanneer de hoofdwaarheden aan de orde komen en ze met Bijbelse waar heden worden geconfronteerd. Na vrijdag 28 mei zal er achter zijn arbeid geen punt worden gezet, al zal hij het wel wat rustiger aan gaan doen. Dhr. Terlouw zal in de vele woningen een welkome gast blijven en Middelharnls zal hem zo God het wil nog vele malen op de fiets zien gaan, dat allemaal zolang de tweede predikant nog niet aanwezig is. Tot zolang zeker zal zijn pasto rale hart de armslag hebben die het zo graag wilde. Hoeveel bezoeken hij heeft afge legd, hoeveel begrafenissen geleid en lioeveel keer hij voorging? „Ik heb nooit met getallen willen eindigen, alleen maar met dank aan Hem." Daarvan hoopt dhr. Terlouw te getuigen in de avonddienst van de Pinksterzondag. De Stichting Gezinszorg en Maat schappelijk werk „Oostflakkee" en de Stichting R.K. Gezinszorg en Maat schappelijk Werk „Goeree en Overflak- kee" hebben elkaar in zoverre gevonden dat ze zusterlijk naast elkaar gehuisvest zijn in de C.C.H, barak te Oude Tonge. Met enig ceremonieel werd dit centrum woensdagavond officieel geopend door burgemeester W. M. v. d. Harst, nadat de voorzitters van beide Stichtingen, de heren K. van Oostende en A. van Eijke- ren in het Ver. gebouw een groot aan tal belangstellende genodigden had den verwelkomd. 'Door dhr. van Oostende werd ter in leiding van de opening gewezen op de veelheid van werk dat door de Stichtin gen, sinds de oprichting in 1949, dage lijks wordt verzet onder het „vergrijs de" deel van de bevolking en andere hulpbehoevenden. Dhr. van Oostende herinnerde aan een onderzoek dat heeft uitgewezen dat in Ooltgensplaat de be jaarden 15% van de bevolking uitma ken tegenover een landelijk gemiddelde van 10%. Illustratief voor de groei van de Stichtingen is de aantrekking van een administrateur, dhr, G. Duim, en de groei van 'het personeelsbestand van 2 in 1949 tot 130 in 1971, goed voor resp. een loonpost van 2000,— en 482000,— Ook zal er zeer waarschijnlijk binnen kort een maatschappelijk werker kun nen worden aangetrokken, ter aanvul ling van de „eenmanspost'' die thans wordt bezet door mevr. G. Broekema- V. d. Handel. Met dat alles wilde dhr. van Oostende mede duidelijk maken dat de behoefte aan bureauruimte zich meer en meer liet gelden waarom hij zich zeer ge lukkig verklaarde met de destijds aan geboden mogelijkheid de CCH barak daartoe in te richten. Met veel waarde ring werd eert gift tot een maximum van 2000,ontvangen uit het Kon. Ju lianafonds. Dhr. van Oostende besloot zijn inleiding met de wens dat er ook in de toekomst nog mensen gevonden zullen worden die bereid zijn zich te geven voor dit werk van hulp voor de zieken, invaliden en bejaarden, opdat deze zo lang mogelijk in hun eigen huis en hun eigen omgeving kunnen blijven' en, dat de onderlinge verhouding van personeel, bestuur en verdere instanties die hieraan meewerken in de toekomst mag voortduren zoals het in de voor bije 22 jaren is gegaan. Burg. V. d. Harst Ook burgemeester v. d. Harst kon zich spontaan achter het werk van de Stichtingen plaatsen, al moest de ge meente dan ook enkele jaren geleden een slordig bedrag van 387.000, bijpassen. Niettemin verklaarde dhr. v. d. Harst er trots op te zijn dat er men sen zijn die voort willen hollen in de hulpverlening zonder overigens op de financiële consequenties te letten. „Ik mag die durf dan nu schoorvoetend prijzen," gaf de burgemeester te ken nen, al verheelde hij niet wel eens wat bang te zijn voor weer nieuwe initia tievenVoorts sprak dhr. v. d. Harst over de nieuwe ideeën die bij het Mi nisterie van CRM bestaan over een ge wenste schaalvergroting. Een en ander samenvattend kon de burgemeester zijn instemming uitspreken over de door de Stichtingen bereikte samenwerking waarmee z.i. een voorbeeld is gesteld aan andere Stichtingen. Met genoegen ontsloot dhr. van der Harst de deur van het centrale onderkomen. Hij deed dat met een hem aangeboden sleutel, bevestigd aan een pop, gestoken in het uniform van de gezinshulp. De barak die waar nodig werd her steld en waaraan enkele voorzieningen werden getroffen biedt ruimte aan een bureau voor de R.K. Gezinszorg en voor het R.K. Maatschappelijk werk, voor de Stichting Maatschappelijk Werk Oost flakkee en de Gezinszorg Oostflakke. Ook is er een keuken en een contact zaal. Burgemeester van der Harst neemt de pop in ontvangst. Links de beer K. van Oostende*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1