Haven reinigen...., weicelijks program voor jachteigenaren Boeren liebben een moeiiijic bestaan ruidei*^ van weenen Raad Oostflakkee verdiepte zich In de vuilniszakken Vlaggetjesdag Goedereede wordt uitgesteld Korenmolen d' Oranjeboom te Nieuwe Tonge weer van wieken voorzien RestaurantJonbré" Middelharnis krijgt Enige hoop: mentaliteitsverandering Begeleiding naar een beter lonende werkgelegenheid Sommelsdijk modehuis dirksland tel: 396' Permanent gebouw voor iUSAVO zal nog jaren wachten 43e jaargang Vrijdag 14 mei 1971 No. 3986 CHR. STREKKBUy? OP GEIREPORMEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschiftit tweenuuU per weekdinsdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS: I VOCE MOOIEKE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Kleine Kastjes Voor alle doeleinden, met laden om er „van alles" in te bewaren. kyfÓNINGINRICHTÏHi^ EUIME COLLECTIE Bad- en Strandkleding MODERNE BIKINI'S, BADSETS en ZWEMBROEKEN. POaraOX 8 - MIHDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 28 Na S.30 uur (01870) 33 (Q Giro 1Ö7U30 ABONNEMENTSPRIJS 4^ PER KWARTAAL ADVJCKTENTrEPRIJS 17 cent per msa. BQ conte'sct speciaal tarkA. Die inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk die in de afgelopen week, wellicht beschermd door het avondlijk duister, de toch al rieli:ende haven en het havenkanaal verrijkten met de aan wezigheid van hun afgedankte tuinhek jes, stoelen', tafels, deuren, palen, schoe nen, flessen en allerhande ander huis houdelijk vuil kunnen achteraf gerust zijn .Hun vuiltje heeft de bestemde plaats de vuilnisbelt bereikt, zij het dan ook langs een omweg en dankzij het werk van leden van de jachtclub „Flacqee" die de aanwezigheid van vrachtwagens vuil rondom hun jachten niet meer kunnen aanzien en de hand aan de stelen hebben geslagen. Elke woensdagavond komen ze bijeerf en ter opening van de verenigingsavond staat de reiniging van de haven op het pro gramma. Begrijpelijk dat deze heren op die momenten niet in een hoera stem ming verkeren en dat ze ieder die zich mede aan de vervuiling schuldig maakt naar hartelust een pak voor de broek zouden geven. Processen-verbaal willen ook nog wel eens effectief zijn maar om die op te kunnen maken' moet de „ver- vTj.ilingsdaad" geconstateerd worden, door de jaren heen hebben de vervuilers echter zo'n routine gekregen dat ze moeilijk te betrappen zijn. De leden van „Flacciee" zijn nu gekomen op het stand punt dat ze het belangrijker vinden wie de haven schoonmaakt dan wie ze ver vuilt. Daarom zijn ze tot hun wekelijk se actie overgegaan in de hoop dat het zal helpen, dat ze minder plastic zakken en stukken hout in de schroef krijgen en dat ze reparatierekeningeri daaraan kun nen voorkomen. So'mmige attributen moeten met vereende krachten op de wal worden gehesen. "Viermaal hebben ze nu met schepnetten het water schoon gemaakt maar elke week weer is er een nieuw aanbod dat donderdagsmor- gens door een vrachtwagen van gemeen tewerken naar de vuilnisbelt wordt ge reden. Intussen blijft men hopen dat da vervuilers ooit nog eens wat gemetij- scliapszin en een beetje begrip voor mi lieuhygiëne zullen krijgen. Wie weet er zijn ooit groter wonderen gebeurd. Wanneer er dan in de gemeenteraads vergaderingen over de liggelden wordt gesproken dan hopen de jachteigenaren dat hun schoonmaakaktiviteiten naar waarde worden geschat. De hoeren hebben een moeilijk be staan. Het afgelopen jaar is voor velen zeer slecht geioeest, zowel op de fcïei- yronden in de contreien waar ons blad verschijnt, alsook op de hoger in het land gelegen veengronden. Dit is wel af te leiden uit het groot aantal kleine boe ren op Goeree Överjlakkee, Walcheren en Zuid Beveland, die hun bedrijfjes moeten saneren. En ook in de fruitkwe- kerij gaat het slecht. Velen zoeken daar om naar een andere bestaansmogelijk heid. In „De Telegraaf" lazen luij een groot opgemaakt bericht, dat er in Dren the een uniek experiment heeft plaats gehad, n.l. dat het Bureau Arbeidsvoor ziening in Drenthe in sameniverking met het ministerie van Landbouw en de boeren-organisaties er voor wil zor gen de boeren, die noodgedwongen hun bedrijf moeten verkopen, een begelei ding te geven naar een beter bestaan. In Drenthe zijn zo ongeveer 12.000 zelfstandige bedrijven van gemiddeld 15 hectare waarvan er in de komende jaren zeker 8000 zullen' verdwijnen. De moes ten leven in grote armoede; er worden Wel lange M'erkdagen gemaakt maar re latief genomen is de beloning zeer mi niem. Drenthe heeft altijd al het groot ste aantal werklozen gehad, zodat men er bij de inspectie voor Arbeidsvoor ziening geen raad mee weet. In Gro ningen gaat het dezelfde weg op. Geen Wonder dat vele van deze mensen hun bedrijf willen sluiten, al valt het niet mee, om als zelfstandige onder een an der te moeten gaan staan. Het vrije le ven in de landbouw en de veehouderij ve:-wisselen voor een werkkring binnen de muren van een fabriek, lijkt hun heel erg. Om „werknemer" te worden IS een moeilijke stap. Voorlichtingscursus In samenvrerking met het ministerie en de landbouworganisaties is het Bu reau Arbeidsvoorziening in Drenthe nu aan een voorlichtingscursus begonnen waarin de boeren wordt verteld, hoe het nen gaan zal, wanneer ze buiten hun eigen boerderij werken. Ze willen hun bedrijf niet eerder afstoten, wanneer hun niet een goede toekomst als loon trekkende verzekerd is. Daarom is er grote behoefte aan goede voorlichting. De Arbeidsvoorziening in Drenthe is nu aan het experimenteren; men zet de iboeren vijf uren per dag aan het werk in een natuur-reservaat, om aan het werknemer-zijn te wennen. Ze zorgen voor het onderhoud, graven greppels, en kappen het eikehakhout. De overige uren werken ze op hun eigen bedrijf, 's morgens en 's avonds verzorgen ze hun vee en' houden op deze wijze hun be drijf aan. In een onderhoud dat de correspon dent van „De Telegraaf" had met in specteur P. Brands van de Arbeidsin spectie, deelde laatstgenoemde mee, dat iedere week een dag wordt uitgetrokken om verschillende industrieën te bezoe ken. De vrouwen gaan dan mee, om te zien, welke woning hen wordt aange boden. De reacties blijken bijzonder gunstig te zijn. Bij de bezoeken aan de industrieën blijkt vaakt, dat de boe ren daar een heel ander denkbeeld over hadden. Het valt hen allen' veiba- zend mee. Het experiment in Drenthe is voorlo pig uniek in Nederland. Deskundigen uit België en Frankrijk hebben belang stelling voor de wijze waarop men de 'boeren begeleidt naar een ander be staan. Want ook in andere landen zullen tal van kleine boerenbedrijven, nood- gedvv'ongen moeten verdwijnen. "i^t^LTsr^XÏXïSÏK^T^jTv^sï^ BOITWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 -Ar Garnjalen-, Zalm-, Krab- of zeevruchtencocktail. OUDE TONGE De organisatoren van de reeds tradi tioneel geworden vlaggetjesdag te Goe dereede hetoben aanvankelijk besloten deze zomer dit evenement niet te orga niseren maar daarmee te wachten om met een vlootschouw de opening van de nieuwe vismijn luister bij te zetten. De bouw daarvan is echter nog niet be gonnen, mede omdat Rijkswaterstaat nog niet met de inrichting van de bui- tenhaven is begonnen. De consequentie daarvan zou zijn dat vlaggetjesdag dit jaar helemaal voorbij zou gaan. De nieuwste ontwikkeling evenwel is dat er besprekingen geopend worden om dit festijn ook dit jaar toch door te la ten gaan al zal het dan waarschijnlijk uit organisatorisch oogpunt wel september geworden zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat bin nen niet al te lange tijd in de Rijksha- ven van Middelharnis een blusboot zal worden gestationeerd met als opdracht de brandbestrijding aan boord van sche pen en jachten varend in het gebied tussen de Haringvlietsluizen en de Ha- ringvlietbrug. Rijksvi^aterstaat heeft aan de gemeente Middelharnis een dergelij ke boot aangeboden. Samen met andere gemeenten (ook aan de overzijde van het Haringvliet) zou Middelharnis deze boot dan kunnen exploiteren. Aangeno men mag worden dat op dit aanbod zal worden ingegaan al zijn besprekingen daaromtrent nog niet gaande. De blus boot zoals er ook twee in Dordrecht zijn gestationeerd is eigenlijk niet meer dan een rubberboot van 4.65 mtr. bij 2.15 meter met een daarop aange brachte pomp die duizend liter water per minuut kan geven. Ook is er een schuimkanon aan boord. Voor de voort stuwing zorgt een 45 P.iK. buitenboord motor. Mocht die in aktie uitvallen dan is het nog mogelijk de boot d.m.v. de pomp voort te bewegen. Reeds hebben een drietal manschappen v.h„ korps Mid delharnis een cursus gevolgd om deze boot te kunnen bedienen. Vv'^anneer op 't aanbod wordt ingegaan zal de boot ge woon in de brandweerkazerne te Mid delharnis worden gestald op een trailer die achter een personenwagen naar de haven kan worden gereden. In de j.l. maandagavond gehouden raadsvergadering heeft dhr. A. Kroon (p.v.d.a.) zich in figuurlijke zin gewor pen op de verkrijghaarstelling van plastic-vuilniszakken in de gemeente. Dhr. Kroon vond het niet correct dat B. en W. daartoe in elk dorp enkele winkeliers hebben aangewezen. „Dat geeft scheve gezichten", voorzag dhr. Kroon die elke handelaar die dat zou wensen de plastic-zakken-verkoop met overigens een bescheiden winstje in handen wil geven, „iedereen heeft dan een grotere keuzemogelijkheid". De voorz.i burg. W. M. v. d. Harst die weliswaar het meest in het thans ge volgde systeem geloofde zag in het door dhr. Kroon bepleite geen bezwaren en de winkeliers die zich evenals hun door B. en W. aangezochte collega's in de plastic-zakken-verkoop willen be geven kunnen dat bij B. en W. kenbaar maken. Huurverhoging. Na het in de vorige vergadering ge nomen besluit tot huurverhoging voor een aantal gemeentewoningen stelden B. en W. thans voor de woningen Be neden Oostdijk 20 te Den Bommel en de woningen Bommelsedijk 65 en 67 bui ten deze verhoging te houden. Deze laatste woningen komen aldus B. en W. eerder voor sanering in aanmer king dan ze met een hogere huur te belasten. De opmerking over een sane ring deed dhr., S. L. de Jonge alle ste kels opzetten. Hij voerde een dringend pleit voor het behoud van deze w^onin- gen omdat bij sanering de bewoners daarvan in een voor hen te dure woning terecht zouden moeten komen. De voorz. had daarvoor wel enig be grip maar hij verheelde niet dat de wo ningen oud zijn en dat er technisch gezien stromen klachten zullen ko men als deze woningen uitdrukkelijk in De in restauratie zijnde korenmolen d' Oranjeboom te Nieuwe Tonge, ge bouwd in 1768 is j.l. woensdag weer van nieuwe stalen v/ieken voorzien. In vak termen zijn toen de „roeden gestoken". Dat gebeurde met handkracht en een lier door werknemers van molenbouv/ fa. J. Bos Zn. uit Almkerk, welk be drijf de gehele restauratie die thans al vergevorderd is heeft verzorgd. De wie ken, elk met eeri gewicht van 1,3 ton zijn op een dag aangebracht en gesteld. Daarna rest nog de afwerking en het afschilderen waarna een prachtig mo nument weer in haar oude glorie zal zijn hersteld. Op de foto ligt een van de roeden nog met een kant op de straat. stand moeten worden gehouden. Zolang de sanering nog uitgesteld kan worden door de keuken van een van deze woninkjes is een straat geprojecteerd is de gemeente niet voornemens er gro te kosten aan te spenderen. De bewo ners moeten daarom weten dat het zwaard van Damocles hen toch boven het hoofd hangt". Expo '71 Aan de Organisatoren van de midden standstentoonstelling Expo '70 van vo rig jaar -werd opnieuw een oppervlakte van 3000 m^ grond in gebruik gegeven voor het houden van de Expo '71. De grond ligt aan de Mariniersweg te Oude Tonge. De expositie die nog groter van opzet zal zijn dan de vorige zal worden gehouden in de week van 30 augustus tot en met 4 september. Straatverlichting. Een uitvloeisel van de laatst gehou den contactavond was het voorstel tot het aanbrengen van openbare verlich-' ting op de Oudelandsedijk. De kosten zullen drukken op de grondprijzen in het bestemmingsplan „Ebbe en Vloed"; In de grondprijsberekening in dit plan is voor straatverlichting een totaalbe drag van 38.000,opgenomen. De heren de Wit en van Loon ver klaarden het aanbrengen van de ge- vrsagde verlichting overbodig en te duur. Weth. Groenendijk echter kon hen verzekeren dat de verlichting straks zeker nodig zal zijn wanneer er een nieuwe afrit naar het bestemmingsplan wordt gemaakt. Verhuur weegbrug.) De weegbrug te Ooltgensplaat zou aanvankelijk worden verkocht maar daar blijken dermate grote bezwaren tegen te bestaan dat het B. en W. wen selijker voorkwam de brug met opstal te huur aan te bieden. Dhr. G. K. Tim merman heeft zich als gegadigde aan gemeld, de raad ging ermee accoord de brug aan hem te verhuren. Nieuw meubilair. Een krediet van 15.000,werd be schikbaar gesteld voor de aanschaf van nieuw beubilair voor de Openbare La gere school te Oude Tonge. Het betreft de aanschaf van o.a. 125 leerlingensets, bureaus, stoelen, kasten, tabourets en div. kleine materialen. Wellicht zal het oude meubilair bij inschrijving te koop worden aangeboden. Verwarming. In bet Verenigingsgebouw te Den Bom mel zal centrale verwarming worden aangelegd ter vervanging van de huidi ge installatie over de werking waarvan terecht veel klachten werden ge hoord. Een crediet van 10165,werd beschikhaar gesteld „teneinde in het ge bouw een behaaglijke warmte kunnen' scheppen''. Nog geen permanent gebouw voor MAVO. Een crediet van 95.000,werd ge- voteerd voor de uitbreiding van de Openbare MAVO school te Oude Tonge met een lokaal en de inriohting daar van tot het geven van praktijklessen in natuurkunde, scheikunde en biologie, zo als dat volgens de Rijksnormen aanwe zig behoort te zijn. Het Rijk zal ook hier in een jaarlijkse bijdrage verlenen, voor de gemeente resteert een jaarlijkse last van 774,64. Uit de raad kwam de vraag wanneer er een permanent schoolgöbouw zal kun nen worden gerealiseerd, uit de beant woording door de voorz. viel duidelijk af te leiden dat dat nog ettelijke jaren zal kunnen duren, Wel is de school aan gemeld voor een urgentieverklaring. Echter zijn in de loop der jaren grote investeringen voor deze school gepleegd waaruit de voorz. concludeerde dat het voor de gemeente een economisch be letsels is grote haast te maken. „Nieuw bouw zal met enkele honderdduizenden guldens niet afgelopen zijn" voorzag de voorz. Gezien het feit dat al enkele ja ren lang geen grote geldleningen meer mogen worden gesloten, gezien ook het aantal andere projecten dat op realise ring wacht moest de voorz. verklaren dat een nieuwe school niet bovenaan de verlanglijst staat. Het zwaarst weegt de voortgang van het onderwijs" aldus de voorz, die dat weliswaar ten koste van grote investingen gewaarborgd wist. De school zal bovendien eerst volge- groeid moeteri zijn tot zo'n tweehon derd leerlingen om te kunnen bepa len hoe groot een permanente school zal moeten zijn. Vliegveld. De voorz. maakte zich in tegenstel ling tot dhr. Kroon nog geen grote zorgen over de aanleg van een vliegveld ndbij Steenbergen. „De commissie die daarop studeert heeft een twaalftal keu zemogelijkheden, zelfs Oostflakkee wordt daarin genoemd, ook Tiemgeme- ten en Strijen'. De voorz. verwachtte dat de gemeenten zeker geraadpleegd zullen worden wanneer de plannen vastere vor men aan zouden nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1