Toekenning doorstromingspremie hangt van ministerieel fiat af Hervormd Dinteloord (bijna 3 jaar vacant) l(reeg weer een predilcant Veel mosselzaad aanwezig Raad Middelharnis Kerkstraatje wordt met twee nieuwe pandjes aangevuld De Vikingen hebben Amerika ontdekt sur Boekbespreking Ds. P. H. van Harten werd door ds. W. van Gorsel bevestigd Luchtfoto's vormen het bewijs Schrik voor icwik in Canada Land- en Tuinbouw Kassenteeit en kwaliteitsprodukten IVIoedig optreden van controleur en stuwer-wagenrijder BA Bladz. a „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 11 mei 1971. Het gemeentebestuur van Middelhar nis zal voortaan (nog) beter op haar tellen moeten passen waar het de tot dusver uiterst soepel gehanteerde regeling geldelijke steun krotontruiming en doorstroming betreft. De Minister heeft n.l. doen weten geen Rijksbydra- ge in de verleende steun te geven wan neer de woningen die worden verlaten naar een duurdere woning niet meer voor verhuur beschikbaar blijven. Die Rijksbijdrage bedraagt in een door- stromingsgcval toch altijd nog 1000, van de toegekende 1250,Het minis- terieële standpunt impliceert derhalve dat alleen een bijdrage wordt verleend wanneer de woning die verlaten wordt een nog bruikbare woning is, echter over het begrip „bruikbaarheid" han teerden B. en W. tot dusver andere normen dan de Minister dat gaat doen. 3.1. donderdagavond sprak de raad zich hieromtrent uit, ze zal zich aan de norm van de Minister hebben te onderwer pen op straffe van het uitblijven van een Rijksbijdrage in een (ten onrechte) toegekende doorstromingspremie. De Minister zal niet meer deelnemen in bijdragen voor doorstroming voor wo ningen die naar zijn oordeel niet bruik baar zijn. Wel wil de bewindsman in dergeiyke gevallen deelnemen in een te verlenen krotontruimingspremie. In hun prae-advies confronteerden B. en W.I de raad met de consequentie van de Ministeriële mededeling: „bij ontvangst van een aanvrage om geldelijke steun in verband met doorstroming, waarbij twijfel bestaat omtrent de bruikbaarheid van de achtergelaten woning, dient steeds met de Minister overleg te worden gepleegd. Is de Minister (die de kwa liteit van het woningbestand afleest volgens daartoe samengestelde kaar ten) niet bereid tot deelneming dan dient op het verzoek afwijzend te worden beschikt". „U wilt dus aan de Minister overlaten of de woning 'wel of niet bruikbaar is, begreep dhr. L. Kievit, als de woning niet bruikbaar is is het een krot en de raad heeft zo'n woning dan onbewoon baar te verklaren", zag dhr. Kievit als consequentie. Hij hoopte dat de Minister dan tevens bereid is een extra bouwcontingent te verstrekken ter vervanging van derge lijke woningen. „Wanneer u grond wilt aankopen zult u de P.v.d.A. fractie nooit tegen u krijgen", verzekerde hij het coUege.i Ook dhr. Edewaard (a.r.) gaf zijn mening te kennen. Hij huiverde bij het denken aan de consequenties van het onbewoonbaarverklaren op grote schaal. „De sanering voltrekt zich toch wel", aldus de waarneming van dhr. Ede waard. Een weer ander geluid liet dhr. Jacobs (v.v.d.) horen; zijns inziens dient er voor elke woning die huur te worden betaald die zo'n woning waard is. Dhr. Jacobs concludeerde daaruit dat niet de mensen maar de woningen evt. gesub sidieerd moeten worden waarmee hij zich tegen elke gesubsidieerde door stroming verklaarde. Dhr. v., d. Ketterij (s.g.p.) vroeg het college nieuwe bewo ners van een woning voor het verlaten waarvan al eens een doorstromingspre mie is verleend te doen weten dat zij niet meer voor een premie in aanmer king komen. De raadsvoorzitter burg. Joh. van Es behoefde er weinig meer aan toe te voegen. De bruikbaarheid zal door des kundigen worden vastgesteld, de prak tijk zal het overige leren. Nieuwe borden. Met de bepalingen van (weer een an dere) Minister kreeg de raad te maken bij het voorstel een krediet beschikbaar te stellen van 14250,voor de aan schaf van nieuwe plaatsnaamborden die de grenzen van de bebouwde kom men aangeven. De thans bestaande borden voldoen niet aan de eisen qua kleur en afmeting. De raad ging ac- coord. Straatnaamgeving. In het bestemmingsplan Zuid-West te Middelharnis bestaan' reeds de straat namen Frans Halslaan, Rembrandtlaan, Jan Steenlaan en Kubensplein. Thans diende een verbindingsstraat waarlangs ook woningen zijn gebouwd van een naam te worden voorzien.1 De raad ging ermee accoord de verbindingsweg van de Rembrandtlaan naar de Rottenburg- seweg de Vermeerstraat te noemen, naar de schilder Jan Vermeer (1632- 1675.). Volledigheidshalve noteerden B. en W. enkele bekende schilderijen van Vermeer t.w. „Het Melkmeisje" en „Ge zicht op Delft". Nieuwe pandjes in de Kerkstraat. De raad ging accoord met het voor stel in het rustieke Kerkstraatje te Som- melsdijk de destijds afgebroken pand jes 11 en 13 te herbouwen. Het streek museum is met 5 panden in dit straatje vertegenwoordigd en B. en W. streven ernaar de gehele Kerkstraat in zijn oude luister te doen herleven. Door Ir. de Wilde te Breda is een daartoe strek kend plan opgemaakt: de woningen zullen geheel in de stijl van het oude straatje worden opgetrokken. De dir. van de Rijksdienst voor Monumenten zorg heeft bericht zich met het plan te kunnen verenigen. De meest recente kostenbegroting d.d. 18 maart 1971 komt uit op een kostenraming van 113.465,—. N.a.v. een eerder opgestelde kosten begroting (toen nog ruim 78.000, heeft de Minister van C.R.M, doen we ten dat ze 40''/o subsidie wilde verlenen in de subsidiabele kosten. Gebruikelijk is het dat G.S. een subsidie van 20»/o berekend over de Rijkssubsidie. Zowel de Minister als G.S. zijn thans verzocht in de hogere kosten eveneens een bij drage toe te kennen. Wanneer daaraan gevolg wordt gegeven dan blijft een bedrag van 71.i735,ten laste van de gemeente. Op grond van de verfijning algemene uitkering monumenten zai in deze lasten een jaarlijkse bijdrage uit het gemeentefonds worden ontvangen via een verhoging van het bedrag per inwoner uit het gemeentefonds. Deze bijdrage zal 2500,per jaar bedragen, ten laste van de gemeente blijft dan nog een bedrag van 3670,per jaar. Aanleg parkeerplaatsen. De raad stelde een krediet beschik baar van 31.800,voor de aanleg van een tweetal parkeerplaatsen aan de Mo lendijk en de Pr. Bemhardstraat te Nieuwe Tonge. De parkeerplaats aan de Molendijk komt ter hoogte van het huisje „d' Ouwe Tente", die in de Pr. Bemhardstraat komt zo dicht mogelijk bij de Zuiddijk. Het benodigde krediet zal gepunt worden uit het fonds stads uitbreiding waarin na deze uitgave nog een bedrag van 33.296,16 resteert. Subsidie „de Motte". Een bedrag tot maximum 4.000, werd beschikbaar gesteld aan de ama- teur-archeologenver. „de Motte" voor het inrichten van expositieruimte in het streekmuseum. Als voorwaarde werd gesteld dat het aangeschafte (vitrines) eigendom wordt en blijft van de ge meente, voorts dat het aangeschafte zonder voorafgaande goedkeuring van B. en W.i niet elders dan in het gebouw van het streekmuseum mag worden ge plaatst. ST. MAARTENSDIJK Zangconcours. Voor het op zaterdag 15 mei in Haestinge te houden concours van de Zeeuwse Zangenbond „Zang Ver edelt" hebben 12 koren en 6 solisten in geschreven. Oplevering bejaardenwoningen. Door Aann. Bedrijf Gebrs. Van den Bergh uit Bergen' op Zoom werd gisteren de laatste 5 bejaardenwoningen opgeleverd waarmede de serie van 92 bejaarden woningen werd afgesloten. Toen een Fransman in 1732 de tegen woordige staat Zuid-Dakota doorkruis te ontdekte hij een autochtone bevol kingsgroep met blond haar en blauwe ogen. Door middel van een luchtfoto hebben archeologen de resten van een oud Vikingen-fort gevonden. Wanneer we deze twee gegevens sa menvoegen moeten we wel tot de con clusie komen dat de Vikingen zich reeds lang voor Colombus' ontdekking, in Noord Amerika gevestigd hebben. Het is deze luchtfoto, gemaakt op Ko dak Aviation Film, die ons tot deze rec tificatie van de gesciiiedenis noopt. De verbeteringen van de films, met name die van de infra-rood gevoelige films hebben het mogelijk ge maakt de sporen van de inval te be wijzen uit het verleden dat tot op heden onopgemerkt is gebleven. Het Vikingenfort in Zuid Dakota, dat op een grote afstand van de kust gele gen is, is tijdens een routinevlucht ge fotografeerd. De specialisten hebben geconstateerd dat het type construktie een grote overeenkomst vertoont met de fortificaties, welke de Noorse krij gers tussen 1000 en 1300 in Scandinavië, Oost Europa tot aan Turkije hebben gebouwd. De autochone Indianen heb ben beslist nooit dergelijke bouwtech nieken toegepast. De Vikingen hebben Zuid Dakota kunnen bereiken langs twee verschil lende wegen: door de St. Laurens rivier Bij toeval werd door middel van de luchtfotografie bewezen, dat de Vikingen reeds forten in Amerika gebouwd hadden lang voordat Columbus zyn eerste schreden op dit continent zette. (Kodak Persdienst). op te varen tot aan de Grote Meren en via de Hudson Baai. Voor het binnen dringen van het continent hebben zij gebruik kunnen maken van één van de talrijke rivieren die het doorsnijden. In een oude kroniek wordt verteld dat vele honderden Vikingen plotseling zou den zijn verdwenen van Groenland tij dens een periode dat de pest grote ver woestingen onder de bevolking van Europa aanrichtte. Volgens hetgeen is vastgesteld door de ethnologen gebeur de dit in een tijd dat de culturen van de verschillende Indiaanse stammen van Noord Amerika diepgaande veran deringen ondergingen.! Colombus echter landde pas in 1492 op de Amerikaanse kust. Hij was dus niet de eerste: dat is iets dat zeker is voor de onderzoekers, die deze, uit Zmd Dakota afkomstige, fotografische docu mentatie hebben geanalyseerd. EUTHANASIE De zangeres Rita van Harmeien, wel ke in de medische wereld beter bekend is als de chirurge mevr. M. M. Plomp- van Harmeien, is zo bereidwillig ge weest om in kort bestek haar mening als Christen te formuleren over het pro bleem van de (vrijwillige) beëindiging van het leven door meriselijke ingreep. De medische wetenschap is zover voort geschreden dat men mensen in leven kan houden, die in zeker opzicht al dood zijn. Moeten we dan toch alles er aan blijven doen om het restje „leven" dat er nog is overeind te houden? Een ander vraagstiik is dat van men sen die door ongeneeslijke ziekte zijn getroffen. Mag hun lijden' (soms op eigen verzoek) worden verkort? Maar is er ook niet het grote gevaar dat men op den duur oude mensen maar gaat „af danken" omdat ze in de harde maat schappij toch geen nut meer hebben? Mag een christen voor deze dreiging de deur openzetten? Dergelijke vragen worden behandeld in nr. 16 van de Informatie-serie. Tevens zijn diskussie^vragen bijge- voegds, alsmede een' korte literatuur lijst. Prijs 50 et. (bij aantallen korting). Te bestellen door storting op giro 980. 980 t.n.v. Bond Inwendige Zending, J. V. Oldenbarneveltlaan 10, Amersfoort, met vermelding van titel en aantal. APOSTOLAAT, IN WELKE RICHTING? Als er iets in kerkelijke kringen in het brandpunt van de belanstelling staat dan is het wel het apostolaat, of de evangelisatorische roeping van de kerk. Dat is te begrijpen, omdat de toenemen de onkerkelijkheid ons dringt tot bezin ning juist op dit punt. In de Hervormde Kerk is deze bezinning al vele jaren aan de gang. Met name sinds de laatste wereldoorlog, 1940-1945, is er heel veel over geschreven en gezegd. Nu komt de vraag naar voren of de ontwikkeling in het apostolaire denken van de kerk wel een juiste is geweest. En hoe is de stand van zaken nu? Vanuit zijn erva ring als predikant in de grootste stad van Nederland stipt Dr C. Graafland erikele zaken aan zoals „kerstening" en „secularisatie'' en hij vraagt zich ook af of de „dialogische struktuur", welke door velen als het ideaal gezien wordt, w^el 'ZO de voorkeur verdient. De schrij ver pleit daarentegen voor een „kerug- matische struktuur" en voor een bezig zijn vanuit reformatorische 'kaders. Een korte maar zeer puntige uitgave, welke voor 2, te bestellen is door stor ting op giro 980.980 t.n.v. Bond Inwen dige Zending, J. v. Oldenbarneveltlaan 10 te Amersfoort, met vermelding: „Zend mij nr. 90". De Canadese regering heeft een diep gaand onderzoek laten instellen naar het gehalte aan kwik in verschillende ge wone levensmiddelen als meel, graan, vis, wortelen, aardappelen, magere melkpoeder, walnoten, enz. Het onderzoek werd uitgevoerd op de universiteit van Toronto. In meer dan vijftig procent van de gevallen bleek het gehalte aan kwik hoger te liggen, dan door de Wereld Gezondheids Or ganisatie als veiligheidsmarge is aange geven. Ook het loodgehalte was in ver schillende gevallen hoger, dan toelaat baar. De in de universiteit onderzochte levensmiddelen kwamen uit vrijwel alle delen van Canada, zodat sprake is van een nationaal probleem. De Canadese regering overweegt op korte termijn maatregelen, om een verder oplopen van kwik- en loodgehalte tegen te gaan. Daarbij wordt vooral aandacht geschon ken aan middelen, die gebruikt worden bij de plantenziektebestrijding in land en tuinbouw. (DIA) De tuinbouw is een moeilijk vak. Er worden nogal eens verliezen geleden. Een overvoerde markt (o, die EEG!) zet daarbij de fruitteler extra de voet dwars Maar één ding is zeker: wie een kwali- teitsprodukt aflevert, die zit nog het minste slecht. Die heeft een goede kans, ook in een tijd waarin de afzet moeilijk is, zich redelijk staande te houden. Kwaliteitsprodukten 'dus. Maar wat is daarvoor bepalend? Een goede zorg, dat spreekt vanzelf. Inclusief een goede NPK-bemesting. De kalivoeding is daarbij in sterke mate be palend voor de kwaliteit. Niet alleen van geur, kleur en smaak, ook de groot te van een' vrucht bijvoorbeeld. Daarom ook in de fruitteelt, juist als de tijden moeilijk zijn, de K-voorziening niet ver waarlozen! In de tuinbouw wordt al zwaar be mest. Dat geeft, speciaal bij kassenteeit, zout-overlast. Een meststof die dit euvel mist, is kalisalpeter. Van deze NK-meng meststof, met 13"/o nitraatstikstof en 46''/o zuivere kali, zijn beide bestand delen direct opneembaar. Er blijft géén zoutrest achter, terwijl een optimale K- voorziening plaats heeft. Dit maakt ka lisalpeter tot een goede meststof voor kwaliteitsprodukten, in het bijzonder voor de kassenteeit. THOLEN Diamanten bruiloft. Het echtpaar A. Heijhoer mochten 10 mei j.l. hun 65ste huwelijksveitiond herdenken. Wedvlucht van Arras. Met 224 dui ven vloog de P.V. De Trouwe Duif mee in de wedvlucht van Arras. De eerste 10 waren: J. Praat 1. Joh. Hoek 2 en 8. J. Pollie 3. C. Moeliker 4 eri 5. G. Mulders 6 en 7. L. Jansen 9 en L. V. d. Hoofd 10. Op zaterdag 27 maart stegen' rook wolken op uit de 'kabine van kraan 85 in de Beartixhaven. Even later waren er al vlammen te zien. Velen die op dat moment aan het werk waren op de Cap San Marco sloegen dit schouwspel ga de, maar reageerden niet. De heren Van Nieuwkerk, controleur en Vijfhuizen, stuwer-wagenrijder uit Middelharnis, hadden de tegenwoordigheid van geest om wél iets te doen'; zij blusten op gro te hoogte de brand. Voor de bedrijfs leiding van de Beatrixhaven was dit aanleiding om beide heren op 15 april te danken voor hun moedig optreden. Dat er zo'n lange tijd lag tussen het gebeurde en de officiële ontvangst kwam mede door ziekte van één van beiden. De 'heer Van Der Meulen, be drijfsleider Beatrixhaven, benadrukte het feit dat kleine oorzaken grote ge volgen kunnen hebben. De brand was namelijk ontstaan door dat een kussen tegen de gloeiende kachel was gevallen' op het moment dat de kraanmachinist even van de kraan was. Wanneer niet op tijd zou zijn in gegrepen, was de kraan geruime tijd buiten werking gesteld geweest. De grote angst die onze blussers be kroop direkt na het doven van de vlam men: waar is de kraanmachinist? Ge lukkig bleek deze niet ergens in het kraanhuis, zodat er geen ergere dingen te verwachten waren. Dankzij onze col lega's Van Nieuwkerk en Vijfhuizen is alles „met een sisser" afgelopen. (Uit Thomsen-nieuws) Beide blussers: liniks controleur Van Nieuwenkerk, rechts wagenrijder Vijfhuizen. Zondag was het voor Hervormd Din teloord een zeer blijde dag. Na een va caturetijd van bij 3 jaar, waarin 24 be roepen zijn uitgebracht werd de ledige plaats weer bezet door de komst van ds. P. H. van Harten uit Molenaarsgraaf De moeilijkheden voor gemeente en kerkeraad tijdens zo'n lange tijd van vacature werden in de bevestigings- en intrededienst niet onder stoelen en ban ken gestoken. Daarom werd de komst van ds. Van Harten met dubbele vreugde begroet. In de morgendienst had de bevestiging plaats door ds. W. van Gorsel uit Oude Tonge, een vriend van ds. Van Marten. De bevestiger koos als tekst Marcus 4 26-29,1 Na de predikatie richtte ds. Van Gorsel zich met een persoonlijk woord tot zijn vriend en ambtsbroeder en wenste hem veel zegen op zijn werk. Van de gemeente vroeg spreker veel gebed en medeleven voor dominé en zijn vrouw. Hij eindigde zijn toespraak met het verzoek ds. Van Harten ps. 121 2 toe te zingen. Intrede. In de middagdienst verbond ds. Van Harten zich aan zijn gemeente met de woorden uit de Openbaring van Johan nes, hoofdstuk 1 vers 4 en 5a. Toespra ken volgden tot de burgemeester Mr. H. Pop, het gemeentebestuur, ringcollega's vertegenwoordigers van de plaatselijke Gereformeerde kerk en van de her vormde kerken uit de Classis en Ring, het eiland Tholen en St. Philipsland en van de kerkeraad uit Ooltgensplaat, een der naaste buren van Dinteloord. Verder richtte ds. zich tot de koster, de organisten, de leden van de diverse ver enigingen en tot slot tot kerkeraad, kerkvoogdij, notabelen, vrienden tiit Molenaarsgraaf en tot de gemeente. Spreker vond het jammer dat de plaat selijke twee gereformeerde gemeenten geen vertegenwoordigers hadden ge zonden. Hartelijk welkom. Enkele afgevaardigden voerden het woord.i Allereerst de consulent, ds. P. M. van Galen te Klundert, vervolgens burgemeester Mr. H. Pop, ds. Elzenga uit Roosendaal namens Classis en Ring en tot slot ouderling, dhr. C. van der Sluijs. Hij verzocht de gemeente de nieuwe predikant ps. 138 la en 4b toe HERVORMDE KERK TE POORTVLIET WORDT GERESTAUREERD De eeuwenoude kerk zal gerestau reerd worden. De voorbereidingen daar voor hebben enkele jaren geduurd. De aanbesteding heeft nu plaats gehad en men zal spoedig met de restauratie be ginnen. Men vermoedt dat het herstel drie a vier jaar zal duren. In die tijd zal de gemeente haar diensten houden in een noodgebouw. De aannemingssom bedraagt 954.000,—Er zijn subsidies toegezegd van een bedrag tot 85"/o. De gemeente moet dus nog 15''/o opbrengen en bovendien de verwarming en het meubilair betalen. Het restauratiefonds dat 12.000,bezit, is niet voldoende. Men zal nu een lijstcoUecte houden, maar men verwacht niet dat de ge meente het geld dat nodig is, bijeen zal kunnen brengen. Daarom is de kerke raad een landelijke aktie begonnen. Het kerkgebouw valt onder monumenten zorg. te zingen. Ds. Van Harten dankte voor de goede wensen en de hartelijke wel komstwoorden. Voor beide diensten bestond grote belangstelling. Onder de vele kollega's bevonden zich ook ds. J. T. Cazander uit Middelharnis en ds. M.i van der Lin den van Sint Philipsland. Levensloop. Ds. P. H. van Harten werd op 19 juli 1938 te Woubrugge geboren en is dus 32 jaar. Hij bezocht de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ds. van Harten is doctorandus in de theologie (okt. 1966) en verkreeg deze titel met een scriptie over de Ge broeders Erskine. Op 8 januari 1967 verbond ds. Van Harten zich aan zijn eerste gemeente Molenaarsgraaf, waar-hij op 25 aprü j.l. afscheid nam. Óp 1 oktober 1970 huwde ds. Van Harten met mejuffrouvir Mt J. J. van Dijk te Middelharnis. Op zondag 9 mei j.l. werd hij predikant te Dintel oord dat in augustus a.s. 3 jaar vacant zou zijn. De laatste predikant was ds. G, Broere, die naar 't Harde vertrok. De mosselkwekers die volgende weelc weer tei" mosselvangst gaan, weten het nu al, er zal geen gebrek zijn aan vind plaatsen, want die zijn er in de Wad denzee thans volop. De zaadval 'was in 1970 zo overvloedig, dat het zaad van dat vorige jaar, thans is gegroeid de banken die vorig jaar rijkelij'k van zaad voorzien waren zijn dat nu no'g, als er tenminste nog van banken kan worden gesproken. Maar er is een ander probleem en dat is dat van de groei, naar bepaalde maat staven gerekend, zou het van vorig jaar achter geibleven zaad, eigenlij'k veel gro ter moeten zijn. Zoals het in de vrije natuur is, zo is het ook op de in cultuur gebrachte percelen, de groei bleef adi- ter vergeleken bij vorige jaren. Is hierop het bekende spreekwoord van de varkens en de spoeling van toe passing?, of zijn er andere oorzalten. Millieu vervuiling, waardoor het plank ton wordt aangetast en vernietigd, hoort men wel eens beweren. Hoe het zij, het feit, dat de mosse len slecht gegroeid zijn en dat hun noodzakelijk nieuwe percelen' zou moe ten toitgeven, van de in de Waddenzee nog braak liggende gronden, die M door de inkrimping van de garnalen; vissers vloot, voor de garnalenvisserij niet meer gereserveerd behoeven J' blijven is een weinig tegenspraak dui dende waarheid. SCHERPENISSE Benoeming. In de vacature van ie heer C. van Rijswij'k is de heer G. - van Steenis uit Waardenburg benoem" tot hoofd van de Christelijke School, i^ heer Van Steenis is reeds eerder aai deze school verbonden geweest. Collecte Sakor. De te Scherpenisw gehbuden collecte voor Sakor heelt i 189,opgebracht. 500 g- normal KAP r- Afscheid ps C. Mole f held te n- Amst Wemelvaar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2