Structuurplancommissie heeft voorlopig rapport gereed Werkgroep Ononieme Alcoholisten in opricliting Jachthaven Den Bommel staaltje van particulier initiatief i Sigaretten duurder V.V.V. Hengel concours te Ouddorp Plaatselük nieuws Agrarische sector wordt zo wèinigimogelijk belemmerd Flakkeeër komt al jong met de drank in aanraking 43e jaargang Dinsdag 11 mei 1971 No. 3985 CHR, STREEBBLAD OP GEREFORMEERDE GRONIÖLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Versehijni tweemaal per weekdinsdag- en vrijdtt^wond Burg. van d@r Harst voer ais ©©rsta binnen Deze winter volop aardgas POSTBOX e - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Td. (01870) 2620 Na 530 uur (01870) 33 GQ Glni 167B38 ABCXNWEACENTSPRIJS 4,^ PEK KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 ceoi per mm. Wi ccffitract spedaal taxlef. Twee jaar nadat op 7 mei 1969 de Streekplancommissie door Gedeputeerde Me vrouw Mr. Ohr. A. de Ruijter-de Zeeuw in Ooltgensplaat werd geinstalleerd kan de plenaire (voltallige) vergadering van alle leden van de sub-commissies hedenavond het opgestelde voorlopige rapport van de Streekplancommissie in behandeling nemen. Evt. aangevuld met nog nieuwe gezichtspunten zal het rapport binnenkort in zijn definitieve vorm aan G.S. worden toegestuurd. Het zal dan kunnen worden ingepast als concrete inspraak van de streek m.b.t. de door haar voorgestane ontwikkeling in het nog in ontwerp zijnde Streek plan Zuid-Holland-Zuid. In het voorlopige rapport kon dankzij het werk van de subcommissies een zorgvuldig gespecificeerd beeld worden gegeven van de constructie van de Flakkeese maatschappijstructuur, gegevens uit andere infor matie zoals de 2e Nota op de Ruimtelijke Ordening, het plan 2000+ e.a. zijn al dus de samenstellers in „harmonieuze verhouding" gerangsohiktj De samenstellers zijn uitgegaan van de volgende hoofdgedachten: Dat Goeree-Overflakkee in hoofd zaak zijn belangrijke agrarische functie moet behouden; Dat de werkgelegenheid moet wor den bevorderd, maar geen industria lisatie op grotere schaal toelaatbaar is; Dat het westelijk deel van Goeree- Overflakkee een in hoofdzaak re creatieve functie zal krijgen; Dat het vinden van geëigende op lossingen voor de vervulling van een woonfunctie ten behoeve van de Rot terdamse agglomeratie wordt gezien als een geëigende oplossing voor Goeree-Overflakkee. Onder het hoofdstuk: Bevolking wordt een weergave gegeven van de bevol kingsgrootte in de verschillende dorpen per 1965, 1962 en 1970. Vanaf 1965 tot 1970 boekte de gemeente Middelharnis een bevolkingstoename van 2,9''/o, Goe- dereede steekt daar met kop en schou ders bovenuit met 13,5''/o, Dirksland met 2''/o en Oostflakkee met SjSVo. Per jaar betekent het een gemiddelde toename met OjS'/o terwijl dat landelijk gemid deld l,29°/o bedraagt. Het achterblijven van de bevolkingstoename in vergelijk met het landelijk cijfer is voornamelijk te wijten aan de grote vertrekoverschot- ten. De Commissie acht het dan ook gewenst dat een bevolkingsaanwas van l°/o tot 2",'o per jaar wordt gestimuleerd, de bestaande of in bewerking zijnde bestemmingsplannen voorzien ruim vol doende in die gewenste toename tot het jaar 1980. De bevolking die per 1 jan. 1970 - 34644 zielen telde zal in 1980 bij een toename van f/o 38268 en bij een toename van 2''/o in 1980 - 42240 zielen tellen. Respectievelijk zullen er dan 1060 of 2301 nieuwe woningen moeten worden gebouwd. Bij het samenstellen van deze getallen is geen rekening ge houden met een woonfunctie voor Goe ree-Overflakkee voor 1980. De samenstellers echter achten het niet van realiteit ontbloot ook stil te staan bij de consequenties van een beleid waarin ook voor 1980 wel rekening wordt gehouden met een woonfvmctie t.b.v. de Randstad. Als maximum wordt aangenomen een inwonertal van 150.000 al ziet een deel van de commissie in die omvang een bedreiging van de agrarische sector. Momenteel telt Goeree-Overflakkee nog gemiddeld 150 inwoners per km^., Wanneer er 150.000 inwoners zullen zijn zal er 1442 ha bouwgrond bezet zijn er zullen er 652 inwoners per km^ wonen. Wanneer er een Grevelingenstad ge bouwd zou worden met 500.000 inwo ners dan zullen er 2168 personen pp een vierkante kilometer moeten wonen en zal er 5817 ha bouwgrond nodig zijn. Wanneer echter gerekend wordt op een matjger belangstelling een totaal in wonertal van 150.000 in het jaar 2000 aan betekent dat volgens de rappor teurs: een jaarlijkse bevolkingstoename van 5"/o, een corresponderende woning voorraad van 46.666 woningen, het geen wil zeggen een vermeerdering met 35.767 woningen, een benodigde oppervlakte grond van 1.442 ha. De Commis; 1980 Bevolkingsspreiding. isie gaat er vanuit dat voor geen rekening behoeft te worden behouden met een woonfunctie t.b.v. de nabye agglomoratie waarom zij tot de opzet van een spreidingspatroon komt. f-m primaire aanzet verdienen de dor pen die reeds over een aanvaardbaar yoorzieningenpeil beschikken. Genoemd worden Middelharnis, Sommelsdijk, ^ucldorp, Stellendam, Dirksland en Ou- "e ronge welke plaatsen aldus de omm;ssie ook het gunstigst zijn ge- oen aan de oost-west en noord-zuid «ïrbincjingen. Tot de tweede categorie net bescheidener aanzet behoren de ™rpen Goedereede, Nieuwe Tonge, r,„u Haringvliet, Den Bommel en f;°''gensplaat. Voor reconstructie op ngere termijn komen in aanmerking ^oeaereede - Havenhoofd, Herkingen, «elissant, Battenoord, Achthuizen, tangstraat en Zuidzijde hetgeen al dus de commissie betekent dat daar buiten de bestaande of in voorbereiding zijnde bestemmingsplannen geen nieu we, de oorspronkelijke woonfunctie, zullen worden voorbereid. De Commissie heeft in onderstaande staat een opsomming gegeven van de consequenties voor de verschillende dorpen van de bovenomschreven stel- lingname, uitgaande van een bevolkings cijfer van 150.000 zielen: Middelharnis - Sommelsdijk 35000 inw. Dirksland 25000 inw. De Commissie wijst erop dat in ge noemde gemeenten de meeste streek- voorzieningen zijn en zij achten de vor ming van een dubbelstad met 60.000 in woners dan ook mogelijk. Ouddorp 10.000 inw. Stellendam 20.000 inw. Goedereede 10.000 inw. Oude Tonge 20.000 inw. Ooltgensplaat - Den Bommel 20.000 inw. Stad en Nieuwe Tonge 5.000 inw. Herkingen - Melissant 5.000 inw. De land- en tuinbouw. Na een bespreking van verschillende facetten concludeert de commissie dat de land- en tuinbouw op Flakkee geen zaak van ondergeschikt belang is maar nog altijd een van de hoofdpijlers waar op het bestaan op het eiland is ge grondvest. Bovendien moet de land schappelijke betekenis van het areaal hoog worden aangeslagen. Naast de direct betrokken land- en tuinbouwers zijn ook loonwerkers, han delaren en commissionairs, ambachts lieden en vervoersbedrijven voor hun broodwinning in hoge mate afhankelijk van de gunstige of minder gunstige om standigheden in de land- en tuinbouw. Op grond van de genoemde factoren als gunstig klimaat, vruchtbare bodem, uitstekende outillage, gunstige ligging, gedegen kennis en juiste geaardheid van de bevolking, acht de commissie het gewenst, dat een zo groot mogelijk agrarisch areaal op Flakkee wordt ge handhaafd. Overige wensen m.b.t. de agrarische sector zijn: I.v.m. de schaalvergroting die ook in de landbouw tot stand komt de agrari sche ontwikkeling zo weinig mogelijk belemmeringen in de weg te leggen bij het vaststellen van stede bouwkundige bepalingen,! I.v.m. hoge investeringen op lange termijn de bestemming van een gebied niet veranderen of steeds weer discu tabel stellen. Duidelijke en houdbare scheiding tus sen recreatiegebieden, woongebieden, landbouwgebieden en schone industrie. Het op korte termijn overnemen van gronden die een andere bestemming moeten krijgen. Anderzijds dient niet meer grond te worden overgenomen dan binnen de looptijd van het streek plan nodig is. Een toekomstige vestiging van glas tuinbouw bedrijven wordt niet uitge sloten geacht. In dat geval lijkt een centrale vestiging daarvan het overwe gen waard. Na bepaling van de hoofdlijnen der ontwikkeling en rekening houdend met concrete bestemmingsvlekken zal een algehele en snel uitvoerbare ruilverka veling noodzakelijk zijn. Recreatie. Over de recreatie wordt in het voor lopige rapport het volgende opgemerkt: Het tijdig tot stand komen van uitge werkte recreatieplannen is een drin gende noodzaak, omdat de consequenties daarvan in hun veronderstelde omvang een krachtige invloed zullen uitoefenen op en een stimulans zullen betekenen voor het gehele maatschappelijke leven in het gebied. Een gecoördineerd recreatiebeleid, waarbij de planning en de overheids subsidies voor de verschillende projec ten, zomede de voorwaarden voor parti culiere investeringen in die mate op elkaar kunnen worden afgestemd, dat de accenten voor de verschillende vor men van recreatie evenwichtig, gefa seerd en gespreid tot stand kunnen ko men, is noodzakelijk. De eerdergenoemde scheiding van hoofdfuncties, zomede de rechtszeker heid, worden bevorderd door van een in beginsel potentieel recreatieve func tie van dat oever- en kustgebied uit te gaan, waarbij te denken ware aan een facultatieve kuststrook van bijvoor beeld Va km landinwaarts en met uit zondering van andere bestemmingen als voor industriële doeleinden en natuur bescherming. Over de niafuurbescherming. Ten aanzien van de toekomst zal van de gebieden met grote landschappelijke waarde opgemerkt kunnen worden, dat zij, bij een gelijksoortig, toekomstig be heer sterk in natuur-wetenschappelijke waarde zullen kunnen stijgen, zeker waar het de ontwikkeling van de flora betreft. De beroepsbevolking. De beroepsbevolking bedroeg in 1960 10.110 personen (mannen) en in 1968 10.230 personen, mitsdien een groei van 120 personen l,2»/o. Uit een vergelijk met overige docu mentatie concludeert de commissie: a. De groei der beroepsbevolking is ver achter gebleven bij die in de pro vincie Zuid-Holland met 8,l"/o over dezelfde periode. b. In de nijverheid is van de 10 regio's na Delft, Dordrecht, Gorinchem en Alphen-Gouda de groei op Goeree- Overflakkee met 15,3»/o het sterkst toegenomen. c. De werkgelegenheid in de landbouw is verder afgenomen met 12,l»/o. d. Naast een algemene vermindering van de werkgelegenheid in de visse rij (Nederland - 22,22»/o, Zuid-Hol land - 27,84»/o) is die op Flakkee met 38,89''/i) toegenomen. Werkgelegenheid. Van de beroepsbevolking pendelt 20»/.i dit is ongeveer 2000 personen. Het ar beidsaanbod op Goeree-Overflakkee wordt ongunstig beïnvloed door de on gelijkmatige leeftijdsopbouw aan welke de vitale middengroep grotendeels ont breekt. De rapporteurs constateren dat vele beroepsbeoefenaren van boven de 40 jaar gehandicapt zijn door rug- en longklachten, veroorzaakt door zwaar landbouwwerk en arbeid in stoffige sorteerloodsen. Ze zijn moeilijk her plaatsbaar in besloten ruimten van fa brieken,, Velen uit de jongere beroeps bevolking zijn genoodzaakt tot vertrek naar elders. Aan de beroepsbevolking ontbreekt een representatief bestand deel van middelbare en hogere func ties. Ter verkrijging van meer werkge legenheid zou natte en droge industrie moeten worden aangetrokken, woning bouw t.b.v. bedrijfskader en het schep pen van verdergaande onderwijsmoge lijkheden in de vorm van vestiging van een middelbaar technische school en een gymnasium. Vestigingsfactoren, Tot de gunstige vestigingsfactoren voor industrie kunnen worden ge noemd: De zoetwatersituatie na voltooi ing der Deltawerken; weg- en waterverbindingen van en naar de handelscentra; gunstige bo demgesteldheid; een voldoend aantal scholen voor basis-, voort gezet- en vakonderwijs; aardgas voorziening elektriciteitsvoorzie ning: tot 1980 een 50 Kv- daarna een 150 Kv-voeding. Als vestigingsplaatsen komen in aan merking: het gebied rondom de Gala- theese Haven, de zuidelijke kuststrook tussen Ooltgensplaat en Oude Tonge, de noordzijde van de Provincialeweg nr. 47 te Oude-Tonge, Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam. Als industrieën komen in aanmerking: niet verontreinigende chemische In dustrieën (b.v. Tiunststoffen, genees middelen), lichte metaalindustrie (b.v. elektrotechnische en metaalwa- renindustrie), papiernijverheid, land- bouwproduktenverwerking (b.v.i aardappel wasserij en, citrusbedrij ven, transport), houtverwerking (b.v. za- gerij,en, meubels, woningbouwele menten). Uit het navolgende artikeltje waarin de stichting van een flakkeese werk groep van de A(nonieme) A(lcoholisten) in het vooruitzicht wordt gesteld zou vooral bewogenheid moeten spreken, vond burg. v. d. Harst van Oostflakkee toen hij samen met de heren de Jonge en V. d. Vos van het bureau voor Alco holisme hieromtrent nadere mededelin gen verstrekte. Wij „fatsoensrakkers" zijn eerder gewoon de alcoholist te ver oordelen als zijnde een wilszwakke, een abnormale en een deugniet en hem af te zonderen uit de samenleving en dan be tekent het tonen van bewogenheid een revolutie in onze gedachtenwereld. Ge makkelijker wordt het wanneer men het geloven wil dat de alcoholist ziek is, zwaar ziek en dan kan er zelfs meer dan bewogenheid ontstaan Natuurlijk zijn het niet de sterksten die hun vlucht tot de drank en drugs nemen maar ook hier geldt: wie staat ziet toe dat hij niet valle. De alcoholist is veelal iemand die zich moeilijk in het maatschappelijke schema inpast, mis schien iemand die een bar slechte op voeding gehad heeft maar misschien ook iemand wie de zorgen boven het hoofd zijn gegroeid, iemand met huise lijke of echtelijke moeilijkheden, kortom iemand die zich in welke milieu dan ook geïsoleerd weet aldus de erva ring van de heren van het bureau voor Alcoholisme en die aan de tapkast contact en verbroedering vindt en een slecht soort gezelligheid beleeft waaruit hij met een' slechte nasmaak weer ont- Het zou kunnen zijn dat Den Bom mel j.l. zaterdag een „omwenteling in haar historie" heeft meegemaakt. Zo althans heeft burgemeester W. M. v. d. Harst het aangevoeld en gezegd nadat hij zaterdagmiddag als eerste burger de jachthaven van Den Bommel officieel opende. Hij deed dat door vanaf de voorplecht van een jacht met een schaar een over de haven gespannen lint door te knippen. Een druk bezig muziekkorps en een roffelende drumband verhoog den het feest; dat allemaal tegen het decor van versierde jachtjes en bollen de zeilen van passerende jachten op het Haringvliet. Na de openingsceremonie werd aan de op het beursplan geplaatste vlagge- mast de driehoekige Verenigingsvlag gehesen door de ontwerpster mej. Jan- ny Kroon. Op de vlag zeer toepasse lijk de Bommelse heer van stand Oi- 11e B. Bommel met- de letters W.V.B. Daar, op een platform de honderden belangstellenden overziend, betuigde de voorzitter van de vereniging dhr. A. v. Dongen uit Rotterdam zijn veelvuldige dank aan vooral burg v.d. Harst die de totstandkoming van de accomodatie be stuurlijk heeft begeleid. In het welsla gen daarvan zag dhr. v. Dongen een aansporing om als Bommelse gemeen schap door te gaan. Een waarschuwing liet hij horen tegen het zwemmen in de haven i.v.m. de kwaliteit van het water, daarmee de behoefte aan een eigen zwembad demonstrerend. Voor overig gebruik kon dhr, v. Dongen de haven hartelijk aanbevelen, er is rust en frisse De stilte is verdrongen door de levendige pleziervaart. lucht en de haven is uniek gelegen di rect aan het Haringvliet. Sinds 1964. Burg. V. d. Harst greep in zijn ope ningsspeech terug naar het jaar 1964 toen het toenmalig raadslid W. Bake- laar al gezinspeeld had op een recrea tieve toekomst voor wat hij het mooiste haventje van Flakkee noemde. Na de levendigheid die het haventje als handels- en veerhaven heeft geken merkt was er een merkbare stilstand ingetreden. „Het leek wel of Den Bom mel was ingeslapen; ogenschijnlijk had men er niets anders voor terug gekre gen dan dat het door de Min. van CR. M. tot natuurreservaat was bestemd", moest dhr. v. d. Harst wat spijtig vast stellen,! Hij liet daarbij niet na te be klemtonen dat die Ministeriële beschik king uitblonk door haar ondemocrati sche totstandkoming. Anderzijds kon de burgemeester er met trots van gewagen dat er vervol gens bij de Bommelse bevolking iets vaardig geworden is; het bleek dat „de overgehaalde landrotten van wanten wisten". Op 27 mei werd de watersportver. op gericht en reeds op 28 juni ging het eer ste verzoek „met bolle zeilen" zee in. „Met eigen middelen en eigen krach ten die alle overheden en instanties het schaamrood naar de kaken jagen", prees dhr. V. d. Harst om te vervolgen: „alles wat de overheid in deze tijd doet moet met zo eindeloos veel waarborgen zijn omkleed dat alles schijnt te moeten ge beuren met de snelheid van een trek schuit". Verheugd toonde zich de burg. over het feit dat het verschijnsel „par ticulier initiatief" nog niet met man en muis is vergaan. Spr. besloot met een hartelijk com pliment aan de Watersportver. en het voordragen van een vers dat naar hij hoopte nog zal worden gelezen als het jaar 1971 in de vergetelheid der geschie denis zal zijn verzonken: Het dorp waarop uw oog hier staart is om zijn watersport vermaard. De aanlegsteigers die hier groeien door 's dorplings welvaart rijklijk bloeien. Gelukkig hij die hier vernoegt een ogenblikje niet hard zwoegt. Ook de kapper en tandtechnicl De prijs van sigaretten onder de 1,75 mag met 5 a 10 cent verhoogd wor- den.i Voor ongeveert 70 procent blijft de prijs ongewijzigd omdat de grootste omzet 1,75 per 25 stuks is. Ook mogen de kappers, de tandtech nicl, de kolenhandelaren. en de bouw ondernemers hun prijzen verhogen resp. met 6 tot 6V2»/o. Kolen mogen 45 cent per mud duur der worden. De uurtarieven in de bouw vakken mogen 1,10 boven die van 3 november 1970 of 2,70 boven die van 1 oktober 1968 liggen. Dit als gevolg van de loonsverhogingen. waakt. „Niettemin zijn het mensen en hebben ze behoefte aan een menselijk contact" aldus de genoemde Ver. die alles in het werk stelt om deze mensen (op flakkee zullen het erSO a 60 zijn) in hun moeilijkheden de vriendenhand te bieden. Verhoudingsgewijs kent Goeree Over- flakkee minder alcoholisten dan do ste den omdat op het platteland de onder linge- sociale controle sterker aanwezig is. Enerzijds is dat een pluspunt, an derzijds wordt tengevolge van die con trole de drinker in een' isolement ge drukt, hij is nergens meer welkom dan in het café als hij tenminste niet op de zwarte lijst staat. Wel zijn verhou dingsgewijs op flakkee meer jeugdige drinkers. Ieder van ons heeft wel een voorbeeld bij de hand waar jongeren met alcoholgebruik in aanraking komen, zelfs worden aangemoedigd nog een' pilsje te pakken. De ervaring heeft ech ter geleerd dat het proces naar het alco holisme sneller verloopt naarmate de betrokkene jonger in aanraking met de drank kwam. En dat ziet er dan voor flakkee bepaald niet hoopgevend uit. De alcoholist schept voor zichzelf, voor zijn gezin en zijn omgeving steeds weer conflicten en wanneer hij niet uit zijn roes geholpen wordt dan zal het met hem onze naaste steeds en' sneller bergafwaarts gaan tot de gevol gen van het drankmisbruik hem in de dood voeren. De A. A. organisatie (in dertijd gestart in Amerika) probeert d.m.v. haar werkgroepen en haar metho des de alcoholist te begeleiden in zijn terug naar een normaal sociaal bestaan. Het is te vrezen dat de gebondenheid aan de drank hem of haar nog lang zal achtervolgen maar er zijn genezings kansen, de erkenning alcoholist te zijn is de eerste stap op weg naar herstel. Degenen die in de A. A. werkgroep op Goeree Overflakkee zitting zullen ne men mogen mensen zijn die de weg te rug hebben gevonden en die uit erva ring kunnen spreken. Ze zullen op elk ogenblik van de dag en van de nacht igereed staan om de alcoholist die te kennen gaf zich te beteren te hulp te schieten in zijn strijd tegen de versla ving. Voorwaar geen gemakkelijke taak, het is een taak vol opoffering maar ook een' met veel voldoening als het ge lukt is, als weer een persoon en veelal een heel gezin voor een totale ontredde ring gered kon worden. Degene die contact wenst met het bureau voor Al coholisme te Rotterdam belle telefoon nummer 010-134585. Voor nadere infor matie vrage men de brochure Anonieme Alcoholisten: „Wie, wat, hoe?" Op Hemelvaartsdag volgende week donderdag zal in Ouddorp een zee- hengelconcours worden gehouden, ge organiseerd door de V.V.V. te Ouddorp. Opgaven tot deelname kunnen worden gedaan ten kantore van de V.V.V., tel. 01878-789. De plaats waar gevist wordt zal nog nader bekend worden gemaakt, in elk geval niet in de Grevelingen. MIDDELHARNIS Kerknieuws. Voor de Ger. Gemeente hoopt a.s. donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland voor te gaan. De collecte voor de polio patiënten te Staphorst heeft ruim 1600,opge- 'bracht. SOMMELSDIJK Expositie Vrije-tijds-schilders. In Ga lerie „de Welle" wordt een expositie van het werk van flakkeese vrije-tijds- schilders gehouden. De opening daarvan vindt plaats a.s. zaterdagmiddag om 4 uur. HERKINGEN A.s. woensdag 12 mei des avonds om half acht hoopt voor de Ger. Gemeen te voor te gaan ds. P. Blok van Dirks land. De collecte in de Ger. Gemeente ge houden ten bate van de getroffenen te Staphorst heeft opgebracht 620, A.s. zondag 16 mei hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. C. Mo lenaar van Amsterdam-N. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 12 mei des nm. 7.30 uur zal voor de Ger. Gemeente voorgaan ds. W. Hage te Krabbendijke. De komende winter zal aan de behoef te aan aardgas kunnen worden voldaan. Dit was het antwoord van minister R. J.-Nelisseri van Economische Zaken, op vragen van het Tweede Kamerlid Oele (PvdA).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1