EIIAnOEH lilEUWS Overdenking NUTSSPAARBANK Unicef in het zilver MTüURLyKOOKIN JEUGDIGE GROTE MATEN 71. fotocopiën i BepjiapaoiAi Plaatselijk nieuws Nog eens Canada lS|a|Z UBA Braber's Modehuizen rb. Zwanenburg Wandelingen over Goeree- Omflakkee in grootvaders tild Kaarte van 't eiland Overftacque en Goedereede Beschrijving van het eiland Goedereede en Overflakkee ariese I faillissement van I K. lyi. H. van Dijlc Vrijdag 7 mei 1971 No. 3984 EQaar terwgl U wacht FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOIOMELSDIJE uit de Heilige Schrift SPAABBAHE EN ALLE BANKZAKEN VOOB GEZIN EN BEDRIJF Voorstraat 36, Middelhamte B^k. Jjox^eweg 15, Ooltg^isplaat ALS RECLAME 3inps|euiuios SmiiioumSumom apidmoQ \n9^ %l9^^ istlsiz mva '\a'«iA. 'jcaA 9^ %9\\i '\<è\i :;jjaoz 'sjap^A Gemeente Middelharnis hoofdleidster hoofdleidster 2S JAAR HULP EN HOOP VOOR KINDEREN VOOR ZILVEREN UNICEF I SCHOONHOUDSTER I Inlichtingen I Accountantskantoor I Tamboer BEKENDMAKING BEKENDIVIAKING fi;ï w^tfMfcgy^ smaakvol. In de maten: 42 t/m 50. 00 Dirksland Steliendam FAMILIEBERICHTEN kunt u ook opgeven aan agenten en bezorgers 3e 1:^ De verkiezingen Kerken en politiek Hoe lang nog? De verkiezingen voor de Tweede Ka mer zijn bijna alweer vergeten. We le ven snel en er zijn weer andere zaken die de aandacht vragenj Toch lijkt het me juist, nog even terug te komen op de 28ste april. IVEen hoefde echt geen profeet te zijn om op die datum be hoorlijke verschuivingen te verwachten. Nimmer hadden na de oorlog zóveel partijen en groeperingen aan de ver kiezingen deelgenomen als thans het geval was; nimmer was ook van te vo ren zóveel tijd en geld besteed aan de propaganda; nimmer was ook de politie ke chaos groter dan op dat ogenblik. Maandenlang was er al gedelibereerd over de vraag wie met wie de regering zouden gaan vormen en welke partijen in de oppositie zouden gaan. Geestig heeft één van onze parlementarieërs op gemerkt dat deze handelwijze gelijk staat met het verkopen van de huid al vorens de beer geschoten was Aan de kerken in Nederland is de po litieke verwarring niet voorbijgegaan. Voorheen was het een vanzelfspre kende zaak dat een rooms-kathoUek zijn stem uitbracht op de K.V.P. en dat een Gereformeerde A.R. stemde. De Hervormden hadden méér keuze-moge- Jijkheden, al naar gelang hun modali teit. Maar de tijden zijn veranderd. Er is een Politieke Partij Radikalen geko men, die de progressieven uit alle ker ken wil herbergen en die zelfs aanbevo len werd door prominente figuren uit de Gereformeerde Kerken, zoals Prof. Verkuijl en Dr. Okke Jager... En in de Hervormde Kerk, waar na de oorlog de doorbraak zoveel stof deed opwaaien stel je voor, predikanten die Ud wa ren geworden van de Partij van de Ar beid ben je als predikant nu pas „in" wanneer je je stem en je steun geeft aan de P.S.P. En in alle partijen houden we dan de nodige „verontrusten" over, die waarschuwend de vinger opheffen tegen zoveel vervlakking in de politieke be ginselen. Zelfs in de S.G.P., een partij die toch tot voor kort alle rechtsen van Hervormd tot Oud- en nog ouder Ge reformeerd wist te verenigen onder haar vaandel, is een groepering, die er geen geheim van maakt dat de koers van de S.G.P. haar te progressief is geworden en die daarom een aktie met voorkeur stemmen op touw heeft gezet. Als je er goed over nadenkt, is het allemaal wel te begrijpen, zowel van links als van rechts... Achter die poli tieke keuze zit een hele theologie. In de meeste kerken staat de zaak van de ontwikkelingssamenwerking hoog geno teerd. Er is in de wereld een schrijnen de armoede, waaraan we niet stilzwij gend kunnen en mogen voorbijgaan. En wanneer men nu in prediking en pas toraat niets heeft te bieden dan „Social Gospel" waarmee de nood in de wereld moet worden opgelost, dan is de leuze: „Hoe linkser hoe beter". In dat licht moeten we het stemadvies zien van de werkgroep Kerk en Ontwikkelingssa menwerking van de Raad van Kerken in Nederland. Deze Raad is in hoge ma te verontrust doordat haars inziens bij de verkiezingspropaganda te weinig aandacht is besteed aan ontwikkelings hulp. En omdat de Wereldraad in Upp sala destijds heeft geadviseerd, juist dit punt het zwaarst te laten wegen bij ver kiezingen, heeft deze Raad nu ook het advies gegeven om links te stemmen. De rode rakkers in de kerken hebben blijkbaar nog steeds niet begrepen dat Jezus niet gekomen is om een aards ko ninkrijk op te richten,. En ze hebben blijkbaar ook nooit gelezen wat het ant woord was van Jezus op de vraag van iemand uit de schare: „IWeester, zeg mijn broeder, dat hij met mij de erfenis dele". Maar nu aan de andere zijde. De ver ontrusten in de S.G.P. hebben ook hun eigen theologie! Voor hen was de partij er alleen maar om overal „nee" tegen te zeggen. De kerk is in de wereld nu eenmaal aller uitvaagsel en afsohrapsel. Er blijft dus niets anders over dan op de wijze van de Dopers in de 16de eeuw het isolement te zoeken en vandaar mt te getuigen tegen de goddeloosheid. En wanneer er dan in de partij méér ka der komt, mensen met bestuurlijke kwa liteiten, die medeverantwoordelijkheid willen dragen, dan kan dat in de ogen van de verontrusten niet anders dan door te marchanderen met het beginsel. Het is zonder meer duidelijk dat we met deze visie terecht gekomen zijn in de labadistisohe theologie, die de wereld en ook praktisch de hele kerk heeft afge schreven, en die onvermoeid bezig blijft met zuiveringsakties en met elkaar in de ban doen op grond van vermeende ontrouwDat ze met zo'n aktie bin nen de partij zichzelf schade berokke nen, zien ze niet of willen ze niet zien. ■k -k Inmiddels is de deconfessionalisatie verder gegaan. En tenzij God het ver hoedt, komt ze nóg niet tot stilstand. Wèl blijft de vraag levensgroot over eind staan: Waar gaan we heen met ons huidige partijenstelsel? Zijn we niet be zig, ook in onze eigen kringen, zelf de weg vrij te maken voor het versmade twee-partijen-stelsel, een conservatieve en een progressieve? Of blijft er tenslotte maar één weg meer open, die naar de dictatuur? Ik vraag alleen maar, de tijd zal het ant woord wel geven. WAARNEMER Ook MIDDELHARNIS Uitslag P.V. de Reisduif vanuit Duf fel. Los 8.40 uur. Aankomst eerste duif 9.42 uur. A. Verburg 1, 9, 10, 17, 38; L. Wielaard 2, 3, 44; C. Vroegindeweij 4, 5, 12, 15, 20, 23, 36; L., Nelis 6; C. Polder 7, 14, 24, 26, 47, 49; P. IWians 8, 18, 19, 28, 30; B. Schellevis 11, 29, 43, 46; W. de Vos 13, 35; E. Groenendijk 16; J. Kastelein 21, 31, 33, 40;J. v. d. Boogert 22, 39; J. Jon- gejan 25, 34; J. Vis v. Heemst 27, 41, 42, 45; H. Noordijk 32; M. Kalkman 37, 48. DIKKSLAND Bejaardenmiddag Ned. Herv. Kerk Wij hopen met onze bejaarden weer een middag te houden op D.V. dinsdag 11 mei. Deze middag zal voor ons verzor gen de Stichting Voorlichting ten Plat- telande, met dia's. We beginnen dan weer om half drie.i Zoals altijd komen wij u graag halen, als u even een berichtje stuurt aan on derstaande adressen: IMevr. Tanis-Mas- tenbroek, Tel. 1265; IMevr. Spek-v. Zet ten, Tel. 1348; Mevr. Schuller-Vogelaar, Tel. 1714. GOEDEREEDE Verzilvering. De vakantiebonnen voor de landbouw kunnen worden ingeleverd in de week van 10 tot 15 mei 1971 bij de permingmeester van de N.C.A.B. A. de Reus, 't Klooster 5 te Goedereede. Bonnen met opdruk geldig tot en met 30 april 1971. Zitting zal worden ge houden op maandag 10 mei a.s. van 6 tot 8 uur,i INGEZONDEN: Mijnheer de redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk over Canada van dhr. J.i Glas te Halfweg, in uw blad d.d. 26 maart j.l., gaarne het volgende in uw blad opge nomen: Gezien het feit dat uw blad, zo ver ik weet door zeer veel zelfstandigen ge lezen wordt, heb ik met verwondering geconstateerd, dat nog niemand op dit schrijven gereageerd heeft. Zover ik uit het stuk van de heer Glas kan concluderen, vindt de heer Glas Ne derland een heilstaat. Hierin heeft hij gelijk, doch alleen wat betreft de werknemers, kunstenaars en de hippies op de Dam in Amsterdam. Wat echter de andere groep, de kleine zelfstandigen betreft, wie het niet kan schelen of ze nu 40 uren of 80 uren in de week werken om hun boterham te verdienen hgt het heel anders, ten eerste komen alle sociale voorzieningen, welke tot het maximum zijn opgeschroefd voor eigen rekening en is de belastingdruk, (bijna het hoogste van heel de wereld), enorm zwaar. Bovendien moet een kleine zelfstan dige al bijna verlies hebben, wil hij in aanmerking komen voor kinderbijslag, wel mag hij lustig mee betalen aan de kinderbijslag, welke b.v. een directeur, die een ton per jaar verdiend, wel krijgt. Wanneer men dan nog ziet, hoe juist die kleine zelfstandigen, zelf ben ik boer, met al hun gesjouw en geploeter, kapot gemaakt worden, dan is het in ons klei ne landje toch treurig gesteld. Ook op kerkelijk en zedelijk gebied is het opmerkelijk dat Emigranten, welke met vakantie in ons land komen, ont steld zijn over de toestand in ons land. Zelfs in Frankrijk en België, vroeger in onze ogen zedeloze landen, wordt van de kansel af gewaarschuwd tegen het zedelijk verderf, afkomstig uit Neder land en dat een land, dat vroeger het Israël van Europa genoemd werd. Kijken we nog eens met open ogen om ons heen, dan mogen wij gerust ja loers zijn op de Heren van Dijk te Coal- dale en den Engelsman te Abbatsford in Canada, welke blijkbaar, evenals al onze kennissen welke naar Canada geëmi greerd zijn en allen wel succes gehad hebben, al was het alleen al voor onze kinderen welke hier een zeer donkere toekomst tegemoet gaan.i Ik ben er van overtuigd dat Canada een goed land is voor hen die er met twee rechter handen naar toe willen gaan en alles aan willen pakken waar men voor komt te staan en ben van me ning, dat veel zelfstandigen, welke met al hun geploeter en waar de stille ar moede 's avonds mee naar bed gaat en welke er 's morgens ook weer mee uit komt, in dat land een betere toekomst zouden hebben dan in ons piepkleine overvolle landje, waar de vakbonden EEN ZIELSONTBOEZEMING VAN DE BRUIDEGOM. Wend uw ogen van mij af, want ze doen m^ geweld aan.i (Hooglied 6 5a.) Christus, de hemelse Bruidegom, spreekt hier tot Zijn bruid. De Zone Gods heeft Zijn volk liefgehad van voor de grondlegging der wereld. In de stilte der eeuwigheid nam Hij het besluit om uit het menselijk geslacht een volk te verkiezen tot zaligheid. God de Vader gaf de uitverkorenen aan Christus, opdat Hij ze verlossen zou van dood en oordeel. De gedachten van Christus waren ge bezigd met de uitverkorenen door eeu wige liefde en ontferming, die Hij voor hen voelde. In de volheid des tij ds daalde Hij neder uit de gewesten des hemels en werd als een kind gelegd in de kribbe van Bethlehem. O wondervol mysterie. De liefde tot het volk, dat Hij zich ten erve verkoren had, was zo sterk, dat Hij mens werd, uitgenomen de zonde. Christus ziet in eeuwige liefde neder op het volk, dat Hem in oprechtheid des harten vreest. Toen Hij op aarde wandelde, was Hij dikwijls met ontferming bewogen over de schare die Hem beluisterde. Het lief deoog van Christus rust altijd op het volk dat nederknielt aan Zijn voeten. Hij schenkt hen de bewijzen van Zijn genade en ontferming. Zijn zalige rust en gemeenschap. De uitverkorenen zijn Christus' ar beidsloon. Hij heeft hen gekocht met Zijn dierbaar bloed. De mens die de Heere vreest vlucht met zijn schuld en zonde naar de troon der genade. De ogen van de Bruid doen Jezus ge weld aan, als ze ootmoedig en berouw vol tot Hem opzien. Zie daar een be rouwvol zondaar, een verslagen ziel met een verbroken hart knielend aan Jezus' voeten.i Hij is overtuigd van zijn zonde en weent hete tranen van oprecht be rouw. Hoort hem smeken om genade: „Heere ik heb tegen U gezondigd, als Gij mij van Uw aangezicht zoudt ver werpen is het rechtvaardig. Ik heb niets anders verdiend dan Uw toorn, maar ik bid U wees mij genadig." Zou het mogeUjk zijn, dat Christus zijn oor sloot voor de stem van een ver slagen ziel? Zou Hij Zijn hart sluiten voor een smekende zondaar, die zijn betraand oog tot Hem opheft? Neen, de Heere ontfermt Zich over een gebrokene van hart en een versla gene van geest. Er ligt een wondere kracht in het oog, waaruit een hartelijk leedwezen over de zonden spreekt. De belijdenis van schuld en zonde van een oprechte van hart is muziek in de oren van Christus. Wat is de mens, ook na ontvangen genade, we struikelen dagelijks in vele, we blijven zondigen tot aan het einde van ons leven. Daarom is het zo nodig dat w^e steeds in schuldbesef wederkeren tot de Heere. En dan zal God ons opnieuw vergeving der zonde schenken en Zijn zalige ge meenschap aan ons hart geven. Christus laat Zich door Zijn bruid overwinnen, als ze verlangend haar oog op Hem richt. Dat smekende oog doet Hem geweld aan, en dan schenkt Hij opnieuw Zijn liefde aan het hart. Wanneer onze consciëntle teder is en ons oog voortdurend Christus zoekt en ons hart bevreesd is voor de zonde, dan zal de Zone Gods ons Zijn zegen niet onthouden. Het oog van de Bruid oefent een grote kracht uit op Jezus, indien ze het in heilig verlangen opslaat naar Hem, met een bede om verlossing. De Heere laat Zich door het smeken de oog van Zijn volk overwinnen en schenkt hen Zijn rijke liefde. Kennen we voor onszelf een tijd, dat we het oog des geloofs op Christus mochten rich ten? De Zone Gods zegt: „Wend u naar Mij toe en word behouden." „Leer van Mij dat Ik zachtmoedig ben en nederig van hart. Want Mijn last is licht en Mijn juk is zachtj" De Heere laat Zich overwinnen door het oog des geloofs dat op Hem rust. Hij doet het heu-t van Zijn volk opspringen van vreugde. Christus is de barmhartige Hogepries ter, we mogen rhet al de noden van ons hart tot Hem vluchten. Nooit mag er in ons hart maar het geringste wantrouwen jegens Hem post vatten. We moeten ons door het geloof aan Hem overgeven en toevertrouwen, want Hij verlaat Zijn volk nooit. Het kan zo donker zijn voor onze ziel, dat we denken dat de Heere ons ver laten heeft. Blijf toch tot God opzien en bidt: O Heere toon mij waarover Gij met mij twist. En al zijn de moeilijkhe den vele, o mijn Koning, toch twijfel ik niet aan Uw liefde. Ik gevoel in het diepst van mijn ziel, dat Gij mij liefhebt, daarom wil ik niet klagen, doe met mij wat goed is in Uv/ ogen. Zijn uw ogen zo op Christus geves tigd, vol hoop, onderworpen aan Zijn wil, dan zal het niet lang duren of Hij zal uw ziel in de ruimte zetten. Christus laat zich overwinnen door het hart dat biddende op Hem rust. Hoor daar klinkt de stem van de Zone Gods: Wend uw ogen van mij af, ze hebben mij overwonnen. Middelburg. Ds. G. A. Zijderveld de baas zijn en ons naar een wisse af grond zullen voeren. Tevens zou ik gaarne u mijnheer de redacteur mijn compliment maken voor de rechte koers welke uw blad vaart, ik zou zeggen. Houwen zo! U dankend voor de mij toegestane plaatsruimte verblijf ik, A. V. Hassent Grote Waardweg 6 Werkendam. 5 heerlflke vruchten gebakjes slechts 1,99 200 gram lekkere taaie bitterkoekjes voor maar 1,09 en 5 heerligke amanda's maar 1,19 Ring 8 - Middelhiarnis Tel. 2151 •ma o Sollicitanten worden opgeroepen voor: 1. de per 1 augustus 1971 vacerende betrekking van openbare kleuterschool Molenlaan 15 te Sommelsdijk (4 leerkrachten). 2. de vermoedelijk per 1 augustus 1971 vacerende betrekking van openbare kleuterschool Tuinstraat 22 te Nieuwe Tonge (2 leerkrachten). Nadere inlichtingen ter gemeentesecretarie (tel. 01870 2728, toestel 4). Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad aan burgemeester en wethouders. Hoeveel Idnderen werden er in Ne- clerland geboren op 11 december 1946? Laten we zeggen, dat het er 500 waren. Daarvan zijn er vandaag de dag nog 488 in leven. Die wonen allemaal in huizen, ze worden goed gevoed en gekleed, er is genoeg doktershulp als ze ziek zijn en ze zijn allemaal naar school gegaan. Hoe zit dat met 500 kinderen, die op diezelfde dag werden geboren in een ontwikkelingsland? Daarvan leven er nog ongeveer de helft. Van die 250 kin deren zijn er waarschijnlijk zo'n 100 naar school gegaan, meestal niet langer uan drie jaar. Hun levenskansen zijn Kiem; gemiddeld zullen ze niet ouder worden dan een jaar of vijftig. Ze staan bloot aan veel gevaren: ondervoeding, te weinig medische zorg, armoede, on wetendheid. UNICEF, het Wereldkinderfonds, heeft Sinds 11 december 1946 toen het zelf geboren werd als kind van de orgaiüsa- tie van de V,N.i - miljoenen van zulke Kinderen gered van de hongerdood en Beschermd tegen de gevaren, die hun tóven en hun ontwikkeling bedreigen, daarom herdenkt UNICEF nu zijn 25- GIRO 7515 jarig bestaan. Met voldoening, maar ook met grote bescheidenheid, want er bhjft nog zo ontzettend veel te doen in de vol gende jaren. In ons land vraagt UNICEF ter ge legenheid van zijn 25e verjaardag spe ciaal aandacht voor betere gezondheid voor de kinderen in Indonesië. Wie daar meer van wil weten, hoeft niets anders te doen dan 1,50 over te scrijven op giro 7515 ten name van UNICEF, Den Haag. U krijgt dan een uitvoerige, ge ïllustreerde brochure met interessante bijzonderheden over dit gezondheids project en bovendien een vel jubileum- sluitzegels zoals er hier een is afgebeeld. i GEVRAAGD: voor ons kantoor, 's avonds van 6 tot 8 uur. g Meerdere hulp aanwezig. es 1 Lindenlaan 3 - Middelharnis - Tel. (01870) 2630 f VERSCHENEN: door J. Craandijk, 64 pagina's, fris om slag in 3 kleuren, 8,50. IN VOORBEREIDING: te zamen gesteld in 1792 en 1793 door Anthonie van Weel. Formaat 40 x 55 cm, in 7 kleuren. Bij intekening 20, In het najaar zal verschijnen een her druk van het bekende boek door B. Broers. Prijs nu nog slechts 39, Teken snel in bij baattnf lanloormdamnfj westdó'k 55 postbus 75 middelharnis teL (01870) 25 51 b.g.g. (01877) 19 54 Burgemeester en wethouders van Middelharnis maken bekend, dat zij aan de Kerkvoogdij van de Ned.Herv. Gemeente van iVIiddelhamis bij hun besluit van 15 september 1970 vergunning hebben verleend tot het bouwen van een pastorie aan de hoek Rembrandtlaan - Doetinchemse- straat te Middelharnis, sectie B nr. 5172., Het voornemen bestaat in afwijking van de be bouwingsvoorschriften plan „Zuid-West" aan de Kerkvoogdij, voornoemd, toestemming te verle nen dat bij het bouwen van de pastorie de ach tergevelrooilijn tot max. 5 m wordt o^^erschre- den. De desbetreffende stukken Hggen vanaf 10 mei a.s. gedurende veertien dagen van 9.00 - 12.00 uur ter gemeenitesecretarie ter inzage. Gedurende deze termijn kan ieder schriftelijk bezwaren bij ons college indienen tegen de voorgenomen beslissing. Middelharnis, 29 april 1971. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, J. van Es. De secretaris, van Bodegraven. Om gezondheidsredenen ben ik genoodzaakt mijn oliehandel te beëindigen. Langs deze weg mijn oprechte dank aan allen voor het genoten vertrouwen in mij gesteld. Tevens kan ik u mededelen dat de heer C. Roon te Steliendam vanaf 17 mei a.s.i de oliehandel overneemt; dewelke ik dan ook van harte aan beveel. Hoogachtend, J. C. OORBEEK Binnenweg 42, Melissant. s Bij beschikking van de E.A. heer Rechter-Kom- missaris in het s wonende te Dirksland, is bepaald, dat de schuld- vorderingen moeten zijn Ingediend bij de kiirator g vóór 12 mei 1971, en dat de verifikatievergade- g ring zal worden gehouden in het gerechtsgebouw aan de Noordsingel 117 te Rotterdam, op woens- 1 dag 26 mei 1971 te 16.00 mix. g Mr. L. J. den Hollander jr. kurator. sa S Postbus 50, Middelharnis. MODELAGNES Bedrukte slan k-af kledende polyester japon is gemakkelijk te onderhouden en kleedt uitstekend af. Een fleurig dessin - modieus en

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9