EIIABDEn niEUWS Goes in oude ansichten Overweldigende belangstelling voor jubilerend „flmicitia" DE WATERGEUS Zeeuwse wandelingen DESIÏÏEE I P. NELISSE KEÜVELAAR 2e blad Vrijdag 7 mei 1971 No. 3984 Hervormde Jeugdverenigingen in IVSiddeiharnis organiseerden een geslaagd jongeren-weekend 1 Dienstencentrum DIRKSLAND M3DDELHARNIS Te Utrecht slaagden (Wordt vervolgd) De laatste jaren zijn sommige mensen begonnen om oude ansichtlcaaren te ver zamelen. Uit antieke albums en sigaren- kistjes werden ze bij elkaar gezocht, per stad of dorp of landstreek gerangschikt. Ze werden gevraagd door middel van advertenties in de krant. Er werd ge kocht en geruild, het verzamelen was een gezellige bezigheid geworden. Nog leerzaam ook: je kon er wat kennis van plaatselijke geschiedenis mee opdoen. De Europese Bibliotheek in Zaltbom- mel heeft van deze verzamelhotoby ge bruik gemaakt en nu al ver over de honderd albums met deze oude prent- briefkaarten uitgegeven. Dat van Goes ligt hier voor me, de samenstellers zijn L. J. Abelmann en Kr. Goudzwaard. Uit de vele honderden hebben ze er onge veer 150 uitgekozen, de meeste van i~. 190O. Het centrum De kerk staat meestal in het midden van de stad of het dorp. Er is zelfs een uitdrukking ontstaan: je moet de kerk in het midden' laten, maar deze zegswijze heeft een andere betekenis ge- l;regen. Van de Maria Magdalenakerk zijn slechts een paar kaarten, de bomen op het kerkhof, vroeger de ruimte rond de kerk, waar begraven werd en waar nu de auto's en vrachtwagens staan. Onder de foto van het interieur wordt verteld dat de kronen bij de restauratie van 1928'30 naar Roermond verhuisd zijn. Hier vlakbij staat de r.k. kerk in het oude slot Ostende. Niet ver van de kerken staat het stadhuis, dat op 't ogenblik gerestau reerd wordt. Er voor de Grote Markt, die ruim een halve eeuw geleden nog niet bestraat was. Op de dinsdagse marktdag stond er toen nog maar één rij kramen aan de kant van de graanbeurs. Wel stonden' er iedere dag de autobus sen, die de diensten onderhielden met de dorpen in Zuid-Beveland en de plaat sen aan het veer naar Noord-Beveland. De markt was ook een mooie gelegen heid voor een paardenshow. In de hoek stond het politiebureau, op een kaart met 8 agent ervoor, hun namen staan er onder. Oude echte Goe- senaars kunnen zich sommige misschien nog herinneren. De tegen'woordige inwo ners van Goes zullen de ordebewakers van nu waarschijnlijk niet allemaal ken nen. Maar vroeger waren er niet zo veel en iedereen kende hun naam en scheldnaam. Vóór het stadhuis laat een kaart de nieuwe brandspuit met laddeiTvagen uit 1906 zien. Op een andere kaart staat een groep, meest meisjes en vrouwen, waarvan twee in klederdracht, netjes in de houding voor de fotograaf. Wat opvalt zijn een paar kinderwagens op hoge wielen'. Eigenlijk niets bijzonders, want na een ,,laagte"-periode zijn de hoge wagens weer teruggekomen, wel van een enigsfins ander model. Van de andere marktpleinen uit Goes, de Vlasmarkt en de Beestenmarkt, is vooral de laatste bekend door de mo numentale pomp, die er nog steeds is. Een kaart laat de jaarlijkse paarden- ■markt zien. Van de meeste straten rond dit cen trum zijn kaarten opgenomen. Het zijn nu nog de drukste winkelstraten' van Goes. Wie heeft er nooit inkopen gedaan in de Korte en Lange Kerk straat, de Klokstraat en de Lange Vorst? Wat opvalt zijn de hardstenen palen (schamppalen) op de straathoeken, die moesten voorkomen, dat al te hard rij dende voertuigen in de hocht de huizen zouden beschadigen. Een travalje zoals in de Ganzepoort- straat paste toen in het straatbeeld, er wareri nog voldoende paarden om te be slaan. De buitenkant We verlaten nu de binnenstad en komen bij de Icade. Er is een Grote en een Kleine kade (ze verschillen niet veel in grootte!), door een brug verbonden. Op de oude ansichten nog een ophaal brug, in 1939 vervangen door een vaste bnig, zodat de kadekom niet meer voor schepen beschikbaar is. Hier dichtbij aan de andere kant van de brug de gevangenis (bestaat niet meer) en de Rijks H.B.S. van 1866 en een grote klap- bank. Nog iets verder weg was een kleine scheepswerf en een meestoof uit de tijd dat er in Zeeland nog meekrap verbouwd werd, waarvan de wortels in de stoof werden gedroogd, daarna ge malen en tot rode verf verwerkt. De oudste kaart van deze omgeving is een foto van 1 oktober 1856: de Oost poort. Evenals de andere Goese poorten is ook deze afgebroken. De Kleine Kade loopt uit op de Turf- kade met het grote gotische huis, dat tot voor kort gediend heeft als museum. Een paar ansichten ervan laten ook het grote notarishuis zien en de visafslag ■met het huisje van de. afslager, dat nog bestaat. Wij kijken nog iets verder en komen bij de oude vestingwerken, de Oostwal en de Westwal, nu herschapen in mooie wandelwegen en waarvan een dichteres (Allee Nahon) zegt: „Des avonds wordt de wereld klener en dichter alle ver verleen. Die eenzaam zijn worden allener en die beminnen meer bijeen." Volgens de inleiding „kijkt men nu naar de snaterende watervogels" in de vesten, waar men' 's winters de schaat sen onderbindt. Aan de andere kant de singels, waarvan de Oostsingel niet veel veranderd is. Nog een afbeelding van de stationsweg en het station -r-met de voetgangersbrug hoog boven de rails, een kwelling voor oude slecht-ter-been reizigers. De klach ten over de hoge brug hebben deze stellage geen lang leven beschoren. Groot Goes De samenvoeging van Goes met en kele omliggende dorpen is ook in dit kaarterialbum verwerkt. We verlaten Goes door de voorstad met het café, „De laatste stuiver", een naam die ik ook dn andere plaatsen ben tegengeko men. Sommige dorstigen hebben er in derdaad hun laatste stuiver in vocht omigezet. Langs de Kloetlngse weg met het r.k. ziekenhuis en de oude tol be reiken we het mooie dorp Kloetinge. Het oude zondagschooltje, het markt plein met de vate (drinkplaats voor het vee), de prachtige kerk en de witte molen van 1704 (in 1964 gerestaureerd) waren mooie objecten voor de foto graaf. Evenals de installatie van burge meester Zandee, met zijn vrouw in Zuidbevelands costuum, en de twintig genodigden', waarvan nu de meesten overleden zijn. Het kanaal van Goes naar de Ooster- schelde loopt door de Wilhelminapolder. We zien de huizen langs dit water, de brug met tolhuis, het geboortehuis van de schrijver Stamperius, de zoon van de bakker van het dorp. Iets verder ligt Wolphaartsdijk met het veer naar Kortgene op Noord-Be veland. In 1890 was de veerboot nog een zeUsehip. Nog altijd wordt er met de boog geschoten, in 1902 was er een con cours van boogschutters. Bij dit dorp behoort ook het -gehucht Oud Sabbinge. i Ruim 120 jongelui uit allerlei plaatsen (o.m. Den Haag, Leiden, Dordrecht, Scherpenzeel, Som- melsdijk, Herldngen, Middelhar- nis, Vlaardingen) beleefden afge lopen zaterdag en zondag 1 en 2 mei een gezellig jongeren-week end met elkaar. Het programma van dit weekend be gon zaterdagmiddag met een hartelijke ontvangst in de aula van de Lagere Technische School. Daarna werd een speurtocht gehouden door Middelharnis. Dit keer niet per auto, maarte voet! In deze speurtocht zaten verschillen de opdrachten,. In groepjes moest men bepaalde personen in de gemeente be zoeken en deze mensen interviewen over het beroep dat zij uitoefenden. In dit interview ging het voornamelijk over de verschillende in uitoefening van het be roep vroeger en nu. Dat hierbij verras sende dingen te voorschijn kwamen, is duidelijk! Na een goedverzorgde maaltijd volgde het avondprogramma. Hierbij kwam de speurtocht van 's middags nogmaals ter sprake. Allerlei opdrachten moesten worden uitgewerkt, zoals een verslag over de speurtocht, een lied maken, de beroepen van de geïnterviewden uit beelden e.d. In de zondagmorgendienst ging hulp prediker A. Terlouw voor. Een vreugde voor hem en voor de jongeren die maar al te goed weten hoezeer het jeugdwerk de liefde van zijn hart heeft. De maaltijd werd gebruikt bij de gastadressen en na nog wat gezellig bij elkaar te zijn geweest, werd de tweede gezamenlijke kerkgang het volgende programma-onderdeel. In deze dienst preekte Ds. J. T. Cazander over de tekst „Bewaar het pand u toebetrouwd". Het thema voor deze dienst en ook voor de volgende preekbespreking was „Tradi tie". Aan de hand van enkele diskussie- vragen werd dit onderwerp doorgeno men. Hierbij kwamen verschillende vra gen aan de orde als: „Kunnen we in de kerk zo maar alle tradities overboord gooien?" en „Zijn er in de kerk goede en verkeerde tradities?" Tenslotte wer den deze vragen in een plenair gesprek o.l.v. ds. Cazander nog besproken. Van de zijde van de kerkeraad was goede belangstelling. Een fijn weekend voor de verenigin gen van Middelharnis en voor de gasten! ;^:xM'.-A~ifi^'^^^^^ i LANDBOUW i MECHANISATIEBEDRIJF I TEL, (01875) 216 1 NIEUWE-TONGE 1 i«iwniuiutiiniii!iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiii!!!i!iiiiiiiiiuiii!iiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuu)j MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK A.s. dinsdag wordt er in het Dien stencentrum een middag georganiseerd door de Hervormde Kerk. Er worden o.a. dia's vertoond van Zuid-Afrika, door Burgemeester Bos. Aanvang 2.30 u. Voor de Bejaardengymnastiek was er grote belangstelling, het is toch wel ver heugend dat zoveel mensen het belang hiervan in zien. Voor nieuwe leden geldt, meldt U even in het kantoor van het Diensten centrum i.v.m. de grootte van de groep en het eventueel in tv/eeën splitsen daarvan. Ook is het raadzaam alvorens aan de gymnastiek te beginnen even contact op te nemen met uw huisarts, of het ver antwoord voor U is hieraan mee te doen. 's Woensdags weer zoals gewoonlijk zitting van de P.T.T. U kunt dan voor al Uw postzaken teredht in het Diensten centrum van 10.30 - 11.30 uur. Sinds vorige week is er een 2e biljart bijgekomen, er kan dus nu door 8 per sonen gelijk gebiljart verorden. Diegenen die niet biljarten kunnen een ander gezelschapsspel doen of zo maar gewoon voor de gezelligheid ko men. Soosmiddagen zijn: maandag, woensdag en vrijdagmiddag. Nog enkele kaarten van 's Heer- Arendskerke en via 's Heer Hendrinks- kinderen met de grote pastorietuin zijn we weer in Goes terug. Ik wil tenslotte nog wijzen op en kele feestkaarteri. De feesten van 1898, toen koningin Wühelmina de troon be steeg, van het koninldijk bezoek in 1907 en vooral het 25-jarig regeringsjubi leum In 1923. Toen hadden er sportde- monstraties op de Beestenmarkt plaats, ringrijden met sjeesjes op de Markt, his torische optochten en kinderfeesten. Wat vooral opvalt zijn de grote erepoorten, mooi versierd, werkstukken zoals ik er in geen jaren gezien heb: we doen er niet meer aan. Tenslotte bekijken we nog even de foto van prinses Juliana in Zuidbeve lands costuum te midden van twintig Zeeuwse schoonheden, toen ze in 1924 Zeeland bezocht. Middelburg L. van Wallenburg Goes: Museum (oude gevel) (Foto Torbijn, Goes) Kade te Goes met visafslagplaats, Vrijdag de 14e mei wordt de grote feestdag voor het jubilerende „Amici- tia" te Dirksland maar zaterdag j.l. nam de Vereniging alvast een voorproefje met een drukbezochte receptie in „de Schakel". Zovelen kwamen daar de 50 jarige Muziekvereniging geluk wensen dat de zaal volliep, zeer tot genoegen overigens van het comité dat de huldi ging heeft voorbereid, gepresideerd door dhr. M. W. Goudswaard die temidden van de drukke receptie alweer veertien dagen verder keek en de aanwezigen op riep toch vooral een bezoek te brengen aan het dan te houden concert in de hallen van de voormalige Victoriafa- briek. Samen met de kleurige majoretten en de roffelende drumband had „Amicitia" zaterdagmiddag een rondgang door het dorp gemaakt en na die gedane arbeid zette het bestuur zich in de feestelijk versierde zaal aan de tafel waaraan zioh spoedig de eersten aandienden die hetzij persoonlijk hetzij als afgevaar- dlgüe van verenigingen gelukwensen aanboden. Dhr.; Goudzwaard kon daar de aanwezigen mededelen dat er in de gemeente geld is ingezameld waarvan de resultaten meegevallen zijn. Op 14 mei zal het daarvoor gekochte geschenk namens de bevolking worden aangebo den. Na die manifestatie op 14 mei zal er op 5 juni in Dirksland een grootse muziekdag worden gehouden waaraan ettelijke muziekl?;orpsen deel zullen ne men! Een applaus klonk vervolgens op voor alle bestuursleden en leden die ooit de vereniging hebben geleid en ge steund. Met name gold dat voor de di rigent dhr. M. de Bonte die vanaf het eerste uur van de vereniging lid ge- w^eest is. Namens de federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen werd een ge lukwens gesproken door dhr. Bakker. Door hem werden de hoogte- en diepte punten die Amicitia op haar weg heeft gekend gereleveerd om daarin te con stateren dat de gemeente Dirksland zo wel moreel als financieel achter haar muziekvereniging staat. Dhr. Bakker wekte dan ook ieder op mede ervoor te zorgen dat de muziek dat stukje leef baarheid niet behoeft te verdwijnen. Gaarne bood hij de jubilerende vereni ging, korteling aangevuld met drum band en majorettes, namens het lande lijk en provinciaal orgaan een geschenk onder couvert aan, alsook de herinne ringsmedaille die aan het vaandel kan worden bevestigd. Namens allen. - De dirigent dhr.i Vernooijs uit Mid delharnis meende namens alle muziek- minnende mensen en namens alle mu ziekvereniging te kunnen spreken toen hij „Amicitia" zijn gelukwensen aan bood. „Uit ervaring weet ik wat het verenigingsleven betekent, het zou ge- ^nakkelijk zijn als ieder zoveel verant- v/oordelijksbesef had dat hij de repeti tieavonden altijd bezocht en ook thuis oefende", sprak dhr. Vernooijs. Van gro te bewondering gaf hij blijk jegens de dirigent dhr. de Bonte die alweer 50 jaar het spel meespeelt en gaarne hoop te spr. dat de tweede dirigent in de voetsporen van dhr. de Bonte verder zal gaan. Burgemeester H. Bos verklaarde zijn Dirigent M. de Bonte (1.) en W. Vernooijs schudden elkaar de hand. Samen zijn ze goed voor bijna een eeuw ge- musiceer en gedirigeer. officiële feestrede voor 14 mei in petto te houden maar niettemin wilde hij ook nu, namens het gemeentebestuur, een hartelijke gelukwens overbrengen. Dhr. Bos liet dat vergezeld gaan van het be drag van 500,— dat de raad kortgele den als extra subsidie voor het organi seren van een muziekfeest beschikbaar stelde. Graag wilde burgemeester Bos de bewering onderstrepen dat een muziek korps in een gemeente niet gemist kan ij worden en met instemming kon dhr. Bos releveren dat „Amicitia" wat be- ii treft haar materiële behoeften bij de j; gemeente steeds een open oor treft. „Een van de eigenschappen van een bloeiende vereniging is zichzelf en haar levens kracht waar te maken", aldus de bur gemeester wijzend op de „enorme brui sende activiteit" die „Amicitia" aan de dag legt. Zeer waarderend liet burg. Bos zich uit over allen die de Ver. lei ding hebben gegeven, zo ook over het huidige bestuur dat ook qua uiterlijke presentatie met de tijd mee gaat en haai- taken energiek aanpakt! De veteraan de Bonte vond de voorzj in de sfeer van „Amicitia" verweven, hem en allen die de vereniging steunen, de supporters en hen die aan de supporting leiding geven werden door burg. Bos gecomplimen teerd. Tot slot van de middag werd nog gesproken door dhr. J. Lodder, voorzit ter van het Bestuur die allen opriep ds Vereniging met sympathie en steun te blijven omringen. '•■■-'■ VOOR COUPEUSE: Anny 't Mannetje, Goedereede; Marieke Wiegel, Melissant. VOOR TAÏLLEUSE: Joke Pijl, Ouddorp; Corrie Orgers, Goe dereede; Riet Nagtegaal, Melissant. VOOR COSTUMIERE: L. Boogerman-v. d. Laan, Middelharnis; T. V. d. Berg-Vroegindeweij, Middelhar nis; Gobi V. Wageningen, Melissant; Willy Kachgelland, Oude Tonge; Sanny Vj Noord, Oude Tonge; Ada de Bonte, Oude Tonge. Zij genoten hun opleiding bij mevr. Kleijn aan de Ensaid modevakschool te Dirksland. VERVOLGVERHAAL door Sibe van Aangium H13 is een Portugees, dapper en door tastend, en van een edel karakter. Het Wordt tijd, Hotse, dat wij alle bezwaren terzijde stellen en kleine dingen laten rusten. We moeten ons samen verenigen. Wil en we iets goeds voor ons arme va derland bereiken". Tv"*^f hebt gelijk, Heer Van Treslong. sluit mij bij u aan". Hotse reikte J-res!ong de hand. Deze sloeg toe. „Prachtig", zei hij. „Het is nog vroeg, maar mijn schepen liggen tot uitzeUen öSreed. Ge weet, dat ik feitelijk een ge hangene ben van Graaf Edzard. Maar ik zaï me naar mijn schip begeven. Ik heb vertrouwde vrienden bij de bewakers. voeg u met uw schip, als het kan, mor- ATiyT*^ bij mijn schepen voor Emden.. ^Js het tij meewerkt, varen we morgen- ria"^ V ^^- moeten de volgende week "e schepen van Lumey ontmoeten voor ■Terschelling". Treslong was opgestaan. Dan vervolg- 70 ■'i begeef me naar Êmden. Op ^ee ontmoeten we elkaar weer" HOOFDSTUK 2 Hotse vertoefde nog enige uren te Norden. Daar woonden enkelen van zijn schepelingen, die aan het stillere Nor den de voorkeur gaven boven het druk ke Emden. Dan liet hij zijn paard halen en reed naar Emden. Het was reeds na de mid- dag.i De korte februaridag liep ten einde. Een vroeg voorjaarszonnet.je wierp haar laatste stralen over het veld. De lucht was helder. In gedachten reed Hotse door. Hij dacht na over het gesprek met Treslong. „Voortaan ten volle in dienst van de Prins. Ten volle een Watergeus", mom pelde Hotse half luid. „Hallo, wat is dat?" Hotse schrok op uit zijn gepeins. Zijn paard steigerde. Een stevige vuist hield het echter in bedwang. Naast hem stond een bedelaar, die het paard vast hield. Een touw was dwars over het pad gespannen. Onmiddellijk greep Hotse een pistool. ,,Laat uw wapen zakken, edele Heer", zei de bedelaar onderdanig. „Ik redde u het leven, toen uw paard steigerde. Ik greep het bij de teugel en deed het stil staan". „Nadat ge eerst zeker zelf het touw gespannen hadt", zei Hotse argwanend. Het viel hem onmiddellijk op, dat de bedelaar, ondanks zijn gebogen gestalte en zijn grijze haren er nog krachtig uit zag en dat de vuist waarmee hij het paard in bedwang hield, gespierd moest zijn.1 De edele Heer is al te wantrouwend", antwoordde de bedelaar. „Ik kwam hier niet toevallig, maar opzettelijk, wijl ik vreesde, dat u iets kwaads overkomen zou. Uw gesprek met de Heer Van Tres long is vanmorgen afgeluisterd. Ik hoorde enkele rabouwen erover spre ken. Zij sohijnen Spaanse spionnen te zijn of in elk geval handlangers der in- kwisitie. Op mijn beurt luisterde ik hun gesprek af en vernam van hun aanleg. Ik spoedde mij hierheen om het touw te verwijderen, maar kwam bijna te laat Doch laten wij ons haasten. Ongetwij feld liggen de rabouvvfen op de loer. Elk ogenblik kunt u worden aangevallen". „Dacht je, dat ik bang was voor en kele struikrovers?" „Geen struikrovers, edele Heer, en niet* enkele. Er zijn er wel een man of twintig". „Hm ja, dan is het beter, dat ik de strijd ontwijk", sprak Hotse. „Haast u, edele heer", drong de bede laar angstig aan. „Volg mij. Ze houden de wegen naar Emden bezet. Het betreft hier een heel complot om de geuzen- sohepen te verhinderen uit te varen. Ze willen alle kapiteins gevangen nemen".i Besluiteloos keek Hotse de bedelaar aan. Het was niet te ontkennen, dat de ze man bekend was met zijn gesprek met Treslong. Maar hoe was dat moge lijk? Ze waren toch met elkander in een aparte kamer geweest! En was deze bedelaar te vertrouwen? Aandachtig be studeerde Hotse de man. Schijnbaar was hij een oud man. Maar hiermee waren in tegenspraak zijn gespierde handen. Betrekkelijk gemakkelijk hield hij het vurige paard van Hotse in bedwang. Zijn haren waren grijs, maar zijn huid nog-glad en zonder rimpels. De bedelaar drong krachtig op vluch ten aan. Aarzelend besloot Hotse ten slotte hem te volgen. Hij nam zich voor zijn ogen goed open te houden en bij het geringste pogen tot verraad de be delaar onschadelijk te maken. „Een ge waarschuwd man geldt voor twee. En ik heb mijn wapens bij mij", dacht Hot se. „Hierheen, Heer", riep de bedelaar, die bemerkte, dat Hotse zijn aarzeling had overwonnen. „Ik weet een veilige schuilplaats, vanwaar ge ongezien naar Emden kunt vertrekken". Met grote passen snelde hij voort, ter wijl hij het paard bij de teugel leidde. Hij sloeg een zijweg in naar een of an der gehucht. Het viel Hotse op, hoe veerkrachtig de man zich bewoog.i ,,Zijn vermomming is al te doorzichtig", peins de hij. „Dit is nog geen oude man". Snel liep de man intussen voort, steeds het paard aan de teugel leidende. „Waar brengt ge me heen?" vroeg Hotse, nadat ze ongeveer een half uur waren voortgegaan. Het trok zijn aan dacht, dat de landstreek eenzaam werd. Alles maakte een troosteloze indruk van verlatenheid. „Wij zijn er zo, edele heer", gaf de bedelaar ten antwoord. „We zijn hier vlak bij de kust". Inderdaad zagen ze voor zich de dijk. 't Was slechts een laag dijkje, dat ge makkelijk de stormvloed vrij spel gaf de landerijen te overstromen. De weg van Norden naar Emden lag op een half uurtje afstand van de kust. Ze liepen nu naar het westen. Ze moesten wel spoedig de kust bereiken. De grond werd hier moerassig. Grote poelen vol riet en biezen strekten zich langs het la ge dijkje uit. De bedelaar scheen hier de weg goed te kennen. Hij leidde Hot- ses paard langs een smal paadje tussen het riet door.i „Nog een ogenblik, edele heer", her haalde hij. „'t Wordt tijd ook", antwoordde Hotse. Zijn wantrouwen nam toe. Waar leidde de bedelaar hem heen in deze woeste streek? De zon was reeds ondergegaan. De duisternis viel snel. Slechts vaag kon men de omgeving meer onderschei den. Eindelijk zag Hotse een gebouw voor zijn ogen opdoemen, 't Scheen een soort schuur te zijn. De bedelaar bleef staan. „Stijg af, edele heer", zei hij. „In deze schuur is u veilig". In plaats echter van af te stijgen, trok Hotse zijn pistool en richtte dat op de bedelaar. „Laat los het paard", snauwde hij. De bedelaar richtte zich op. Hij lachte spottend. Dan floot hij. Ogenblikkelijk doemden van alle kanten gestalten op„ „U is te laat, edele heer", spotte de bedelaar. „Hotse Hiddes is thans in onze handen". Dit was echter zijn laatste woord. „Niet in de jouwe, verrader", siste Hotse, terwijl hij zijn pistool aftrok. Do delijk getroffen zakte de man in elkan der. Hotse wilde zijn paard omwenden. Van alle kanten werd hij nu door man nen besprongen. Hij had geen tijd meer zijn zwaard te treklcen. Wel deelde hij nog enkele geduchte stoten uit en liet zijn paard steigeren, maar vele handen hadden reeds het dier aangegrepen. „Geef u over, Hotse Hiddes!" riep een stem op enige afstand. „Aan wie?" vroeg Hotse kalm. Hij besefte, dat verzet niet meer baatte. De struikrovers, want dat schenen de man nen wel te zijn, deden niet meer, dan dat ze zijn paard in bedwang hielden. Ze schenen eerbied voor Hotse te heb ben. „Dat gaat je niets aan, Hotse", ant woordde de onzichtbare spreker. „Ik zou je aanraden vrijwillig je te laten ontwa penen. We zijn met minstens dertig man.i Als je je woord geeft, dat je je niet ver zetten zult, zullen we je goed behande len en anders „En anders?" vroeg Hotse.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5