van weenen De heer H. Kuiper na 43 jaar Waterstaatswerk met pensioen Twee onderscheidingen in Goedereede Kilometers plastic-folie worden over het witlof-land gespreid Weerstand tegen - veranderde in liefde voor Flakkee Ir. C. M. van Dis in de Eerste Kamer Ongeluk op Prov. weg nabij Aciithuizen Sommelsdijk 26 jaar na de bevrijding mijn opgevist Restaurant „Tonbré" Nieuw raadslid Oostflakicee 43e jaargang Vrijdag 7 mei 1971 No. 3984 C!HR. STREEEÏKBLAD OP GEREÏPORMEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZOTD-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweematü per iseekdinsdag- en tyriidagflioond Zondagsdienst artsen modehuis dirksland tel: 396 SLAAPKAMERS in de moderne kleuren: Gebroken wit en pastelgroen met bijpassende toilettafels. VÏÓHINGINRICHT»Ï*5- Doel: vasthouden van het grond vocht VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Mddelharni^ POSTBOX 8 - MIDDELJSABNIS Redactie «i advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soimnelsdijk TeL (01870) 262B Na S.30 uur (01870) 3302 Giro 1871130 ABONNEMENTSPRIJS 4,«. PER KWARTAAL ADVXRTËItTIEPRIJS 17 cent per mn. 119 ctmtradb speciaal taileL De heer P. C. Breen te Ouddorp, die sinds 1937 deel heeft uitgemaakt van het bestuur van de Coöp. Raiffeisen- bank te Ouddorp, werd op 29 april ko ninklijk onderscheiden met de gouden ere-medaille in de orde van Oranje Nas sau. De heer Breen werd het koninklijk metaal op de rever gespeld tijdens een bijzondere bijeenkomst in de vergader ruimte van de bank, waar zijn familie, het bestuur van de bank, de Raad van Toezicht, burgemeester H. J. Smith, alsmede afgevaardigden van de Polder Goeree aanwezig waren. Burgemeester Smith releveerde de goede eigenschappen van de heer Breen. Namens het gemeentebestuur dankte hij de heer Breen voor het vele werk dan hij voor de gemeenschap Ouddorp heeft gedaan. Namens de Raad van Toezicht sprak Van zaterdag 8 mei t.t. maandag 10 mei Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 2117, IVliddelbarnis. Dirksland-Herfkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Boot, tel. 01877-1227, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bom mel. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Sypkens van 9.30 uur te Mlddel- iiarnis. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Uelissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. v. d. Nieuwendij k, tel. 01870 - 2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddaig 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. den Hollander, tel. 01874-532. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Goedereede: Zaterdag 8 mei mevr. Mijnders. Zon dag en maandag 9 en 10 mei zr. Pais, Avonddienst zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts IVIinderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis de heer KI. Padmos en notaris Risseeuw dankte de heer Breen voor zijn pretti ge samenwerking met het notariskan toor; de heer J. C. Komtebedde sprain namens de Landbouwvereniging. Hij fe liciteerde de heer Breen met de hoge onderscheiding en noemde het een prachtige afronding van zijn werk in genoemde vereniging. Op het notariskantoor van de heer A,, A. Risseeuw te Goedereede werd een zelfde onderscheiding uitgereikt aan de heer A. den Eerzamen. Deze werd bij bevordering onderscheiden. Burgemees ter Smith, die de onderscheidene als raadslid maandelijks meemaakt, noem de de heer Den Eerzamen als de man op de achtergrond. „U leidde de regie van verkoop. Al wat om het notarieel transport heen hangt, heeft uw superi eur behoedt voor kleine omissies. Het was slechts een klein gedeelte van uw aktiviteit. We kunnen ons afvragen, of^het lange dienstverband van 50 jaar een verdien ste is. Het was in ieder geval een trouw aan de gemeenschap. Wij zien maar al teveel mutaties. iVlen heeft te vlug het oog geslagen op een nieuw ambt. Door uw positie hier zijn dreigementen uw deel geworden. Niettemin is u trouw gebleven aan het notariaat, waarvan u kortelings afscheid hebt genomen we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd". Mevrouw Den Eerzamen werden bloe men overhandigd en notaris Risseeuw gaf de heer Den Eerzamen de draagme- daille, die hij zeker zal gaan dragen. Naast zijn jarenlange trouw aan het notariaat is de heer Den Eerzamen sinds 1946 lid van de raad van de gemeente Goedereede geweest, met een onder breking na de herindeling van gemeen ten. „Ik merk vaak, dat u spreekt uit ervaringen, wanneer het gemeentelijke aangelegenheden betreftj Dat geldt ook voor de polder, die u trouw bent gebleven, ook na de samen voeging van polders", zo prees de bur gemeester de aktiviteiten van de heer Den Eerzamen. STELLEND AM In de nacht van dinsdag op woensdag 26 jaar na be bevrijding heeft de Stellendamse Noordzeekotter SL 42 een mijn in haar netten gekregen toen ze viste in het gebied bij de indertijd ge zonken ,,Bestevaer". Schipper C. Brink man besloot het projectiel aan land te brengen. Nadat een technicus van de iVIijnopruimingsdienst de ontsteking verwijderd had kon de S.L. 42 de haven binnenvaren waar haar vangst werd overgenomen om naar Den Helder te worden vervoerd. "Ar Portie bitterballen gezellig by de borrel. OUDE TONGE OOLTGENSPLAAT Veertig jaar getrouwd. Vandaag (vrijdag 7 mei) herdenkt het echtpaar A. van Hassent-van Nieuwaal, Weespad 17, het feit dat zij voor 40 jaar in de echt verbonden zijn.i De heer W. S. v. Everdink volgt dhr. Moerenhout op. Wijlen de heer Jac. Moerenhout, die in de gemeenteraad van Oostflakkee zit ting had voor de K.V.P. wordt opge volgd door de heer W. S. van Everdink te Achthuizen. Het centraal stembureau heeft hiertoe besloten. Op de kandida tenlijst stond als opvolger aangewezen de heer G. A. Winkels te Achthuizen, die wegens omstandigheden heeft be- dankti Daarna volgde de heer J. P. A. van der Aa te Oude Tonge, die heeft bedankt omreden een afspraak die in houd, dat een lid dat door bedanken of overlijden uit de Raad treedt wordt op gevolgd door een lid uit hetzelfde kerk dorp, in dit verband dus Achthuizen, waar dhr. van' Everdink woonachtig is. Alsof ze enorme zebra-paden vormen, ^o liggen op tal van flakkeese landertj- ^1 lange banen glinsterend plastic folie '^w de droge grond uitgespreid. De witlofkwekerij NIBO uit Gouda heeft wt het aanbrengen daarvan op pas in- BWaaide percelen witlof besloten i.v.m. «e droogte van de grond. De folie zal het grondvocht dat wordt aangetrokken lier haar dimne huid gevangen hou- en 2odat het niet verdampt en dienst- "g"'wordt aan het ontkiemen van de aaüjes die daarvoor veel vocht nodig nebben. De folie wordt machinaal aangebracht, per ha is 8 kilometer lengte nodig. Naar schatting zal op Flakkee zo'n twintig hectare worden bedekt. Het is niet te wensen dat het gebeurt maar het wit lofzaad zou het met die bedekking nog twee maanden zonder hemelwater kun nen stellen. Overigens hoopt de Fa. NI BO de folie al over een maand te kun nen verwijderen, de afval in containers te stoppen en af te voeren zodat nie mand behoeft te vrezen dat het in de watergangen terecht komt., De wortels van dit extreem vroege witlofras waar van het zaad pas dezer dagen is gezaaid zullen in augustus alweer in de grond kunnen. De Fa. NIBO heeft om daarin te slagen risico's willen voorkomen en zich de dure investering van zo'n 1500,per ha. (aan materiaal en ar beidsloon) willen getroosten. Het be dekken van dermate grote oppervlakten als thans het geval is is ook voor de Goudse firma een experiment. Op een van de percelen waar een „wervel- stormpje" overheen kwam is de folie al „versteld" moeten worden.i Jammer van de dure investering die op andere jaren achterwege kon blijven, de na tuur kent echter geen pardon. Toen de heer H. Kuiper vanuit het bosrijke Putten in 1928 op Goe- ree-Overflakkee terecht kwam be zielde hem slechts één gedachte, zo snel mogelij Ic weg te l^omen van het hem benauwende vlakke land. „Wie kent zijn weg", las dhr. Kuiper op een boerderij te Melissant toen hij 'daar in zijn eerste flakkeese dagen als assistent opzichter metingen ver richtte. Nu, 43 jaar later, nu hij nog steeds niet vertrokken is zoals hij zich aanvankelijk had voorgenomen, nu hij al lang en gelukkig met een flakkeese getrouwd is, nu moet cUir. Kuiper nog dikwijls aan de confron tatie met die vraag denlcen. Vandaag werd zijn langdurige en verdienste lijke staat van dienst bij de Provin ciale Waterstaat met een groots en hartelijk afscheid besloten. Nog vele jaren hoopt dhr. Kuiper in ruste te wonen op het Flakkee dat hem lief geworden is, het Flakkee ook dat veel aan hem is verplicht. Na als jongeman twee jaar in dienst van de gemeente Apeldoorn te zijn geweest kwam dhr. Kuiper als assistent opzichter naar iVliddelhar- nis in dienst van de Prov. Water staat. Dat was in 1928 toen de Pro vincie nog geen meter weg op Goe- ree-Overflakltee bezat en aan de nieuwe assistent opzichter was mede de taak situatie-metingen te verrich ten. In 1931 kon men dhr. Kuiper al bezig zien als opzichter bij de aanleg van de Dirkslandse dijk, destijds een werk dat 180.000,— igulden kostte. Voor het toen aanwezige verkeer, veel paard en wagens en slechts een enkele auto was de nieuwe weg roy aal en ruim voldoende maar als geen t.rider v.'oct dhr. Kuiper in zijn func tie als districtshoofd dat deze weg al lang niet meer voldoet. Daarom ook heeft hij energiek gewerkt aan aan een nieuw wegenplan dat deze bochtig weg zal vervangen. Het eer ste gedeelte van dit nieuwe plan vanaf IVIelissant naar Goedereede is thans in uitvoering voor een som ma van 5 miljoen. Over enkele jaren zal het resterende gedeelte IMiddel- harnis-Melissant volgen. Gedurende zijn lange staat van dienst heeft dhr. Kuiper medege werkt aan, en later de supervisie gevoerd over, de aanleg van alle Provinciale wegen op Goeree-Over- flakkee en na de ramp de herstelling van de binnendijken en het asfalte ren van de buitendijken. Hoezeer dhr. Kuiper door zijn werk in beslag is genomen zal duidelijk zijn als men ziet hoe het verkeer is toegenomen tengevolge van de ontsluitingen van het eiland en de toename van de re- creatiebeoefening. Die omstandighe den leidde tot een nieuw aspect in de Dienst, in Waterstaatskringen be kend als het Relami, afgeleid van de woorden recreatie, landschap en mi- lieii. Dientengevolge heeft dhr. Kui per, in casu Prov. Waterstaat ook be moeienis met de situering van cam pings zodat ook deze activiteit weer werk aan de ambtelijke winkel heeft gebracht. Dhr. Kuiper kan, de situ atie overziend, met voldoening en dankbaarheid afscheid nemen. Hij doet dat als hoofd van Dienst, als Hoofdbouwkundige (de hoogste rang die een middelbaar technicus berei ken kan) en als Ridder in de Orde van Oranje Nassau, een Onderschei ding die hem bij zijn 40-jarig jubi leum werd toegekend. Veel is er onder zijn leiding tot stand gekomen; zeer belangrijk daar bij was het kweken en het voor leven van een goede verstandhouding met alle medewerkers. Dhr. Kuiper heeft er alle vertrouwen in dat die geest voort zal bestaan als zijn op volger de heer E. A. Scheijgrond zijn plaats zal hebben ingenomen. „Een afscheid is nooit plezierig" zegt dhr. Kuiper: „zo'n splinter moet je toch zelf zien te verwijderen, anders gaat het zweren en moeten anderen hem eruit halen, veelal blijft er dan nog een litteken achter". Daarmee wilde dhr. Kuiper zeggen dat hij zich men taal bij het afscheid heeft neerge legd. Wie weet tenslotte zijn weg? BOXrWMATERLALEN Dirksland Telefoon 1333 Slaagde de Staatkundig Gereformeer de Partij er niet in om bij de laatste ver kiezingen er een Tweede Kamerzetel bij te winnen (al scheelde het niet zo veel) de S.G.P. kreeg wel een vertegenwoor diging in de Eerste Kamer, zodat er op deze wijze toch nog een vierde zetel in het parlement is verkregen. De heer ir. C. N. van Dis (voorheen Tweede Kamerlid) heeft zich voor deze zetel ondanks zijn hoge leeftijd beschik baar gesteld, zodat ook in de Eerste Ka mer door hem de reformatorische be ginselen kunnen worden uitgedragen. DIRKSLAND Heden avond van half zeven tot acht uur bestaat de gelegenheid uw boeken te ruilen van de Jeugdvereniging „De Zaaier" In het vergaderlokaal aan de Geldersedijk. Op de drukke Provinciale weg nabij Achthmzen bij de kruising met de La- geweg gebeurde woensdagavond een auto-ongeluk waarbij een Volkswagen in de sloot raakte; de bestuurder, de kellner R. de Zwaan uit Domburg werd daarbij voornamelijk aan hoofd en ge zicht verwond. Tegenover de politie heeft dhr. de Zwaan verklaard dat hij op zijn weg gehinderd werd door een uit de ll,ageweg naderende groene V.W. Variant. Deze wagen reed de hoofdweg op en verdween in de richting Haring- vlietbrug. De V.W. van dhr. de Zwaan raakte via de berm en de parallelweg als gevolg van de gemaakte uitwijk manoeuvre in de sloot. De hevig bloedende bestuurder werd door pas santen uit het wrak gehaald. Hij wordt in het ziekenhuis te Dirksland verpleegd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1