Na de stembus Verkeerschaos bij zinken van laatste caisson Twee juiiilarissen op iiedrijf fam. Biemond te Stellendam Grondyerkoop voor pastorie in Goedereede D.Oudzegel-deBonte Echtpaar 65 jaar getrouwd Plaatselijk nieuws Raad Goedereede: 43e jaargang Dinsdag 4 mei 1971 No. 3983 CHR. STREEKBLA.D OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE 25UID-HOLIjyMDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Jachthaven Ben Bommel wordt zaterdag geopend POSTBOX e - MEDDEUIAHNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel. (01870) 2620 Na 5.30 uur (01870) 33 B2 Sommelsdijk Giro 107H30 ABOlSnMEMENTSPRIJS i,^ PER KWARTAAL ADVERTENTIEPBIJS 17 cent per mui Kg contract spedaal tarief. Een Kamerverkiezing pleegt altijd een zeer spannende gebeurtenis te zijn. Al is men nog zo goed op de hoogte van de politieke ideologische verhoudingen in het algemeen', er is niemand, die de uitslag zelfs bij benadering kan voor spellen. Dat heeft ook de jongste stem busuitslag wel weer bewezen. Als regel kan men aannemen, dat partijen die in de achterliggende periode aan de rege ring hebben deelgenomen, kans lopen bij de verliezers te zijn. Maar hoewel dit ook nu weer het geval is, gaat het toch niet altijd op. Nieuwe partijen kunnen soms een heel goede start ma ken, zoals D '66 dat in 1967 deed, maar het komt meer voor dat ze al bij de eer ste poging verongelukken. Het terrein van de politiek heeft vele risico's en menige mislukking. We hebben bij deze verkiezing weer kunnen zien hoe onberekenbaar de gro te kiezersmassa is. Wie had gedacht dat de P.v.d.A., die er naar vrijwel ieders mening slecht bij stond, gezien de uit tocht van vele prominenten en de enor me verwarring die er heerste, niettemin als één van de overwinnaars uit de bus zou komen met haar winst van twee zetels {vijf na de uittocht van Goedhart CS. gerekend)? Wie heeft gedacht dat de C.H.U. van haar 12 zetels er 2 zou verliezen, dat de P.S.P. gehalveerd zou worden, dat de P.P.R. een zetel zou ver liezen, gezien de grote kans dat menig katholiek uit de K.V.P. zou desterteren? Wat wel te voorspellen was als zeer waarschijnlijk was enige achteruitgang van de K.V.P., groot verlies voor de uiteengevallen Boerenpartij en een goe de start voor D '70, de nieuwe partij van de zoon van oud-premier dr. Drees. In ieder geval is deze stembusuitslag in haar gevolgen een zeer belangrijke. De verhoudingen zijn nog ingewikkelder geworden dan ze reeds waren en het is dus vanzelfsprekend, dat de politici ijverig aan het puzzelen zijn hoe de re geringscombinatie die op deze stembus past eruit zal zien. Diverse politici heb ben al uitgesproken dat de vorming van een kabinet heel moeilijk zal zijn, maar o.i. is dat wel wat al te pessimistisch gedacht. Wat de uitslag betreft, de K.V.P. was de grootste verliezer n.l. 7 zetels verge leken bij 1967. Hier speelde de z.g. de confessionalisering een overwegeride rol d.w.z. het uitschakelen van de religieuze beginselen in de politiek der partijen, waardoor de roomse progressieven ge makkelijk bij andere groepen terecht komen. Dat de A.R.P. ondanks haar zeer grote en intensieve propaganda twee zetels verloor moet o.i. worden toegeschreven aan de neutralisering van het z.g. Zijlstra-effect van 1967. Het blijkt dat de A.R.P. een vaste, tamelijk scherp begrensde aanhang heeft, die de 13 zetels niet te boven gaat. Het grote verlies van de C.H.U. 2 zetels van de 12 is een verschijnsel, welks oorza ken zullen moeten' worden opgespoord. Het was in elk geval niet verwacht. De nieuwe partijleider Udink heeft een slechte start gehad en de partij vertlteert thans in verwarring. Ook de V.V.D. bracht het er niet zon der kleerscheuren af: ze zakte van 17 op 16 zetels of van 12,1 op 10,3 "/o. Ver moedelijk heeft ze wat kiezers verloren aan de nieuwe groep D.S. '70. In ieder geval heeft zij zich beter gehouden dan de drie confessionele partijen. Demo eraten '66, de partij van Hans van Mier- lo, is nog altijd in de gunst van de kiezers, want ze klom van 7 op 11 zetels. Daardoor is ze de C.H.U. inet haar 10 zetels voorbijgestreefd en behoort ze thans tot de groep van zes grote par tijen. Een andere linkse partij, die voor uitging, was de C.P.N., de communis tische partij Nederland. De stijging was wel niet groot 0,3 procent maar bracht toch één zetel mee. Een linkse partij, die het er wel heel slecht heeft afgebracht, is de P.S.P.de pacifistisch socialistische partij, wier stemmental gehalveerd werd n.l. van 2,Ws in 1967 op 1,4 »/o nu. De P.P.R., de —politieke partij radicalen, liep eveneens terug. In 1967 bestond ze nog niet, maar bij de Statenverkiezingen van verleden jaar wel. Ze haalde toen 2,4''/o van de stem men en nu slechts l,8''/o. Deze kleine, zeer progressieve groep katholieken, is blijkbaar niet aangeslagen in haar ker kelijk recruteringsveld. Ze heeft alleen meegeholpen om de achteruitgang van -ie K.V.P. des te groter te maken. Wat D.S. '70 betreft, zij sloeg merk waardigerwijs wel goed aan bij haar eerste electorale optreden. Al direct wist zij acht zetels te bemachtigen, wat een tnorme prestatie is. Maar de verklaring daarvan ligt hierin, dat de lijstaanvoer der ervan de jonge prof. dr. W. Drees was, zoals we hiervoor reeds opmerkten. Het behalen van acht zetels bij een eerste optreden is een unicum. Ds S.G.P., die een vast kiezerscorps heeft, behield haar drie zetels; de Boe renpartij werd vrijwel weggevaagd; al leen leider Koekoek werd gekozen. Het Geref, Politiek Veirbond kwam van 1 op zetels, hetgeen zonder twijfel te dan- Ken is aan zijn Kamerlid Jongeling. Hoe de nieuwe regering er zal uitzien zullen we moeten afwachten. Men ver wacht moeilijke onderhandelingen tus- •"-en de partijen!, maar uiteindelijk komt er wel een nieuw kabinet. Het sop was de kool niet waard, zo duidelijk lagen de kaar'cen miaar des ondanks vond de raad van Goedereede motieven aanwezig om donderdag avond uitvoerig te debatteren over het agendapunt waarin werd voorge steld een perceel grond aan het Hon- gaarseplein te (Joedereede te verkopen aan de Herv. Gemeente voor de bouw van een nieuwe pastorie. Dat kon zon der complicaties mits de kerkvoogdij be reid was een voor Goereese begrip pen forse vierkante meter prijs te betalen die in het kader van het be- bouwingsplan voor het Hongaarseplein op 37,moest worden bepaald. De kerkvoogdij ging accoord en verzocht de zaak zo spoedig mogelijk af te ronden, de raad ging aan het sleutelen. Voor de vaststelling van de koopsom van de 750 m" grond werd rekening ge houden met in dit plan de bouw van 6 bejaardenwoningen en de pasto rie. Voor de bejaardenwoningen kan een grondprijs worden bepaald van 6 x 4000 24.000,Het bouwrijp maken van de grond, inclusief de boekwaarde van de grond bedraagt 47.783,waaruit volgt dat de grond voor de pastorie 27.113,zal gaan kosten (of zoveel min der als door G.S.i zal worden goedge keurd). Die bepaling werd ook aan het voor stel toegevoegd omdat de voorz. burg. Smith het niet uitgesloten acht dat er in een gesprek in Den Haag nog iets aan de prijs kan worden gedaan; elk voor deel dat zou kunnen worden betaald zal aan de grondprijs voor de pastorie ten goede komen. Hét gegeven is even wel dat de Minister een maximum grondprijs voor bejaardenwoningen heeft vastgesteld al betekent dat ken nelijk niet dat alle overleg is uitgeslo ten. Burg Smith verklaarde zich gaarne bereid al het mogelijke te doen: mis schien is er wel een alternatieve Minis ter van Volkshuisvesting", grapte hij. Met name dhr. T. van Dam zocht een direct voordeel in de opgestelde kosten- begroting waarin een post van 2500, is opgenomen voor het weghalen van de nog daar staande kleuterschool en het slopen van de fundering. Dhr. v. Dam geloofde dat dat wel wat minder zou kosten en bovendien wilde hij 2500, ramen als opbrengst van het te verwij deren gebouwtje. Waarschuwing. „We gaan ons toch niet wagen aan begrotingen waarvan we weten dat ze niet correct zijn" verbaasde zich de voorz.. Liever wilde hij strijden met open vizier, de raad moest dan ook het college niet vragen met „kiele - kiele" begrotingen te gaan werken: „Bij G.S. kunnen ze sinds een dag of wat ook re kenen", deelde de voorz. mee. Spr. waar schuwde de raad niet op deze manier op de zetels van de wethouders te willen gaan zitten. „We mogen niet aan mis leiding doen en zelfs de schijn daarvan vermijden", hield de voorz. de raad voor. „Het plan is te klein van opzet en de kosten ervan zullen door 6 bejaar denwoningen en de te bouwen pastorie gedekt moeten worden", stelde de voorz. nogmaals vast. „Bungalo\vgrond is altijd duurder dan grond voor andere woningbouw", be greep Mevr. Grinwis-Blok. „Inderdaad beaamde de voorz. maar als we er nog meer bungalows toelaten gaan die 6 bejaardenwoningen de mist in terwijl we er dringend be hoefte aan hebben". Weth. Visser speelde nog met de ge dachte de kerkvoogdij een bepaalde subsidie toe te kennen maar de voorz. tekende daarbij aan dat dat niet kan gebeuren in het kader van de Wet sub sidie Kerkenbouw. De voorz. hield het maar liever bij de reeds opgezette reeële begroting waar mee ook de kerkvoogdij accoord kan gaan.i D'hr. J. C. Komtebedde die zich met de differentiatie van de grondprijs niet kon verenigen stemde met dhr. v. Dam tegen het voorstel. Hét duizendkoppig publiek dat zater dagmiddag naar de Ouddorpse Punt trok om getuige te zijn van het invaren van de laatste caisson in het sluitgat in het Brouwershavensegat is er voor het over grote deel bekaaid afgekomen. Enkel de meest doortastenden die zich niet lieten weerhouden door acht rijen prikkel draad hebben iets van het grote gebeu ren en de sfeer daar rondom kimnen zien. Een plaatje maken was er voor de meesten nog niet bij i.v.m. het tegenlicht waar arrvatcurfotografen natuurlijk geen raad mee weten, kortom, geen facilitei ten voor het kijkgrage publiek. Wel een met prikkeldraad afgezet stuk terrein aan de zeezijde van de reeks caisons terwijl het interessante spel zich aan de rivierzij de voltrok, door de hoge caissons aan elks oog onttrokken.i Wel een volstrekt ontactische wachtpost die zich op niets anders beriep dan op zijn ontvangen orders en die zo stringent op volgde dat er geen sterveling door de controle kwam, ook niet die persfoto graaf die er voor uit Middelburg kwam en zijn perskaart kon tonen, ook niet die mevrouw die geen kans zag tegen het duin (de aangewezen weg) te klim men. Tengevolge van de aanwezigheid van die controle liepen de naderende auto's vast totdat er honderden opge hoopt stonden en de weg versperden In een van de woningen behorend bij de uit 1781 daterende „Johanna- hoeve" van de fam. Biemond te Stellen- dam is het gisteravond feest geweest. Twee werknemers, de heren C. de Vogel en C. J. Keymel waren resp. 50 en 40 jaar aan het bedrijf verbonden en dat was een reden te over om de materiële beslommeringen van zich af te zetten en spontaan in te ruimen voor een ma nifestatie van plezierige menselijke ver houdingen. Burg. Smith die ook aan deze avond te pas kwam bleek die „blijde hartelijk heid'' al snel te hebben geproefd. Daar uit ook distilleerde hij de veronderstel ling dat de jubilarissen hun dienstver band niet als een knechtschap hebhen ervaren doch als het meewerken aan het instandhouden van een bedrijf door de generaties heen. Spr. wist dat over een langdurig dienstverband zowel positief als negatief wordt geoordeeld; zelf koos de burgemeester voor een po sitieve waardering omdat de trouw daarin blijkt te praeveleren boven het verkiezen van een andere misschien gemakkelijker werkkring. Oorlog, ramp en de evolutie in de landbouw hadden aan die trouw geen afbreulc ge daan. Hoezeer die aanwezig is geweest kon de burg. begrijpen warmeer hij dacht aan de „desolate boedel" zoals die zich na de ramp zal hebben vertoond. In zijn waardering voor de beide ju bilarissen betrok burg. Smith ook de neven'functies en zelfs het ambt dat dhr. Keymel heeft bekleed. Over de pe riode 1953-1965 waarin dhr. Keymel raadslid was zei de voorz.: „Velerlei buien en stormen zijn toen over uw Met de burgemeester in het midden op de foto, links dhr. de Vogel, rechts dhr. Keymel. hoofd gegaan, het waren dagen waarin alles kon en dagen waarin bleek dat het niet gekund had." Ook wist dhr. Smith van het bestuurslidmaatschappij van het Maatschappelijk Cultureel Werk en het voorzitterschap van kleingrondbezit in welke kwaliteit de burgemeester dhr. Keymel had leren kennen als eeri integer bestuurder en humaan mens. Met groot genoegen maakte dhr. Smith tenslotte melding van het feit dat H.M. de Ko ningin had besloten de beide jubila rissen de zilveren eremedaille toe te kennen, niet om in de kast achter een stapel lakens te leggen zoals dat in onze omgeving blijkt te gebeuren maar om met trots te dragen!" voegde de burg. daaraan toe. Dhr. P. M. Biemond die met zijn tweelingbroer J. A, sinds 1965 het be drijf leidt bood de jubilarissen die nu al de 4e generatie om zich heen zien de draagmedaille en een fraai inge lijst gemeentewapen aan. Dhr. Biemond sprekend over het langdurige dienst betoon veronderstelde dat dergelijke jubilea steeds zeldzamer worden. Hij werd daarin gestaafd door de toekomst verwachting van de man die kortgeleden op de landbouwschool een' inleiding hield en de cursisten erop voorbereidde dat ze in hun leven wel driemaal van beroep zullen moeten veranderen. Na dat dhr. Biemond en passant had op gemerkt in burgemeester Smith naast promotor van visserij en recreatie ook een waardig minister van landbouw te zien werd op het feest geldonken. Bijna ligt de caisson op zijn plaats. Duizenden belangstellenden zagen maar de helft van het karwei. waarover bij evt. ongevallen een am bulance had moeten kunnen voortsnel len. Tussen al dat in de zon glimmende blik stak de rokende schoorsteen van een patat-frites wagen naar boven. Ook die mocht er staan. Treffend vonden we het in een dag bladverslag te lezen hoe de verantwoor delijke man bij het plaatsen van de caissons als een toonbeeld van rust de operatie vanaf een van de sleepboten volgt en dirigeert. Hoe anders het ge drag van de pionnen aan wie op het ruime werkterrein de macht gegeven wordt het publiek weg te houden. Een in oliekleding gehulde figuur ging idioot tekeer om zelfs het publiek dat in bezit was van een toe gangskaar t achteruit te duwen tot dat punt waar ze niets meer van het grote gebeuren zien konden. „Mot je dwars door de helft" snauwde een paniekerig knaapje ons toe. Zelf bleef hij op de „ge vaarlijke" plaats staan alsof hij het ve ge lijf op wenste te offeren door het bloot te stellen aan het gevaar „dwars door de helft te gaan." Wanneer er on verhoopt een kabel gebroken zou zijn dan zou die niet iemand op het hoge caisson verwond hebben maar dan zou de sleepboot waarschijnlijk enkele jachtjes in de grond hebben geboord. De moraal, van dat alles is dat het sterke benen zijn die de weelde van het in het bezit krijgen van een beetje macht kunnen verdragen. Primitieve heersersdriften die in ons gecultiveerd leefpatroon wat worden beteugeld en latent gehouden worden krijgen dan plotseling weer de kans in al hun agres sie te ontwaken. Zielig ook is het als pion te worden gebruikt zonder eigen initiatief te mogen ontplooien. De man die zaterdag als controleur fungeerde volgde zijn orders strikt op maar dat had tot gevolg dat alle verkeer zioh op hoopte. Wij bedoelen met dit schrijven niet te provoceren, wel tekenen we ermee aan dat het publiek er bekaaid afkwam.i De Deltadienst heeft dat supporterspu- bliek natuurlijk niet nodig maar eigen lijk heeft het publiek i.e. de belasting betaler recht op een goede kijkplaats, zeker wanneer er zo'n overvloedige ruimte beschikbaar is als zaterdagmid dag. Moet het publiek worden gediri geerd, dan graag door figuren die met mensen en niet enkel met koeien kunnen' omgaan. OOLTGENSPLAAT „Baakster Geertrui" haalde bijna 3000 baby's Op 5 mei 1906 werd te Ooltgensplaat het huwelijk voltrokken van Dirk Oud- zegel en Geertrui de Bonte, dat is dus 65 jaar geleden. Dit zeldzame en heuge lijke feit wordt morgen (woensdag) zeer bescheiden herdacht in de woning van het hoog-bejaarde echtpaar, Emmastraat 15. De heer Oudzegel is 87 jaar, zijn echtgenote is 86 jaar. Ze zijn beiden te Ooltgensplaat geboren en hebben er al tijd gewoond. Het bijzondere doet zich voor dat er over de echtgenote meer is te vertellen dan over de echtgenoot. Mevrouw Oudzegel is n.l. ruim 30 jaar „baakster" geweest, tegenwoordig spreekt men over verloskundige of kraamverzorgster. En in die 30 jaar heeft zij bijna 3000 baby's ter wereld helpen brengen, of gemiddeld zo'n 100 per jaar. Vroeger waren de gezinnen veel groter dan tegenwoordig, nu komt men niet aan een zo hoog getal. Het gebeurde dat „Geertrui" (zo werd ze en zo wordt ze nog in de Plaat ge noemd) 5 tot 7 baby's per dag te ver zorgen had! Er zal woensdag 5 mei geen uitge breide receptie worden gehouden. Het echtpaar is helder van geest maar de lichaamskrachten gaan het begeven en grote drukte kan men niet meer zo heb ben. Wel staat de deur open' en wie een kort bezoek wil brengen is welkom. Mogelijk willen veleri toch het echtpaar met een felicitatie (kaart, telegram of dergelijke) verrassen. Ze zouden dit beslist leuk vinden. Hun adres is Em mastraat 15, Ooltgensplaat. Ook van de ze plaats onze hartelijke gelukwensen. MELISSANT A.s. zaterdagavond sav. half acht hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Student Verweij van 's Graven- hage. DIRKSLAND Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Dirksland hoopt haar maandelijk se vergadering te houden in „Onder de Wiek" op vrijdag 7 mei, half acht. De meditatie zal worden verzorgd door ds. A. W. V. d. Plas te Ooltgensplaat, ter wijl mevr. van Hees-Cino uit Amstel veen zal vertellen over klederdrachten, waarbij ze poppen met zelfgemaakte kostuums zal vertonen. Ook de bejaar den van ons dorp worden hierbij uitge nodigd. Zij die wensen afgehaald te worden, kunnen dit opgeven bij mevr. Brooshoofd-Huizer, Ring 11, tel. 1898. Zaterdag 8 mei a.s. zal er geen boe ken ruilen zijn in verband met de jaar lijkse Bondsdag. De gelegenheid voor het ruilen der boeken van de Jeugd vereniging „De Zaaier" zal, dan zijn ep vrijdagavond van half zeven tot acht uur. HERKINGEN De vakantiebonnen van de Landbouw kunnen worden ingeleverd van 10 tot 15 mei 1971, bij de penningmeester J. Looij. Zitting zal worden gehouden op 15 mei 1971 des avonds van 67 uur in de Herv. School, vankantiebonnen met opdruk geldig tot en met 30 april 1971 moeten worden ingeleverd. A.s. zondag 9 mei hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan stu dent Verweij uit 's Gravenhage. De heer D. Sluijter had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden een luoht- drukhamer op een der ten'en te krijgen, waardoor deze zodanig werd verwond dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek, en hij zijn w^erkzaamheden niet kan hervatten. Burg. Stand. Geboren: Jannetje Juli ana, dochter van M. Tiggelman en J. C. Looij. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Vrijdag 7 mei des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Be vestiging nieuwe lidmaten. Vijftig jaar getrouwd. Vrijdag 30 april was het 50 jaar geleden dat het echtpaar Joh. van Putten-Hokke, Ben. Molendijk 20, in het huwelijk zijn getre den'. Het feit werd in intieme kring herdacht. De nieuwe jachthaven van Den Bom mel die wordt geëxploiteerd door de Watersportver. „het Bommelse Gors", zal a.s. zaterdagmiddag officieel worden geopend door burgemeester W. M. v. d. Harst. De burgemeester zal met een scheepje een over de haven gespannen lint doorvaren. Later zal op het terrein voor cafe de Beurs de vlag gehesen worden. Daar zal burg. v. d. Harst ook zijn openingsspeech houden en wellicht zullen ook andere sprekers daar het woord voeren. De Bommelse 'bevolking wordt gevraagd op deze feestelijke dag de vlag uit te steken. OUDDORP A.s. woensdagavond half acht hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. NIEUWE TONGE Muziekavond. Op zaterdag 8 mei is er weer de jaarlijkse miiziekuitvoering in „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge te geven door leerlingen van mej. J. v. d. Berg. Het geheel belooft weer een mooie avond te worden. Er spelen beginnelin gen, gevorderden en vergevorderde leer lingen op de piano, elektronisch orgel sopraan fluiten en alt fluit met piano begeleiding afgewisseld door 4 handig pianospel, werken o.a. van Pergolesi - Correlli - Handel - Haydn - Mozart - Durand - Debussy - Mendelssohn. De avond begin 7 uur en eindigt onge veer half elf. Ouders en belangstellen den zijn hartelijk welkom. Programma's zijn 's avonds aan de zaal verkrijgbaar a 1,50. f-^ o THOLEN Koninklijke onderscheiding. Dhr. Ma- rinus Schot, vertegenwoordiger van de firma W. J. Geluk en Zn. textielhandel te Tholen, ontving ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de koningin de zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau voor zijn 43 jarige diensttijd bij de firma Geluk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1