EIIAIIDEn niEUWS ZEISS Overdenking De techniek gaat steeds verder DE WATERGEUS is bsgoiinen OPEEN BEEN W. RIKKEN N.y. kreeo bezoek van Grond voor yitbreidifig Teclioisehe School 2e blad Donderdag 29 april 1971 No. 3982 kunt U niet lopen. Dat kunnen de meeste naaimachines ook niet. Zulke wondermachines hebben wij nu ontvangen. We noemen ze de machi- ner met dè-„derde hand". Ze is niet de goedkoopste, maar wél iets heel bijzon ders! wat U nergens ter weield virtdt. Moet U eens latetr demonstreren 1 NAAlfilACHINEHUIS Ooitgensplaat J. KEUVELAAR uk de Heilige Schrift ASIDDELHARNIS Jaarverslag 1970 van de geBneentelijke voSière te Oude Tosige NED. HERV. KERK Beroepen te Meeuwen en Ridderkerk A. den Hartogh te Ede; Rouveen J. Smit te Soest; Bennekom T. Poot te Groningen; Maarssen A. Gooyer te Delft; Groenekan T. Veldjesgraaf te Wouterswoude. Bedankt voor: Hasselt Jj Schuurman te Putten; Putten P. Bos te Ameide; Ederveen en Tholen A. v. Brummelen te Kierden. Barneveld: Na bevestiging door Ds. P. Breugem, aldaar, deed kand. H. Visser als predikant in zijn eerste gemeente in trede met Rom. 8 10. Oud Alblas: Na bevestiging door Ds. A. Kool te Utrecht, met Joh. 5 25, deed kand. Hij Kieskamp intrede alhier met Joh. 11 25 26. Sliedrecht: Na bevestigd te zijn door Ds.i W. L. Tukker van Groot Ammers, met Hand. 4 33, deed Ds. J. den Hoed, gekomen van Meerkerk, intrede met 1 Cor. 15 14. Giessendam: Eveneens op tweede Paasdag, deed kand. P. Gijsbertsen in trede in zijn eerste gemeente, met 1 Cor. 15 25, na bevestigd te zijn door de plaatselijke predikant Ds. H. Binnen- kamp. Overleden: De heer L. Vroegindeweij, kandidaat tot de H. dienst, overleed na een korte ziekte op de leeftijd van 30 jaar. Hij was een zoon van Ds. W. Vroegindeweij, em.i pred. te Bilthoven. Ds. C. Baart tot voor kort predikant van de gemeente Heteren, is uitgezon den om mee te werken aan de opleiding van predikanten te Beiroet. Ds. H. Pol van Woudenberg, voorzitter van de Morgenlandzending bevestigde hem als zodanig in een dienst te Nieuwpoort, waarna Ds. Baart intrede preekte over Johannes 20 25-31. De dienst werd be sloten door de plaatselijke predikant Ds. J. Stelwagen. Ds. C. Baart is een zoon van wijlen godsdienstonderwijzer Baart, bij velen op ons eiland en in zonderheid te Dirksland nog goed bekend. GEREF. KERKEN Beroepen te: Bergen W. v. Galen te Heino; Zwagerveen D.i Groenendijk te Sleeuwijk; Westerlee J. Knol, kand. te Laren; Tienhoven J. v. Haeringen te Assen; Raamsdonkveer H. Bonestro kand. te Amersfoort. Aangenomen naar: Haarlem H. Heu- zeveldt te Goes; Harderwijk L. Pleysant te Hilversum; Tienhoven N. v. Haerin gen Ie Assen; Raamsdonkveer H. Bone stro, kand. te Amersfoort; Westerlee H. Knol, kand. te Laren; Bergen W. v-, Galen te Heino. Bedankt voor: Zwolle H. Leyssen te Noord wijk. Ds. L. Weerman te De Krim, is door de classis losgemaakt van zijn gemeen te. Ds. Weerman is 47 jaar oud, werd in 1958 predikant te Halle, vertrok in 1963 naar Ezinge en stond daarna te De Krim. Dr. 3. H. Becker em. pred. te Oost zaan, staat 25 jaar in het ambt. De ju bilaris werd in 1904 geboren en op 42 jarige leeftijd predikant te Maartens dijk., Het volgende jaar werd hij leger predikant en drie jaar later, in 1950, nam hij een beroep aan naar Den Bom mel, waar hij tot 1955 stond. Zijn laat ste gemeente was Nieuwerkerk, waar hem in 1970 emeritaat werd verleend. Sinds dient hij de kerk van Oostzaan als hulpprediker. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen 'te Burlington D. Deddens te Leeuwarden; Veendam H. Pool te Vee- nendaal; Kampen Z. v. Oene te Zwolle. Bedankt voor: Vlaardingen A. Geel hoed te Hasselt; Eindhoven en Ermelo R. Urban te Ureterp; Apeldoorn M. Blok te Voorburg; Ureterp J. de Feyter te Hoogezand; Blij a E. Oosterhuis te Lemelerveld. Dr. J, Arntzen welke onlangs zijn ambt in de Gereformeerde kerken neer legde is thans toegetreden tot de Vrij gemaakte Geref. Kerken buiten Ver band. Hij zal beroepbaar gesteld wor den in deze kerken. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sunnyside J. v. Haaren te Amersfoort; Haarlem C. v. d. Poel te Yerseke; Oud Beyerland J. Weststrate te Meliskerke; Utrecht A. Vergunst te Rot terdam. Aangenomen naar: Sheboygan L. Kie- boom te Norwich. Bedankt voor: Amsterdam H. Ligten- oerg te Genemuiden; Wolphaartsdijk C de Ridder te Nunspeet; Leerdam C. v. d. Poel te Yerseke. Toegang H. Avondmaal: De classis Ridderkerk besloot de aandacht van de synode te vestigen op het feit, dat men hoe langer hoe frequenter gebruik maakt van de bediening van het Heilig Avondmaal. Men wil eén meer daartoe strekkende separate prediking in de voorbereiding. Ook met betrekking tot het in bezit hebben van een t.v. toestel wil de classis Ridderkerk een strakker omlijnde formulering. Utrecht: Wegens vertrek naar Frank lin Lakes in Canada, nam Ds. C. Ha- rinck afscheid van de Utrechtse ge meente met Galaten 1 11. Korte Meestraat 17 BEKGEN OP ZOOM TeL (01640) 3 58 78 BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnummer 102. Bergen op Zoom. Naam: Plaats: «BMJJSSGIAXSS bit] de speciaalzaak ZANDPAD 32 - BODDELHABNIS Toen de ex-kapitein van de Bommel- seboot, de heer P. Vos maandagmorgen opstond en een kijkje naar buiten nam, stond er vlak bij zijn woonark „Peter" een beige volkswagen, enigszins bescha digd en verlaten. Achteraf bleek dat zondagavond de heer J. K. uit Middel- hamis een ongeluk had gehad met zijn auto (Nummer JF 29-99). Hij kwam uit de Dorpsweg de Kaai oprijden en heeft mogelijk door een' te grote vaart de bocht niet kunnen nemen en reed, on danks krachtig remmen, rechtdoor. De wagen schoot over de dijk en kwam beneden tot stilstand daar een der wie len achter een in het gras verborgen meerpaal bleef steken. Mogelijk had an ders de auto tussen Kaai en schip (ark) terecht gekomen. Een helftruc van Me- taalhandel en Sloopv/erkeri G. K. Tim merman, alhier, bracht de wagen op de weg. Daar bleek dat de remmen niet meer werkten, terwijl de kop nogal was beschadigd. „...,En Hij legde Zijn rechterhand op Mij (Openbaring 1 17) Na de opstanding is Christus nog ver schillende keren aan zijn discipelen en aan anderen verschenen. Reeds teruggekeerd naar de hennel is Hij daarna, ongedacht en onverwacht nog eenmaal verschenen aan Paulus, op de weg naar Damascus. Daarna is de Verhoogde Christus voorgoed van deze aarde vertrokken. In Zijn plaats woont en' werkt de Heili ge Geest in de Kerk. Hij wordt niet meer gezientotdat ineens, ergens op een stil eiland in de Middellandse Zee, de Verheerlijkte Christus nog eenmaal verschijnt. Nu aan de apostel Johannes. En dit is dan ook de allerlaatste keer, dat de Koning letterlijk gezien is door een sterfelijk schepsel. Nog eenmaal zal Hij komen om te oordelen. Dan zal alle oog Hem zien. Die ene keer, dat Christus, de Paas- vorst, aan Johannes is verschenen in een visioen, is zo diepingrijpend in zijn leveri geweest dat het ons allen wat te zeggen heeft. Laten we maar eens luis teren. Johannes is verbannen om het geloof naar het stille eiland Patmos. Zijn leven schijnt zinloos geworden te zijn. Zijn taak afgelopen. Maar niets is minder waar. Want hierop dit stille eiland moet Johannes nog een geweldig werk gaan verrichten. Hij moet de zeven brie ven gaan schrijven en daarna de toe komst van de Kerk becchrijven. De toe komst, die God hem openbaart. Wat een opdracht! HoorIk ber/de Eerste en de Laat steenhetgeen gij ziet, schrijft dat in een boek. Het klinkt Johannes als een igrote stem in de oren. En als hij deze opdracht hoort, keert hij zich om en wat hij dan te zien krijgt, zal hij nooit meer vergeten. Hij ziet ze ven gouden kandelaren endaartvis- sen de Verheerlijkte Christus in eigen persoon. En hoe een lang kleed reikt tot aan zijn voe ten, Hij is omgord met een gouden' gor del. Hoofd en haar zijn wit, als witte wol, als sneeuvv'. De ogen zijn gelijk als een vlam vuurs. De voeten zijn als blinkend koper, gloeiend als in een oven. Zijn stem klinkt als een stem van vele wateren. Zeven sterren zijn in zijn rech terhand. Een mond. Zijn aangezicht schijnt als de zon in haar kracht. Nauwelijks is de aanblik onder woor den te brengen. Johannes stamelt. En hij wankeltwant als hij Hemi ziet, valt hij als dood aan Christus' voeten. Hier ontmoet de mensde zondige schuldige mens God. Komt hij in aan raking met de laaiende heiligheid van God, de hemelse Rechter, de Koning der 'koningen. Wie kan voor God bestaan? Nie mandEn toen ik Hem zag, viel ik als dood, als een lijk, aan zijn voeten. Lezer, kent u iets van deze dingen in uw eigen leven? Nog openbaart de Ver hoogde Christus Zich, naïnelijk door Zijn Woord en Geest. Nog wil Hij ons ontmoeten. Wat gaan we vaak oneerbie dig met Gods Woord om. Verstaan we er iets van, dat er tussen ons schuldige mensen en de heilige God een onmete lijke afstand is. Dat wij niet voor God kunnen bestaan. Wat is het nodig daaraan ontdekt te worden. Door de Heilige Geest. Dan gaan we iets verstaan van wat Johan nes hier meemaakten toen ik Hem zag, viel ik als dood aan Zijn voeten. En danslaat de hemelse Koning Johannes dan vv'eg? Needan komt er iets heel an ders, iets ontroerends. Hoor maar: En Hij legde Zijn rechterhand op mij en zeide: vrees niet. De ontzaglijke afstand tussen Johan nes en God wordt overbrugd doordat Christus zomaar zijn hand op Johannes legt. Zoals een vader zijn hand kan leggen op het hoofd van zijn angstig kind, en zegt: stil maar kind, wees maar niet bang. Zo mag Johannes dat bele ven, terwijl 'hij daar ligt aan de voeten van Christus. Wat een v/onder! Hoe is het mogelijk! Het is alleen mogelijk, om dat de rechterhand van Christus het tekeh draagt van de nagels waarmee Hij aan het kruis genageld werd. Hoor maar, wat Hij zelf zegt: Ik ben dood geweest en zie. Ik ben levend tot in alle eeuwigheid. Christus is Zelf dood geweest. Hij is zelf omgekomen in de laaiende gloed van Gods oordeel. In plaats van dat angstige kind Johannes. Daaromstil maarweer maar niet bang. Zo wordt de vrees uitgedreven en de schul dige mena uit loutere genade behouden door de levende Paasvorst. Zo mogen mensen gaan delen in de overv/inning. die Christus behaalde op de dood en alle machten' des dvüvels. Dat wonder ^maakte Johannes mee. En nog steeds mag dat wonder beleefd wor den. Want nog steeds legt de Verhoog de Christus zijn rechterhand cp allen, die moeten vrezen vanwege de onrein heid van hun leven. Hij legt zijn Rechterhand cp hen in het lezen van het Woord, onder de pre diking, in het sacrament van doop en avondmaal. Nog zegt Hij tot vreesachtige schep selen: vrees niet. Hij stierf in hun plaats om weer op te staan en voor hen het eeuwige leven te verwerven. Zo mogen ze v/eer de zalige gemjeenschap met God smaken. Als een' -wonderbaarlijk geschenk uit Gods eigen hand. V/at een heerlijke paasvrticht voor Johannes. Moge dit ook voor ons leven een, misschien late, paasvrucht zijn. Vrees nietdit woord van Chris tus is betrouwbaar. Amen zegt Hij im mers. Amenhet is waar en zeker. Christus is Overwinnaar. Ook in mijn leven. Amenjaook voor mij. Benschop. W. Verboom. Zo groot is de belangstelling van in zenders voor de komende Werktuigen- dagen te Liempde dat, zoals voorzitter Dobbelsteen' tijdens 'de persconferentie onthulde, de druk van de voorlopige catalogus moest worden uitgesteld om dat er na de sluiting van de inschrij vingstermijn nog zoveel aanmeldingen binnenltVi^amen. Een en ander brengt ook ;mee dat de tentoonstellingsruimte moest worden uitgebreid en dat de de monstraties weer meer terreinen in be slag zullen nemen dan voorgaande ja ren. Uiteraard zullen er weer veel nieu we machines worden getoond, zoals een sloten'reiniger, onmisbaar in het v/ater- rijke Nederland, die .met behulp van sneldraaiende opvoerkettingen de vruchtbare bagger tot ver over het land brengt. Een precisiezaaimaohine maakt het ^mogelijk, bonen te zaaien bij de door touw verbonden steunen, in elkaar gezet door de splinternieuwe bonen- touwwever uit Amerika, die vóór de Werktuigendagen al enkele dagen op di verse bedrijven zal proefdraaien. Nu de markt voor landbouwmachines steeds dichter bij het verzadigingspunt komt, zullen de verfijningen en' de nieu we gebruiks- en aanbouwmogelijkheden de aandacht vragen. De belangstelling van de agrarische wereld blijkt uit de stijgende omzetcijfers; meer dan ooit is ieder manuur er één en Liempde biedt traditioneel een unieke gelegenheid tot kijken en vergelijken, zo belangrijk als men op het punt staat, een grote aan schaffing te doen. Ook de groeiende veredelingsland- bouw krijgt de aandacht. Volgens de heer Wllbers, directeur van de Stich ting Public Relations Land- en Tuin bouw telt ons land nu al evenveel var kens als fietsen! De met de varkens houderij samenhangende mestgeuren worden nu bestreden .met deodoranten en ook die zullen op Liempde worden gedemonstreerd. De tuinbouwers zullen graag de por- taaltrefcker van het I.T.T. aan het werk zien, die met ventilatoren luchtstromen' opwekt, bestemd om bessen te oogsten! Woensdag 12 en donderdag 13 mei zal Liempde weer het traditionele agrari sche trefpunt zijn, nadat Ir. A. de Zeeuw, algemeen directeur van Be drijfsontwikkeling Landbouw de offi ciële opening heeft verricht. Het wordt de bezoekers weer gemak kelijk gemaakt: honderdveertig treinen zullen stoppen bij de tweedaagse spe ciale halte bij de ingang van het ter rein en zonder twijfel zal de nieuv/e rondweg om 's Hertogenbosch dit jaar de vlotte doorstroming van het verkeer ten goede komen. De toegangswegen zijn duidelijk aangegeven eri de parkeer terreinen bieden genoeg ruimte voor al len, die geïnteresseerd zijn in de nieuw ste ontwikkelingen op land- en tuin bouw, die in Liempde zichtbaar wor den. Dezer dagen is door slopersbedrijf J. PuUeman te Oude ïonge een begin ge maakt met het slopen van de plm. 80 jaar oude woningen in de 3 Weistraat jes. Nog slechts enkele woningen zijn bewoond maar het laat zich aanzien dat ook deze gezinnen spoedig zullen kun nen verhuizen en dat de Fa. Pulleiïian zich aan een totale sloop zal kunnen zetten. De gemeente heeft de woningen gekocht voor een totaal bedrag van f 225.000,—. De vrijkomende grond zal worden ge bruikt voor de uitbreiding van de Tech nische School. In het recent verschenen jaarverslag schrijft de directeur dhr. Kruik dat er met voortvarendheid ver der wordt gewerkt aan de nieuwbouw plannen en dat er inmiddels een con cept-plan is opgesteld. De grond is door de gemeente inmid dels aan de Vereniging Technisch On derwijs voor Goeree-Overflakkee" ver kocht en gehoopt wordt dat nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. „Door de verdere uitbreiding van het leerlingenaantal is en wordt de nieuw bouw een zeer urgente zaak. Dankzij de medewerking van velen zijn wij er tot nu toe in geslaagd om alle leerlingen op een redelijke wijze te huisvesten.i Een schoolorganisatie waarbij de leer lingen over zeven verschillende gebou wen zijn verdeeld moet echter als zeer ongunstig worden aangemerkt", wordt in het jaarverslag benadrukt. 53 De commissie van beheer schrijft via de heer J. Heijboer aan B. en W. van Oostflakkee: In 1970 werd begonnen met 50 paar vogels waarvan er in ons klimaat een 40 tal tot broeden kunnen overgaan. Wij zijn zeer verheugd Uw college te kunnen mededelen, dat de resultaten boven onze verwachtingen zijn geweest. In totaal zijn er dit jaar geboren: 15 Calif ornische kuif kwartels; een zeld zaam resultaat, daar ze in gevangen schap sporadisch tot broeden overgaan. 121 zebravinken zagen het levenslicht geboren uit 8 paartjes,, Prachtrossella's werden er 6 geboren, benevens 26 valk parkieten; Eén ouderpaar 'bracht er 12 groot. Diamantduifjes 16 stuks. Turquoisines 14; Eén ouderpaar 9 stuks. Grasparkieten 19 stuks, Bourksparkie- ten 7. Verder nog een 10-tal diverse vo gels van enkele rassen. Totaal 234 vogels Het sterftecijfer is bijzonder laag ge weest. Evenals vorige jaren worden er weer enkele nieuwe soorten toegevoegd, zodat de waarde 3500,is aan le vende inventaris. De verzorging berust bij J. Heijboer, terwijl op zaterdag aHe gebruikers hel pen bij het schoonhouden. Het aantal leden is gelijk gebleven. De belangstelling van het publiek is steeds groot. Vooral uit andere gebieden w.o. Noord-Brabant en Zeeland neemt de belangstelling toe. De aansluiting op de waterleiding is deze herfst een feit geworden, dank zij de bijdrage van de jaarmarktcommissie, waarvoor onze hartelijke dank. De watervoorziening bestaat uit één kraan en gebruiksmeter om het water verbruik te registreren. Evenals andere jaren werd het ijzer werk behandeld met Tornol, dit werk werd door de leden verricht.i De plantsoenendienst onder leiding van de heer Hoogeveen heeft ook dit jaar de beplanting voortreffelijk ver zorgd. Hiervoor onze hartelijke dank. Er werd deze lierfst langs het wandelpad een strook beplant met rozen. Dit zal het geheel nog meer verfraaien. Vanaf deze plaats danken wij het Gemeentebestuur voor de prettige sa menwerking en de wijze waarop mede werking werd verleend. Wij hopen, dat voor uw werk begrip en waardering gevonden mag worden bij de bevolking voor hetgeen U deed en hoopt te doen. OOLTGENSPLAAT Geen consultatiebureau op 5 mei. Het consultatiebureau voor zuigelingen komt te Ooltgensplaat op woensdag 5 mei a.s. te vervallen. VERVOLGVERHAAL door Sibe van Aangium HOOFDSTUK 1 De herberg „In den gouden Meerman" te Norden was druk bezocht, 't Was een schippersherberg,, Dat toonde het uit hangbord. Het vertoonde een woelige zee, waaruit een gedrocht verrees, waar in men, zij het met moeite, een fel geel gefleurde meerman, het gedrochtelijk monster dat de fantasie de zee liet be wonen, kon herkennen. De herberg was een laag gebouwd huis. Boven 't deur- '^ozijn, voorzien van onder- en boven deur, was een uithangbord aangebracht. p'rf weerszijden van de deur waren aan eiKe kant twee brede armen, voorzien van kleine, in lood gevatte ruitjes. De ^eur gaf onmiddellijk toegang tot de achtweide (gelagkamer). Achter in de jachtweide prijkte tegen de achterwand en buffet, waarop een menigte bierpul- f" .'wijnroemers. Rechts werd de wana bijna geheel ingenomen door de rede schouw, waarin op deze februari- avond een flink turfvuur brandde. Rondom de haard waren verschillende zetels geplaatst, zowel eenvoudige hou ten bankjes als met leer beklede arm- stoelen. In het vertrek waren verder nog stoelen gezet en omgekeerde bier- tonnen. De meeste waren bezet. De her bergier, Haoye, had het dan ook erg druk. Zijn gezette gestalte, zijn kort baardje en zijn gouden oorringetje ver rieden terstond de oud-zeeman. Het me rendeel der bezoekers bestond eveneens uit zeelui. De meesten schenen matro zen. Rondom de haard was een deftiger gezelschap gezeten. Op tafeltjes achter hen stonden roemers vol donker ge kleurde wijn. Wij willen een ogenblik naar hun gesprek luisteren. „Inderdaad", zo horen wij een nog be trekkelijk jonge man van edele gestalte zeggen, „inderdaad is het meer dan erg. Wij mogen onszelf niet wreken, maar het wordt wel moeilijk. Het bloed der edelste geslachten vloeit bij stromen. Zoals je weet, werd mijn broer Jan in 1568 te Brussel onthoofd. O, die moor denaars!" Woede vertrok de edele ge laatstrekken van de spreker. „Ja, al is het niet goed te keuren, wat de graaf Van der Marck doet, het is wel te be grijpen. Je moet niet vergeten dat Wil lem, Graaf Van der Marck, Baron van Lumey, Serain en Borset, een van de aanzienlijkste edelen is. Hij is de zoon van Johannes, Graaf Van der Marck en van Margaretha van Wassenaar. Hij is een volle neef van Hendrik van Brede- rode". „Maar de Heer van Treslong zal toch wel niet alle daden van de Baron van Lumey goedkeuren", antwoordde de persoon tot wie hij gesproken had.i Deze was een nog betrekkelijk jonge man en in tegenstelling met de eerste spreker eenvoudig gekleed. Hoewel hij jong was, vertoonde zijn gelaat trekken die bewe zen, dat veel smart hem getroffen had. Ernstig stond zijn oog. Wilskracht was op zijn gezicht te lezen. Droeg de eerste spreker een gewaad van een edelman, zijn gewaad was dat van een schipper, maar een schipper die, en dat verrieden zijn wapenen, de strijd kende. „Ik weet", gaf Treslong ten antwoord, „dat Hotse Hiddes dapper is in de strijd, maar alle nodeloze wreedheid haat. En ik verheug mij daarin ten zeerste. De zaak van ons vaderland wordt niet ge diend door de wreedheid onzer mannen. Helaas geven zij zich maar al te zeer over aan hun tomeloze woedeuitbarstin gen. Het is te begrijpen. Op mijn schip heb ik mannen met afgesneden oren, met verminkte handen. Zelfs hebben ze van één de oren en neus afgesneden. En niemand onder hen is er, of hij heeft een van zijn dierbare betrekkingen ver loren. Dat zulke mensen zich willen wreken is te begrijpen". „En toch mag dat niet", gaf Hotse Hiddes ten antwoord. „Want onze Heer heeft gezegd: „Mij komt de wrake toe. Wreekt uzelven niet beminden".! „Dat is gemakkelijk en een leer voor predikers en ziekentroosters. Maar onze jonge kerels met kracht in hun botten, willen zelf optreden. Gij hebt misschien zelf nog weinig ondervonden. Maar als gij ondervonden hadt, wat sommigen van mijn mannen hebben ervaren, zoudt gij ongetwijfeld anders spreken. Je moet eerst zelf maar eens meegemaakt hebben, wat die bloedhonden je aan doen. Ik veroordeel nodeloze wreedheid, omdat die de mens onwaardig is „En ik, omdat God die verbiedt", viel Hotse Hiddes de Heer van Treslong in de rede. „Ik weet wel, dat deze leer o zo moeilijk is, maar ze geeft vrede. En als u meent, dat ik zelf niets ondervon den heb, vergist u zich. Ik heb helaas maar al te veel leed gehad". Hotse zuchtte. Dan zweeg hij.i Gespannen had Treslong toegeluis- terd. „Vertel mij uv/ levensgeschiede nis", verzocht hij. „Ik hoorde door Jan Bonga u roemen als dapper en doortas tend. En vol lof was hij over uw schip „De Prinsenhof". Dat schijnt, naar zijn zeggen althans, een wonderschip te zijn. Eerlijk gezegd, ben ik om u te leren kennen en uw schip te bezien van Em- den naar Norden gekomen. Vertel mij, als ge wilt, iets uit uw leven. Ongetwij feld zijt ge een Fries edelman?" „Neen", antwoordde Hotse. „Ik was een dorper, knecht bij een boer. Ik dien de in Anjum bij Jacob Wytzes op „de Prinsenhof". Daar diende ook Wietske. Wij hadden elkaar lief. Ik vroeg haar mijn vrouw te worden. Maar zij wei gerde. Want ik kende toen de Heiland nog niet. De volgende dag werd zij ge vangen genomen.1 Ik heb schier boven menselijke pogingen gedaan om haar te bevrijden. Twee van mijn trouwste vrienden werden daarbij gedood. Helaas, het mislukte. Wietske werd naar Leeu warden gebracht en daar verbrand". De stem van Hotse was al zachter ge worden. Hij vocht met zijn ontroering. Van Treslong zag hem getroffen aan. Een tijdlang bleef het stil tussen hen. Dan vervolgde Hotse: „Haar laatste woorden golden mij. O, nooit zal ik ze vergeten". „Hotse", zei ze ,,mijn lieve jongen. Ik ga naar de hemel en wacht jou daar". Het was Wietske, die tegen mij zeide: „Wreekt uzelven niet, zegt de Here". Tranen stonden in Hotses ogen. Maar hij herstelde zich. „Dat is meer dan vier jaar geleden. Ik was toen nog rooms, evenals mijn ouders.i Maar ik' was onverschillig in de godsdienst. Na Wietskes dood wilde ik me wreken. Ik werd hoofd van een troep wilde geuzen. Mijn naam werd ge ducht. En ik heb me gewroken, helaas. Helaas ja, want ik bedreef veel 'wreed heden. Geen priester of monnik was vei lig. Tot de Heer mij tegenkwam. En toen leerde ik de werkelijkheid. Toen zag ik mijn zonde. Mijn zonde en Gods genade. En sindsdien strijd ik alleen voor mijn arme vaderland, aan God de wrake overlatende. Dat valt mij nog wel eens moeilijk, maar het geeft vrede" Treslong was opgestaan. Hij drukte Hotse de hand. „Al zijt ge dan geen edelman", zei hij, ,,ge zijt een dapper man. En zulke mensen 'hebben wij no dig. Maar, de herbergier zal wel een vertrek hebben, waar we ongestoord kunnen sprekenj Want ik heb u een paar dingen te zeggen, die niet voor het oor van der den bestemd zijn. Gij kent,misschien de herbergier?" „Dat zal wel gaan", antwoordde Hot se. „Ik zal eens horen". Hotse begaf zich naar de kastelein. „Hebt ge misschien ook een apart ver trek voor ons, Haoye?" vroeg hij. „Deze edele Heer en ik willen graag eens on gestoord gaan spreken". „Dat kan gebeuren, kapitein", ant woordde de herbergier. Hij opende een deur naast de tapkast. „Machteld", riep hij, .Machteld, kom eens hier". Weldra verscheen een jong meisje. „Brandt het vuur in de achterkamer?" vroeg Haoye. „Het is er lekker warm", gaf Mach teld ten antwoord. „Breng dan een fles van die Spaanse wijn erheen en wijs de heren de weg". (Wordt vervolgd) V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5