Raad Dirksland onderwierp begro ting aan ^welwillende beoordeling Haringvlietbrug kan per 1 juli 1973 al tolvrij worden van weenen In juni aanbesteding nieuwe ,,J. Henry Dunant'^ Sommelsdijk H.M. de Koningin morgen 62 jaar 1^ Over het zwembad werd weinig gesprolcen College gedelegeerd© commissaris sen lean opgelieven worden Overweei en Struyk Diekhuusnieuws Breder dan bij eerste plannen RestaurantJoofiré" ff 500," ¥Oor Tricefiest 43e jaargang Donderdag 29 april 1971 No. 3982 CHR. STKEEKBLAB OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemtuü per weekdinsdag- en vrijdagavond TAPIJT Alleen het beste is goed genoeg voor uw vloer. In wol, nylon, draion, enkalon VOCE MOODËRE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad - Mddelharnis modehuis dirksland tel:i396 Complete Woninginrichting Melissant - Tel. 01877-1502 of 01879 - 721 C. KIEVIT Zn. Centrale Verwarming POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 20 Na 5.30 uur (01870) 33 02 Gtro 107030 ABONNEMENTSPRIJS 4,s=3 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per eito» BQ contract B;>eciBaI tarief. Dirkslands gemeenteraad die dinsdag avond vergaderde, bleek in eens niet onder grote zorgen gehukt te gaan. Dat behoefde ook niet nu de begroting 1971 zij het verlaat met een post on voorziene van zo'n f 38000,kon wor den vastgesteld en in het verloop van de vergadering constateerde de voorz. burg. Bos zelfs een ietwat ludieke stem ming. Trek daar niet de conclusie uit dat de heren minder consciëntieus ge weest zouden gijn, integendeel, de be groting werd aan een diepgaande be spreking onderworpen waarin interes sante aspecten naar voren kwamen. Weinig animo bleek er te bestaan voor het houden van algemene beschouwin gen. B. en w. hadden met de beantwoor dingen van een drietal beschouwingen met gemeen plaatsen als voornaamste inhoud geen enkele moeite. Heldere taal Dhr. T. van Prooyen (pvda) was zo als te doen gebruikelijk de eerste die met een beschouwing van wal stak. „Dankbaar" verklaarde dhr. v. Prooyen zich over de heldere taal die b. en w. in hun aanbiedinssbrief hadden gebe zigd. De constatering daarin dat nieuwe taken en nieuwe voorzieningen door nieuwe of verhoc<gde belastingen gedekt zuUert moeten worden kon dhr. van Prooyen volkomen onderschrijven en hij mikte kennelijk op het (verlangde) zwembad toen hij sprak over een moge lijke onaanvaardbaarheid van bepaalde consequenties voor het bereiken van een bepaald doel". „Wat we wensen is duidelijkheid en openheid, door kreten en demonstraties raken we niet in pa niek", liet dhr. van Prooyen ten over vloede weten. „Een kleine gemeente als Dirksland moet zich niet verbeelden da;t het al leen alle voorzieningen aan kan, het welzijnsvraagstuk van het platteland ligt nu eenmaal op een breed vlak en is een studie waard," argumenteerde dhr. van Prooyen. y«ONINGINRICHTlH^ Hij pleitte voor een intensieve inter gemeentelijke samenwerking met als streven het welzijn op het eiland op te i vijzelen. „We zullen dan wel genezen moeten zijn van alles wat naar chau vinisme ruikt; door naar die richting toe te werken kunnen we msschien een nieuwe samenvoeging voorkomen. Maar dan ook geen kleine bekrompen miserabele onder de maat liggende be sluiten meer, dan geen onderscheid tussen zaterdag- en zondagsport. Door eerlijkheid en verstand voorop te stel len kunnen we trachten tot een beter onderling begrip te komen, resulte rend in een beter beleid.'' Op het terrein van het gemeentelijk 'belastingbeleid lanceerde dhr. van Prooyen de gedachte een jaarlijkse ver hoging van Va tot f/o toe te passen i.v.m. de stijgende uitgaven ter voor koming van een schokeffect. Rechtvaardige verdeling Dat aan verhoging van belastingen op den duiir niet te ontkomen zal zijn was ook voor de SGP fractie bij monde van dhr. J. A. Struijk een duidelijke zaak. Wel hoopte dhr. Struijk dat er een rechtvaardige verdeling van de lasten kan worden gevonden waarbij hij speciaal de aandacht vroeg voor de mid denstand en de kleine zelfstandigen. „Velen uit deze groepen hebben het 'moeilijk, al slaken ze geen kreten en al lopen ze niet met spandoeken, ze hebben recht op onze aandacht", vond dhr. Struijk. Omdat de mogelijkheden om in opeh water te zwemmen steeds minder zullen worden verklaarde dhr. Struijk te ho pen dat het zwembad zo spoedig, mo gelijk gerealiseerd zal kunnen worden al zal de SGP fractie het gebruik daar van wensen te beperken tot zes dagen van de week, een zelfde stellingname hanteerde dhr. Struijk voor de aan te leggen jachthaven. Stotend vond hij de manier waarop velen zich van hun huisvuU ontdoen en met ernst vroeg hij een verscherpte controle op het overal wegwerpen daar van, z.i. diende er bijde rechterlijke macht op een herziening van de boete bepalingen voor dergelijke overtredin gen te worden aangedrongen. Woningbouw van de zijde van de PCP fractie werd bij monde van de heer P. A. Leijdens aandacht gevraagd voor het verwer ven van gronden voor de woningbouw, het creëeren van meer parkeergelegen heid en meer aanleg van plantsoenen' en groen vooral in de nieuwbouwwij ken wat een blik zou blijven bieden in het rijk der natuur. Beantwoording „Een welwUlende beoordeling zonder critiek, enkele opmerkingen van op- Wij lazen in de Prov. Zeeuwse Crt. Volgens de heer D. W. Kastelein, oud- Burgemeester van Zieriltzee en commis- sans van de N.V. Brugverbinding Ha ringvliet, kan de tol voor de Haring- vl'.etbrug per 1 juli 1973 worden opge heven. Volgens een' berekening van de hepi-^ Kastelein (aan het jaarverslag van de N.V. Brugverbinding toegevoegd) zou den de totale inkomsten tot die datum (volgens hem 7,6 miljoen) opwegen te gen de uitgaven 7,4 müjoen). Indien over enkele maanden blijkt dat mijn prognoses over de tolopbrengst 01 juist, of aan de lage kant zijn (mijn prognoses van september 1970 waren ook. aan de lage kant) dan is het zaak tijdig: 1- Een wachtgeldregeling te ontwer pen voor het vaste personeel tot 1 juli JJ'5 op basis van honderd procent van net salaris voor 1972-1973. r-i' u"^^^ "J^ overleggen, dat het nj.i het onderhoud van de brug zo spoe- Q's mogelijk overneemt tegen betaling Qoor de nv van een bedrag gelijk aan de onderhoudsreserve op 1 juU 1971 ver hoogd mét 300.000,—. L?*^ "V in stand te houden tot 1 juli iS'O voor de betaling van rente ,afios- fng en wachtgelden tot 1 juli 1973 J'oor de tolinning. Het college van gedelegeerde com missarissen op te heffen, gelet op de °^""86 werkzaamheden en alleen het oiiege van commissarissen in stand te louden. 5- aan het personeel, dat niet in vaste uienst is, eervol ontslag te verlenen ert io nodig wachtgeld verlenen. 6. Per 1 juli 1975 de brug in blote eigendom over te dragen aan het rijk en 7. een juridisch advies in te winnen wie (rijk of nv) de boete voor vervdoeg- de aflossing moet betalen aldus de con clusies van de heer Kastelein in zijn brief waarin hij de kosten en de baten van de brug tot en met 1975 heeft be groot. In zijn „begroting'' hield de heer Kas telein al rekening met de openstelling van, de Haringvlietdam. Hij ging er hierbij van uit dat van het totale ver keersaanbod vijftig procent via de brug en' vijftig procent via de dam zou gaan. Over het college van gedelegeerde com missarissen stelde de heer Kastelein het volgende: „In vergelij'king tot wethou derssalarissen zijn de salarissen van de gedelegeerde commissarissen zeer hoog. Dit heb ik reeds in 1967 betoogd en ook enkele jaren voor de benoeming van een nieuwe gedelegeerde commissaris. Bij de tolopheffing en overname van de brug door het rijk rijst de vraag of wachtgelden voor deze comissarissen dienen te worden toegekend aldus de heer Kastelein. bouwende aard," zo kwalificeerde de voorz. de inhoud van de beschouwing. N.a.v. de opmerking van dhr. van Prooyen m.b.t. een intensieve interge meentelijke samen'werking wees de voorz. op het wetsontwerp Gewestvor ming dat in die richting tendeert; er w^ordt dan sprake van een streekbestuur en de -voorz. geloofde dat er in dat ka der met initiatieven gekomen moet worden. De jaarlijkse belastingverho ging zonder schokeffect vond de voorz. een aantrekkelijke gedachte die het overwegen waard is. De SGP en PCP fractie konden m.b.t. het aankopen van gronden worden' ge rust gesteld omdat het streven van b. en w. daarop gericht is; getracht zal worden de gronden waarop een bestem- mingsbeleid wordt uitgestippeld zo gauw mogelijk in bezit te krijgen. Boetebepaling iVTet dhr. Struijk ka» de voorzitter het eens zijn dat de boetebepaling bij het overtreden van gem. verordeningen beneden de maat zijn; maximaal is een boete van 300,mogelijk en de voorz. moest constateren dat op dit punt de gemeentelijk autonomie geheel is uitge hold. Spr. achtte wijziging daarin ge wenst omdat anders de strafbedreiging BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 in de gemeentewet een lachertje gaat worden. De aanleg van meer parkeergelegen heid, meer groen en meer speelgels- genheid voor de jeugd heeft de aan dacht en in samen'werking met de Woningbouwvereniging beraden b. en w. zich op het nemen van maatregelen. Brandweer Bij de hoofdstuksgewijze hehandeling van de begroting werd o.m. gewezen' op de klachten over het niet goed func tioneren van de brandalarminstallatie. Een en ander bleek herhaaldelijk bij de Emgo bekend te zijn gemaakt. Maai de voorz. moest tot zijn spijt vaststellen dat er tot nu toe weinig aan gedaan is. Dhr. Witvliet, erop wijzend dat er de laatste tijd nogal wat branden heb ben gewoed, geneerde zich niet de spuit van Herkingen als een „lachertje" af te tekenen. De voorz. kon het met dhr. Witvliet over eens zijn dat Herkingens brand spuit niet meer voldoet en' de voorz. kon de raad mededelen dat de aanschaf van een spuit van grotere capaciteit in studie is. Overigens kon de voorz. verzekeren dat de branden die zich voor deden op de meest efficiënte wijze zijn geblust met behulp van de beide andere korpsen. B.B. organisatie De B.B. organisatie werd in de dis cussie betrokken door dhr. D. A. H. van Dis (PCP) i.v.'m. een uitgave van 5692,50 aan deze organisatie. Dhr. van Dis vroeg zich daarbij af of de B.B. niet tot een meer actieve organisatie zou kunnen worden omgeturnd, „Nu gebeurt er helemaal niets", wist dhr. van Dis. „De brandweer heeft meer te doen dan de B.B., er zijn nu eenmaal meer branden dan rampen'', stelde burg. Bos vast. In Tricht was de B.B. populair toen ze na de wervelwind hulp bood en je zou eigenlijk op een wervelstormpje moeten wachten om de B.B. wat op te peppen Overigens verwachtte de voorz. dat de plaatselijke ploegen weer spoedig haaj: vroegere activiteit zullen hervinden. Vooral de ploeg van Herkingen was gedupeerd door het ontvallen van dhr. V. d. Ster. Aula De noodzakelijke verbetering van het 'baarhuisje op de begraafplaats te Her kingen heeft de aandacht van b. en' w., ook zal bezien worden of er een ver groting mogelijk is waarin bij slechte weersomstandigheden beschutting kan worden gevonden. De aula op de begraafplaats te Me lissant bleek maar zeer weinig in ge bruik te zijn. Ook nu aan het gebruik geen extra kosten meer verbonden zijn. Dhr. P. A. Leijdens die ambtshalve veel begrafenissen bijwoont constateer de niet begrijpend: „enkele jaren gele den' kon het zo warm niet zijn of je ging erin, nu kan het zo koud niet zijn of je gaat er niet in." Subsidie Bij het 'hoofdstuk subsidies sprak de SGP fractie zich uit tegen een subsidie verstrekking 10,aan het Humanis tisch Thuisfront. Na een uitvoerige 'behandeling kon de begroting tenslotte worden vastge steld met een post onvoorziene van 38000,een bedrag dat aldus de aanbiedingsbrief uitsluitend bestemd dient te blijven voor het in evenwicht houden van de gewone dienst. COMMENTAAR: Je moet wel een groot kenner zijn om niet even verwachtingsvol de oren te spitsen als je het iilt de mond van een socialistisch raadslid hoort verkondigen da'c getracht moet wor den tot een beter onderling begrip te komen (daar staan we graag voor open nietwaar?), dat eerlijkheid en verstand voorop gesteld dienen te worden en dat dat kan leiden tot een béter beleid. Dat dhr. van Prooijen uit diens mond tekenden wij deze wijsheden op alle begrip voor de mening van andersdenkenden mist demonstreerde hij overduidelijk toen hij in diezelfde alg. beschouwing het maken van onderscheid tussen zaterdag- en zondagsport kwalifi ceerde als „klein, bekrompen, mise rabel en onder de maat", voorwaar geen basis tot opbouw van een beter begrip. Daarom klinkt het zo onop recht als van Prooijen op deze wijze zijn passie preekt. Sorry heer van Prooijen, 't is als met Uilenspiegel, u maakt het ernaar. Zo vervalst u twee zaken, het oprechte streven naar een beter begrip zowel als uw eigen (ro de rakkers) gezicht. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De komende weken zal er geen ruil beurs worden gehouden. De eerstvolgende keer zal 29 mei zijn, dan zullen er gelijk andere dingen wor den aangeschaft. Aan het begin van de vergiadering heeft de voorz. de nagedachtenis ge ëerd van zijn ambtsvoorganger, de kortgeleden overleden oud-burgemees- ter van Dirksland, Herkingen en Melissant dhr. D. van Heijst. (1947-1958): „Toen hij zijn ambtsuitoefening begon stond de gemeentebestuurlijke arbeid nog grotendeels in het teken van de na-oorlogse wederopbouw met zijn vele zorgen en problemen. Nadat deze periode goed en wel achter de rug was werd ook deze gemeente en met name het dorp Herkingen ge troffen door de ramp van 1 februari 1953, waardoor het gemeentebestuur zich opnieuw geplaatst zag voor de oplossing van de daarmede verband houdende vraagstukken", aldus releveerde burg. Bos. Het is algemeen bekend hoe burgemeester van Heijst het gemeentebe stuur op zeer bekwame wijze door die moeilijke perioden geleid heeft en meer gedaan heeft dan normaal van een burgemeester verwacht mag wor den, ook en vooral waar het betrof de leniging van veel menselijk leed. Maar ook zijn ambtsvervulling in gewone omstandigheden legde ge tuigenis af van zijn warme belangstelling voor het wel en wee der aan zijn zorgen toevertrouwde gemeenten en haar inwoners. Daarmede heeft hij zich de w^aardering en genegenheid van velen in deze gemeente ver worven, met name van hen die nauw met hem hebben samengewerkt. Op grond van deze omstandigheden zullen velen in deze gemeente met leedwezen vervuld zijn bij het vernemen van het bericht van zijn over lijden. Dat zal in het bijzonder gelden degenen onder U die hem van nabij als gemeentebestuurder hebben meegemaakt. Onze gevoelens gaan met deernis uit naar zijn achterblijvende echtge note en kinderen en onze wens en bede is dat de Allerhoogste hen moge sterken in het leed dat over hen gekomen is, maar ook dat zij enigermate troost mogen putten uit de wetenschap dat zijn nagedachtenis bij gemeen tebestuur en bevolking van Dirksland in ere zal worden gehouden. De raad nam enkele ogenblikken stilte in acht. Vrijdag 30 april is het weer koninginnedag. Onze koningin hoopt dan haar 62ste verjaardag te vieren. Jammer dat de jaarlijkse spontane manifesta tie, het défilé vóór het paleis, dit jaar moest worden afgelast i.v.m. het overlijden van Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernard. Steeds weer 'blijkt 'hoe graag de koningin gewoon bij het Nederlandse volk wil horen. Zij demonstreerde dat onlangs opnieuw toen zij net als alle andere passagiers, bij het betreden van een vliegtuig, ook gefouilleerd wilde worden. Ze zei doodgewoon: „Waaro^m ik niet?" En ze heeft gelijk, ze hoort ook bij ons, ze is een deel van Nederland net als wij een deel van Nederland zijn. We hopen dat ze nog heel veel verjaardagen in ons midden zal mogen vieren. De uitgestelde bouw van het nieuwe hospitaalschip van het Nederlandsch Roode Kruis, de „J. Henry Dunant", zal nu spoedig worden verwezenlijkt. In ju ni a.s. wordt de aanbesteding verwacht. Zoals bekend zal het nieuwe hospi taalschip, waarvoor de Nederlandse be volking in oktober van het vorig jaar, tijdens de actie „Schip Ahoy" 7,8 mil joen heeft bijeengebracht, niet reeds in 1972 in de vaart kunnen komen, zoals aanvankelijk in de bedoeling heeft ge legen. De N.V. T. van Duijvendijk's Scheeps werf te Lekkerkerk w^erd bereid gevon den een gedetailleerde begroting op te stellen. De hieruit voortvloeiende prijs is echter als gevolg van de gestegen kos ten, alsmede van de B.T.W., die niet ■minder dan 1.25 mUjoien bleek te be dragen, boven de verwachtingen' komen te liggen. Aangezien mede rekening moest worden gehouden met lange le vertijden van essentiële onderdelen heeft het Nederlandsche Roode Kruis medio februari besloten de nieuwe „J. Henry Dunant" niet vóór begin 1973 in de vaart te brengen, waardoor de gele genheid werd geschapen nog eens offer te te vragen aan die werven', die niet op korte, maar wel op wat langere ter mijn in staat waren het schip te bou wen. Tiental werven Een tiental, werven heeft zich inmid dels geïnteresseerd getoond en zal nu na bestudering van de bijgewerkte re keningen een prijsopgave doen. Vervolgens zal in juni de aanbeste ding tegemoet gezien kunnen worden. Uitstel van deze aanibesteding en dus van de bouw van het schip betekent dat het Roode Kruis voor een aantal financieringsproblemen nog naar een op lossing zal kunnen zoeken. SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 2609 Grotere breedte De bouwcommissie heeft intussen be sloten het nieuwe hospitaalschip een gro tere breedte te 'geven, waardoor de re creatiemogelijkheden voor de patiënten aan boord optimaal zullen zijn. De ihoofdgegevens zijn: lengte over alles 80 meter; lengte tussen loodl. 73.20 m.,; 'breedte over alles 11.20 m.; breedte over spanten 10.90 m.; holte 3 m.; diepgang normaal ca. 1.80 m.; diepgang max. 1.95 m.; strijfclijn (bij diepg. 1.80) 6.60 m.; snelheid' ca. 20 km/h! machinevermogen' 2 X 525 pk.; aantal passagiers 72, totaal aantal opvarenden 138. "Ar Speciaal voor vertegen woordigers leuke sugesties. OUDE TONGE DIRKSLAND Manufacturier P. Bosma uit Dirks land heeft een daad gesteld m.b.t. de grote financiële moeilijkheden waarin het bedrijf Trico best te Best ver keert. Blijkens een bericht in het Alg. Dagblad bood dhr. Bosma de directie van genoemd bedrijf een renteloze le ning aan van 500,en deed hij een bestelling tot dat bedrag. Dhr. Bosma hoopt dat tenminste 75% van de klanten van Trlcobest zijn voorbeeld zal vol gen O'm zodoende de moeilijkheden waar in het bedrijf is geraakt op te lossen. OUDDORP Kleutercursus. Dinsdag 4 mei 1970 begint in het wijkgebouw van „Het Groene Kruis", Dirk Doensweg 3 te Ouddorp een kleutercursus. Opgave voor deelneming bij zr. Pais. Kosten 2,per persoon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1