Alweer een caisson! van weenen Naar sluiting Brouwersbavense Gat Nog eens ruim dulzenil pultlen voor 't koflekokertfe Naar de stembus! Gemeanite Dirksland presenteert slyitende be Restaurantjonliré" Overweei en Struyk |3e jaargang Vrijdag 23 april 1971 No. 3980 CHR, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond BERGMEUBELS met héél veel bergruimte in breedten van 120 tot 240 cm. Zondagsdienst artsen Ambulance-aktïe bereikt ryim elfduizend guides^ modehuis dirksland tel: 3% ir Flinke post onvoorziene voorkomt beiastingverii<0ging Met de Flakkeese H.M.v.L. op excursie VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa, KORTEWEG I Zandpad - Middelharnls Koaiinginnedag- concert in de Grote l^erk te Middeiiiarnis Complete Woninginrichting Melissant - Tel. 01877 -1502 of 01879 -721 POOTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonrnielsdijk TeL (01870) 26 20 Na S.30 uiir (01870) 33 B2 dro 1671130 ABONNEMENTSPRIJS 4,^ PER KWARTAAL .&BVERTENTIEPBÏJS 17 cent per lam, Rtj contract spedaal tarl^ /ij zouden als redactie in onze taak tetort schieten, wanneer we vóór het moment dat iedere stemgerechtigde Ne derlander zijn burgerplicht gaat vervul len door mede te werken aan de Kamer verkiezingen van aanstaande woensdag, niet nogmaals op deze zeer belangrijke politieke gebeurtenis de aandacht ves tigden. En dit niet alleen. Hoewel ons blad niet gelieerd is aan een bepaalde politieke partij laat het vanaf zijn op- riditing geen onzeker geluid horen op het gebied van de beginselen die ten grondslag behoren te liggen aan staat en maatschappij. Neutraliteit is hierbij uit den boze. Zoals steeds hebben we ook nu weer een zeer ruime keus uit een groot aan tal partijen. Het is daarom geen won der dat degenen die zich niet voor de politiek interesseren zonder voorlichting geen wijs kunnen uit de voor hen chao tische verkiezingsstrijd. Voorlichting is daarom voor een deel van het kiezers korps dringend geboden. Dit gebeurt in een verkiezingsstrijd in ruime mate en ook ditmaal hebben de diverse partijen Roomijs in vele variëteiten. OUDE TONGE zich niet onbetuigd gelaten: via radio en televisie, dagbladen en propaganda- lectuur en zelfs door reizende karavanen lieeft het aan voorlichting zeker niet ontbroken. Eerlijk gezegd zijn we bij deze ver kiezing nog nieuwsgieriger naar de eind uitslag dan gewoonlijk. Er zijn n.l. dit maal een aantal factoren in het geding die de politieke verhoudingen in ons land in meer of minder mate kunnen beïnvloeden. Als we beginnen bij de tot dusver grootste partij, de K.V.P., staan we voor vraag of deze nog verder zal afta kelen dan ze de laatste jaren al gedaan heeft. In 19C3 telde ze nog 50 zetels in de 2e Kamer, in 1967 nog 42; daarvan zijn er later 3 afgegaan, de groep Aar den, zodat er 39 resteren. Gezien de enorme verdeeldheid onder de rooms katholieken, de afbraak van de kerke lijke eenheid, het sterk achteruitgaan van de invloed der geestelijkheid en de chaotische toestand in dit volksdeel lijkt ons een verdere aftakeling niet onwaar schijnlijk. De Anti-Revoluilonaire Party bezet thans 15 zetels in de Tweede Kamer.i Daarvan waren er in 1967 zeker twee verkregen door het z.g. Zijlstra-effect, t uiteraard eenmalig was. Het is een feit dat deze partij een zeer krachtige verkiezingscampagne heeft gevoerd, mo gelijk gemaakt door de bekende offer vaardigheid van de gereformeerde hoofdmacht, terwijl de lijstaanvoerder Biesheuvel een prominente politicus is en een bekwaam bewindsman was. Niet temin geloven we dat de A.R.P. blij zal zijn als ze weer met 15 zetels uit de bus komt. Dit zou ongetwijfeld een mooi suc ks zijn. (Bij een proefstemming van het Algemeen Dagblad, onlangs gehouden, beeg ze maar 12 zetels. Dit lijkt ons echfsr zeer onwaarschijnlijk.) De Chr. Historische Unie heeft nu 12 Kamerzetels. Haar partijorganisatie is niet sterk en haar financiële kracht veel Kleiner dan die van de A.R.P. Boven dien is haar Jongerenorganisatie zeer progressief, zodat afvloeiing van stem den niet onmogelijk is,, Wel heeft ze «ri nieuwe leider, de oud-minister Udink, maar dit kan thans bezwaarlijk al veel gewicht in de schaal leggen. De V.V.D. oftewel de liberale partij, we nu 17 zetels bezet, zal zeer tevreden moeten zijn als ze deze na de verkiezin gen behouden heeft. Het is niet onwaar schijnlijk dat ze er één zal moeten af staan. De P.v.d.A. staat er nog altijd niet "est voor. Nog steeds verlaten ook pro- mmente figuren haar. De interne span ningen tussen de diverse vleugels, met name die welke veroorzaakt wordt door Jvieuw Links", doen haar veel kwaad. Uen Uyl en Vondeling doen hun uiterste oest om de zaak overeind te houden, •naar de toekomst van deze partij lijkt ons allesbehalve rooskleurig. Wanneer zelfs de familie Drees haar verlaat prof. dr. W.i Drees Jr. en diens broei- mr. liMtzijn vertrokken en naar ver- 'idt zou Drees senior eveneens heen gaan staat het er niet best met haar IIT' f°^ enkele Kamerleden zijn uit- le u^ kraakt de partij aan al- Kanten. Het zou ons niet verwonderen °f aj van 37 Kamerleden (uitslag 1967) °P 30 a 32 terugviel. De S.G.P. komt weer met de bekende '^men op de lijst. Alleen is het nu niet j- °"''e, maar de jonge Van Dis. Het he ■.''f^ niet verwonderen wanneer de jjj5 ^31^ Rossum nummer 2 op de men v" - aantal voorkeurstem- n krijgt. Hij heeft zich doen kennen go f™ voortreffelijk Kamerlid, een a spreker, een stoere werker, ter za- helo S gedaardeerd door de mem j, y^'^^idium gekozen is en al menig- «1 een vergadering heeft gepresi- j. ^[ci. Wat de verkiezingen betreft, het jui geen twijfel dat deze partij weer "'^w drie zetels haalt. K.^ 'boerenpartij, die met 7 man deze toXJ^eriode begon, zal er naar ver- "■dcnting nu slechts 1 of 2 halen. Als we zien op haar stuntelige presentatie en haar interne ruzies zal het geheel of bij na geheel verdwijnen van dit belangen groepje geen verlies zijn voor onze va derlandse politiek. Wat D'66 betreft, de partij - Van Mier- lo, zal naar algemene verwachting er alweer menige zetel bij krijgen.! Wij ge loven ook in deze spectaculaire groei, want de vele kiezers die de P.v.d.A. en de K.V.P. verlaten, moeten toch ergens blijven. Thans heeft D'66 zeven zetels. Een verdubbeling hiervan, zoals een prognose aangeeft, lijkt ons echter te hoog geschat. De nieuwe partij D.S. '70, geleid door de jonge Drees, wordt een grote toe komst voorspeld. Dat zij al bij haar eerste optreden direct op een aantal van 14 zetels zal komen lijkt ons wel wat al te optimistisch. De P.P.R« (Politieke Partij Radicalen) met haar leider Aarden zal vermoede lijk niet veel groter worden dan ze nu is. Maar verrassingen zijn niet uitgeslo ten. Zo gaan we dan a.s. woensdag D.V. een nieuw parlement kiezen. Wij hopen, dat iedere staatsburger zijn plicht zal doen door een bijdrage te leveren tot de formatie van een regering, die rekent met God en Zijn Woord. Van zaterdag 24 april t.m. maandag 26 april Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter V. d. Wulp, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur t.m. maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 01877-1262, Dirksland. Flaklcee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur t.m. maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet en dokter Kramers, tel. 01873- 201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsiuiterid voor spoedgevallen tand arts Wolthers, Ouddorp van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissont-Dir/csland-Herfcingien.; Van vrijdagavond 6 uur tot maandsg- cchtend 8 uur zr. Stolk, tel. 1500, b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. Melissant, tel. 01875 -390, b.g.g. 01876-321. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Goedereede: Zaterdag 24 april Zr. Lamfers, telef. 01879-267. zondag en maandag 25 en 26 april, zr. Pais, tel. 01878-321. Avond dienst zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-1281, Dirksland. BOUWJWATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 MIDDELHAKNIS Beroepen. Uit het gestelde tweetal tot het beroepen van een predikant bij de Geref. Gemeente alhier, n.,1. ds. van Ravenswaay te Arnhem en ds. W. Hage te Krabbendijke is laatstgenoemde met meerderheid van stemmen op de gehou den ledenvergadering beroepen. OUDDORP De aktie die door de afd. Ouddorp van het Roode Kruis wordt gehouden tot aanschaf van een' nieuwe ambulan- cewagen heeft tot dusver een resultaat bereikt van 11.100,35. Particulieren en bedrijven hebben zich niet onbetuigd gelaten maar het resul taat is desondanks nog onvoldoende. Voor een wagen die aan de niet gerin ge eisen voldoet zal zo'n twintigdui zend gulden moeten worden neergeteld. De aanschaf gaat steeds nodiger worden omdat de thans gebruikte wagen al 1 meer dan tieri jaar oud is. Het bestuur van de afdeling zal dan ook binnen kort tot aankoop van een nieuwe wagen overgaan. Het gat in de financiën zal dan mid dels een lening worden gestopt. Ook worden nog een aantal acties overwogen maar de organisatie en uitvoering daar van vergen veel tijd. Beter ware het als Ouddorp nog eens in de beurs tast en een bijdrage stort op de rekening van de plaatselijke Amro-Bank. Hoezeer een goede ambulance nodig is heeft de pralt tijk ruimschoots 'bewezen. Deze week zijn opnieuw 5 caissons in het stroomgat van de toekomstige Brou- wersdam geplaatst. Het schouwspel. De raad van de gemeente Dirksland die a.s, dinsdagavond in openbare ver gadering bijeenkomt zal zich die avond zetten aan de behandeling van de ge meentebegroting 1971. Het late gereed komen van deze begroting vindt zijn oorzaak in het verscheiden van de gem. secr. dhr. J. v. d. Ster, waardoor de werkzaamheden stagneerden. B. en W. laten de begroting vergezeld gaan van de volgende aanbiedingsbrief. De gemeentebegroting sluit met een post onvoorziene uitgaven van 52.090,- Na verwerking van een aantal begro tingswijzigingen, die betrekking hebben op reeds genomen raadsbesluiten, res teert op deze post een bedrag van bijna 38.000,Dit gunstige resultaat heeft tot gevolg dat de gemeentelijke huis houding in 1971 kan worden gevoerd op basis van de thans geldende belasting tarieven. Hiermede wil overigens niet gezegd zijn dat de algemene sluitpost op de ge meentebegroting voor alle gemeentelijke taken bepalend is ten aanzien van de daarvoor geldende belastingtarieven,! Lopen de daaraan verbonden kosten in een bepaald geval zodanig op dat de re tributieheffing daarmede in geen enkele verhouding staat dan is aanpassing van deze heffing zonder meer gewenst, ten einde te voorkomen dat een zodanige taak een onevenredig zware belasting gaat vormen op het geheel van de ge meentelijke huishouding, waardoor an dere taken in financiëleverdrukking ko men. Zo'n geval zien wij in de nabije toelcomst zich voordben ten aanzien van de gemeentelijke reinigingsdienst, mede in verband met de ingebruikneming dit jaar van de nieuwe vuilnisstortplaats. Met een verhoging van de reinigings rechten met ingang van het jaar 1972 moet dan ook rekening worden gehou den. Lettende op de verlaging van de oorspronkelijke post onvoorziene uitga ven met 14.000,als gevolg van ge nomen raadsbesluiten in het eerste kwartaal van dit jaar, dan moet daar uit worden afgeleid dat het thans nog beschikbare bedrag uitsluitend bestemd dient te blijven voor het in evenwicht houden van de gewone dienst der be groting. Daarvan uitgaande stellen wij ons verder op het standpunt dat de ka- pitaalslasten van de nieuwe investerin- Momenteel wordt het Brouwersba vense Gat (tussen Goeree en Schouwen) met behulp van een kabelbaan en met caissons gesloten. Voor dit grote en im ponerende werk bestaat grote belang stelling. Dagelijks varen boten van de R.T.M, naar de afsluiting. Vele excursies worden georganiseerd. Ook 'de afdeling Flakkee van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw gaat maandag 26 april met leden en be langstellenden naar dit wei~k. Een sa lonboot van de R.T.M. (ongeveer voor 200 personen) is afgehuurd. Het aantal deelnemers is groot maar de boot is nog niet volgeboekt. Iedereen die belang stelling heeft is welkom. De kosten zijn 8,per persoon. Met eigen vervoer moet men dan naar werkhaven Den Osse (bij Scharendijke) rijden waar vandaan de boot om 2 uur nam. afvaart. Wel is het gewenst zich even aan te melden bij de secretaris van de afdeling Flakkee, de heer M. Rooij, Vroonweg 13, Dirksland, Tel. 01877- 1253. Gaarne zo spoedig mogelijk. gen gedekt moeten worden door nieuwe dekkingsmiddelen. Dit geldt uiteraard eveneens voor andere kapitaalslasten van enige omvang die een permanent karaliter hebben. Door dit principe niet in acht te nemen zou aan het algemeen belang dezer gemeente in financieel op zicht afbreuk worden gedaan. Het is duidelijk dat hierbij gedoeld wordt op het verlenen van financiële medewerking aan de totstandkoming van een zwembad in deze gemeente, welke aangelegenheid reeds een en an dermaal in uw Raad aan de orde is ge weest. Hoezeer wij overtuigd zijn van de noodzaak van deze voorziening, een overtuiging die oolc bij U bestaat, wij zien ook in het kader van deze begro ting thans nog geen oplossing voor de aan deze voorziening verbonden finan ciële problematiek, anders dan door middel van een daarop gerichte fiscale maatregel. De vanuit Uw Raad gedane suggestie met betrekking tot een verhoging van de rioolbelasting, neerkomende op een gemiddelde aanslag van 100,per aangesloten perceel, komt daarvoor, bij nadere overweging, niet in aanmerliing. Dit bedrag en vermoedelijk nog wel meer zal benodigd zijn voor het opvan gen van de aanzienlij financiële con sequenties verbonden aan de bouw en exploitatie van een rioolwater zuive ringsinstallatie in Dirksland, alsmede de riolering van de buurtschap Kralingen. Voor de financiering van een zwem bad zullen dus andere dekkingsmidde len moeten worden gevonden. Wij me nen daarvoor een lichtpunt te ontwaren in verband met de werking van de wet op de onroerend-goed-belasting. Hoewel deze wet in materiële zin nog niet in werking is getreden heeft deze wel reeds gevolgen voor de heffing van op centen op de hoofdsom der grond- en personele belasting. Daarvoor wordt verwezen naar ons voorstel tot heffing van 250 opcenten op de personele be lasting. Bij aanneming van dit voorstel zal dit tot gevolg hebben dat de ge meentelijke middelen, over 1971, met circa 40.i000,zullen toenemen. Deze toeneming houdt onder andere verband met de reeds over dit jaar verleende compensatie ten belope van 200 opcen ten door middel van verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds. Weliswaar heeft deze gunstige regeling een tijdelijk karakter tot uiter- lijli 1979, ten aanzien waaraan het thans nog niet overzienbaar is wat de gevol gen zullen zijn van de definitieve invoe ring van de wet op de onroerend-goed- belasting, desalniettemin achten wij het verantwoord van deze gunstige regeling te profiteren voor het realiseren van ge noemd project. Wellicht ten overvloede wordt hierbij opgemerkt dat deze op- centenregeling geen etra belasting be tekent omdat dit aantal opcenten reeds gedurende enige jaren geheven wordt. Zou de Raad overeenkomstig ons voor stel besluiten dan zou van ons een con creet voorstel kunnen worden verwaclit ten aanzien van de totstandkoming van een zwembad ook wat betreft de overi ge beleids- en vraagpunten die daarover gerezen zijn", aldus besluiten B. en W. waarvan we dinsdagmiddag vanaf de Ouddorpse zijde een kiekje namen trekt vooral bij mooi weer nogal wat be langstelling. Op de voorgrond ziet m.en dan ook een drietal Ouddorpse suppor ters zitten die de verrichtingen van de sleepboten belangstellend volgen. Vol gende week zullen de laatste caissons worden gezonken. Aanvankelijk leek het dat ook op de middag van Koning innedag een caisson geplaatst zou wor den maar momenteel bestaat daar enige twijfel over omdat deze week een cais son meer kon worden gezonken dan men zich had voorgesteld. Zeker is dat de laatste de sluitcaisson op zater dag 1 mei wordt ingevaren. De daarop volgende maandag zullen de schuiven v. de caissons neergelaten worden en zal dit stroomgat definitief afgesloten zijn. De belangsteUing zal zich dan voor namelijk nog richten op de kabelbaan die medio mei het andere sluitgat „pri mair gedicht" zal hebben. „Er kan een dikke punt achter de aktie t.b.v. het kofjefcokertje", schreven we in ons blad van 26 februari, maar denk niet dat iedereen daaraan gevolg heeft gegeven! Sindsdien is de rekening op de Nutsspaarbank nog eens met ruim duizend gulden verrijkt en het comité wil niet nalaten de gevers van de na gekomen giften allerhartelijkst te be danken. De aktie waarvan het streefbe drag rond de vijftienduizend gulden lag reikt nu, inclusief een toezegging van het Anjerfonds, tot nabij de 19.000 gulden. De financiële ruimte is ten dele nodig voor de kosten van de solc- kel, het vervoer en de plaatsing van het bronzen beeldje terwijl het de oud kofjekokers op de dag van de onthul ling ook aan niets mag ontbreken, weet het, op 26 juni gaat het gebeuren. Het programma wordt noig nader be kend gemaakt. De oud kofjekokers van Zoals gebruikelijk heeft de Stichting Kerkconcerten Goeree en Overflakkee voor de avond van 30 april weer een concert georganiseerd, ditmaal verzorgd door Dirkje van der Kooij, die de dwars fluit bespeelt, en de organist Jan van Dijk. Het concert wordt geopend met een compositie voor fluit van de Fransman Jacques Ibert uit de tijd van het im pressionisme. Hierna volgen van Couperin delen uit „Messe pour les convents" en van Bla- vet sonate voor fluit en orgel, beide uit de tijd van de Franse Barok, waarna enkele werken' van de familie Bach zul len worden gespeeld. Het programma vervolgt dan met een fluitsolo van de Japanner Kazuo Fukushima, het werk „Mei". Dit is een Japans woord dat on derwereld betekent en dus niets met on ze gelijknamige lentemaand uitstaande heeft. In deze solo worden vele moderne fluittechnieken gebruikt. Met een orgel- werk van César Franck wordt het con cert besloten. Op het programma zullen de werken worden voorzien van een uitgebreide toelichting. De aanvang van het concert is gesteld op 8 uur. Toegangsprijs 2, wie de adressen bekend zijn krijgen allen een persoonlijke uitmodiging. Mochten er zijn die onverhoopt zijn vergeten of van wie geen adres bekend is dan kunnen zij zich bij dlir. A. Boo- german opgeven. Benk de Moei, de laatste kofjekoker van de MD 8 De verantwoording luidt: N.N. Sommelsdijk 10,—; A. P. F. Delft 25,—; B. Pr.-M., Middelharnis 2,50; C. P. K., Gouda 10,—; H. V. Jac.zn. Rotterdam 5,—; W. v. G., Middelhar nis 10,P. de G., Vlaardingen 10, Kleinzoon opoe K., Rotterdam 20, A. K., Middelharnis 10,—; Fam. E., Scheveningen 15,Mevr. V., Mid delharnis 5,P. ter H., Amsterdam 10,—; A. S., Vlaardingen 25,—; Mevr. B., Sommelsdijk 5,50; A. B., Rotterdam 5,50; Mevr. A. v. G.-Zoon, Rotterdam 10,—; C. J. Rotterdam-21 2,50; J. E. de Gr. v. -I., Den Kaag 5,J. V. Y., Vlaardingen 5, A. B., Middelharnis 10,—; Mej. Z., Middelharnis 10,—; H. G., Rotter dam 10,—; St. Nutsspaarbank, Middel harnis 750,Verjaardag M. v. D., IJmuiden' 40,L. V. IJmuiden 50, A. J., IJmuiden 10,Fam. Z., Som melsdijk 25,—; M. T. Rotterdam 15,— Mevr. V., Middelharnis 10,—; Mej. V. d. N., Middelharnis 10,—.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1