EiuvriDEn - niEuws Kapper Bakelaar, Den Bommel, legt verleden in reproducties vast PRU^SLAGKLANTEN ZinENGOEDMET GROOniANDELSPNJSI. die keiharde prijs-slagprijzen maken 't leven goedkoper 't scheelt minstens fl.12.50 in de week VERGELIJKT U MAAR! 3 PRIJSSLAG l!^ Raad Oostflakkee JeugdconcQurs Melissent C KIEVIT Zn. HAND- ZACHT HALVARINEI LUNCH- MEAT SHAMPOO SPERZIEI BONEN DOP- ERWTEN KNAK- WORST ONTBIJT KOEK CHOCO MELK LEVER PASTEI BASTERD' SUIKER SUPER KOFFIE SPINAZIE KOFFIE- MELK KWAK TUNES ROSBIEF Vrijdag 16 april 1971 No. 3978 Centrale Verwarming Beboet wegens contra-sex-aktie KOMATSU vorkheftrucks P. NELISSE Autobedrijf A. J. VAN KUMPT MOLENDIJK 85 STAD AAN 'T HARINGVLIET TEL. 01871 - 553 Overweel en Struyk Complete Woninginrichting Melissant - TeL 01877-1502 of 01879 - 731 lii PEPER OF NOOT MUSKAAT 500 GRAM BOTERMALS 3e blad Reakties Wie zijn de schuldigen? Ditmaal wil ik de toegemeten ruimte vullen met het beantwoorden van en kele reakties. Een mens, die, in alle be scheidenheid overigeris, wekeUjks zijn visie moet geven op allerlei aktuele ge beurtenissen, die daarbij weleens de plank misslaat en vervelend dreigt te worden bovendien, is soms aangenaam gestemd, wanneer uit deze en dergelijke reakties blijkt, dat zijn pennevruchten althans gelezen worden. Maar dan moet het ook degenen die de moeite hebben genomen hem te schrijven', goed doen, dat hun brieven niet rechtstreeks in het archief gaan, maar dat ze beantwoord worden. Goed, daar gaan we. lic heb bij méér dan één gelegenheid betoogd, dat we een tijd beleven waar in alle waarden worden omgekeerd en waarin het kwaad schaamteloos wordt bedreven en van bovenaf wordt goed gepraat. Ik heb dat meestal toegeschre ven aan invloed van de tijdgeest, die als een hoge golf ons volk overspoelt. Ik heb me zelfs laten verleiden om on langs te spreken over „een' rode avant- garde" die ons volk allerlei viezigheid voorschotelt. Een kleine, linkse minder heid dus, die aan de meerderheid z'n wil en z'n visie opdringt. Een lezer heeft me daarover geschre ven. Zakelijk is hij het blijkbaar wel met me eens. Hij schrijft tenminste als volgt: „Bij het zien naar een t.v. uitzen ding, onlangs gebracht door de VPRO, zo vies en onsmakelijk, stelde ik de vraag „Moet dat nu zo nodig op zo'n manier worden gepresenteerd?" Ik heb de knop maar omgedraaid. Is er dan geen in stantie die zo'n programma kan verbie den? We hebben toch een overwegen'd christelijke regering? Afgezien daarvan zijn er toch ook niet-christelijke rege- rmgsambtenaren, die een dergelijk pro- gromma niet kunnen waarderen? De uitzending vond plaats op een tijdstip, waarop de meeste kinderen nog niet in 'bed lagen. Ik kan mij voorstellen dat ouders zich in het bijzijn van hun kin deren voor deze uitzending hebben ge schaamd." Tot zover deze briefschrijver. Maar dan komt het. Is het nu een brutale, linkse avant-garde, die ons al deze vie zigheid preseriteert? Ter illustratie was bij de brief een catalogus gevoegd van een „christelijke" boeldiandel, waarin de meest sexuele en sensuele boeken te koop werden aangeboden. Sympathiek van mijn briefschrijver, dat hij niet een ingezonden stuk wilde schrijven om de naam van deze boekhandelaar niet in opspraak te brengen. Ik zal dus ook de naam niet noemen. Ik noem wel enkele titels uit deze catalogus: „Erotische fan tasieën", „Liefde's misdaden", „Eros kent geen eindexamen". „Zeden en ero tiek in de loop der eeuwen", „Chico" (dit is pornografie, dus verboden), ,Verliefd verleden"Zo zou ik nog een poosje Icunnen doorgaan, maar deze titels spre- Iven al voor zichzelf. Nóg sprekender vond ik, dat mijn briefschrijver tussen een paar pagina's van de catalogus een advertentie uit een' kerkblad had ingesloten, waarin deze zelfde boekhandelaar adverteert met Bunyan's Christenreis. Calvijns Institu tie en met preken van Erskine, Spur- geon en de gebroeders Vroegindeweij Dit om het contrast des te meer te laten uitkomen. Tot slot van zijn brief zegt mijn cor respondent: „Uw reaktie zie ik met be langstelling tegemoet". Nou, ik heb maar één reaktie: Ik vind dit en vergeeft u mij hét lelijke woord, maar ik kan geen ander woord vinden Godgeklaagd! Wie zo van twee walletjes eet, heeft geen principe, maar is alleen uit op winst en anders niet. Ik heb daarop trouwens al eeris gewezen (in de krant van 25 sept. 1970) toen ik schreef over een grammofoonplatenhandelaar in Oudewater, die terwille van zijn begin sel geen beat- en popmuziek meer wenst te verkopen, en ik heb deze zakeman toen aan vele andere zakenlieden (ook boekhandelaars) ten voorbeeld gesteld. Maar nu de kern van de zaak. Komt de sexuele inflatie, zo vraagt mijn brief schrijver, nu alleen van de linkse en ro de kant? Ik moet beschaamd het hoofd buigen en zeggert: Nee. Ik kan hoogstens nog zeggen: Zó erg heeft links nu rechts al beïnvloed. Maar ik geloof het zelf niet helemaal. Ik vrees dat èn rechts, èn links, uitzonderingen daargelaten maar één principe hebben: „Pecunia non olet" (geld stink niet). En met dit principe zullen ze, tenzij God het verhoedt, ons volk verder vergiftigen. Er liggen nog twee andere brieven, over de inhoud waarvan ik kort kan zijn. De eerste kw^am uit Zeeland en was geschreven naar aanleiding van mijn artikeltje, waarin ik mijn teleur stelling uitsprak over de negatieve re aktie van de Ger. Gem. ten aanzien van samenspreking met de Chr. Ger. Kerk. Deze man, zelf tot de Ger. Gem. be horend, was het van harte met me eens en ging nog heel wat verder dan ik in mijn stukje gegaan was. Ook hij sig naleerde het verschijnsel, dat links en rechts maar dan kerkelijk gezien het alleen maar eeris zijn als eraan te verdienen valt. Een trieste zaak inder daad. De andere brief was een reaktie op mijn stukje over de polie in Staphorst. Deze brief was niet ondertekend, om begrijpelijke redenen. Ik wil er dan ook niet te diep op ingaan. Een dergelijke visie is zó persoonlijk, dat een buiten staander er geen zinnig woord over kan zeggen. We moeten echter wel oppassen dat we de uitbarsting van de polio in Staphorst niet op rekening van de satan schrijven, die deze ziekte zou veroorza ken om hen die op God vertrouwen in de verleiding te brengen. Ik zit dan na melijk nog altijd met die tekst uit Amos: „Is er een kwaad in de stad, dat de Heere niet doet?" Overigens laat deze mevrouw helemaal buiten beschouwing wat ik schreef over Calvijns opvattingen aangaande voorzorgsmaatregelen. In elk geval hartelijk dank voor de waarderen de woorden over mijn stukjes. Ik heb nóg iets op mijn hart, maar ik ben al over de schreef. Dat moet dus inaar een weekje wachten. Waarnemer. (Vervolg van voorpagina) Dhr. Arensman (c.h.u.i) was op andere gronden wat minder enthousiast voor het voorstel. „Er gebeuren nog zoveel andere dingen dan sportbeoefening en het zal daarom maar een klein gezel schap zijn dat van de sportbladen ken nis neemt" was zijn bezwaar. „Veel te eenzijdig van opzet" liet ook dhr, J. van Dam (s.g.p.) horen en dhr. H. A. M. van Loon opperde dat er in Den Bommel niet eens een verenigings blad wordt uitgegeven. Bij de beantwoording kwam de aap al gauw uit 's voorzitters mouw: „de blaad jes van de sportverenigingen lijden een bloedarmoedig bestaan en ze zullen overlijden als er niet voldoende vulling voor is", argumenteerde de voorz., „Wan neer wij er interessante mededelingen in plaatsen wint zo'n blad aan aantrek- Kelijlcheid en iemand die misschien voornemens was zijn abonnement te beemdigen zal het daarom wellicht be stendigen. De blaadjes hebben een fi nanciële basis nodig en wij hebben be hoefte aan meer informatie", verklaarde ae voorz. Overigens had hij alle waar- clermg voor de streekpers die qua nieuwsbrenger goed functioneert. „Ik voel er niets voor bepaalde sportbladen een geldelijke injectie te geven", zo hield dhr. van Dam zich aan zijn stand- Punt. Hij verklaarde zich tegen. Trilwals. De Trilwals die in 1963 door de raad van Ooltgensplaat werd aangeschaft is na de gem. herindeling bij alle bestra- tmgswerkzaamheden in Oostflakkee ge bruikt en dat heeft zoveel van het ap paraat gevergd dat de toen aangenomen atschnjvingstermijn van 10 jaar te kort gebleken is. B. en W. stelden de raad Jhans voor een krediet van 11.750,— beschikbaar te stellen voor een Trilwals met een dubbele rol. De raad ging ac- coord. Opcenten. -^"geyolge een van kraeht geworden v/ettelijke belastingmaatregel is voor de gemeenten met ingang van het nieuwe Belastingjaar de mogelijkheid vervallen opcenten op de hoofdsom der personele oelasting te heffen voor het wegvallen waarvan de gemeente voortaan een ^"■rnpensatie zal ontvangen., Evenwel Bestaat nog de mogelijkheid opnieuw de verordening op genoemde heffing vast te stellen tot aan het tijdstip uiterlijk J- jan. 1979 dat de belasting op het onroerend goed zal worden geheven. De raad besloot dan ook de verordening op de heffing van opcenten op de grondbe lasting (die ook vervallen was) en de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom personele belasting op nieuw vast te stellen. Voor de gemeen tenaren wordt hierdoor de belasting druk niet verzwaard omdat beide be lastingen toch al werden betaald. Voor de gemeente betekent het evenwel een voordeel van 62.600,—. Dhr. Kroon verheelde niet dat de ge meente dat extraatje goed kan gebrui ken, anderzijds maande hij tot voor zichtigheid omdat de compensatie die ontvangen zal worden toch weer bij de belastingbetaler gehaald zal worden. „We hebben de brandassurantiebelas- ting te vroeg ingevoerd, die hadden we hieruit kunnen voeden" meende dhr. Kroon. Ook dhr. Arensman was niet zo voor 'het voorstel te vinden al wilde hij niet tegen zijn. Aanvankelijk had hij ge dacht dat de belastingdruk wat vermin derd zou kunnen worden. Rioleringsplan. De raad ging vervolgens accoord met het voorstel een krediet van 17.500, beschikbaar te stellen voor het ontwer pen van een rioleringplan voor het be stemmingsplan „Capelleweg" te Oude Tonge met bijkomende werken. Kindertiumel.1 Bij de ingekomen stukken was een bericht van G.S. m.b.t. de verlangde kindertunnel. G.S. gaven daarin te ken nen de hoofddirec. van Prov. Waterstaat te hebben gemachtigd de voor onteige ning van de gronden benodigde beschei den in handen te stellen van de des kundigen Bakker en Mijs. Op basis van het uit te brengen taxatierapport zal met de betrokken grondeigenaren wor den onderhandeld. Conform het voorstel van B. en W. werd een schrijven van het gemeente bestuur van Ooststellingwerf, houdende een verzoek adhesie te betuigen aan een motie waarin voor de B.B. organisatie een andere opzet wordt verlangd, voor kennisgeving aangenomen, overigens zeer tegen de zin van raadslid Kroon.i In een duidelijk betoog zette de voorz. zijn antipathie tegen moties uiteen. „De Ver. Ned. Gemeenten stelt zich op in het belang van de problematiek die er op verschillende terreinen van het gemeentelijk leven is: wij hebben daar om geen behoefte aan om wellicht niet in alle uithoeken doorzochte moties te steunen". „Het is aldus de voorz. niet erg een motie te maken maar je moet er andere gemeenten niet mee lastig val len". Nadat dames- en herenkapper M. Ba kelaar uit Den Bommel aan het einde van de dag de kappersattributen ter zijde heeft gelegd wil hij graag eens grasduinen in alles wat met de fotogra fie te maken heeft. Die belangstelling heeft ertoe geleid dat zo'n twee jaar ge leden een reproductie-drift vat op hem kreeg waarvan de meest verdienstelijke resultaten tot in de etalage van de zaak zgn doorgedrongen! Vraag het in Den Bommel en iedereen zal verzekeren dat deze showruimte aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen. Kapper Bakelaar heeft aan den volke dat zijn reproducties be wonderend bekijkt op een stevig stuk karton het volgende verzoek geschreven onder het motto: „wilt u ons helpen?" 's Kappers nobele bedoelingen worden dan ras duidelijk: „indien u oude prenten, ansicht kaarten, foto's of andere afbeeldin gen van Den Bommel en omstreken bezit, stel deze dan a.u.b. even ter beschikking aan ons, om er een foto- reproduktie van te maken zodat de historie niet verloren gaat. Alle ter beschikking gestelde foto's enz. wor den op erewoord in dezelfde staat terug bezorgd Meen niet dat er in het voormalige babykamertje boven de kapsalon pro fessionele reproduktie apparatuur ge reed staat. Het reproductieapparaat be staat voornamelijk uit stofzuigerslang maar het is juist de improvisatie die dhr. Bakelaar tot resultaten brengt. Overigens heeft hij een uitstekende ca mera, een Asahi - Pentax met normaal optiek en portretlens en tussenringen voor reproduktiedoeleinden. Tijdens de ramp bezat hij nog slechts een simpel boxje en een daar niet boven verheven fotografische kennis. Toch schoot hij toen een uitstekende fotoserie waarvan vele honderden afdrukken moesten wor den gemaakt. Lange jaren is de foto hobby toen sluimerend gebleven tot ze enkele jaren opnieuw tot leven kwam. „Ik wil dat het hele dorp van zo rond de eeuw-wisseling en van nu en straks in beeld wordt gebracht", zo verklaart kapper Bakelaar zijn streven. Daartoe heeft hij al van veler hulp gebruik kun nen maken waaruit een archief ontstond dat tot dusver zo'n honderd verschil lende reprodukties van oude ansichten telt. Die worden straks nauwkeurig ge selecteerd en afgedrukt op het 18 x 24 cm. formaat. Kapper Bakelaar ondervindt zelf hoe veel genoegen er is te beleven aan het MIDDELHARNIS - SOiVIMELSDIJK DIEKHUUSNIEUWS Ext'ra bejaardenmiddag. 27 april zal er een gezellige middag worden gehouden in het Diekhuus, voor alle bejaarden van Middelharnis en Sommelsdijk van Veilig Verkeer, over verkeersregels enz. Iedereen wordt uitgenodigd om half 3 aanwezig te zijn in het Diekliuus te Mid delharnis. Graag willen wij langs deze weg alle mensen bedanken die giften hebben ge geven voor de fruitaktie.. Deze is bijzonder geslaagd. SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 2609 Vanwege het overplakken van sex-eta- lages te Rotterdam zijn de „Gideons" van evangelist Ben Hoekendijk beboet. Nederland ontkerstend: we mogen de naakten al niet meer kleden. (Burgerrecht). Landbouw-, Mechanisatie- en 4 Garagebedryf TeL (01875) 1216 Nieuwe Tonge nauwkeurig bekijken van oude ansich ten waarop steeds weer nieuwe details te ontdekken zijn. Graag wil hij ieder een, vooral de ouderen van wie er nog als peutertjes op de ansichten staan af gebeeld, er kennis mee laten ma ken, om er nog eens van te genieten en om hem informatie te verschaffen. Hij stelt zich voor dat middels een expositie te doen maar dat vereist veel voorbe reiding en zal het nodige kosten. Wan neer dhr. Bakelaar in dat laatste zou worden tegemoetgekomen dan ontziet hij de voorbereiding niet en dan zal de expositie er komen. Hee 1 misschien komt er dan nog eens een uitgave van Bommelse prentenbrlefkaarten maar dat zou een stap verder zijn. Voorlopig zou dhr. Bakelaar hoogst tevreden zijn wanneer hem oude ansichten te leen zouden worden gegeven. Ze komen op erewoord retour. Het adres: Kapper Bakelaar, Den Bommel! OUDDORP Verzilvering vakantiezegels. Voor de komende feestdagen kunnen 25 dagze- gels ingeleverd worden op maandag 19 april van 79 uur bij de p.v. J. H. Meyer, Hooge Pad 63, Ouddorp. Een klein brandje. Dinsdagmorgen werd de brandweer gealarmeerd voor een fel uitslaande brand in een vrij staand schuurtje bij Joh. Vlietland aan de Hofdijksweg. Doordat de brandweer er zo snel bij was bleef de brand beperkt tot mate riele schade. Een' gestalde auto van Eeuwit v. d. Bok werd er nog net op tijd uitgehaald. Traditiegetrouw organiseert ook dit jaar weer de Stichting Jeugd- en Ver enigingsgebouw Melissant haar jeugd concours, een evenement waarnaar wordt uitgezien' door de zingende en mu sicerende flakkeese jeugd. Gelet op de ervaringen in het verle den verwacht het stichtingsbestuur dat ook dit jaar de deelname weer groot zal zijn. De inschrijving vindt weer plaats in de gebruikelijke groepen en afdelingen. Daarnaast heeft het bestuur gemeend een ere-groep te moeten instellen. De instelling hiervan is nodig geworden om twee redenen. De eerste reden is omdat dit jaar een uitbreiding is gegeven aan het concours dit jaar mogen' nl. ook de 17-jarigen deelnemen. De tweede reden houdt verband met de geleverde prestaties in de vooraf gaande jaren. De laatste jaren is het peil belangrijk hoger geworden en is er in het concours een top ontstaan. De 17-jarigen en de „toppers" uit de andere groepen kunnen dit jaar samen spelen in één groep. Het bestuur is van oordeel dat door het instellen van deze ere-groep en de uitbreiding van de leeftijd van deel name het concours aan waarde zal gaan winnen. Voor alle deelnemers, in alle groepen', blijft de „strijd" nu volkomen open, voor zover dan van strijd gesproken mag worden. Aanmelding voor het concours, dat op zaterdag 15 mei wordt gehouden, is mo gelijk tot 1 mei a.s. Inschrijfbiljetten kunnen worden aan gevraagd bij de heer G. S. Wolfert, Ma- rijkelaan 42, Melissant (tel. 01877-1504). literflakon afwas middel normale prijs^" Zkuipjes ,bella" plantaardige voor de slanke lijn normale prijs II6' dubbelblik 3<0gram normale prijs^ familie-flakon PALMOLIVE ei-goud of anti roos. normale prijsj22^ UterbUk I normale prijsfiQ'' literblik middel fijn normale prijsJQ' bükjninos" inhoud 8 stuks normale prijsj^^ grote malse klasse A normale prijsj55^ literfles frisse magere normale prijs ^Q* Wik.homburg'' 200 gram normale prijs TB' SOOgramspak wit-geel of bruin normale prijsj82' SOOgran^pak heerlijk pittig normale orijs^J" DIEPVRIES ASOgramspak zomervers normale prijsje >- 50gramsbusje normale prijs IW" J 2 rollen ovenverse EIER- BESCHUITI normale prijs fi^ literfles gouden kan normale prijsJr' kilobaai wasmiddel matig schuimend normale prijs^^ gevulde I repen normale prijsj90' YERSEKE Lezing. De afdeling Yerseke van de Geref. Bond in de Herv. Kerk organi seert voor haar leden en belangstel lenden regelmatig lezingen. Donderdag 22 april D.V. sprekt ds. J. de Raad Herv. Pred. van Sint-Annaland. De plaats van samenkomst is het ge bouw „Trefpunt" aan de haven. De aan vang van deze avond is gesteld op 8 uur. NIEUWEJ.^KERK Emmahloemkollek.te. De dezer dagen gehouden Emmabloe;mcollecte in Nieu- werkerk, bracht op het prachtige be drag van 850,—. .Alle gevers hartelijk dank!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9