van weenen JACOB VAN ROSSUM Grote hoeveelheid laat middeleeuws aardewerk in Herkingen gevonden Crediet voor reconstructie Suissendijk (Zwembad weg) in Oude-Tonge Jacobus Moerenhout Allemannen mode/Tl van Wezel Restaurant „Tonbré 43e jaargang Vrijdag 16 aprü 1971 CHR. STREEEBLAD OP GERESX)RMEERDB GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagfltxmd SLAAPKAMER KLEEDJES De originele Tufton kleedjes. U kunt ze wassen in uw machine. RAAD OOSTFLAKKEE Gemeentelijke mededelingen voortaan ook in sportbladen Expo Gouden Delta wordt Nationale GEadiolen- tentoonstelling IN MEMORIAM Komplete mannenkleding. In vorm. In snit. In model. In de mode. Voor altijd. Voor overal. Thuis, op 't werk en in het week-end. Kant en klaar van Fortex. Kom nü eens kijken, dan loopt u later geregeld maar eens binnen. Blijft u mooi op de hoogte, FORTEX Zondagsdienst artsen Een tragisch Ongeval VOOE MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis modehuis dirksland tel: 396 DIRKSLAND IN MEMORIAM POSTBOX e Redactie en advertenties Tel. (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 82 MIDDELHARNIS Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk GJto 167030 ABONNEMENTSPRIJS 4,^ PER KWARTAAL ikDVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract spedaal tariel. De landbouwer J. v. d. Velde, Ouden dijk 48 te Herkingen heeft dezer dagen op een stuk land nabij zijn boerderij in een stenen put een grote hoeveelheid laat middeleeuws aardewerk gevonden. De vondst bestaat voornamelijk uit kook- potten die rond 1500 zijn gebruikt. De meeste exemplaren zijn aan scherven maar na veel geknutsel en gelijm zijn er al aardig gave potten tevoorschijn ge- Icomen. Niemand heeft nog een geloof waardig antwoord kunnen geven op de vraag hoe die kelder daar gekomen is. Leden van de amateur archeologen- ver. „de Motte" veronderstellen dat de put ooit een drinkbak voor de schapen is geweest. Zo rond 1500 is het gebied waar de bak gevonden werd ingevloeid en men veronderstelt dat het water toen zoveel grond heeft aangevoerd dat de put met zand werd bedekt.i Onder in de jut werd een laag humus met brand- :esten aangetroffen zodat ook een an- iere theorie denkbaar is. Het is niet waarschijnlijk dat in de omgeving van de gevonden put ooit bebouwing heeft bestaan, wel moet er een groot bos zijn geweest. In de put zijn ook andere voorwerpjes gevonden zoals een bewerkt stukje bot en schapen- en hanetootten. Er zijn as- potten, kogelvormige potten en tal van ücherven die nog aan elkaar moeten 'vorden gepast. Jammer voor dhr. van Jer Velde dat ze niet volzaten met geu len munten zoals destijds in Seroosker- se. Niettemin blijft de vondst opzien- larend en voor geïnteresseerden hoogst interessant. De voorraad gevonden voorwerpen. Het gemetselde keldertje waarin de potten en scherven gevonden werden. De initiatiefnemers tot de „EXPO GOUDEN DELTA" hebben dezer dagen tie organisatie van deze gladiolenten- toonstelling weer ter hand genomen. Als expositiedata zijn vastgesteld woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag 4 t.m. 7 augustus. De expositie wordt gehouden m de Olympia-sporthal te Middelharnis. Een tent van 1200 m2 wordt met de sporthal verbonden. De tijden van open stelling zijn: dagelijks van 14 tot 22 uur. Hoofdbestanddeel van de „EXpo GOU DEN DELTA" is uiteraard weer de gla- Qiolenshow, die dit jaar de naam na- uonale gladiolententoonstelling gaat he ten. Deze expositie wordt omlijst met 6en groot aantal stands die betrekking hebben op de middenstand en de tuin- bouwmechanisatie (met name de bloem bollenteelt). Enkele stands zijn speciaal atgestemd op de interesse van de da mes, De organiserende Gladiolentelersver- <^nigmg „Goeree-Overflakkee" hoopt dat op deze wijze de vierde „EXPO GOU DEN DELTA", die tijdens de vakanties in het centrum van het Delta-gebied Wordt gehouden, weer evenveel aan- •jacht zal trekken als voorgaande jaren. Als speciale attraktie worden dit jaar ?^n de „EXPO GOUDEN DELTA" ver bonden een bloembindwedstrijd voor amateurs uiteraard met gladiolen, en ^en modeshow verzorgd door één der STote modebedrijven in ons land. Zowel een sierend als een ontsierend element in Den Bommel hebben j.l. dins dagavond de aandacht gevraagd van de raad van Oostflakkee. Het sierend ele ment, aldus gekwalificeerd door meer dere raadsleden, bleek de gerestaureerde korenmolen, het ontsierende bleek an dermaal het woonwagenkamp en de daarop aangelegde opslagplaats van autowrakken. Voor het eerstgenoemde wist de raad een oplossing door een aanvullende subsidie beschikbaar te stel len van ruim 4.000,- omdat de uitein delijke restauratiekosten hoger gebleken zijn dan de aanvankelijke raming, nie mand wist echter raad met het laatst genoemde. In een poging het kwaad „tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen" was de wrakken-eigenaar ge sommeerd de zaak voor 1 april te rui men zonder hem overigens een andere ruimte te kunnen wijzen met als gevolg dat de wrakken er nog staan Grondaankopen. Voorts verdiepte de raad zich in een aanzienlijk aantal grondaankopen t.b.v.i het bestemmingsplan „Capelleweg" te Oude Tonge en de verkoop van bouw terrein voor resp. de bouw van 19 wo ningwetwoningen in Den Bommel, 17 in Achthuizen en 10 in Ooltgensplaat. De raad besloot het onderhouden van een aantal wegen over te dragen aan het Waterschap de Dijkring Flakkee. Daar toe zal de gemeente een bijdrage ineens betalen van 24.129,—. Verbetering Suisendijk. De Suisendijk, de weg naar het zwem bad en recreatieterrein te Oude Tonge is door de slechte toestand van het weg dek meerdere malen onderwerp van be spreking geweest en zo wordt in het prae-advies nog eens herhaald in al le toonaarden is bij G.S. de verbetering van deze weg bepleit. Het college van G.S. lijkt thans bereid over deze ver betering een subsidie van SOVo te ver strekken op grond waarvan het college de raad thans voorstelde een krediet be schikbaar te stellen van 203.000, „Het is min of meer een wanhoopsi- tuatie", verklaarde de voorzitter burg.; V. d. Harst. Gedeputeerde Staten heb ben het reconstructieplan n.l. nog niet goedgekeurd, al mag die goedkeuring wel worden verwacht. ,,Qua kosten kan het wel een 6-baans weg worden" verwachtte dhr. A. Kroon maar de hoogte van de reconstructie- kosten bleek het gevolg van het feit dat de dijk een waterkering is en dienten gevolge zal moeten worden verhoogd. Schoolhoofd. Met algemene stemmen -werd dhr. J. Reijntjes benoemd als hoofd van de Openbare Lagere School te Oude Tonge. Dhr. Reijntjes volgt dhr. J.i Haak op aan wie per 8 maart j.l. eervol ontslag werd verleend. Gemeentenieuws in sportblad. Met enkel de stem van dhr. P. van Dam (s.g.p.) tegen besloot de raad een krediet van 300,— beschikbaar te stel len t.b.v. het plaatsen van gemeente mededelingen in de beide plaatselijke verenigingsbladen. Weliswaar zou de uitgifte van een eigen gemeenteblad sommige raadsleden liever zijn maar daaraan kleven aldus het prae-advies bezwaren, zoals het redigeren waar aan hoge eisen worden gesteld en het ontbreken van de nodige tijd.; Het ligt thans in het voornemen iedere maand een pagina met gemeentemededelingen te plaatsen in het maandblad van de samenwerkende verenigingen te Oolt gensplaat en dat van de gezamenlijke sportvereniging te Oude Tonge. Desge vraagd verklaarde de voorz. dat elk van de bladen zo'n 300 abonnees heeft. Eén blad. Dhr. C. de Vos (p.v.d.a.) verklaarde in principe wel accoord te kunnen gaan maar het zou hem liever zijn wanneer de Op eerste Paasdag is in zijn woning Kerkstraat 7 te Achthuizen op de leef tijd van ruim 55 jaar plotseling overle den, de heer Jacobus Moerenhout, raadslid en oud-wethouder van de ge meente Oostflakkee. Bij het opstaan voelde hij zich niet in orde en even later is dhr. Moeren hout aan een hartaanval overleden. De heer Moerenhout nam in het kerkdorp Achthuizen, in de gemeente Ooltgens plaat en later bij de samenvoeging in de gemeente Oostflakkee een bijzondere plaats in. Hij had zitting in veel bestu- renen door zijn aangename persoonlijk heid en zijn zacht karakter verwierf hij grote sympathie en had een grote vrien denkring. Het medeleven met zijn gezin, die zo plotseling een goede man en va der moet missen, is dan ook zeer groot. Dhr. Moerenhout, die van beroep land arbeider was, herdacht een maand gele den het feit dat hij 40 jaar in dienst vas bij de familie Van Kempen, eerst bij wijlen dhr. W. C. van Kempen en 'ater bij de gebroeders drs. K. C. en de heer W. G. d van Kempen. In dit be drijf is hij ook 25 jaar voorman geweest. 'De laatste weken was de heer Moeren hout werkzaam bij N.V. Gasomek, een bedrijf dat bezig is met de aanleg van een nieuwe gasleiding, momenteel te Stellendam. Kerk, staat en maatschappij. De functies die de heer Moerenhout daarbij nog vervulde waren veel om vattend, n.l. in kerk, staat en maat schappij. Vanaf 1948 tot 1965 was de overledene raadslid te Ooltgensplaat na mens de K.V.P.; sinds 1965 tot 1970 wet houder van de gemeente Oostflakkee en thans bekleedde hij weer de functie van raadslid. Vanaf 1938 tot 1955 was hij voorzitter van de Katholieke Arbeiders bond „St. Deusdetit", na laatstgenoemde datum bestuurslid. Vanaf 1946 to 1967 was dhr., Moerenhout voorzitter van het K.A.B., thans N.K.V. en vanaf 1953 is hij vertegenwoordiger in het R.K. Kerkbestuur. Verder was de heer Moe renhout lid van het bestuur Kleingrond- bezit (vanaf 1955), van de besturen van de Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" (vanaf 1950), van de afdeling Ooltgensplaat van het Ned. Rode Kruis (vanaf 1954) en van de Woonruimtecom- missie (vanaf 1948 tot 1963). Voorts was de heer Moerenhout lid van de Sociale Verzekeringscommissie Landbouwschap, alsmede lid van de commissie Loononderzoek, uitgaande van de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond. De laatstgenoemde commissies zijn thans opgeheven. Herdacht door gemeenteraad. Aan het begin van de maandagavond gehouden raadsvergadering heeft bur gemeester V. d. Harst het verscheiden en de persoon van de heer Moerenhout herdacht. Dhr. v. d. Harst had dhr. Moerenhout leren kennen als een ge trouw gemeenteraadslid die gedurende bijna 25 jaar de gemeentelijke belangen heeft gediend. „Hij was aldus de bur gemeester een bijzonder trouwhartig mens die zich sociale en gemeenschap pelijke plichten aantrok en die zeer nauwgezet opvatte. Hij was een sociaal bewogen mens en een goed huisvader, in die geest zullen wij hem blijven ge denken". „Als zulke mensen van ons heengaan moeten wij beseffen hoe groot dat verlies is, hij heeft zich algeheel, gedurende vele jaren ingezet voor de naaste. Christelijkheid is veelal een met de mond beleden beginsel maar onze overleden vriend Moerenhout heeft ge toond hoe dat in werkelijkheid behoort te zijn, hij heeft er zich geheel aan ge geven". Na deze oprecht gesproken woorden nam de raad enige ogenblikken stilte in acht. J.il. woensdagmorgen vond op de be graafplaats te Achthuizen de plechtige teraardebestelling plaats. Zeer velen hebben dhr. Moerenhout op zijn laatste gang begeleid. verenigingen van geheel Oostflakkee tot de uitgave van één gezamelijk blad zou den komen. „Het zou het dorpschauvi- nisme wat terugdringen en de sportver enigingen wat dichter bij elkaar bren gen", verwachtte hij daarvan. Het vervolg van dit verslag vindt u op de voorpagina van het 3e blad. 130 zaken in Nederland MODEHUIS Tel. 2596 Middelharnis Van zaterdag 17 april t.m. maandag 19 april Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdag 12 uur tot maandag 9 uur heeft dienst dokter Boot, tel. 01877- 1227, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 12 uur hebben dienst dok ter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Ton ge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Dalstra, Middelharnis van 10 tot 10.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. v. d. Nieuwendijk, tel. 01870-2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur heeft dienst zr. den Hollander, tel. 01874-532. Wif Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Anna, tel. 01873-577. Goedereede: Zaterdag 17 aprü zr. Pais, tel. 01878- 321, zondag en maandag 18 en 19 april zr. Lamfers, tel. 01879-267, avonddienst zr. Lamfers. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft tandarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. ST. PHILIPSLAND Dezer dagen is het oudste zoontje van bijna 4 jaar van het jonge echtpaar Adri Moerland-Hooglander na een on geval overleden. 's Avonds, met moeder bij oma Hoog lander zijnde, is hij spelenderwijs met zijn hoofd tegen een meubel gevallen, waarna hij over hoofdpijn klaagde. De ontboden geneesheer dr. Menger constateerde een hersenschudding, daar na is hij in zijn bedje gestopt en schijn baar rustig gaan slapen. Achteraf is gebleken, dat de ouders zich in deze schijnbare rustigheid ver gist hebben, toen zij voor de zoveelste keer die avond, voor 't slapen gaan bij hun kind stonden, merkten ze dat het heel slecht met hem -was. Hoewel dok ters hulp terstond weer ingeroepen werd kon dat helaas niet meer baten, de dood was reeds ingetreden'. Een grote schare mensen waaronder vele moeders van kinderen is getuige geweest van de begrafenis. De verslagenheid en het medeleven met 'de zwaar getroffen familie is zeer groot. •k Grote variatie in salades. OUDE TONGE f» DIRKSLAND Verzilvering vaikantiebonnen. Voor de Bouwvakken kunnen vakantiebonnen worden verzilverd op woensdag 21 april a.s. van 7 tot 9 uur bij T. Knöps, Phi- liphoofjesweg 22, Dirksland. MELISSANT Vakantiebonnen. Gelegenheid tot het verzilveren van vakantiebonnen bouw vakken bestaat bij J. du Pree, Marijke- laan 32, alhier van 6.30 - 8.30 uur. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond half acht (21 april) hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. Rijksen van Gouda. Dinsdagmorgen 13 april 1971 is na een kortstondig geduldig gedragen lijden in zijn woning te Dirksland overleden de heer Jacob van Rossum, in de leeftijd van ruim 76 jaar. Wij maken daar in een memoriam melding van, omdat de heer Van Rossum een der medeoprichters en aandeelhouder was, van onze Naaml. Vennootschap Uitg. Mij. Eilanden-nieuws. In de der tiger crisisjaren, de moeilijke tijd toen Eilanden-nieuws van de grond moest komen, was hij een van de mannen, die ter wille van het beginsel zijn schou ders er mede heeft onder gezet en in financieel opzicht niet achter bleef. Dit is nu ruim 40 jaar geleden; de over ledene was toen nog half in de dertig, in de kracht van zijn leven. Al die jaren, tot aan zijn levenseind toe, heeft hij de belangen van ons blad intens voorge staan en behartigd. De jaarvergaderingen van de N.V. Eilanden-nieuws werden, sinds hij van zijn hofstede te Herkingen naar Dirks land was verhuisd, altijd te zijnen huize gehouden; in de B. C. Zaayerlaan 36 vonden de aandeelhouders steeds een gastvrij onderdak. Op die vergaderingen voerde hij weinig het woord; hij was meer een zwijger dan een spreker. Maar als hij iets naar voren bracht, bleek dit zeer doordacht en kwam, naast het principiële, duidelijk zijn zakelijke in stelling tot uiting. Met vele en goede raadgevingen heeft hij steeds ons blad gediend; zijn heengaan is voor onze N.V. een groot verlies. Alle aandeelhou ders zullen hem zeer missen. Sinds jaren rustend landbouwer, was hij in het gewone leven een man, die rustig en stil zijn weg ging. Maar zijn daden getuigden'. Niet alleen de Chr. pers maar kerk en zending, school en politiek, met alles wat daaraan vast zat, had zijn bijzondere aandacht. Het ging hem steeds om de handhaving van de beginselen, die zijn naar het Woord Gods. Daarvoor zette hij zich naar zijn vermogen in. In het openbare leven heeft hij wei nig funkties bekleed. Vanaf de twinti ger jaren toen hij nog op de hofstede te Herkingen woonde was hij be stuurslid van de Chr. School aldaar. Hij bleef dit tot 1955. In 1936 werd hij secre taris, tot februari 1954. Ook aan dit schoolwerk, dat wel eens moeilijke pe rioden doorbracht, heeft hij al zijn krachten en tgaven besteed. Als deze krant in huis komt, zal zijn stoffelijk overschot reeds ter aarde zijn besteld. De begrafenis, geleid door ds. P. Blok, heeft heden vrijdagmiddag on der grote belangstelling plaats gehad. Voor zijn echtgenote, kinderen en klein kinderen, zal het verlies het grootst zijn. Wij betuigen de famüie ons op recht medeleven en bidden haar toe dat de Heere de diep geslagen wonde, de ledige plaats in huis en in hart met Zichzelf, met Zijn liefde en genade, wil vervullen. Want Hij is het. Die alleen en waarlijk troosten kan. Commissarissen eri directie N.V. EILANDEN-NIEUWS Middelharnis, 16 april 1971. BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1