EIUVriDEII niEUWS Het Reformatorisch Dagblad 'lattelandsvrouwen zetten heuse raadsvergadering in scene dpcomkeukenexpositie keukencentrum jSjSjiiSjBi tieleman CAI^ERA's DESIREg Nieuws uit Zeeiand KOLFF streekplan Goeree-Overf lakkee in grote lijnen aanvaard KEUVELAAR t Vrijdag 9 april 1971 No. 3977 wmmïê KOLFF - Middelharnis Dienstencentrum MIDDELHARNIS meiissant-bmnenweg12-teL0187r-1552 „Smits'' breidt uit X Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDUK 'ril! 1971. tS-i-;v pef 1 april j.l. is het eerste officiële ummer van het Reformatorisch Dag- k\ii verschenen. Wij willen daar in ons jEilanden-nieuws" gaarne melding pan maken en onze sympathie mee he iligen. Over de totstandkoming hebben wij in porjoe nummers onze lezers van tijd tot lijil op de hoogte gehouden; in 't kort ,ïllen wij dit nog even releveren. ferst over het samengaan met KOERS, laarbi] men niet tot overeenstemming nvam. KOERS geeft nu een veertien- jaags blad uit is dus geen dagblad in schreef zelf in zijn kolommen: „Wij ijn geen concurrenten en wensen het iP. een goede start en een ruime in- -aiig in ons volk". Reeds in 1968 werd de propaganda jachtig ter hand genomen; de aktie 'ini' uit van een comité uit Driebergen, ieS.R.P. Stichting Reformatorische 'ublikatie er werden in het hele land ireekbijeenkomsten gehouden en voor- iclitingsnummers verspreid. Het bestuur ran S.R.P. werd om interkerkelijke re- lenen in 1968 uitgebreid en met het oog ip kapitaalvorming en verdere zakelij- ;e aanpak werd op 15 januari 1970 de (aamloze Vennootschap Het Reformato- isch Dagblad opgericht onder presidium ;an A.i H. Blok te Zeist. Waarn. pres. is Irs, P. H. D. van Ree te Veenendaal; dr. J. A. Coster te Lisse; H. Kamp (rimpen a. d. IJssel; J. H. Koppelaar, ilkldelharnis; S. Nieuwenhuis te Hoofd- lorp, De S.R.P.i te Driebergen is priori- eits-aandeelhoudster, vertegenwoordigd loor K. Ch. Ederveen te Utrecht. Toe- revoegd secretaris is L. H. Oosten te jtrecht. Naast het bestuur, waarvan G. Jen Boer te Hoofddorp voorzitter is, is i een Raad van Toezicht, waarvan ds. i Vergunst te Rotterdam voorzitter en Is. p. J. Verkade te Nieuwe Tonge iveede voorzitter. Zowel het bestuur als raad van toezicht, bevat leden van liverse kerkelijke schakeringen,, erseke aan 91. 11111110 Directeur is de heer K. Bokma te Gro ningen; hoofdredakteur drs. C. S. L. Janse uit Breukelen met naast zich de chef over de redaktiestaf dhr. B. van der Ros te Den Haag. Het blad wordt gedrukt bij Wegener's Couranten Concern in welke stad tevens de zetel van de redaktie en ad ministratie is gevestigd. (Korenstraat 9, Apeldoorn). De uitvoering van het blad is uitste kend; niet alleen wat de berichtgeving uit binnen- en buitenland betreft voor geen enkel ander dagblad behoeft het onder te doen maar ook qua op maak, fotomateriaal enz. Dit verdient zeker een compliment. Daar vrijwel alle landelijke dagbla den in een moeilijke impasse verkeren en in hun bestaan worden bedreigdi, zo zelfs, dat vele bladen fuseren en minis ter Klompé een bedrijfsfonds voor steun aan kranten wil stichten, waarvoor reeds een commissie is benoemd, zal ieder begrijpen, dat het een geweldige onderneming is, om thans een nieuw dagblad in het leven te roepen. Daar voor kan men bewondering hebben. Waar de huidige christelijke dagblad pers niet brengt wat er van wordt ver wacht, en zoveel tegenstellingen oproe pen van beginselverzaking, zal het R.D., wanneer de handen van alle goed gere formeerd gezinden ineen worden gesla gen, zakelijk gezien, kans van slagen hebben^ De financiële moeilijkheden zijn groot en moeten zeker niet worden on derschat. De lezers weten over het alge meen niet, wat er voor de uitgave van een streekblad, laat staan voor een dag blad, zoal komt kijken. Verblijdend is wel, dat het abonnementen-aantal op het R.D. met grote sprongen toeneemt. Nu het er is, valt het de lezers alles mee. Gestart werd met ongeveer 20.000 abonnees; naar wij vernemen komen er wekelijks zo'n vijf a zeshonderd bij. Het redaktiionele beleid. Wat het te voeren redaktionele beleid betreft, lazen wij in het eerste officiële nummer van 1 april een verantwoor ding, waaruit wij een en ander aanstip pen. „De R.D. zal bij zijn nieuws-selectie letten op de belangstellingssfeer van zijn reformatorische lezers en de belangrijkheid van het nieuws voor hen. In dat nieuws is veel dat wij moeten af keuren. Er gebeurt nu eenmaal in deze wereld veel, dat de toets van Gods Woord niet kan doorstaan. Dat is de verschrikkelijke realiteit van de zonde val. Toch zullen wij ook van dat nieuws in onze krant moeten brengen, wanneer het voor onze lezers werkelijk belang rijk is voor hun oordeelsvorming en hun positie in de samenleving direct raakt",i „Er zal niet gespeculeerd worden op de menselijke sensatiezucht". „Wij zullen in onze krant echter bij zonder veel aandacht schenken aan het gebeuren in protestants-chrlstelijke kring en dan met name ook aan wat men dan wel noemt de rechtervleugel van de gereformeerde gezindte". „Behalve in deze nieuwsselectie zal het eigen karakter van onze krant dui delijk tot uiting komen in de commen taren en hoofdartikelen, die u regel matig in het R.D. zult aantreffen. Daar in zullen wij een reformatorisch geluid over het dagelijks gebeuren laten horen. Dat heeft niet alleen betekenis voor onze eigen lezers, maar het R.D. fun geert op die manier voor de buitenwe reld als spreekbuis van zijn lezers". Verder wordt er gezegd „dat het R.D. ook duidelijk een gezinskrant wil zijn, die met haar feuilleton, kinderhoekje, reportages en verhalen, aan alle leden van het gezin wat te bieden heeft". „Ons Reformatorisch Dagblad is mo gelijk geworden door de inzet van ve len, die de belijdenis der Reformatie lief hadden en die voor zich zelf en voor hun kinderen een dagblad wensten, waarin met Gods Woord en met Zijn volk niet wordt gespot. Op de reaktie ligt thans de zware taak om die doel stelling te verwezenlijken, niet alleen nu maar ook in de toekomst". Als redaktie van „Eilanden-nieuws" bieden wij onze gelukwensen aan en ho pen van harte dat de onderneming mag slagen en Gods onmisbare zegen op de ze veelomvattende en verantwoordelijke arbeid rusten zal. Als afsluiting van de cursus „Niet mopperen maar mee-opperen" hebben een j vijftiental dames uit de Flakkeese afdelingen van de Ned. Bond van Plattelands- jvrouwen: j.l. woensdagmiddag een heuse raadsvergadering in scene gezet onder voorzitterschap van burgemeester W. M. v. d. Harst. De politieke verdeeldheid I bleek groot, er waren vertegenwoordigsters die de KVP, PvdA, WD, CHU, P, D' 66, CPN en de SGP vertegenwoordigden en zo consequent mogelijk [conform de beginselprogramma's hun standpunten bepaalden. Er was een of ficiële raadsagenda samengesteld voor de raad der Gemeente Goeree-Overflak- kee (15—20.000 inwoners) en het voornaamste punt daarop was de behandeling j van het Streekplan. Het geachte raadscollege werd in staat gesteld haar visie te geven op enkele essentiële onderdelen van het plan; er werd eert beslissing gevraagd t.a.v. de recreatie, de woningbouw en het al of niet aantrekken van industrieën. Met ernst hebben de dames zich over deze problematiek ge bogen. De vergadering werd door de voorzitter dan ook ingeleid als een serieus bedoeld spel waaruit een doorsneebeeld gedistilleerd zou kunnen worden hoe <ie vrouw over bepaalde zaken denkt. Ingezonden stukken Al bij het behandelen van de ingeko- 'fn stukken maakten de dames er al sen geheim van dat ze weinig inge- lomen waren met het verstrekken aan Biiorme warrne wollen vesten aan de ^r. „De Oude Patriarchen". Bij de in komen stukken bevond zich ook de ■onmklijke goedkeuring op het heffen pn belasting op het houden van kana- 'K en andere zangvogels. Recreatie Het eerste vraagstuk waarover de "■nes tot een beslissing geroepen wer- *i Was de vraag over de recreatie i^nt te worden ontplooid of te worden 'Seremd. Voor afremmen bleek geen van de Acties te voelen, de recreatie mocht «t voortgang vinden mits het flakkee- - landelijke karakter daaraan niet ten "er behoeft te vallen. De vervuiling w het zeewater bleek voor meerdere racties een bron van grote zorg. D' 66 on ontspanningsmogelij'kheden r de jeugd en om de luchtvervuiling veel mogelijk op te heffen meer aan- aiL van bomen. „Voor elke verkoch- auto moet een boom geplant wor- adviseerde spr. De aan te leggen ^^sen behoeven haars inziens niet die- dan 30 meter te zijn omdat een aerzoek zou hebben uitgewezen dat w niemand verder dan 50 meter eert "OS bmnengaat. «innen de KVP fractie bleek onge- "^'neid te bestaan over het praktijk verschijnsel dat beter gesitueerden op Flakkee vooral in Ouddorp wo ningen kopen en die bestemmen als tweede huis; iemand die dat niet kan betalen komt zodoende niet aan bod" constateerde de KVP woordvoerdster wat spijtig. De wethouder van recreatie (CPN) vond dat helemaal zo bezwaarlijk niet; „daar kunnen we alleen maar voordelen van hebben" redeneerde ze. De wet houder had overigens een aardig ideet je voor de industrieën in petto; „die moeten maar eens eert gedeelte van hun grote winsten afstaan t.b.v. de recrea tie van het volk" liet ze weten. Dat bleek overigens regelrecht tegen het zere been van haar collega wethouder (SGP) die toch al met de nodige reser ves tegen het hele recreatiegebeuron aankeek. Tot zijn vreugde kon de voorzitter tenslotte concluderen dat de raad de re creatie wenste te bevorderen onder be geleiding van voorschriften en voorzie ningen al naar de behoefte zich voor doet. Woninghouiv Of de woningbouw ingesteld moet zijn op een bevolkingsgroei van 1 "/o per jaar of op eert hoger percentage was het volgende punt waarover de tongen los kwamen. Samenvattend kan gezegd worden dat de raad 1 "/o welletjes vond. „Er is elders inderdaad een grote luchtvervuiling maar wij kunnen ons niet het leed van allen aantrekken" liet de SGP wethouder weten. „Er zijn er Burg. V. d. Harst geflankeerd door zijn secretaris en wethouders lijkt kritisch te luisteren naar de woord voerster van de C.P.N. heel wat uit de landbouw vertrokken die nu in Spijkenisse wonen, dat wilden ze graag en nu kunnen wij het toch niet helpen dat zij in de vervuilde lucht zitten?" In navolging van de CHU woordvoerdster meende ook de SGP wethouder dat het gemeentebestuur zich met hand en tand dient te verzetten tegen de plannen tot aanleg van een vliegveld bij Steenbergen. Hippe kinderen De weth. van recreatie wilde van haar collega eens precies weten wat er riu eigenlijk met het landelijk karak ter wordt bedoeld, „u bedoelt misschien het folkloristisch karakter?" wilde ze weten. „We hebben al hippe kinderen', de keuvel wordt niet meer gedragen maar dat zit niet in de menseri van de overkant!" De voorz, die ook in deze zaak zijn licht liet schijnen wees erop dat met de ramp veel woningen verloren zijn ge gaan doch dat het ijzeren contingente- ringsbeleid van de Prov. overheid daar geen rekening mee gehouden heeft. „Daarom hebben we meer dan 1 "/o no dig'', stelde de voorzitter vast. Industrie Ook over het punt „industrie" werd uitvoerig van gedachten gewisseld om tenslotte tot de conclusie te komen dat de vestiging van kleine en schone in dustrie wel dient te worden bevorderd doch niet zodanig dat er vreemde ar beidskrachten aangetrokken zouden moeten worden. De dames vonden ook dat de gemeente voor het verstrekken van een woonvergunning aan mensen van elders eerst naar hun soliditeit dient te informeren om niet het risico te lo pen dat de nieuwe bewoners binnen en kele weken om ondersteuning op de stoep van het gemeentehuis staan. Waar de dames ook duidelijk mee zaten was de bazar kwaliteit van de souvenirs die aan de man worden ge- voor veilige verzekeringen en lage premies. Bijzonder snelle schade afwikkeling. Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds 20»/o korting. Financieringen. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (01870) 20 12 Bijna een eeuw assurantie agenten. MIDDELHARNIS Vorige week schreef ik over de Be- jaardengymnastiek, U kunt zioh hier voor nog steeds opgeven in het kantoor van het Dienstencentrum. Voorts is er contact opgenomen met een pedicure, ook hierover kunt U na dere berichten verwachten. Gelijktijdig met de Herensoos is er dames soos, dus dames ook U bent van harte welkom op maandag, woensdag en vrijdagmiddag van 1.30 uur tot 5.00 uur. I.v.m. de komende feestdagen is er Goede Vrijdag en 2e Paasdag geen soos. De eerste keer na Pasen dat er weer soos is, is dus woensdagmiddag. Als er onder U zijn die zeggen ik heb bepaalde ideeën over de soos, of ik zou het fijn vinden als dat of dat ingevoerd zou worden komt U hier dan gerust mee voor de dag. Misschien zijn er anderen die hier ook zo over denken, we kunnen daar dan eens over praten en zien of het uit te voeren is. Allen heel prettige paasdagen toege wenst. bracht en ze vroegen zich af of Flak kee dan geen kunstenaars heeft die de toerist wat anders kunnen bieden. Nadat burgemeester v. d. Harst nog verteld had dat het maken van een bestemmingsplan een generatie lang duurt kwam men aan de rondvraag toe. Daarin werd de voorzitter onder meer gevraagd hoe men de samensmel ting van de gemeenten tot een gemeente zou lijken. „Mijn filosofie daarover is dat klei nere gemeenschappen hun charmes op offeren aan grote gemeenschappen, die kunnen efficiënter werken maar ze zijn ook killer en technocratischer. De be handeling is grondiger maar langduiri- ger en het komt niet zo licht meer tot improvisatie, dat wordt in een grote gemeenschap n.l. levensgevaarlijk om.- dat men er een beleid in tracht te ont dekken. Bovendieri leidt de vorm van het eiland niet aanstonds tot een her groepering", aldus de voorz. Conclusie Over het verloop van de vergadering was de voorzitter best tevreden, de ver gadering werd getypeerd door een groot enthousiasme en een grote kennis van zaken. „In een echte vergadering klinkt het politieke geweld nogal eens door", vergeleek hij„Tja, al je jezelf er in gaat verdiepen krijg je toch wel meer respect voor de raad", bekende de wet houder van recreatie en algemene zaken met welke uitspraak deraad het he lemaal eens kon zijn. COMMENTAAR: Zoals we na een verslag van een ech te vergadering wel eens plegen te doen, zo laten we ook na deze pseudo raads vergadering een commentaar volgen dat u overigens met het spreekwoordelijke korreltje zout kunt nemen. Wat ons op viel was dat het bepaald niet gemakke lijk was te redeneren vanuft een geadop teerd beginsel zonder dat daaraan een overtuiging ten grondslag ligt. Een sterk voorbeeld daarvan leverde de commu nistische wethouder die het prima vond dat de kapitalisten zich tweede huizen verwerven terwijl lang nog niet alle „arbeiders" een goede woning hebben. Wat we vooral verwacht hadden was de "V 300 m^ showruimte gevuld met 39 droomkeukens van gerenommeerde merken zoals AIno, SieMatic en Belmar. Voor iedere stijl, voor iedere smaak, van elke prijs. Maar er is meer te zien. Inbouwapparaten (koel kasten, vaatwasmachines, ovens, kookplaten, af- valvernietigers, wasemkappen), kasten, keuken buffetten, keukentafels, keukenstoelen, en lioek- banken. Het plaatsen en stellen van de gekochte keuken gebeurt door onze eigen vakkundige mensen. Dat geldt ook voor de service. Kom eens een kijkje nemen. U bent van harte welkom. Groepen zijn dat natuurlijk ook, maar dan graag even een telefoontje van tevoren. NIEUWERKERK In verband met de toenemende werk zaamheden in het uien-sorteerbedrijf en de sterke groei van de afdeling „gewas sen aardappelen", is „Smits - Oosterland N.V." toe aan een flinke uitbreiding van haar vestiging in Nieuwerkerk aan de Deltastraat. Eén der bestaande loodsen wordt ver groot met 1480 vierkante meter. Deze toename zal niet alleen de verwerking van het produkt bevorderen, doch be tekent tevens eert verbetering van de laad- en los mogelijkheden, waarbij mens en lading een betere bescherming zullen 'genieten tegen de weersomstan digheden. Op de weide aan de Deltastraat, tegen over de huidige gebouwen, zal men een garage, annex werkplaats bouwen. Dit complex krijgt een oppervlakte van 320 vierkante meter en' biedt gelegenheid tot het gelijktijdig werken aan twee vrachtwagencombinaties. Wie over „Smits" leest, denkt meteen aan uien en gewassen aardappelen. Smits Oosterland N.V. denkt echter aan meer. Zo is er naast de wasruimte een royale doucheruimte geprojekteerd. Te vens wordt deze weldoordachte werk ruimte van een aangepaste verwarmings installatie voorzien. Door de realisatie van het nieuwe ga ragecomplex komt er onder en naast de bestaande kantoorlokalen een gun stige gelegenheid vrij om tegemoet te komen' aan de expansie van diverse af delingen. De entree van het kantoor zal worden aangepast en een en ander belooft een fraai geheel te worden. De aanstaande bouwaktiviteiten zijn dezer dagen onderhands aanbesteed aan het bouwbedrijf Boogert te Oosterland. Naast de diverse bouwplannen worden nog andere voornemens verwezenlijkt. Het wagenpark zal met een fiks aantal nieuwe vrachtwagencombinaties worden uitgebreid. De eerste drie trucks met volgwagens zullen binnenkort door be kwame handen bestuurd, hun lading door geheel Europa bezorgen. De administratie gaat ook een nieuwe koers varen. Vóór het nieuwe seizoen aanvangt, wordt de elektrische appara tuur geïnstalleerd en zal de computer ook bij „Smits'' - Oosterland N.V. de eisen van deze tijd beantwoorden. vraag hoe de verlangens die er waren zwembaden, voorzieningen voor de jeugd gefinancierd zouden moeten worden, de dames gaan thuis toch met de portemonnaie om waarbij voorzich tigheid geboden is maar de verwachte vragen bleven uit. Op die onbezorgdheid kan de echte raad van Oostflakkee op wier zetels de scene werd opgevoerd verschrikkelijk jaloers zyn. Ze mogen zich echter vleien met de gedachte dat ze aan respect gewonnen hebben THOLEN Eervol ontslag burgemeesters. In ver band met de samenvoeging van de 7 eilandgemeenten tot 1 gemeente is met ingang van 1 juli 1971 wegens opheffing van hun betrekking eervol ontslag ver leend aan de heren J. E. van Boeijen als burgemeester van Tholen, W. J. van Doorn als burgemeester van Poortvliet en D. C. Bouwense als burgemeester van St. Maartensdijk en Scherpenisse. Verkeersongeval. Twee jongelui uit Bergen op Zoom, H. G. en R. D. kwamen op een bromfiets langs de verkeerde kant het eenrichtingsgedeelte van de Hoogstraat ingereden en werden op het kruispunt Kerkstraat gegrepen door een' bestelauto', bestuurd door J. Z. uit Steen bergen, die van de Botermarkt kwam. De botsing was zo hevig, dat de be stuurder van de bromfiets H. G. on geveer 4 meter ver werd weggeslingerd, terwijl de duopassagier nog 6 meter ver der tegen de straat sloeg. G. bekv/am een open beenbreuk en een zware her senschudding, D. brak een sleutelbeen en zijn rechterarm. Met twee zieken auto's werden de jongens overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen' op Zoom. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. GOES FORUMMIDDAG S.G.P. D.V. zaterdag 24 april a.s. Openbare vergadering „Forummiddag". Aanvang 2 uur in de vergaderzaal van de Kerk der Ger. Gem. ingang Violenstraat. Sprekers: De kamerleden: ds. H. G. Ab- ma en Ir. H. van Rossum, Forumleden: Onze Zeeuwse Statenleden t.w. de he ren C. Boender, F. Dieleman, R. van Ommeren, A. Malj aars, A. Schot. Iedereen is hartelijk welkom. KAPELLE Verkeersongeval. Op de nieuwe auto snelweg, even voorbij het kruispunt Vierwegen kwam zondagmiddag een Belgische auto, bestuurd door G. uit Putten, door onoplettendheid in de berm en in een slip. De achteropkomende Duitse auto uit Krefeld, bestuurd door J. W. kon een aanrijding niet meer voorkomen. Bij de botsing werd mevr. G. gewond en moest worden overge bracht naar een ziekenhuis in Goes. Beide wagens werden zwaar bescha digd. •mi 1 -' Vil '.S, 1. lil: Het ontbrak getuige deze gezichten de raad beslist niet aan ernst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9