Nieuwe naam voor Ned. Vere niging voor Landaanwinning NUTSSPAflRBflNK De Huwelijks wetgeving Kinde^ho-eAfe Streven tot oprichting van streelc-dameslcoor BUIJSSE W. RIKKEN N.V. Ouderavond Kleuterschool „André Marie" Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dit jaar wordt 25-jarig bestaan lierdaclit Blijven TOBBEN? Dirakt INRUILEN^ JA! voor. 'n moderne PFAFF i zig-zag lichtgewicht ;c naaimachine. Direkt doen, 't wordt al leen maar duurder NAAIMACHINEHUIS SPAASBANK EN ALLE BANKZAKEN VOOB GEZIN EN BEDRIJF Voorstraat 36, MiddelhamiB BQk. Langeweg 15, Ocdtgensplaat INGEZONDEN Autobedrijf A. J. VAN RUMPT MOLENDIJK 85 STAD AAN 'T HARINGVLIET TEL. 01871 - 553 CRIMINALITEIT IN 1970 OOK VOOR GRAMMOFOON PLATEN Uw Modehuis J. ZANDSTRA SOMMELSDUE Ouderavond Chr. Schooi trok veel lie langste II ing Vrijdag 9 april 1971 „De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning bevindt zich niet in een sohuUkeet en haar doelstelling is bloot gesteld aan hevige rukwinden ,die ver- duizendvoudigd door de moderne publi citeitsmedia nogal wat kracht bijzetten". Tot deze conclusie komt Mr. D. H. Sohortinghuis, de secretaris van de ver eniging in het jaarverslag over 1970. Mr., Sohortinghuis geeft in zijn inleidend woord als-het-ware een definitie over de verschillende windrichtingen, waar bij hij de Noordwester als nummer één kwalificeeH. Deze Noordwester brengt alles in be weging en hiermede vergelijkt de schrij ver de vereniging, die in een kwart eeuw van haar bestaan getoond heeft vaste grond onder de voeten te hebben. „Daarvoor komt de tegenwind een woord van dank toe", aldus mr. Schor- tinghuis. Over de naam van de vereniging wordt breedvoerig geschreven. Deze is niet zo genuanceerd als haar doelstel ling, vindt de schrijver. Want haar naam roept namelijk de verdenking op dat zij ook land.wil winnen om der wille van de landaanwinning, terwijl haar statu ten spreken van „verantwoorde" land- aanwirming. Dat brengt een grote be perking mee. Als „landaanwinning" in de zin van „ruimtewinning" wordt ge nomen, dan zou het woord „verant woord" ook betrekking hebben op as pecten van ruimtelijke ordening. Dit maakt het geheel bijzonder modem. Over de praktijk van werken noemt de schrijver het organiseren van lezin gen over actuele onderwerpen, die na- .dien veelal in druk verschenen; het ma ken van excursies naar het belangrijk ste waterstaatswerk, vaak een landaan- w^inningsproject, het uitgeven van „Be richten" over waterstaatkimdige onder werpen, geschreven door deskundigen; het publiceren van een jaarverslag en het beschikbaar stellen tegen vermin derd tarief van tijdschriften en boek werken en het requestreren aan de Mi nister van Verkeer en Waterstaat of/en Tweede Kamer. De taak der Vereniging lag vooral op het gebied van de voor lichting aan de leden. Bakens verzetten. Over de handelingen der Vereniging in 1970 merkt de schrijver op, dat dit jaar vrijwel geheel traditioneel is ver lopen. Dat „vrijwel" wordt door drie factoren bepaald. „Na een ■wat tastende voorbereiding in de laatste jaren is het dit jaar wel duidelijk geworden, dat de Vereniging met het verlopen van het getij haar bakens dient te verzetten., In het aangezicht van het jubileumjaar 1971, betekent dit geen afbraak van het verleden, maar het veiligstellen van de toekomst als een voortzetting van de jaren die achter ons liggen, dus als het best denkbare eerbetoon". In de tweede plaats was daar de bui tenlandse excursie naar de Fens en de Washbay in Engeland. Vooral de deelnemers aan die reis zullen ten volle beseffen hoe goed het is om de waterstaat van Nederland eens tegen de achtergrond van de geschiede nis en het buitenland te ervaren, aldus mr. Schortinghuis. „Met des te meer stelligheid zal men de lijn zien w^aar- langs verder moet worden gedacht en gehandeld". In de derde plaats wordt genoemd de deelname van „de 700" aan de excursie naar het Haringvliet. Een getuigenis van hoe men zich bij de Deltawerken be trokken voelt. Viering 25-iarig bestaan. In het verslag-jaar kwam het bestuur bijeen om na te gaan of en zo ja op welke wijze er een aanpassing zou moe ten plaats vinden van naam, statuten, werkwijze enz. Het Dagelijks bestuur kreeg de opdrachteen programma te ontwerpen voor de viering van het 25- jarig bestaan in 1971. Het keurig ver zorgde jaarverslag van 104 bladzijden, geeft nog in diverse hoofdstukken ver slag van de werkzaamheden in de IJs- selmeerpolders, de Deltawerken, het Waddengebied enz., verlucht met enkele prachtige foto's. Programmia 1971. Het bestuur heeft voor 1971 weer een pracht programa samengesteld. Op 19 en 23 april a.s. organiseert men een excur sie naar de sluiting van het Brouwers- havense Gat.i Per bus vertrekt men uit Roterdam en te Scharendijke scheept het gezelschap (180 personen) in op „De Stad Zierikzee", een salonboot van de R.T.M., voor een tocht naar de afsluit- werken. De Voorlichtingsdienst van Rijkswaterstaat zorgt voor een prima uitleg. Na de tocht is er een theepauze in hotel „Mondragon" te Zierikzee. Van 21 t.m. 25 juni is er een excursie naar Noord-West-Duitsland, onder lei ding van de bekende professor en me vrouw Verhoeven. Deze tocht gaat naar de Elbemond en Dithmarschen. Een wandeling naar Rottumeroog staat voor zaterdag 3 juli op het pro gramma. Een en ander onder auspiciën van de Stichting „Het Groninger Wad" te Uithuizen. De „3-oktober" excursie naar Leiden vindt dit jaar plaats op vrijdag 1 oktober. Verder wordt gemeld dat het boek over „Dr. Ir. Johan van Veen" in het najaar zal verschijnen en dat de vie ring van het 25-jarig bestaan zal wor den opgeluisterd met een dag-samen- komst 'in decemiber te Utrecht, waarop een aantal deskim.digen verschillende fa cetten van de relatie tussen Nederland en het water zullen behandelen. Wenst u meer inlichtingen aangaande lidmaat schap en activiteiten van de Vereniging? Hier is het adres: Nederlandse Vereni ging voor Landaanwinning, Raamweg 26; 's-Gravenhage.i Tel. (070) 656920. MELISSANT Vakantiebonnen. Vakantiebonnenver- zUvering voor Bouwvakker en Schilders a.s. woensdagavond 6 uur bij L. Ouden aren, Binnenweg 52, Melissant. Kortemeestr. 17 - TeL 01640-35878 BERGEN OP ZOOM BON voor gratis folders zend«D aan PFAFF, Antwoord 102, Bergen op Zoom. Naam: Straat: Plaats: OOLTGENSPLAAT Kinderen zagen werk van hun ouders. Vorige week werd in de Kleuterschool „André Marie" te Ooltgensplaat de jaar lijkse ouderavond gehouden. De voor zitter, dhr. L. Beije sprak in zijn ope ningswoord een bizonder welkom tot wethouder Adr. de Vos en dhr. J. Vis ser, de spreker van deze avond. Na jaarverslag en notulen werd een ver kiezing gehouden, waarin de dames W. Huijer-Zweerus en W. Vermaat-van der Valk werden gekozen. De scheidende dames, A. de Jonge-Louwhof en M. de Ruiter-Hokke gingen na een periode van 7 jaar en 6 maanden de oudercommds- sie verlaten. De hoofdleidster der school mevr.i M. L. Geerts-Quispel dankte de beide dames voor het vele werk wat zij hebben verricht. Als dank bood zij aan ieder een bloemstukje met een geschenk bon aan. Vervolgens kreeg dhr. Visser het woord. Hij attendeerde er op, dat ouders veel belangstelling moeten tonen voor datgene wat de kinderen op school ma ken en verzocht de ouders ook zelf zo veel mogelijk thuis met hun kinderen bezig te zijn. Na de pauze zette dhr. Visser alle ouders aan het werk. Zo hebben vaders en moeder zitten verven, plakken, bouwen, enz. De andere dag mochten de kinderen het werk van hun ouders zien. Na deze „leerzame" avond dankte de hoofdleidster dhr. Visser en alle ouders voor hun medewerking om deze avond te doen slagen. In de verkiezingsvergadering van de Anti-Rev. Partij in de Jeugdhaven te Middelhamis, waar als spreker optrad drs. R. Zijlstra, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heb ik ne gen vragen gesteld. Op de meeste vragen gaf drs. R. Zijlstra een antwoord dat mij niet bevredigde. Maar volgens de voorzitter was er geen tijd om dieper op deze vragen in te gaan. Vraag 1 luidde: „Is de Anti-rev.-par- tij niet van oordeel dat het schrappen van de bepaling in het Burgerlijk Wet boek: „De man is het hoofd van de echtvereniging" in strijd is met de evan gelische politiek?" Vooral omdat ik ge durende vele jaren als ambtenaar van de burgerlijke stand vele huwelijken heb voltrokken en dat nog steeds doe als de bruidsparen dat wensen', heb ik voor deze' materie bijzonder veel be langstelling. Drs. R. Zijlstra is van mening dat het schrappen uit het Burg. Wetboek van bovenaangehaalde bepaling niet in strijd is met de evangelische politiek. Hij zegt dat in de burgerrechterlijke wetgeving burgerrechtelijke bepalingen moeten worden opgenomen, die burgergerrech- telijke betekenis hebben. Nu heeft de geschrapte bepaling burgerrechtelijk naar de mening van de meeste juristen geen betekenis. Er zijn andere bepa lingen in de wet, waariri de man in de echtvereniging het laatste woord gege ven wordt én er zijn bepalingen in de wet die aan de man zonder meer de eerste plaats in het huwelijk geven. Al die bepalingen zijn ongewijzigd geble ven:. Slechts geschrapt is de bepaling in het Burgerlijk Wetboek, „De man is het hoofd van de echtvereniging", omdat het een bepaling is waaraan de wet geen enkele consequenties verbindt. Naar mijn mening wordt in het Bur gerlijk Wetboek de verhouding van de echtgenoten fundamenteel geregeld. Bij het stellen van die fundamentele regels heeft de Overheid wel degelijk een be warende taak bij de huwelijkswetge ving. Zo heeft de Anti-rev.-partij in het verleden het ook gezien. Deze bewaren de taak heeft zich op dit stuk te open baren door het opkomen van de Over heid voor de heiligheid van het huwe lijk en de gaafheid van het huisgezin. Geen meer zorgwekkend verschijnsel is in onze hedendaagse wetgeving aan te wijzen dan de lichtzinnigheid, waarme de in de vretgeving de banden van het huwelijk worden los gemaakt. Geen en kel weldenkend man zal als een despoot over zijn vrouw willen heersen. Hij zal met haar aUes bespreken en over leggen en haar goede ideeën gaarne in praktijk brengen. Maar uiteindelijk is de man toch het hoofd van het gezin. Maar van een gezag in de echtvereni ging mag niet meer worden gesproken. Weet u w^elke decreten door de Sov- jet-Republiek bij de machtsovername in 1917 het eerst werden uitgevaardigd? De decreten inzake de bevrijdinig van de familieband! Het gezag moet weg in het huwelijks- en gezinsleven'. In de wetge ving van Nederland wordt het huwelijk ook in zijn wezen aangetast. Aan de christelijke beschouwing van het huwe lijk wordt door de confessionele rege ringspartijen in de wetgeving niet meer vast gehouden. Met diep leedwezen hebben -wij ken nis genomen van het feit dat ook de Anti-Rev. Tweede-Kamerfcactie van Boek I van het nieuwe Burgerlijk Wet boek unaniem heeft besloten om de be paling: De man is het hoofd der echt vereniging" te schrappen. De Anti-rev.-partij staat met betrek king tot deze zaak op hetzelfde stand punt dat de vrijzinnig-democraten in 1923 innamen. Mevrouw Mr. B. Bakker- Nort stelde in 1923 bij de behandeling van de begroting van Justitie al voor bovenvermelde bepaling uit het B.W. te lichten. Zij vond ook toen dat moder nisering van het huwelijksrecht, te ba seren op het beginsel van gelijbgerec'h- tigheid der beide echtgenoten, een eis des tijds was. Maar mej. Mr. C. Frida Katz (C.H.) liet als woordvoerster van haar protes tants chr. partij een principieel geluid horen. Mej. Mr. C. Frida Katz, dus zelf een vrouw, vond er voor de vrouw niets vemederends in, dat de man het hoofd van het gezin is en de vrouw zijn „hulpe". Norm moet blijven het huwelijk volgens onze christelijke be ginselen, en dat behoort in de wet tot uitdrukking te komen, zeide zij. De R.K. afgevaardigde in de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schalk, zeide dat mej. mr. Frida Katz woorden naar zijn hart gesproken heeft. Volgens mr. van Schalk (r.k.) is het huwelijk een „sacremenf. Eigenlijk behoorde het ge heel buiten de wettelijke inmenging te blijven. Maar nu het eenmaal gesecula riseerd is, d.w.z. door de Staat gere geld, kwam deze R.K. afgevaardigde er met kracht tegen op dat men het hu welijk in hoofdzaak wil beschouwen als een burgerrechtelijke betrekking, ge grond op de gelijkgereohtigheid van man en vrouw. De martiale macht van de man vloeit voort uit de aard van het huwelijk als zedelijke gemeenschap en de voorrang van man als hoofd van het gezin moet blijven gehandhaafd. Mr. V. H. Rutgers (A.R.) zeide in 1923 in de Tweede Kamer der Staten- Generaal dat het huwelijk een Godde lijke instelling is en dat de wetgever met dat karakter heeft te rekenen. De toenmalige Minister van Justitie, mr. Th. Heemskerk (A.R.), de man van het jolig christendom, liet everimin een onzeker geluid horen. Deze bewindsman zeide toen: „Wij sluiten ons aan, in de wetgeving, bij wat het huwelijk in de zen is en dat-is naar de gelovige chris tenen aannemen een goddelijke instel ling. De vraag is tenslotte welke noodzaak is er nu, om deze wettelijke bepaling, die in het Burgerlijk Wetboek is over genomen uit de Code Napoleon, en die door alle tijden heen gehandhaafd dient te blijven, omdat het huwelijk een' scheppingordinantie is, en dus nooit van karakter kan veranderen, te schrap pen? Er kan tot mijn groot leedwezen slechts één verklaring aan gegeven worden, de zucht naar vrijheid, gelijk heid en broederschap. Aan ons is de taak de protestants christelijke partijen, aan de hand van de Schrift en de geschiedenis van de can- fessionele partijen te bewijzen dat hun thans ingenomen standpunt in flagrante strijd is met de geestelijke en poMtieke overtuiging van het overgrote deel van het protestants christelijk deel van ons volk. Ieder van ons heeft in deze een op dracht! Beste meisjes en' jongens! Het tweede raadsel van deze maand staat in het teken van het feest, dat wij straks hopen te beleven: het Paasfeest, het feest van de opstanding van Chris tus. In onze tijd wordt het door velen ontkend, dat Jezus uit de doden is op gewekt. Dat is een list van de duivel, die het Woord van God krachteloos wil maken. Satan weet dat Gods Woord krachtig is, als een hamer en een vuur, om onze harde harten te kunnen ver breken. Daarom poogt hij dat Woord krachteloos te maken, door de grote ge heimen te ontkennen. Met ons verstand kunnen! wij de opstanding van Jezus niet begrijpen. Daarom staat er ook in de Geloofsbelijdenis: Ik gelóóf in Jezus Christus, Die ten derde dage wederom opgestaan is. Het komt op het geloof aan. Laten wij bidden of de Heere ons dat geloof wil schenken. Dan zullen we de opstanding niet ontkennen, maar met de Emmaüsgangers zeggen: Was ons hart niet brandende in ons, als Hij tot ons sprak? Hier volgt dan APRIL-RAADSEL 2 Het geheel bestaat uit 29 letters en staat in verband met Jezus' opstanding uit de doden. Ook de gevraagde onder delen zijn daar op gericht. 1. Een engel des Heeren 1 - 20 - 13 - '8-24-14-27-17 de steen af van de deur. 2. En zijn 9-6-25-2-2-29-3- 12 was gelijk de bliksem. 3. Hij is hier niet, want Hij is 5 - p - 9-28-S-3-2-2 18. 4. Jezus is haar 26 - 29 - 8 - m - 5 - 15 - 3. 5. En opziende 4-2-9-28-13 zij dat de steen afgewenteld was. 6. En 21 - 6 - 16 - i - 18 - 9 en ont zetting had haar, bevangen. 7. Het is bij de avond en de dag is 9-24-11-2-2-14-23. 8. En haar woorden schenen voor hen als 10-19-6-14 geklap. 9. En deze twee liepen 8 - 12 - 9 - 20 - 14 - 22 - 7. CORRESPONDENTIE Cor G. Melissant. Hartelijk welkom, Cor! Ik hoop dat je lange tijd met ge noegen zal meedoen. Het mocht best dat Kees je hielp, maar het is flink van je om het de volgende keer alleen' te proberen. Dat is leuk: jullie zijn vrien den van elkander, en jullie opa's waren dat vroeger ook van elkaar. Ik hoop dat die vriendschap lang mag blijven. Janneke van G. Lewedorp. Ik ken dat blad niet en ik lieb het ook nog niet gezien. Wat heb jij een groot raadsel ingezonden. En toch niet lang aan ge werkt? Ik moet het op mijn gemak nog eens nazien. Het eerste woord moet al veranderd worden, want het moet met één letter m. Als ik het dan maar goed kan krijgen. Ik zal wel zien'. Teunie de B. Geldermalsen. Is het druk geweest op vaders verjaardag? Ook nog gefeliciteerd! Is de klub al op gericht? Karin is er ook wel lid van. Ooltgensplaat. P. Bom. Men schrijft ,ons: Er zijn vele Gemengde Koren op Flakkee: eigenlijk te veel om tot goede prestaties te komen. Daarom hebben wij gemeend, dat het goed zou zijn een streekdameskoor te gaan vormen van leden die als zodanig een grote vereni ging gestalte zullen gaan geven. Wij denken b.v. aan het Westlands Mannenkoor, wat een prestatie om in een streek 140 heren'in een koor samen te brengen. Bovengenoemd koor bestaat uit heren van een groot aantal gemeen ten in het Westland. Als centraal punt „Repetitieplaats" hebben 'wij Dirksland gekozen. Repetitieavond donderdag in gebouw „Animo" van 8 tot 10 uur. Dirigent van dit koor Peter van Sprang, tevensleider van div. Gem., Koren, Kerkkoor, waaronder het Rotterdams zangensemtolfr „Ons Ideaal" wat al meer dere malen in Dirksland een concert gaf. De naam van dit streekkoor „Flak- kee's Dameskoor". De richting van dit koor zal bepaald worden door de dames, welke van dit ensemble lid zuUen wor den. Het Gem. Koor „Oud Excelsior" heeft hiermede zich ontbonden. De da mes welke reeds meerdere malen als Dameskoor zijn opgetreden willen door zetten om een groot Dames Streekkoor te verwezenlijken. Dus dames zanglustigen van welke richting dan ook wij verwachten U don derdagavond 15 april om 8 uur in „Ani mo". Zij zullen proberen om dan de de finitieve richting te bepalen. Het woord is aan U dames. Namens het voorlopig comité: Mevr. V. Huizen-v. Dam (Pres.), Langeweg, Stellendam; Me-vr. Vijfhuizen-Scharro, (lid), Julianalaan, Dirksland; Tevens contactadres. Tel. (01877) 1971, liefst na 6 uur 's avonds en Mevr.i Boshoven-v. Oostenbrugge (Lid), Oranjelaan, Dirks land. denk ik. 'Wat kun jij al een heleboel: breien op het breimachine, borduren en haken! Ik zien geen cijfer voor hand werken, maar dat zou wel een mooi cijfer zijn! Tekenen kun je goed; dat zie ik wel aan die eendjes in het water. Jan D. Stad aan 't Haringvliet. Ik heb geen proefnummer ontvangen. Ik heb toch geen' tijd om een heleboel kranten te lezen, denken ze misschien. Je oplossingen zijn weer in orde, zoals ik dat meestal van jou 'gewend ben.. Hier gaat het ook nogal wel. Leintje M. Serooskerke. Je raadsel zal ik bewaren tot het daar de tijd voor is. Ja, het orgel is mooi van vorm en mooi van klank. Ik heb er met mijn neus op gezeten. Dat zal je tante wel gezegd hebben. Ik ken het van buiten en van binnen. Anton de B. Geldermalsen. Het zal beslist mooi geweest zijn op die open'- bare les, vooral als je van plan bent om ook op die school te gaan. Je rap port van de basisschool is heel mooi. De geschiedenisvakken en natuurkunde blinken uit. Van natuurkunde had ik dat wel gedacht. Ria de V. Vrouwenpolder. Weer heel netjes gewerkt, Ria! Je had het raadsel al vroeg verzonden, maar het is ook vroeg geplaatst, zoals je gezien hebt. Je opstel is zodoende onder veel ogen geweest. Je rapport is heel goed, merk ik. Als je het zó mag houden, mag je niet mopperen. Naar het gewicht te oor delen, groeit Annemarie als kool. Ada van 't L. Krabbendijke. Ik vind het een prestatie om zo'n lange brief in bed te schrijven! De griep was dan toch niet zó erg, denk ik. Ik weet niet of die ringavond nog doorgang heeft ge vonden. In elk geval kon ik er niet bij zijn, want ik was die avond gebonden' aan iets dat zwaarder weegt. Dat kun je zo eens hebben. Wat gaat de tijd nu inkorten. Zenuwachtig moet je maar niet zijn, want je gaat er inplaats van vooruit mee achteruit. i Jan de B. Geldermalsen. Je hebt een fijne tekening gemaakt. Jan, van tro pische vissen en planten! Als het bij jou ook zo zal worden, dan zal je wel tevreden zijn. Het moet iets heel prach tigs zijn voor mensen, die er oog voor hebben. Fijn, dat het goed gaat op or gelles. Ineke van G. Middelhamis. Je kan de mensen een beetje begrijpen, want het staat niet meer stU aan de deur met busjes, en! alles is voor een goed doel. Maar voor degenen, die er mee moeten lopen, is het niets leuk om zon der iets verder te moeten. Ik hoop dat het straks met Els goed mag gaan. Het zijn zware dagen. Nellie W. Den Bommel. Ik hoop dat je gezellige dagen mag hebben met Wil lie. Is ze al meer bij jullie geweest? En omgekeerd jij bij hen? Jullie hebben hard gewerkt aan het stuk voor Tur- kana, maar de noeste arbeid werd rijk beloond! De eerste prijs en een zilveren wisselbeker! Hadden jullie dat durven denken'? Liesbeth de J. Middelburg. Als deze krant wordt bezorgd, zit je misschien al in Gouda bij tante Alle. Het is altijd fijn om er eens uit te gaan. Was je oom blij met de bijbelomslag? Wat een van- dalisrrie toch in jidlie school! Dat woord versta je misschien wel, of anders vraag je er maar naar. Ik dacht'dat we in een beschaafde wereld leefden. Toen we vroeger geschiede'nis kregen, werden de Germanen onbeschaafd genoemd, iuggj, is er dan nu zoveel beschaving? Riet J. Zandweg, Kruiningen. Ik heb uit verscheidene brieven vernomen, (jji de raadsels wel wat gemakkelijker zijn dan voorheen. Eén kind is er tot nu toe aphter gebleven omdat de raadsels te moeilijk waren. Dat valt dan nogal mee hè? Nog gefeliciteerd met moeders en tantes verjaardag. Addy mag gerust meedoen, hoor! Jij zorgt daar wel voor hè? Henk Q. Tholen. In je brief merk ik dat je al zin hebt om naar de l.t.s. té gaan. Dat duurt nog wel even, maar het is ook weer zo, dat de tijd verbazend vlug gaat. Jammer van die ene, die voor het verkeer zakte. Jij bent er dus nu van af, maar nu het geleerde goed in de praktijk brengen, want daar gaat dat leren om. Jacobien de J. Middelburg, Ik dacht dat er geen kikkers meer zouden leven in onze sloten, maar gelukkig heb jij eieren te pakken gekregen. Het zou erg jammer zijn dat deze dieren! ooi;; g] zouden verdwijnen; er is al zo veel dat nooit meer terug komt. Ik had wel eens over Jantje de Prentenknipper gehoord maar zoveel als jij wist ik er toch niet van te vertellen. Ik zou er niet zo'n hoog cijfer voor gekregen hebben. Jannie van R. Zeist. Toen je schreef zat je midden in de testen, zoals ze dat noemen. Jullie worden dan wel aan de tand gevoeld, natuurlijk niet letterlijit, maar figuurlijk. Letterlijk gebeurt dat ook als de tandarts op school komt. En weet je al wat de uitslag is? Dat is niet in één, twee, drie te zeggen, want er moet veel -werk worden nagezien na tuurlijk. Rietje J. Eendenpoelweg, Kruiningen, Noem maar een datum, en ik zal zeggen wat er bij of al moet. En nu iets voor je album: VOOR RIETJE! R aar staat hier dit albumvers I n je poesie vastgeplakt, E en gedichtje van de pers, T och heel moeilijk uitgevlakt. J ij hebt nu een vers van mij, E n een plaatje, dat plak jij. April 1971. Oom Ko. Toos Q. Tholen. Je hebt groot gelijlt dat je er mee ophoudt, want het leren moet vóórgaan. En ik lees dat je heel wat moet leren om mee te kunnen. Ik wens je verder sterkte toe bij al dat geleer, en ik hoop dat het tot het ge wenste resultaat mag leiden. Gelukkig dat oma weer goed kan zien; in Ter- neuzen is een! knappe dokter. Arja van R. Zeist. Dat was al een schooluitstap je vroeg in het jaar! Het was leerzaam en zeer gezond, want drie uur lopen in de buitenlucht, dat is voor het lichaam medicijn. Alvast bedankt voor je raadsel. Corien van R. Zeist. Jij schreef nog over maartse buien, maar daar blijft het niet bij. Er komt ook achter: dat de zomer aan komt kruien. Nou, daar verlang ik naar, jij niet? Jij moet deze week de deur sluiten, want het hoekje is vol. Allemaal de hartelijke groeten van Oom Kft Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakt bekend dat in het afgelopen jaar 267000 misdrijven ter kennis van de politie (incl. Koninklijke Marechaussee) kwamen tegen 240000 in 1969, d.i. een toeneming van 11 "/o. Het aantal opgehelderde misdrijven bedroeg 109.000 of 4r»/o (v. j. 44»/o). Per 100.000 inwoners kwamen 2.061 misdrij ven ter kennis van de politie (v. j. 1880). De grootste toeneming vertonen de vermogensmisdrijven: 1473 per 100.000 inwoners tegen 1314 IZVo). De ver- keersmisdrijven liepen op van 268 tot 283 per IOO.1OOO inwoners S'/o); de agressieve delicten bleven vrijwel con stant; 201 tegen v. j. 199, terwijl de sek suele daalden: 68 tegen 73. In totaal werden ruim 113.000 ver dachten bij de politie bekend tegen 109.000 in 1969. Daarbij waren 78.400 mannen van 18 jaar en ouder (v.j. 74.500), 9.200 (9.300) vrouwen, 23.700 jongens beneden 18 jaar (23.300) en 2.100 meisjes (1.900).i Er werden 1.885.000 overtredingen door de politie geconstateerd tegen 1.910.000 in het voorafgegane jaar. In 1.125.000 gevallen werd proces-ver baal opgemaakt (v. j. 1.110.000) en 760.000 overtredingen werden door de politie met transactie afgedaan (800.000). De politie inde bij deze transacties 6,9 min. gulden (v.i j. 7,2 min). De gemiddelde sterkte van het perso-' neel met opsporingsbevoegdheid van Rijks- en gemeentepolitie te zamen be^ droeg 18.700 tegen 18.400 in 1969. NATUXJRLIJK BIJ MIDDELHARNIS DEN BOMMEL Dinsdagavond 30 maart hield de Chr. Nat. School „'t Kompas" haar jaarlijkse ouderavond; ook nu weer in de aula van het scholencomplex. Na het openings- en welkomstwoord van de voorzitter van het schoolbestuur, dhr. A. L. Bakelaar, kregen ouders en belangstellenden een alleraardigst to neelstuk voorgesteld, dat door eerste en tweede-klassertjes o.l.v. hun juf ge speeld werd. Kinderen uit de derde en vierde klas verzorgden het zanggedeeite- Daarna kreeg met een show te zien van historische leiding: „Van Batavier tot Astronaut", gebracht door een aantal vijfde en zesde-klas meisjes o.l.v. de handwerkonderwijzeres mej. D. Lugt- hart. Odk de pauze stond in het teken van de kleding; in enkele lokalen was een handwerk- en modetentoonstelling inge richt, waarbij vijfde-klas leerlingen de nodige toelichting gaven. Na de pauze gaven' vertegenwoordi gers van het vervolgonderwijs op Goe- ree-Overflakkee voorlichting m.b.t. W onderwijs op hun school, nl.: 'wslke eisen worden aan de leerlingen gesteld om toegelaten te worden; wat zijn de mogelijkheden na het voortgezet onder wijs? Vertegenwoordigd waren de Cni. Huishoudschool, Lavo, L.T.S. en Mavu Bij de mededelingen van het hoota der school, dhr. W. A. Brouwer was ook het voornemen om met de klassen viJi en zes (weer) een driedaagse schoolreis te houden', naar Lunteren. De avond werd besloten met samen zang en dankgebed. MIDDELBURG Spreekbeurt Ds. Tukker. Op woensdag 14 april a.s. hoopt ds. ,W. L. Tukker uit Groot-Ammers vooi de afd. Middelburg van de Geref. Bon" te spreken over het onderwerp ..V'^J"" en Belofte". Deze bijeenkomst wordt ge houden in de Ontmoetingskerk te MW- delburg en vangt aan om 8 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6