I EXPO 711 van weenen r Inlaatsluis voor Zuiderdiep nabij Dirkslandse Sas in aanbouw Onthulling van kof jekokertje op zaterdag 26 juni Restaurant „Tonbré chRistus op QOlQOtlia ill twee caissons in iiet sluitiat Brouwersdam geplaatst Plaatsellik nieuws Diaken Quist Oude-Tonge schrijft moderamen Herv. Synode Overgordijnen IVIobiistation „De Ronde Boom'' belangrijk uitgebreid _y 13e jaargang Vrijdag 9 april 1971 No. 3977 CHR. STREEaEDBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEXJWSE EILANDEN Verschifnt tweematü per weekdinsdag- en vrijdagfivond U ziet ze in de winkel in banen uithangen. Zowel voor het klassieke als moderne interieur. Na 46 jaar terug uit Amerika Ir. C. N. van Dis naar de Eerste Kamer 2e Paasdag IVIOBIL VERRASSII^G Bedrijf van fa. A. Kool Zn. Zondagsdlenst artsen GOEDE VRIJDAG I VOOR MOOIERE bloemstiskjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis Wed. Looy-de 100 jaar Boer Hnü '>'»>iray| Hot pants verboden in New York modehuis dirksland tel •396 Volgende week één krant Ontmoetingsdag van „Bewaar het pand" Ds. D. L. Aangeenbrug 80 jaar POSTBOX e - MIDDELHAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommalsdiik Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 B2 Giro 167B30 ABONNEMENTSPHIJS 4,^ PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent par som, BQ contract speciaal terlel Dhr. A. A. Quist, diaken van de Herv. Gemeente te Oude Tonge, die voor de Classis Brielle, waartoe ook Goeree - Overflakkee belioort, zitting heeft in de Generale Synode der Ned- Herv. Kerk, heeft zich in een persoonlijk schrijven gericlit tot het moderamen van de Sy node om zijn ongenoegen uit te spreken over de wijze waarop het moderamen zicii heeft gericht tot de kerkeraad van Staphorst inzake de polio-kwestie. Gelijk bekend heeft het moderamen op 20 maart j.l. de kerkeraad van Stap horst opgeroepen „zioh niet neutraal op te stellen in de beantwoording van de vraag, die in de gemeente Staphorst pijnlijk moet leven, of men zich tegen polio mag laten inenten, maar deze vraag positief te beantwoorden, om niet mede schuldig te zijn aan de dood of de levenslange invaliditeit van inwoners van Staphorst". Het schrijven van diaken Quist aan het moderamen van de Generale Synode luidt als volgt: Hoogeerwaarde Heren, Met verbazing heb ik kennis geno men van het schrijven dat het mode- ramen deed uitgaan naar de kerke- raad der gemeente Staphorst, waarin werd gesuggereerd dat de polio-epi demie aldaar voorkomen had kunnen worden en waarin de kerkeraad werd aangespoord zich positief op te stel len tegenover inenting van de ge meenteleden. Zonder de opvattingen van een groot deel van de gemeente Staphorst te delen of de noodzaak van inen ting te willen ontkennen, vraag ik me af of het op de weg van het mo deramen lag, bovengenoemde maatre gel te nemen. Het heeft mijns in ziens hiermee een precedent gescha- pen en zal zich nu ook hebben uit te spreken over allerlei ethische en mo rele problemen, die veel groter van omuanp zijn dan de polio in Stap horst. De geestelijke volksgezondheid wordt op allerlei wijze bedreigd, on der andere door het propageren en goedpraten (ook van kerkelijke zijde) van opvattingen die ingegeven zijn door het moderne levensgevoel en door een prediking die veelal in strijd is met Schrift en Belijdenis. Daarom was het mij liever geweest dat het moderamen een schrijven had laten uitgaan om predikanten en kerke raden aan te sporen tot trouw aan de Heilige Schrift en aan de Belij denis der kerk. Met broedergroet, Hoogachtend, A. A. Quist (lid van de Gen. Synode voor de Classis Brielle). Inmiddels heeft diaken Quist van het moderamen antwoord gekregen op zijn schrijven. We laten, met z«n toestem- mhig, deze brief in extenso volgen: .,2eer geachte Heer, Het moderamen van de generale sy node nam met belangstelling kennis van Uw schrijven van 26 maar j.l. Hoewel het moderamen het geheel met U eens is, dat de hoogste taak, wel ke aan predikanten en kerkeraden is toebedeeld, gevormd wordt door de op wacht die zij ontvangen hebben om trouw te zijn aan de Heilige Schrift en ook aan de belijdenis der kerk, willen wij toch Uw aandacht vestigen op het feit, dat er naast algemene problemen in kerk en samenleving, ook toegespitste problemen zijn. De polio-epidemie wel ke heerst in de gemeente Staphorst was een voorbeeld van een dergelijk toege spitst probleem. De ogen van velen in Nederland waren gericht op de houding ïan de Nederlandse Hervormde Kerk, en hierdoor was het noodzakelijk, dat het breed moderamen van de generale synode in een duidelijke uitspraak het standpunt van de meerderheid der kerk Bekend maakte. Nogmaals willen wij echter onder strepen dat deze uitspraak op geen en kele de wijze in mindering mag komen aan roeping der kerk trouw te zijn aan het Woord Godsj Namens het moderamen van de generale synode, J. A. G. van Zanten (praeses) F. H. Landsman (scriba) in SEPTEMBER te OUDE TONGE s Vanaf heden is inschrijving moge- M s lijk van boven genoemde Expo. a 1 Totale opp. 3000 m^. I Org.: EXPO '71 1 Molendijk 23, Oude Tonge 1 HERKINGEN In het jaar 1924 in de maand novem ber is de onder de ouderen bekende veehouder, lantaarnopsteker enz. de heer Mar^ van 't Hof met vrouw en kinderen geëmigreerd naar de V.S. van Amerika om zijn bestaan te verbeteren'. De heer van 't Hof thans 87 jaar maakt het nog redelijk wel, zijn vrouw is in middels overleden, zijn kinderen zijn allen gehuwd en hebben zioh een goed bestaan weten te verwerven. De oudste dochter. Marie, thans mevr. Sage-van 't Hof, gehuwd en moeder van 10 kin deren, was toch wel nieuw^sgierig om haar familie te bezoeken in het oude vaderland. Zij is j.l. maandag 5 april dus na een 46-jarig verblijf in de V.S. uit haar woning te Priest River om 5 uur vertrokken, via Spackan per vlieg- tuing (Washington) via de Noordpool en Londen na 9V2 uur te hebben ge vlogen op dinsdag 6 april des morgen's om 10 uur op Zestienhoven (Rotter dam) gearriveerd. Van Londen naar Rotterdam heeft zij 40 minuten nodig gehad. Op het viegveld werd zij har- telijk verwelkomd door de familie van Mourik-v. 't Hof die zij al spoedig her kende. Ook was ze het Flakkees nog j niet verleerd al is het wat moeilijk en inspannend O'm er aan te wennen. Zij vond alles veel veranderd maar de Visbank was nog dezelfde, alsmede de Herv. Kerk. Begin mei a.s. hoopt ze weer naar haar man en kinderen te vertrekken. Thans is ze gelogeerd bij de fa. van Mourik-van 't Hof Scharloodijk 69 waar zij hartelijk is ontvangen. Nu de Staatkundig Gereformeerde Partij een plaats in de Eerste Kamer kan bezetten, heeft Ir. C. N. van Dis, die niet meer in de Tweede Kamer te rug komt zioh beschikbaar gesteld als lijsttrekker voor de Eerste Kamer. De kandidatenlijst bevat 9 personen, waar van de eerste .drie zijn 1. Ir. d N. van Dis; K. Meuleman, IJsselmuiden; A. Vlasblom te Delft. De mogelijkheid is zelfs aanwezig dat de S.G.P. twee zetels in de Eerste Kamer krijgt. De opvolger van Ir. van Dis op de lijst, dhr. Meule man, is lid van de Provinciale Staten van Overijssel. Maandag 2e Paasdag kan iedere bezoeker 4 VERSE EIEREN van het Pluimveebedrij f „de Boed" als speciale verrassing meenemen. Dit geldt afgezien van de huidige half-edelstenen-reclame en alleen zolang de voorraad strekt bij Langeweg - Middelharnis S. V. d. Valk bij GARAGE KNöPS. „MOBIL" ALTIJD VOOR DE KLANT! STEEDS WAT ANDERS! ■jfc- Serveert alle wynen van moselblümchen tot de Vasne Romanée. OUDE TONGE ff SOMMELSDIJK De fa. A. Kool Zn,, grossier en Cash en Carrybedrijf in zoetwaren en Horeca artikelen heeft haar bedrijf aan zienlijk uitgebreid. De oorspronkelijke magazijnruimte die 100 m2 groot was is uitgebreid met een nieuw magazijn van 400 m2. De 500 vierkante meters die de fa. Kool nu ter beschikking staan zijn rijk gevuld met een enorm assor timent chocolade, suikerwerken, alle mogelijke soorten snoep, zelfs ontbreekt zoet-hout niet, voorts Horeca artikelen waaronder ook zoutjes en allerhande snacks behoren. De artikelen die door detaillisten (niet door particulieren) wor den gekocht kunnen tegelijkertijd wor den meegenomen'. Dat betekent overi gens niet dat de uitbreng naar de klant zou worden verminderd. De heren Kool blijven deze service verlening besten digen temeer omdat het hen bekend is dat het de bezige winkeliers vooral in het drukke zomerseizoen aan tijd ont breekt om zelf naar Sommelsdijk te ko- Van zaterdag 10 april t.m. dinsdag 13 april Midde Iharnis - Samme Isdij k Van zaterdagmorgen' 9 uur t.m. dins dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur t.m. dins dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412, Melissant. FlaKkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur t.m. dins dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter V. Hattem, tel. 01874-259 Oude Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bom mel. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Overbeeke, Dirksland van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Van vrijdagavond 6 uur tot dinsdag morgen 8 uur zr. Stolk, tel. 1500, b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. dins dagmorgen 8 uur zr. van Wijk, tel. 01874 -289, b.g.g. 01877-1707. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.g.g. 534. Goedereede; Zaterdag 10 april zr. Lamfers, tel. 01879-267, zondag en maandag 11 en 12 april zr. Pais, tel. 01878-321, avonddienst zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts L. E. Tjebbes, tel. 01870-2897, Middelharnis.' Wie hangt daar zo deerlijk, geteisterd, geschonden; Roosvervig vol striemen en wonden? Tot smaad en tot schande aan 't kruishout verheven. Wat heeft Hij, wat heeft Hij misdreven? Dat is Christus, het Godslam, zo heilig geboor'n Tot breking en lessing van Gods toorn: Zijn misdaad is liefde, uitvloeien en geven. Dat kost Hem, dat kost Hem Zijn leven. Kost dat Hem Zijn leven, de Schoonste van allen, Hoe is Hij in 't lijden vervallen? Of is het uit liefde en heUige minnen; Wat zal Hij daar mede dan winnen? Wat anders dan 't leven der eeuwige zielen, Die droevig in zonden vervielen? Opdat Hij de schulden verzoene en boete Zo druipen Zijn handen en voeten.i Och Jezus beminde, hoogwaardige Schone Wie zal U, wie zal U belonen? Uw weldaad die gaat ons vermogen te boven, We willen U prijzen en loven! (1649 - 1712) JAN LUYKEN. Nabij het Dirkslandse Sas, dicht tegen de oever van het Haringvliet aan wordt momenteel gewerkt aan de bouw van een inlaatsluis. Daardoor zal in de toe komst vers Haringvlietwater in het Zuiderdiep kunnen worden binnengela-' ten om dit water te kunnen verversen en spoelen. Het werk wordt, in opdracht van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, Voor het leggen van de fundering moest al heel wat grond worden verplaatst. Wanneer de sluis gereed iis zal er een geul naar het Haring vliet worden gegraven. uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Fa van Dijk uit Hardinxveld; de sluis zal eind dit jaar gereed zijn.i De twee te leggen betonnen kokers worden elk 3 meter breed, er zullen schuiven in wor den aangebracht. De sluis zal door haar geringe grootte niet door de plezier- vaart gebruikt kunnen worden, ze zou hoogstens met een plat bootje als een roeiboot of kano kunnen worden gepas seerd. Het sluitgat in de Brouwersdam aan de flakkeese zijde is deze week al hon derd meter korter geworden door de plaatsing van twee landhoofdcaissons. De eerste werd maandagmorgen ge plaatst, dinsdagmiddag volgde de twee de, daartussenin zullen in de kamende weken nog twaalf doorlaatcaissons wor den gemaneouvreerd en gezonken. Het aanbrengen van de laatste caisson wordt verwacht op 30 april a.s., volgen de week zullen er w^eer twee worden geplaatst, in de week van 19 tot 23 april zuUeri het er 4 zijn, vervolgens 4 in de week van 26 tot 30 april. Ook de kabelbaan is driftig in de weer om het sluitgat aan de Scharendijkse zijde ge sloten te krijgen, medio mei zal de blok- kendam „primair gedicht" zijn. SOMMELSDIJK BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 Het dragen van hot pants en gewone shorts is in New York verboden. Een verordening uit 1942 verbiedt aan per sonen boven 12 jaar het dragen van zwemkleding, shorts en andere kleding die het lichaam niet voldoende bedekt op een afstand van meer dan zestig me ter van het strand of van een park. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van tien dollar of een gevan genisstraf van tien dagen. Twee Newyorkse gemeenteraadsleden' hebben een voorstel ingediend dit ver bod in te trekken. Alleen het dragen van zwemkleding zou niet moeten wor den toegelaten, aldus de democratische leden Matthew Troy en Monroe Cohen. „Wij wülen legaliseren wat in onze stad een voor het oog zeer aantrekkelijk schouwspel is geworden", zo verdedig den zij hun voorstel. (De Rotterdammer) Gisteren heeft de wed. mevr. Maatje Looy-de Boer, wonend Oranjestraat 1 te Sommelsdijk haar 100ste geboortedag herdacht. De honderdjarige ze is sinds 8 april 1950 weduwe verkeert nog in een redelijke gezondheid al is haar gehoor en gezichtsvermogen ver minderd, haar geest is echter nog uiter mate heider. Gisteren heeft ze veel be zoek gehad en ze mocht talrijke geluk wensen in ontvangst nemen onder ande re van mevrouw van Es, de echtgenote van de burgemeester die de jarige in haar knusse huisje eeri bezoekje bracht. HERKINGEN Restauratie. Met de restauratie van de korenmolen „De Dankbaarheid" heeft men een aanvang genomen, men is thans bezig met het aanbrengen van de wie ken hetgeen een heel karwei is, bin nenkort zal de molen' weer in volle glorie de ingang van Herkingen sieren. Burg. Stand. Geboren: Maarten Cor nells, zoon van A. de Hoon en M. de Geus, Correctie. In het vorig nummer van j.l. dinsdag 6 april stond onder „Omkij- kertjes" Flakkee 50 jaar geleden dat de Hervormde en Christelijke Gereformeer de gemeente uit elkaar zijn gegaan, hierdoor is deze 800 zielen tellende ge meente drie scholen (een openbare en twee bijzondere) „rijk". Dit is onjuist weergegeven, daar de bestaande chris telijke school op ger. grondslag is ge opend per 1 september 1921, en de Hervormde school enige jaren later is geopend, zodat er 50 jaar geleden al een openbare school was met als hoofd wijlen de heer M. v. d. Vliet die later is oimgezet tot de Herv. School die er nu nog is. Ook was er geen christelijk gereformeerde gemeente te Herkingen. De bestaande chr. school op ger. grond slag gaat niet uit van de Ger. Gemeen te maar wordt bezocht door leerlingen behorende bij de Herv. Kerk en die der Ger. Gemeente. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de chr. school op ger. grondslag hoofd dhr. Human, kan geschieden don derdag 15 april a.s. des avonds om half acht in de school. OOLTGENSPLAAT Koliekten. De huis-aan-huis-kollekte voor de Nat.i Reclassering bracht op 232,35 de EmmabloemkoUekte ten bate van de t.b.c.-bestrijding boekte een be drag van 328,38. Geslaiagd. Te Middelharnis slaagde voor 3e klas helpsters Rode Kruis Ko- lonne, de dames A. Overbeeke-Buur- man en L. J. S. van de Ree-Holleman. Nieuwe badmeester. Het bestuur van de Stichting Zwembad „De Singel" be noemde tot badmeester voor het ko mende seizoen, dhr. L. Tom Jr. te Rot terdam, zulks in de vacature van mevr. M. Beijer-Tieleman, die is benoemd in de gemeente Duiveland.i (Zeel.). Geslaagd. Aan de Landbouw Hoge school te Wageningen slaagde voor het kandidaatsexamen Landbouwwerktuig- kunde, dhr. W. B. Hoogmoed Wz. Voor zijn praktijk is dhr. Hoogmoed inmid dels als assistent werkzaam in Suriname Volgende week zal het ons niet mogelijk zijn tWee nummers te laten verschijnen i.v.m. de vrije dag op Tweede Paasdag. Het eerstvolgende niunmer van ons blad verschijnt derhalve op a.s. vrigdag 16 april. Redactie. Het is nu vrijwel zeker dat het bron zen kof jekokertje dat op het Vingerling in Middelharnis geplaatst zal worden op zaterdag 26 juni kan worden onthuld. Door de commissie wordt momenteel een programma opgesteld waarin de oud kofjekokers een glansrol zullen vervul len. Via een persoonlijke uitnodiging zullen zij deze dag te gast gevraagd worden. Het programma hopen we te publiceren wanneer dat definitief is vastgesteld. Zoals bekend is „Bewaar het pand" het blad dat zich „bevordering van de oude gereformeerde beginselen in de Christelijke Gereformeerde Kerken ten doel stelt. Daar dit blad vijf jaar be staat heeft de redactie een ontmoe tingsdag georganiseerd te Dordrecht, in de Chr. Ger. Kerk aan de Singel, op za terdag 17 april a.s. Ds. H. C. van der Ent uit Katwijk aan Zee hoopt dan te spreken over: „Tem pelvreugd en vreze Gods in de jeugd" en de bejaarde ds. R. Kok uit Nijkerk over: „De waarachtige bekering". KERKNIEUWS Ds.i D. L. Aangeenbrug, emeritus pre dikant bij de Geref. Gemeenten in Ne derland, hoopt zondag 11 april a.s. de leeftijd van 80 jaar te bereiken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1