I Spanning in de politiek I Hervormile leugdraad verontrust over café bezoek van de jeugd Eerste paal voor aanlegsteigers In haven van Den Bommel Ouddorpse Zelfbeschermingsploeg wint opnieuw de wisseibelier Mevr. dokter Kramers gerehabiliteerd Flakkee 50 jaar geleden i OMKIJKERTJES Opname Bram Bom was terecht 43e jaargang Dinsdag 6 april 1971 No. 3976 CHR, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLI.ANDSE EiJ ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond IVIIDDELHARNIS i rst d* t Interkerkelijke commissie gaat aan liet werk Jongetje van 2V^ jaar in Steliendam verdronken Oostflakkee AeN.W.B.-tips voor beginnende caravanners POSTBOX e - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 5J30 uur (01870) 33 82 Gtro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 4.'^ PER KWARTAAL AD^TERTENTIEPRIJS 17 cent per jnm. Bij contract epedaal larlaL een Verkiezingen voor de vertegenwoor digende licliamen in ons staatsbestel brengen steeds al maanden tevoren een voortdurend stijgende spanning teweeg met name onder degenen die politiek meeleven en in meerdere of mindere mate pogingen aanwenden om de uit slag te kunnen beïnvloeden. De stem bus zal op 28 april geopend zijn en dan is iedere stemgerechtigde Nederlander verpliciit met zijn stem een bijdrage te leveren aan de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, aangezien krachtens de Grond wet de zittende Kamer na vier jaar moet aftreden. Het is te betreuren dat er steeds een minderheid onder de kie zers is, die of niet ter stembus gaat, óf blanco stemt óf het biljet ongeldig maakt. Iedereen zou er toch eigenlijk van doordrongen moeten zijn dat elke staatsburger de plicht heeft mede te werken aan de mogelijkheid om het staatsbestuur doeltreffend te doen func tioneren. Daartoe kan men op 28 april weer een goede bijdrage leveren. Bij de laatste Kamerverkiezing in 1967 liet de uitslag het volgende beeld zien (het getal geeft het aantal zetels aan): K.V.P. 42 A.R.P. 15 D'66 7 B.P. 7 P.v.d.A. 37 C.H.U.I 12 P.S.P. i G.P.V. 1 V.V.D. 17 C.P.N. 5 S.G.P. 3 Totaal 150 Intussen heeft de K.V.P. 3 zetels ver loren aan een uitgetreden dissidente groep, terwijl de Boerenpartij is uiteen gevallen in drie delen resp. van 3, 3 en 1 leden. Een verkiezing voor de vertegenwoor digende lichamen in ons staatsbestel de Tweede Kamer, de Provinciale Sta- teu en de Gemeenteraden is altijd een interessante gebeurtenis, waarbij de Tweede Kamer uiteraard de meeste spanning veroorzaakt doordat zij verre weg de belangrijkste is en de Staten verkiezingen de geringste, omdat de in vloed ervan slechts weinig spectaculair is. Bij de aanstaande Kamerverkiezin gen is nu reeds de belangstelling zeer groot, met name ook omdat men nieuws gierig is hoe de twee jongste partijen D'66 en D.S. '70, uit de bus zullen komen. Zoals gewoonlijk worden ook nu po gingen gedaan om een meer of minder betrouwbare prognose te geven van de uitslag in de vorm van een kleine proef- stemming. Het „Algemeen Dagblad" or ganiseerde een verkiezingsonderzoek en kwam tot een aantal gegevens omtrent de politieke verhoudingen zoals die thans liggen. Het werd uitgevoerd door het bureau Interact N.V. eind februari. De voorspelling van de uitslag der Ka merverkiezingen was nogal opzienba rend omdat ze beduidend afweek van de huidige verhoudingen. Wat de voor naamste partijen betreft was het resul taat als volgt: nu 28 april Kath. Volksp. 39 32 Anti Rev. p„ 15 12 Chr. Hist. U. 12 11 V.V.D. 17 16 P. V. d. Arb. 37 32 D'66 7 14 D.S. '70 14 Boerenp. 7 1 Indien de stembusuitslag inderdaad zo zou zijn als in bovenstaand lijstje zou zij een verschuiving te zien geven 'ft de partijenverhoudingen van spec taculaire aard. Tot dusver is dit met na me na de oorlog nog niet dikwijls ge beurd, waardoor in ons land het partij enstelsel vrij stabiel was. Als op 28 «•pril de uitslag ongeveer overeen zou komen met dit lijstje zou dit tot een 'Ingrijpende politieke situatieverandering leidenj Het blijkt namelijk dat de vijf grote Partijen alle achteruitgaan. De K.V.P. Kiijgt de grootste klappen. Haar enorme verlies gaat echter niet naar de P.v.d.A. zoals men althans ten dele zou verwach ten, maar vermoedelijk naar de twee nieuwelingen D'66 en D.S. '70, die an ders bezwaarlijk zulk een formidabele Vooruitgang hadden kunnen boeken. In dien inderdaad soortgelijke cijfers uit de stembus zouden komen, kwamen we te recht in nieuwe politieke verhoudingen. Wanneer we het aantal zetels van het huidige coalitieviertal in de nieuwe si tuatie samenstellen, komen we niet ho ger dan 71. Dit betekent dat ze dan geen regeringsmeerderheid meer vormen. An derzijds zouden de linkse partijen even- ^iir samen een werkbare ploeg kunnen tormeren, daar zij slechts tot 60 komen. Als werkelijk zulk een uitslag uit de ''us komt zullen onze toppolitici voor 6en niet eenvoudig probleem komen te staanj In ieder geval is het zeer waarschijn- "Jk, dat de samenstelling van dè nieu we Tweede Kamer zodanig wordt, dat Jle politici voor een geheel nieuwe situa tie komen. Met name de 3 z.g. confessio nele partijen, die in aanmerking komen Voor deelname aan een regeringscoali- "e, krijgen het nog moeilijker. Het lijkt ^r veel op dat de traditionele politieke Verhoudingen meer en meer evolueren 6n dat de duidelijkheid ervan steeds meer verduistert. We staan hier voor een zeer gecompliceerd probleem, waar in allerlei factoren een grotere of klei nere rol spelen. Voor het ogenblik kun nen we niets anders doen dan elkander Opwekken om temidden van de enorme Verwarring der geesten ook op dit ter rein te blijven varen op het kompas van l^tods Woord. Het Bestuur van de Jeugdraad van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis heeft in een schryven aan de kerkeraden van de plaatselijke Chr. Gerei. Kerk, de Ge reformeerde Kerk, de Gerei. Gemeente, de Herv. Kerk van Middelharnis en de Herv. Kerk van Sommelsdijk van haar ongerustheid blijk gegeven over de wij ze waarop een niet onaanzienlijk deel van de jongeren hun zaterdagavonden doorbrengen. Genoemd bestuur heeft daarom een vertegenwoordiging van de aangeschreven kerken tot een gesprek over dit probleem uitgenodigd op welke uitnodiging zonder uitzondering positief is gereageerd. Een volgende stap zal zijn het instellen van een commissie die de wensen en de evt. mogelijkheden die er zijn nader zal gaan onderzoeken. Op de laatstgehouden vergadering van de Jeugdraad is de conclusie neergelegd dat er nog slechts weinig jongeren zijn die 's zaterdagsavonds nog thuisblijven, de praktijk leert dat ze op die avond wat anders willen en zoeken dan op de werkdagen.; Velen vinden dat „andere" achter de cafédeuren die uitnodigend openstaan, in de bioscoop of op andere plaatsen van werelds vermaak. Na con frontatie met dit werkelijke probleem en de constatering dat er van de zijde van de kerken weinig anders tegenover staat meent de Jeugdraad dat er met grote zorg en ijver aan de oplossing van genoemd probleem gewerkt moet wor den. COMMENTAAR: De constatering van de Jeugdraad is zeer terecht en het is zeer verheugend dat deze raad het initiatief tot een ge zamenlijke aanpak van dit probleem ter hand heeft genomen. Uit de positieve reacties die zijn ontvangen moge blijken dat elk van de kerkgenootschappen de gevaren ook voor eigen jongeren aan wezig weet en dat lijkt welhaast de grote voorwaarde tot het formeren van een krachtige opzet tegen een overigens geraffineerde verleider, die wereldgelijk- vormigheid heet. Een dringend appèl aan de''ouders is in dit verband zeker op zijn plaats, laat elk van hen hun kinderen voorleven in een christelijke levenswandel en laat elk van hen een krachtig gebed opzenden tot God die jonge mensen die Hem afvallig zijn, kan neigen. Zij zullen dan hun vrije tijd als uit Zijn hand ontvangen en die niet meer in een Hem en hen onterende om geving willen doorbrengen. Groot zal het zijn als de jongeren het inhoudsloze van die wereld gaan doorzien. Moge de te stichten commissie daar toe een middel zijn, we zijn al zo lang passief gebleven. Vrijdagmiddag tegen 2 uur is de 2'/?,- jarige René Jan Bernhard Kristel uit Stellendam in de vijver die onderaan de Eendrachtsdijk ligt, verdronken. Het ventje is die middag aan de aandacht van zijn moeder ontsnapt; toen zij hem ging zoeken bleek dat anderen het ver- drinkingsgeval al hadden opgemerkt. Het slachtoffertje werd geborgen door een passerende chauffeur van een be steldienst uit Middelharnis. De vijver is inmiddels op last van de burgemeester geheel af gerasterd; jarenlang was het een gevaarlijke speelplaats voor de jeugd. «IIF'" inf Met het slaan van de eerste heipaal voor de aanlegsteigers is j.l. woensdag daadwerkelijk een begin gemaakt met de nieuwe recreatieve toekomst voor de haven van Den Bommel. De paal werd geslagen door mevr. Mast-van den Doel, secretaresse van de Watersportveren. „Het Bommelse Gors" welke vereniging de haven van de gemeente heeft ge huurd. Er zullen voorlopig zestig aan legsteigers worden' gemaakt en reeds nu zijn ze alle zestig al aan de man ge bracht. Daarmee heeft de Vereniging overigens niet de minste moeite gehad, de charmes van het Bommelse haventje zijn dermate bekend, dat de belangstel ling zichzelf heeft aangediend. De Vere niging is van het aanvankelijke stand punt dat de aanlegsteigers drijvend zou den zijn, teruggekomen, nu blijkt dat de waterverschillen maar zeer gering zijn; het worden thans vaste steigers. Op 1 mei zal de jachthaven officieel worden geopend, men stelt zich voor dat met enig vertoon te doen. De Ouddorpse B.B. ploeg heeft op de zaterdag in Middelharnis gehouden Kring wedstrijd met succes de vorig jaar gewonnen wisselbeker verdedigd, de trofee kon opnieuw naar Ouddorp worden meegenomen. Burgemeester Joh. van Es die zaterdagmiddag in de aula van de Technische school de prijzen uitreikte moest daarbij hoe serieus hij liet ook meent met de B.B. organi satie enige zelfspot aan de dag leg gen omdat hij aan eigen gemeentenaren slechts een troostprijsje uit kon reiken. Ouddorp daarentegen haalde, evenals de ploeg van Eockanje een royale eerste plaats met 303 punten. Aan de wedstrijd die evenals vorig jaar in Kring verband werd gehouden namen 13 ploegen deel, t.w. Numans- Dhr. Meijer uit Ouddorp neemt uit handen van burgemeester van Es de gewonnen wisselbeker in ont vangst. Geheel rechts dhr. Tuinstra^ dorp, 's Gravendeel, Kllaaswaal, Maas dam, Oud-Beijerland I en Oud Beijer- land II, Zuid Beijerland, Brielle, Roc- kanjé, Middelharnis, Sommelsdijk, Ooltgensplaat en Ouddorp. Op Goeree- Overflakkée hebben ook de dorpen Goedereede, Stad aan 't Haringvliet, Nieuwe Tonge, Herkingen en Den Bom mel voor het eerst of opnieuw een zelf beschermingsploeg welke wellicht vol gend jaar aan de dan te houden wed strijd deel zullen nemen. Thans bleef de Flakkeese deelname nog tot 4 ploegen beperkt. Tot vorig jaar werden de wed strijden in eilandelijk, verband gehou den, toen echter vorig jaar het materiaal van de ploegen genormaliseerd werd wordt de vaardigheidsproef in Kring- verband gehouden. In verband met de voormalige gang van zaken waren er nog 3 wisselbekers te verdelen. Bekendmaking. Door het Hoofd van de Bescherming Bevolking dhr. H. Tuinstra werd na driftig gecijfer door de juryleden de beoordeling van de deelnemende ploe gen bekend gemaakt: Numansdorp 274V2 pnt., 's-Graven- deel 278V2, Klaaswaal 286V2, Maasdam 269V2, Oud-Beijerland I 282V2, Oud Beij erland II 296, Zuid-Beijerland 28IV2, Middelharnis 260, Sommelsdijk 291, Ooltgensplaat 299, Ouddorp 303, Brielle 243 en Rockanje 303. Vervolgens werden door burgemeester van Es de prijzen overhandigd. Tenslotte gaf dhr. Tuin stra de manschappen het advies de ploe gen met jonge krachten aan te willen en te versterken en door meer te oefe nen de paraatheid en deskundigheid op te voeren. Bij de Hervormde gemeente te GOE DEREEDE hebben de organist en de koster, die tevens voorzanger is, we gens te geringe bezoldiging ontslag genomen. Nu na ruim een maand van de am bachtsheer, de heer Cuypers in Brus sel, nog geen bericht is gekomen op de hem toegezonden voordracht van een tweetal voor de beroeping van een predikant bij de Hervormde ge meente in OUDE TONGE, welke hem tot het doen van een keuze is aan geboden, besluit de Hervormde ge meente een telegram te zenden met het verzoek wat haast te maken. Nieuwe Tonge, dat inzake het be- roepingswerk op dezelfde wijze aan deze ambachtsheer is gebonden, schijnt in de regel spoediger geholpen te worden. Men zegt, dat OUDE TONGE bij de ambachtsheer in geen goed blaadje staat. Nu kan het zijn, dat men het er naar gemaakt heeft. Een paar jaar geleden zijn in deze gemeente in de winter veel bomen zeer geschonden in verband met de toen heersende brandstoffennood. Doch moet dit nu verhaald worden op de protestanten en op de kerkeraad van de hervorm de gemeente? De jaarlijkse verloting van zitplaat sen in de Hervormde kerk in OUD DORP heeft 1100,— opgebracht. In de polder Oudstad onder de ge meente STAD AAN HET HARING VLIET is maandag 7 februari de openbare lagere school gedeeltelijk verbrand. Op Flakkee betaalt men voor 1000 pond hooi 20,vorig jaar (1920) 120,—. De heer L. de Winter, burgemeester van DIRKSLAND en oud-schoolop- ziener in het arrondissement Middel harnis is benoemd tot lid der exa mencommissie voor onderwijzeres- Cessen) te Middelburg. In de duinen aan het Westhoofd in OUDDORP is het aantal wilde konij nen zo sterk toegenomen, dat men kosteloos akten uitreikt om strik ken te zetten. Soms worden koppels van 60 en meer waargenomen. Inwoners van HERKINGEN hebben een request aan de koningin gericht om de wet op besmettelijke ziekten gewijzigd te krijgen. Deze wijziging houdt in, dat vaccinatie voor het be zoeken van een school niet verplicht zal zijnj De hervormde en christelijke gere formeerde gemeente in HERKINGEN zijn uit elkaar gegaan. Hierdoor is deze 800 zielen tellende gemeente Van de zijde van de afdeling Goeree- Overflakkee van de Kon. Maatschappij tot bevordering van de Geneeskust werd ons verzocht onderstaande vragen, ge steld door een tweetal Kamerleden naar aanleiding van de kwestie Bram Bom, en de beantwoording daarvan in ons blad op te nemen. Zoals bekend werd dhr. Bom op Oudejaarsavond vorig jaar op advies van de gemeentearts mevr. Kramers te Ooltgensplaat ter observatie naar de Psychiatrische inrichting Vrede rust te Bergen op Zoom gebracht. In meerdere bladen werd de juistheid daarvan in twijfel getrokken, ook werd de gemeentearts om haar beslissing aan gevallen. Uit de beantwoording van de gestelde vragen blijkt die beslissing overigens juist te zijn geweest. Mevrouw Epema-Brugman en de heer Laban (beiden P.v.d.A.) stelden aan de Staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. Kruisinga en van Justitie dhr. Wiersma de volgende vragen: 1. Hebben de bewindslieden kentós ge nomen van de krankzinnigverklaring van de heer Bom, afkomstig uit Ooltgensplaat? 2. Zijn de bewindslieden van oordeel dat de Krankzinnigenwet hier juist is toegepast? De beantwoording luidde: 1. De ondergetekenden hebben er ken nis van genomen dat de in de vragen bedoelde persoon met machtiging van de kantonrechter te Sommels dijk, na overlegging van de in artikel 16 der Krankzinnigenwet vereiste drie scholen (een openbare en twee bijzondere) „rijk". In SOMMELSDIJK heeft een groot aantal landarbeiders het werk enige dagen gestaakt. Het verschil is ont staan toen de boeren van hun werk nemers verlangden om inplaats van om 6.30 uur te 6 uur naar het land te vertrekken tegen een extra verho ging van het loon van 15 cent. De arbeiders, die hiermede aanvankelijk geen genoegen namen, accepteerden uiteindelijk de voorwaarden van de boeren. geneeskundige verklaring, is opge nomen in het psychiatrisch zieken huis „Vrederust' te Bergen' op Zoom. 2. Uit het door de ondergetekenden in gestelde onderzoek is gebleken, dat de bepalingen van de Krankzinni genwet volledig in acht genomen zijn. Er is naar het oordeel van de ondergetekenden geen grond voor enige twijfel, dat op het moment, waarop de vereiste medische verkla ring werd afgegeven, naar aanleiding waarvan de machtiging van de kan tonrechter werd gevraagd, de in de eerste vraag bedoelde persoon in de toestand verkeerde, als omschreven in artikel 16 van de Krankzinnigen wet. Binnenkort breekt voor duizenden Nederlanders een belangrijk moment aan: de aflevering van hun eerste cara van. Dit was voor de caravanspecialist J. van Hilten aanleiding om in „Kam peer- en Caravankampioen" (A.N.W.B.) enkele tips te geven voor beginnende caravanners. Hij gaat er daarbij vanuit, dat de trekkende auto inmiddels is voorzien van een goede trekhaak, de elektrische aansluiting (het zgn. zevenpolig stop- kontakt) en een stel buitenspiegels. Is het zgn. totaalgewicht van de caravan, met inbegrip van toebehoren en bagage, meer dan 750 kg dan moet de trekhaak een typegoedkeuring hebben. Erg be langrijk is aldus de heer Van Hilten dat de buitenspiegels, al of niet ver lengd trillingvrij zijn en ook niet onder invloed van de zijwind van stand ver anderen. Er zijn spiegels in de handel, die een extra instalbare steun hebben. Indien de voorste knipperlichten van de auto niet duidelijk zijwaarts licht uitstralen, moeten aan de zijkant van de auto extra knipperlichten worden gemonteerd. Het is goed vooraf een lijstje te maken van punten, die bij af levering van de caravan gekontroleerd moet worden. Het volledige lijstje is te vinden in het maartnummer van „Kam peer- en Caravankampioen", waarin tenslotte aanwijzingen worden gegeven voor het aankoppelen van de nieuwe caravan achter de auto.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1