EiiAnoEn - niEuws streekmuseum Goeree-Overflakkee hield jaarvergadering I pasfoto's I DE VRIJBUITER HANOMAG HENSCHEL RaiffisisÉnbÉjk S^^^B^ W. R8KKEN N.V. 2e blad Dinsdag 30 maart 1971 No. 3974 if De heren Boomsma hielden lezing met dia's over „De visserij te IVliddelharnis''' Blijven TOBBEN? Dirakt INRUILEN^ Extra T.D.E.-clienst Rotterdam - Ouddorp A.S. zaterdag wedstrijd voor Z.B.-ploegen in Middelharnis X X Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA X J. ^MIMUa»IKM I I SOMMELSDIJK Autobedrijf A. J. VAN RUMPT MOLENDIJK 85 STAD AAN 'T HARINGVLIET TEL. 01871 - 553 Reisbureau directeuren leijken in de West i,V cfèbankvooriedereen ■"■«JU_. - "'.-1 De jaarvergadering 1971 van de Ver eniging Streekmuseum werd dit jaar gehouden in een van de vertreliken van de nieuw gerestaureerde gebouwen van het Streekmuseum in liet Kerlcstraatje te Sommelsdijk. De opkomst was groot, niet alleen van de leden maar van tal rijke oude vissers, om de lezing van de lieren Boomsma over de vroegere Mid- delharnisse visserij mee te maken. Er werden ook "twee bandopnamen ten ge- liore gebracht; één van een oud-Koffie- lioker en een over een gevaarlyke zee reis naar Moermansk (Rusland) in de laatste wereldoorlog. De voorzitter de heer A. J. Kruider deelde in zijn openingswoord mee, dat het museum in 1970 gesloten was ge weest, wegens verbouwing; er zijn nj. enige oude liuisjes in de Kerkstraat, on der auspiciën van IWonumentenzorg, ge restaureerd en bij het bestaande mu seum bijgetrokken. De officiële herope ning zal op een latere datum plaats vinden. Ook maakte hij melding van het overlijden van de heer P. van Beveren, oud-archivaris van het stadsmuseum te Zierikzee, die de geestelijke vader van dit museum werd genoemd. Zijn nage dachtenis werd herdacht door staande een minuut stilte in acht te nemen. Verder deelde de voorzitter mee dat door de gift van een niet nader te noe men persoon centrale verwarming in liet geiiele museum kon word,en aange bracht. Hieruit blijkt dus wel dat er grote belangstelling voor het Flakkeese museum bestaat. Besloten werd om de contributie die tot heden nog altijd op het oude tarief stond van 2,50 per jaar, te verhogen tot 5,per jaar en de gezinskaarten van 4,op 7,50 te brengen. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er een gift was bin nengekomen van 500,ten bate van het museum. Ondanks dat het museum in 1970 is gesloten geweest, en er dus geen entree-gelden konden worden ge heven, was er een banksaldo van ruim 6000,wat echter geheel zal worden opgesoupeerd om de ruimten te vullen van de bijgekomen gebouwen. Over 1970 waren er ook geen onkosten ge weest aan de suppoost de heer M. de Waal te Melissant, wiens dienstbetrek king, mede door ziekte-omstandigheden, ten einde is gelopen. In zijn plaats is met medewerking van de directie Beschutte Werkplaats te Middelharnis per 1 maart de heer H. Visbeen van Nieuwe Tonge in dienst ge komen, waardoor er weer een flink be drag aan sociale lasten op de begroting komt. Voor 1971 werd dan ook een te kort geraamd van ruim 900 gulden. De voorzitter bracht veel lof aan de heer M. de Waal, die zijn beste krach ten aan het museum heeft gegeven.i Kort geleden heeft hij enige tijd in het zie kenhuis gelegen, wat gelukkig 'ten beste is gekeerd. Hij bracht hem dank voor alles wat hij voor het museum gedaan had en wenste hem en zijn gezin in zijn verdere leven het beste toe. Van de nieuwe suppoost dhr. Visbeen had het bestuur een goede indruk, al moet deze nog geheel worden ingewerkt. Nieuwe [aanwinsten. Onder de nieuwe aanwinsten voor het museum werden genoemd een uitbrei ding van de topografische afdeling; ma terialen van een molenmakerijidem van een wagenmakerij van de familie Van den Boogaard te Sommelsdijk en van een smederij uit Oude Tonge, al ontbreekt daar nog een koelbak aan. Ook is er toezegging van materialen van een klompenmakerij, bij elkaar dus een groot aantal gereedschappen van verdwenen ambachten. In het museum krijgt ook de oud heidkundige vereniging ,,De IWotte" vol doende ruimte, om hun opgegraven voorwerpen te exposeren. Interessante lezing over de oude visserij. Na de rondvraag volgde een zeer in teressante lezing van de heren Booms ma, toegelicht met dia's over de oude visserij te Middelharnis. Er werden oude kaarten vertoond, de oudste (gaffel) vis sersschepen, daarna de houten en later de stalen sloepen, (naar het Frans: cha- loupe, sloep, scheepsboot), die in 1895 in geiiruik werden genomen. Dergelijke vissersschepen kosten toen plm. 35.000 De rederijen Kolff en Slis hadden 21 van deze schepen in de vaart, zodat er een groot kapitaal in was geïnvesteerd. „Kofjekoker". De heer Boomsma liet daarna over de bandrecorder een boeiende vertelling horen van de heer Kees Koster, die zijn loopbaan op 11 jarige leeftijd als „Kof jekoker" begon.i Dit was zeer interes sant en stond wel in de belangstelling, te meer, daar er binnenkort aan het Vingerling te Middelharnis een stand beeld van een koffiekoker zal komen te staan. Wie de vertelling van de heer Koster heeft beluisterd, zal moeten toe stemmen, dat de koffiekokers aan boord van de sloepen, (kinderen nog) manusjes van alles waren, die door de matrozen niet werden ontzien, zodat een nage dachtenis aan deze jonge vissers wel op zijn plaats is. Vervolgens werd via de band beluis terd een verhaal van Gerrit Langbroek, die vertelde van een van zijn gevaarlijk ste zeereizen in de laatste wereldoorlog, varend van New-York naar Moermanslc (Rusland) onder convooi van torpedobo ten geladen met munitie, waarbij zij werden beschoten door een Duits oor logsschip. Hoewel het roer werd bescha digd, kwamen zij met grote Inspanning veilig te Moermansk aan. Beide heren waren in de zaal aanwe zig en kregen een flink applaus. De heren Boomsma zegden toe de op genomen gesprekken met vissers op een grotere band over te zullen draaien om deze dan aan het museum cadeau te doen. Daardoor wordt een mooi stuk oude geschiedenis voor het nageslacht bewaard. Voorzitter Kruider bracht de heren Boomsma dank voor hun mooie bijdrage van deze avond en de vele aan wezigen voor hun opkomst. Het was een zeer goed geslaagde jaarvergade ring. MELISKERKE (W.) Zendingsavond. D.V. woensdag 31 maart a.s. des avonds 7.30 uur hoopt ds. A. Vergunst van Rotterdam (C.) een zendingsrede uit te spreken. voor 'n moderne PFAFF zjg-zag (ichlgewicht naaimachine. Direkt doen, 't wordt al leen maar duurder I NAAIMACHINEHUIS KoTtemeestr. 17 - TeL 01640-35878 BERGEN OP ZOOM BON voor gratis folders zenden aan PFAFF, Antwoord 102, Bergen op Zoom. Naam: Straat: Plaats:,™-.^----- In verband me"* de sluiting van het Brouwershavense gat (Deltawerken) In de maanden april en mei sluiting van het Brouwershavense Gat zal op dinsdagen, woensdaigen en donderdagen van Rotterdam CS. af een speciale au- tobussneldienst Trans Delta Expres rijden naar Ouddorp, in aansluiting op de toeristenbootdienst, welke van Oud dorp langs de Deltawerken in de Gre- velingen naar Scharendijke op Schou- wen-Duiveland vaart. Te Scharendijke staat wederom een extra-bus gereed voor de reis naar Zierikzee. De dienstregeling voor deze T.D.E.- dienst en aansluitende diensten is als volgt: Deze extra dienst vertrekt 's mor gens om half elf van Rotterdam C.S., om 12.50 uur is de bus na een koffiepauze in Goedereede, aan de haven van Ouddorp waar om 13.00 uur de boot vertrekt. Om 14.35 uur is men dan aan het station van Zierikzee vanwaar men elk uur met de bus naar Rotterdam terug kan reizen.. Voor de complete dagtocht van Rot terdam uit zijn speciale kaarten ver- A.s. zaterdag 3 april zal te Middel harnis een wedstrijd voor Zelfbescher- mingsploegen gehouden worden. Er zul len 15 ploegen uit de regio deelnemen waaronder van Plakkee de ploe gen van Middelharnis, Sommelsdijk, Ooltgensplaat, Ouddorp en Herkingen, Opzet wedstrqd. De opzet van de ■wedstrijd zal zodanig zijn dat de jury de volgende onderdelen zal kunnen beoordelen: a. het geven van leiding door de com mandant; b. het verzorgen van de berichtgeving met het cp; c. de wijze van verkennen; d. liet redden van slachtoffers; e. het verlenen van levensreddende eerste hulp; f. het gewondentransport; g. de keuze van het gewondennest; h. de verzorging van slachtoffers in het gewondennest; i. het leggen van knopen en steken; j. het gebruik van reddingsmaterieel; k. het gebruik van de kleine blusmid delen; 1. het gebruik van het laddermaterieel; m. het gebruik van opzetstuk met toe behoren. krijgbaar. Prijs 13,50; kind 4 t.m. 9 jaar 6,75. Deze tocht is ook te maken als spoor wegdagtocht van de voornaamste N.S.- stations af; ook van Rotterdam-C.S. af. Doch dan voert de terugreis per auto bus van Zierikzee naar Goes en vandaar per trein naar het punt van uitgang. Op initiatief van de K.L.M, gaat een aantal Nederlandse reisagenten twee weken naar de Antillen en Suriname om de toeristische mogelijkheden al daar voor de Nederlandse markt te be studeren. Met deze studiereis wil de K.L.M, een bijdrage leveren aan de ont plooiing van het toerisme naar de West, wat voor een gezonde economische ont wikkeling van de Rijksdelen en met na me Suriname van essentieel belang wordt geacht. Het gezelschap, dat onder hoede staat van Drs. F. Ledeboer, Directeur K.L.M. Nederland, en diens Verkoopleider E, Kruyff, vertrekt op 26 maart per K.L. 779 van Schiphol. Het programma, dat de negen deelnemende reisbureaudirec teuren langs een groot aantal belang rijke bezienswaardigheden en toeristi sche trekpleisters voert, begint met twee dagen Curagao. Vervolgens vliegt men als gast van de A.L.M, naar Bonaire en Aruba, eveneens voor een bezoek van elk twee dagen. De drie eilanden wor den uitvoerig bezichtigd, waarbij van zelfsprekend ook stranden en water sport de volle aandacht krijgen. Op 2 april vliegt men door naar Pa ramaribo om kennis te maken met voor al de minder bekende recreatieve moge lijkheden van Suriname. Gedurende het vijf-daagse verblijf in dit land ziet men o.m. een vuurdans, uitgevoerd door bos negers van de Aucaner stam, vaart men in „korjalen", de typische inheemse open vaartuigen, naar het Indianendorp „Bigi Ston" en het bosnegerdorp „Akoli Kondre" en krijgt men van de S.L.M, een dagtocht naar Stoelmanseiland aan geboden. Plaatsen zoals Meerzorg, Nieuw-Amsterdam, Maengo, Albina en de plantage Mariënburg komen even eens voor op het reisschema, dat een zo ruim mogelijke blik geeft op wat Suri name in petto heeft voor de toerist, die eens wat anders wil. Het gezelschap komt op donderdag 8 april te 14.50 uur met KL 770 weer op Schiphol aan. Veer-tien mil-iard spaarguldens béw dat het bij ons goed sparen is... Veertien miljard spaarguldens Anders gezegd: bijna de iieift van al het Nederlandse spaargeld is aan de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank toevertrouwd. Eigenlijk is dat wel logisch: wij zijn immers de bank voor iedereen. Wij hebben voor iedereen de manier van sparen, die bij hem of haar past. U kunt bij ons kiezen uit vele spaarvormen. En u krijgt een aantrekkelijke rente voor uw spaargeld. Komt u eens met ons praten. 2900 vestigingen. ^RVOLGVEKHAAIi HOTSE HIDD£S floor Sibe van Aaiigliiin 33 Ze oleven nog tot de avond bij de sastvr.je boer. Toen het schemerde wamen ze in de huiskamer, „'t Is hier warmer", zei de boer. „Kinderen hebben we niet. Mijn vrouw heeft een lekkere mersoep gekookt, 't Zal jullie goed doen ra üan kunnen jullie je bij 't vuur war- t. lieten zich geen tweemaal nodigen. e vrouw van de boer keek hen nieuws- »ieng aan. „Ben jullie nou Geuzen?" dni^", 'f^' pastoor zegt, dat jullie wivelskmderen bent, maar mijn man daf 1 °™- ™an zegt, Pn\-™eer zijn best moet doen niet altijd in de herberg zitten". la". ™an heeft gelijk", zei Wieger deS' treurig, dat goede Ne- «Janders moeten zwerven. En dat om "e bpaanse inkwisitie". bpi'r'iil^,,*^'^'^'^ z^l^er wel veel avonturen toleefd?" vroeg de boer. „Geloof dat, man". De mannen zaten gezellig om de haard. Ze vertelden van hun wederva ren.) De boer en zijn vrouw luisterden. De tijd vloog om. De boerin vergat haast de avondmaaltijd klaar te zetten. Haar man moest er haar aan herinneren. Maar toen stond spoedig de dis gereed. De mannen lieten zich het eigen gebak ken brood met gerookt spek goed sma ken. Het was nu volslagen donker gewor den. Ze gingen op stap, na hartelijk af scheid genomen te hebben van de boer en zijn vrouw. Ze liepen eerst naar het kleine dorpje Nes, niet meer dan een gehuchtje. Even voorbij dat dorp ble ven ze staan. Ze moesten nu links af slaan. „Wat wil je?" vroeg Harm, toen Wie ger bleef staan. „'t Is mij te vroeg en veel te vroeg ook", zei Wieger. „Dat heb ik je toch al gezegd", zei Harm. „Maar jij wou met alle geweld weg". „Ja", zei Wieger. „ik wil eigenlijk niet met lege handen aankomen. Als we eens aan de kerk te Nijkerk een bezoek brachten? Hotse wil dat niet meer of het moet noodzaak zijn, maar Hotse is er nu niet bij".i „Hij wordt een dweper", bromde een der mannen. „Vroeger was 't hem nooit te dol, maar tegenwoordig wordt hij zo vroom". „Ja", zei een derde. „Vroeger was zijn wachtwoord: dood aan de papen, maar tegenwoordig mag je niet eens meer een fatsoenlijke plundertocht ondernemen". „Nu", zei Rooie Wieger, die niet heb ben kon, dat er iets kwaads van Hotse gezegd werd, „zo erg is 't nu ook weer niet. Als 't er op aankomt, is 't nog de oude Hotse. Maar hij wil een eerlijke strijd. Doch mij was 't goed, als we alle kerken en kloosters plunderden en alle papen en monniken over de kling joe gen. In elk geval, vannacht willen we zien of we wat kunnen vinden. Goed, jongens?" „Prachtig", antwoordden de mannen. „Het kerkje van Nijkerk is maar klein, maar er zijn massief zilveren kel ken. En de pastoor moet rijk zijn. Maar we moeten voorzichtig wezen. Want we zijn maar met z'n vijven en 't is een kerks dorpje". „We nemen ieder twintig dct-pers voor onze rekening", gaf een der geu zen ten antwoord. Ze waren nu reeds dichtbij. Voor hen lag het kleine dorpje,. Nergens bespeur den ze een licht. Klaarblijkelijk sliepen alle bewoners. Boven de huizen rees het stompe torentje uit. „Voorzichtig, jongens", fluisterde Wieger. Ze waren in het dorp gekomen. Mid denin stond de kerk, omgeven door het kerkhof. Rondom het kerkhof liep het pad. Evenals in alle Friese dorpen, was hat ook in Nijkerk de gewoonte, vóór een lijk begraven werd, dit driemaal rondom het kerkhof te dragen. Ze slopen thans over het kerkhof. Schichtig keken ze rondom zich. Hu ze voelden zich niet prettig. In de zwaar ste kogelregen kenden ze geen vrees. Dan waren ze onverschrokken. Maar hier op het kerkhof en bijna te midder nachtneenWieger had de klei ne deur aan de noordzijde bereikt. „Hij zal wel vastzitten", fluisterde hij. „De deur onder de toren is meestal los". Inderdaad bleek dat nu ook het geval te zijn.i Haastig slopen de vijf mannen in de toren. Terstond sloten ze de deur achter zich. „Gelukkig", zei Harm. „Zo te nacht over 't kerkhof sluipen is geen pretje". „Neen", antwoordde een der anderen. „Verleden jaar heeft een kameraad van mij dat nog ondervonden". „Wat had hij dan?" vroeg de andere. „Hij moest in de kerk zijn en liep te middernacht over 't kerkhof. Plotseling zag hij een verschrikkelijke gedaante op zich afkomen. Hij wilde schreeuwen, maar 't was of zijn keel werd dichtge knepen. Toen kreeg hij een slag op het hoofd. Toen wist hij niets meer. Toen hij weer bij kwam lag hij in het gras op het kerkhof. En naast hem waren in drukken van bokkepoten". De mannen rilden. Plotseling schrok ken ze op. Ze grepen elkander vast.i Een stiet een gil uit. Een gesteun en geschuur deed zich horen. Dan een slag. De klok had elf geslagen. „Wat ben jullie schrikachtig", brom de Rooie Wieger. „Nou, jij greep me stijf vast", ant woordde Harm. Ze schaamden zich voor elkander. „'t Is hier zo aartsdonker. Durven we wel licht te maken?" „Dat moet wel", besliste Wieger. „Een beetje voorzichtig". Uit een zijner zakken diepte hij een eind kaars op. Een der mannen sloeg een vonk in de tonder. Dan blies hij er in. Vervolgens strooide hij tussen duim en wijsvinger een beetje buskruit op de tonder. Een vlammetje ontstond. Nu was de kaars spoedig ontstokenj „Kunnen we tenminste zien", zei Harm. „Dit is zeker de deur naar de kerk". Hij draaide de kruk om. „Geluk kig open", bromde hij. Ze waren in de kerk. 't Was maar een kleine ruimte. Ze liepen naar het koor. „Hier is het Sacramentskastje", zei Wie ger verheugd. „Natuurlijk op slot. Nou, daar weten we wel raad op". Hij zette de punt van zijn zwaard achter het deurtje. Met krakend geluid vloog het open. Mat glansde het zilver in het licht der kaars. „Die kunnen wij wel gebrui ken", zei Wieger, terwijl hij enkele mis- kelken en schenkkannen eruit nam. „Hm 't valt niet mee". „We moeten het offerblok ook lich ten", zei een der mannen. „Natuurlijk", zei Wiegerv „'t Zou jam mer zijn, als de paap dat alles kreeg. H'm dat zit vast. Ik moet mijn kling niet breken". „Geef je bijl eens even", zei Harm. „Ga eens opzij, Wieger". Na een paar geweldige houwen gaf het blok mee. De ogen der mannen glansden. „Da's een rijke buit", zei Wie ger. „'t Jonge, 't schijnt dat we het tref fen. Zilver en goud. Zou er nog meer te halen zijn?" „Deze kandelaars misschien", zei een der mannen, „'t Lijkt wel zilver". „Dat is zilver", zei Wieger. „Ze zijn hier rijk. Hou de zak eens op". Alles werd nu in een zak gestopt. Ze raakten in een baldadige stemming,. Een der mannen rukte een kast open. „Moeten jullie nog kleren?" vroeg hij spottend. „Laat die rommel maar", zei Wieger. „Dan zullen de papen er in elk geval ook geen plezier meer van hebben", zei de geus. Hij trok en scheurde en hakte met zijn mes in de kostbare kleding- stuklien. Een andere sloeg met zijn kort- jan op het altaar. „Kom jongens", zei Wieger. „We kun nen de pastoor ook nog wel een bezoek brengen. Hier is geen buit meer". Ze hadden van het koor een ware ruï ne gemaakt. Met grimmig gelaat beke ken ze hun werk. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5