B.enW. Middelharnis zien belastingvoor deel van f 66.500,» II.B.N. salaris- spaarplan KRUIDER's 9 BOEKENWEEK gratis bif uw kijkwinkel Woninginrichting Drukkerij Gebr. de Waal Details van nieuwe Onroerend- goed-belastingen moeten nog uitgeviferkt UIT DE PERS Drukwerk nodig f Plaatselijk Nieuws Bakicersreciame §0 jaar geleden yP^ 'n Hart-ophalertje voor liefhebbers van klassieke meubels. v Intermeubel heeft er een ^^<^^w geweldige kollektie in. Klassieke meubels te kust en te keur!T Langs komen betekent nog meer bewonderen wat niet wil zeggen dat déze aanbieding te versmaden is. Integendeel! ~T~ van 1 t/m 10 april Oostdijlc 53-61 Sommelsdijk intermeubel Fraai klassiek bankstel, in veel tinten dralon-velours leverbaar. Dubbele kwastfranje. woninginrichting mmmmi. CHRISTELIJKE LAVO-IVIO AANIVIELDEN VAN NIEUWE LEERLINGEN VEILING kan het u iever«n. Bladz. a „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 30 maart 1971 B. en W. van Middelharnis geven de gemeenteraad die a.s. donderdag verga dert te Itennen dat er een mogelijkheid bestaat de gem. inl^omsten in het ko mende belastingjaar juni t.m. mei met 66.500,te verruimen zonder dat de belastingbetaler daaraan te pas komt. B. en W. stellen de raad dan ook voor daartoe een nieuwe verordening tot het heffen van Opcenten Personele Belas ting vast te stellen. B. en W. argumen teren: „Al is deze inkomstenverhoging voor zover thans bekend voor het begro tingsjaar 1971 niet direct nodig, wij be hoeven slechts te denken aan een riool waterzuiveringsinstallatie, een perslei ding of aan de haven van Sonunelsdijk om in te zien dat in een nabije toekomst een verruiming van de gem. middelen bijzonder nodig en welkom zal zijn". Op 24 deci vorig jaar werd n.l. een Wet van kracht waarin wordt bepaald dat de bestaande gem. verordeningen op de heffing van opcenten op de grond en personele belasting met ingang van het liomende belastingjaar zullen ver vallen. Wanneer er geen maatregelen zouden genomen worden zou dat voor Middelharnis de consequentie hebben dat met ingang van 1 juni a.s. de hef fing van Opcenten Personele Belasting vervalt, in het belastingjaar 1970-1971 wordt de opbrengst daarvan op 73.260 geraamd! Weliswaar zullen de gemeenten voor het vervallen van die Opcenten-heffing een compensatie ontvangen d.m.v. een ho gere uitkering uit het Gemeentefonds maar wellicht omdat die compensatie onvolledig is w^ordt de gemeenten ook de vrijheid gelaten nieuwe verordenin gen op de heffing van opcenten vast te stellen. De opzet van de nieuwe regeling is n.l. de gemeenten de gelegenheid te geven meer eigen inkomsten te verwer ven door verruiming van hun belasting gebied. In hoeverre dit in zijn totaliteit verwezenlijkt kan worden zal aldus B. en W. in hun prae-advies pas blijken als alle uitvoeringsvoorschriften bekend zijn en beslissingen worden genomen m.b.t.; de overige ndeuwe belastingen, met als voornaamste de nieuwe onroe- rend-goed-belasting. De compensatie die door het verval len van de heffing zal worden verkre gen is gebaseerd op de heffing van 200 opcenten terwijl er 220 werden geheven en Middelharnis zou er dus op tekort schieten. Anders wordt het wanneer de gemeente naast de ontvangen compen satie ook nog een nieuwe verordening vaststelt, daarmee zou n.l. een verrui ming van inkomsten worden verkregen van naar schatting 66.500,— per jaar teiTffijl er voor de belasting betaler geen verschil bestaat, hij betaalde reeds op centen personele belasting en hij blijft dat doen. B. en W. adviseren de raad dan ook van deze mogelijkheid gebruik te maken zonder dat een grotere druk op de belastingbetaler behoeft te wor den gelegd. In de loop van het jaar zal dan nog een voorstel volgen een ver vangende verordening op de heffing van opcenten grondbelasting in te voeren. B. en W. wijzen er tenslotte op dat de heffing van opcenten Grondbelasting en Personele belasting zial worden beëin digd zodra de Onroerend-goed-belasting zal worden ingevoerd. Uitbreiding ligplaatsen jachthaven. De raad zal ook worden voorgesteld tot uitbreiding van de jachthaven met 17 ligplaatsen, voorts die aan de Water sportvereniging in gebruik te geven en de huur vast te stellen op 150,per jaar.i In zoverre zal er geïmproviseerd moe ten worden dat beurtschipper Polak die nu met zijn schip langs het Vingerling ligt een andere plaats krijkt aangewezen meer in de richting van de Wilhelmina- brug. Aan de Oostzijde van de haven zouden ook 15 ligplaatsen kunnen wor den gemaakt als voor de daar liggende woonark een andere plaats kon worden gevonden. Nu die niet voorhanden is moet met de aanleg van 10 plaatsen worden volstaan. De raad wordt een krediet van 27.500,gevraagd, wan neer de huur van de boxen op 150, wordt bepaald dan zullen daarmee de kapitaalslasten kunnen worden gedekt. Aanleg plein. Wanneer de raad instemt met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders dan zal de nu nog rommelige open ruimte langs de Doetinchemsestraat, in het bestemmingsplan Zuid-West, in een fraai plein worden herschapen. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling op die grond een openbaar gebouw te stich ten maar nu het plan zijn voltooiing na dert blijkt daaraan nog geen behoefte. B. en W. hebben zich op een andere bestemming beraden en, overwegend dat in het algemeen de „vrije" ruimte in bestemmingsplannen maar gering is me nen zij dat het voorkeur verdient de grond onbebouwd te laten en als plein te bestemmen, het plein wordt dan plm. 3715 m2. De kosten van de aanleg kun nen via een geringe verhoging van de prijs van de nog uit te geven gronden bestreden worden. B. en W. delen de raad nog mede dat tengevolge van hef snelle tempo van uitvoering van de wo ningbouw in het plan Zuid-West aan zienlijke besparingen op het oorspron kelijk geraamde bedrag aan rentever- lies zijn geboekt. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bejaardenmiddagj Op dinsdag 6 april, nodigt de Ned. Chr. Vrouwen bond afd. bejaardencomité Middelhar nis - Sommelsdijk alle bejaarden uit naar Jeugdhaven te komen om het Paasfeest te gedenken. Spreker is Ds. v. d. Beek. Ook is er nog gelegenheid voor het opgeven van ons bootreisje. Deze middag vangt om half drie aan. Voor vervoer kunt u zich opgeven aan de vol gende adressen: mej. den Boer, Secr. Nijstr. 1, Tel. 2968; mevr. Westdijk, Donkereweg 7, Tel. 3088; mevrj Vliet- land. Berkenlaan 5, Tel. 2847; mevr. Groeneveld, Havenhoofd 3, Tel. 2773; mevr. Passohier, Pr. Bernhardlaan 23, Tel. 2147; mevr. Bieneveld, Sommelsdijk In een krant van 1921 troffen we onderstaand berichtje aan. Toen de dochter van J. Bom te Middelharnis dinsdagmorgen be zig was met het snijden van bo terhammen zat er in het midden van het brood een naaldenkoker, waarin zich een bankbiljet van 10,bevond, dat als maandelijkse prijs door bakker G. van Beek in zijn brood gebakken wordt. steeds meer bedrijven gaan over tot gi rale salarisbetalingen. Men hoeft dan niet meer met geld over straat. Boven dien kan men nu gebruik maken van computers. Het gevolg is dat honderd duizenden werknemers de laatste jaren de weg naar de Algemene Bank Neder land hebben gevonden om een salaris rekening te openen. Ze profiteren van de automatische overschrijvingen, de overzichtelijke administratie en de ren tevergoeding van 2V2''/o, maar nu kunnen ze ook automatisch sparen met het nieu we ABN Salaris Spaarplan. Dat gaat heel eenvoudig. Men geeft eenmaal opdracht om automatisch een bepaald bedrag van de salarisrekening over te schrijven op een spaarrekening met een hoge rente van 4V2.1 Vele mensen zouden graag willen spa ren, maar ze komen er doodeenvoudig niet toe. Het ABN Salaris Spaarplan is voor hen nu een prachtig hulpmiddel. De automatische overschrijving heeft het voordeel dat de cliënt ongemerkt spaart. Hij heeft dus steeds iets achter de hand voor onvoorziene situaties of om zich eens iets bijzonders te kunnen ver oorloven, zoals een stereo-installatie, een vaatwasmachine e.d. Op het moment dat hij het geld nodig heeft, kan de kliënt vrij over zijn spaar geld beschikken, tot een bedrag van 2500,per maand. Voor hogere bedra gen moet men dit een maand- van tevo ren mededelen. In het „Gereformeerd Weekblad" on der redaktie van ds. A. Vroegindeweij, lazen wij van de „Kroniekschrijver", het volgende: Opgelegd? Naar het Woord hebben we te horen. En horen is dan ook gehoorzam.en. Wan neer dan ook iemand zegt dat hij ge dwongen wordt om iets te geloven, dan kan ik dat niet begrijpen. Hoogstens kan een mens gedwongen worden door de Heilige Geest, die ons door onweder- standelijke genade overtuigt. Maar we worden niet gedwongen om lid te blij ven van een hervormde of gereformeer de kerk die de belijdenis handhaaft en aan het Woord Gods zioh onderwerpen wil. Het is echter ook niet eerlijk om in zo'n kerk te blijven ■wanneer men dat gereformeerd belijden verwerpt. In „Waarheid en Eenheid" las ik het vol gende: „Het was een gezellige visite. Velen waren Gereformeerd. En al spoedig kwam het gesprek op de vragen, die zich opdoen in de Gereformeerde ker ken. Een bezoekster merkte op, dat ze ouderlinge was in een gereformeerde kerk in een van onze grotere plaatsen. Ze vond het een heerlijk-bevrijdende tijd., „Vroeger werd je opgelegd, te ge loven dat een ezel gesproken had, dat Jona drie dagen in een vis gezeten had, enz. Gelukikig, dat hoeft allemaal niet meer. En je hoeft ook niet meer te ge loven, dat we in zonde ontvangen en geboren zijn en behoeven ook al niet meer te geloven, dat Adam en Eva be staan höbben". Ik merkte op, dat je volgens sommigen ook niet meer behoefde te geloven, dat de verzoening van Christus een voldoe ning was aan Gods gerechtigheid. Dat wist ze nog niet. Maar ze zou het heer lijk vinden, als ze dat ook kon loslaten. Dat had haar altijd wat wonderlijk in de oren geklonken, dat zonder bloed- storting er geen vergeving kon zijn en dat Gods Zoon had moeten voldoen aan Gods gerechtigheid, maar nu werd ze daarvan ook bevrijd, merkte ze. Ge lukkig! Iemand wierp haar tegen, dat ze toch eigenlijk hier wel in ging tegen de be lijdenisgeschriften. Haar antwoord was, dat ze maling had aan die oude ge schriften. Ze had ze ondertekend, want dat hoorde zo, maar ze had er volstrekt maling aan, wat eeuwen geleden door mensen, die lang niet zo ontwikkeld waren als wij tegenwoordig zijn, geleerd was. Ik behoef het ook mijn kinderen allemaal niet meer op te leggen, zoals mij is opgelegd. Ik vermoed, dat gesprekken in deze zin mieer gehouden zullen worden, jj had er het laatst met een jongere domi- nee over. Hij sprak precies in dezelyj zin als die ouderlinge. En die drie for. mulieren van Enigheid, die hij had g^'. tékend? Maar de praeses van de classis had hem gezegd, dat het een formaliteit was,, Het ging er maar om, dat je niet al te gekke dingen op de preekstoel zou brengen. Je mocht natuurlijk niet ont kennen, dat de Heere Jezus waarachti» God en mens is in één persoon en je moest op de een of andere manier vast houden aan verzoening door de Heere Jezus Christus, maar verder, het had niet veel om het lijf: praktisch -was er in onze Geref. kerken leervrijheid, Je wordt niet zoveel „opgelegd" als vroe- ger". Uit deze voorbeelden blijkt hoe liet verval doorgaat. Het is zo nodig om weer op te roepen tot bekering, tot bekerin» ook tot gehoorzaamheid aan het Woord Gods. Tot de wet en tot de getuigenis anders zal er geen dageraad zijn. (Kroniekschrijver) CONJUNCTUURTEST OVER DE MAAND FEBRUARI 1971 Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de resultaten gepubliceerd van een onderzoek volgens de conjunc tuurtestmethode over de gang van za ken in februari 1971 bij de Nederlandse industrie. De antwoorden van de geënquêteerde ondernemingen mogen representatief worden geacht voor ca. 70°/o van de in dustrie (excl. de voedinigs- en genotmid delenindustrie). De gemiddelde dagproduktie voor het geheel van de industrie nam toe. De beoordeling van de voorraden ge reed produkt luidde, evenals vorige maand, bij 60% der ondernemingen normaal, bij 35% te groot en bij 5"/« te klein. De orderonitvangst uit het binnenland nam per saldo af en die uit het buiten land per saldo toe. De beoordeling van de order ontvangst luidde, bij 75% der ondernemingen (vorige maand 80%) normaal, bij 10'» (vorige maand eveneens 10%) groot en bij 15% (vorige maand 10%) klein. Het indexcijfer van de orderpositie ir. aantal maanden werk (basis ultimo ja nuari 1970 100) daalde deze maand van 111 naar 109. Ultimo februari 1970 bedroeg het indexcijfer 100. De beoordeling van de orderpositie luidde bij 85% der ondernemingen (vo rige maand 80%) normaal, bij 10«/o (vo- rigemaand 15%) groot en 5% (vorige maand eveneens 5%) klein. tW¥:'i''y':^-ï:r!'^'."-'' Westdijk 53 - Sommelsdijk TeL (01870) 32 91 - 26 05 ^y-.iJg.fe>.<a,'ggA-<^| ;-.';?^ westdyk 55 postbus 75 middelharnis tel. (01870) 25 51 b.g.g. (01877) 19 54 Dat glazige kijkgat, het raam. Al te vaak stiefmoederlijk behandeld, toch een belangrijk deel van uw interieur. Doe iets aan die kale holle ogen. Hang er een 'Luxaflex' jaloezie voor. Is er in 23 inspi- Erkend dealer terende kleuren. Naar keuze in een glanzende of een satijn- uitvoering; van zachte pastel- tot fijne accentkleuren. 'Luxaflex' jaloezieën waar Mf0M^M uw buren uom zullen benijden. ^^^^^^^^ÉfesjÖS*^*:-^ rr\ 1345;^ deurloo meubalshowroom: Meelatraat 31,tel. 01110-2946 wonlnfltuctM ZlarikzM. App«lmvKt4 tol. 01110-2821 Juliana van Stolberglaan 17-19, Middelharnis Tel. (01870) 22 09 Voor het is er vanaf heden weer gelegenheid. Om de orga nisatie van het nieuwe cursusjaar mogelijk te maken wordt U beleefd verzocht niet te lang te wachten. Via de hoofden van alle lagere scholen van ons eiland heeft U misschien wel een folder van onze school gekregen. Kreeg U die niet en zou U het wel op prijs stellen er een te ontvan gen, dan zijn we graag bereid U er op aanvraag een toe te zenden. Voor aanmeldingen, inlichtingen en anderszins kunt U ons bellen via tel. (01870) 2209, school, (tussen 9.00 - 12.00 uur) of tel.i (01874) 326, wnh. directeur na 7 uur 's avonds. T.o.v. gerechtsdeurwaarder H. L. van Kampen hout te Brielle/Sotmmelsdijk zal het Veilingbedrijf „Scala", O.Z. Voorburgwal 149 te Amsterdam, tel. (020) 24.46.23. d.d. Vrijdag 2 aprU 1971 in het gebouw Jeugdhaven, Kerkepad te Middelharnis publiek a contant ter veiling brengen: A. Grote collectie verzilverde artilielen o.a.: serviezen, vazen, schalen, kandelaars etc, B. Collectie zilver speelgoed Nederlands gekeurd. C. Antiek gezette juwelen o.a. colliers, armban den, ringen, broche's, waarvan vele gezet met diamant en brillant. D. Diverse gouden en zilveren sierraden, horlo- ■ge's etc. etc. E. Enig klein Antiek en Curiosa. F. Grote partij kristal o.a. vazen, schalen, glazen etc. etc. G. Partij textiel o.a. Slaapzakken, dekens, kleding. H. Diverse stuks radio/grammofoonapp. stereoversterkers etc. en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Gelegenheid tot het inbrengen van goederen op de dag van de veiling tussen 17.00 uur en 18.00 uur. Veilingkosten alleen na resultaat. Gelegenheid tot het geven van koopopdrachten, welke gratis worden uitgevoerd. Bank/girobetalingen worden als contante betaling geaccepteerd. De goederen zijn te bezichtigen op de dag van de veiling tussen 18.00 uur en 19.00 uur. Aanvang van de veiling 19.00 uur. Veilingdirectie „Scala' Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2