Briljant orgelspel van Piet Post Maatregelen op 't gebied van het prijsbeleid voor landbouwprodukten 20-jarige jongeman overlijdt aan gevolgen auto-ongeluk Modehuis Van Wezel toonde voorjaars- en zomerkleding in rijke verscheidenheid Slotavond aktie weeshuis Turkana Fiaatsellik nieuws Brandassurantie- belasting Buitenlandse meubelen Mutaties in hestuur Oranjevereniging ,,Dirksland Mutaties in het bestuur van de N.V. Emgo Uitslag E.H.B.O. wedstrijd te Ouddorp 43e jaargang Dinsdag 30 maart 1971 No. 3974 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLiANDSE EN ZEEUWSE EILANDEÏN Versch^nt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagatxmd Vrijdag 2 april 1971 Redder wordt onderscheiden POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Xel. (01870> 262B Na 5.30 uur (01870) 33ffi Giio 167B30 ABONNÏÏMENTSPRIJS 4,^ PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 oént per mm. Bil contract specdaal tarleL In de te Brussel gehouden E.E.G. Raad van Ministers van Landbouw is over eenstemming bereikt over het onder staande pakket van maatregelen op het oebied van het prijsbeleid, hetwelk een nieuwe oriëntatie van het E.E.G. Land bouwbeleid inlioudt: Granen -Zaclite tarwe: Verhoging van de richt prijs van fl. 384.63 tot fl. 396,17/t, d.w.z. met fl. 11,55/t (3«/o); Verhoging van de basisinterventie prijs van fl. 357,48 tot fl. 364,61/t, d.w.z, met fl. 7,13/t {2°/o). Rogge: Verhoging van de richtprijs van fl. 352,95 tot fl. 363,52/, d.w.z. met fl. 10,57/t (3''/o); Verhoging van de basisinterventie prijs van fl. 329,42 tot fl. 336,01/t, d.w.z. met fl. 6,59/t (2»/o). - Gerst: Verhoging van de richtprijs van fl. 345,49 tot fl. 362,76/t, d.w.z. met fl. 17,27/t (5«/o); Verhoging van de basisinterventie prijs van fl. 320,30 tot fl. 333,11/t, d.w.z. met fl. 12,81/t 4»/o) Specifieke maatregelen zullen wor den ingesteld om de produktie van brouwgerst aan te moedigen. Maïs: Richtprijs verhoogd met 1 Interventieprijs ongewijzigd. In het Bestuur van de N.V. EMGO hebben een aantal mutaties plaatsgehad. Op de laatstgehouden Aandeelhouders vergadering werd in de plaats van dhr. P. D. Sieling die aftredend was dhr. A. C. van Rossum als Commissaris be noemd. Dhr. Jac. Moerenhout te Acht- huizen werd benoemd in de plaats van dhr. P. van Es te Ooltgensplaat. Als President-Commissaris van de N.V. werd door de Commissarissen-vergade ring burg W. M. V. d. Harst van Oost- flakkee aangewezen. J.l. vrijdag werd de directeur van het bedrijf dhr. J. J. C. la Fleur gehuldigd i.v.m. het feit dat hij 40 jaar lang in (semi)-overheidsdienst weriaaam was. T.o.v. gerechtsdeurwaarder H. L. van Kampenhout zal het veiling bedrijf „Scala" O.Z. Voorburgwal 149, Amsterdam in de Jeugdhaven te Middelhamis publiek a contant ter veiling bren gen,. Grote collecties verzilverde arti kelen, zilver speelgoed, antiek ge zette juwelen, diverse gouden en zilveren sierraden, partij kristal en diverse stuks radio/grammo foon app. en stereoversterkers. Bezichtigen op de dag der veiling tussen 18.00 en 19.00 uur. Op de j.l. zaterdag in Ouddorp gehou den E.H.B.O.-wedstrijd is van de ge bruikelijke opgaven afgeweken.. Het is ni. zo dat er gewoonlijk 2 slachtoffers m, welke door een ploeg van 3 hel pers gezamelijk verzorgd moeten wor den. Nu werd elke ploeg eerst een op gave gegeven om 3 slachtoffers met op- segeven verwonding in 5 min. tijd te napen, waar elk ploeglid een slachtoffer «gewezen werd om persoonlijk te hel- Slachtoffer A had een verstuikte enkel, B, een gekneusde pols en C. een woedende wond aan de elleboog. ppn Ploegen als geheel kregen daarna I °PSave om in 10 min. een echtpaar nelpen, welke als 65 'ers een kan- w aan het schooimiaken waren. De nan was gevallen en had het rechter hem'f getiroken, zij wilde snel naar toe en stootte een spatader open =•3^ een bus was. Er Werkt. Werd in het algemeen goed ge- De uitslag was: Ouddorp I Ouddorp in Ooltg 213 pnt. leider 51 pnt. 218 pnt. leider 48 pnt. MirtriTP^^^* 210 pnt,, leider 60 pnt. ,uaüelharnis I 246 pnt. leider 67 pnt. Verhoging van de maandelijkse staf- felbedragen met: tarwe 30 cent/1000 kg per maand verhoging van fl. 3,40 tot il. 3,70/t; voedergranen 20 cent/1000 kg per maand verhoging van fl. 2,70 tot fl. 2,90/t), Interventieperiode voor granen onge wijzigd. Melk Verhoging van de richtprijs van fl. 37,29 tot fl. 39,46/100 kg (6»/o), dit is een' verhoging met 2,2 cent/kg. Teneinde deze verhoging door te voeren: Verhoging van de interventieprijs voor boter van fl.. 628,07 tot fl. 644,36/100 kg, dit is een verhoging met 16 cent/kg. Verhoging van de interventieprijs voor mager melkpoeder van fl. 149, 33 tot fl. 170,14/100 kg. Verhoging van de overeenkomstige drempelprijzen Verhoging van de steun voor vloei- hare ondermelk t.o.v. het verkoop seizoen 1970/1971 van fl. 5,43 tot fl. 5,97/100 kg, dit is een verhoging met fl. 0,54/100 kg Verhoging van de steun voor ma gere melkpoeder, bestemd als voe der voor dieren, van fl. 29,87 tot fl. 47,06/100 kg, dit is een verhoging met fl. 17,20/100 kg. Dit betekent dat de melkpoeder be stemd voor de bereiding van kal- vermelk fl. 3,62/100 kg duurder wordt. Rundvlees Verhoging van de oriëntering voor volwassen runderen met ö'/o voor het verkoopseizoen 1971-1972 en met 4"/o voor het verkoopseizoen 1972- 1973, hetgeen nerkomt op fl. 260,64/ 100 kg voor het verkoopseizoen 1971 -1972 en fl. 271,50/100 kg voor het verkoopseizoen 1972-1973. Verhoging van de oriëntatieprijs voor kalveren met SVo voor het ver koopseizoen 1971-1972, hetgeen neer komt op fl. 347,52/100 kg. Suikerbieten en suiker De suikerbietenprijs is ongewijzigd. De interventieprijs voor suiker wordt vrhoogd met 4"/o onder andere in verband met gestegen verwerkings kosten bij de suikerindustrie (3V2"/o) en een verlaging van de melasse- prijs in de afdeling van de sui kerprijs uit de suikerbietenprijs. Het mengprijssysteem is met 2 jaar verlengd met een maximum-quotum (dit is de hoeveelheid suiker, die op de markt van de Gemeenschap mag worden afgezet) van 230 procent van het basisquotum voor deze 2 jaren. Dit betekent, dat aan Neder lands suiker in deze 2 jaren' op de gemeenschappelijke markt naogen worden afgezet in totaal 2 x 550.000 ton vette suiker plus 165.00 ton (SOVo) van basisquotum) half-vette suiker. Na afloop van deze periode van 2 jaar zal de situatie opnieuw worden bezien, waarbij de eventu ele beslissingen inzake de toetre ding van Engeland en Denemar ken mede in de beschouwing zuilen worden betrokken. Oliehoudende zaden Behoud van het status-quo voor de richtprijzen de basisinterventieprijzen de afgeleide interventiprijzen I de extra steun voor in Italië ver werkt koolzaad en raapzaad zal over het verkoopseizen 1971-1972 behou den blijven. Vlas Voor de oogst 1971 geldt dezelfde toeslag per hectare geoogst vlas van fl. 398,20. Deze toeslag zal evenals het vorige jaar voor SO'/o aan de vlasproducent en voor 50°/o aan de vlasverwerker worden uitgekeerd. INBRAAK IN ZWEMBAD MIDDELHARNIS In het week-end blijkt het instructie zwembad te Middelharnis bezoek van een inbreker te hebben gehad die ken nelijk meer op een schelmenstreek dan op buit uit was. Het geldkistje heeft hij wel in handen gehad maar het verder toch ongemoeid gelaten. Wel demon teerde hij een lenspomp tengevolge waarvan al plm. 6 m^ water de machi nekamer binnen was gelopen. Het visitekaartje van Modehuis Van Wezel, de steeds fantastisch verzorgde etalages, hebhen vorige week één dag in de schaduw gestaan van een nog in formatiever modeshow waarop de nieu we voorjaars- en en zomermode werd getoond. Er was in de zaal van hotel Spee een geïnteresseerd publiek, beziggehouden door een onderhoudende lady speaker, een begeleidend achtergrondmuziekje, kundige mannequins en innemende jeug dige amateur mannequintjes, dat alle maal rondom de mode die zich voor de komende zomer in. grote verscheidenheid presenteert. Dat impliceert tegelijk dat er heel veel was te zien. Dat het inderdaad gezien werd bleek al de volgende dag toen zich een geweldige vraag manifesteerde. Als goed zakenman en' derhalve als goed inkoper ben je daarop voorbereid van daar de aanwezigheid van een zeer veel zijdig assortiment waarin een modehuis als de fa. Van Wezel vele stedelijke bedrijven naar de kroon steekt. De maxi-lengte leek wat op retour te zijn; enkel de avond- en feestjurkjes waren lang. Het warme zomerweer lijkt niet tot de maki-lengte te noden al zij2i ze natuurlijk verkrijgbaar. Mantels en complets, waaronder het bekende merk Elvi, werden met veel gratie getoond, voorts waren er tuniekpakken, ook voor oudere dames, prachtige blouses in de romantische stijl, leuke jurkjes in de zelfde stijl, voor de jongere generatie, voor hen ook de battledress, safari look, of welke naam er ook aan gegeven wordt. De geshowde hoeden en de ge dragen' sieraden worden eveneens in het modehuis verkocht. Voor de heren was er de plezierige vrijetijdskleding en het nette kostuum en de rol van de dochtertjes van de fa milie Van Wezel mag opnieuw bewon derenswaardig heten. Vooral na de drukt bezochte avond- show mocht blijken dat de organisatie en de presentatie opnieuw geslaagd waren. ^«Meiharnis III 198 pnt. leider 44 pnt. Da 1 220 pnt. leider 51 pnt. Out^^ 160 pnt. leider 42 pnt. us ionge 156 pnt. leider 21 pnt. ^ddorp II 212 pnt. leider 61 pnt. •uddelharnis II 231 pnt. leider 70 pnt. nj^n'^'l^^amis I die winnaar werd zal triot», /P"^ ^en Haag aan de Dis- ^nctswedstrijd deelnemen. Morgen woensdag 31 maart a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis de slotavond voor de aktie Weeshuis Tur kana worden gehouden. Aanvang: 7.30 uur. Kerkdeuren open om 7 uur. Sprekers: Ds. L. Blok te Aalburg en ds. A. W. V. d. Plas te Ooltgensplaat. Zang door leerlingen van de Ped. aka- demie „De Driestar" te Gouda. Hobo Ineke de Vogel Cello Jan Piet v. d. Vecht Orgel Jan van Dijk Deklamatie Anneke J. Abma-de Bruyn, Ria v. d. Kooy, Ido Versteeg Dirigent: Herman C. de Leeuw Op deze avond wordt de uitslag van de aktie bekend gemaakt en aan het hoofdbestuur van de GZB overhandigd. Toegang vrij. Komt allen! DIRKSLAND Henk van der Boom uit Dirksland zal a.s. donderdag worden onderscheiden i.v.m. de door hem ondernomen suc cesvolle redding van mevr. Klink-Troost uit Stellendam toen zij vorig jaar op een koude novemberavond met haar auto in de haven terecht kwam. Dhr. v. d. Boom sprong toen in het ijskoude water en bracht de drenkelinge die niet zwemmen kon op het droge. Burg. Bos zal hem donderdagmorgen de door het Carnegie Helden'fonds toe gekende onderscheiding uitreiken. HERKINGEN Ouderavond. De jaarlijkse oudera vond van de „Prins Johan Frisoschool" zal gehouden w^orden op vrijdag 2 april a.s. in „Ons Huis", des avonds om half acht.i De leerlingen van Idas 5 en 6 zul len deze avond iets van zich laten zien of horen. De Weled. heer K. Brouwer, leraar aan de Pedagogische Akademie „De Driestar" te Gouda hoopt te spre ken over het onderwerp: „Komende vernieuwingen op de Basisschool". Daar de vorige ouderavonden zich van de zijde der ouders in een grote belangstel ling mochten verheugen, hoopt het be stuur in verband met de ingrijpende veranderingen daar het speciaal hun kinderen betreft op een warme belang stelling. Best. Oranjever. Het bestuur der Oranjevereniging is thans uitgebreid met twee leden, n.l. de heren K. de Jong Jr. en J. J. van Wageningen. STELLENDAM Verenigingsnieuws. A.s. vrijdag, sav. om 8 uur in „'t Haegse Huus" heeft er weer een contact-avond plaats van de drie verenigingen, t.w.: de Gymver.; Muziekver. en de Drumband. Het doel van deze avond is, tot meer samenwer king te komen op verertigingsgebied. Op dinsdag, 's avonds om 9 uur, is er volley bal, er kunnen nog enkelen ge plaatst worden. Inlichtingen kunt u ver krijgen bij voorzitter der gymver. L. |Fokker, Kon. Wilhelminastr. 2. Ook voor donderdags 's avonds kunnen nog enkele gehuwde dames geplaatst worden, dat is van 9 t.m. 10 uur. OUDDORP Kerkdienst. Donderdagavond half acht hoopt voor de Geref. Gem., alhier voor te gaan Ds. Venema van Zwijn- drecht. OOSTPLAKKEE De bewoners van Oostflakkee kregen vorige week een nieuwe belastingaan slag van de gemeente Oostflakkee in hun bus n.l. de Brandassurantiebelasting die voor het eerst over 1970 wordt gehe ven. Deze belasting, die de kosten van het brandwerewezen in de gemeente ten goede zal komen wordt als volgt bere kend: voor een' eigenaar van een wo- ning(en) etc. 6 "/o van de kadastrale op brengst (zoals deze ten behoeve van de grondbelasting is vastgesteld); de huur der betaalt 2"/o en een eigenaar tevens bewoner 8 °/o van de kadastrale op brengst. Ter gemeente-secretarie wordt over deze belasting veel inlichtingen ge- ^'raagd. We vertrouwen dat wij u met deze uiteenzetting van dienst zullen zijn. Het Britse onderzoekteam „Economist Intelligence Unit" heeft de Nederlandse meubelmarkt doorgelicht. Enkele cijfers en trends: In 1970 is voor 1 mUjard gulden aan houten meubelen omgezet. De vraag naar meubelen zal zich con centreren op woonkamermeubelen, waar bij óf metaal en kunststof in trek zal zijn, óf het „klassieke" houten meubel. Strakke houten meubelen uit Scandina vië zullen terrein verliezen. Buitenlandse meubelproducenten zullen binnenkort meer dan de helft van de Nederlandse meubelmarkt veroverd hebben. Aantal meubelverkooppunten in Nederland in 1960: 3726, in 1970: 4525. Op de Dirkslandsedijk, nabij de vroe gere tramovergang, is zaterdagavond om half negen een Volkswagen perso nenauto tegen een boom gereden. De be stuurder van de wagen, de 20 jarige melkbezorger J., M. de Bruijn uit Stad aan 't Haringvliet overleed maandag morgen aan zijn verwondingen. Hoe het gebeurde zich heeft toegedragen is voor alsnog een raadsel, hoewel de Volkswa gen tien jaar oud was zijn er geen technische gebreken aan geconstateerd. De Volkswagen bleek zijdelings tegen een boom terecht te zijn gekomen, de linkerkant van de wagen werd volko men in elkaar gedrukt. Het slachtoffer zat tussen de wrakstukken bekneld toen een automobilist hem aantrof. In allerijl werd hij per ambulance naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. Zijn verwondingen waren echter dermate ernstig dat hij maandagmorgen om tien uur daaraan bezweek. I" INGEZONDEN Op 22 maart hield de Oranjever. haar algemene vergadering. De voor zitter dhr. B. van Dongen opende de vergadering met een welkom tot de leden. Hij betreurde het dat er maar 22 van de bijna 500 leden' aanwezig waren. Na voorlezing van de notulen en het jaar verslag door de secretaris en het finan ciële verslag door de penningmeester, welke onveranderd werden goedgekeurd en getekend, volgde de bestuursverkie- zing. De voorzitter, de heer B. van Don gen, de secretaris L. M. Brooshoofd, de penningmeester L. Jonge jan, M. Broos hoofd, A. A. Jansen en C. Vermeulen, waren door gevorderde leeftijd en druk ke werkzaamheden niet meer herkies baar. De heren Biesheuvel, Goudzwaard en mevr. Poortvliet-Witvliet, werden met acclamatie herkozen. Omdat er besloten' was, om het bestuur voortaan maar uit 5 personen te laten bestaan, moesten er 2 nieuwe bestuursleden gekozen worden. Met een meerderheid van stemmen wer den de heren M. Knöps Pzn. en A. Je- lier gekozen. Beide heren namen hun benoeming aan. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld, de heer A. Jelier voorzitter, mevr. Poortvliet secretaresse, de heer M. Knöps penningmeester. Leden de heren' Biesheuvel en Goudzwaard. Daarna sprak de voorzitter een dank woord tot de scheidende bestuursleden, met wie hij zoveel jaren met veel ple zier heeft samengewerkt. In het bijzon der dankte hij de secretaris de heer Ij. M. Brooshoofd voor het vele werk dat hij voor de vereniging gedaan had. De heer Brooshoofd heeft 48 jaar in het bestuur gezeten en heeft daar veel werk voor gedaan, er was hem niets te veel. Vóór het feest, met het feest en na het feest, het was altijd Brooshoofd die vooraan stond bij alle werkzaamheden. Als secretaris is hij bijna niet te ver vangen, want de notulen en het jaar verslag waren altijd tot in de puntjes verzorgd. Als waardering voor het vele werk, wat hij voor de vereniging heeft ge daan, bood de voorzitter hem namens de vereniging 3 mooie boeken aan, ge schreven door dr. L. de Jong. De heer Brooshoofd dankte de voorzitter voor zijn waarderende woorden en zeker voor het mooie geschenk en sprak de beste wensen uit voor de oranjevereniging. De burgemeester sprak de scheidende voorzitter de heer B. van Dongen toe en dankte hem voor het vele werk, wat ook hij voor de vereniging gedaan had. Daarna sloot de voorzitter deze alge mene vergadering. De toename is vooral veroorzaakt door de grootwinkelbedrijven. Afzetkanalen voor meubels: zelfstandige detaillist 57°/» inkoopcombinatie 15»/o showrooms lü'/o grootwinkelbedrijf 8»/o grossiers 4''/o agenten 4"/o postorderbedrijven 2Vo Totaal lOOVo M. De bekende musicus Piet Post organist van de Grote Kerk te Leeuwarden had zijn luisteraars j.l. zaterdagavond in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge al da delijk in de ban met zijn vertolking van Bach's fraaie preludium en fuga in d waarmee hij het orgelconcert opende. Vooral de puntige fuga kreeg een le vendige voordracht en een heerlijke vaart in het tempo. Van een' geheel ander karakter was het ingetogen passiekoraal „O Lamm Gottes unschuldig" van Bach zijn zuid- duitse voorloper Joh. Pachelbel. De or gelmuziek van hem kenmerkt zich door een gedegen en toch vrij eenvoudi ge opbouw waarin wij de sporen van de beroemde Italiaanse school nog kunnen waarnemen. Op een fugatisch voorspel, ook typisch Pachelbel zijn stijl, volgt een mooi opgebouwde koraalbewerking. Piet Post kleurde dit werkje met een an dere registratie dan wij doorgaans ge wend zijn, doch dit beslist niet minder stilistisch verantwoord was. Van Bach's muzikale zoon, Carl Ph. Emaniël had de concertgever diens He Sonate in g uitgekozen. Daar de snelle boekdelen in een hoog tempo, o.i. te hoog, werden' vertolkt, kreeg o.i. de voor dracht niet datgene wat wij er van mogen verwachten. Het rustige midden deel van deze tintelende Rococo muziek deed het o.i. beter. Ne de rustige „Prière op 37 no. 3 van de Belgische componist Joseph Jongen, in puur Franse romantische stijl gecom poneerd, speelde de organist drie speel- stukjes uit „Préludes liturgiques" van de bekende franse blinde organist Gas ton Letaize. Deze werkje getuigend van een geheel andere aanpak, en waren verschillend van karakter. De tweede, en zeker de derde gespeelde prelude kregen door de fraaie registraties en het puntige spel een boeiende vertolking. Piet Post, die naast cantor—organist ook componist is van kerkmuziek be sloot zijn programma op het kostelijk klinkende Frobenius orgel met twee eigen' composities uit de serie „Muziek voor de Eredienst" (uitgave Ars-Nova te Goes). In de vijfdelige partita over het be kende lijdenslied „Leer mij, o Heer Uw lijden recht betrachten", beluisterden wij een gedegen compositorische op bouw die hier en daar verwantschap heeft aan de duitse school van David, Pepping Distier e.a. en aan zijn oude leraar wijlen dr. Anton van der Horst. Vooral in de vierde partita kwamen diens muzikale ideeën sterk naar voren. Deze ingetogen ritmische bewerking heeft ons beslist bekoord. Een prachtig sluitstuk was Post zijn fris geschreven driedelige partita op het mooie Paaslied „Christus onze Heer verrees". Het bril jante pre - en' postludium kregen een prachtige vaart in de tempo's en rit me. Het werd een boeiend slot van dit „orgeluur". T. Stolk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1