ruidei* Uitbreiding Volkeraksluizen van weenen Massale boomaanplant nabij sluizencomplex bij Stellendam Het Dienstencentrum staat open voor alle bejaarden uit de gemeente Vermageren Vuurwerk De vier generaties Hanenberg Middelharnis k Sommelsdijk Restaurant „lonbré" modehuis 43e jaargang Vrijdag 26 maart 1971 No. 3973 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE (IRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAITOSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tvoeenuud per weekdinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 4,-^ PER KWARTAAL, ADVEHTENTIEa>RIJS 17 cent peir xam. BI) oo&tract speciaal tailel Officiële opening werd woensdag door burg. Van Es verriciit EETKAMER STOELEN in skai - in stof - in vele modellen - in vele prijzen. W0NINGINRICHTIH3- Zondagsdienst artsen VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Mddelharnis INGEZONDEN i^ Boyw van (derde) schytsiyisy inlaatsluis en jaciitensluis in voorbereiding dirksland tel: 396 De aanplant in volle gang. POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 Na 5.30 uvir (01870) 33 02 Giro 167B30 De goede verstaanders die woensdag middag aanwezig waren bij de officiële opening van liet Dienstencentrum voor bejaarden te Middelharnis zullen be grepen hebben dat deze plechtigheid voor het Stichtingsbestuur niet het ein de van de activiteiten betekent maar dat hét slechts een adempauze was in het boeiende werk dat haar nog wacht. Ook burgemeester van Es die de opening verrichtte en bijzonder sympathiseert met het werk t.b.v. de (elfhonderd!) be jaarden in zijn gemeente stimuleerde liet bestuur door te gaan. „Al wat men voor zichzelf doet is nutteloos, al wat men voor een ander doet heeft waarde", zo citeerde de burgemeester H.M. de Koningin. Het bestuur bleek daar hele maal toe bereid: „Weldoen en niet meer omzien" liet ze bij monde van haar voorzitter dhr. P. Tieleman weten. Door verschillende sprekers werd er aan herinnerd wat er heeft moeten ge beuren om het fraaie gebouw tot stand te brengen maar tegelijkertijd kon erop gewezen wat er met de stichting daar van mogelijk geworden is. „De pijnlijke afgeslotenheid van het maatschappelijk contact kan ermee voorkomen worden" wees burgemeester van Es als punt van grote waarde aan; „de gedachte dat de bejaarden hun eigen woon- en leefkli maat 20 lang mogelijk moeten behouden vat steeds meer post, vanuit een voor ziening als het Dienstencentrum kunnen ze daarbij dan een zekere service-verle ning ondergaan", argumenteerde dhr. van Es. Burgemeester van Es benadrukte dat het Dienstencentrum, anders dan het „Diekhuus" veel meer heeft dan het ka rakter van een bejaardensociëteit waar bij spr.! dacht aan allerlei vormen van hulpverlening, spreek uren van de be- jaardenconsulente, diëtiste, het beoefe nen van bejaardengymnastiek, het vol gen van cursussen, het samenkomen om te luisteren naar godsdienstoefeningen via de kerktelefoon en gewoon het ge zellig samenzijn. Als ideaal zag spr. een gebundelde dienstverlening vanuit het Centrum waarbij ook aan de verstrek king van warme maaltijden zou kun nen worden gedacht, al zal het taken pakket nooit gelijktijdig kunnen worden uitgevoerd. Hulde bracht de burge meester aan het Bestuur van de Wo- "'igbouwver. dat de bouw mogelijk ■''}"akte, aan het bestuur van de Stich- jing Maatschappelijk Werk en niet in nci laatst aan het bestuur van de Stich- tmg Dienstencentrum die het in haar opzet zonder enige ervaringscijfers moest stellen. „Een belangrijk besluit" vond dhr. van Es de aanstelling,van de oejaardenconsulente mej. Warnaer en spr, verheelde niet er trots op te zijn Ml. er in Middelharnis nog mensen zijn aie op basis van vrijwilligheid belang rijke taken willen vervullen, „Dit is waarlijk geen taak voor zweverige dwe- perds maar typisch voor bewogen rea listen", onderstreepte dhr. van Es die tenslotte de wens uitsprak dat het Dienstencentrum intens en met veel enthousiasme voor en door veel bejaar den gebruikt zal worden. Een stevige handdrulï met dhr. Tieleman bekrach tigde dat de officiële opening daarmee een feit was. Sinds 1966. Dat er al sinds medio 1966 aan het stichten van een Dienstencentrum werd gedacht bleek uit de woorden van de heer H, Stuurman, voorzitter van de Woningbouwvereniging „Middelharnis",, Tussentijds werd het daartoe vervaar digde plan door de Prov. directie van tafel geveegd maar toen de Stichting Maatschapp. werk zich bereid ver klaarde de exploitatie op zich te nemen kwam er opnieuw een mogelijkheid. Op initiatief van burg. van Es werd een nieuwe Stichting gevormd en nadat de voorbereiding zo'n kleine 3 jaar had ge- duui-d kwam de bouw in 19 maanden gereed. „Het gezin dat u gaat huisves ten kan ons als woningbouwvereniging nooit groot genoeg zijn", gaf dhr. Stuur man te kennen. Hij bood de Stichting een fraaie plant voor in de hal en en kele dam- en schaakspelen aan. Vervolgens werd namens de Stichting voor Maatschappelijk Werk gesproken door dhr, Philibert. Hij sprak een. ge lukwens tot de Stichting en ook tot mej. Warnaer van wie hij hoopte dat ze gediplomeerd bej. consulente als ze is met grote inzet van haar krachten haar werk gaat beginnen, bij wijze van paradox verklaarde dhr. Philibert dat mej. Warnaer ook gediplomeerd jeugd werkleidster is. Hij bood het Stichtingsbestuur een bloe- menbak met planten aan met het uit spreken van de wens dat zowel het werk van de Stichting zowel als de bloemen- bak tot iets groots zullen mogen uit groeien. Voorts werd nog gesproken door de 72 jarige heer J,, Auperlè namens de Be jaardenbond afdeling Middelharnis - Sommelsdijk, Dhr, Auperlè noemde zich een „vaste klant" van het Diekhuus en hij maakte er geen geheim van het zeer te betreuren dat hij mej, Warnaer daar niet meer zal treffen, „U laat er veel vrienden achter maar u maakt hier wel weer nieuwe", verzekerde hij haar. Dhr. Auperlè bood het Dienstencentrum en kele spelen aan. Ook mej, den Boer bracht namens de N.C, V.B, de gelukwensen over. Zij toonde zich bijzonder ingenomen over de accomodatie van het centrum en over het feit dat er zoveel voor de oudere medemens wordt gedaan. ,,Heel veel succes en Gods zegen op uw werk" wenste ze het Stichtingsbestuur toe. Tenslotte werd nog gesproken door dhr. L,i V, d, Welle die als hoofdaanne mer het Centrum heeft gebouwd in op- draclit van de woningbouwver. Hij bood het Stichtingsbestuur de geplaatste vlaggemast met wapperende driekleur aan. Architectenbureau Fris en Born bood daarom een fraaie electrische klok aan. Dankwoord. De bijeenkomst werd daarop door de voorz. van het Stichtingsbestuur dhr. P. Tieleman met een hartelijk dank woord besloten. Dank bracht hij aan de burgemeester en het gemeentebestuur voor de getoonde bereidheid voor het eerste jaar de exploitatiekosten voor re kening van de gemeente te nemen en dhr, Tieleman hoopte ook in het vervolg op prettige contacten i,v,m, te vragen subsidieverlening. Dank bracht dhr. Tle- Mej. Warnaer (links) maakte na dé officiële opening gauw een babbel tje met de Diekhuusdeputatie. De heren vinden het wat jammer dat ze daar vertrok. Van links naar rechts dhr. Auperlè, dhr. Groene- veld, dhr. Camphens en dhr. Rotsma. leman voorts aan het bestuur van de woningbouwver, voor het voortreffe lijke samenspel, de overige sprekers en spreekster werden beantwoord en de Raiffeisenbank en de Fa. Reehorst wet- den bedankt voor de giften die werden ontvangen,, Mej, Warnaer die door dhr, Tieleman in haar werk werd geïntrodu ceerd werd tenslotte de „juiste vrouw op de juiste plaats" genoemd. Het Dienstencentrum is geopend! -^ Houdt U van varkenshaas met saus Robert. OUDE TONGE Van zaterdag 27 maart t:m. maandag 29 maart Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter Dogteroni, tel. 2121, Sommelsdijk, Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 01877-1262, Dirksland, Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Kramers, tel, 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel, 01875-301, Nieuwe Tonge. ZANDAGSDIENSTEN TAJNTDARTS.EN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Wolters van 11-11,30 uur, Ouddorp. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Stolk, tel, 1500, b,g,g, 1767, Wit Gele Kruis Stad, Den Bommel, Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel, 01871-312, b,g,g, 534, Den Bommel, Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t,m, maan dagmorgen 8 uur zr, den Hollander, tel, 01874-532, Goedereede: Zaterdag heeft dienst zr. Lamfers, zondag en maandag zr. Pais, avonddienst zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-1281, Dirksland. Geachte Redactie, Het artikeltje in Uw blad van 23 de zer, over gewichtsverlies door veel fiet sen, heeft mij aan het rekenen gezet. Volgens dit artikel zou een gefietste afstand van 22 kilometer een afname in gewicht veroorzaken van 730 gram. Als jongen van zestien werd ik een soort „werkstudent": vier dagen per week werkte ik op goed 12 km„ van- huis, de andere twee dagen soms wel eens driemaal per week bezocht ik een cursus op 35 km, van huis. Al die afstanden legde ik per fiets af. Voeg daarbij nog wat kleinere afstan den, reken op 50 werkvi/eken per jaar en 40 cursusweken, en dan komt er een jaartotaal van rond 11,000 km. Dit be tekent 11,000 22 500 X 730 gram, of wel per jaar een afname van gewicht van 365 kilo. Ik heb dat fietsen zes jaar volgehouden. Conclusie: ondergetekende zou als halfwassen olifant zijn gaan fietsen. Voorshands wilde ik maar aannemen dat vermageren alleen mogelijk is door minder eten. Met dank voor de plaatsing, M, A, Korbijn Kolfweg 25, Oude Tonge, NOOT VAN DE REDACTIE: Het rekensommetje van dhr, Korbijn zou misschien op kunnen gaan wanneer hij in al die jaren niet gegeten zou heb ben. Dat heeft hij natuurlijk wel ge daan en wanneer hij het aantal door fietsen verbruikte calorieën aftrekt van het aantal geconsumeerde calorieën dan behoeft de bewering in ons blad van j,J, dinsdag er heus niet ver naast te zijn. Overigens hebben we die gegevens ook niet uit eigen waarneming evenmin als het onderstaande bericht waarbij we bij voorbaat een vraagteken zetten. Reac ties van varkenshouders zullen welkom zijn In .de landbouw wordt reeds vele ja ren vuurwerk gebruikt om vogels te I verjagen, teneinde schade aan het gewas te voorkomen. Het viel de Kon, Ned, Kunstvuurwerkfabriek A, J, Kat te Lei den (in Nederland de grootste op dit ge bied) op, dat ook buiten het seizoen vraag naar die knallende vogelver schrikkers bleef bestaan. Wie schetst de verbazing, toen men ontdekte dat dit vuurwerk werd gebruikt bij varkens fokkers. Bij bepaalde ziekteverschijnse len lieten zij de varkens de explosieve vulling van de vogelverschrikkers eten en zie, binnen korte tijd tierden de var kens weer als voorheen. Vermoedelijk maar dat blijft een open vraag is de gunstige werking te verklaren door het aluminiumpoeder, onderdeel van de vulling. De geschiedenis vermeldt niet of de varkenshouders in de buurt van op deze wijze gecureerde varkens voor zichtig moeten zijn met vuur. DIA INGEZONDEN: Een abonnee van ons blad die in de directe omgeving van de 90 jarige heer Hanenberg woont (zie ons dinsdagnum- mer) schreef ons een briefje waarin ze attendeert op de verzorging die de oude baas ook geniet van de familie Kievit. Vooral mevr. Kievit doet veel voor de Het sluizencomplex Volkerak te Wil lemstad zal een belangrijke uitbreiding ondergaan. Deze zomer kan de aanbe steding worden verwacht van een schut sluis voor de duwvaart, een inlaatsluis en mogelijk een jachtensluis, een en an der in gewapend beton. Over de te ma ken sluizen zal een overbrugging wor den gebouwd in voorgespannen beton. De directie „Sluizen en Stuwen" van Rijkswaterstaat te Utrecht is met de uitvoering belast. Bij de twee aanwezige sluizen voor de scheepvaart zal nu een derde sluis worden gebouwd, die wordt aangeduid als duwvaartsluis met een nuttige leng te van 320 m, en een breedte van 24 meter, voorzien van twee sluishoofden. De afmetingen zijn gelijk aan de twee andere sluizen. De jachtensluis, ook met twee sluis- lioofden, krijgt een nuttige lengte van 142 m. en een breedte van 16 meter. De inlaatsluis wordt ongeveer 22,50 m lang en krijgt vier openingen van 34 meter, welke ieder afzonderlijk door BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 een stalen schuif kunnen worden afge sloten. De sluizen worden gebouwd in twee afzonderlijke bouwputten, die reeds aanwezig zijn. De te maken overbruggingen zullen bestaan uit totaal 12 overspanningen van 38 m. met een breedte van gemid deld 53 meter,. Het verkeer over de Vol- kerakdam zal tijdens de bouwwerk zaamheden die op 4 jaar is gepland, nor maal doorgang moeten kunnen vinden. Hiervoor zijn drie hulpbruggen nodig met ieder één rijstrook. Voor deze bouw moeten duizenden kubieke meters beton en meer dan drie miljoen kubikemeters grond- en bag- gerwerk worden verwerkt. oude heer Hanenberg, ze brengt hem nu al dertien jaar lang zijn schone was, ze herstelt wat stuk is en ze zorgt voor het „bakje koffie". Graag hebben we deze toevoeging hier vermeld,, Van de zijde van de f am, Hanenberg werd nog gevraagd te vermelden dat dhr. Jacob Hanenberg niet de enige zoon is maar dat de 90 jarige zeven kinderen heeft. -------o-------1 DRS. R. ZIJLSTRA KOMT NAAR MIDDELHARNIS In het kader van een grote verkie zingspropaganda waarbij op maandag 5 april geheel ons eiland zal worden be trokken hoopt het Tweede Kamerlid Drs. R. Zijlstra, landbouwspecialist van de A.R.-fractie, tevens voorzitter van de C.B.T.B. 's avonds om 7.30 uur te spre ken in het gebouw „Jeugdhaven" te Middelharnis. Nadat hij gesproken heeft zal er gelegenheid zijn tot debat. Nu de problemen rondom het land bouwbeleid, zozeer in het middelpunt van de belangstelling staan en in deze dagen zelfs geleid hebben tot allerlei on beheerste en onverantwoorde geweld daden zou het ons niet verwonderen wanneer Drs. Zijlstra op dit gebied ui terst deskundig, zal spreken voor een groot en aandachtig gehoor. Een van de plannen tot inrichting van het Zuiderdiep wordt sinds kort verwe zenlijkt sinds werknemers van een aan nemingsmaatschappij uit Vi'illemstad be zig zijn met de aanplant van zo'n 160.000 jonge boompjes. Straks zullen ze een groengordel van formaat vormen tussen het Zuiderdiep en het Industrie terrein, de nieuwe vissershaven en een stuk kunstmatig duin., De groenvoorzie ning is opgenomen in de inrichtings- schets voor het Zuiderdiep dat is gepro jecteerd tussen Stellendam en Goeree- Havenhoofd, goeddeels aan de overzijde van het Zuiderdiep. Het aan te leggen recreatiegebied zal een afwisselend karakter krijgen, het is in een drietal grote terreinen onder te verdelen. In het kunstmatig aangeleg de duin tot een hoogte van 11 meter zijn duinpannen en duintoppen aan gelegd. De beide andere terreinen zullen royaal in het groen komen. De aanplant vindt op verschillende hoogtes plaats waardoor een glooiend terrein wordt verkregen. Er wordt rekening gehouden met de bouw van een restaurantje en van een aanleghaventje voor kleine scheepjes. Ook komt er een uitkijktoren van 10 meter hoog. De aanplant. In de massale boomaanplant krijgt opnieuw een onderdeel van de plannen gestalte. Het planten gebeurt met be hulp van een machine die door drie mensen wordt bemand. Wanneer de vol ledige capaciteit kan worden benut kan per dag een hectare worden volgezet, en dat zijn toch altijd nog zo'n tienduizend stekjes. Het terrein dat moet worden ingeplant is 16 ha groot. Door elkaar worden 8 soorten geplant waaronder de zwarte els, de inlandse eik, de berk, veldes doorn, de veldes iep, de Prumus padus, de Esdoorn en de populier, Rond om dit bos in aanleg komt een groen singel van weer andere soorten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1