Jaarvergadering Rode Kruis Ooitgensplaat Opa I. Hanenberg (90) de oudste van 4 generaties Raiffeisenbank 19 Boerenleenbanlc TELEURGESTELD;^ RUIL ZE IN|: W. RIKKEN N. 'de bank voor iedereen Kolonne werd gebruik ambulance toegezegd Voortreffelijk concert van „Ons Koor" OOK VOOR I GRAMMOFOON- I PLATEN I J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Sommelsdijk 50 miljoenste paar van nieuwe handschoen-automaat ROBOT MET 2805 HANDEN HELPT VREDESTEIN „HANDIES" PRODUCEREN lig.3 Nieuws uit Zeeland OVER UW 5'V ZIG-ZAG NAAIMACHINE? .'.-'•■voorde-,;l:--^;; moderne PFAFF .r zig-zag: lichtgewicht Wij ruilen allo merkefT,Jrt,| ook vreemde 1. ■'-':?. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 23 maart 1971 Het moet wel goed sparen bij ons als 5 miljoen mensen dat al doen Sparen Is een vertrouwenskwestie.Bijna de helft van alle Nederlanders vertrouwt z'n spaargeld toe aan de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. Dat zegt toch wel wat. Dat bewijst duidelijk, dat wij met recht de bank voor iedereen zijn. Voor het gezin, dat wat wil overhouden voor 'later'. En voor de zakenman, die graag 'n reserve achter de hand wil hebben. Voor iedereen. Kom gerust eens met ons praten. Wij adviseren u graag de spaarvorm, die het beste bij u past. Daar nemen we de tijd voor. We weten immers hoe belangrijk het voor u is. Dat weten we uit ervaring. Uit onze ervaring met 5 miljoen spaarders. 2900 vestigingen Om meer bezoekers te trekken op de Jaarvergadering van de AM. Ooitgens plaat van het Ned. Rode Kruis, had het bestuur gemeend een attractief pro gramma samen te stellen en verzocht daartoe het Mannenkoor „Ons Koor" uit Middelharnis - Sommelsdijk, diri gent de heer Gerrit Zoon. Het mocht evenwel niet helpen, de belangstelling ■was maar matig (totaal 60 personen) en gezien de populariteit die het koor ge niet kurmen wij de opkomst als „slecht" kwalificeren. Ook de voorzitter burgemeester W. M. V. d. Harst had gehoopt op een volle zaal, zoals hij in zijn openingswoord liet blijken. Aan de bovenste plan. Van de ingekomen stukken was een brief van het hoofdbestuur een der voornaamste, n.l. het bericht dat de afd. Ooitgensplaat ook in 1970 de beste op brengst boekte tijdens de campagne. De afdeling kwam met 332,4''/o van het streefbedrag op de eerste plaats in Zuid-Holland en op de vierde plaats in Nederland. Het is de 13e keer dat de afdeling boven aan de ranglijst staat als nummer één. De netto opbrengst was te Ooitgensplaat, plus de buurtschappen 2526,—.1 De lectuurhuisjes brachten in 1970 op 1266 kg tijdschriften en 407 stuks boe ken. Het rangnummer werd 85 (in 1969 93). Kwart eeuw. Bij de leden en kolonisten is er te vredenheid over de gang van zaken. Volgend jaar bestaan we 25 jaar, aldus de voorzitter en wij zullen daar in het bijzonder bij stil staan. De voorzitter deed ook verslag over de gang van zaken van de aktie „Ahoy" ten bate van het nieuwe hospitaalschip J. Henry Dunant". De nieuwe boot komt begin 1973 in de vaart en niet in 1972 zoals aanvankelijk de bedoeling was. De notulen van de vergadering in 1970 werden gelezen door de wnd. se cretaris P. in 't Veld C.z. en aldus vast gesteld. In de kascommissie 1971 wer den benoemd de heren P. van Oorschot en W. A. vj d. Welle en mevr. A. v. Dam -de Vos (reserve). Namens de kascommissie 1970 deed de heer P. van Oorschot verslag en advi seerde tot goedkeuring. In het bestuur werden herkozen de dames M. L. Geerts en H. Kobus-Jor- daan en dhr. P. in 't Veld C.zn., die al len hun herbenoeming aanvaarden. Waardering voor donors. Aan verschillende personen werd de Landsteinerpenning voor het afstaan van 5 X bloed uitgereikt t.w. de heren: A. V. d. Vliet Cz.; J. J. Vervloed (Acht- huizen); H. de Jager (Langstraat); M. A. Huibrechtse (Achthuizen)Joh. van Dijk (Den Bommel); H. de Bonte Cz. en mej. C. Boenders (Achthuizen) .1 De uitreiking ging gepaard met een oorkonde. Een thermometer voor het afstaan van 10 X bloed ging naar mevr. E. Kor- tew^eg-de Kw^aasteniet; de heren J. H. van Oostende Wz.; J. van Putten Hz. en C. van der Welle Az. Een asbakje voor het afstaan van 15 x bloed ging naar de heren H. J. Bom; H. de Vos Pz.; Jac. de Ruiter Ez.i en mevr. N. Brands-de Boet (Achthuizen). Aan mevr. A. van Dam-de Vos werd een lepeltje uitgereikt omreden dat zij 5 X heeft gekoUekteerd. Rondvraag. In de rondvraag vertelde dhr. P. van Oorschot, dat de Fa. Visbeen te Lang straat een abulancewagen heeft aange schaft en dat dhr. Visbeen heeft toege zegd dat bij oefeningen door de kolonne deze wagen als hulpmiddel mag worden gebruikt. De voorzitter aanvaarde zeer gaarne deze toezegging en zal ook infor meren naar het doel waarvoor deze wa gen zal worden gebruikt. Over het bepalen van de bloedgroep van niet-kolonneleden vroeg de heer KI. Birkhoff inlichtingen. Vorig jaar kwam deze zaak ook ter sprake op de jaarver gadering.! Volgens mevr. Geerts is er bij de laatste bloedafname van 20 perso nen de groep vastgesteld en het ligt in de bedoeling dat er ieder jaar zo'n 20 personen hiervoor in aanmerking ko men. Daar er deze avond verschillende donors niet aanwezig waren om hun landsteinerpenning af te halen, speciaal die van Achthuizen en Langstraat, stel de dhr. KI. Birkhoff voor om deze in het vervolg even met een auto te halen en terug te brengen. De voorzitter zegde een en ander toe. Dit jaar is de vergadering aangekon digd per advertentie. Dhr. Joh. Birk hoff vond deze manier niet zo persoon lijk en zou weer over willen gaan naar de circulaire die huis-aan-huis wordt bezorgd. Hierover werd even gediscusi- eerd, want vorig jaar (toen er circulai res zijn rondgebracht) was de opkomst ook slecht en bedroeg het aantal 23 per sonen. Zelfs zijn er dit jaar aan onge veer 50 personen een persoonlijke uit nodiging per post verzonden en van de ze 50 -waren er ook maar een paar ter vergadering. De voorzitter zegde toe de ze zaak in het bestuur te zullen bespre ken. Hierna sluiting van de officiële vergadering. Lof voor „Ons Koor". Na de pauze concertreerde het Man nenkoor „Ons Koor", o.l.v., dhr. Gerrit Zoon. Een twaalftal nummers werden voortreffelijk uitgevoerd, zowel in het klassieke als in het populaire genre. „Ons Koor" vond een aandachtig gehoor en een dankbaar publiek, dat na elk nummer hartelijk applaudiseerde. Dat is tenminste „kunst" en niet dat gejengel en gejank dat men tegenwoordig zo hoog roemt. Dat laatste heeft niets met enige kunst te maken, aldus hebben wij dhr. Otto de Vaal eens horen zeggen op een solistenconcours enkele jaren geleden, alhier in „'t Centrum" gehouden. De burgemeester dankte de heer Zoon en „zijn" koor heel hartelijk voor deze avond. „U bent", aldus de burgemeester, „van de grote centrum-gemeente afge daald naar een dorp in het oosten en u hebt dat spontaan gedaan". Hij bood de heer Zoon een asbak aan met het Rode Kruis-embleem. Dhr. Van der Harst vond dat de „thuisblijvers" veel hebben gemist. Dhr. Zoon dankte voor de vrien delijke woorden en verraste de gasten met een toegift, het bekende „Edel weiss", wat hogelijk werd gewaardeerd. NIEUWE TONGE Onze vroegere plaatsgenoot dhr. W. Ar- keraats (kand. theoL), hoopt op zaterdag 3 april v.m. 10 uur zijn proefpreek te houden in de Leeuwenbergkerk te Utrecht. ledere belangstellende wordt tot het bijwonen van deze dienst uitge nodigd. Bij genoegzame deelname rijdt er een bus. Men kan zich daarvoor uiterlijk tot zaterdag 27 maart opgeven aan de pastorie.] OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. zaterdagavond half acht hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan student Koster van Yerseke. Hevea, het Vredestein bedrijf te He veadorp, heeft thans een enorm appa raat in gebruik dat volledig automatisch „handles" (de nieuwe naam voor huis- houdhandschoenen) produceert. De ver nuftige machine heeft 2805 handen en werkt zo perfect als een robot. Deze veelhandige hulp, die het handen-te- kort bij Hevea enigszins verlicht, zal continu in bedrijf zijn. Dezer dagen bereikte Vredestein/He- vea een mijlpaal in haar geschiedenis: de productie van het 50 miljoenste paar handles. Technici van Vredestein completeer den het electronisch bestuurde apparaat onlangs met een uniek mechanisme dat de handles van een gerold randje voor ziet ter versteviging van de manchet. Voorheen geschiedde ook deze bewer king door operators die hiervoor het vereiste gevoel in de vingers moesten hebben. werking van het apparaat of hoe handles ontstaan In de 100 m lange handschoen-auto maat draaien 33 units rond met elk 85 handen. Deze, in totaal 2805 handen, ge maakt van het beroemde Rosenthal por selein, worden gedompeld in een vloei bare latex (zie fig.. 1). De latex hecht zich als een film aan de porseleinen handen, die vervolgens een roterende beweging in verwarmde lucht maken om de latex gelijkmatig te verdelen (zie fig. 2). Daarna worden de aldus gevorm de handles voorzien van een katoenen vlokvoering. Dit geschiedt in een ruim te waarin uiterst fijne vlokjes gebleekt katoen rondwervelen die zich vastzet ten op de latex. Tenslotte worden de handles die nog steeds om de porselei nen vormen zitten, in een verhitte tun nel gevulcaniseerd. Afhankelijk van het programma krijgen de handles een strech- of rolrand manchet. Ook het reinigen, drogen en voor- warmen van de vormen voor een vol gende productiegang gaat geheel auto matisch. Alleen de kwaliteitscontrole vertrouwt Vredestein-Hevea niet aan rabot-achtige apparatuur toe, dit doen charmante controleuses (zie fig. 3). De krasse Jan Hanenberg uit de Dub bele Ring te Sommelsdijk vindt zichzelf geen man om in het Rusthuis te zitten al vindt hij het prachtig dat die voor ziening er Is. Vandaar dat hij gisteren zijn 90ste verjaardag vierde als alleen wonende. „Ik woon al 11 jaar alleen en zolang Ik nog kan kruipen blijf ik dat doen", heeft de oude baas zich stellig voorgenomen. Weliswaar is hij alleen wonend maar dat betekent niet dat hij aan zijn lot overgelaten zou zijn, inte- gendeeL Zaterdagmorgen was hij op bezoek in Wildemanstraat 10 te Sommelsdijk om daar met 4 generaties Hanenberg op de foto te gaan. Zelf is hij 90, zijn zoon Ja cob Hanenberg is 58 jaar, diens zoon Jan de 3e generatie is 33 jaar en de 4e generatie Jacob Hanenberg uit Nieuwe Tonge is 12 jaar en leerling van de Lagere Landbouwschool te Sommels dijk. Over het natje en het droogje heeft opa Hanenberg niet te klagen. Elke mor gen drinkt hij wel ergens zijn „bakje", het middagmaal wordt hem door een kleindochter gebracht, mevr. Hanen- taerg-Noordijk terwijl deze ook een wa kend oogje in het zeil houdt. Aan ieder die het horen wil vertelt de krasse 90 jarige hoe het vroeger alle maal is gegaan. Al op zijn 9e ging hij de boer op voor 15 cent per dag, vervol gens werkte hij 36 jaar lang bij een en dezelfde baas om daarna een eigen be drijfje te beginnen. Die verhalen wor den ook opgehaald wanneer hij weer met leeftijdgenoten op een bankje in de WOLFAARTSDIJK Beroepen. Op de laatst gehouden vergadering der Ger. Gem. werd tot herder en leraar beroepen ds. C. de Rid der te Nunspeet. zon kan zitten, ook daarom is het ko mende voorjaar hem zeer welkom. NAAIMACHINEHUIS Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. (01640) 3 58 78 BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnummer 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2