van weenen Verolme laat morgen olie-gigant te water vier levende jongen! Ook CAAGO Middelharnis gaat deel uitmaken van GEBECO-Zuidwest Een ons sigaretten kost tien gulden Majoor de Vries in jaarverslag: Sommelsdijk Oyde Tonge's bejaardenicoor geeft uitvoering Toggenburger geit levert unieite prestatie: Restaurait „ïondré 43e jaargang Vrijdag 19 maart 1971 No. 3971 CHR. SIREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS i,^ PER KWARTAAIi ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per jam. Bi] contract speciaal tartef. Een secretaire voor de studerende zoon of dochter, maar ook voor de papieren van Pa. "yifÓNÏNGÏNRÏCHT»t*«, modehuis dirksland tel: 396 VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis POSTBOX e - MIDDELHAENIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Td, (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 02 Giro 167930 Criminaliteit stiigt onrustbarenil Majoor S. de Vries, commandant van liet District Dordrecht van het Korps Rijkspolitie heeft in het verschenen jaarverslag een oorzakelylc verband geconstateerd tussen het gebreli aan personeel en de toename van de crimi naliteit. „Het ligt voor de hand dat de ze constatering juist is vooral omdat in een groot aantal uren van de nacht nauwelijks van politietoezicht kan wor den gesproken", zo wordt daarin opge merkt. De organieke sterkte van het district Dordrecht bedroeg in het ver slagjaar 415 man, de bevolkingsaanwas wettigt een uitbreiding met 15 man. Het overbezet-zijn van de manschappen Wijkt wel uit het feit dat in 1970 aan het personeel 20.298 overuren werden uitbetaald, wellicht blijkt dat overbe zet zijn ook uit het laantal ongevallen met politievoertuigen, in 49 van de 87 voorgekomen ongevallen ging de be stuurder van de politiewagen niet vrij uitj Onrustbarend. De stijging van de criminaliteit in het afgelopen jaar wordt door majoor de Vries onrustbarend genoemd. Een meer moderne aanpak, inzet van beter mate rieel en meer personeel zijn wensen die z.i, op korte termijn gerealiseerd zullen moeten worden wil de stijgende crimi naliteit een halt kunnen worden toege roepen. „Het is aldus majoor de Vries waarachtig geen eenvoudige taak het politieambt voor jongelieden aantrekkelijk te maken. Wil men op den duur het politieapparaat op peil houden, dan zullen en de overheid t.a.v. het scheppen van goede arbeidsvoor waarden en het politiepersoneel zelf door goede propaganda en wervingsac tiviteiten hiertoe veel kunnen bijdra gen". „Gelukkig verschijnsel". Toch kan majoor de Vries in zijn jaarverslag nog van een gelukkig ver schijnsel gewagen. Dat betreft een ge constateerde vermindering van het aan tal overtredingen van artikel 26 W.V.W, het onder invloed besturen van een mo torrijtuig. Toch kwamen er in de groep Middelharnis nog 13 van die gevallen voor, in de groep Goedereede 5 en in de groep Oostflakkee 4. In Middelharnis bleek er ook stevig te zijn doorgereden daar waar een maximum snelheid van 50 km geboden werd, er werden daar voor in Middelharnis 67 processen-ver baal opgemaakt, in Goeree 35 en in Oostflakkee 31. In het district Middel harnis vielen in 1970 bij verkeersonge vallen 5 doden, in Goedereede 1 en in Oostflakkee eveneens 5, het aantal aan rijdingen in deze groepen bedroeg resp. 203, 111 en 110. Op Goeree-Overflakkee werden ook een aantal verkeersmis- drijven gepleegd, 9 personen reden door na een aanrijding, 3 werden verbali- seerd omdat ze reden terwijl hen de rijbevoegdheid was ontzegd, in 11 geval len was na een aanrijding sprake van dood of ernstig letsel door schuld, 1 joy rider werd gegrepen en 22 maal werd proces-verbaal opgemaakt terzake van het rijden onder Invloed, 13 daarvan in Middelharnis, 5 in Goedereede en 4 in Oostflakkee. Verontrustend. Als „zeer verontrustend" wordt de vermeerdering van het aantal diefstal len met 24,3% vermeld. Van de 32 ont vreemde auto's zijn er 8 niet terug ge vonden, voorts werden 3 caravans, twee tweewielige motorvoertuigen, 215 brom fietsen en 134 fietsen ontvreemd. Van het aantal diefstallen kon 22,4"/o worden opgelost, 77,6»/o bleef tot dusver onop gehelderd. Ook het aantal diefstallen met braak, inklimming enz. vertoont wederom een stijging. Daarentegen liep het aantal zedenzaken terug van 128 tot 101, 36 daarvan konden niet worden opgelost. BOUWMATERIALEN Düksland Teletoon 1333 Op vrijdag 2 april hoopt het bejaar denkoor van Oude Tonge een uitvoe ring te geven in de recreatiezaal van het bejaardencentrum. Het koor waar van het oudste lid 75 jaar en het jongste lid ook boven de 60 is werd vorig jaar augustus opgericht; het wordt gediri geerd door dhr. Luchtenburg uit Nieu we Tonge die daar ook de zangver. „Apollo" dirigeert. De avond begint om half acht, iedereen die belangstelling heeft is er hartelijk welkom.i Zaterdag 20 maart, 's morgens om plm. kwart voor negen, glijdt er een mammoettanker van de helling van de werf van Verolme op het eiland Rozen burg, die de lengte bezit van twee-en- een-half maal de lengte van het voet balveld van Feijenoord. De ruim 343 meter lange „Chevron Kentucky" behoort tot de grootste in het bouwprogramma, waaraan men eni ge jaren geleden begonnen is en dat de tankervloot in 1974 verdrievoudigd zal hebben. Dit ambitiues expansie-programma omvat de bouw van 23 tankers. Deze reuzentankers zullen de flexibiliteit van het vervoer van ruwe produktie van „de bron" naar de zich snel uitbreidende Europese markten, de markten van Oost -Canada, de V.S. en elders op de we reld vergroten. Drie volksliederen. Het machtige schouwspel dat precies 55 seconden zal duren, bezorgt het Ro- zenburgse muziekkorps notenvol werk. Als Gerda Gijzen de doopster, Mrs. W. C. Smith, de echtgenote van de presi dent van de Standard Oil Company (Ky), bloemen aanbiedt, speelt men het oude Amerikaanse lied van Stephen Foster „My old Kentucky Home", omdat de oliegigant is genoemd naar het land van ranches, tabak en whisky. Het is de staat, waar de eerste Amerikaanse pre sident Abraham Lincoln werd ge- boren.i Voor de Amerikanen is Kentucky ver der de „Bluegrass State" ofschoon het blauwe gras alleen maar blauw is ge durende een paar weken in het voor jaar en de staat van het drankje „mint julep". U.D.I. speelt verder niet alleen .Ame rica, the Beautiful" maar ook niet min der dan drie volksliederen achter elkaar, zodra de mammoet water heeft ge proefd, het Liberiaanse, het Amerikaan se en het Nederlandse volkslied.' Voor het eerst mag het muziekkorps plaats nemen naast de hoge gasten op de kop van de helling, omdat zij op de begane grond nooit iets van de tewater lating konden zien. Opengesteld voor publiek. De werf is opengesteld voor het „gro te publiek" en er is voldoende parkeer ruimte voor auto's. De ingang voor het publiek is bij res taurant „Home Port", de genodigden gaan door de hoofdingang van de scheepswerf. J.l. vrijdag 12 maart hebben de leden van de studiecommissie tot oprichting van de Coöperatie CEBECO - ZUIDWEST elkaar de handen geschud toen dui delijk was dat de ledenvergaderingen van de 11 daartoij betrokken coöperaties positief hadden beslist op het gedane fusievoorstel. De ledenvergadering van de CAAGO te Middelharnis die in hotel Spee werd gehouden maakte daar geen uitzondering op met als gevolg dat ook deze Coöp. Aankoop en Afzetvereniging Goeree-Overflakkee deel uitmaakt van de nieuw te vormen overkoepelende Coöperatie CEBECO - ZUID - WEST. Met een elftal coöperaties zal ook CEBE CO Rotterdam in deze nieuwe concentratie deelnemen; de nieuwe coöperatie zal alle zakelijke activiteiten van de verenigingen overnemen. De verenigingen zul len overigens wel blijven voortbestaan, ontbinding daarvan werd een te abrupte ingreep in de historische ontwikkeling van deze verenigingen gevonden. Slechts een drietal coöperaties nemen geen deel aan de fusie, wel hebben zij een zake lijke relatie met de nieuwe coöperaties d.m.w. een z.g. B lidmaatschap. De coö peraties die wel bij de oprichting van CEBECO - ZUID - WEST betrokken zijn zijn de volgende: Coöp. Eendracht Maakt Macht W.A. te Hellevoetsluis; CAAGO te Middelharnis; Coöp. „De Hoekse Waard" G.A. ie Pïj'ttershoek; Coöp. Landbouwbelang v. West Zeeuwsch Vlaanderen te Axel-Sassing; Coöp. West Noord Brabant G.A. te Fijnaart; Coöp. Eiland Walcheren, Middelburg; Coöp. Nobeco te Kortgene; Coöp. Eiland Tholen G.A. te St. Annaland; Coöp. Schouwen Duiveland G.A. te Zierikzee; Coöp. Voorne en Putten G.A. te Brielle; CEBECO Rotterdam. Nieuw bestuiu'. Reeds zijn de bestuursleden en de le den van de Raad van Toezicht van de nieuwe Coöperatie gekozen. De heer P. C. H. Noordermeer te Achthuizen zal als lid en dhr. P. M. Biemond te Stel- lendam als lid van de Raad van Toe zicht toetreden. Het bestuur zal zich straks met de practische uitvoering van de fusie gaan bezighouden. O.m. kan dan de vraag aan de orde komen of en waar een administratief centrum ge sticht zal worden en vragen m.b.t. het uitbreiden of evt. verminderen van de zakelijke activiteiten. Bij de studiecom missie bestaat wel de indruk dat zo goed als alle vestigingen zullen blijven ge handhaafd. D.m.v. uitkeringen waar toe dit jaar al een miljoen gulden be schikbaar worden gesteld zullen de onderling bestaande vermogensverschil len van de deelnemende coöperaties v/orden vereffend al is de juiste ver deelsleutel daarvoor zeker niet gemak kelijk te hanteren. Overigens wordt er naar gestreefd de leden met niet anders dan positieve gevolgen van de aange gane fusie te confronteren. Ook zal ge tracht worden de binding met de leden te verstevigen. Hoge omzetten. Gerekend naar de omzetten van de samenwerkende verenigingen zal de nieuwe coöperatie starten met een jaar omzet van 80 a 90 miljoen. Deze omzet komt neer op ca. 9% van de to tale CEBECO-omzet, die in het boek jaar 1969/1970 een bedrag van 953 mil joen beliep. Het aantal boeren en tuinders dat via het lidmaatschap van één van de elf verenigingen bij de nieuwe coöperatie betrokken is, bedraagt ruim 5.000, De elf verenigingen die CEBECO - ZUIDWEST stichten, hebben gezamen lijk ca. 250 man personeel in dienst. In dit personeelsbestand komt voorlopig geen verandering. Het personeel, de personeelsbonden en de Commissie voor fusie-aangelegen- heden van de Sociaal Economische Raad zijn tijdig over de voorgenomen samen werkingsplannen ingelichte MIDDELHARNIS De 4 jarige geit van het Toggenbur- serras, eigendom van dhr. J. Verolme Je iWiddelharnis heeft een in de geiten- wereld vrij unieke prestatie geleverd waarmee ze de voorpagina van Eilanden -nieuws haalt. Ze heeft maar liefst 4 levende jongen geworpen en dhr. Ver olme, van kindsbeen aan geitenhouder vond dat feit zo uniek dat de krant er aan te pas kwam. Moeder Toggenbur ger voelt zich uitstekend en ook de kleintjes gaat het naar den vleze. Bo vendien is dhr. Verolme ermee in zijn schik zoals dat op de foto te zien is. De geit rechts zo te zien een goed melk- producente is de trotse geitenmoeder. Onze Paprika schnitsel iets bijzonders. OUDE TONGE IN MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK GROTE LEDENWERVING KANKERBESTRIJDING WIST U, dat in ons land momenteel 15 kanker-centra gevestigd zijn, waar patiënten met de meest moderne appa ratuur en geneesmiddelen geholpen kunnen worden? WIST U, dat door een nauwe samen werking met de huisartsen het mogelijk is in veel gevallen de genezing door vroegtijdig herkenning te bevorderen? WIST U, dat door middel van voor lichting getracht wordt de angst voor kanker te verminderen en duidelijk te maken dat een vroegtijdige behande ling heel veel genezingskansen biedt? WIST U, dat dit veelomvattend werk mogelijk gemaakt wordt door de gelden, die jaarlijks met behulp van het Neder landse volk, door de Nederlandse Ver eniging tot steun aan het Koningin Wil- helmina Fonds voor de bestrijding van deze ziekte beschikbaar wordt gesteld en dat hiervoor ruim 5 miljoen gulden per jaar nodig is? Het Koningin Wilhelrnina Fonds, dat deze verplichting op zich genomen heeft, doet dan ook jaarlijks een zeer intensief beroep op eilk Nederlands ge zin. Er zijn vele plaatsen in Nederland, waar men via huislbezoek voor het grootste gedeelte lid is geworden van het Koningin Wilhelm;ina Fonds. In de komende 3 v/eken zullen ook de gezinnen van Middelharnis en Som melsdljk bezocht worden en zal ook aan deze gezinnen gevraagd worden om als lid toe te treden. Daar het hier gaat om een ziekte, waar aan jaarlijks ruim 23.000 mensen over lijden en v/aarvan jaarlijks ruim 30.000 nieuwe gevallen geregistreerd worden, betekent dit, dat het gemiddelde gezin, ook in deze gemeente, met deze ziekte gekonfronteerd is. Wij vragen u daar om: laat dit bezoek aan u niet tever geefs zijn en treedt toe als LID van het KONINGIN WILHELMINA FONDS. Alleen met ons aller hulp en met be sef voor uw verantwoordelijkheid is het mogelijk de wetenschappelijke wer kers in staat te stellen ook voor dit ernstige vraagstuk een oplossing te vinden. Het bestuur van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening: Mevr. A. G. van Es-Hamoen (presidente) Mevr. A.i E. Mijs-Meijer (vice-pres.) Mevr. E. H. Coppéé-Etoeling Koning (se cretaresse); Mevr. W. v. Lenten-v. Nim- wegen; Mevr. L. Mastenbroek-Vonk; Mevr. E. W. v. Groningen-de Bonte; Mevr. L.1 C. M. van Beek. OUDDORP Laatste lezing voor „Akademeia". De laatste avond van het seizoen waar in „Akademeia" een aantal interessante avonden heeft gehouden zal op a.s. don derdag 25 maart gehouden worden. Spreker voor deze avond is Ir. Z. Sal- verda met het onderwerp: „Uit Zelf behoud", handelend over de milieuver ontreiniging. De avond wordt gehouden in hotel „Duinzicht" en begint om 8.00 u. Een van de bedrijfsgebouwen van de CAAGO; dit is het zaaigranen- bedrijl dat een viertal jaren geleden in gebruik werd genomen. Studiecommissie deed voorbereidend werk. De besprekingen die hebben geleid tot het besluit de coöperatie CEBECO- ZUIDWEST op te richten, zijn precies twee jaar geleden begonnen. Er werd toen een studiecommissie in het leven geroepen, bestaande uit 3 bestuursleden en 3 directeuren van de belanghebbende coöperaties, aangevuld m.et 2 vertegen woordigers van CEBECO te Rotterdam. Op verzoek van de commissie heeft de C.A.D. (Centrale Adviesdienst voor or ganisatie en efficiency voor landbouw coöperaties) te Bilthoven eerst een be sparingsrapport gemaakt, waaruit dui delijk bleek, dat er uit een fusie be sparingen zouden kunnen voortvloeien. Op grond van dit rapport meende de commissie te mogen stellen, dat toekom stige kostenstijgingen door fusie in de hand gehouden zouden kunnen worden. Naast het besparingsrapport is er een marketingrapport samengesteld, waar uit te concluderen viel, dat een nauwe samenwerking voor de aan- en ver koopcoöperaties in Z.W. Nederland zo wel bij de aankoop als bij de afzet zou kunnen leiden tot omzetvergroting. Bei de perspectieven, kostenbeheersing en omzetvergroting, houden uiteraard ver band met elkaar, omdat door kosten beheersing immers gemakkelijker om zetvergroting kan worden bereikt. Ook de organisatorische en de bedrijfsorga nisatorische opbouw van de nieuw te stichten coöperatie werden door de stu diecommissie onder de loep genomen. Wat de organisatorische opbou^v betreft, leek het gewenst de regionale vereni gingen te handhaven. De individuele boeren en tuinders blijven hiervan lid, terwijl de verenigingen met elkaar lid zijn van CEBECO - ZUIDWEST, die of ficieel wordt ingeschreven als: Coöpera tieve Vereniging Verenigde Land- en Tuinbouwcoöperaties G.A. „CEBECO - ZUIDWEST",, De bedrijfsorganisatorische opbouw is gemaakt door een organisatieschema te ontwerpen, waarin de leiding van het nieuwe bedrijf zijn plaats heeft gevon den. Deze leiding bestaat enerzijds uit branche-directeuren, die over een be paalde groep produkten de ((specialis tische) leiding hebben en anderzijds uit een aantal rayondirecteuren, die ver antwoordelijk zijn voor wat er in hun rayon gebeurt. lil Wist U dat één ons sigaretten tien gulden kost? Wij weten dat ook pas sedert kort. Wat kan, vroegen wij ons af, de huisvrouw tegenwoordig voor die tien gulden kopen? Uitgaand van de gemid delde prijs bleek, dat de slager voor tien gulden tien ons varkens- fricandeau, vijftien ons schouder- karbonade, eenzelfde hoeveelheid klapstuk of zeventien en een half ons rundergehakt levert. De krui denier waardeerde die tien gulden als volgt: tien ons koffie, honderd ons bloem, twintig ons rozijnen, negentig ons suiker of twintig pakjes margarine. De groenteboer tenslotte gaf als tegenwaarde voor tien gulden ruim zes en een halve kilo andijvie, elf kilo prei, zeven kilo witlof, vier en twintig kilo aardappelen of elf kilo goud- reinetten, waarmee gezegd wil zijn, dat men voor tien gulden toch heel wat meer kan kopen dan dat onsje rookstokjes. (CONSU)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1