EHIVnDEII niEUWS De beloning van de thuis meewerliende zoon Twaalf coöperaties (waaronder Caago) naar één „Cebeco - Zuidwest" Golda Meir Tuinbouw- economlsche notities Paisweldadigheids- DESIREË; zegel$1971 van Suriname Europazegels 1971 TELEURGESTELD... RUIL ZE IN Een en ander over premier van israe W. RIKKEN N.V. KEUVELAAR [seWa^ Vrijdag 12 maaxt 1971 No. 3969 Topconferentie in voorbereiding OVEft uw ZIG-ZAG NAAIMACHINE :.-• voorde- moderne PFAFF zig-zag. lichtgewicht Wij ruilen allé merken in, ook vreemde I OverweeS en Struyk Complete Woninginrichting MeUssant - Tel. 01877-1502 of 01879 - 721 Ooitgensplaat Geslaagde uitvoering in „'t Centrum" Boekbespreking MIDDELHARNIS 1 Pii een gezinsbedrijf valt het bedrijfs- j .rmo"en uiteen bij de, boedelscheiding. ffp "aan er vanuit dat de overige kin dren hun geld niet in het bedrijf laten H pn De opvolger moet de hele fman- J prin°- dus weer rond zetten. Van het Wn vermogen dat vader er in had zit- fn resteert uiteindelijk alleen nog zijn i.indsdeel. Of dit veel of weinig is valt óoriiit niet te zeggen. Het blijkt pas als de ouders er niet meer zijn., Toch is in alle gevallen veel eigen vermogen nodig. Het is de basis van de inanciering. Wie zelf niets heeft kan lf.r<.»ns wat lenen. Daarom moet de zoon" opvolger tijdig zorgen voor eigen vermogen. Hoe kom je daar aan? Sparen. De enige manier die men zelf in de hand heeft om vermogen te vormen is naren Maar dan dient vooropgesteld te worden dat er een behoorlijk inkomen moet zijn. Alleen een zoon bedrij f sop- votóer die een redelijk inkomen verdient kan daarvan nog sparen. Vaak genoeg komt het voor dat thuis meewerkende i bedrijfsopvolgers alleen maar zakgeld :krii"en en verder natuurlijk kleding voeding en onderdak. Maar van sparen kan dan geen sprake zijn. De medede- lling van zijn ouders dat straks de be- driifsoverdracht gunstig geregeld zal worden geeft te weinig zekerheid. Bij boedelscheiding bepalen de kinderen ond°rling de verdeling. De ouders moe ten tijdens leven deze regelen. Daarom moet de zoon beloond worden op het moment dat hij het verdient. Loon wat hem toekomt, doch met toe gekend of schuldig gebleven, is terug te vinden in het vermogen van de ouders [dat daardoor groeit. Bij de boedelschei ding zal het moeilijk zijn de anderen duidelijk te maken dat er een groot stuk achterstallig loon in de boedel zit. De opvolger heeft dan voor de overige kin deren gewerktj Hoe hoog belonen. Vanaf 18 a 20 jaar moet een thuiswer- (ide zoon tenminste een beloning ter .:)0gte van het c.a.o.-loon kunnen ver kenen. Als dat niet mogelijk is kan hij jcter ergens anders in loondienst gaan. Cii een dergelijke beloning moet de .'oon in staat zijn gemiddeld vanaf 18 a M jaar 3.000,— a 4.000,— per jaar te foaren. Dan moet de zoon echter niet te duur uitgaan en zuinig zijn. Vóór die leeftijd mag worden aangenomen dat iemand evenveel verdient dan hij kost. Kan hij dan echter reeds sparen dan is dat extra. Hoe belonen? In verband met verzekeringen is het belangrijk een keuze te maken uit 2 mogelijkheden: Loondienst en winstde ling. Loondienst. De zoon krijgt een perio dieke beloning, die vast overeengeko men is. Hij is dan verplicht verzekerd. In het verplicht verzekeringspakket zit ten echter voorzieningen waar hij als zelfstandige niets aan heeft (werkloos heid),! Omdat men als zelfstandige toch particulier zijn verzekeringspakket moet sluiten is het voordeliger om dan maar meteen deze voorzieningen te treffen. Dit kan door de beloningsvorm anders te kiezen. B.v. door winstdeling of door een maatschap of firma op te richten. Ook in de maatschap of firma wordt de winst gedeeld. Belangrijk is dat de winst hoog genoeg is om een redelijk loon voor de inbreng en de arbeid van de zoon te kunnen geven. De verzekeringen die de zoon dient af te sluiten zijn tenminste een Arbeids- longeschiktheidsverzekering (klimmende polis) en een Ziektekostenverzekering. Een aantal risicoverzekeringen, zoals b.v. W.A. kan er nog bijkomen. Wij hebben slechts de twee belangrijkste en verreweg de duurste willen noemen. De hoogte van de verzekerde bedragen is een hoofdstuk apart, waar we hieraan voorbijgaan. Conclusie. De meewerkende zoon moet beloond worden op het moment dat hij het ver dient., Het loon moét tenminste ter hoog te van het c.a.o.-loon zijn, zodat hij jaarlijks 3.000,— a 4.000,— kan spa ren. Dus ook in die gevallen dat de zoon jaarlijks 4.000,— op een spaarboekje krijgt en waarin vader alle kosten van verzekeringen, belasting, zakgeld etc. betaalt is sprake van een redelijke be loning geweest. Omdat hij later als zelfstandige par ticulier een verzekeringspakket moet af sluiten is het belangrijk de belonings vorm zo te kiezen dat men niet onder het verplichte verzekeringspakket komt. Een maatschap tussen vader en zoon is dan vaak een goede oplossing. Advies. Voor individuele adviezen kunt u zich wenden tot de Economische Sociale Voorlichtingsdienst. Publikatie vaA de werkgroep „Werken en Verdienen" door ir. J. F. J.I Hoefmans, Voorlichtings dienst L.T.B., Haarlem. •k Houdt bij nat en glad weer rekening met verandering van wegdek.. Juist hij een lichte opvriezing kan keibe strating spiegelglad worden. ■iir Inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersomstandigheden gevaarlijk. tV Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. ii Pas uw snelheid aan bij op- en af ritten en op een onder viaducten. i^ Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrijder kruipen, geleidelijk naar links gaan bij inha len, het niet te snel naderen en in gaan van bochten zijn alle punten, die het slipgevaar reduceren. "k Veilig Verkeer Nederland adviseert de wegge] jruikers zolang de wegen glad en nat zijn om pompend en in cadans te remmen. De wielen worden hierdoor niet geblokkeerd, waardoor de kans op doorglijden wordt tegen gegaan. Een aantal coöperatieve aan- en ver koopverenigingen hebben het plan opge- vat om over te gaan tot het vormen van een combinatie, die dan de naam zal dragen van „CEBECO-ZUIDWEST"., Het zijn de verenigingen te Middel- harnis, Brielle, Puttershoek, Nieuw Hei voet, Sint Annaland, Fijnaart, Zierikzee, Kortgene, Middelburg, Breskens, Ter- neuzen en CEBECO - Rotterdam. To taal twaalf nu nog zelfstandige coöpe raties, die als de plannen doorgang vin den zullen worden ondergebracht in een top-coöperatie, genaamd „CEBECO- ZUIDWEST" G.A., zulks met ingang van 1 juli 1971. In verband met dit plan heeft de CAAGO te Middelharnis een Buitengewone Algemene Ledenvergade ring uitgeschreven tegen vrijdag 12 maart a.s. des nam. 7 uur in Hotel Spee te Sommelsdijk. De plannen zullen dan breedvoerig worden besproken. Bij het voorstel wordt ervan uitgegaan dat, indien niet alle hierboven genoemde coöperatieve verenigingen zullen medewerken aan de oprichting van genoemde top-coöperatie, de besturen van de verenigingen die wel tot bedoelde oprichting hebben be sloten, in een gezamelijke vergadering zullen besluiten of zij alsdan toch tot oprichting zullen overgaan. Voorstel CAAGO. Het bestuur van de CAAGO heeft een voorstel om bij aanvaarding van de hierboven omschreven fusie een mach tiging van de leden te krijgen om aan de Verenigde Land- en Tuinbouwcoö- peraties „CEBECO-ZUIDWEST": a. alle zakelijke aktiviteiten van de vereniging met ingang van 1 juli 1971 over te dragen; b. alle aktiva en passiva zoals de balans per 30 juni 1971 aangeeft zonder nadere verrekening over te dragen. Doel. In een uitvoerige toelichting, die bij de convocatie is gevoegd, wordt als voornaamste redenen dat ondernemin gen gaan samenv/erken genoemd, als eerste punt een schaalvergroting (toe passing grotere machines, bewerking van grotere markten, investeren van grotere kapitalen, het lopen van grotere risico's enz.)ten tweede de toenemende ingewikkeldheid van het economisch gebeuren (dit zowel in de maatschappij, op de markt als in de bedrijven zelf) en ten derde de veranderingen volgen el kaar in een steeds sneller tempo op (steeds meer uitvindingen vinden steeds sneller hun toepassing, mode- en smaakveranderingen zijn aan de orde van de dag, veroudering van gebouwen, machines, vervoermiddelen, maar ook van verkoopmethoden, produktiewijzen enz.i gaat steeds sneller. Het bedrijfsle ven kan hierin zonder meer niet straf feloos voorbijgaan. Het komt als een golfslag op de onderneming af. NAAIMACHINEHUIS Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM XeL (01640) 3 58 78 BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnummer 102, Bergen op Zoom. Naam: «-.-------- Adres: Plaats:- Jeugd van gymnastiekvereniging presenteerde zich. De Gymnastiekvereniging D.O.S. gaf zaterdagavond een zeer geslaagde Jeugduitvoering in „'t Centrum". De talrijke gasten werden welkom geheten door de voorzitster mevrouw A. de Vos- Blokzijl, waarna de ouders en andere belangstellenden de prestatie(s) van hun kinderen konden volgen. Allereerst was er een vrije oefening door de meisjes van 10-12 jaar, vervolgens een bank- oefening door meisjes van 6-8 jr., een bankoefening door jongens van 6-8 jr., een brugoefening door jongens van 8-12 jaar, een langemat door meisjes van 8- 10 jaar en een brug ongelijk door de adspirant meisjes. De kleuters voerden een zangspelletje op. Een en ander ge beurde onder leiding van de dames mevr. A. de Vos-Blokzijl, alhier en mej. Janny Wolfert te Den Bommel,, Beiden werden beloond met een bouquet bloe men aangeboden door twee kleine peu ters, Lian Duim Wd. en Jolanda Braber Kr.d. Ze deden het bijzonder leuk. De nummers werden door de jeugd voor treffelijk uitgevoerd en vlot afgewerkt. Na de pauze trad het majoretten- corps „ApoUo" uit Nieuwe-Tonge op met het stuk „Marietta", dat vlot ten tonele werd gebracht. Een gul applaus was de beloning, met bovendien bloe men voor de twee dames van de leiding, uitgereikt door mevr. De Vos-Blokzijl. De verloting in de pauze werd weer „vakkundig" verzorgd door de heer Ph. van der Mast, die tevens voor de mu ziek zorgde. De talrijke en mooie prij zen werden beschikbaar gesteld door de leden en de middenstand, zowel bin nen- als buiten de gemeente. Veel dank. Omstreeks 11 uur gingen allen zeer te vreden huiswaarts. „Ons Koor" tteedt op. Dq zangvere niging „Ons Koor" uit Middelharnis- Sommelsdijk, dirigent dhr. Gerrit Zoon, zal donderdag 18 maart a.s. optreden in het Verenigingsgebouw „'t Centrum", na afloop van de ledenvergadering van de afdeling Ooitgensplaat van het Ned. Rode Kruis. Zie verder de advertentie m dit nummer. Schadepost. Van de landbouwer T. Pipping moest een koe uit nood worden geslacht. Doordat het vlees voor de con sumptie werd afgekeurd en het beest niet was verzekerd, betekent dit voor de eigenaar een flinke schadepost. (Beschouwingen over actuele vraag stukken in de tuinbouw) Evenals de landbouw bevindt ook de Nederlandse tuinbouw zich in de maal stroom van economische groei en tech nische ontwikkeling,, De snel stijgende arbeidslonen dwingen de tuinbouw tot steeds verdergaande toepassing van ar beidsbesparende technieken, terwijl een economisch verantwoord gebruik van de hiervoor benodigde kapitaalgoederen weer om schaalvergroting vraagt. De financiering van het een en ander brengt echter grote problemen met zich mee, vooral bij verkrappende rentabi- liteitsmarge's. Hierbij komt dat de afzetmogelijkhe den van tuinbouwprodukten niet even redig toenemen met het inliomen. Voor een aantal tuinbo'uwprodukten is de vraagvergroting zelfs zeer beperkt. Bo vendien wordt de tuinbouw geconfron teerd met toenemende buitenlandse concurrentie. De vraag is actueel welke mogelijkheden er zijn om tot marktver ruiming te komen. Voor de diverse takken van tuin bouw (groenteteelt, fruitteelt, bloemis terij, bloembollenteelt, boomteelt, cham pignonteelt) komt deze problematiek op verschillende wijzen tot uiting. Een aan tal medewerkers van de afdeling Tuin- b'ouw van het L.E.I. heeft in de vorm van artikelen of lezingen een karak teristiek van de huidige situatie en een visie, op de toekomstige ontwikkelingen in de diverse takken van tuinbouw ge geven. Deze beschouwingen zijn samen gebracht in de bundel „Tuinbouw-Eco- nomische Notities" 1). Gemeenschappelijk kenmerk van de meeste bijdragen in deze bundel -- waarin aan vrijwel alle takken van tuin bouw of onderdelen daarvan aandacht is besteed is, dat zij in sterke mate op de toekomst is gericht. De artikelen zijn in 4 hoofdstukken gegroepeerd, n.l. Groenteteelt, Sierteelt, Fruitteelt en Algemene Notities. De laatste groep bevat bijdragen over de ontwikkeling van de tuinbouw in de jaren zeventig, de financiering en de be tekenis van de uitbreiding van de E.E.iG. voor de Nederlandse tuinbouw. Ter il lustratie van de inhoud zij voorts ver meld, dat in de sierteeltsector in een 5- tal artikelen bijv. aandacht is besteed aan de perspectieven van teelt van bloembollen, bolbloemen, snijbloemen en kasrozen en aan de te verwachten ontwikkeling in de boomkwekerij. Als bundel heeft de publikatie niet de pretentie een uitputtende analyse van alle vraagstukken te geven. De artikel- vorm leent zich daartoe immers slecht. Om deze reden is aan de bundel uit drukkelijk de kwalificatie „Notities" meegegeven. Wel kan worden gesteld dat de bloemlezing een breed overzicht geeft van de situatie waarin de tuin bouw thans verkeers en van de vraag stukken die in de naaste toekomst de aandacht vragen. 1) Deze publikatie kan worden besteld door overschrijving van 7,50 op postrekening No. 4122 35 t.n.v. het Landbouw-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie No. 4.37." Mr. Ds. Willem Teellinck: Solilo- quim, Geestelijke regelen. Uitga ve Stichting Protestantse Perio dieke Pers te urihoorn. Ds. Willem Teellinck was zoals wij ai meer in ons blad hebben geschreven een van de grootste figuren uit de begintijd der Nadere Reformatie. Hij werd op 4 januari 1579 te Zierikzee ge boren, studeerde rechten in Schotland en promoveerde tot Mr. in 1603,, Sterk onder invloed van het Puritanisme, kreeg hij roeping tot predikant en stu deerde daarvoor aan de Universiteit te Leiden. Op 4 okt. 1606 deed hij zijn in trede te Haamstede op Schouwen en diende later de stad Middelburg onge veer 20 jaar lang. Hij stierf in de Zeeuwse provinciestad op 8 april 1629 in de leeftijd van slechts 50 jaar. Zijn werk is veelzijdig geweest zowel in woord .en geschrift en hij was velen tot een grote zegen. En hij spreekt nog nadat hij ge storven is, want hij heeft ontzaglijk veel geschreven. Zijn „Soliloquim" (d.w.z. al leenspraken met God) is wel een van de rijpste en laatste vruchten uit zijn wel zeer bijzonder leven. Ds. J. van der Haar, Ned. Herv. pre dikant te Achterberg (U.) heeft dit werkje in hedendaags Nederlands, on gewijzigd van inhoud, herschreven,. Wij zijn ds. V. d. Haar die onze lezers wel bekend is door zijn meditaties in ons blad daar zeer dankbaar voor. Hij heeft ons volk, inzonderheid hen die naar de spijze zoeken die nooit vergaat, een grote dienst bewezen. Deze „Alleenspraken" van ds. Teel linck zijn één gebed, in de vorm, zoals Augustinus zijn „Confessiones" geschre ven heeft. Eerst, hoe de zondaar over tuigt wordt van zonde en tot het be sluit komt dat de gelukzaligheid alleen in God te vinden is, door Jezus Chris tus onzen Heere. Van stuk tot stuk gaat hij daarin dan al verder in het zoeken van de gemeenschap met Christus en Hem door het waarachtig te kunnen aannemen. Wij hebben dit zeldzame werkje met veel genoegen gelezen en herlezen en kunnen het niet genoeg aanbevelen. Achterin zijn nog „Geestelijke Regelen" opgenomen, een ontroerend geschrift, geschreven aan zijn moeder. De prijs is naar wij menen 6,75; dit valt in de boekhandel na te vragen. Nogmaals: zeer aanbevolen. Th. d. W. Golda Mahboviteh nu Golda Meir werd in 1898 in Kiev in het zuiden van het Czaristlsche Rusland geboren. Na het beruchte pogrom in Kshinew verliet zij op 8-jarige leef tijd Rusland. Haar ouders vestigden zich in de Verenigde Staten. Elf jaar later luisterde de jonge idealis tische Golda naar een rede van Ben Goerion. Toen besloot zij zich geheel te gaan wijden aan de nationale her leving van het joodse volk. Zij-trouwde met Morris Meyerson (na 1948 werd deze naam gehebrai- seerd tot Meir) en in het voorjaar van 1921 emigreerde het jonge echt paar naar Palestina, dus nu vijftig jaar geleden. De zware reis duurde niet minder dan 44 dagen. Hun eerste woonplaats werd de 40 leden (w.o. maar 8 vrouwen) tellende kibboets Merchavia in het toenmali ge moerasgebied, de Jisreel-vallei,, In datzelfde jaar sloot Golda Meir zich bij de Haganah de Joodse zelfver dedigingsorganisatie aan. Zij wijdde zich voor een belang rijk deel van haar tijd aan de Joodse arbeidersorganisatie, de Histadruth, die toen juist was opgericht. Zij zag hierin een belangrijk instrument om met hulp van de Joodse arbeiders het ideaal van de Joodse staat te verwezenlijken. Deze organisatie heeft ze tot aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in diverse sleutelfuncties gediend. Toen Engeland na 1945 zich bleef verzetten tegen de emigratie van Joden naar Palestina, werden de be trekkingen tussen de Engelsen en de Palestijnse Joden zeer gespannen. Tal van leden van de Jewish Agency, de officiële vertegenwoordiging van de Joden in Palestina, werden gear resteerd. Golda Meir kreeg de leiding van de politieke afdeling van de Je wish Agency. Toen in 1948 de staat Israël werd uitgeroepen, was zij reeds een van de leidende figuren. Op 10 mei 1948, vier dagen voor de uitroeping van de onafhankelijkheid, had zij in Amman waarheen zij vermomd als Arabische vrouw was gereisd een geheime ontmoeting met Hussein's grootvader, koning Abdullah. Dit was een laatste poging om een inval uit Jordanië te voorko- Vier weken later werd zij tot Is raels eerste gezant in Moskou be noemd. Het volgende jaar werd zij minister van Arbeid en als zodanig verantwoordelijk voor de scholing van de honderdduizenden die uit Duitsland en de Arabische landen naar Israël stroomden. Zeven jaar beheerste zij deze moeilijke post. In 1956 werd zij minister van Buiten landse Zaken. Een functie die zij bijna tien jaar vervulde. In 1965 legde zij deze post neer ,en nam de leiding op zich van de here nigde Israëlische Arbeiderspartij, de Mapai. In 1968 trok zij zich om gezond heidsredenen terug, maar toen een half jaar later premier Eshkol over leed, accepteerde zij het beroep dat op haar werd gedaan en werd zij premier.. Een functie die zij nog steeds met élan weet te vervullen. De Paasweldadigheidszegels van Su riname zullen dit jaar van 7 april t.e.m. 31 mei a.s. worden uitgegeven. De ont werper van deze serie, de graficus P. Wetselaar te Bennebjroek, heeft het Paasverhaal uit de Bijbel op de voet gevolgd en in vijf symbolische voor stellingen weergegeven. Waarden, Voorstelling en Kleuren: 20 10 c Paaslam met kruisbanier, (symboliseert Christus als zoenoffer) paars, grijs, oranjegeel, lila. 25 12 c Kruis en doornenkroon (Joh. 19 2: „En de krijgsknechten een kroon van doornen gevlochten hebbende, zet ten die op zijn hoofdgroen, don kerbruin, lichtgroen, roze. 30 15 c Zon (symbool van de opstan ding) geel, karmijnrood, oranje, roze rood. 10 5 c Paaszegel met palmtak (sym- boliseert de intocht des Heren) koraal- rood, lichtgrijs, donkergrijs, groen. 15 8 c Haan (symboliseert de ver loochening door Petrus) helderblauw, koraalrood, lichtgrijs. Bijzondere tekst op alle waarden: „Paasweldadigheid". De prijs per serie is in Nederlandse munt 3, De zegels zijn geldig voor de franke ring t..e.m. 31 december 1972. Bijgaande foto werd genomen van het goedgekeur de ontwerp. Mrj Ds. W. Teellinck: „De oude en goede weg tot het nieuwe le ven. (Timotheüs). Eveneens een uitgave van de protestantse Pe riodieke Pers te Uithoorn. Ook dit werkje is door ds. J. v. d. Haar te Achterberg herschreven. In zijn voorwoord deelt hij mee, dat dit een zeldzaam en een rijp geschrift is uit Teellincks' Middelburgse periode. Er zijn slechts twee, zeer oude drukken van bekend, die zich in Utrechts' Uni- versiteits Bibliotheek bevinden. De oude is voor hem tevens de goede weg, die leidt naar het nieuwe leven. In alle mogelijke toonaarden (in een boeiende dialoog tussen Timotheüs en Demas) wordt door de auteur op de noodzaak én op het voorrecht van dit nieuwe geestelijke leven gehamerd. Het is een schone verhandeling over Paulus' be kende woorden uit 2 Korinthe 5 17, waarin hij handelt over de voortreffe lijkheid van het nieuwe leven der we dergeboorte, waarbij vooral het accent valt op de afsterving van de wereld en de verloochening van zichzelf. „Timo theüs" in wie wij de schrijver her kennen is een van de oudste publi- katies van ds. Teellinck uit 1609, toen hij nog predikant was te Haamstede. Demas, die welwillend tegenover Rome blijkt te staan, krijgt hier een behoor lijke afstraffing. Nu er in onze tijd zo'n oekumenisohe welwillendheid tegenover Rome bestaat, is dit werkje na zo veel jaren, nog bijzonder actueel. Lees en herlees, want er liggen veel onderwij zingen in.i Van harte aanbevolen. Vraagt uw boekhandelaar. Th. d. W. De Europazegels zullen dit jaar van 3 t.e.m. 29 mei en zoveel langer als de voorraad strekt op alle Neder landse postinrichtingen verkrijgbaar zijn. Het onderwerp van dez zegels roept een beeld op van wat de landen van eenzelfde continent zou moeten ken merken, n.l. verbondenheid en weder zijds begrip. De ketting symboliseert de broederschap, samenwerking en ge meenschappelijke inspanning van de volkeren van Europa. Het ontwerp werd verzorgd door H. Haflidason uit Reyk javik, IJsland. Waarden en kleuren: 25 c rozerood, geel, zwart 45 c blauw, geel, zwart Bijzondere tekst: Het woord „europa" en de letters „CEPT". De prijs per serie is 0,70. De geldigheidstermijn voor de fran kering is onbepaald. Bijgaande foto werd genomen van het goedgekeurde ontwerp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9