van weenen Financiering gemeenten nog in een impasse m Verlangen naar een zwembad uitvoerig gedemonstreerd dirksland tel: 396 Sommelsdijk Restaurant „Tonbré" Verklaring Stichting 43e jaargang Vrijdag 12 maart 1971 No. 3969 I n ■4 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vriidagavond Raad wil wel maar kan (nog) niet Dekkingsmiddelen moeten uit belastingverhoging komen „Als alles meeloopt krijg je een optocht" bleek een logica die ook in Dirksland kan worden toegepast en toen dat woensdagavond ge beurde beleefde dit dorp waarschijnlijk de eerste demonstratieve optocht in haar geschiedenis. Met tientallen leuzen in velerlei variëteit trok een deel van Dirkslands jeugd in gesloten formatie op naar de voordeur van het gemeentehuis. Daar immers zouden de vroede vaderen zich gewe tens vol buigen over de aangekondigde gedachtenwisseling over een te stichten zwembad. De jeugd wilde er de raad d.m.v. een demonstratieve optocht nog eens aan herinneren hoezeer ze wel naar het bad verlangt maar de raad had dat luidruchtige geheugensteuntje in het geheel niet nodig. Ook de raad ziet een bad liever vandaag dan morgen gereali seerd maar onder de huidige omstandigheden zou zij jaarlijks zo'n veer tigduizend gulden bij moeten passen om het exploitatieverlies weg te werken. Burgemeester Bos die de financiering daarvan het „allesbeheer sende aspect" wist heeft gezocht en gezocht maar ter vergadering moest hij mededelen dat geen der spandoeken vermeldde dat daar stevig in zal worden meebetaald. Overigens heeft een groot deel van de raadsleden de geheven spandoeken niet eens gezien omdat ze via de achteringang binnenkwamen aan de voorzijde was er geen doorkomeïTaan! Hartig woordje Allemaal voor Belastingbeleid Zondagsluiting Vergelijk Begroting moet in evenwicht blijven modehuis Bij begrotingsbehandeling Fonds van 850.000,— De demonstratie BEDDEN van stramme polyether (goed voor uw rug) 80 - 90 - 130 - 130 cm. breed V<ÖNINGINRICHfm5' Mei Dafje tegen de vangrail bij Steiiendam Gift van Anjerfonds voor „Amacitia'' VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis Waakzaamheid Drinkwater Autobedrijf A. J. VAN RUMPT MOLENDIJK 85 STAD AAN 'T HARINGVLIET TEL. 01871 - 553 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 IDeel van Dirkslands jeugd nam de spandoek op Nog voor dat de raadsvergadering begon verstomde liet rumoer op straat en kon de raad wraaraan enkel dhr. P. A, Leijdens ontbrak zich na ette lijke andere zaken te liebben behandeld zetten aan de voorgenomen gedachten wisseling. Vooral met wethouder de Bonte die als voorzitter van de Stich ting Zwembad Dirksland door dhr. van Prooijen (pvda) als „het brein" achter de demonstratie werd ontmaskerd werd een liartig woordje gewisseld, zowel door een ietwat teleurgestelde voorzitter als door verschillende raadsleden. Niet dat dat dhr. de Bonte van zijn stulc zou hebben gebracht, hij bestond het zelfs om na de koude douche vanaf zijn (reciit se) wethouderszetel de organisatoren te bedanken voor hun medewerking... De voorz. vond het bedenl?:elijk dat een wethouder de jeugd confronteert met het begrip „demonstratie" waarvan er zo veel uit de hand lopen. Dhr. v. Prooijen trok een vergelijlc met een demagoog die in de detrtiger jaren d.m.v. demon straties opgang maakte, van de heer J. A. Struijk (sgp) kreeg dhr. de Bonte het breed uitgemeten alleen dhr. Poort- vliet (vvd) vond het allemaal zo be zwaarlijk niet. „Wat met Oud en Nieuw gebeurd is is kwalijker geweest, dit zal zich niet meer herhalen" verwachtte dhr. Poortvliet. Het gevatte antwoord Van dhr. Los ontlaadde iets van de span ning:vooral as ze 't kriege Weth. de Bonte vond overigehs niet iets ongeoorloofs te hebben gedaan. De raad liet er na gehouden bespre king geen twijfel over bestaan dat ze een zwembad wil, uiteraard wel met in achtneming van bepaalde voorwaarden. De SGP fractie wil alvorens toe te stemmenwaarborgen voor het geslo ten zijn op zondag en van de PvdA fractie kwam een financieringsplan waarvan de uitvoering bepalend zal zijn voor de medewerking van deze fractie. De PvdA fractie is niet voornemens het hoofd te buigen voor demonstraties en zij is voornemens aan de bevolking een afdoend antwoord te geven. Dhr. van Prooijen gaf zwaar af tegen wethouder de Bonte in wie hij zijn vertrouwen dreigde te verliezen. „De raadsfractie van de PvdA is voor realisering van een zwembad maar ook voor een rechtvaardig belastingbeleid", kondigde dhr. van Prooijen aan. Gere kend naar het te verwachten jaarlijks exploitatieverlies rekende spr. voor dat dat een jaarlijkse belastingverhoging van 8,50 per inwoner impliceert welke gel den zo meent de fractie van de PvdA op een verantwoorde manier zullen moeten binnenkomen, waarom zij voor stelde 'de eerstkomende raadsvergade ring de rioolbelasting te verhogen als dekkingsmiddel tegen het exploitatiete kort. Het voorstel van de P.v.d.A. komt hierop neer: De huurder van een woning die nu 43,per jaar betaalt aan rioolbelasting gaat dan 50,betalen. De eigenaar-verhuurder die nu 15, per jaar betaalt gaat dan 50,betalen. De eigenaar-bewoner die nu 43, plus 15,58,— betaalt gaat dan 100,~ betalen. „Dit zijn geen ongemotiveerde kreten, dit is gespeend aan reëel zakelijk en so ciaal denken waarbij van boerenbedrog geen sprake is. Wat ons betreft kan dan binnen afzienbare tijd de spade in de grond te realisering van het zwembad" gaf dhr. van Prooijen te kennen. De SGP fractie stelde bij monde van dhr. B. A. de Gast haar verdere mede werking afhankelijk van het verkrij gen van een garantie voor het gesloten zijn op zondag, waarom dhr. de Gast het thans „uiterst moeilijk" vond me dewerking te verlenen'. M.b.t. het fi nanciële gedeelte zag hij overigens wel wat lichtpuntjes vooral wanneer op de scholen met financiële steun van de Overheid de z.g. natte gymnastiekbe- oefening verplicht wordt. Met het oog op de vuile haven en de z.i. voorshands onbruikbare Grevelingen trok dhr. D. A. H. van Dis (SGP) een vergelijk met andere gemeenten die wel over een zwemaccomodatie beschikken zoals Ooltgensplaat, Oude Tonge, Mid- delharnis, Stellendam en Ouddorp dat in open vvrater zwemt. ,,Daar kan het al lemaal welconstateerde dhr. vau Dis. Ook dhr. van Dis had m.b.t. de ex ploitatie wel enige hoop op het verplicht fworden van schoolzwemmen, dat, en de verwachte groei van de gemeerite kon z.i. de besluitvorming positief beïnvloeden. Wel meende dhr. van Dis dat het ge meentebestuur beter in het bestuur vaii 'de Stichting Zwe'mbad vertegenwoor- di'gd zal moeten zijn. „De vertegenwoordigers van het ge meentebestuur in het Stichtingsbestuur zou de helft plus een moeten zijn" stel de dhr. Poortvliet zich voor. Hij herin nerde er aan dat de bevolking van Me- lissant en Herkingen negatief heeft ge reageerd bij de gehouden enquête waar om hij iiet een moeilijke zaak vond bij hen aan te liloppen om de exploitatie mogelijk te maken. Zowel dhr. Poort vliet ais dhr. van Dis meenden dat het bestuur maar eens met een begroting en een exploitatieopzet voor de dag moet komen. Hoewel de voorz. burg. Bos de beant woording van de commentaren overliet aan wethouder de Bonte wilde hij toch eerst een en ander verduidelijken, vooral met het oog op het door dhr. van Dis besproken vergelijk met andere dorpen waar v/el een' zwembad is. „Sinds de totstandkoming daarvan is er heel wat veranderd, de gemeenten en ook de onze hebben een subjectieve uit- Voor de raadsleden die door de achteringang kwamen! en de demonstratie niet hebben gezien een foto van de optocht. Een bloemlezing uit de leuzen die werden meegevoerd: „We hebben alleen een gors en een vlei, we willen een zwem bad dichtbij", „Al kost het een heleboel, een zwembad is en blijft ons doel", „Nu niet langer bomen, eeri zwembad moet er komen", „Frazier en Clay vechten voor het zwembad mee", „We willen nat, geef ons een bad", „We hebben geen zwembad maar wel een carillon", „Da's een goeie, een bad om in te stoeie", enz. enz, enz. Overigens had de op tocht een ordelijk verloop, nog voor de aanvang van de raadsvergadering was het opnieuw rustig op de Voorstraat. kering gehad uit het gemeentefonds om uit de puree te geraken en nu we er uit zijn hebben we maar te zorgen dat de begroting gezond blijft", verklaarde de voorzitter. „Geen enkele begrotingswij ziging wordt nog goedgekeurd als er geen dekkingsmiddelen tegenover staan!" Voor wethouder de Bonte leek het evenwel veel minder moeilijk en ge compliceerd. Hij draafde luchtig over 'de bedragen heen. „Het -gemeentelijk budget bedraagt 4 miljoen, het geschatte exploitatieverlies bedraagt maar enkele procenten van de loonpost en als we een keer geen trend zouden toepassen dan waren we er al; al zou de maatregel misschien minder populair zijn", voor zag hij, „ook de Soc. Zorg vraagt heel wat meer. Weth. de Bonte zag ook pers pectief in het verplicht worden van Jiet schoolzwemmen. Over de gehouden de monstratie zei 'dhr. de Bonte te menen 'dat de jeugd best haar verlangens te kennen mag geven en hij erkende hen de hint tot de demonstratie te hebben gegeven, dat is niet ongeoorloofd", vond hij. Graag had dhr. de Bonte thans een uitspraak van de raad, liever had hij die vorig jaar al gehad, dat had nu al 75000,— in de bouwkosten gescheeld. iViet de besluitvorming wilde de voorz. liever wachten tot bij de behandeling van de begroting die spoedig plaats kan vinden, dan kan de raad zich een indruk verschaffen van de mogelijkheden die er evt. liggen. Wanneer de raad een besluit zal nemen' met aanwijzing van de dekkingsmiddelen dan ziet de voorz. ook de mogelijkheid geboren worden; tenslotte moet in deze wereld voor alles betaald worden." Dhr. Witvliet meende dat er bij het Grootboek 850.000,— van het van Weel Ip'gaat .staat ingeschreven dat jaarlijks plm. derti'gduizend 'gulden rente op brengt: „misschien kan dat worden aan gewend?" suggereerde hij. De voorz. liet dit echter liever buiten de discussie, weinig in de mogelijkheid daarvan ge lovend. Toen opnieuw de gehouden demon stratie ter sprake kwam voerde de voor zitter aan dat hem als hoofd van de politie daar geen toestemming voor was gevraagd, zoals wettelijk is voor geschreven. Daarom vond de voorzj het temeer bedenkelijk dat weth. de Bonte daar zijn medewerking aan heeft ver leend, bedenkelijk is het de jeugd met het begrip „demonstratie" bekend te maken omdat ze dikwijls uit de hand dreigen te lopen en dan niet meer aan de bedoelingeA voldoen. „Hier zit een kiem in constateerde de voor zitter weinig gelukkig met de demon stratie die hij toch niet had willen ver bieden. ABONNEMENTSPRIJS 4,-a PER KWARTAAL ADV ERTJfiNTIEPRI JS 17 cent por miBL BI} contract speciaal tariel MIDDELHAPvNIS Collecte Rheuma-bestrijding In de week van 22 tot 28 maart a.s. zal in onze gemeente de jaarlijkse col lecte ten bate van de Rheuma-fcestrij- ding worden gehouden. Het is U allen genoeg bekend hoeveel leed, pijn, moei te en arbeidsverzuim deze ziekte ver oorzaakt. Elk jaar wordt er gul gege ven, maar er is ook zo ontzettend véél nodig voor onderzoek, voor de behan deling van zieken, voor de na-behande ling en alles wat hiermee verband houdt. Wij hopen van harte, dat U ook dit jaar weer royaal zult willen ge ven wanneer degenen, die maar w^eer bereid zijn om te collecteren, bij U aan de deur komen. Bij voorbaat vast veel 'dank! De financiering van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen bevindt zich nog steeds in een impasse, zo schrijven gedeputeerde staten van Zuid-Holland in een brief aan pro vinciale staten. Zelfs, zo zeggen zij, moeten wij signaleren dat de zg. bur gerzinleningen met professionele 'geldgevers, waarvoor in het vervolg geen ontreffing meer wordt verleend, een zo verstorend effect hebben ge had, dat de ceritrale financiering voor nieuwe werken al geruime tijd is uitgeschakeld. Afgezien van de toewijzingen aan de grootste gemeenten, die geen' burgerzinlening mochten sluiten en afgezien van een kleine toewijzing aan enkele gemeenten in december, zijn na 14 augustus vorig jaar aan Zuidhollandse gemeenten via de cen trale financiering geen liquiditeiten voor nieuwe werken meer toebedeeld. Deze situatie zal vermoedelijk nog enkele maanden' voortduren, zeggen G.S. „Pas wanneer de vele, nog tij dig ingediende, verzoeken om onthef fing voor burgerzinleningen zijn af gewerkt, 'gaat de kraan van de cen trale financiering weer open". In andere provincies is, volgens gedeputeerden van Zuid-Holland, voor 'de 'gemeenten het beeld een der, zij het met een zeer onregel- rnatige spreiding van de burger zinleningen. Overigens betekent, aldus G.S., hervatting van de toe wijzing van middelen voor nieuwe werken nog allerminst een' terug keer naar normale verhoudingen. ,,De euvelen van de reeds veel te lang slepende centrale financiering doen zich dan immers nog gevoelen". IVIIDDELHARNIS Botsing. Op de kruising Doetinchem- straat-Kastanjelaan had dinsdagavond een aanrijding tussen 2 personenauto's plaats. Door de onderwijzer G. v. D. uit Nieuwe Tonge werd geen voorrang verleend aan dhr. J. de Vlugt die op de Doetinchemstraat naderde. Dhr. de Vlugt moest met waarschijnlijk een her senschudding naar zijn woning ge bracht. 'HERKINGEN Dinsdagavond is dhr. J. C. Kalle met zijn Daf personenwagen nabij Stellen- dam tegen de langs de weg staande vangrail terecht gekomen. Het wagentje draaide daarbij om zijn as en werd vervolgens van achteren aangereden door een splinternieuwe Fiat 124 die pas 236 km gereden had en bestuurd werd door een Griekse gastarbeider die in Melissant in de kost ligt, deze kon de Daf niet meer ontwijken'. Mevrouw Kalle werd aan het voorhoofd en de benen gewond, zij moest zich in Melis sant onder doktersbehandeling stellen. Beide wagens werden beschadigd, de Daf is wellicht totall loss. De oorzaak is vermoedelijk een lekke achterband waardoor de wagen niet door de bocht te krijgen was en zijn eigen weg-recht- door-verk'oos. -Ar Kotelet „Suisse" - Cordon Rouge - Cordon Bleu. OUDE TONGE DIRKSLAND De muziekvereniging „Amicitia" heeft van het Anjerfonds een gift van 2500- ontvangen voor de uitrusting van de drumband. De band zal zich mede dank zij deze geste al spoedig in het nieuw kunnen presenteren. Dat gebeurt op 14 mei wanneer „Amicitia"' haar gou den; jubileum viert. Geslaagden E.H.B.O. Op maandag 1 maart slaagden 17 cursisten voor het E.H.B.O. diploma. Dhr. C. A. v. Prooy- en. Mevr. B„ Bakker-Luyk, Mevr. W. Meulmeester-SC'hroevers, Mevr. B. Bak- ker-Goedegebuur, Mevr. A. A. Dupree- Melaard, Melissant, I>hr. J. Dupree, Me lissant, Mevr. H. Peekstok-Kamp, Mevr. J. E. van Putten-de Keizer, Melissant, Mevr.i A. v. Mourik-Troost, Herkingen, Mej. J. A. de Gast, Mej. C. v. d. Hoek, Mevr. J. Kiviet-MaUpaard, Mej. E. M. van Riemsdijk, Dhr. P., Nagtegaal, Me lissant, Mej. K. A. van Oudenaren, Dhr. H. V. Okkenburg, Mej. E. D. Meiaard. Eén kandidaat werd er afgewezen. OUDDORP Muziekver. vraagt leden: Bij de mu ziekvereniging Concordia" kunnen weer enkele leerlingen geplaatst wor den. Zij die hiervoor belangstelling heb ben kunnen zich opgeven bij dhr. A. Boelaars, Oosterweg 2a te Ouddorp en/ of tijdens de repetities op donderdag en zaterdag in het verenigingsgebouw te Ouddorp. Ook op de Oud-muzikanten, die destijds gemeend hebben de vere niging om de één of andere reden te moeten verlaten wordt een dringend beroep gedaan zich weer als lid aan te melden. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Dinsdag 16 maart a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref,- Gemeente voorgaan, dhr. A. v. d. Meer te Oosterland. Zie verder de adverten tie in dit nummer. STATENKRING S.G.P. GOES Bovengenoemde Statenkring verga dert op zaterdag 13 maart in zaal Mey ers, OprU Grote Markt 18, Goes. Spre ker op deze belangrijke vergadering is, de heer C. Flipse, leraar Mavosohool, te Middelburg. Zijn onderwerp is „Appèl", dit met het oog op de aanstaande ver kiezingen. Alle belangstellenden harte lijk welkom. De Stichting Waakzaamheid Drinkwa ter, kennis genomen hebbende van de inhoud van de krant „Fluorideringsfei- ten", uitgegeven door de Commissie voorlichting fluoridering drinkwater en aan de pers gepresenteerd op 3 maart j.l., constateert dat: onderzoekingen die het nut betwijfe len en aanvechten niet genoemd wor den, evenmin een cardinaal punt als de overdosering van fluoride door milieuverontreiniging, het bewijs van de onschadelijkheid in het jongste Advies van de Gezond heidsraad niet geleverd wordt, men alleen als deskundigen aan merkt 'degenen die met de fluoride ring instemmen, bijna alle landen van West-Europa de maatregel afwijzen of opschorten, men discriminatie bij drinkwaterle vering aanvaardbaar acht en ethische bezwaren licht telt, van objectieve voorlichting dus geen sprake is, maar eenzijdige propagan da met overheidsgeld bedreven wordt, dat beter besteed had kunnen worden voor een voorlichting aan de burgers hoe zij een geleidelijke ver betering in hun voedingspatroon kunnen aanbrengen, waardoor niet alleen tandbederf, maar ook andere beschavingsziekten teruggedrongen kunnen worden. Tot slot acht de Stichting het zeer be denkelijk dat men een smet probeert te werpen op degenen die het met de flu oridering niet eens zijn. BOUWMATERLilLEN Dirksland Telefoon 1333 THOLEN Ongeval. D'hr. J. Quist stapte maan dag bij zijn werkzaamheden op Ten Anker in een met sneeuw bedekte sleuf zodat hij kwam te vallen en een been brak. Na eerste hulp verlening is hij overgebracht naar het ziekenhuis Lie- v.ensberg te Bergen op Zoom. SINT ANNALAND Bij de Gereformeerde Genieente al hier is beroepen Ds. Chr. van der Poel van Yerseke. Herkozen tot ouderling der Geref. Gemeente te Sint Annaland J. Elenbaas en als diaken J. Hage. Ge kozen tot diaken in de vakature L. Heijboer, dhr. d Bruijnzeel. Allen heb ben hun 'benoeming aangenomen. f.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1