Mr. Jolles adviseert ichadeclaim maar in te lijsten lurg. V. d. Harst verwijt raad regelrecht onverstand ne heer Jac. Moerenhout 40 jaar bij de familie van Kempen Raad Dirksland gaat van gedachten wisselen over evt. bouw van zwembad Dhr. D. Spee nam afscheid van E.H.B.O. Plaatselijk nieuws I Verhuisd techtbank Sommelsdijk I Pr. Hendriksfraat 10 taad Oostfiakkee Verenigingen zullen protestmars tiouden Auto totail-loss na slip Ledenvergadering Ceëp. Raiffeisenisank Dinsdag 9 maart 1971 No. 3968 CHR. STREEIKBLAD OP GEREEX)RMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOJXANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdimdag- en imjdagavond I G. H. Verpoorten m.b.t. weigering B.B. bijdrage ir Veel waarderende woorden tijdens intieme huldiging Cadeau's en een diploma POSTBOX e - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk i. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167030 ABONNEMKNBSPRIJS 4,-* PER KWARTAAL AIÏVERTENTISPRIJS 17 cent per mm. Bi} oontxact Bpedaal tarief. Mr. Jolles, politierechter te Rotterdam leett gisteren tijdens de zitting op liet nfongerecht te Sommelsdijk weer ns orde gesteld op een aantal zaken in het Flakkeese land fout waren legaan. Het meest opzienbarend was n benadering van de claim die de ad- lócaat Mr. den Hollander namens zijn iënt, de Ouddorpse groentehandelaar Ih. V. had ingediend bij de Stellendam- „er W. A. K. die de groenteman in een inbeheerst ogenblik een bloedneus had [estompt. „U moet dat schrijven maar ieurig inlijsten en aan de wand hangen" aadde hij de verd. wiens optreden hij iverigens sterk afkeurde. Verd. had de brief van het advocaten antoor meegebracht die hij pas j.l. vrij- ontvangen had. „V gaat ermee ac- ;oord dat u de schade in 2 termijnen letaalt, elk van 425,—" las Mr. Jolles laaruit voor.i „Het lijkt me verstandig lat u tegen de rechter zegt dat alles met in der minne is geschikt" was ook een lidvies dat aan verd. verstrekt was. 'erd. werd door mr. den H. gesom- leerd een bedrag van 1042,50 te vol wanneer hij in gebreke zou blij- -en dan zouden aanzienlijke kosten voor ijn rekening komen(Dit bedrag iclusief andere schade). „Da's geen klap van een daalder, dat er een geweest van 517 daalders...!" ■ekende Mr. Jolles snel uit, „en dat voor m bloedneus!" Verd. vertelde hoe het die avond ge- !aan was, de groentewagen zou hem ;esneden hebben en even later stond hij ,em weer in de weg, nu met brandende ichteruitrijlamp waardoor de fietsende erd. tegen een kist was gebotst waarna Ie stomp was gevallen. Desgevraagd verklaarde verd. nog niet te weten wat hij met de' schadeclaim aanmoest. Hij wilde geen risico lopen nog meer te moeten betalen maar de Off. raadde hem ten sterkste af de be taling te voldoen. „Hang hem maar in een lijst en kijk maar wat er gebeurt", adviseerde hem ook mr. Jolles. Uit het verbaal bleek dat verd. naar de verklaring van de Stellendamse dok ter enkele uren niet had kunnen wer ken, de Ouddorpse arts had gezegd zonder dat schriftelijk te willen verkla ren dat dat wel een week kon zijn geweest. „Vraag de dokter om een schriftelijke verklaring en een rekening en betaal hem zijn kosten" raadde hem mr.i Jol leseen dure groenteboer die 347,- in een week verdient". „Het is geen par tij mr. den H. tegenover u, neemt u des noods ook maar een advocaat in de hand" raadde hem Mr. Jolles. De eis tegen verd. voor bet uitdelen van de stomp luidde 75,7 dagen, de uitspraak 50, M van Steneweg 90 naar g Voor al uw s schilder- en behangwerk I MIDDELHARNIS - TEL. 2139 „Een regelrecht onverstand", zo heeft burgemeester v. d. Harst de weigering van sommige raadsleden genoemd een bijdrage te verlenen laan de kosten van ie Bescherming Bevolking. G.S. hadden ie raad gesommeerd deze verplichte "i'gave alsnog in de begroting op te ne- wen maar toen de raad daar gisteravond naar heel weinig toe bereid bleek stak ie voorzitter zijn verontwaardiging niet «ader stoelen of banken. „Ik weet het «iet anders te verklaren dan dat u bij i>et publiek in het gevlei wilt komen naar ik wil u liever aanbevelen de ver- jnUvoordelijkheden die u als gemeente- «estuurders hebt te beseften", striemde bij over de raadstafel vooral naar dhr. A' Both (P.v.d.A.) en z^n fractie van Waaruit de oppositie tegen het voorstel was voortgekomenj De sommatie van G.S. vermocht dhr. Both niet tot andere gedachten te bren gen. Hij zag in de B.B. een semi-militai- istische organisatie terwijl hij enkel aan een burgerlijke hulporganisatie zou Willen bijdragen. Dhr. Jac. Moerenhout (K.V.P..) argu menteerde zijn tegenstand door aan te voeren dat ook degenen die 18 maan den gediend hebben tot deelname aan ?e B.B. kunnen worden verplicht. „Dat IS wemig democratisch net zo min als ik 1« standpunt van G.S. democratisch vindt", liet dhr. Moerenhout weten. "Dat is geen voorstel, dit is dwang", vond ook dhr. de Wit (K.V.P.). Dhr. Arensman tenslotte gaf te kennen wel achter het verlenen van een bijdrage te staan.i Verbaasd. Vooral toonde de voorzitter zich ver- Masd over de stellingname van oud- wethüuder Moerenhout die zo herin nerde zich de voorz. tijdens zijn wet- «ouderschap steeds volhartig aan de B. f .°i"gamsatie heeft meegewerkt. Ook v. overige vond de voorz. alle gemaak- opmerkingen ten onrechte en „hele- "laal mis". Ujkt sommigen misschien sym pathiek om het zo te spelen maar concludeer daar maar uit dat de be volking kan sterven als het er op as'i komt, zonder organisatie is het onmogeUjk een adequate hulp te ver talen", benadrukte de voorz. die in «e negatieve benadering ook een mis- Kennitig zag van de grote verdien sten van velen die er jarenlang hun vnje tijd aan hebben opgeofferd. ..Regelrecht onverstand", vond de oiz. afwijzend tegenover de organisa- cin zonder de werkelijke prin- Pes en structuur van de B.B. te ken- h <ie voorz. verklaarde zich gaarne "ereid de raad daar volledig over te in formeren. Er op wijzend dat de bijdra ge verplicht is vond de voorz. het hof felijk van G.S. de raad een en ander alsnog in overweging te geven.i Schepje op. Dhr. S. L. de Jonge (K.V.P.) legde er tot ontsteltenis van de voorz. nog een schepje op ook al was hem ooit het speldje voor een 10 jarig trouw lidmaat schap uitgereikt. „Ik ben niet tegen de B.B. maar als er wat opdoet zullen we allemaal kapot zijn, dan zullen ze alle maal de kluts kwijt zijn", veronderstelde dhr. de Jonge: „In Den Haag hebben ze bij de grote regeringsgebouwen schuil kelders, die kun je natuurlijk niet in elk dorp hebben maar het bedrag dat wordt gevraagd zou 25 keer zo groot moeten zijn om er wat mee te kunnen doen". „Opnieuw en domme en verkeerde voorstelling" volstond nu de voorzitter. Bij stemming waren voor: de heren J. van Dam, S. L. de Jonge, H.i A. M. van Loon, L. Arensman, P. Groenendijk, A. de Vos en dhr. Zoon. Tegen waren dhr. A. Both, Kroon, Moerenhout, de Wit en C. de Vos. Het voorstel werd derhalve met 7-5 stemmen aangenomen. Dhr. G. K. Timmerman was afwezig. Verhuur haven Den Bommel. De haven van Den Bommel zal voor lopig voor 10 jaar aan de Watersport vereniging „Het Bommelse Gors" wor den verhuurd. De raad besloot dat met de stemmen van de beide S.G.P.-leden weth. Groenendijk en dhr. J. van Dam tegen. Dhr. van Dam verklaarde be ducht te zijn voor een schending van de zondagsrust terwijl dhr. Groenendijk zijn tegen meer baseerde op het feit dat de gemeente als tussenschakel op moet treden tussen eigenaar en huurder met evt. risico's van dien. De haven is n.l. eigendom van de Bommelse Polders en voor een zesde deel van de fam. Goe- koop. De eigenaren zijn bereid gevonden het beheer zoals te doen gebruikelijk ook in de nieuwe bestemming aan de gemeente te laten tegen betaling van een recognitie van honderd gulden per jaar. Weth.i Groenendijk vatte dat beslist niet op als een welwillende geste: „de polder schuift het onderhoud op de schouders van de gemeente", was zijn lezing. Dhr. Groenendijk meende dat de polder be ter het eigendom van de haven aan de gemeente kan overdoen. De mogelijkheid tot een onbelemmerde lozing zou dan in een contract kunnen worden geregeld. Dhr. H. A, M. van Loon die las dat de Ver. jaarlijks ö'/o van de werkelijke op brengst van de ligplaatsen met een mi nimum van 300,verschuldigd zal zijn geloofde dat het voor de gemeente een dure aangelegenheid gaat worden; „voor Opnieuw zal de raad van Dirksland op verzoek van de Stichting Zwem bad Dirksland die wordt gepresideerd door weth. D. de Bonte een gedach- tenwisseling hebben over het verlangen van genoemde Stichting lals gemeente bestuur garant te staan voor het te ver wachten exploitatie-tekort van een te stichten zwembad. Dat tekort is globaal berekend op plm. 35.000,en toen de vorige raad daarvan in haar vergade ring van 5 maart vorig jaar kennis nam maakte het verzoek geen enkele kans. Opnieuw heeft de Stichting nu de raad benaderd nu met het verzoek een prin cipe-uitspraak te laten horen. Zelf heeft de Stichting de beschikking over een bedrag van 47.000,uit akties, rente loze aandelen en een schadeclaim van de ver. „Poseidon" voor het vervallen van het bad aan het Dirkslandse Sas. Met die inbreng meent de Stichting te hebben voldaan aan het standpunt v. d. raad om een eigen inbreng te hebben van 10»/o van het benodigde kapitaal dat op maximaal 500.000,wordt geschat met een exploitatietekort van 40.000,- „Wordt dit verzoek gehonoreerd dan kan de stichting de definitieve plannen gaan voorbereiden", zo laat de Stichting weten. Zij hoopt en vertrouwt erop dat het gemeentebestuur aan dit project „waarnaar door de bevolking verlan gend wordt uitgezien" in de financie ring de nodige prioriteit wil toekennen. Protestmars. Wellicht in een poging de raad te in timideren zullen de plaatselijke vereni gingen en mogelijk een gedeelte van de schooljeugd zich met spandoeken door het dorp begeven om voor het gemeen tehuis halt te houden opdat de daar binnenkomende raadsleden vooral van de verlangens van de jongelui op de hoogte zullen zijn. „Raad we worden het zat, we willen een bad" zal een van de leuzen heten. De demonstranten hebben zich voorgenomen na gedane ar beid in alle rust weer te vertrekken. Bij voorbaat is duidelijk dat de raadsleden zich niet zullen laten beïnvloeden, zij zullen een later te nemen besluit wis en zeker alleen maar gronden opzo groot mogelijke zekerheden die zij nu nog niet aanwezig achten. De gemeente Dirks land kan zich niet permitteren dat haar jaarlijks een rib van 40.000,uit het lijf wordt gehaald hoe graag ze de OUDDORP J.l. vrijdagavond heeft de heer D. Spee afscheid genomen van de E.H.B.O. afdeling Ouddorp. Dhr. Spee die sinds de oprichting in 1944 voorzitter is ge weest werd benoemd tot ere-lid van de vereniging en hem werd namens de le den ten afscheid een gouden horloge aangeboden door de Ere-voorzitter dok ter Ruizeveld. Het E.H.B.O.-werk waar bij dhr. Spee van meet af aan betrok ken is geweest begon in Ouddorp al in 1939 met een cursus van de vrijwillige Landstorm. Met een klein aantal werd in 1944 de E.H.B.O. ver. opgericht die thans plm. 70 aktieve leden telt. MIDDELHARNIS Vrijdagavond is de jongeman M. Struyk D.zn. uit Middelharnis op de Prov. weg ter hoogte van de Bommelse- dijk nabij Achthuizen met de auto van zijn vader in een slip geraakt op het door sneeuw glad geworden wegdek. De wagen raakte daarbij totall-loss. De jon geman moest in het ziekenhuis worden opgenomen. 300,onderhoudt je niet veel be- schoeiïng". 't Wordt inderdaad geen melkkoe, we laten gewoon een mogelijkheid die er geografisch bezien ligt benutten", ver klaarde de voorz. jeugd ook in een bad zou zien spartelen. J.l. zondag heeft de predikant der Ger. Gem. ds. F. Blok van de kansel de jon geren opgeroepen niet aan de optocht deel te nemen. Frappant is wel de dub belrol die wethouder de Bonte in de zen speelt, hij is wethouder maar uit niets is gebleken dat hij zich als voor zitter van de Stichting Zwoimbad Dirks land tegen d3 optocht zou hebben ver zet. MIDDELHARNIS Kerkdienst.1 Op donderdag 11 maart a.s. des avonds 7,30 uur, hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan student Rietdijk van Rotterdam. Opbrengst kollekte 1971 voor de Nederlandse Hartstichting. De opbrengst van de kollekte voor Hart- en Vaatziekten was 4,i744,24. Voor dit mooie bedrag is de Nederland se Hartstichting alle gevers zeer dank baar. Ook een woord van dank aan de kollektanten die zo hun best deden. De opbrengst was ongeveer 400 hoger dan vorig jaar. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag. Op dinsdag 16 maart, nodigt de Ned. Chr. Vrouwen bond afd. bejaardencomité Middelhar nis - Sommelsdijk alle bejaarden uit naar Jeugdhaven te komen om een ge zellige middag te houden met u. Ook tevens opgeven en betalen voor ons reis je. Deze middag vangt om half drie aan. Voor vervoer kan u zich opgeven aan de adressen: Mej. den Boer, Secr. Nijstr. 1, Tel. 2968; Mevr. Westdijk, Donkere weg 7, Tel.] 3088; Mevr. Vlietland, Ber- '■"f?nlaan 5, Tel. 2847; Mevr. Groeneveld, Havenhoofd 3, Tel. 2773; Mevr. Pas- schier. Prins Bernhardlaan 23, Tel. 2147; Mevr. Bieneveld, Sommelsdijk. DIRKSLAND Bedanlct. Ds. P. Blok bedankte voor het beroep naar dé Geref. Gemeente te Enkhuizen en ontving een beroep naar Nieuwerkerk (Zeeland). HERKINGEN A.s. donderdag 11 maart hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds. P. Blok van Dirksland In deze dienst zal bevestiging van ambtsdragers plaats hebben en afscheid worden genomen van ouderling Jac. Drooger en diaken de Geus die resp. 21 en 42 jaar dit ambt hebben bekleed. De biddagkoUekte heeft in de Geref. Gemeente opgebracht 1126,62. Burg. St.: Ondertr.: Gerardus Maria Hubertus Vlaspoel (te Beek) 25 j,i en Leentje de Geus 17 jr.; Marinus Wisse 25 jr. en Willempje van Es (Dirksland) 21 jr. In de gisteravond gehouden jaarver gadering der chr. schoolver. op geref. grondslag is als bestuurslid gekozen de heer A. Soeteman A.Wz. en herkozen de heer Jac. Struijk. Dhr. M. Molenaar heeft het woon huis onderhands gekocht van A. Mun ters, gelegen aan de Grevelingenweg. OUDDORP Kerkdienst. Donderdagavond 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds. v. Stuyvenberg van Rotter dam. Voor beroep bedankt. Ds.i Venema van Zwijndrecht heeft voor het op hem uit gebrachte beroep bedankt. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bidstond Geref. Kerk. In de Geref. Kerk zal a.s. woensdag bidstond wor den gehouden. Ds. Weerstra hoopt om 7 uur voor te gaan. Gevonden: Gevonden een portemon- naie met wat geld en bonnen. Af te ha len bij dhr.i Knape, Oranjelaan 19, alhier OOLTGENSPLAAT Bedankt. De heren L. A. van Dron- gelen Jz., en Adrs. Kromdijk Wz., die door de kerkeraad van de gereformeer de kerk tot ouderlingen werden be noemd, hebben hiervoor beide bedankt. Naar vergadering van de CAAGO. Vrijdag 12 maart a.s. des nam. 7 uur zal te Sommelsdijk een buitengewone algemene ledenvergadering van de CAAGO gehouden worden. Daar op de ze samenkomst een zeer belangrijk be sluit genomen zal moeten worden, n.l. het wel of niet toetreden tot de nieuwe Coöperatieve Vereniging „CEBECO- ZUIDWEST" G.A. bestaat het plan bij het bestuur van de Coöp. Landbouwver- eniging „Landbouw Beland", alhier, om deze avond zoveel mogelijk leden te be zoeken. Er zal voor vervoer worden ge zorgd voor degenen die niet over een auto beschikken. Wel moet men zich dan vóór of op 10 maart aanmelden bij de secretaris: Molendijk 89, Ooltgens- plaat. Tel. 391. Vertrek vrijdagavond te 6.30 uur vanaf Verenigingsgebouw „'t Centrum",! DEN BOMMEL - ACHTHUIZEN. De Ooievaarshoeve, een mooie boerderij achter in de Bommelse polder gelegen, was vrijdagavond herschapen in een sprookje. Door het licht dat straalde uit de vele ramen van de kamers gaf de door sneeuw bedekte tuin, de bomen en heesters een bijzonder effect. Het leek feestelijk en het was ook feestelijk, want in een der kamers kon de eige naar, dhr. W, G. C. van Kempen een aantal genodigden welkom heten. In zonderheid de heer Jac. Moerenhout, zijn echtgenote en kinderen, waarvoor deze avond een huldiging was georgani seerd. De in Oostfiakkee welbekende heer Moerenhout is namelijk 40 jaar werkzaam op de landbouwbedrijven van de familie Van Kempen. Hij werd voor zijn goede diensten deze avond in het zonnetje gezet.i Loftrompet. „Als ik alles nu overzie, aldus dhr. Van Kempen, dan kan ik niet nalaten de loftrompet afte steken". „In de perio de die we samen beleefd hebben was je een voortreffelijk medewerker", aldus spreker, waarbij hij in de eerste plaats de klemtoon „werker" liet vallen. „Je was niet alleen vakkundig maar ook een harde werker, met inzet van heel je persoon. Klagen was er nooit bij". „Het woord „mede" van medewerker wilde spreker zien in de relatie tot de ander, de persoonlijke kant was zo bijzonder goed. De vriendschappelijke relatie bracht een milde wijsheid aan de dag in werk en omgang. U was altijd be reid om een ander te helpen, „'t Is een goeie mens" zegt men in Brabant. De wil om het goede te doen was niet alleen voor jezelf maar ook om anderen voor te leven en voor te houden. Ook bij de vele functies op kerkelijk, maat schappelijk en politiek terrein stond de heer Van Kempen een ogenblik stil om met als laatste punt te eindigen de goe de samenwerking met de andere kolle ga's. Namens de familie Van Kempen bood spreker dhr. Moerenhout een gou den band voor zijn polshorloge aan. Mevrouw Moerenhout-Dekkers, die tot veel steun van haar man is geweest kreeg als waardering een mooi bloem stuk. Het telegram uit Rome was voor de heer Moerenhout een stukje algebra. Toegeschoten hulp zorgde voor een ver taling, waaruit bleek dat drs. K. C. van Kempen zijn oprechte gelukwensen aanbood. Diploma. Dhr. Van Putten bracht de compli menten namens de C.B.T.B. over en bood een ingelijst diploma aan. Spreker releveerde hoe in deze 40 jaren een reeks van gebeurtenissen hebben plaats gehad, die voor allen een bijzonder aan- pasingsvermogen hebben geëist. „Ik heb wel bemerkt, aldus dhr. Van Putten dat u hier zeer wordt gewaardeerd en dat u uw taak meer dan goed hebt behartigd". Namens de werknemers-kollega's sprak dhr. Frans van Hooff uit Achthuizen. Hij maakte het kort. „U bent voor ons allen een steunpilaar geweest en de samen werking was voortreffelijk". Deze spre ker overhandigde een luxe pot en kist sigaren. Een geschenk van het personeel. Dank aan aUen. Tot slot was het de jubilaris die een woord van dank sprak. „Temidden van allen past het mij het hoofd te buigen voor de Almachtige God die mij heeft gespaard en het ons geeft deze dag te herdenken", aldus dhr. Moerenhout, die ook de heer en mevrouw Van Kempen, de C.B.T.B. zijn kollega's en allen op deze avond tegenwoordig hartelijk dank- De heer W. G. C. van Kempen (links) heeft zoeven de gouden horlogearmband aan de heer Jac. (Koos) Moerenhout uitgereikt, die schijnbaar beslist nog onder de indruk is. zegde voor de goede woorden en de mooie cadeaux hem en de zijnen aan geboden. Door de gezellige sfeer, de rijke trak tatie en de vele (oude) verhalen bleef men nog geruime tijd bijeen. OOLTGENSPLAAT Drie vacaturen in bestuur en Raad van toezicht. De algemene ledenvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank ,Ooltgensplaat' te houden op donderdag 11 maart a.s. des nam. 7 uur in Hotel „Hobbel" zal een nieuw bestuurslid en twee nieuwe le den voor de Raad van Toezicht moeten kiezen. In de loop van 1970 is tengevol ge van overlijden dhr. A. van den Heu vel aan de Raad van Toezicht ontval len, welke sinds 1952 zitting in dit col lege had. Om persoonlijke redenen van diverse aard, meenden de heren G. K. Timmerman als bestuurslid en dhr. M. van Nieuwenhuijzen als lid van de Raad van Toezicht te moeten bedanken. In verband hiermede werden de plaats vervangers, de heren H. H.( Landheer en L. C. Korteweg tijdelijk ingescha keld. Kandidaten. Voor genoemde vacaturen zijn de vol gende pers. kandidaten gesteld. In de vacature G. K. Timmerman, de heren: H. H. Landheer en A. Mans. In de va cature A. v. d. Heuvel, de heren: L. C, Korteweg en P. H. van Rossum Kz. In de vacature M. van Nieuwenhuizen, de heren Jac. van Nieuwenhuijzen J.Az. en G. M. J. van Oorschot. Voorts staan de volgende verkiezin gen op de agenda: Van een lid van de Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van de heer H. L. Schilperoort.i Voordracht, de heren: H. L. Schilperoort en L. Verdonk. Verkiezing van een plaatsvervangend bestuurslid indien dhr. L. C. Korteweg in de Raad van Toezicht gekozen wordt. Voordracht, de heren: L. C. Dorsman en L. J. Vetter. Verkiezing van een plaatsvervangend lid van de Raad van Toezicht indien dhr. H. H.i Landheer in het bestuur ge kozen wordt. Voordracht, de heren L. Bom K.Lz. en M. Kreeft Az. Verder zal op deze vergadering de rekening en balans 1970 worden be sproken (zie elders in dit blad) en wat verder ter tafel komt. OOSTFLAKKEE Aanvragen formulieren voor jacht akte. Formulieren voor het aanvragen van een jachtakte voor het seizoen 1971 /1972 zijn kosteloos te verkrijgen ter ge meentesecretarie. Het verdient aanbe veling de aanvraag vóór 1 april a.s. in te dienen. Vrijstelling dienstplicht. De minister van defensie heeft vrijstelling van de dienstplicht voor één jaar verleend aan Willem van der Hoog te Oude-Tonge, wegens aanwezigheid van een bijzon der geval.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1