Stijgende aanvoer in Vismijn Goedereede van weenen De kwaliteit van liet zeewater langs het Noordzeestrand Nieuwbouw Coöp. Raiffeisenbank te Ooitgensplaat begonnen Foto Hameeteman heeft foto-shop in de Massa-Markt te Ouddorp VOOR het Qewas E.H.B.O. wedstrijd goed geslaagd Restaurant „Tonbré Sommelsdijk Raad Goedereede Bióöaq Gebouw komt op 41 zware betonpalen te rusten 43e jaargang Vrijdag 5 maart 1971 No. 3967 CHR. STRE3EKBUU5 OP GEREFORMEERDE GRONI^LAG VOOR DE ZUID-HOUJLNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschiint tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPHIJS 4,-^ PER KWARTAAL AI>VlERTEa*JT£EÏ>RIJS 17 cent per mm. Bi} contract Epedaal tarieL VOOK MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis Ooitgensplaat Zet U in uw keuken een afgedankte stoel Of een MOOIE CHROOM STOEL? Kom dan kijken bij: modehuis dirksland tel: 396 Plaatselijk fileuws POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 62 Giro 167B30 De Minister van Verkeer en Water staat, dr. J. A. Bakker en de Staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge- ïondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, hebben aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal informaties verstrekt over de re sultaten van de onderzoekingen, die zijn gedaan naar de kwaliteit van het zee water langs het Noordzeestrand. De on derzoekingen zijn verricht door het Rijks Instituut voor Zuivering van Af valwater (E.I.Z.A.) het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (R.I.V.) de pro vinciale Waterstaat van Zeeland en de gemeente 's-Gravenhaige. Geen ziekteverwekkende organismen aan de badstranden. Voor de mate van de verontreiniging van water met huishoudelijk afvalwa ter wordt internationaal de concentra tie van coli-achtige bacteriën gebruikt. Vooral in Nederland wordt de proef van Eijkman toegepast, waarbij wordt nagegaan of bij 44,5 0,5 graad Celcius gisting van glucose (in latere jaren ook van lactose) optreedt. Er is echter geen wetenschappelijk gefundeerde grens aan te geven voor de i( Gebakken mosselen met toast. OUDE TONGE ft concentratie van deze bacteriën, waar bij kan worden gesteld, dat baden in liet betreffende water gevaar voor de gezondheid met zich meebrengt, indien deze grens wordt overschreden. In Nederland is overigens in de prak tijk van een reëel gevaar niet gebleken. Het water wordt volgens de door de Commissie T.N.O. aanbevolen norm ge- aclit niet met afvalwater te zijn veront reinigd, indien per 100 ml. water niet meer dan 100 coli-achtige bacteriën aanwezig zijn, bepaald met de proef van Eijkman. Uit de resultaten, die nu bij de ver schillende onderzoekingen zijn verkre gen, blijkt dat in de omgeving van plaatsen langs de kust waar lozing van huishoudelijk afvalwater plaatsvindt, nu evenals in het verleden de T.N.O.r norm zijn overschreden. Overschrijding van de T.N.O.-norm betekent geenszins dat daarmede geva ren voor de gezondheid van de baders optreden. Bij het onderzoek op ziekte-verwek- kende bacteriën zijn deze organismen niet aangetroffen aan onze badstranden. In het buitenland worden veelal min der stringente normen gehanteerd dan de zgn. T.N.O.-norm. De Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft in ver band hiermee enkele maanden geleden de voorzitter van de Gezondheidsraad gevraagd advies uit te brengen over de vraag welke eisen aan oppervlaktewater met het oog op de volksgezondheid ge steld dienen te worden. Deze adviesaan vrage omvat onder meer de normen van recreatief gebruik van het water. Blijkens de onderzoekingen naar de verontreiniging van zeewater is er een aanwijsbaar verband tussen de concen- watie van coliachtige bacteriën en de lozingen van ongezuiverd afvalwater. Op Walcheren zijn dat de lozingen van Vhssingen en Middelburg. Nabij Scheveningen is dat voor het overgrote deel de lozing van ongeveer /o ongezuiverd afvalwater uit de zgn., oude leidmg van 400 m lengte; onder bepaalde omstandigheden is evenwel de invloed van langere leidingen niet uit te sluiten. Nabij Katwijk vindt weliswaar geen directe afvallozing in zee plaats, doch hier wordt vervuild water uit de Oude Rijn gespuid, waarvan de gevolgen in zee zijn te merken. Belangrijke verbetering na 1969 in Scheveningen. Het gewijzigde systeem van lozing na bij Scheveningen in 1969 heeft geleid tot een verbetering van de situatie. Een verdere verbetering zal worden bereikt door beëindiging van de lozing van on behandeld water uit de haven en uit de oude leiding van 400 m lengte. Ook verbeteringen bij Vlissingen en Katwqk worden voorbereid. Voor Walcheren zal een verbetering tot stand komen door een verplaatsing van de lozing van Vlissingen naar het Oosten, teneinde de afstand tot de bad stranden te vergroten. Wat Katwijk betreft zal door zuive ring van het op de Oude Rijn afstro mend afvalwater, wellicht gepaard aan aanvullende voorzieningen ter ontsmet ting van het water verbetering moge lijk worden gemaakt. Heden (vrijdag) avond. In de Geref. Kerk om half acht worden alle christen vrouwen bijeen geroepen voor een ge bedsdienst, uitgaande van de Wereld gebedsdag. De liturgie kost 30 cent en is bij de ingang van de kerk verkrijg baar. „Evangelische politiek een Waag stuk?". Over dit onderwerp hoopt dhr. M. H. J.i Weststrate uit Vlaardingen he denavond te spreken in het Herv. Ver enigingsgebouw te Den Bommel. Aan vang 7.30 uur. Alle belangstellenden welkom. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Oostflakkee komt (ook) op maan dag 8 maart a.s. in vergadering bijeen, nam. 7 uur op het Raadhuis te Ooitgens plaat. Gezien dat meer dan een belang rijke vergadering op maandag a.s. wordt gehouden is o.i. voor de verenigingen een betere raadpleging van het agenda bureau zeer noodzakelijk. Geven de be trokkenen alles wel op tijd door? WONINGINRICHTlHw. Was vorig jaar al een uitstekend aan- l^perjaar voor de Stellendamse visafslag, jaar heelt zich nog beter ingezet met m gevolg dat er tenspoediigste 1500 kis- en maesten worden aangeschaft om de «nvoer te kunnen bergen. In een spoed- isentle raadsvergadering werd Goerees wmeenteraad jJ. woensdagavond met "Ke gunstige ontwikkeling en de conse- luenties daarvan geconfronteerd door burgemeester H. J. Smith die niet zon- er trots kon melden dat er dagen zijn er meer dan honderd ton vis wordt ^ansevoerd! Dat, voornamelijk door de vnn. inil"^^*^" rondvis waarvan verL!, bestendiging mag worden verondersteld. „Een bijzonder verheu- vonlrr^'^'"-''^'''"' concludeerde de onrzitter. rii^cf sPoetJ ter vergade- vnm.-.fT'?'^^''" beslissen op een s],l t°t aanschaf van een nissenhut voor.i' ,f''^!"™*^ ^a'^ <ie grote fust bes" .fzal het kistenbestand .«laan uit 4750 stuks die niet allemaal 2Ph^!: ""^^'Se vismijn kunnen worden ëLDorgen, bovendien zijn er ook nog de -'ii-en van de vishandelaren. Wanneer ze in de nissenhut zijn opgeslagen zal tevens de mogelijkheid bestaan t.a.v. het uitlenen van de kisten aan vissers en handelaren een regeling te treffen op grond waarvan een vergoeding kan worden geind voor het gebruik daarvan „dan komen ze ook sneller terug" voorzag weth. Visser. De 1500 kisten zijn inmiddels besteld; het zijn „spieringen om een kabeljauw te vangen" omdat duidelijk geworden is dat sommige kotters nog wegblijven omdat er tot dusver een gebrek aan kisten was. De nissenhut. De raad verklaarde zich aCcoord met de aanschaf van een Nissenhut van de Fa. Smit, Loodsenbouw te Apeldoorn waartoe een krediet van 6000,— be schikbaar werd gesteld. Een gunstige voorwaarde is dat de loods na een jaar voor 60% van de nieuwprijs kan worden teruggegeven. Na een jaar zal ze door het gereedkomen van de nieuwe vismijn n.l. overcompleet geworden zijn.i De werkelijke bedrijfskosten worden daar door beperkt tot 2572,80. Ach, hoe wordt het zaad met klagen Heen gedragen! Ach! hoe weent men om de scha, Van het kost'lijk graan in d' aarde, Eer de waarde Koren-soheut de grond ontga. Maar voorzeker volgt het galmen Op de halmen; En die zaaide treurig stom. Komt in 't oogsten, ver van klagen. Schoven dragen. Komt al juichend wederom. Psalm 125 5 en 6. J. van Lodensteyn. BOXTWMATEKIALEN Dirksland Telefoon 1333 MIDDELHARNIS Om het op de zaterdagmiddag gehou den E.H.B.O. wedstrijd in de aula van het Rijksatheneum allemaal echt te doen lijken werd er een fikse echtelijke ruzie tussen de heer en mevrouw Kortlever in scene gezet. Mevr. Kortlever keilde een asbak tegen 's mans bovenkamer en dhr. Kortlever hanteerde tiet meubilair om flink van zich af te kunnen tasten. De klappen droegen grote vrucht, pa en ma Kortlever lagen even later, uitgeteld en zwaargewond, tussen stukken en brokken van hun meubilair. Ook in die situatie kon zo bleek op de E.H. B.iO. gerekend worden. Beiden werden aangepakt, zij met een gebroken enkel, een bloeding in de buikholte en het ge vaar van een shock, hij met een her senschudding (de asbak had doel ge troffen) en een gekneusde pols. Ze wer den goed verzorgd, een leidster uit Oude Tonge vermocht zelf de huiselijke vrede te herstellen. De eerste prijs ging naar Ploeg 2 van Middelharnis met 231 punten leidster mevr. Kroos-Vijfhuizen. De 2e prijs ging naar Ploeg 3 van Middelharnis, de 3e prijs naar Ploeg 1 van Ouddorp. De ove rige deelnemers rangschikten zich aldus; Ouddorp 3 - 203 pnt, Ooitgensplaat 1- 200 pnt, Dirksland 1-174 pnt, Dirksland 2-173 pnt., Middelharnis 1-170 pnt, Oud dorp 2-158 pnt. Oude Tonge 1-97 pnt. Oude Tonge 2-86 pnt. Oude Tonge 3- 79 pnt. NIEUW HOOGTEPUNT IN VRAAG NAAR TELEFOON De vraag naar telefoonaansluitingen beleefd momenteel een nieuw hoogte punt. In de maand januari gaven 37.632 Ne derlanders te kennen dat zij telefoon wensten. Dit cijfer was 3,7 procent ho ger dan in de topmaand januari 1970. Het ziet ernaar uit dat de pas afge lopen maand februari niet zal achter blijven. In versterkte mate zet de an derhalf jaar geleden begonnen tendens zich voort dat de telefoon populair be gint te worden bij groepen van de be volking die tot dan ver beneden de landelijk gemiddelde telefoondichtheid waren gebleven, n.l. handarbeiders en bejaarden. Na de piek in het begin van 1970 lie pen de aanvragen later in het jaar enigszins terug, maar zij handhaafden zich wel op een zeer hoog peil vergele ken met b.v. 1969h Tegen het eind van het jaar begon een nieuwe versnelling op te treden die thans in volle werking is. Ondanks een ongekende stijging van de produktie van aansluitingen in alle telefoondistricten, is de groei van het aantal aanvragers dat kortere of lange re tijd op een aansluiting moet wach ten, niet tegen te houden. Eind januari waren er 140.000 wach tenden, tégen 118.000 een jaar daarvoor. APOSTOLAAT IN DE GROTE STAD Over dit onderwerp hoopt Dr. C. Graafland, Hervormd predikant te Am sterdam, op zaterdagmiddag 20 maart een lezing te houden voor de Hervorm de Bond voor Inwendige Zending op G.G. Dit geschiedt in het kader van de jaarlijkse algemene ledenvergadering te Utrecht in het Jaarbeurs-congrescen trum, dat vastgebouwd is aan het Cen traal Station, en via de perrons bereik baar is. De morgenvergadering, welke alleen toegankelijk is voor leden van de IZB, begint om 10.30 uur en bevat ondermeer de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, alsmede de ge bruikelijke bestuursverkiezing. In de middagpauze is er een tentoonstelling van evangelisatiemiddelen, welke via de IZB verkrijgbaar zijn. De middagvergadering vangt aan om 20.00 uur en is toegankelijk voor alle belangstellende jongere én oudere ge meenteleden. De bouw van een nieuw bankgebouw voor de plaatselijke Coöp. Raiffeisen bank is van start gegaan. Een start die ver in de omtrek te horen en te zien was. Het is hier geen alledaagse ver schijning, dat er wordt geheid voordat een blok met huizen of particuliere ge bouwen onder handen wordt genomen. Een heel enkele keer wordt er weleens een houten paal geslagen, maar beton nen palen rusten alleen onder de keer- sluis en andere waterwerken. Gezien de gesteldheid van de bodem waar de nieuwe bank zal worden gebouwd, (aan de I.angeweg tussen dr. Kramers en de heer L. Meijer) is bij diepsondering ko men vast te staan dat heien meer dan Zo gaat het nieuwe gebouw er uitzien. noodzakelijk was.i Na een laag klei be vindt zich een flinke laag veen in de bo dem en na ongeveer 10 meter krijgt men een vaste bodem van zand. Er werden in totaal 41 betonnenpalen van 18 meter lengte met een gewicht van elk 5300 kg. de bodem ingeslagen. Op de plaats waar de kluis (groot 5 x 6V2 meter buitenwerks) komt te rusten ging er een „paaltje" meer de grond in dan op de rest van het bouwterrein. Met een op rupsbanden gemakkelijk verrijdbare heistelling van bijna 30 me ter lengte, werd het werk in enkele da gen geklaard. Vrijdagmiddag ging de eerste paal de grond in en woensdag de laatste. Het werk werd uitgevoerd door Gebr. Van den Berg, Aannemings- en Heibedrijf te Bergschenhoek. Het transport van palen, etc. ge schiedde door Van der Wees Transpor ten te Dordrecht. Architect van dit bankgebouw is de heer A. Koole te Middelharnis; de aan nemers zijn de Firma's L. C. Dorsman te Ooitgensplaat en C. Boeter en Zn. te Sommelsdijk. Men hoopt het gebouw nog dit jaar in gebruik te kunnen ne men. OOLTGENSPLAAT Jaarvergadering Chr. Kleuterschool. De jaarvergadering van de Chr. ICleu- terschoolvereniging zal gehouden wor den maandag 8 maart a.s. des nam. 7.30 uur in het schoolgebouw aan de Pr. Bernhardstraat. De plaatselijke her vormde predikant, ds. A. W. van der Plas zal een referaat houden met als onderwerp: „Opvoeding en Godsdienst onderricht".! De gebruikelijke jaarver slagen zullen worden uitgebracht, ter wijl er een bestuursverkiezing zal plaats hebben, wegens aftreding van dhr. C. van Rossum (voorzitter) welke niet her kiesbaar is. Door het bestuur zijn de volgende kandidaten voorgesteld: de heren G. de Bakker, C. Kreeft Az. en G. K. Timmerman. Zowel leden als be langstellenden zijn welkom. Ledenvergadering Oranjevereniging. Op maandag 8 maart a.s. des nam. 8 uur zal in Hotel „Hobbel" de Algemene Ledenvergadering gehouden worden van de Oranjevereniging „Ooitgensplaat". „Wat gaan we doen met de f eestelij k- De Massa Markt raakt steeds meer „in" en de fotografie wint aan populari teit waarom het voor de hand lag dat die twee elkaar op een goed moment zouden treffen. J.l. woensdagmiddag is dat daadwerkelijk gebexird toen foto Hameeteman haar Fallas foto-shop of ficieel openstelde. Het is een knus shop- je met alles eraan en erin, een welkome aanvulling van het veelzijdige assorti ment van de Massa Markt. Foto Hameeteman met veelal de populaire Roosje achter de camera heeft weliswaar een fijne zaak in de Ouddorpse Weststraat maar dat hoekje heden in 1971?" Er bestaan grote plan nen, deze worden in bespreking geno men. De aftredende bestuursleden, me vrouw M. L., Geerts-Quispel en de he ren P. in 't Veld G.Jz. en C. van der Welle zijn allen herkiesbaar. Na de rondvraag zullen dia's van de laatste feestelijkheden worden vertoond. De gasten zullen deze avond gepofte poters worden aangeboden. Ook niet leden zijn deze avond welkom. dat in de Massa Markt nog beschikbaar was heeft hen toch wel danig aange sproken. „Waar het volk is is de nering" luidt een bekend gezegde en direct na de ingang hebben Hans en Roosje zich geïnstalleerd om den volke meer foto minded te maken. Er is een behoorlijk assortiment camera's van de goedkopere tot de dure Asahi-Pentax, alle mogelij ke zwart-wit en dia-films, vergroters statieven, optiek, schijven voor de view- master, kortom, alles wat tot de foto- branche behoort is aanwezig. Bijzonder gemakkelijk zal het zijn wanneer tijdens het inkopen doen in de Massa Markt en passant het filmrolletje ter ontwik keling kan worden afgegeven.. Ietwat vreemd aan de foto-branche maar toch bij foto Hameeteman ver krijgbaar zijn rookartikelen enfan tastisch decoratieve vaasjes, molentjes, klompjes, schemerlampjes, kruiken in een soort Delfts-blauw dat er zijn mag. De opening werd woensdagmiddag verricht door dhr. J. Westhoeve, een van de exploitanten van de Massa Markt die de foto-shop hartelijk ver welkomde met een fles champagne. Daarna gingen dhr. en mevr. Hameete man met de zoon en twee winkelbedien des op de foto. Veel succes toegewenst!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1