Leendert v. Nimwegen won Ie Jengdcup-wisselbeketl CAMERA'S iiü?. DE VRIJBUITER ranie Woningen in Nieuwstraat aangeicoclit Ooitgensplaat krijgt nieuwe CliristeiijKe Scliool HANOMAG HENSCHEL Vervolg raad Middelharnis Dhr. Grinwis gaat wellicht met fluor-bezwaar naar de Kroon OP ÉÉN BEEN W. RIKKEN N.V. I Ook OOK VOOR GRAMMOFOON PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE 185 jongens en meisjes leverden persoonlijke prestatie Openbare les op ouderavond/ledenvergadering De heer A. van den Heuvel herdacht Autobedrijf A. J. VAN BUMPÏ MOLENDIJK 85 SXAB AAN T HABINGVLmX TEL. 01871 - 553 voor FOTOGRAFEE J. ZANDSTRA SOItlMELSDUE KAI saloni stacarJ [stacan floer ca I binden filadz. 3 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 9 februari 1971. Bigdag 9 februl De raad ging accoord met het voor stel tot aankoop van 11 woningen aan de Nieuwstraat te Sommelsdyk, voor een totaalprijs van 23.000,van de eigenaren, de Gebr. W. en L. Groenen dijk. Dhr. Grinwis hoopte dat de wonin gen die t.z.t. worden gesaneerd in het kader van de regeling Bebouwde Kom niet te lang leeg zullen staan i.v.m. de nog steeds heersende woning nood. Ook zal het zo voorzag dhr. Grinwis oppassen geblazen zijn dat jonggehuwden die daar een poosje wo nen niet al te snel in aanmerking voor een doorstromingspremie komen.i Overi gens achtte dhr. Grinwis deze wonink jes nog aardig geschikt voor bejaarden. „wy gunnen onze bejaarden een be tere huisvesting", deed de voorz. weten. De aankoop van de woningen is ook ge schied uit een oogpunt van volksge zondheid, zo verklaarde de voorzitter. Wanneer er woningen leegkomen zul len ze niet opnieuw ter bewoning wor den uitgegeven. Over de bestemming van de grond konden nog geen concrete mededelingen worden gedaan. Gedacht kan worden aan woningbouw, bejaar denwoningen of voorzieningen ter ver steviging van de centrumfunctie. Sluiting haven. Unaniem was de raad met het college van mening dat de haven van Som- melsdijk kan worden gesloten voor het handels-scheepvaartverkeer. „Het zal een open riool blijven" klaagde dhr. Edewaard, informerend of een demping nog niet in zicht is. Dhr. Edewaard meende dat daarmee niet ge wacht kan worden ook niet uit een oogpunt van volksgezondheid tot de achterliggende gronden worden be bouwd. „Het is technisch wel uitvoer baar maar financieel is het moeilijker", overwoog de voorzitter. Veel van de last zou verholpen kunnen worden wan neer de woningen van riolering werden voorzien, maar ook dan geldt een tech nische uitvoerbaarheid en een financië le onmogelijkheid. „De oplossing ligt hier nog niet op tafel" betreurde de voorzitteTj Waarvoor raadslid? Dhr. Hoogzand (P.v.d.A.) toonde zich teleurgesteld over het feit dat de bur gemeester met succes een met grote meerderheid genomen raadsbesluit kon ontkrachten door de beslissing van de Kroon tot vernietiging daarvan. Dhr. Hoogzand doelde op het raadsbesluit aan de heren Visser en v. d. Maden een bouwvergunning te verstrekken voor de bouw van een Garage op de „Vlucht- heuvel" te Middelharnis. Waarom zijn we eigenlijk nog raadslid; we kunnen toch wel voor normaal worden aange zien? vroeg dhr. Hoogzand zich af. „We staan machteloos en misnoegd". „Zelfs een raadscoUege dient zich aan wettelijke bepalingen te houden", ver klaarde de voorzitter; „ook al heeft ze die bepalingen zelf in het leven geroe pen". Hij verklaarde dat er geen pogin gen zijn gedaan de grond aan te kopen en ook wees de voorz. van de hand dat de eigenaar door toedoen van dit ge beurde sterk beknot zou zijnw Fluor. Dhr. P. Grinwis nam van de gelegen heid gebruik zijn grote waardering uit te spreken voor het feit dat B. en W. van Goedereede een referendum onder de bevolking zouden willen over de vraag of het publiek - de aangeslotenen de fluoridering wel of niet langer wensen. „Hulde aan burg. Smith die een doorbraak forceerde en de democratie herstelde", prees dhr. Grinwis en hij verwachtte eenzelfde gedragslijn van andere colleges van B. en W. Opnieuw noemde dhr. Grinwis een ziektegeval waarvan de fluoridering de oorzaak zou zijn, een voorbeeld van de „kortzichtig heid van doktoren" op dit punt. „Mocht het Alg. Bestuur biyven wachten dan zullen wy een oproep doen tot de bevolking en via de Stichting Waakzaamheid Drinkwater zal ik dan een beroep op de Kroon doen", gaf dhr. Grinwis te kennen^ „Als Grinwis het zo belangrijk vindt dat er een onderzoek komt dan moet hij zich ook bij de uitslag daarvan, hoe die ook zij neerleggen", was de gevolg trekking van dhr. T. Arensman. „Hij moet dan zo loyaal zijn er voortaan over te zwijgen „Zelf drink ik regenwater; als de be volking te laks zou zijn om zich uit te spreken dan is het haar eigen schuld" repliceerde dhr. Grinwis. Woningbouw. De raad verklaarde zich garant voor de door de woningbouwver. „Middel harnis" aan te gane geldlening, groot 2.500.000,voor de bouw van 62 één gezinswoningen in het uitbreidingsplan „Zuid-West". De raad ging voorts accoord met de verkoop van twee percelen grond aan de woningbouwvereniging „Middelhar-' nis" voor de bouw van 43 woningwet woningen in hét bestemmingsplan Oost te Nieuwe Tonge. „Ik heb reden te veronderstellen dat Nieuwe Tonge geen behoefte heeft aan die woningen", gaf dhr. T. Arensman te kennen. Niettemin vond hij het toch wel goed dat ze aan Nieuwe Tonge worden toegewezen opdat er mensen van elders kunnen worden aangetrokken„t.b.iv. de kerk, de school en het verenigings leven", formuleerde dhr. Arensman. „U hebt de middenstand nog verge tenvulde de voorz. aan maar ,',die categorie zoekt haar weg wel", vond dhr. Arensman. Verbetering Niieuwstraat. Ter verbetering van de situatie in de Nieuwstraat te Stad aan 't Haringvliet kon van de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk een strook grond om niet worden overgenomen. Wel dient de ge meente; te zorgen voor het plaatsen van afrasteringen op de nieuwe grens scheidingen. Voorts werd de raad ge vraagd een krediet van 2000,voor het verplaatsen van een houten garage die, tengevolge van de uitvoering van hetwerk, meer zichtbaar zou worden. „Het uitzicht op de kerk wordt in ernstige mate belemmerd door de min der mooie houten garage", aldus B. en W. Zij menen dat de uiterlijke ver fraaiing van het Centrum van Stad het meer dan waard is dit bedrag van ge meentewege beschikbaar te stellen. Commentaar. De raad was daar niet zo volledig van overtuigdj Dhr. Tiggelman argumen teerde dat, wanneer een (houten) gara ge wordt afgebroken ze ophoudt te be staan vandaar zijn vraag of de gemeen te het opnieuw opzetten, c.q. bouwen van zo'n houten garage moet bevorde ren. Dhr. Tiggelman zou liever de ge vraagde tweeduizend gulden aan een stenen garage besteden. „Het Gemeen tebestuur moet niet met twee maten meten", waarschuwde dhr. Tiggelman die meende dat het de kerkvoogdij aan eigen inbreng mankeert. De voorz. nam stelling tegen een der gelijke uitspraak, hem leek de bereikte overeenkomst redelijk. „De Herv. Gem. heeft 40 m^ grond ingebracht en we hebben er ook wel eens over gediscus sieerd hoeveel dat wel waard zou zijn", Afschaffing vermakeUjkheidsbelasting. De raad ging accoord met het voor stel tot afschaffing van de vermake- lijkheidsbelasting. In 1970 werd uit die belasting nog 7993,08 ontvangen waar van 6489,16 (91 "/o) van de bioscoophou der. Nu na 1 febr. de bevoegdheid ver valt tot het heffen van vermakelijk- heidsbelasting van filmvoorstellingen, stelden B., en W. voor de ver ordening af te schaffen, waarmee de raad accoord ging. kunt U niet lopen. Dat kunnen de meeste naaimachines ook niet. Z u I k e wondermachines hebben wij nu ontvangen. We noemen ze de machi ne met de. „derde hand". Ze is niet de goedkoopste, maar wel iets heel bijzon ders, wat U nergens ter weield vindt. Moet U eens laterrr demonstreren NAAliflACHINEHUIS Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM TeL (01640) 3 58 78 BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnximmer 102, Bergen op Zoom. Naam; „.^-. Adres: Plaats: DIRKSLAND Bejaardenmiddag. Het bejaardenco- mité van de Ned,, Herv. Kerk nodigt al le bejaarden uit voor de middag die we D.V. hopen te houden op dinsdag 16 februari om half drie. Deze middag worden er dia's vertoond en gesproken over de Diaconessenarbeid in Suriname. U weet het, wij komen u graag halen maar geeft u het dan even door aan één der onderstaande adressen. Mevr. Tanis-Mastenbroek Tel. 1265; Mevr. Spek-v. Zetten Tel. 1348; Mevr. Schuller-Vogelaar Tel. 1714. BORSSELE Beroepen. Bij de Geref. Gemeente al hier is beroepen ds. D. Hakkenberg te Dordrecht. Maar liefst 185 jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 11 jaar hebben zaterdagmiddag in de Sporthal te Mid delharnis geprobeerd om de uitgeloofde Jeugdcup-wisselbeker in bezit te kry- gen. Leendert van Nimwegen werd aan het eind van de middag door de jury aangewezen als degene die -^roor deze trofee in aanmerking kwam; zgn per- sooniyke prestaties op de brug, de mat, de balk en de rekstok werden uit de velen het best gehonoreerd- De „over winnaar" is lid van de gym. ver. „Spar ta Hygiëa" te 3llddelharnis-Sommels- dijk. Organisator van dit jeugd gymnastiek festijn was het Rayonbestuur Goeree- Overflakkee van de Rotterdamse Turn- Bond. „Er is voor de jeugd in deze leef tijdsgroep zo weinig te doen", overwo gen de organisatoren en die wetenschap noopte hen de middag te organiseren waarop de jongelui in een gezonde spor- tiviteit bezig konden zijn. De inspanning van o.a. de heren Sol daat, Barkel en D. van Es zijn door de grote opkomst van de jeugdige gymna siasten royaal gehonoreerd. Voorwaarde tot deelname was een lidmaatschap van een van de gymnastiekverenigingen. Met personenauto's en bussen waren ze za terdagmiddag naar de sporthal gekomen om onderling de krachten te meten, ten einde een van de prijzen in de wacht te slepen. Prijzen. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de volgende bedrijven, en vereni gingen: Gymnastiekver. „Olympia" te Dirksland; „Sparta Hygiëa" Middelhar nis; O.K.K. te Oude Tonge; Fa,, Nipius te Stad aan 't Haringvliet; Fa. van Ees teren të Sommelsdijk; Restaurant Ton- bré te Oude Tonge; Fa. W. de Vogel te Melissant; Een onbekende; Fa. J. Bus- cop te Oude Tonge. De prijswinners, Met een gelukwens en waar nodig een l bemoedigend woordje, werden de prij. zen door dhr. D. van És uitgereilct: JONGENS: Ie prijs: L. van Nimwegen 30,4 pnt. („Sparta Hygiëa») 2e prijs: Fr. Hoogzand 29,8 pnt, („Sparta Hygiëa"i 3e prijs (gedeeld): A.i Faassen 28,4 pnt, („Sparta Hygiëa») 3e prijs (gedeeld): C. Both 28,4 pnt, („Quick" Melissant) MEISJES: Ie prijs: Margaret Roodzand, 29,8 pnt, („Olympia") Ie prijs: Olda v. Strien 29,8 pnt. („Olympia") 2e prijs: Sandra Vermeulen 29,6 pnt, („Olympia") 3e prijs: Corentine Mijnders 29,4 pnt, („Olympia") Een gecombineerde ouderavond - le denvergadering van de Christ. Nat. school te Ooitgensplaat werd op vrijdag 5 februari 1971 in het Verenigingsge bouw „Elthato" gehouden. De voorz. dhr< J. M. van Rossum opent de vergadering met het zingen van Ps. 89 1 en gebed. In zijn openingswoord releveert de voorzitter het verscheiden van de vice- voorzitter A. van den Heuvel, hierna vraagt hij de vergadering 1 minuut stil te in acht te willen nemen ter herden king aan hetgeen hij als bestuurslid voor de school deed. Verder herinnert hij er aan dat het 50 jaar geleden is dat de L.O. wet de Vis ser in werking trad. Het bracht wel de vervulling van de gerechtvaardigde wens t.a.v. de financiële gelijkstelling, maar ook, wat pas pater bleek een ver wijdering tussen ouders en school. Het vervangende wetsontwerp op het Kleu ter- en Basisonderwijs biedt de moge lijkheid dit te herstellen door een rui me inspraak te bieden aan allen die bij het onderwijs betrokken zijn. Hij hoopt op de nieuwbouw van de school later terug te komen, als de vergadering hem machtigt dit aan het program toe te voegen. Daarna krijgt de secretaris het woord voor de notulen en het jaarver slag. Hoop op einde daling. Hoewel er dit jaar nog een daling viel te constateren van het leerlingen aantal is er een gerechtvaardigde hoop dat er aan deze daling een eind zal ko men, die zijn oorzaak vindt in het feit, dat aan de Christelijke kleuterschool een tweede leerkracht kon benoemd wor- denv Mutaties. In de beide vacatures ontstaan door het vertrek van Mej. Wijbenga en Mej. van der Vliet, de laatste als handwerk- onderwijzeres, kon voorzien worden door benoeming van Mevr. Van der Zwaan, als tijdelijk onderwijzeres en de benoeming van Mej. Bats, die de speelleerklas onder haar hoede kreeg en als handwerkonderwijzeres mej. Lugt- hart. Actieve jeugd. Aan zendingsgelden kon in totaal 1100,afgedragen worden, terwijl via allerlei collectes en andere akties 3500,kon worden overgemaakt. Als laatste punt voor de pauze kwam de „Openbare les" aan de orde, waaraan alle leerkrachten meewerkten, ieder met een eigen afgerond geheel, bestaan de uit; de vertoning van een filmstrip over „Onze grote rivieren", waarna een klassegesprek volgde over de water huishouding van ons land, waarbij de Haringvlietsluizen zo'n grote rol zijn gaan spelen. Daarna werd de lof van Hollands water bezongen in lied en voordracht en tot slot wisten de kinde- xen in korte tijd met papier en plakpot een uitbeelding te geven van het ge ziene en gehoorde, in vlot uitgevoerd groepswerk. In de pauze werd er genoten van kof fie, koek en limonade. Dhr. J.I Donkersloot in 't bestuur. Na de heropening door het zingen van Ps. 103 1 kreeg eerst de kascom- missie het woord, die de bescheiden van de penningmeester in orde had bevon den. Daar er geen vragen waren over het toegezonden financiële overzicht, gaf de administrateur op verzoek van de voorzitter een uitvoerige toelichting waaruit bleek, dat de financiële zorgen der laatste jaren waren verdwenen. In de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer H. C. Korteweg herkozen, terwijl in de vakature van wijlen dhr. A. van den Heuvel dhr. J. Donkersloot werd gekozen. Nieuwe school, waar? Hierna volgde het ingelaste punt van de agenda de stand van zaken betref fende de nieuwbouw. Na de medewerking van Gemeentebe- suur en Inspecteur Molenaar geprezen te hebben kon de voorzitter meedelen, dat de plaats van vestiging zal gaan tussen het oude terrein (de school moet in dat geval gebouwd worden op het schoolplein) en als tweede mogelijk heid is er het terrein aan de Prins Bernhardstraat het terrein dat het be stuur enige jaren geleden voor dat doel in eigendom heeft verworven. In de rondvraag wordt de mogelijk heid en de wenselijkheid van een ouder- commissie uitvoerig besproken waar uit bleek dat de ouders daarvoor niet staan te trappelen van ongeduld. Op verzoek van de voorzitter eindigt Ds. Meeder, die intussen ter vergadering is gekomen met het zingen van Ps. 75 1 en gebed, waarna de voorzitter de vergadering sluit* KAPELLE-BIEZELINGE Bedankt. Ds. P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee, die het beroep naar de Geref. Gemeente alhier eerst had aangenomen, heeft daarvoor bij een nadere beslissing weer bedankt. •♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f MISTLAMP TOEGESTAAN De ministerraad heeft gisteren een wijziging in het reglement verkeersre gels en -tekens goedgekeurd welke het mogelijk maakt dat, evenals in andere Europese landen het geval is, de mist lamp achterop een auto wordt toege staan. In de bebouwde kom zal de lamp niet mogen branden. KRANKZINNIGENWET WORDT WET VAN „GEESTELIJK GESTOORDEN". De uit 1884 daterende wet „tot rege ling van het staatstoezicht op krank zinnigen", de krankzinnigenwet, za! worden vervangen door een geheel nieuwe „wet geestelijk gestoorden". De ministerraad is gisteren akkoord ge gaan rnet het ontwerp van deze wet, Belangrijke vernieuwingen zijn onder meer: het woord krankzinnige is ver vangen door geestelijk gestoorde. Voor de term inbewaringstelling is het woord spoedopneming gekozen. Aan de langdurige machtiging door de rechter moet steeds een voorlopige machtiging van een korte termijn (drie j weken, eenmaal verlengbaar) vooraf gaan. luigen wij Ul lechte dank. 1 londerheid Dl ld en dn Ouvf Infers, Dsj b. Ikeraad, f amill ^n die ons inl hulp en ste| fest Uit aller Fam. var] Jddorp (Z.-H.)J Ir. Hendrikw| ddorp, Ixanderstraatl door jon^ op G.-O.1, Iharnis. leven onder peau van dit f koop gevraa en 1 Granunofoon eentnun specias |n, orgel, kol orteerd in gl ziek) Vaderl| Marsmuzie |ten, Steeds dingen en/oi Irantie op al]| Btenkoffers, lop het zelf da |Depdt Verm^ ictr. orgels buw en gebr pben er veell Riha si tit. En ook Istaat zo'n te schaffeij per weeh stdvjk 53, jTel. (01870) ■Boven bushq Ikoop: en| |lnruü en mogell I CARAVAN! pakweg - TeL (0110| [koop een |z.g.s. Merkl Kleur l'bevragen: KelderwJ OuddJ VERVOLGVERHAAL HOTSE HIDDES door Sibe van Aangium 19 „Wat moet ik nu doen?" overlegde hij bij zichzelf, „'t Kost wat het kost, Hotse en Lolke moeten bevrijd worden. Ik moet echter eerst weten, waar ze heen gebracht worden. Gelukkig is 't hier al lemaal kreupelhout, zodat ik de troep kan- naderen, zonder dat ze 't merken. Ja dat doe ik. Ik moet weten, wat ze van plan zijn". Zich steeds in het kreupelhout ver schuilend, keerde Wieger terug. Wel dra hoorde hij de stemmen van de sol daten. Wieger hield halt en liet hen passeren. Tussen de bomen door kon hij hen duidelijk zien. Hij ontwaarde, hoe Hotse en Lolke, zwaar gebonden, werden meegevoerd. Rooie Wieger knarsetandde. „Die onverlaten! O, als ik die vermaledijde kapelaan in handen krijg, is zijn lot niet benijdenswaardig''.^ De soldaten hadden hun paarden be stegen, 't Werd voor Rooie Wieger moeilijk hen bij te houden. Hij be merkte echter weldra, dat ze de weg in sloegen naar het klooster Claerkamp. Op veilige afstand volgde Wieger hen. Hij zag, hoe de troep afsteeg en de ge vangenen naar binnen werden gevoerd. Daarop kregen de soldaten bier en brood. De kapitein was het klooster binnengegaan. Wieger lag in het kreu pelhout verscholen. „Verwenst", mompelde hij, „die lui eten en drinken maar lekker. Ik wilde wel, dat ik ook een hartige slok had. Maar er zit niet anders op dan te wach ten". Gelukkig duurde het oponthoud niet lang. Ongeveer na een uur verscheen de kapitein weer. Onmiddellijk werden de paarden bestegen en weldra waren de soldaten vertrokken. „Hotse en Lolke zijn in het klooster en die zwartrok schijnt er ook gebleven te ziJn", overlegde Rooie Wieger. „Jam mer. Anders bracht ik een bezoek aan het klooster. Maar nu is het te gevaar- lijki De zwartrok mocht me eens her kennen. Maar wat nu te doen? Nu eens kalm prakkizeren, Wieger". Hij had zich op een boomstronk neergezet en steunde zijn gezicht in beide handen. „Zal ik mijn makkers waarschuwen? Maar het duurt nog een week voor ik ze ontmoet. En waar is Hotse dan? Bo vendien, als we een aanval wagen, moet alles eerst goed overlegd worden. Er verlopen licht nog een paar dagen. En blijft Hotse hier zolang? Ik moet eerst de plannen van die kapelaan kennen. Dan eerst kan ik mijn plan opstellen. En ik kan de eerste week toch niets doenOfik kan misschien pro beren de makkers op ons schip te be reiken". Plotseling begonnen zijn ogen te schitterenIk heb het gevonden", zei hij half luid. „Zo zal het gaan". Rooie Wieger was in de buurt rond om Rinsumageest goed bekend. Jaren had hij er gewoond. Dat kwam hem thans goed van pas. Hij sprong overeind en begaf zich, zo snel hij kon, naar het dorp. Zonder aar zelen doorliep hij een waar doolhof van steegjes. Bij een klein huisje bleef hij staan.i Hij lichtte de klink van de deur op en trad binnen. Een gebocheld man neke zat op een driepoot aan een tafel tje. Hij was bezig een paar schoenen te herstellen, 't Was Sipke de schoenma ker en barbier van Rinsumageest. Hij zat met de rug naar de deur. Toen deze echter openging, draaide hij het hoofd om. Enkele ogenblikken staarde hij de bezoeker aan. Dan vloog er plotseling een glans van vreugde over zijn gelaat. „Wieger!" riep hij verheugd. „Ben jij het werkelijk? Wat ben ik blij, dat ik je zie". Het manneke sprong op en kwam met uitgestoken hand zijn bezoeker tege moet. Er was oprechte blijdschap in zijn stem. Ook van de kant van Wieger was de begroeting allerhartelijkst. „En je maakt nog altijd de schoenen en knipt en scheert evenals vroeger?" vroeg Rooie Wieger. „Evenals vroeger", antwoordde Sipke zacht. „In mijn jonge jaren verlangde ik ook wel eens, de wereld te kunnen in gaan. Maar dat lot is mij niet beschoren geweesti Nu heb ik er vrede mee. Ik ben oud. En bovendien ik weet nu, dat de hemelse Vader m'n leven leidt". „Heb je geen last met de papen?" „Nog niet", antwoordde Sipke. „Ik vermoed wel, dat ze weten, dat ik een aanhanger ben van de nije leer. Want ik kom sinds jaren niet meer in de kerk. Maar ze laten mij ongemoeid. En daar dank ik mijn God voor". Sipke en Rooie Wieger waren met hechte vriendschapsbanden verbonden. Ze vormden in elk opzicbt een tegen stelling. Rooie Wieger was sterk en ro buust en bezat een reusachtige gestalte, Sipke was klein en nietig en gebrekkig. Wieger had een onstuimige aard, was van jongsaf steeds haantje de voorste, Sipke daarentegen bleu en bescheiden en hield zich steeds op de achtergrond. Sipke was een oprecht kind van God. Na bange worsteling had hij de Heer gevonden. Hij was door het lezen van geschriften van Calvijn tot de overtui ging gekomen, dat de roomse kerk dwaalde. De levenswijze van vele gees telijken was ook hem een doom in het oog. Rooie Wieger kon heftig daarover uit varen, 't Oordeel van Sipke was steeds zacht.i Rooie Wieger noemde zich een •geus, maar bekommerde zich niet veel om de godsdienst. „En vertel me nu eens", zei Sipke, „waar je al deze jaren geweest bent. Ik hoor weinig van de buitenwereld in mijn stille kluis". „Ik dacht, dat in jouw schoenwinkel het nieuws wel besproken werd", zei Wieger lachend. „In ons dorp dringt niet zoveel nieuws door", antwoordde Sipke. „Bovendien durven de meesten niet vrijuit spreken". „Nu, je weet hoe ik een jaar of wat geleden onder Hotse Hiddes diende. We werden echter bij een aanval op Dokkum overrompeld, 't Grootste ge deelte onzer mannen sneuvelde. Onze schuilplaats werd verwoest. Hotses ouders gevangen genomen. Je hebt misschien alles wel vernomen". Sipke knikte. „Ja", zeide hij, „de mare ging door heel Friesland. En waar Hot ses schuilplaats zich hier vlakbij bevond hebben wij dit alles vernomen. Dit moest immers wel vastlopen. Gods ze gen kon daar onmogelijk op rusten". „Nou, eerst raakten wij bij elkaar vandaan", ging Wieger voort, zonder op de opmerking van Sipke in te gaan,, „Maar spoedig troffen we elkaar weer. Én sinds zijn we bij elkaar gebleven. We vechten nu op 't water". „En hoe kom je nu weer hier?" „Dat zal ik je vertellen". Rooie Wie ger verhaalde alles aan Sipke. Hij ver zweeg niets, want hij wist, dat Sipke volkomen te vertrouwen was. „En nu moet ik", zo besloot hij zijn verhaal, „uitvissen, wat die kapelaan van plan is met zijn gevangenen. Ik wil nu trach ten in plaats van Lolke leverancier te worden van het klooster, om zo iets gewaar te worden". „Maar als die kapelaan je herkent?" „Ja, dat is nu juist de moeilijkheid. En daarom kom ik bij jou. Als mijn rooie haren eens zwart werden geverfd en 1 mijn baard afschoor". „Dat is gemakkelijk te doen". „Dan maar direct, want ik moet ef geen gras over laten groeien". Wieger zette zich in de scheerstoel en Sipke begon met zijn arbeid. „Je zult je zelf niet herkennen", zej hij, toen hij gereed was, terwijl BiJ Wieger een spiegel voorhield. „Wat? Ben ik dat?" Wieger schoot m de lach. „Nee, ik geloof vast niet, a» iemand me herkent. Ik waag het er ten minste op"j „Dat kun je ook gerust", meende o' kleine schoenmaker. Wieger spoedde zich nu naar de h» van Lolke. „Ik moet me hier voorlopi* installeren. Gelukkig, dat Lolke rsai vannacht verteld heeft, dat er nog ee" emmer vol paling staat", sprak hÜ zichzelf. „En nu naar het klooster".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2