Staatssecretaris drs Van Son startte onderzoek te Goedereede van weenen Rusthuis ,,de Goede Ree'' te Sommelsdijk gaat accomodatie verbeteren en uitbreiden Bestrijdingsmiddelen wet wordt op grote soiiaal overtreden Rijkunst 13-jarige verbaast de politie De Voogd Assurantiën stapt uit reisbemiddeling Achter de greospaal Irandenile vuilnisauto Ristaurait .Jonbré" B. en W. Oostf lakkee 43e jaargang Vrijdag 5 februari 1971 No. 3959 8 50 ,95 ,00 ,00 ter IS CHR. STRESaCBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Enquêteurs met de formulieren óp stap Middenstandsapparaat wordt grondig doorgelicht TeiLETTAFELS voor de slaapkamer van de dochter, maar ook voor moe. VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis Overname door plaatselijke Raiffeisenbank ^modehuis dirksJand V t:eir^i^3^^^^ Flaats®ll|lc aii@iiws f;* POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, &iiimiélBdljk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONHEMENTSPKIJS 4,-^ PER KWARTAAL ADVÏ21TENTIEPRIJS 17 cent per nuts. Bij contract speciaal tarlel m PI „Hiiagse heren" hebben dinsdagmid- lèj in het „Haegse Huus" te Stellendam iet symbolische startschot gegeven tof iet onderzoek detail handelsapparaat dit in de gemeente Goedereede gehou- len staat te worden. Elke middenstan- behoudt uiteraard de vrijheid de enquêteurs van het Economisch Insti- voor het Midden- en Kleinbedrijf Uten de deur te houden maar de he in waren deze middag zo eensgezind lijccn dat niemand dit voornemen lijkt hebben. Het werd hen dan ook ten slerkste ontraden, immers is door zove- Itn die het weten kunnen, onder wie de Staatssecretaris van Economische Zaken irs, van Son, de veronderstelling te recht bevonden dat zich in de gemeente Goedereede een grote recreatieve ont- Bklieling gaat voltrekken. Conform de het gemeentelijk structuurplan be terende nota „toerisme" kon dhr. A. C. Saisbergcn als voorzitter van de Mid- itnstandsfederatie dan ook wijzen op Ie noodzaak dat de ondernemers dan zo spoedig mogelijk worden gecon- 'onteerd met de mogelijkheden en nocilijklieden die hen te wachten staan dit gebied waar de recreatieve ont- Hteling stormachtig genoemd mag wJen. „Het gaat om uw zaak", bena- *e ook burgemeester Smith die in totstandkoming van het onderzoek cle royale subsidiëring van O^er- leidswege een zeer groot aandeel heeft fad. Burg. Smith kon deelname aan et onderzoek dan ook van harte aan delen: „als er in uw bedrijf een man- frit dan dient u daar zo gauw moge- !k mee bekend te zijn", vond hij. Overigens stelde dhr. Smith ook dat 't onderzoek niet gezien mag worden J een panacee (wondermiddel) tegen "e kwalen die evt. worden gesigna- std, Helpende handen. is zijn welkomstwoord tot de Staats- 'etaris en zijn medewerkers, de ver- iwwoordigers van de verschillende 'tituten en de middenstanders sprak 'Semeester Smith dan ook van „hel- ■ftle handen" om de middenstanders •^'ijzen hoe de nieuwe situatie te be- *en ter verbetering van de bedrijfs- 'IfOffisten. „We zijn vooral als plat- ■aidibestuurders wel eens bang een onpersoonlijke bureaucratie 'Worden overspoeld maar nu is het ■'■'Verwarmend te constateren hoeve- ■Miet goed met ons voor hebben", «stateerde burgemeester Smith. Spr. Staatssecretaris van Son ontvangt enkele geschenken uit handen van dhr. A. de Reus (midden) en dhr. Karsbergen (rechts). onderzoek zal strekken tot een verbete ring van de welvaart en het welzijn van de gemeente eii de middenstand. Verwachting gerechtvaardigd. Drs. L. J. M. van Son noemde in zijn rede de verwachte toename van het toerisme alleszins gerechtvaardigd; „straks, wanneer de vaste verbinding gereed is zullen velen door het Goeree- se strand- en duinlandschap worden aangelokt", voorzag Zijne Excellentie die vooral perspectieven zag na de slui ting van het Brouwershavense Gat en de stichting van het Grevelingenbekken, kortom voldoende aan-wij zingen aanwe zig wist om bijzondere aandacht te be steden aan de toekomstige ontwikkeling. Veel waardering sprak de Staatsse cretaris uit over de initiatieven die tot dusver, vooral van de zijde van het ge meentebestuur zijn ontwikkeld. (Vervolg op pag 2, tweede blad) I'teerde een uitspraak van de Staats- *taris waarin deze verklaarde dat plaatselijke Overheden meer aan- dienen te besteden aan winkel- «Bing waaraan een wetenschappelij- ■research ten grondslag dient te lig- Waaruit burg. Smith concludeerde aet onderzoek aan dat verlangen "^Icloen. Hij hoopte dan ook dat het Bij het gehouden onderzoek hebben B. en W. van Oostflakkee moeten erva ren dat de Bestrijdingsmiddelenwet in het gebied van de agrarische gemeente Oostflakkee op grote schaal wordt over treden. Weliswaar kunnen B. en W. te gen overtreders verbaliserend' optreden miaar zij weten dat hun verantwoorde lijkheid verder gaat, m. a.w. zij menen dat er gezorgd moet worden voor alter natieve speelplaatsen. Bij de speelplaatsen is n.l. het groot ste kwaad gesignaleerd,! Een feit is dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen niet kan worden geweerd. Daaruit volgt dat het noodzakelijk is de werktuigen af te spoelen en door te spoelen. Gevolg daarvan is dat er gevaar aanwezig is voor de gezondheid van mens en dier om bij dat alles te moeten constateren dat er geen chemische middelen zijn welke de giftige bestrijdingsmiddelen zouden kunnen neutraliseren. Ingevolge de Bestrijdingsmiddelen wet is een ieder verplicht ten aan zien van bestrijdingsmiddelen, ledi ge verpakkingen en resten van be strijdingsmiddelen een zodanige zorg vuldigheid in acht te nemen, dat er geen gevaar ontstaat voor de mens of voor dieren, welker instandhou ding gewenst is en dat aan planten, delen van planten, grond- of viswa ter, welke aan andere toebehoren geen grotere schade wordt toege bracht dan uit een juist gebruik van het middel voortvloeit. De constatering van de veelvuldige overtreding van deze wet zowel als de conclusie van het ontbreken van alter natieven nopen B. en W. tot het nemen van maatregelen. Zij hebben daarom een aantal Instanties om advies gevraagd en hen de ■vragen voorgelegd welke voor zieningen evt. zouden kunnen worden getroffen en of zij (de instanties) bereid zijn hierin organiserend of leidingge vend, dan wel adviserend op te treden. Van de aangeschreven 11 instanties zijn door B. en W. nog slechts 4 ant woorden terug ontvangen. De Dijkring Flakkee spreekt in haar antwoord haar mening uit dat het probleem op grond van. de Wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater zal kunnen wor den beheerst. Van de Polder St. Adolfs- land werd de toezegging ontvangen dat erop zal worden toegezien dat het door spoelen van de sproeiinstallaties en het weg laten lopen van overtollige bestrij dingsmiddelen niet meer in de polder wateringen doch op het land plaats heeft. Een dertienjajrige jongeman uit Nieu we Tonge heeft dinsdagmorgen de po litie verbaasd doen staan over zijn rij vaardigheid met een auto die hij in Nieuwe Tonge had weggenomen. Wel licht heeft hij de hele nacht, waarin zijn ouders hem zoek waren, met het wagentje rondgetoerd met als gevolg dat bij het krieken van de dag de ben zine op was. Hij tankte in Ooltgensplaat op rekening van het bedrijf waar hij het autootje had gehaald en reed richting Oude-Tonge.; Inmiddels was de politie gewaarschuwd en die wachtte hem dan ook, op de Provinciale weg, op om hem aan te houden. De jongeman reed echter dwars door de berm en zette zijn weg via de parallelweg voort. Op topsnelheid ging het op Middelharnis aan, ook daar werd hij door de politie wagen achtervolgd maar het lukte niet de jongeman klem te rijden. Na enkele schrikwekkende manoeuvres zette hij koers in de richting Ouddorp. Daar werd door de surveillancewagen van de politie de parallelweg geblokkeerd maar ook hier geen nood, met een fraaie sla lom glipte hij erlangs. Bij de Massa- Markt moest de jongeman achter enkele auto's blijven en pas daar kwam zijn rit ten einde. De wagen had geen schrammetje opgelopen! De Voogd's Assurantiekantoor te Mid delharnis heeft besloten de afdeling Reisbemiddeling te beëindigen teneinde zioh volledig op de Assurantiën, de hoofdpijler van dit bedrijf te kunnen concentreren.; Het Reisbureau van de Fa. de Voogd zal per 8 februari a.s. door de Raiffelsenbank te Middelharnis worden overgenomen. De Pa. de Voogd heeft haar besluit moeten nemen i.v.m. de snelle groei van de afdeling Assuran tiën. De reisbemiddeling is voor de Raif felsenbank niet helemaal nieuw. Per 1 jan. vorig jaar begaf zij zich op dit ter rein waartoe de employe I. Gouswaard een cursus reisbemiddeling volgde en met succes afsloot. De overname van genoemd reisbureau betekent dan ook een welkome aanvulling en vermeerde ring van de activiteiten op dit terrein van dienstverlening. Wie voorheen van de diensten van het reisbureau van de Fa. Voogd gebruik maakte kan daar voor voortaan bij de Raiffelsenbank te recht. De onderhandelingen in Teheran tus sen de tien olie-producerende landen en de (grote) oliemaatschappijen over de voorwaarden tot levering van deze be langrijke grondstof zijn mislukt. Wat de gevolgen hiervan voor de westelijke landen zullen zijn, is nog niet te over zien. Hoewel de oliemaatschappijen zich bereid hebben verklaard, de onderhan delingen op elk gewenst tijdstip te wil len voortzetten, is het beslist niet ze ker, dat spoedige hervatting kan wor den verwacht. De sjah van Perzië, die toch zeker niet verdacht kan worden van vijandelijke gevoelens t.o.v. het Westen, heeft onlangs gedreigd, dat de olietoevoer wordt stopgezet, indien geen overeenstemming wordt bereikt. In hoe verre Perzië en de Arabische landen, zoals Lybie, Koeweit, Indonesië e.a. aan dit dreigement uitvoering zullen geven, valt op dit moment nog niet te zeggen, maar wij menen, dat de mogelijkheid tot het dichtdraaien van de oliekranen er meer dan ooit inzit. Wanneer dit het geval zou zijn, moe ten de vooruitzichten somber worden genoemd. Het zou betekenen, dat de westelijke landen (bijv.i de NAVO-lan den) niet meer op olie behoeven te re kenen uit de OPEC-landen, hetgeen ca tastrofaal moet worden geacht, omdat de westelijke landen voor meer dan 80 °/o op olieleveranties uit genoemde lan den zijn aangewezen. Indien nu ook nog de bemiddelings poging van Jarring tussen Egypte en Is raël zou mislukken en die kans -was woensdag groot en een nieuwe strijd zou uitbreken in het Midden-Oosten, met de reële kans, dat Rusland Egypte helpt zou het er niet alleen voor Israël maar ook voor het Westen slecht kun nen uitzien. Wij zijn dan ook niet opti mistisch gestemd. Alleen de Koning der koningen en de Heer der heren kan uitkomst geven. Hij heeft de volken en hun leidslie- den in Zijn hand en Hij kan de vrede „maken" naar Zijn welbehagen. Wij zijn als nietige mensenkinderen van Hem afhankelijk, ook wat oorlog en vrede aangaat. Moge het gebed van Gods kin deren zich vermenigvuldigen om ont ferming over deze arme wereld, opdat Hij ons de vrede late. Nixon's begroting. De begroting, welke president Nixon heeft ingediend, toont aan, dat Nixon streeft naar meer welvaart voor het ge hele Amerikaanse volk. Hij wil de werk gelegenheid bevorderen en hij heeft af gezien van een sluitende begroting te brengen, wat hij wel als doel zag tij dens zijn verkiezingscampagne;. De defensie-uitgaven worderi met zes miljard dollar verhoogd. Nixon heeft deze verhoging verdedigd met te be togen, dat het doel van de militaire kracht van de V.S. is de vredesstrategie te handhaven. De Amerikaanse wenst ook vrede in Vietnam en aan zijn eer lijke pogingen daartoe behoeft men niet te twijfelen. In dit voorjaar zal de Ame rikaanse troepenmacht in Vietnam tot de helft van haar sterkte bij het begin van Nixons presidentschap zijn terugge bracht. Zijn waarschuwing voor de formida bele kracht van de Russische strijd krachten, die zich zo langzamerhand in de gehele wereld manifesteert, is ho- penlijk niet voor niets uitgesproken. Nixon heeft er dan ook eerlijk op ge wezen, dat Amerika is geremd in zijn overige militaire doeleinden, bijv.i steun aan de NAVO, door het optreden in Vietnam. Laten wij hopen, dat Nixons waar schuwing niet te laat is, doch wij vre zen helaas van wel. Terwijl de V.S. door Vietnam gebonden was, heeft Rus land kans gezien zijn militaire kracht enorm op te voeren en strategisch be langrijke punten binnen zijn machts- invloed te krijgen. Na Cambodja is nu ook Laos aan de beurt voor een grootscheepse campagne tegen de communistische guerillastrij- ders. Reeds geruime tijd opereren Noordvietnamese troepen in Laos, waar de Phatet Lao, de (communistische) „te genregering" het wettige (neutrale) be wind van prins Soevanna Phoema de voet dwars zit. Er zijn tussen de rege ring en de Phatet Lao besprekingen gaande om tot een vergelijk te komen, maar daar zit niet veel schot in en on derwijl trachten de communisten met steun van Noord-Vietnam zoveel moge lijk gebied onder hun controle te bren gen Om de regering in de hoofdstad Vientiane onder druk te zetten. Deze week zijn Zuidvietnamese troe pen Laos binnengetrokken om de gueril la's een slag toe te brengen, met steun van Amerikaanse vliegtuigen, aangezien was komen vast te staan dat de com munisten een groots offensief voorbe reiden. De inval houdt in dat de oorlog in Zuid-Oost Azië een uitbreiding heeft ondergaan. Natuurlijk geven de com munisten de V.S. de.schuld van deze uitbreiding, waarbij zij over het hoofd zien dat zij de schuldigen zijn van steeds verder gaande infiltraties van commu nistische guerillastrijders, onder wie Noord-Vietnamezen, eerst in Cambodja en thans in Laos. Zo zal Thailand t.z.t., naar mag worden aangenomen, eveneens de communistische druk te verduren krijgen. Wanneer zal de greep naar de macht van de communisten in Zuid-Oost Azië tot staan komen? Moet de bevolking van die landen dan blijvend worden op geofferd aan een dictatoriaal regiem? Dat is de ■vraag waar het om draait; zullen de Aziaten in vrijheid leven of niet? De les van Indonesië onder Soe- karno, dat bijna ook ten offer viel, mo ge bij vele volken in het geheugen zijn of worden gegrifdj STAD AAN 'T HARINGVLIET Maandag j.l. is er tijdens het ophalen van de vuilnis brand uitgebroken in de vuilniswagen. Dikke rookwolken om hulden de wagen, en door de krachtige oostenwind werd de vuurhaard voldoen de gevoed van zuurstof. Door het snel optreden van het personeel van de rei nigingsdienst kon de brand die al naar buiten lekte beperkt worden.; Er werd dan ook in snel tempo opgerukt naar de haven, waar de brandende vuurhaard werd gelost. Als oorzaak van deze uit brekende brand kon men vaststellen dat een warme asla was geledigd in de vuil nisemmer. De reinigingsdienst doet een beroep op de bevolking van Stad aan 't Haringvliet om geen warme as in de vuilnisemmer te deponeren en nog min der als straks de plasticzakken zullen worden gebruikt. BOUWMATERIALEN Dïrksland Telefoon 1333 MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Stichting Gezinsverzorging. Het bestuur van de Stichting Gezinsver zorging „Middelharnis - Sommelsdijk" te Middelharnis deelt mede, dat wegens het neerleggen van de functie van leid ster van voormelde stichting door me^vr. K. Knape voortaan aanvragen om hulp gericht dienen te worden tot: Mevr. J. Sprong, Molenstraat 4, Middel harnis, tel. 2914; Mevr. J. Groen, Prj Marijkestraat 34, Middelharnis, Tel. 3395 DÏRKSLAND Groene kruis. Op donderdag 18 febr. a.s. wordt in het Groene Kruisgebouw met een moedercursus begonnen. De cursus bestaat uit zes lessen 8.00 - 9.30 uur. De cursus is bestemd voor jong gehuwde dames en a.s. moeders. Belangstellenden kunrien zich aan melden bij Zr. A. H.i Stolk, Groene Kruisgebouw op maandag, woensdag en vrijdagavond tussen 5 - 5.30 uur of telefonische no. 15 00. OUDDORP Tweetal. Door de kerkeraad der Ger. Gemeente is voor het beroepen van een leraar het volgende tweetal opgesteld Ds. Venema van Zwijndrecht en Ds. Hakkenberg van Dordrecht. OUDE TONGE 26 januari j.l. slaagde de heer P. Timmers aan de S.V.O. school te Utrecht voor het slagersdiploma. Tevens was de heer Timmers bij de beste drie en ont ving daarvoor de Gildepenning. ■Ar Paling onze specialiteit. j OUDE TONGE Het Rusthuis „De Goede Ree" te Som melsdijk zal aan een drastische moder nisering onderworpen worden. De hui dige accomodatie wordt aangepast aan de normen die gegeven worden in de Wet op de bejaardenoorden en er zullen enkele nieuwe vleugels worden aange bouwd. Met het gehele verbeterings- en nieuwbouwproject zullen een drietal jaren gemoeid zijn.i Meer over de plan nen aan de binnenzijde van dit blad. De maquette laat zien hoe en waar de nieu we vleugels worden aangebouwd. De weg vooraan is de Prinsesselaan, rechts schuin omhoog lopend de Langeweg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1