DE VRIJBUITER Het tropisch aquarium klein org Woningbouw is blijven steken daar bouwstroom is afgestemd it Raadsvergaderingen die beneden peil zijn •k Burgemeester Van der Harst bepleit Welvaartsstichting 1 salonw huur koopwon weg „BILANDEN-NIEUWS" QOE VOOR G1IAMMOFOON. PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJR stacara ongea Deze jaa Schroomt In verba lage-ruim tiengulde VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 Dinsdag 2 februari igvj Contactavond van hoog gehalte te Ooitgensplaat Wy dachten dat de contact-avonden, al enkele jaren belegd door het gemeente bestuur van Oostflakkee, spoedigt ot het verleden zouden behoren. Nu wij de contactavond j.l. donderdag te Ooitgensplaat hebben meegemaakt komen wij vlug op onze zienswijze terug. Het tegenover gestelde is thans gebleken. Deze avond(en), althans die te Ooitgensplaat muntte uit door een hoogstaand peil en het w;as, zoals een der wethouders zich uitdrukte „een interessante avond". Burgemeester W. M. van der Harst sprak aan het eind over „een gezellige, ge zonder en aangename avond". Naast hem aan de groene tafel waren gezeten de beide wethouders, de heren P. Groenendijk en Adr. de Vos, de gemeente secretaris, dhr. J. L. Vetter, de directeur van de Technische dienst, dhr, M. Goudkamp en de chef afdeling Interne Zaken ter gemeente-secretarie, de heer G, van Emous. Vele zaken kwamen aan de orde, o^a. de woningbouw, het rio- leringsplan, de plannen te Sluishaven, de bestrating en beplanting in en buiten het dorp, het streekplan voor Goeree-Overflakkee, attentie voor de Spuiboezem, verbreding Molendqk, weg naar 't Fort, te dure grond iin 't bungalowpark, ge- meentegids, verwarming aula, het Instellen van een toeristische route, het dem pen van sloten, plaats voor garage's, restauratie van de molen, het „gaslek" enz. enz. Door dhr. J. W. Korteweg werd de vraag gesteld hoe men dacht over in spraak van het publiek op de raadsvergaderingen, zoals dat onlangs te Wor- merveer is ingesteld. De voorzitter was hier sterk op tegen. „Het is volkomen in str\jd met de democratie" zei hij. De heer J. W. Duim was op landere gron den tegen inspraak. Als het was toegestaan had Wj de laatste raadsvergadering daarvan gebruik gemaakt. Hij vond het gehalte van de leden, ook die van zyn fractiegenoten (dhr. Duim is van de P.v.d.A.) ver beneden peil, gezien de voor name pimten die er werden behandeld. De voorzitter verdedigde de raadsleden door op te merken, dat deze de stukken hebben ingezien, en waarvan het pu bliek niet weet hoe en wat er instaat. Dhr. Duim vond het gelukkig dat er op elke raadsvergadering een pers is, andere zouden volgens hem vele leden er ziich helemaal gemakkelijk van los maken. Toch begrotingstekort. Een woord van welkom en waarde ring voor de grote belangstelling ging uit naar één dame en de rmm 40 heren die de zaal van 't Centrum vulden. Uit de kranten hebt u kunnen verne men, aldus de burgemeester, dat onze gemeente alles doet om een goede gang van zaken te waarborgen, maar buiten de schuld van ons allen blijft er toch een begrotingstekort. De gemeente heeft een rapport laten uitbrengen betreffende de gang van za ken bij de gemeentewerken. De,klacht werd geuit dat er wel wat personeel te veel bij deze dienst aan het werk zou zijn. Een omzetting van de reinigings dienst zal hiervan ook het gevolg zijn. Een stilstand in de woningbouw is volgens de burgemeester een gevolg van het tegenhouden van een bouw- stroom die zou worden ingeluid, maar waar, met name van de aannemer, nog al wat tegenstand voor de dag Itwam. De zaak werd toen geremd. Over deze lachterstand wordt nu door een commis sie nagegaan hoe en wanneer de schade kan worden ingehaald. Op naar 600 woningen. In de loop van dit jaar zullen de plannen omi 300 woningen te bouwen ten dele worden verwezenlijkt en ver der wordt gestreefd om al deze 300 hui zen zo spoedig mogelijk op te leveren, al zal dat wel in 1972 een feit zijn. Het totale plan van 600 woningen, dat al enkele jaren bestaat, zal tot 1975 wor den uitgesmeerd. De toestanden van één kamerwonin gen raakt op Oostflakkee uit de tijd en die er nog zijn worden veelal verhuurd of verkocht aan de mensen van de „overkant", die hier een tweede woning of een weekendhuisje prefereren.) Mensen van Shell. De burgemeester was voorts van me ning dat de mensen die t.z.t. bij de Moerdijk gaan werken (bij Shell etc.) mogelijk hier een woning zullen vinden om toch rustig en zonder zorgen en ru moer een behoorUjk leven te leiden. Weer terug naar de stad. Spreker hoopte dat het karakter var- het eiland bij de ontwikkelingen toch ongerept zal blijven. De overheid wordt tegenwoordig overal verantwoordelijk voor gesteld. Men probeert alles te doen om een goed leefklimaat en dan zegt het publiek zo gauw „men doet maar wat". Dat is natuurlijk niet waar, aldus de burgemeester, want de ontwikkelin gen zijn zomaar niet te remmen. Het is wel gebleken, dat mensen die op het platteland zijn gaan wonen, later weer teruggaan naar de stad (vooral op aan drang van de vrouwen), omdat men toch de stilte te stil vind. Als inleiding op de vragen zei spreker dat iedereen het woord mag vragen, al heeft men nog zo'n afwijkende mening, als het geheel. Dat is geen bezwaar maar wordt zelfs hogelijk gewaardeerd. Is Shell op de hoogte? Als eerste vraag van dhr. K. Neels T.IJzn.1 het woord. Spreker zou graag willen weten of de mensen die bij Moer dijk gaan werken hier ook kurmen wo nen. Zijn hiervoor al plannen gemaakt en onder de aandacht van de betrokken autoriteiten gebracht? De directeur van de Technische dienst dhr. M. Goudkamp antwoordde hierop, dat er 30 premiewoningen startklaar zijn; 28 bejaardenwoningen en nog een tiental andere woningen zijn in voorbe reiding en als het lukt zullen deze ook dit jaar nog worden aanbesteed. Verder bestaan er plannen om in het vervolg per jaar 100 a 125 woningen te gaan bouwen en spreker is van mening dat na 1971 de achteruitgang van de be volking een halt is toegeroepen. Zowel te Oude Tonge en Den Bommel zijn er ook flinke plannen en Ooitgensplaat heeft tot 1973 grond voldoende om te bouwen. In de andere dorpen zoekt men weer naar ruimte. De burgemeester vulde hierbij aan, dat „Shell" zich inomenteel nog niet laat binden aan een plaats en streek om te gaan bouwen. Mogelijk komt ook Oost flakkee in aanmerking. Streekplan. Dhr. W. Duim J.W.zn. wenste enkele inlichtingen over het Streekplan voor Goeree-Overflakkee. Het eiland van Dordrecht, de Hoekse- waard en Goeree-Overflakkee worden ondergebracht in één plan, Zuid-Hol land-Zuid genaamd, aldus de burg.i Ongeveer tussen de 40 en 50 instellin gen zijn al aan het werk gegaan om de plannen te bestuderen en dat proces vraagt veel tijd. Men brengt de gegevens in en die worden verwerkt in één rapport. Het blijkt, aldus de burgemeester dat de plannen een lijvig stuk gaat worden. Uit dit stuk moeten G.S. het beste putten en bundelen tot één geheel. Aan een en ander moet een visie ten grond slag liggen. De leden van de streekplahcommissie zijn druk bezig het definitieve rapport uit te werken om deze dan naar G.S. toe ;e zenden. Alles duurt wel lang gezien het omvangrijke werk. Mogelijk dat het totale plan aan een grote openbaarheid wordt prijs gegeven. De bespreking kan mogelijk in een openbare vergadering plaats vinden, al dus de burgemeester. De heer Duim bleek daar een sterk voorstander van. Stinkende Spui. Dhr. KI. vj Kee J.Jzn. vroeg attentie voor de Molendijk, hierin zitten veel putten en grote vrachtwagens doen zqn woning schudden. Verder vroeg spreker een spoedige oplossing voor de „stin kende" spuiboezem. Volgens dhr. Goudkamp zou de Spui uitgedaan moeten worden, maar het ge heel staat in verband met de riolering en het riolerlngsplan. Er is een totaalplan gemaakt en dat kost 43.000,aldus de burgemeester. Maar wij moeten van de minister toe stemming hebben om dit geld op de begroting te plaatsen. Maar na een half jaar hebben we hiervan nog niets ge hoord. Aan dit plan zitten ook plannen voor Achthuizen en Den Bommel vast en deze zijn onder één geheel onderge bracht. Slechte Stoofstraat. Er zijn nog straatwerken uit te voeren die zijn begroot op 1970 en nu we in 1971 zitten speelt de nieuwe B.T.W. een rol en hiervoor moet weer een oplossing worden gevonden. Vorige zomer zijn er veel nieuwe straten aangelegd en~ in herstel blijven wachten tot van de win ter en dan is het niet gemakkelijk door de weersomstandigheden regelmatig aan de gang te blijven, aldus dhr. Goud- Kamp, die toezegde een en ander te zul len bezien.i Ook de Stoofstraat roept om een flinke beurt, dat merk ik als ik er door rijdt, aldus spreker. Wormerveer? De heer J. W. Korteweg zag het nut niet in van deze avonden. Wat is er nu gedaan wat er vorig jaar is gevraagd, aldus spreker, die vroeg of een openbare inspraak op de raadsvergaderingen, zo als te Wormerveer niet gewenst zou zijn. Hij zag ook gaarne dat de Molendijk wat verbreed wordt. Grote wagens staan daar te lossen en niemand kan er meer voorbij. Gevolg: terug en onderlangs via de Achterweg rijden is voor veel chauf feurs de oplossing. De publicaties burgerlijke stand, ach ter de tralies van een raampje van het gemeentehuis zijn slecht leesbaar. Voor een betere plaats heeft vraagsteller al meerdere malen gepleit. Tussen dorp en het Fort zijn meste- rijen gebouwd en de stank hiervan is samen met de stank van de modder van de Spui een lucht die niet is te harden. Beplanting aan de verkeerde kant. Ook zag dhr. Korteweg gaarne een verplaatsing van een heg! (beplanting) aan de Dorpsdijk. Die moet aan de an dere kant van de dijk staan aldus spre ker: dan krijgt met een mooi gezicht op de brug en de weilanden en met een nieuwe beplanting wordt een vuil stuk dijk en vele volkstiiintjes met stukken plastic aan het gezicht onttrokken. Men zou tevens mee beschut lopen tegen weer en wind. Aan de beneden Molendijk staan oude auto's en die zijn van Rotterdammers aldus de burgemeester, antwoordende op een vraag van dhr.i Korteweg. Ze zullen worden opgeruimd. Volgens dhr. Goudkamp blijft de Mo lendijk zoals die is en de beplanting aan de Dorpsdijk is aangelegd om de mensen te beschermen die naar de begraafplaats gaan jen die veelal in een begrafenis stoet lopen. Spreker zag niet in waarom de beplanting aan de andere kant van de dijk moet komen, als is de afrastering daar voor de ponnyweide allesbehalve zoals deze wezen moet. Dure bouwgrond. Dhr. L. C. Dorsman vroeg inlichtingen betreffende de plannen van Sluishaven. Verder vond spreker de weg naar het Fort niet al te best, te smal en een prikkeldraad afrastering die over de weg hangt belemmerd het caravanver- voer. De grond van het bungalowpark is 42 gulden per m2 en dat is bij een afname van 400 m2 voor veel mensen te zwaar en daarom blijft de bouw van bunga lows achterwege. Plannen die gemaakt zijn worden veeal teruggetrokken we gens de prqs van de grond. Spreker vroeg of b.v. geen kleinere kavels (300 m2) kunnen worden uitgegeven. De voorzitter zegde toe dit gaarne te zullen overwegen. Prikkeldraad. De toegangsweg naar het Fort is niet van de gemeente maar van de Dijkring. De afrastering is van de Gebr. Neels en die hebben inmiddels bericht gehad de ze zaak te herstellen, aldus de heer Goudkamp. Het werk aan de Sluishaven is een aanpassingswerk met betrekking tot de Deltawet. Een commissie moet opdracht geven hiervoor gelden beschikbaar te steUen. Verder hangt heel deze zaak af van de financieringsmogelijkheden en de af sluiting van de Oosterschelde in 1975. Evenwel blijft de gemeente hameren op een spoedige uitvoering. O, die samenvoeging. Dhr. J. W, Duim was van mening dat de financierings-moeilijkheden een ge volg zijn van de samenvoeging. Hij zou het billijk vinden dat het Rijk dan ook het meerdere dat een en ander gaat kosten ook voor haar rekening neemt. Spreker vond het ook niet billik dat door meer woningen ook een hogere huur wordt bedongen. Gemeenteraad op de korrel. Dhr. Duim is niet voor een inspraak op een openbare raadsvergaderingen waarop dhr. Korteweg zinspeelde. Als dat wel was toegestaan dan had hq de laatste raadsvergadering daarvan ge bruik gemaakt. Gezien de voorname pimten (woningbouw, reinigingsdienst) vond hy het gehalte van de leden (en daarbij sluit hq zgn eigen fractie in) ver beneden peU. Bouw - moeilijkheden. Structuurfouten geven ons bij de wo ningbouw veel moeilijkheden, aldus de voorzitter. Bij de uitkeringen zou toch rekening moeten worden gehouden met de ramp die wij hebben meegemaakt, het hogere percentage bejaarden, de structuur van de landbouw en nog meer factoren zijn het die ons in de ellende hebben gebracht en nog brengt. Een grotere gemeente krijgt per inwoner meer uit Rijkskas en wij als kleinere gemeenten met zelfs nog een achteruit gang van inwoners, krijgen veel minder Hogere inkomens blijven dus achter wege en dat speelt vanzelf een grote jfol bij de woningbouw. De huren hou den vanzelf verbsmd met de meerdere kosten van aanbiedingen en verhoogde B.T.W. Wormerveer is fout. Over de inspraak tijdens de gemeen teraad kon de burgemeester begrypen dat mensen op de publieke tribune nog al eens kritiek hebben. Want zy hebben niet de stukken die de raadsleden krij gen en komen er dan diverse punten aan de orde, dan weten de leden hoe de vork in de steel zit, maar het publiek blijft tendele onkundig. In beginsel is het fout om het publiek te laten meespreken, daar het publiek toch hun mensen hebben gekozen die hen in de raad vertegenwoordigd en daarom vindt de btug. het Wormerveer- se systeem volkomen in strqd met de democratische opvattingen. Wel zou spreker het goed vinden, om de stukken van de Raad, die niet geheim zyn, tegen betaling beschikbaar te stellen, dan kan iedereen er kennis van nemen. Als de pers er niet was? Gelukkig vond dhr. Duim het dat er op elke raadsvergadering een pers is die een en lander openbaar maakt, want hü is van mening, dat als deze (de pers) er niet was vele leden er zich helenuial ge makkelijk van zouden los maken, al thans dat is de persoonlijke opinie van dhr< Duim. Raadsstukken in sportblad! De heren Brinkman en Geerts gaven over het beschikbaar steUen van de stukken him mening. Mogelijk kan een en ander in het kort In het plaatselijke mededelingenblad van de verenigingen worden opgenomen. De aanwezigen werden hierover gepeild, maar er bleek niet zoveel animo. Er gingen weinig vingers naar boven. (Nog) geen gids. Een suggestie voor een gids die huis aan huis kan worden bezorgd ontlokte de opmerking van de burgemeester, dat de plannen hiervoor al enkele jaren be staan, maar door te weinig adverten ties is uitgave tot nog toe gestaakt. Mogelijk is een welzqnsstichting voor geheel Flakkee een oplossing en dhr. Van der Harst is hiervan een sterk voorstander en zal dit ook aanhangig miaken. De ouwe goeie B.B. Hoe denkt u te handelen bij een ramp nu de B.B. in de gemeenteraad is afge stemd. De oude getrouwen hebben hier door een klap in het gezicht gekregen, aldus een vraag van dhr. L. C. Dorsman. De uitspraak heeft geen effect aldus de burgemeester, de post B.B. zal toch weer op de begroting komen daar G.S. geen genoegen neemt met het besluit van de Raad. Duur onderhoud. Voor de aula op de begraafplaats vroeg de heer A. Mans de nodige aan dacht betreffende een eventuele aan breng van een verwarmingssysteem. Het is er vooral 's winters steenkoud. Komt er nog een aula te Den Bommel? aldus vroeg de heer Mans. Het onderhoud van de graven vraagt voor de betrokken f amilie's nog een aar dige post, vooral als op één graf twee stenen staan is spreker van mening dat de kosten zeker kunnen worden ver laagd. Kosten billijk. Dhr. Goudkamp zei, dat verwarming van aula's een moeilijke zaak is. Er zijn twee deuren die wijd openstaan en eventuele warme lucht weer spoedig zou doen verdwijnen. Een aula te Den-Bom mel hangt samen met de uitbreiding van de begraafplaats aldaar. De kosten van onderhoud vond spreker wel billijk, ook al staan er twee stenen op één graf. De heer J. Groenendijk vroeg of de mogelijkheid bestaat om de (te smalle) Juüanastraat (pas opgeknapt) af te slui ten voor het zware verkeer. Ze rijden deze straat ook nu weer totaal kapot.i Zal worden bezien, aldus de voorzitter. Is er geen toeristische route vast te stellen voor Flakkee vroeg de heer J. J. Brinkman. Een aardige gedachte, zei de voorzitter en het heelt mijn bijzondere aandacht". De Plaat leefde op een vulkaan. Kunnen de sloten achter de Meidoorn straat niet definitief gedempt worden vroeg dhr. Abr. Duim J.zn. Het wordt daar een hele rommel, ze gooien er van alles in. Verder vroeg dhr. Duim hoe het komt dat het „gaslek" zo lang in de grond heeft gezeten, „Het was er al drie jaar" aldus de voorzitter. Men kon het lek niet vinden, ondanks herhaalde metin gen. Na de ontploffing is men weer be- gormen met zoeken en met succes. „We hebben op een vulcaan geleeft", aldus weth. Adr., de Vos, die vertelde dat op oude jaar nog een vuurtje in deze straat is gestookt. Dat had een ca tastrophe kunnen worden. Behoefte aan garages. Dhr. Abr. DuUemond zag achter de Meidoornstraat een mooi plaatsje voor het bouwen van garages; als de sloten zijn gedempt is daar behoorlijk ruimte voor. Tot slot werd de molen van dhr. Landheer ter sprake gebracht door de heer W, Duim J,Wzn. De molenstichting heeft contact op gevat met een inwoner om de molen te restoureren. Maar bestaat hiervoor be langstelling, aldus de voorzitter. Hij geloofde van wel en vroeg: „wie geeft zich op als donateur?" Nu maar afwachten. De gezellige, gezonde en aangename avond (aldus gekarakteriseerd door de voorzitter) werd door hem met een woord van dank gesloten. De suggesties die hier zijn gedaan worden onder de loupe genomen, aldus de burgemeester, die hoopte dat er van vele zaken en opmerkingen ruimte, geld en gelegenheid zal worden gevonden een en ander te remiseren. Een lange pseudo - raadsvergadering die om half acht was begonnen en bijna half elf was beëindigd. ♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦«♦««♦♦♦♦♦♦«.44 (►«•♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I INGEZONDEN: Mijne heren. Naar aanleiding van uw artikel „Tro pisch zeeaquarium" in uw blad van j,l. vrijdag, wil ik toch enige op- en aan merkingen maken. Redakteur zijnde van de Flakkeese Aquarium vereniging „De Blauwe Te- tra" stuitte het mij tegen de borst, dat het tropisch zoetwateraquarium, waar wij als leden van deze vereniging het sterkst in geïnteresseerd zijn, wel iets te veel naar beneden geduwd werd en van zijn bekoring verloor. Ik ben het natuurlijk met de heer Fijbes eens, dat de koraalvissen en la gere diersoorten qua kleur en vorm ver boven de tropische siervissen uitsteken, Helaas is deze hobby „Koraalvis" voor de gemiddelde man veel te kostbaar. Denk maar eens aan de vis zelf: 3,50 tot 250,— per stuk. De vissen die duizenden guldens gaan kosten wil ik niet eens vermelden, daar deze alleen voorkomen in onderzoekings centra en Zoo's. Dhr. Fijbes is het toch wel met mij eens dat deze soorten niet bij een lief hebber aangetroffen zullen worden. Dit is dan ook wel de grootste tegenstelling tussen deze twee aquaria-type, daar een zoetwateraquarium door iedereen ge houden kan worden, zonder een „rib" uit ons lichaam te halen. Maar nu het belangrijkste punt dat ons zoetwateraquarianen het meest treft is het volgende: Heeft uw redakteur, die bij dhr. Fijbes op bezoek is geweest niet opgemerkt dat een plantenbestand ontbrak? (Behalve de e.v.t. aanwezige algen). Wij ervaren het kijken naar een tropisch zeewateraquarium als volgt; prachtige vissen, die in de mooiste kleur -combinaties zijn gestoken. Machtig mooi koraal en e.v.t. fascinerende zee- anemonen. Maar waar zijn de planten? Na een 20 tot 30 minuten gekeken te hebben worden onze ogen vermoeid van deze felle contrasten, waar ieder rustpunt voor het oog ontbreekt, in de vorm van een groene planten massa. De enige plant die tot op heden be hoorlijk, in een zeewaterbak gedijt is de Caulerpa uit het Middellandse zee ge bied, daar deze echter maar een tempe ratuur van 20 tot 22 graden celcius ver draagt, is deze moeiüjk te houden. Het ontbreken van planten kan worden op gevangen door zeeanemonen te gebrui ken, daar deze echter variëren van 22,tot enkele honderden guldens is dit voor ons niet te verwezenlijken hiermede een bak te vullen. Nu komt voor mij het moeilijkste ogenblik om een tropisch zeewateraqua rium te veroordelen tot een „dode" bak. Ik wil dhr. Fijbes hiermede niets te kort doen, daar ikzelf ook steeds weer onder de indruk kom van zulk een aquarium. Een van harte proficiat is wel op zijn plaats. Nu echter onze hobby. Wij kunnen wat vis betreft niet aan dit soort bakken tippen. Wat wij echter wel vóór hebben is dit; wij hebben levende planten in onze bakken. Wij zien iedere dag dat deze planten groeien.! Wij kun nen ze vermeerderen. Wij kunnen met kleuren spelen. Onze aquaria leven in zijn gehele totaliteit. Het grootste verschil tussen deze hob by's is wel deze; Wij zien iedere dag een andere taak, de planten zijn gegroeid, verfraaid enz, terwijl de andere hobby steeds weer hetzelfde beeld geeft, daar komt men op uitgekeken. Hier bij ons op Flakkee is een A.V. met een ledental van 93 personen. In lichtingen hierover kunt u verkrijgen bij het sekretariaat: H. Witvliet, Kaaidijk 3, Herkingen en/oi bij de redaktie van deze vereniging: C. M. M. Bakelaar, Voorstraat 18, Stad aan 't Haringvliet. Ik hoop dat u dit sttikje in uw zeer gewaardeerd blad op wüt nemen, m« zeer veel dank ook namens onze vereni ging, C, M. M. Bakelaar, Red. „De Blauwe Tetra"j 'e koop gevraagd en 1 grot CARAVANBE Hein Tel. (01106) re koop: D. den Bra VVUhelminastr Ooltgenspl Tel. (01873) ie kan ons op nijn helpen aan Irieven s.v.p. zo logeiijk onder n- lureau van dit bl ST HOTSE HIDDES door Sibe van Aangium 17 De reiziger trok de schouders op, „Ge zult u voor de Commandant moeten verantwoorden", zei hij, „Die is niet ge makkelijk, naar ik gehoord heb. En ik kan u wel verzekeren, dat als ge me niet onmiddellijk bij uw Commandant brengt, ge er grote spijt van zult heb ben". De wachtmeester aarzelde. „Nu goed", zei hij eindelijk. „Ik zal je bij mijn ka pitein brengen. Maar als het blijkt, dat je boodschap niet belangrijk is „Dan sluit je mij in de ijzers", viel de reiziger de wachtmeester in de rede. Het kostte enige moeite de kapitein uit bed te krijgen. Eindelijk verscheen hij. De reiziger werd bij hem toegela ten. „En wat had je te vertellen", viel de kapitein bars uit. „'t Moet belangrijk zijn, dat je niet kon wachten". Ondanks deze norse begroeting bleef de reiziger kalm. „Ik ben Nanne Sie- gersz uit de Vlasstraat", zei hij. „Ik heb een reis gemaakt naar Engwierum.i Gisteravond heb ik mij verlaat. Ik wilde vannacht doorreizen naar Leeuwarden. Onderweg gebeurde er iets, dat mij van plan deed veranderen en besluiten onmiddellijk naar Dokkum terug te ke ren". „Wees kort, alsjeblieft", viel de ka pitein de touwkoopman in de rede, „Bij het veer op Steenvak onder Ee", ging Nanne Siegersz voort, „ontmoette ik een paar reizigers. Een ervan her kende ik. 't Was Hotse Hiddes", „Wat? Hotse Hiddes, de zeeschuimer? Weet ge dat zeker?" „Ik weet het zeker, kapitein. Zijn stem kwam me eerst bekend voor. En toen het licht van de lantaarn op hem viel, herkende ik hem onmiddellijk. Ik ben er volkomen zeker van". De kapitein was opgestaan. Hij liep heen en weer. „Hebt ge hem vroeger dan gekend?" vroeg hij. De touwkoopman knikte. „Ik reis al jaren bij de boeren. Vroeger diende Hotse Hiddes bij Jacob Wytzes", zei hij. „ik kan me niet vergissen". „Waar reisde hij heen? Hebt ge dat ook gewaar kunnen worden?" Nu vertelde Nanne Siegersz alles wat hij gehoord had. Hoewel hij zeer breed sprakig was, viel de kapitein hem geen enkele maal in de rede, „Weet je, waar die Lolke precies woont?" vroeg hij, nadat Nanne Sie gersz was uitgesproken. „Neen", antwoordde deze. „Maar on getwijfeld weet kapelaan Laurentius dat. Hij is uit het klooster Claerkamp afkomstig. „Hm", bromde de kapitein, „'t Ware me liever, die paap er niet üi te men gen. Maar 't moet nu wel.i Want we moeten geen middel onbeproefd laten die zeeschuimer in onze macht te krij gen. Ga jij de kapelaan waarschuwen". Blij dat hij de norse kapitein kon verlaten, snelde de touwkoopman weg. Spoedig stond hij voor de pastorie in de Hoogstraat. Alles was daar nog in diepe rust. Nanne Siegersz klopte. 't Duurde geruime tijd voor de oude huishoudster kwam. Maar eindelijk ver scheen ze. Nu was spoedig de kapelaan gewekt, Nanne Siegersz werd in een kleine spreekkamer gelaten. Weldra verscheen de kapelaan, „Ah Nanne Siegersz. Wat drijft u zo vroeg in de morgen naar onze wo ning, m'n zoon?" Nanne Siegersz vertelde alles. De ogen van de kapelaan straalden. „Goed gedaan", zei hij. „Ach, mochten allen, die de HeUige Kerk liefhebben, slechts medewerken.i Uw beloning zal u zeker niet ontgaan, mijn zoon". Terwijl Nanne Siegersz zich naar huis begaf, ging de kapelaan naar de kapi tein. Inmiddels was de zon opgekomen. De kapitein had zijn manschappen reeds verzameld. „Ha, Eerwaarde", begroette hij hem, „ik ben blij, dat ge komt. Ongetwijfeld zult ge wel weten waar zich het huis van die Lolke bevindt. Kimt ge mis schien met ons mederijden? Voor een paard heb ik reeds gezorgd", „Uitmuntend, Ik zal gaarne meegaan" Nadat de kapelaan was opgestegen, zette de stoet zich onmiddellijk in be- weghig, „Hoeveel mannen hebt ge bij u?" in formeerde de kapelaan, „Ik heb vijftig man bij mij", ant woordde de kapitein. „Indien het ver haal van die burger waar is, zijn er slechts twee man, maar we moeten het zekere voor het onzekere nemen". Weldra waren ze bij het klooster Claerkamp gekomen, „We kunnen het beste onmiddellijk doorrijden", stelde de kapelaan voor. „Ik meen het ook", antwoordde de kapitein, „We zullen nu echter onze maatregelen nemen om de schelmen te verrassen. Waar ligt de woning?" „Ge kunt die van hier niet zien", ant woordde de kapelaan, „We kunnen nog een duizend meter doorrijden".] Ze reden nog een eindweegs verder. Toen beval de kapitein af te stijgen. „Tussen deze bomen door kunt ge het huisje zien. Kijk daar die kant uit". „Ah prachtig. Zijn hier ook zijpa den, zodat wij de woning kunnen om singelen?" „Ge kunt gemakkelijk dwars over 't veld gaan", antwoordde de kapelaan. „De grond bestaat uit zand en de sloten zijn maar smal". Op bevel van de kapitein verdeelde de troep zich. In een wijde boog werd de woning ingesloten. De paarden wer den achtergelaten onder een paar be wakers. Voorzichtig naderden ze. „Hij ontkomt ons deze keer niet", zeide de kapitein na enige tijd. „De woning is thans helemaal omsingeld". Reeds was men dicht bij het huis van Lolke gekomen, 't Was niet meer dan een hut. Ze was omgeven door dicht ge boomte. Nu hielden ze op een sein van de kapitein halt. In de hut bleef alles stil.i „ZonderUng", zei de kapelaan tegen de kapitein. „Er zal toch wel iemand thuis wezen? Als de touwkoopman ons maar niet iets heeft wijs gemaakt". Ze vormden thans een enge kring om de hut. Vervolgens zond de kapitein een tiental manschappen naar binnen. De anderen stonden met geladen pistolen in de hand, gereed om te schieten. De tien mannen waren vlak bij het huis. Nog bleef alles stil. Een der soldaten draaide de kruk van de deur om. Ze gaf mee. De deur bleek niet gesloten. Ze gingen de gang binnen. Rechts was een deur, die naar de kamer voerde. Voor zichtig opende de voorste soldaat de deur op een kier. De soldaten hielden de adem in en luisterden. Een regelma tig gesnurk deed zich horen. De soldaten keken elkaar veetbetekenend aan. Dan wierpen ze plotseling de deur open. De verrassing was volkomen,. Nadat Hotse en Rooie Wieger over de brug waren gegaan, bleven ze een ogen blik stilstaan. „Wij moeten zeker recht uit?" zei Hotse vragend tegen zijn maK' ker. „Ja", antwoordde deze. „De andere weg gaat naar Dokkum". Ze stapten vlug voort. Zonder onge val bereikten ze de hut van Lolke. „Lolke zal wel slapen", zei Hotse. Maar hierin had hij zich vergist, lol- ke had hen verwacht. „Ik wist, dat julUe vannacht zouae" komen", zei hij. „Nu ben ik maar op gebleven. Eerst maar een stukje etea Jullie zult wel trek hebben". „Dat had je niet hoeven te doen", meende Hotse, „Och gekheid", antwoordde Lolke. Het ücht van twee vetkaarsen ver lichtte de kamer en vervulde ze tegeW* met dansende schaduwen. Bij de tai zaten ze, Hotse, Rooie Wieger en Loine; „Tast toe, Hotse", zei Lolke,. „En'J ook, Wieger. 't Is jullie gegund, 'k B^" brood genoeg. Hier is spek. En 'k n^ een zoodje vis gebakken ook", „Een heerlijke maaltijd", zei Hot^e. „En je bier is uitmuntend. Vang je lie dikke paling zelf?" (Wordt i^ervoÜ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2