Sterkere vraag gaar Bijbels Opnieuw aantal inbraken op Goeree-Overflal(l(ee Groei inwonertal Goeree-Overflalcliee lilüft ver aciiter bij iandelijli gemiddelfle Fonkelnieuwe auto gestolen Simultaan damwedstrijd te Dirksland Schuur van „Akkerleven" totaal afgebrand Plaatseiiik nieuws Harm Wiersma won 96% van de partijen Schade bedraagt wefliicht kwart miljoen gulden 43e jaargang Dinsdag 2 februari 1971 No. 3958 GHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond inbraken bij de CAAGO MELISSANT: POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en advertentie: Kantoor Langeweg 13, Sonunéladjjk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS 4,-^ PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tariel De vraag naar Bijbels neemt sterk toe, maar de middelen om hierin te voor zien zijn ten enenmale ontoereikend. Het Nederlandsch Bijbel Genootschap vertelt u iets van haar werk, In de hoop, dat u dit niet naast u neerlegt: Kerken schijnen een moeilijke tijd door te maken en links en rechts leden' te verliezen. Het lijkt er evenwel op dat het kerkboek bij uitnemendheid, de bij bel, weer een bloeitijd door gaat ma ken. De vraag naar de bijbel ds in de afgelopen maanden enorm toegenomen, zowel in de Derde Wereld als in Oost en West-Europa. Na zes jaar lang geen enkele vooruitgang geboekt te hebben, slaagden de Europese bijbelgenoot schappen er vorig jaar in hun bijbel verspreiding met 34 procent te doen toenemen. En de eerste cijfers over dit jaar tonen een voortgaande 'groei. Tenvijl jongeren in Europa zich af vragen of het niet beter is om eerst in de landen van de Derde Wereld de honger te stillen en te werken aan een rechtvaardige samenleving, vragen de volken in die landen ook om Bijbels. In de dagen van de ergste hongersnood in Biafra vroegen de Ibo's de Wereld bond van Bijbelgenootschappen bijvoor beeld om bijbels met de voedselvlieg- tuigert te sturen. Toen westerse theologen zich afvroe gen of dat wel verantwoord was, werd het verzoek met kracht herhaald. Het gevolg was dat het Nederlands Bijbel genootschap uiteindelijk zorgde voor een pak van een kubieke meter. Onmid dellijk na de val van Biafra was de vraag naar bijbels zo groot dat het Ni- geriaans Bijbelgenootschap een beroep deed op de wereldbond om ook bijbels te sturen. Een van de redenen voor de vergroot te vraag is de snelle groei van de we reldbevolking. In de afgelopen vijf jaar zijn er 300 miljoen mensen bij geko men. Een tweede, nog belangrijker re den is de haast die vele landen' hebben bij de bestrijding van het analfabetisme. Mensen die pas hebben leren lezen wil len ook de bijbel in hun eigen taal. Vorig jaar in Oost-Europa openge gaan voor de bijbelverspreiding. Het te kort aan bijbels is daar enorm, omdat op drie na alle 'bijbelgenootschappen in deze landen verboden worden en er dus jarenlang geen bijbels konden wor- deii geproduceerd of geïmporteerd. Maar de behoefte aan bijbels is bovendien groter geworden, omdat de Oosters-Or- thodoxe christenen de 'bijbel ontdekt hebben. Voor de jongste wereldoorlog was de bijbel voor hen een kerkboek voor litur gisch gebruik in de kerkdiensten. Nu hebben zij de bijbel ontdekt als een boek dat iets te maken heeft met hun persoonlijk leven. De behoefte is zo groot dat bijvoorbeeld in Rusland een zwarte markt van bijbels is ontstaan. Exorbitant hoge prijzen worden' daar voor bijbels betaald. Vorig jaar kreeg de Roemeense Or thodoxe Kerk plotseling een verguiming los voor 100.000 bijbels. Die werden ge drukt met hulp uit het westen. Begin volgend jaar kan met het drukken van een nieuwe oplage van 40.000 bijbels begonnen worden. Bovendien hebben de Hongaars sprekende Roemenen deze maand toestemming gekregeri om tien duizend bijbels te importeren. En dat is maar één land. De aantallen voor Tsjechoslowakije zijn veel groter. Vaak echter kunnen bijbels alleen gedrukt worden als het westen voor papier zorgt. Terwijl de bijbelgenootschappen in het westen de bijbels voor kostprijs verko pen, moeten in Oost-Europa en de lan den van de Derde Wereld de bijbels gesubsidieerd worden. In Noofd-Suma- tra wonen drie Batakstammen'. De to- babatak kerk is de grootste van Zuid- oost-Azië. De Karobatak kerk is de snelst groeiende kerk van de wereld. 3 Maar in dat gebied is 'geen enkele bijbel te krijgen. De kerken zijn door de slech te economische situatie niet in staat de vertalingen die klaar zijn uit te geven, 'enzij zij vanuit het westen geholpen worden. Per bijbel zal er 4,50 bij moeten. Op verzoek van de Wereldbond heeft liet Nederlands Bij'belgenootschap woens ''^g 23 september een beroep gedaan "P 250.000 vrieriden van dit werk om "ne projecten te steunen: de uitgave van 'bijbels en nieuwe testamenten in "ne Bataktalen, de uitgave van een ■ïeuwe Roemeense bijbel en radiopro- ëwmma's voor China waarin de bijbel Seciicteerd wordt. 'ij China kunnen geen bijbels ge- oriikt of geïmporteerd worden. Maar zo êroot is de belangstelling dat duizenden op het ogenblik de bijbel met de hand overschrijven. Daarom zijn de bijbelge nootschappen de bijbel gaan dicteren' over vier radiostations die in China op- «evangen kunnen worden." «anneer u bovenstaand artikel gele- f='> hebt, zal ook bij u de drang ont- Taan hier persoonlijk iets aan te doen ^Y ™nt dit daadwerkelijk ook! ptV^ week van 1 tot 6 februari zal kt i?''^' Dirksland een ledenwerf- Uit "°"den. We komen u dan persoon- ^f ^'^'^n bezoeken, om u een brief af inrt*^^'^'^ en ingesloteri kaartje aan het ■W Van de week op te halen, naar we Pen, door u ingevuld met een bedrag, IjJaarlijks aan dit werk wilt schen- n. Wg hopen en verwachten, dat u "5 niet zult teleurstellen. Namens het bestuur van de afd. Dirksland van het N.G.B., ps. L. J. Geluk, voorz. Mej. A. A. Vreugdenhll, sekr. De groei van het inwonertal op Goe- ree-Overflalikee bereilit op geen stuli- ken na liet landelijk gemiddelde van 1,5 »/o. Alleen de gemeente Goedereede houdt de eer hoog en streeft dat gemid delde zelfs iets voorby. Wellicht zullen de komende jaren een positiever beeld te zien geven wanneer het tenminste bewaarheid wordt dat Goeree-Overflak- kee faam gaat maken als aantrekkelqk woongebied. In onderstaand staatje het bevolkingsverloop in de i eilandelijke gemeenten. De bevolking van Goedereede die op 1 januari 1970 nog 8117 zielen telde was op 31 december van dat jaar gestegen tot 8242 personen, een vermeerdering met 125. Dat werd voornamelijk veroor zaakt door een geboorteoverschot van 100, er werden n,il. 176 kinderen geboren en er stierven 76 mensen. Er bleken 199 personen te zijn ingekomen en er ver trokken er 174, derhalve een „overschot" van 25 zielen. Daarmee telde de ge meente Goedereede per 1 januari van het nieuwe jaar 8242 inwoners. Mlddelharnis groeide met 66 zielen tot 12.554. Dirksland kreeg er 37 inwoners bij en had per 1 januari 1971 een inwonertal van 6129. De enige gemeente die terugliep was Oostflakkee, het inwonertal verminder de daar met 26 personen tot 7921. Het is een misschien nog wat voor barige conclusie maar het heeft er alle schfln van dat de vaste verbindingen nu ook haar kwade vruchten gaan afwer pen. Het inbrekersgilde is n.I. zeer ak- tief op ons eiland dat voorheen niet zo'n opvallende grote belangstelling van de ze heren genoot zoals dat thans het ge val is. In de nacht van donderdag op vrijdag probeerden ze in Oude-Tonge, in de loods van de Fa. Buscop, hun slag te slaan. Ze deden dat overigens tevergeefs. In het kantoor vonden ze niets in de door gezochte kast en de hele buit bedraagt dan ook niet meer dan een pakje siga retten en een al aangebroken fles gedis tilleerd. In de hal werd de daar staande brandkast omver gegooid, wellicht in de hoop dat hij kon worden geopend, maar ook die hoop vervloog. Overigens be vatte de brandkast niets van waarde. Ze kwamen het kantoor binnen door de deur te forceren. Gevlucht. Toen de politie, die ook in nachtelijke uren de bedrijven op hetindustrieter rein in het oog houdt, nabij het bedrijf van dhr. Buscop een Citroen ontdekte die er drie kwartier eerder nog niet had gestaan gingen de surveillerende poli tiemannen op onderzoek uit. Bij hun nadering zagen ze twee mannen in de duisternis wegvluchten., Het zoeken naar de gevluchten bleef zonder resultaat, de achtergelaten Citroen overigens met een oud kenteken werd in beslag ge nomen. Het is waarschijnlijk dat de in brekers zich een ander vervoermiddel hebben verschaft. Zaterdagmorgen moest wethouder Groenendijk n.I. aan gifte doen van de vermissing van zijn fonkelnieuwe rode SIMCA 1100 die bij zijn woning in een open garage stond gestald. Het is waarschijnlijk dat de in brekers deze wagen hebben meegeno men. Ook aan een wagen in de Hil- straat was geprutst maar ze hebben geen kans gezien daarmee weg te ko men. De politie van Oude Tonge kreeg vrijdag ook bericht van de politie in Willemstad dat er op het Hellegatsplein een onbeheerde auto stond die eigen dom bleek te zijn van dhr. Tuns uit de Kennedystraat te Oude Tonge. Ook de ze wagen bleek te zijn gestolen. Dhr. Tuns heeft zijn auto daarop terug kun nen halen. Naar thans heden bekend is gewor den is vorige week in de nacht vn,« dinsdag op woensdag te Ooltgensplaat een poging tot inbraak gepleegd in het koelhuis aan de Oudelandsedijk. De in- breker(s) konden de deuren vermoede lijk niet open krijgen, lieten deze be schadigd achter en zijn naar de buren gegaan, de loods van de CAAGO, en kele tientallen meters verder gelegen. Men verwijderde hier een raam en von den binnen op het kantoor ruim 100, kleingeld, dat de beheerder (dhr. W. van Dam Hz.i) de laatste dagen had ontvan gen door verkoop van benzine en ande re producten. Van de daders ontbreekt elk spoor. Ook in het kantoor van de CAAGO te Mlddelharnis drongen ze binnen door een ruit stuk te slaan. Daar wordt echter niets vermist. De Internationale grootmeester Harm Wiersma (17) uit Leeuwarden heeft maandagavond de Flakkeese daimmers goed partij gegeven. Hij nam het, op de die avond gehouden dam-simultaanwed strijd, op tegen 88 dammers, onder wie keien als de meervoudig Flakkees kam pioen. Eenentachtig deelnemers verlo ren hun party, zeven brachten het tot een remise. Harm Wiersma heeft deze avond frap pante staaltjes weggegeven, meermalen sloeg hij de tegenpartij 5 en meer stuk ken uit handen en, ingevolge de spel regels, was het dan meteen afgelopen. Al bij de derde zet maakte dhr. Wiers ma zijn eerste slachtoffer, dat was dhr. Terwyl Melissant sliep en een zware Oostenwind zich liet gelden brandde in de nacht van zondag op miaandag de landbouwschuur/pakloods van het be drijf van de gebroeders P. G. en A. E. Struik aan-de Achterweg te Melissant totaal uit. De schuur, alle zich daarin bevindende machines alsmede partijen pootuien, uien en aardappelen gingen verloren. De schade wordt globaal ge schat op 250.000,—. De brand vindt haar ontstaan wellicht by de Propaan- gasbrander die door een van de heren Struik 's avonds om 11 uur was aange stoken. De brand had zich door de ge hele schuur verspreid voor ze door om wonenden om half drie 's nachts werd ontdekt. Vlammenzee. Toen Gerard Struik na gealarmeerd te zijn in de schuur keek, keek hij in een gierende vlammenzee. Hij bracht vrouw en kinderen en zijn inwonende moeder in veiligheid en zag nog kans om samen met zijn broer een auto, een heftruck en een tractor te redden. Het vuur vrat zich gretig in de rietlaag onder het pannendak en in korte tijd stond de hele schuur in lichterlaaie. De brandweer van Melissant kreeg een zware taak, zij moest zich op enkele punten concentre ren n.I. behoud van het woonhuis ,en de naast de brandende schuur staande loods. Deze loods liep weliswaar flinke brandschade op maar de zich daarin be vindende koelcellen bleven ongedeerd. Het korps van Dirksland verleende een welkome assistentie, zij betrok blus water uit de dit jaar in gebruik geno men ijsbaan! Het was een gunstige omstandigheid dat de stormwind Oost was waardoor de enorme vonkenreken de polder in- woei. De volière achter de schuur leek aanvankelqk gevaar te lopen maar de vogeltjes is niets overkomen, evenmin als de nertsen van dhr. Goedegebuur die overigens wel met flinke rook te kampen hadden. De ravage die bij het lichter worden kon worden overzien is enorm.i Alle machinerieën, waaronder sorteermachi- Ook dhr. J. Westhoeve uit Ouddorp, meervoudig Flakkees kampioen stortte zich in de str\jd> hy ging, evenals zyn vader naast hem ten onder Hj Grootenboer uit Dirksland. In snel tempo ging de grootmeester de vier rij en langs, in snel tempo deed hij ook zijn zetten maar toch werd het dik twee uur 's nachts eer de partijen konden scheiden. De zeven die remise speelden waren A. J. v. d. Vliet en C. A. Mijn- ders uit Melissant, W. van Dongen, A. Knape, C. Polder en W. Peeman uit Middelharnis en dhr. C. L. Boot uit Zie- rikzee. D'hr. Wiersma bleek OO'/o van de partijen te hebben gewonnen. Het sportieve element won het ruim schoots deze avond.i Ook burgemeester H. Bos wist dat in de damsport aanwe zig, waarom hij overtuigend kon pleiten voor een betere deelname aan de Dirks- landse damvereniging waarvan het le dental tot 17 teruggelopen is. De burge meester hoopte dat zijn oproep en de wedstrijd tot betere perspectieven voor de vereniging van Dirksland zullen lei den. De simultaan wedstrijd, georgani seerd door de Flakkeese dambond is een groot succes geworden. De Bond over weegt een dergelijke manifestatie jaar lijks te herhalen. KAMP OM JEUGDCUP- WISSELBEKER In de sporthal te Middelharnis zullen zaterdagmiddag 200 jongens en meisjes, in de leeftijd van 8 tot 11 jaar een per soonlijke prestatie leveren om te trach ten het hoogste aantal punten te beha len, teneinde in het bezit te komen van de Jeugdcup-wisselbeker 1971. Belang stellenden zijn daarbij hartelijk welkom. AUTO VERLOOR AL RIJDEND TWEE WIELEN Een 2ware oplegger uit Schiedam is vrijdagmiddag op weg naar Oude Ton ge een stel wielen verloren. Eén van de zware wielen vloog tegen de personen wagen van Mevr. v. d. Wolk (expl. Gre- velingenrestaurant) waardoor de wagen zwaar beschadigd werd. Het andere wiel 'bleek er al enkele kilometers eerder te zijn afgelopenj De veirkeerspolitie maak te proces-verbaal op. SOMMELSDIJK Zanguitvoering. De zangvereniging „Ons Genoegen" hoopt vrijdagavond om half acht in „Vita Nova" een zang uitvoering te geven met medewerking van de koreri van Nieuwe Tonge en Ouddorp. DIRKSLAND Herkeuring maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Dirks land maken belanghebbenden er op at tent, dat de henkeuring der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats vinden voor de dorpen Dirksland, Her- kin'gen en Melissant in het voormalig postkantoor aan de Kapoenstraat te Dirksland, op maandag, 22 februari 1971 van 9.00 tot 12.00 uur en' van 13.00 tot 17.00 uur. Voor nadere richtlijnen wordt verwe zen naar de publicatieborden in de dor pen. OOLTGENSPLAAT Arie Leijdens 65 jaar Vandaag zal men Arie Leijdens niet aan het werk hebben gezien in de stra ten van de Plaat. Hij werd 65 jaar en nam een vrije dag. Op 1 maart a.s. 'gaat hij voorgoed met pensioen. Deze maand blijft hij zijn werk als straatveger, dat alom wordt gewaardeerd, nog volhouden. Om de bezem nu precies neer te zet ten vindt Arie niet passend, daarom maakt hij de maand vol. Later komen' we hier wel op terug. Kerkdienst. Donderdag 4 februari a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gemeente voorgaan ds. L. Gebraad. Zie verder de advertentie in dit num mer. Oud-inwoner overleden. Vorige week is in zijn woonplaats Moerdijk op 84 jarige leeftijd overleden, dhr. Dirk van der Stelt, weduwnaar van mevrouw Cornelia den Braber, die vijf maanden geleden aldaar overleed. De begrafenis had j.l. zaterdag te Moerdijk plaats. Bejaardenmiddag. Woensdag 3 febru ari des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst gehouden worden. Een beeld van de uitslaande brand. Een brandweerman maakte, om het vuur zo dicht mogelijk te naderen, gebruik van een vorkheftruck. nes zijn verwrongen, de producten zijn verkoold. De brandweer moest een hele maandag nog nablussen om elk risico van een opleving van de brand te smo ren, temeer daar het bedrijf binnen de bebouwde kom ligt. Sprekend over de mogelijke oorzaak wordt kortsluiting niet aannemelijk geacht omdat nauwe lijks stroom werd afgenomen, alle elec- triciteitsleidingen werden in 1966 nog vernieuwd. BRUINISSE ONDERVINDT DE KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE Iedereen op Bruinisse is trots op het Bejaardenverzorgingstehuis, dat „In 't Opper" zal worden genoemd en terecht, want de verzorging die hier aan de Be jaarden geboden wordt is boven alle lof verheven, wij hebben daarover eerder bericht. Het Gemeentebestuur van Bruinisse wordt echter wel voor enkele financiële consequenties en puzzles geplaatst. Van de 42 personen, die uit Bruinisse in het Verzorgingstehuis zijn opgenomen, is voor 31 personen een bijpassing volgens de Bijstandswet noodzakelijk omdat de A.O.W. alleen niet toereikend is om de verplegingskosten te dekken. Van die Bijstandsuitkering wordt SO'/o door het Rijk terug betaald. Konden door de Gemeente de kosten van de Bijstandswet, nu b.v. maandelijks bij het Rijk worden gedeclareerd, dan zou de zaak financieel ongetwijfeld niet al te veel moeilijkheden mee brengen. Nu echter de Bijstandswet kosten, enkele jaren lang geheel of gedeeltelijk door de gemeente worden voorgeschoten voor het gehele bedrag, wordt de zaak min der eenvoudig en maken ze enkele in grijpende Begrotingswijzigingen nood zakelijk. Zo moet een aantal reserves worden aangesproken om aan de nood zakelijke financieringsmiddelen te ko men. De saldireserve en de reserve zoutschadeherstel verdwijnen voorlopig, de reserve industrievestiging, de reserve Verlenging loswal Gemeentehaven en het saldo voor Onvoorzien, ondergaan een flinke aderlating. Gehoopt wordt, dat middelen zullen worden gevonden, om de aantasting van deze reserves, slechts tijdelijk te doen zijn, zodat er geen jaren overheen behoeven te gaan, eer de te verwachten Rijksuitkering voor de Bijstandwet kan worden ont vangen. THOLEN Veilig verkeer voor bejaarden. De afdeling Tholen van Veilig Ver keer Nederland hield woensdag in het societeitsgebouw een voorlichtingsmid dag voor de bejaarden. De districtsconsulent, dhr. Pfann uit Middelburg hield een boeiende le zing over het verkeer en verduidelijkte een en ander met dia's, waarna adju dant Eekman van de rijkspolitie toe lichting gaf over het verkeer over de nieuwe brug over de Eendracht, die vrij dag voor het verkeer werd opengesteld. OOLTGENSPLAAT Praatbyeenkomst. Uitgaande van de Veren, voor Bedrijfsvoorlichting Goe- ree-Overflakkee zal op woensdag 3 fe bruari een Praat-bijeenkomst worden gehouden in Hotel „Hobbel", alhier. Aanvang 7 uur nam. Er staan een zestal voorname punten op het programma. PRATEN OVER WINKELPROMENADE Maandag 8 februari a.s. om 14.00 uur zullen leerlingen van de Academie voor Beeldende Kunst te Rotterdam laten zien, hoe zij denken over de winkelpro- nnenade van Middelharnis.i Ook willen zij graag weten hoe U er over denkt. U wordt daarom uitgenodigd tot een samenspraak in Galerie de Wel le, Voorstraat, Sommelsdijk. Tot 18 fe bruari a.s. is er altijd iemand aanwezig

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1