oedel Bigge - Ooitgensplaat - bestaat 250 jaar staatssecretaris Irs L. J. M. van Son komt naar Goeree Plaatseliik nieuws Doktoren reageren op de zaak Bom. De heer P. Bom 40,Jaar administrateur ii startsein onderzoek detaii-liandelsapparaat Zangavond voor weeshuis in Turlcana Auto kantelt, bestuurder gewond B.enW. Goedereede willen enquête ni.b.t. fluoridering Oud Middelliarnisser T. C. Nipius ernstig gewond ^3e jaargang Dinsdag 26 jan lari 1971 No. 3956 GHR. STREEIKBLAD OP GE51EFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-,EK)LiLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Welk zelfstandig 1 meisje l Sommelsdijk IN DIT NUMMER: INGEZONDEN 71. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,—. PER KWARTAAL ADVEK'l'ENTIEa>RIJS 17 cent per mm- Bij contract Epedaal tariei ^m Van de hand van dhr. P. Bom te ^Ooitgensplaat is een boekwerkje ver schenen getiteld: „het Testament van Picter Bigge" en de betekenis daarvan ïoor Kerk en Diaconie In het verleden en het heden. Aanleiding tot dat ver schijnen vormde het 250 jarig bestaan van de Boedel Bigge en misschien ook het veertig jarig jubileum van de heer Bom als administrateur van de Boedel. Een en ander werd gistermiddag in de raadzaal te Ooitgensplaat herdacht, dhr. Bom werd daar verrast met enkele zeer door hem gewaardeerde geschenken. Uit het welkomstwoord dat burge- ineester W. M. v. d. Harst als voorzit ter van de Boedel tot de „geïnteresseer den'' en de overige genodigden sprak, en oolc uit het voorwoord dat dhr. v. d. Harst schreef, bleek de geschiedenis 'an de Boedel Bigge die haar ontstaan 'ond op de 23e januari 1721 toen de ïeer vermogende Pieter Bigge zijn tes tament maakte. Ten behoeve van de armlastige gemeenschap liet hij drie hoerenhof steden en landerijen na ter oorspronkelijke grootte van 190.87.56 ha., Allen gouden en zilveren voorwerpen werden aan diverse personen vermaakt, nadat Pieter Bigge op de 23e januari ■1721 was overleden. Bi Erfgenamen. JTot zijn „eenige universele en alge- jeele erfgenamen" benoemde Pieter figge: De Diacony Armen van Ooitgensplaat voor een geregt eenvierde part; de Groten ofte Algemeenen Huis Armen van Ooitgensplaat voor gelijk een vierde part; de Diacony Armen en de Kerke van Den Bommel tezamen voor eenderde part ende Kerke van Ooitgensplaat voor het resterende eenzesde part ten behoeve van de zorg „ten eeuwigen dage" van de zerk en grafplaats van de testateur. Voortbestaan. Het beheer over de Boedel werd op gedragen aan één uit de Magistraten te Ooitgensplaat en twee kerkeraadsleden, |en uit de kerkeraad te Ooitgensplaat een uit Den Bommel, met de op- Iracht daarvan telkenj are op 25 novem- fer verslag te doen aan de „geinteres- Jeerden". Het bestuur bestaat momen- Jeel uit burg. W. M. v. d. Harst en de |eren K. van Oostende te Ooitgensplaat, Peeman te Den Bommel. De Boedel pigge en de uitvoering van het testa- pent kon doorgaan ondanks de gemeen- plijke herindeling en het totstandko- jien van de Algemene Bijstandswet; het jrincipiële doel dat Pieter Bigge in zijn ptament wilde dienen is, ondanks het jegvallen van de armenverzorging ge- Beven t.w. het lenigen van die noden Paarin op geen enkele andere wijze tordt voorzien, „Zijn leven op aarde las kort (hij werd 43) maar hetgeen hij Dhr. Bom (limks) ontvangt de boeken ten geschenke. voor de nooddruftige mensheid deed duurt nu al 250 jaar", wijst burg. v. d. Harst in het voorwoord aan. Jubileum. Vervolgens werd aandacht besteed aan het 40 jarig jubileum van dhr. Bom die aldus burg. v. d. Harst „zo he lemaal de Boedel is" en er zoveel mee bezig is. Dhr. v. d. Harst wist ook hoe dhr. Bom soms door de „geïnteresseer den" v/ordt aangevallen maar dat hij steeds de juiste antwoorden weet te ge ven. Voor de vele werkzaamheden ten dienste van de Boedel Bigge verricht was de burgemeester dhr. Bom dan ook zeer erkentelijk. Dat bleek uit de over handiging van een gouden vulpen en twee kostbare boeken van de hand van dS4 Veldkamp. Graag gedaan. Dhr. P. Bom (overigens dezelfde ini tialen als Pieter Bigge) liet in een kort dankwoord duidelijk weten dat hij de werkzaamheden met genoegen heeft verricht. Hij herinnerde aan zijn wat merkwaardige benoeming van veertig jaar geleden toen hij het als een kleine David tegen een reusachtige Goliath op moest nemen. „David" beschikte slechts over kiezelsteentjes terwijl Goliath (C. M. Breur) veel betere kansen leek te hebben. Toch verzamelde dhr. Bom 18 stemmen op zich, dhr. Breur kreeg 17 Sen Het onderzoek detail-handelsapparaat in de gemeente Goedereede gehou- ?'n staat te worden wordt door de staatssecretaris van Economische Za- pn. drs. L. J. M. van Son dermate be- «|ngrijk geacht dat Zijne Excellentie op visdag 2 februari persoonlijk het start- f'n komt geven. Daartoe zal die mld- 'g een bijeenkomst worden gehouden hft „Haegse Huus" te Stellendam, ^^'ar met een aantal officiële genodlg- ook de middenstanders uit de 3 "fPen worden verwacht. .°et te houden onderzoek is een uit- "ösel van de nota „Toerisme" die in Kader van het gemeentelijk struc- A ^al^ werd opgesteld. In die nota 'ytnl wenselijkheid uitge- jj,p dat de economische mogelijk- ^en die zich zullen aandienen zo f^g mogelijk onder de aandacht van f„_°,"™'*enen c.q., de middenstanders er™™,P*'racht. Dat zich economische 5l j^ "'f^'en openen kan worden af- Q uit de prognoses van futurologen 00 "T g™aseerd op reëele cijfers ihpt recreanten in Goeree oen V^i^'' gezamelijk voor 35 mil- 9BS .''"^d'^n zouden besteden. In mei immers had een enquête geleerd JZl ^'akantieganger 10,— per dag 97i!;7^',een bedrag dat zich anno 1? J l*^"^ de orde van grootte van ^'^^i'^den. dudt de gemeenteraad de nota had aanvaard en in principe voorbereid was op het instellen van een onderzoek de tail-handelsapparaat werd in mei 1968 een bespreking gehouden tussen het dag -gemeentebestuur en het bestuur van de Middenstandsvereniging te Ouddorp. Aan het ETI werd gevraagd hoeveel een onderzoek zou kosten; dat bleek plm. 14.000,te zijn en opgewekt werden besprekingen gehouden en werd aan de Staatssecretaris gevraagd het onderzoek te subsidiëren. In mei 1970 werd op nieuw, nu met alle middenstanders, ver gaderd en op die avond kon een principe besluit worden genomen, de midden standers zegden hun deelname toe en gavefi te kennen gezamelijk 10% van de kosten te willen dragen tot een maxi mum van 50,per bedrijf. De ge meente zou 20"/o betalen en het Rijk werd goed geacht voor een subsidiëring met 70»/o. Zachte dreun. Een zachte dreun werd o.m. door bur gemeester Smith geincasseerd op 5 no vember 1970 toen bekend werd dat de kosten niet 25.000,— maar 90.000,— zouden bedragen. De dreun kon overi gens weer spoedig vergeten worden toen de Commissie Ontwikkelings- en Sane ringsfonds de Centrale Commissie ad viseerde deze verhoging voor haar re kening te nemen. Ontwikkeling. Het onderzoek kan dus doorgaan. Het zal model staan voor latere onderzoe ken die wellicht elders in den lande nog zullen worden gehouden. Het onderzoek stemmen. Dhr. Bom besloot zijn dank woord met de verzekering steeds met genoegen met de verscheidene bestuur- deren te hebben samengewerkt. Boedel leverde belastingaanslag op voor burgemeester Hordijk Enkele belangstellenden kregen gele genheid om ook wat te zeggen. Aller eerst burgemeester P. W. Hordijk van Naaldwijk, van 1947 tot 1955 burgemees ter van OoUgensplaat en derhalve ook ambtshalve voorzitter van Boedel Big ge. In de gemeente waar de heer Hor dijk nu zit heeft hij weleens uitgezien naar zo'n legaat, het is echter een unicum om als gemeente- en kerkelijke instellingen van zo iets te profiteren'. Spreker herinnerde zich nog de eerste vergadering in 1947, de zogenaamde ver gadering van de geïnteresseerden die altijd op 25 november wordt gehouden. Deze begon 's middags om 3 uur, waar mede enigszins met de traditie werd gebroken, want heel vroeger begon men 's morgens om 9 uur en maakte men er een dag van. Burgemeester Hordijk heeft nog een vervelende zaak meegemaakt met de boedels. Als burgemeester van Oude Tonge was hij ook betrokken met Boe del Dabbe. Na de ramp in 1953 moest hij voor schadevergoedingen etc. veel stukken tekenen en mitsdien stond hij te boek als „groot-grondbezitter". Op bedoelt de grootste nadruk te leggen op de ontwikkeling in het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. Het onderzoek wordt dan ook gepleegd door het Economisch Instituut Midden- en Kleinbedrijf en het Centraal Insti tuut Midden- en Kleinbedrijf. Conclusie. ■Wanneer het rapport gereed is dat zal wellicht begin volgend jaar zijn dan kan de Middenstander daar zijn voordeel mee doen. Er zal uit kunnen blijken of verdere uitbreiding c.q. in vestering gewenst is of dat dat integen deel niet verantwoord zou zijn. Burge meester Smith verwacht dat de midden stand aan de hand van het rapport meer gefundeerde stappen kan doen dan tot op heden mogelijk is. Hij kan met het collectieve rapport in de hand de Consulent voor de middenstand vragen zijn bedryf af zonderlijk door te lichten tegen de kosten van 30,per dag (norma liter 300,— per dag). Voorts kan hij op grond van die in dividuele doorlichting vragen om hulp en techn. adviezen, het verkrij gen van vergunningen en ontheffin gen en hy kan op grond van het in dividuele rapport kredieten (aanvra gen met Staatsgarantie! by Economische Zaken. Voor de deelnemers is het belangrijk te weten dat alle gegavens die aan de opstellers van het rapport verstrekt worden volstrekt geheim blijven, ook voor officiële instanties, zodat geen en kel nadeel behoeft te worden gevreesd. Federatie. De Middenstanders hebben zich nu ook in Goedereede en Stellendam in een middenstands vereniging verenigd. De drie middenstandsverenigingen zorgden voor een federatie als overkoepelend orgaan en deze federatie is de opdracht gever tot het instellen van het onder zoek. Drs.i van Son zal op dinsdag 2 fe bruari de middenstanders ontmoeten, verwacht wordt dat iiij voor lien een boodschap heeft zijn verjaardag kreeg de heer Hordijk een blauwe brief van de belasting. Voor een voltrokken huwelijk te Middelhar- nis had hij een bedrag van 2,50 niet opgegeven en als kritische noot werd aangemerkt dat hij al zijn uitkeringen als „grootbezitter'' ook had verzwegen. Hij heeft de inspecteur waar moeten maken dat het geen eigen inkomsten waren ert werd toen van de aanslag ontheven. Na nog enkele leuke voorval len te hebben gememoreerd, die ter vergadering werden meegemaakt, was het spreker wel opgevallen dat men jeen zetel in het polderbestuur altijd ho- fger heeft aangeslagen als een zetel in de gemeenteraad. Ander wapen De heer A. L. v. d. Tol, die met de heer A. J. Kruider het Streekmuseum vertegenwoordigde (deze middag liever naar de Plaete als naar de vergadering Ivan de Suiker Unie) moet allereerst iets rechtbreien. Toen het Raadhuis in 1939 ,was gerestaureerd gaf hij inlichtingen omtrent het wapen van wijlen de heer Pieter Bigge. Het was een big hangende in een ring, maar nu het gedenkboek ziende merkte hij dat het wapen be staat uit drie klaverblaadjes. Een ver velende geschiedenis, waarvan hij staat op te zien. Niettemin vond hij het pret tig dat het bestuur het streekmuseum een warm hart toedraagt en voor een uitnodiging zorgde, waarvoor hij veel dank verschuldigd was. Prettige herinneringen Wethouder Adr. de Vos feliciteerde allereerst de heer Bom met zijn jubi leum en sprak over de prettige herinne ringen die hij heeft aan de vergaderin gen van Boedel Bigge. Ook de heer Cors. Korteweg, als oud-bestuurslid dankte voor de vriendelijke uitnodiging. Spreker heeft de vergaderingen: meege maakt onderling van biu-gemeester Joh. G. van Putten (van 1907) en vervolgens de burgemeesters W. J. Donkersloot Lz., C. Slobbe, A. P. L. Bia, weer de heer Slobbe, P. W. Hordijk en burgemeester W. M. van der Harst. Speciaal stond hij stU bij de jaren 1942 tot 1944, toen de heer Bia in de bezetting burgemeester was. Vroeger werden de vergaderingen zonder gebed begonnen. Bij ds. Japchen is het gebed ingevoerd. Sprekende over de dertiger jaren, toen er koopdag na koopdag volg- ,de, was het bestuur van de boedel erg soepel voor de pachters, waarvoor spre ker nu nog waardering kan opbrengen. Hierna werd het officiële gedeelte van de middag gesloten. Waarde Toen wijlerï de heer Pieter Bigge zijn bezittingen aan de armen overmaakte was de waarde van de 190 ha land en de drie boerderijen enkele duizenden gul dens. Nu kan de Boedel, die door ont eigeningen en een verkoop in 1753 van enkele ha land, worden gesteld op on geveer 167 ha en twee boerderijen. Een boerderij werd in de loop der jaren' overgedaan aan de pachter, de heer H. Lokker Azn. De waarde van alle bezit tingen kan nu worden geschat op IV2 mUjoen gulden. De twee boerderijen die bij de boedel behoren worden nu bewoond door de heer J. M. van Rossum aan de Noord zij sedreef en de dames Ras aan de Schaapsweg. Pachters zijn de heren J. M. van Rossum en Jac. Ras. wil in jong gezin met 3 kleine M kinderen als inwonende hulp M (eigen kamer met douche) in de huishouding meehelpen? S Mevr. HAMEL i Oranjelaan 33 - Rotterdam-Kra- 1 llngen - Tel. (010) 14 45 92 1 Op D.V. vrijdag 26 februari a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk een Zangavond worden gehouden ten bate van de aktie „WEESHUIS TURKANA". Aanvang 8.1OO uur. De volgende koren werken geheel be langeloos mee: „Ons Koor" o.l.v. G. Zoon „Ons koortje" o.l.v. G. Zoon „Jubilate Deo" o.l.v. J. van Dijk „Sursum Corda" o.l.v. J. van Dijk „Com nu met sangh" o.l.v. J. van Dijk Houdt deze avond alvast vrij OUDE TONGE Herdenking rampslachtoffers a.s. zondagavond In de Ned. Herv. Kerk zal a.s. zon dagavond orn 6 uur een herdenkings dienst worden gehouden van de 1 febru- ari-ramp 1953 en de daarbij omgekomen slachtoffers. Voorganger in deze dienst is Ds. W. van Gorsel. De heer Frans Grinwis te Ouddorp is zaterdagavond in het ziekenhuis opge nomen nadat hij met zijn VW busje een ongeluk had gehad in de Nieuwe Tong- se Langeweg. Dhr. Grinwis raakte daar met het busje in de berm waarna het kantelde. Daarbij sloeg het linker por tier open en dhr. Grinwis kwam onder de wagen terecht. Hij kreeg daarbij een hoofdwonde. De mede-inzittenden, twee dochtertjes en een broer van dhr. Grin wis kwamen; er met lichte verwondin gen af. B. en W. van Goedereede hebben een schrijven van het bestuur van de Drink waterleiding en de begroting van dit bedrijf niet zonder meer voor kennis geving aangenomen, integendeel, zij ge ven de raad te kennen zich nader op deze materie de fluoridering te hebben beraden. Het resultaat daarvan is dat zij het bestuur van de Drinkwaterleiding heb ben verzocht onder de afnemers van drinkwater een referendum te houden terzake het gebruik van drinkwater, na melijk met of zonder fluor. B. en w. menen dat het bestuur van de Drink waterleiding zich dient te richteri naar de uitkomst van dit referendum. Wil de meerderheid de fluoridering continueren dan zal de mogelijkheid moeten worden geschapen dat degenen dié behoren tot de minderheidsgroep in de gelegenheid worden gesteld om zonder enig be zwaar ongefluorideerd drinkwater te kunnen gebruiken. Wenst de meerder heid de fluoridering te beëindigen dan dient de minderheidsgroep na verwij dering van de fluoridering in de ge lijkheid te worden gesteld zonder enig bezwaar gefluorideerd drinkwater te betrekken. De raad hoopt a.s. donderdagavond om half acht te vergaderen. MIDDELHARNIS Ledenvergadering zondagsschool. Woensdag 27 jan. a.s. zal de ledenver gadering worden gehouden van de zon- dagsschoolvereniging „Timotheus" in de consistorie der, Geref. Gemeente alhier. Na het huishoudelijk deel, zal een' in leiding worden gehouden door dhr. Joh. van Groningen over het ontstaan der Gereformeerde Gemeenten. Aftredend zijn de bestuursleden H. v. d. Boom en Joh. Smit, die beiden herkiesbaar zijn. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok heeft een be roep ontvangen naar de Geref. Ge meente te Waarde (Zuid-Beveland). NIEUWE TONGE Keiihdienst A.s. donderdagavond half acht hoopt ds. Venema van Zwijndrecht voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Wanneer u een overvloedige con sumptie niet paart aan een vol doende lichaamsbeweging, dan ver daagt u op een zeer kwaad moment in Dirksland, in het ziekenhuis. U kunt beter naar Dirksland gaan om te trimmen, ter voorkoming van enig lichamelijk ongerief. „Trim u fit," zegt dan ook een' bericht op het 2e blad. -5:^ Eveneens op het 2e blad staat het verhaal over het schippershuwelijk te Stad. „De schepen lagen mannetje aan mannetje", staat daar geschre ven en taalkundig zou dat juist zijn ware het niet dat het schip vrou welijk is. Daarover hebben we wel eens een uitleg gehoord; schepen zijn (als vrouwen?) vrij duur in on derhoud, soms wat moeilijk op koers te houden en ze verlangen nogals eens een verfje -jjj- Reserve u weet het bij de re dacteur van Eilanden-nieuws tegen het onderzoek detail-handelsappa raat te Goedereede; geen spoortje daarvan echter bij de Staatssecre taris van Economische Zaken drs. van Son die hoogstpersoonlijk naar Goedereede komt om het on derzoek officieel te starten. En waar blijf je dan als redacteur(tje)? -jjj- Misschien heeft het er weinig mee te maken maar het is wel pleeierig te kunnen vermelden dat de bevol king van Goedereede vorig jaar met 125 zielen, dat is 1,55 "/o toenam. Dat is net iets boven het landelijk ge middelde en ver boven het Flak- keese gemiddelde, zo daar al van een toename sprake is. iV „Als burgemeester kun je ook niet alles weten", dachten we toen burg. V. d. Harst de titel van het boek „van reformatie tot deformatie" las als ,,van reformatie tot deportatie". 'Dat had de burgemeester wel gecon stateerd dat er in zijn versie weinig verband zat. Het boek werd ten ge schenke gegeven aan de heer Pieter Bom te Ooitgensplaat, 40 jaar admi nistrateur van de Boedel Bigge. -^ Aan ongelukken op de weg heeft het helaas weer niet ontbroken. Leest u de berichten maar. We be doelen het in alle ernst als we zeg gen dat het ons verdriet doet een totaal verkreukelde auto te foto graferen in de wetenschap dat daal een mens in verwond werd, zov foto bedoelt dan ook een ernstige waarschuwing te zijn. De 43 jarige T. C. Nipius te Kampen oud Middelharnisser is zaterdag middag ernstig gewond geraakt toen de auto waarin hij meereed in een slip raakte en totaal werd vernield. Het on geluk gebeurde op een recht weggedeel te tussen Lemmer en Oosterzee (Fr.) Dhr. Nipius kwam met 3 van zijn ken nissen terug uit Heerenveen waar hij de Schaatskampioenschappen had bij gewoond. Van de 4 inzittenden kwamen er 2 om het leven. Dhr. Nipius en de vrouw van een van de slachtoffers lie pen ernstige verwondingen op. De laatste weken zijn iii de streekbladeri artikelen verschenen over de „zaak Bom". Het ene artikel geheel ontleend aan een landelijk dagblad, zonder commentaar door de redactie overgenomen, het andere direct ge schreven naar aanleiding van mededelingen van Bram Bom zelf. In beide gevallen dus een uiteraard eenzijdige voorlichting. Menigeen zal zich verbaasd hebben over het uitblijven van een antwoord door de andere partij. Een erikele lezer heeft misschien zelfs gedacht: wie zich hiertegen niet openlijk verweert erkent stilzwijgend schuld. Onder deze omstandigheden ziet het Bestuur van de afdeling Goeree- Overflakkee van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst zioh gedwongen enkele dingen onder de aandacht van het publiek te brengen. Het is duidelijk dat het hier gaat om een zaak tussen een patiënt en een arts. Op deze plaats kunnen wij geheel in het midden laten of de betrokkene in de eigenlijke zin van het woord een patiënt, dus een zieke is of niet. Maar zeker is dat de arts met hem in contact gekomen is in de relatie arts-patiënt. In die relatie bestaat er voor de arts een vrijwel absolute plicht tot geheimhouding. Over alles wat een arts uit hoofde van zijn beroep te weten komt van en over een patiënt, gezond of ziek, dient hij te zwijgen. Dit gebiedt het onder Eede beves tigde beroepsgeheim. Hieruit volgt dat het mevrouw Kramers, arts te Ooitgensplaat onmogelijk is zich in deze kwestie in de krant te verweren. Bij alles wat zij te berde zou brengen zou zij of haar ambtsgeheim schenden of zij zou voorbij moe ten gaan aan wat wezenlijk belangrijk is. In kwesties van publiciteit is dus niet de patiënt die alles kan zeggen! wat hij wil, de zwakste partij maar de arts die op alles zwijgen moet. Hier ligt dus voor de redactie van een krant een duidelijk gevaar van machtmisbruik. Grote zorgvul digheid is hier geboden. Blaam is gemakkelijk geworpen maar bijzonder moeilijk te zuiveren. Hoezeer het Afdelingsbestuur zioh over de formele kant van de zaak een eenstemmig oordeel gevormd moge hebben, het is begrijpelijk dat zij op de zaak zelf evenmin in kan gaan als de betrokken arts zelf. Geheim houdingsplicht geldt uiteraard ook voor een groep van artsen. Wel kan gemakkelijker op de formele kant van deze zaak in gegaan wor den. Voor zover het Bestuur van de afdeling kan nagaan is er in deze kwestie wat betreft de benodigde formulieren en de opname-procedure volkomen correct gehandeld, zowel door de arts zelf als door de betrokken' gemeentelijke en justitieele instanties. Dit is tegenstelling tot wat de kranten suggeren. Het Bestuur van de Afdeling Goeree-Overflakkee van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1