De Zeeuwse boerderij als monument en als bedrijf NUTSSPRIlRBaNK Goed nieuws van het Smytegeltfonds Zeeuwse wandelingen Belangrijk voor telers van groenvoeders KmdeAÈcheêfe C. KIEVIT Zü. Centrale Verwarming SFAABBAI^ EN AIXE BANKZAKEN VOOB GEZIN EN BEDBUF Voorstraat 36, Middelhamis Bijk. Laugeweg 15, Ooltgensplaat VERGADERING REINIGINGSDIENST SCHOUWEN DUIVELAND OOK VOOR GRAMMOFOON- PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Overweel en Struyk Complete Woningiurichting MeUssant - Tel. 01877-1502 of 01879 - 721 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 22 januari 1971, Zo heet de tentoonstelling, die van 'half december tot half februari in het Rijksarchief te Middelburg wordt ge houden. Zeeland, een speciaal landbouwge bied, heeft honderden boerderijen. Alle van hetzelfde model, het zogenaamde langgeveltype. Alleen de Schouwse stolp was van ander formaat: alles onder één puntig tentdak, zoiets als het enkele ja ren geleden gebouwde recreatie-oord Zilveren Schor bij Arnemuiden. Maar deze stolpen zijn er niet meer, bij de watervloed van 1953 zijn de beide laat ste vernield. In de dwarsrichting van de schuur is een grote deur naar de deel of dorsvloer. Grote schuren zoals op de Bevelanden hebben er wel twee of drie. Op Walche ren is het meer kleinbedrijf, daar zijn de meeste schuren niet zo groot. Deze dorsvloerdeuren zijn meestal afgezet met witgeschilderde randen, evenals het kleine deurtje (klinket) er in. De rest is zwart of bruinzwart geteerd. Tegen de schuren staat in de lengte richting het woonhuis. Bij latere bouw werd de woning meestal apart geplaatst. Dat is veiliger bij het uitbreiden van brand en om de ratten en muizen minder gelegenheid te geven het huis binnen te dringen.i Als bedrijf. Ik ben nu eigenlijk al bezig om het tweede onderdeel van de titel te be spreken. Daarmee ga ik dus nog even verder. De meeste boerderijen, de oude ten minste, hebben ook een kleine ruimte tegen het woonhuis of soms apart staand, de bakkeet geheten. De naam zegt het al: hierin is een oven, waarin de boerin haar eigen brood bakte, één keer per week, gewoonlijk op vrijdag. Nu bakt men niet zelf meer. Men at of woonde er in de zomer ook wel. Grote boerderijen hebben soms een herenkamer, speciaal voor de verpach ter, de ambachtsheer of een adellijk heerschap, die er een paar keer per jaar gebruik van maakte. In 1736 gaven de Staten van Zeeland het volgende plakkaat uit: „Waerschou- wing tegens het rooken van tabak bij de huisluiden, enz. in de schuuren, op de tassen en mis-putten". Op een iets later plakkaat van de ge meente Middelburg (1745) staat een waarschuwing tegen veepest. In een pachtcontract uit 1698 van een hofstede te Groede lezen we dat de pachter het strodak moet onderhouden, terwijl de verpachter de arbeidskosten en enig materiaal betaalt. In een oude keur uit 1257 van Floris de Voogd (oom van Floris V) staan be de verkoop van hofsteden en landerijen, palingen en voorwaarden genoemd bij Tot de Franse tijd waren de boeren verplicht om herendiensten te verrich ten. Soms weigerde de fcoer en werd hij veroordeeld zijn plicht te doen, zoals dal in 1733 met Cornells Poppe te St. Lau rens gebeurde. De kosten van het pro ces moest hij betalen. In de Franse tijd waren de boeren verplicht suikerbieten te gaan verbou wen, maar ze „vergaten" het nogal eens.i Tijdens de Duitse bezetting was het koolzaad, dat ze graag verbouwden voor eigen gebruik om er de schaars ge worden olie uit te persen. In deze laat ste periode moest er veel weiland ge scheurd worden. Ook werd er wel een verzoek gericht door boerenzonen om vrijgesteld te worden van tewerkstel ling in het buitenland: om de produkti- viteit zo hoog mogelijk op te voeren konden ze niet gemist worden. In 1843 werd de Maatschappij tot be vordering van Landbouw- en Veeteelt in Zeeland opgericht. Er werden dik wijls tentoonstellingen gehouden. Een groot papier beschrijft die van paarden en runderen op 4 september 1873 in Krabbendijke. Er waren ook prijzen aan verbonden. Het diner ontbrak niet, ik heb het menu overgeschreven: runder haas, lamscoteletten, pastei, galantine, zwijnskop, kippen, ham, dessert. De Franse namen er achter heb ik maar weggelaten. Ieder nam zeker het soort vlees dat hij het liefst lustte. Aardappe len en groente zie ik er niet bij staan, evenmin als soep vooraf. Zo ziet U op deze tentoonstelling plat tegronden van boerderijen, bestekteke ningen, een opsomming van de inventa ris, oude pachtcontracten, een paar te geltableaus. Maar ook heel wat foto's van oude en nieuwe boerderijen uit alle delen van Zeeland. Als monument. Die oude boerderijen behoren onder Monumentenzorg. Daaraan mag niets veranderd worden, aan de buitenkant althans niet. Soms worden ze met gelde lijke steun gerestaureerd. Zoals b.v. op het ogenblik gebeurt met de oude hof stede „Welgelegen" te St. Laurens, waarvan foto's en tekeningen te zien zijn. Van een paar boerenwoningen, die opvallen door bijzondere details kunt u de foto zien. B.v. de hoeve „Nooitge- dacht" in St. Annaland op Tholen met een trapgevel, „Reygerburg" te St. Maartensdijk met ovale vensters, zelfs in de bakkeet, de „Steehoeve" te We- meldinge, de „Beyster" te Wolphaarts- dijk. Verder de mooie hekpalen van de hofstede „Zandvoort" (vroeger stond hier een klooster) vlak bij Middelburg. In de laatste jaren zijn er heel wat boerderijen, meest kleine, als bedrijf uitgeschakeld. Gekocht door welgestelde mensen uit de steden, die er hun vakan tie en weekend doorljrengen, een twee de woning dus. Van buiten wordt er meestal niet veel aan veranderd, van binnen des te meer. De bedsteden wor den er uitgebroken en door allerlei breekwerk en nieuwe inbouw worden de ouderwetse primitieve huizen van een modem interieur voorzien. De ver- bouwkosteri zijn meestal hoger dan de inkoopsprijs. Zelfs miserabele vervallen arbeidershuisjes worden op deze manier behandeld. Ook deze dienen niet meer „als bedrijf", door de mechanisatie in de landbouw zijn boerenarbeiders voor een groot deel overbodig geworden. Hoewel we ze ook niet „als monument" kunnen beschouwen,! Laten we dan maar zeggen als recreatie voor de stadse mens die eens een paar rustige dagen wil hebben. Middelburg L. van Wallenburg. Hofstede Kleine Abeele (nu afgebroken) Oude boerderij Baskenburg bij Vlissingen (nu afgebroken). Eind vorig jaar heeft de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw bij Bestuursbesluit nr. 60 een bijdrageregeling in het leven ge roepen ter bevordering van de ratio nalisatie van de teelt en de verwerking van groenvoedergewassen en van de sa menwerking van akkerbouwbedrijven. Aangezien deze regeUng mogelijkheden biedt voor de teelt van groenvoederge wassen in de akkerbouwgebieden en met name voor de luzernetelers, volgt hier een korte toelichting. Doel. De gehele regeling heeft ten doel, om de teelt en verwerking van groenvoe dergewassen rationeel te doen plaats vinden. Als groenvoedergewassen wor den aangemerkt luzerne, klavers, raai- gewassen en sngmais. De regeling geldt voor de jaren 1971 t.m. 1975. Bijdrage. De jaarlijkse bijdrage voor de teelt van een groenvoedergewas bedraagt het eerste jaar 350,per ha. Dit bedrag neemt af met f 50,per jaar en per ha. en bedraagt tenslotte in 1975 nog 150,- per ha. Gedurende 5 jaren komt dit neer op 250,per ha. per jaar. De maxi male bijdrage geldt voor 20 ha. Aan welke eisen moet de aanvrager voldoen? Ij De met een groenvoedergewas be- teelde oppervlakte, die als één ge heel moet kunnen worden geoogst, bedraagt minimaal 5 ha. Indien deze oppervlakte voor één bedrijf te groot zou zijn, kan de bijdrage worden aangevraagd door een combinatie van bedrijven, die om beurten het groenvoedergewas telen. 2. Het gewas moet worden geleverd aan een groenvoederdrogerij, welke is aangesloten bij het samenwerkings- lichaam. In het Z.W. kleigebied zijn hierbij aangesloten: J. G. Timmerman N.V. te Goes N.V. Drogerij „Marknesse", Afd. Scherpenisse te Scherpenisse. N.V. Drogerij „Zeeuwsch Vlaande ren" te Sluiskil. Coöp,, Groenvoerdrogerij „De Beve landen" te Kortgene. K. J. Janse, Groenvoerdrogerij te Steenbergen. Coöp. Groenvoerdrogerij „De Samen werking" te Klaaswaal. N.V. Lucerna te Melissant. 3. De aanvrager dient te beschikken over een teelt- en leveringscontract met de hierboven genoemde droge rij en. Bij de aanvraag dient dit te worden getoond. 4. De aanvrager moet zijn hoofdberoep in de landbouw hebben. Wijzigingen in het areaal. Het aantal ha, dat in het 2e, 3e, 4e en 5e jaar voor een bijdrage in aanmer king kan komen, mag meer bedragen dan in het eerste jaar, met een maxi mum van 20 ha. In het 2e t.m„ 5e jaar mag slechts 1 ha minder worden ge teeld dan in het eerste jaar met als mi nimum een oppervlakte van 5 ha. Hoe de bijdrage aan te vragen. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de Districtsbureauhouder voor uw gebied. De aanvragen voor deze 5-jarige regeling moeten worden ingediend vóór 1 maart 1971. Nadere inlichtingen: De Districtsbureauhouders zullen u volledig kunnen inlichten over de mo gelijkheden van de regeling. In een bijeenkomst met de eerder ge noemde groenvoederdrogerij en werd de regeling toegelicht, zodat zij u nader kunnen informeren. De bedrij f svoorlichters van het Con sulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Barendrecht zijn op de hoogte van deze regeling. Consulentschap voor de Akkerbouw en Rundvee houderij te Barendrecht. SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 2609 Beste meisjes en jongens! Eerst laat ik de prijswinners volgen, die een prijs hebben verdiend voor het laatste viertal raadsels van het verlo pen jaar, van december dus. Het wordt hoog tijd dat ik die namen noem. Hier zijn ze: Teun van Gurp, Ooltgensplaat Joost Verschuure, Oostdijk Jan Drooger, Stad aan 't Haringvliet Kees Verschuure, Oostdijk Els en Mieneke Hage, Nieuwdorp En nu het nieuwe raadsel. Dat is JANUARIRAADSEL, 3 1. Moeder van Samuel. 2. Eén van de zogenaamde grote profeten. 3.i Berg waarop Jozua een altaar bouwde. 4. Welke vrouw redde het leven van twee verspieders? 5. Hogepriester in de tijd van Samuel. 6. Eén van de zes vrijste den. 7. Schriftgeleerde en priester ten tijde van Israels terugkeer uit de bal lingschap. 8. Zoon van Jozef. 9. Schoon dochter van Naomi. 10. Een Bijbelboek van Mozes. 11. Jezus veranderde water in12. In welk dal werd Achan gestenigd? (Jozua),, 13. Een discipel van de Heere Jezus. 14. Knecht van Saul. 15. Wat betekent Exodus? 16. Man die door Jezus uit de dood werd opgewekt. 17. Wat mocht Salomo wel bouwen en Da vid niet? 18. Op welk gebergte sneuvel de Saul? 19. IJdelheid der ijdelheden, het is al 20. Zoon van Naomi. 21. Bevroren water. 22. Op welke berg hebben de Samaritanen aangebeden? (Tegenover de berg Ebal, Jozua 8). 23 Welke profeet trad tegen Achab op? 24. Koningin die onttroond werd (Ester). 25j Koning van Israël. 26. Vader van Sem, Cham en Jafeth. De beginletters van de gevraagde woorden vormen een vraag van Abra ham aan de Heere. Dit raadsel werd ingezonden door Alie Kastelein, Zeist. Vriendelijk bedankt, Alie! CORRESPONDENTIE Hanny K. Dirksland. Hartelijk wel kom, Hanny! Ja, ik herinner me Rineke en Addi nog wel. Ook weet ik nog dat je mama vroeger meeraadselde. Wat een tijd geleden, hè? Ik herinner me oolc nog een beetje dat Addi hier in mijn huis is geweest. Ik hoop dat je met ple zier zal mogen meedoen. Piet K. Zeist. Bij een verjaardag is er aan visite en cadeautjes geen gebrek; dat begrijp ik. Zijn er geen ongelukken 'gebeurd met het afsteken van die knal patronen? Van de sneeuw heb je ook kunnen genieten, maar dat is nu weer voor een poosje voorbij. Voorgoed voor bij, daar twijfel ik aan, want we zijn nog steeds in de winter. Hedie den B. Herkingen. Toen je schreef was het nog vakantie en er lag sneeuw. Je moest je wel wat haasten om de brief klaar te krijgen. Je zat te draaien op je stoel, om naar buiten te kunnen. Dat is goed te begrijpen, want sneeuw ligt er niet zo lang., En de school ging ook weer roepen, en die school kun je helemaal niet missen, hè? Joke V. Ouddorp. Jij kon niet veel meedoen in de sneeuw, want het leren gaat vóór. Je rapport is goed, maar ik heb het wel eens mooier gezien. Ik mag er echter wel aan denken dat het hier voor B. geldt, en dat zegt wel wat, niet waar? Diny G. Borssele. Ik kan begrijpen dat het in Streefkerk naar je zin ging. Daar ben je al vaak geweest, hè? Het zal wel afgevallen zijn, nu je weer terug naar school moest na de praktijktijd. Wanneer moet je nu weer de praktijk in? Janneke van G. Lewedorp. Fijn, dat het breken en bouwen vóór de kerst- In het gemeentehuis van Duiveland te Nieuwerkerk vergaderde donderdag de Raad van Bestuur van de Reinigings dienst Duiveland onder leiding van bur gemeester S. Francke van Midden- Schouwen. Het ligt in het voornemen aldus de voorz., de vuilniswagen die nu in Duiveland dienst doet, om te bouwen tot wagen om grof vuil op te halen. De in schouwen rijdende veel nieuwere wagen zal dan het gehele eiland gaan bedienen, een en ander als de verbou- wingskosten binnen zekere perken blij ven. Achtereenvolgens werden goedge keurd het voorstel tot het vaststellen van een verordening op de heffing en invordering van Reinigingsrechten, het voorstel tot vaststelling van een huis houdelijke verordening en het voorstel tot vaststelling van een poUtieverorde- ning. Het tweede gedeelte van de zgn. 400,uitkering zal aan het perso neel worden verstrekt. De reinigingsrechten zijn daarbij zo als bekend 30,per jaar, via de com puter van de PZEM, met acceptgiro kaarten te innen twee keer per jaar, waarbij dan 60 gratis zakken per jaar worden verstrekt., Meerdere zakken kosten 6,per 20 stuks. Verder wil men het gebruik van containers voor bedrijven of instellin gen, die wekelijks veel vuil hebben op te ruimen stimuleren. Een container is in gebruik bij het Bejaardenhuis Duinoord te Haamstede, voor het Bejaardenverzorgingste huis te Bruinisse is er één in bestelling. De rechten voor het in gebruik heb ben van een container vati 770 liter, die eenmaal per week wordt geleegd zijn 200,per jaar. Voor een container van 1100 liter is dat f 275,—. Containers in gebruik van 15 maart tot 15 september zullen 150,voor eenmaal legen en 225,voor twee maal legen gaan kosten, maar wel moe ten zij die zich van een container bedie nen die zelf in eigendom gaan aanschaf fen. Overtollige emmers kunnen bij de dienst worden ingeleverd waarbij wordt aangenomen dat ieder een emmer in zijn bezit houdt. Omdat de kosten van „beugels" nogal hoog zijn zal vanwege de dienst, voorhands nog geen beugel om de zak aan op te hangen worden verstrekt. Gevraagd werd bij het adverteren naast de aanduiding. Ophalen van grof vuil in District zoveel, ook de naam van de gemeente te vermelden, maar er werd wel gedacht dat het publiek spoe dig het wijksysteem uit zijn hoofd zou kennen. Wie een tweede emmer in gebruik wil nemen, naast de gratis emmer die de dienst verstrekt, kan deze kopen voor 5,per stuk. Men wil door de vele tweede emmers, die naar de dienst terug zullen komen, vooreerst gemeenten die emmers nodig hebben (onder meer Dui veland en Bruinisse) bevoorraden uit de vrij komende emmers. Wie een emmer van de dienst kapot maakt betaalt 10,schadevergoeding aan de dienst,, Nu de dienst zeU de administratie gaat voeren, is als hulp voor de admi nistrateur dhr. Landman, ook mevr. Landman ingeschakeld. Öe hoop, om tot een samenwerking met Zierikzee te komen is nog niet op gegeven, maar de bestuurlijke moeilijk heden in Zierilczee zijn te groot, om nu contact te zoeken. Na de burgemeesters benoeming zal men dat contact weer opnemei dagen aan de kant was. Nu konden al len rustig in de vernieuwde woning te rugzien op een prachtige verandering, na een tijd van rommel en troep. Je hebt er een duidelijke tekening van bij ingesloten! Je rapport vind ik best. En ben je toch achteruit gegaan? Toch niet veel, denk ik. Het is zoals je schrijft: dan kan je weer wat hoger gaan. Na tuurlijk! Janneke V. Ouddorpj Al is het een beetje laat, toch nog hartelijk gefelici teerd met je twaalfde verjaardag. Die bijzondere avond zal bij allen wel in de smaak zijn gevallen! Je rapport mag er ook zijn, zeg! Ik zie wel dat je je best doet en dat het leren jou niet moeilijk valt. Ging het opzeggen van het gedicht over de herders goed? Von den de mensen het mooi? Corry G. Borssele. Vond je de prijs heel leuk? Daar ben ik blij om. Jij hebt dus twee keren kerstfeest meegemaakt. Was je in Scherpenisse ook welkom? En mocht je een beetje meedelen met de versnaperingen, of was je alleen toe schouwster? Dat kan ook wel naar je zin gaan. Kommie Ie C. Sommelsdijk. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Ik ben maar een dag over tijd; dat Icomt wel eens anders uit, hè? Oom Wim is nu niet zo heel ver van huis: Italië noemt hij vlak bij de deur, denlc ik. En nu je versje: Voor Kommie! K inderen, ze willen groot zijn, 0 ch, de tijd kruipt langzaam voort, M aar als zij een keer in nood zijn: M oeder, is het wat je hoort. 1 n je jeugd het Goede zoeken. En de weg wijst 't Boek der boeken. Januari 1971. Oom Ko. Ada van 't L. Krabbendyke., Jammer dat je in Klaaswaal zat bij de zang avond. Maar je kan niet op twee plaat sen tegelijk zijn. Bij de oude mensen was het erg leuk, en je had er geen „kinderen" aan, al doen zij soms wel als kinderen. Als er maar dertien leden aanwezig zijn, kun je niet repeteren. Die week was ook zo druk bezet. Ria de V. Sommelsdijk. Het was vast gezellig dat tante er was met de kerst dagen. Was er toen al eenijsbaan op de haven uitgezet? Heb je er ook nog geschaatst? Was het tweede raadsel te moeilijk, of was de krant misschien weg? Dat gebeurt ook wel eens. Ineke G. Borssele. Was je ook erg blij met de prijs? Zo vsril ik het horen. Ik snap het, dat het niet meevalt om na de vakantie weer achter de schrijf machine te gaan zitten. Maar eer liet middag is, ben je er weer helemaal in. Dat denk ik tenminste. Gaat het nog steeds naar je zin? Wilma Ie C. Sommelsdyk., Is Katy al verloofd? Leuk, dat ze geregeld nog aan mij denkt. Op de „weitjes" schaatsen is nooit zo gevaarlijk als op de haven. Maar nu is de pret voor een poosje daan. Het gebeurt maar bij enkelen dail ze door hun vader worden toegespro.f ken bij het verlaten van de zondag. 1 school. Zou je graag overhoorster zijn'l Dat komt misschien nog wel. Klaas van B. Spijkenisse. Zijn dgl raadsels wel eens moeilijk? Ja, heil moet niet al te gemakkelijk zijn ook, hè? Heb jij ook geschaatst? Ik heb ver-l nomen dat er in jullie buiurt zo'n vre-l selijk ongeluk heeft plaats gehad opl het ijs. Jij zal daar zeker wel van ge. f hoord hebben; misschien ken je djej mensen wel. Janneke V. Middelharnis. Zoals je zien hebt, is je raadsel al geplaatst. de meeste ingezonden raadsels moet ilj 1 kleinigheden veranderen, maar dat zo erg niet. Jij bent dus bruidsmeisje 1 geweest bij tante Anja. Ik merk wel uit| je brief, dat je dat heel graag get hebt, en dat alles goed naar wens is verlopen. Sjanie K. Sommelsdijk., Dat het derde) raadsel maar gedeeltelijk af was, kon jij f niet helpen. Als je aan het logeren beni, komt er bij een ander meestal niet veel van terecht. In de vakantie heb je 1 voor deze dingen soms nog minder t dan wanneer het school is. Heb je Kommie geslapen? Dat is heel leuk, maar in de regel is het bijna nacht eer| er echt wordt geslapen. Alie N. Helissant. Over het sterfge-i val van Sjaakje heb ik gelezen, maariltj wist niet dat jullie daar zo dicht woonden. Dan spreekt zo'n sterfgeval 1 nog meer aan, hè? Niet alle kinderen I mogen oud worden. Mochten wij daail maar veel aan denken; dan zouden wel een afkeer krijgen van de zonde en het goede zoeken voor tijd en eeuwigheid, Gert B. Spykenisse. Jullie hebben dus 1 bij elkaar drie boeken gekregen. Je hebt I die van je broertjes ook al gelezen, I denk ik. En zij het boek van jou. Zijn I ze mooi? Kwam leeuwenwelp niet uit! 1 Misschien één letter vergeten, maar het gevraagde woord was toch goed. Johan K. Sommelsdijk., Het was eenl hele reis naar Den Briel, maar het was heel mooi voor jullie. Ook het helpen in de bakkerij bij De Visser! Daar is het 1 die dagen altijd heel druk. Vroeger heb ik ook veel bij een bakker geholpen als klein knecht je. Soms een hele nacht op blijven, maar dan heeft de slaap je de andere dag gauw te pakken. Corrie V. Middelharnis. Jij hebt dus ook twee keren kerstfeest gevierd! merk wel, dat je naar de verhalen goi geluisterd hebt. Je hebt je brief netjes] geschreven, Corrie. Het gaat goed voor uit met schrijven. Zeggen ze dat op school ook? Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. I INGEZONDEN Alle predikanten in Nederland een gratis abonnement voor één jaar. We leven in een wereld vol van pro blemen, wetteloosheid, goddeloosheid en zedeloosheid. Het is daarom geen won der, dat we steeds slecht nieuws horen voor Kerk en Staat. Wij willen u nu eens goed nieuws vertellen. U weet, dat er een Stichting is met de naam van Smytegeltfonds. De ze Stichting publiceert regelmatig her schreven predikaties en boeken van de mannen van de Nadere Reformatie. Het lezen van de Reveilserie is tot rijke geestelijke zegen geworden voor het hart van vele mensenj Dat is tot blijdschap van ons allen, die deze uitgaven verzorgen en een kroon, welke de Heere ons geeft. Dit goede nieuws, het horen over ge noten zegen heeft niet alleen ons hart verblijd, maar ons ook moed gegeven om in Gods kracht verder te gaan met het publiceren van de herschreven ge schriften van onze oudvaders. Een nieuw initiatief is geboren in het hart van onze vrienden. Ongetwijfeld bent u nieuwsgierig naar het goede nieuws dat we u willen ver tellen. Luister dan. Door onze Stichting is het plan aan vaard om het nieuwe initiatief ten uit voer te brengen. We willen alle predi kanten in Nederland een gratis abonne ment voor een jaar geven, opdat ze ken nis zuUen nemen van de Reveilserie. Dat betekent toezending van de predi katies van onze oudvaders aan het adres van ongeveer 4000 dienaren van het Woord in Nederland. Het bestuur van ons Smytegeltfonds wil met deze aktie alle leraren in ons land confronteren met de leer van onze Reformatorische vaderen. We willen dit evangeliezaad zenden aan hen, die het Woord prediken in de hoop dat Gods onmisbare zegen er op zal rusten en dat de vrucht daarvan zal ruisen als Libanon. Het bestuur van onze Stichting heeft een schrijven gericht aan onze kerkera den en vrienden in Nederland om deze aktie financieel te steunen. Velen heb ben op ons initiatief spontaan gerea geerd, zodat een stroom van giften bij onze penningmeester is binnengekomen. Weet u hoeveel we reeds ontvangen hebben voor bovenomschreven doel? Wat denkt u? Reeds meer dan 4001 gulden is er voor dit doel op het giro nummer van onze penningmeester over gemaakt. U ziet vrienden, dat er nog liefde is onder ons volk om het Evangeliezaad te strooien en de leer van onze vaderen te verbreiden.' Hebt u ook al een bijdrage gegeven voor deze aktie? Het gironummer vaa het Smytegeltfonds is 581492 te Mid delburg. We geloven dat niemand, die in wer kelijkheid de beginselen der Reformatie liefheeft achterwege zal blijven om ons met onze aktie metterdaad te steunen. We hebben het vertrouwen in ons hart, dat de Heere ons in dit werk voor de uitbreiding van Zijn koninkrijk zal hel pen al zouden de raven ons het geld moeten brengen. Wezijn zeer dankbaar voor de ont vangen giften en wachten op de mede werking van velen, die met ons willen I strijden voor het geloof eenmaal de va deren overgeleverd.. Het is onze wens en bede dat door het lezen van de predikaties van de Be- veilserie vele mensen tot God bekeera mochten worden. Dat zou nog het alle' beste nieuws zijn. Namens het Smytegeltfonds: Voorz.: Ds. G. A. Zijderveld, Secretaris: S. Wisse. DEN BOMiVIEL Jaarvergadering „O.N.A.". De gy"" nastiekvereniging „O.N.A." te Den- Bommel houdt haar jaarvergaderirig W vrijdag 22 jan,, a.s. in het vereniginSS' gebouw aan de Ben. Oostdijk, i^anvaii» 8 uur. De agenda vermeldt: Openw»' notulen; jaarverslag secretaresse; W' verslag penningmeesteresse; verslaS kascontrole; benoeming kascontrole;»^ stuursverkiezing aftredend mevr. v. Sluys (herk.), mevr. Kamp (herk.), mev; Braber (niet herk.). Kandidaten: J"» van Zanten en mevr. Hobbel-v. d. uitreildng diploma's en wisselbeker, rondvraag en sluiting. Na afloop g» lig samenzijn. Entree niet-leden Z,"-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6