lampagne Suiker Unie vrij normaal van weenen Achter de grenspaal Prov. Staten worden gevraagd motie aan te nemen Geldschip voor het kofjekokertjo nadert de haven RestaurantJonbré Ds. H. G. flbma lijsttrekker S.G.P. 43e jaargang Vrijdag 22 januari 1971 No. 3955 i CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelhamis Kameelzadels Originele import (geen namaak) Staan leuk, zitten lekker. YfONINGINRICHTlHS^ Sommelsdijk Politie verbaliseert compostverkopers Drie miljoen ton bleten werden verwerkt in nog geesi 8i etmalen ALLE UITVERKOOP- PRIJZEN van vorige week, zijn nu nogmaals met 30 verlaagd ALLES MOET WEG! modehuis dirksland tel: 396 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommetedijk TeL (01870) 26 20 Na 6 uur (01870) 33 02 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 4,—i PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 11 cent per mm. Bij contract Bpedaal tarief. De conferentie van de Gemenebest- landen in Singapore is de moeilijkste, welke een Engelse premier sedert 1945 meemaakt. De landen die vroeger En gelse koloniën of mandaatgebieden' wa ren, zijn niet bepaald eensgezind. Er zijn 31 landen in Singapore vertegen woordigd, welk aantal heenwijst naar de vroegere glorietijd van het Britse (wereld)rijk, toen de Engelse vlag tot in alle uithoeken van de wereld wap perde. Maar de Aziatische en Afrikaan se staatslieden, die met premier Heath confereren, denken nu wel anders over Engelands grootheid en de Britse po litiek. Het grote struikelblok op deze con ferentie is het besluit van. de Engelse regering om de wapenleveranties aan Zuid-Afrika te hervatten. Destijds heeft Wilson de levering van wapens stop gezet. Heath heeft ter conferentie o.m. gewezen op de toenemende invloed van Rusland in de Indische Oceaan. Hier tegenover hebben enkele Afrikaanse regeringsleiders gesteld, dat nieuwe wapens voor Zuid-Afrika betekenen een toenemende levering van (rood) China en de Sowjet Unie aan Afrikaanse lan den, die de apartheidspolitiek bestrijden. Heaht heeft duidelijk gesteld, dat het •k Waar eer U goede sateh? OUDE TONGE ff een Engelse aangelegenheid is en hij is dan ook niet van plan voor druk van buitenaf opzij te gaan, al zal de Engelse premier alle argumenten dienen te overwegen. Het is natuurlijk eenzijdig gerede neerd, dat Engeland geen wapens aan Zuid-Afrika zou mogen leveren alsof Zuid-Afrika die nodig heeft om zijn apartheidspolitiek te handhaven! en Rusland Egypte mag volstoppen met materiaal om eventueel tegen Israël in te zetten. Over het eerste schreeuwt men „moord en brand" en over het laat ste wordt niet gepraat. Acht u het toevallig, dat op de dag, dat de Gemeenebestconferentie in Sm- gapore begon, Russische oorlogsschepen zichtbaar langs deze havenstad voeren? Olie Een tweede moeizame conferentie is die in Teheran, waar de olieproduceren- de landen, zgn. OPEC-landen, onder handelen met de grote oliemaatschap pijen over de prijzen. Perzië, Irak, Sa- oedi-Arabië, Libije, Algerie, Koeweit enz. eisen grotere bedragen voor de olie, welke uit de grond in hun landen wor den opgepompt. De oliemaatschappijen, die met uit zondering van Japan, in de westelijke landen zijn gevestigd, staan hier te genover een front van een aantal Ara bische staten met daarbij Perzië en Irak. Er zijn van de zijde der olie leverende landen al dreigementen geuit, dat de leveranties zullen worden stop gezet, doch dit zou voor diverse van deze landen betekenen, dat zij nage noeg geen inkomsten meer krijgen. Het is de vraag in hoeverre beide partijen elkaar tegemoet zullen komen. De westelijke mogen'dheden zijn voor ongeveer 80 procent aangewezen op olieleveranties uit de OPEC-landen en stopzetting van de toevoer zou funeste gevolgen hebben en bovendien de de fensie van die landen lam leggen. Beide partijen zijn zich goed bewust van de gevolgen van een mislukken van de onderhandelingen en' men kan er ze ker van zijn, dat men ook in Moskou de Teheranse conferentie met aandacht volgt. Israël - Egypte De Zweed Jarrong blijft pogingen doen om vrede te bewerkstellingen in het midden-oosten. Hij heeft in Israël een vredesplan ontvangen en dat aan ^gypte doorgegeven. De reactie van Cairo was niet hoopvol, want men zag ïuets nieuws in de voorstellen. i Toch heeft Israël van zijn kant con cessies gedaan, welke president Sadat toch tot nadenken moet stemmen'. Is rael wil zich onder garantie van vei- hgneid terugtrekken uit de bezette ge- weden, met uitzondering van Jeruza- jem, Gaza en enkele andere stroken, uat op zichzelf is al een belangrijke Stap terug. Maar Egypte en het wordt ^arin door Rusland krachtig gesteund eist eerst terugtrekking uit alle ge- Comité Tolvrijmaking Haringvlietbrug in actie Het „nee" van Z.E. Minister Baklier op liet verzoelc tot overname van de Ha ringvlietbrug per 1 juli a.s. is nog nlaar nauwelijks verltlonken of de bewinds man wordt geconfronteerd met een nieuwe poging, nu van de zijde van een zestal Statenleden die samen het comi té „Tolvrijmaking Haringvlietbrug" vormen en wier daartoe strekkende mo tie in de komende Statenvergadering onderwerp van gesprek zal zijn. De Statenleden, twee uit Noord Brabant, twee uit Zeeland en twee uit Zuid-Hol land menen een dermate kraclitige ar gumentatie in handen te hebben dat de Minister daarmee van de redelijkheid van hun verlangen kan worden over tuigd, zij nemen daarom het „nee" van de Minister niet al te absoluut. Overi gens laten de Statenleden er geen twijfel over bestaan de tolheffing tot dusver een aanvaardbare zaak te hebben ge vonden, nu, 6V2 jaar na de openstelling van de brug menen zij de omstandig heden echter dermate gewijzigd dat tol heffing niet langer acceptabel is. „Wanneer het comité deze stappen on derneemt is dat niet omdat het princi pieel tegen tolheffing zou zijn. Integen deel, het meent dat onder bepaalde om standigheden tolheffing aanvaardbaar is", zo luidt dan ook een deel van de verklaring van het comité. De achter gronden van de totstandkoming van de Haringvlietbrug in acht nemend vindt het comité het dan ook een logische zaak dat tol werd geheven tot zover de brug een beperkte regionale functie had. Na de totstandkoming van de Grevelin- gendam, de Volkerakdam (welke laat ste per juli a.s. voor alle verkeer wordt opengesteld), de Heinenoordturmel en de Zeelandbrug is die regionale functie gewijzigd, de Haringvlietbrug is een onmisbare schakel geworden in het na tionale wegennet waardoor West-Bra- BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 biedi len. en en dan pas verder onderhande- En intussen zit koning Hoessein van Jordanië nog altijd maar met het pro- leem van de Palestijnse co^mmando's "1 zijn land. Dure prijs ip ^^itserse ambassadeur in Brazi- IS toch vrijgelaten. Maar de prijs, e ervoor moest worden gegeven, is flOOg CTp Vang! 'g geweest, namelijk 70 politieke ge- 'genen, die aan Chili zijn uitgeleverd. wordt zo langzamerhand een Het ^un'i'^'^ bedreiging van diplomaten die diga vreemde vertegenwoor- een hopen, dat er spoedig n einde aan komt, want op deze ma- ,,J geen enkele ambassadeur zijn le ven meer zeker. Op de kandidatenlijst van de SGP voor de Tweede Kamerverkiezingen in april staat ds. H. G. Abma uit Gouda nummer een. Tweede is ir. H. van Ros- sum uit Zeist. Ds. Abma en ir. van Rossum zijn reeds lid van de Tweede Kamer. De kandidatenlijst is vastgesteld door een zogenaamde vertrouwensvergade- ring, bestaande uit het hoofdbestuur, aangevuld met twee vertrouwensman nen uit elke provincie. De zoon van de tegenwoordige, af tredende SGP-fraktieleider, de heer C. N. van Dis jr. uit Rotterdam staat num mer drie. Hij is reeds lange tijd lid van de Rotterdamse gemeenteraad. Verder staat op een mogelijk verkies bare plaats de nummer vier, mr. J. de Heer uit Gouda. Nummer vijf en zes zijn respectievelijk de heer H. van Omme ren, gemeentesecretaris van Zierikzee en ds. P. J. Dorsman uit Staphorst. De Haringvlietbrug, straks een schakel in een internationale wegenroute. bant, Zeeland en Goeree-Overflakkee een directe verbinding met de Randstad hebben gekregen. De verbinding via de Volkerakdam zal nog meer tot zijn recht komen wanneer de Zoomweg ge reed zal zijn. Wanneer dan? Bekend is dat de brug vervroegd kon worden gebouwd, dankzij de welwillen de houding van de dir. generaal van Rijkswaterstaat en de toenmalige Mi nister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen. De brug werd in 1964 open gesteld en nadien volgde als eerste de Grevelingendam en vervolgens de Zee landbrug. Ook kwam er de Volkerak dam en het Comité stelt zich nu de vraag wanneer de brug er gekomen zou zijn wanneer die geheel volgens de plan ning van Rijkswaterstaat zou zijn ge bouwd: „Als men dan het geheel overziet dan komt men tot de conclusie dat alles er op wijst dat de Haringvlietbrug nu, of in ieder geval volgend jaar gereed had moeten zijn", zo concludeert de com missie in haar rapport. Voordeel. Op die conclusie voortbordurend wijst de Commissie erop dat het Rijk nu in staat is op een uiterst voordelige wijze de brug over te nemen, immers, wan neer de brug volgens de oorspronkelijke planning van Rijkswaterstaat zou zijn (of nog moest worden) gebouwd dan zou die volgens raming 70 a 75 miljoen hebben gekost. Nu kost de brug het Rijk 41,2 miljoen, het Rijk heeft zelfs de mo gelijkheid de door de N.V.i Brugverbin- ding aangegane geldleningen over te ne men tegen de vastgestelde lage rente voet van SVo. Overname en tolvrijmaking per 1 juli a.s. zou ook tal van andere practische voordelen bieden: Het verkeer Antwerpen-Rotterdam v.v. zal wanneer geen tol meer be hoeft te worden betaald van de Ha ringvlietbrug gebruik gaan maken waardoor de brug onderdeel gaat worden van een internationale route. Ook op het recreatieverkeer zou het een positieve invloed hebben. Het moet aldus het comité als een algemeen belang worden gezien dat ook dit verkeer de brug tolvrij kan passeren. Het algemeen belang wordt evenmin gediend met het feit dat veel verkeer van en naar West-Brabant omrijdt via de Moerdijkbrug om de tol mis te lopen. Dat geldt ook voor het ver keer van en naar Midden Zeeland. Conclusie. De conclusie van het comité luidt dan ook dat door het tolvrij maken van de Haringvlietbrug het verkeer via de Zee landrug een flinke stimulans zal krij gen. Hetzelfde geldt ook voor de Bene- luxtunnel waar de tolgelden even zeer als op de Zeelandbrug tot dus ver verre ontoereikend zijn. De Moer- dijkroute die vooral in de spitsuren een maximum capaciteit moet verwerken zou er evenzeer mee gebaat zijn. Het comité vraagt zich zelfs af of de Moer dijkbrug en de brug over de Oude Maas bij Dordt in de eerstkomende jaren al het verkeer kunnen verwerken als niet de Haringvlietbrug een grotere portie aan gaat trekken. Motie. De 6 aktie voerende Statenleden heb ben zich tot Provinciale Staten van Zuid -Holland, Zeeland en Noord-Brabant gericht met het dringend verzoek onder ling in contact te treden met het doel er zo spoedig mogelijk bij de regering op aan te dringen dat de Haringvliet brug door het Rijk wordt overgenomen en daarna tolvrij wordt gemaakt. Het comité hoopt dan ook dat Provinciale Staten de daartoe opengestelde motie zullen aanvaarden. OUDDORP De Rijkspolitie te Ouddorp heeft de zer dagen proces-verbaal opgemaakt te gen een aantal verkopers van siertuin- compost. Het was n.l. gebleken dat deze heren een veel mindere hoeveelheid af leverden dan waarvoor de klant betaal de. Een wachtmeester van de Rijkspoli tie heeft er zelfs enkele dagen aan ge werkt om dat aan te kunnen tonen! De verkopers die wellicht ook elders in den lande hun slachtoffers hebben gemaakt belden bij de huizen aan om de bewo- ner(ster) die opendeed er op te wijzen dat de tuin er maar onverzorgd bijlag en dat ze een portie compost heel goed kon gebruiken. Wanneer de koop een maal gesloten was gaven de heren te kennen de gekochte partij wel even vak kundig te spreiden en er was altijd wel een smoesje te vinden om een directe controle van de zijde van de bewoner- (ster) te voorkomen met als gevolg dat er veel minder werd afgeleverd. Nadat van deze praktijk aangifte werd gedaan heeft de politie zich intensief met deze zaak bezig gehouden. Men zij gewaar schuwd, vooral als uw tuintje er niet al te best bijligt! Het Comité dat streeft naar de op richting van een bronzen kofjeko- kertje op het Vingerling te Middel- harnis bestaat uit goede democraten die derhalve „openheid" voorstaan. Die openheid gebiedt te zeggen dat het deze week helemaal niet zo'n overvlieger was, er druppelden welis waar wat giften binnen waarmee we natuurlijk bijzonder gelukkig zijn maar het gangetje van vorig jaar, de sneltreinvaart mogen we wel zeg gen is nog niet teruggekeerd. Een royale gift maakte de week welis waar nog goed maar daar kunnen we natuurlijk niet elke keer op re kenen. Om in de sfeer te blijven kunnen we zeggen dat het schip dat de vijftienduizend gulden aan moet voeren de haven nadert, laten we er met z'n allen voor zorgen dat het niet in het gezicht van de haven gaat stranden of nog maar de wind tegen krijgt. Nog een goede tweeduizend gulden en de zaak is compleet voor de bakker, dan gaan we het kofje- kokertje stevig op de pootjes zetten en dan is Middelharnis een prachtig monument rijker. Laten we de draad nog even opnemen en een bijdrage storten op giro 355905 van de Nuts- spaarbank te Middelharnis. Voor Middelharnis is het zo goed als een erezaak geworden en reken erop dat het een zeer fraaie kofjekoker gaat worden! De verantwoording voor deze week luidt: P. de W. Middelharnis 10,—; N.N. Middelharnis 10,—; S.C.P. te Somelsdijk 10,—; Mej. N, v. d. H. Sommelsdijk 10,— en de N.V. Wed. C. K. Zn. te Middelhamis 750,— ;';|;iffi^^;^?SiHÏ?$?.^;? Wijlen Floor v. d. Nieuwendijk zeer bekend onder de vissers. Totaal een bedrag van 790,waar- g mee we we zeiden het al zeer vereerd zijn. Heel hartelijk danii daarvoor. Het oude saldo van g 11.535,41 groeide daarmee tot 12.325,41. 1 ifUII De bietencampagne 1970 wordt door de Suiker Unie, wat de cijfers aangaat gekenschetst als die van een gemiddeld jaar. Zou men een vergelijking gaan maken met de campagne in 1969, dan zou dat een vertekend beeld geven, want in 1969 had de campagne een uit zonderlijk gunstig verloop. Op 23 sep tember begon de eerste fabriek van de Suiker Unie met de verwerking en op 16 december sloot de fabriek te Roosen daal als laatste de campagne af. In to taal verwerkten de zes fabrieken ruim 3 miljoen ton bieten in gemiddeld nog juist geen 81 etmalen. De gemiddelde etmaalverwerking van deze zes fabrie ken was rond 37.600 ton. Ter vergelij king gaan hier de cijfers van de drie voorgaande jaren. In 1967 37.900 ton per etmaal, er werd toen 84,7 etmalen gewerkt; in 1968 36.028 ton/etmaal (to taal 91,4 etmalen) en in 1969 39.938 toa' etmaal (totaal 81,2 etmalen). De hoge dagverwerkingen van 1969 konden in de campagne 1970 niet gerealiseerd worden. Stagnatie aanvoer. Volgens het Maandblad Suiker Unie deden zioh enkele stagnaties voor. Al lereerst was de aanvoer een spelbreker. Een te geringe aanvoer deed zich voor in het begin van de campagne en in de derde decade van oktober en begin no- vember.i Daarnaast kwamen enkele sto ringen in de fabrieken voor. In de cam pagne 1969 bleef men hiervoor gespaard De ernstigste storing kwam voor in een diffusietoren te Roosendaal die meer dere dagen duurde. Het hoge tarraper- centage aan het einde van de campagne leverde ook nog stagnatie bij de fabrie ken op. Hoge tarra. In de eerste dagen van de campagne lag het tarrapercentage rond de IS'/o, maar in de tweede helft van november waren gemiddelde „tarra's van de dag" van rond 30% geen uitzondering en op een enkele laadplaats haalde men in de laatste week zelfs een gemiddeld per centage van meer dan 37»/o. Er kwamen hierbij nog vele uitschieters voor, er was zelfs een monster van meer dan SOVo. De hoge tarra's leverden ook moeilkheden op tijdens het transport van de bieten in de fabriek, met name met de zwemgoten. Opbrengst en gehalte. De totale uitzaai bedroeg in 1970 104.493 ha, die op een paar hectaren na geheel is geoogst. De totale Nederland se bietenopbrengst was in 1970 ruim 4.85 miljoen ton). Gemiddeld per hectare kwam de opbrengst daarmee op rond 46.6 ton, of gelijk aan het gemiddelde van de voorgaande tien jaren. Het sui kergehalte van de gehele Nederlandse bietenoogst zal op rond 15,7''/o liggen. Gemiddeld over de laatste tien jaren was dit 16,06»/o. Het suikergehalte is dus wel lager dan gemiddeld, maar vormt geen uitschieter in de cijfers van de laatste tien jaar. Uitzonderlijk laag was 1968 met 14,90»/oj Witsuikerproduktie. De totale Nederlandse witsuikerpro duktie zal naar schatting 640.000 tot 650.000 ton bedragen. Per hectare bere kend bij een witsuikeroogst van 645.000 ton komt dit op 6.172 kg. Het gemid delde cijfer over de voorgaande 10 ja ren ligt op 6.375 kg. witsuiker per hec tare. Uit een en ander blijkt dat er een overproduktie van bijna 100.000 ton sui ker boven ons nationale quotum van 550.000 ton aanwezig is. Pulp en schulmaarde. De produktie van droge pulp en pulp- brokjes lag bij de Suiker Unie op bijna 190.000 ton, ofwel 10.000 ton hoger dan in 1969. Er werd in 1970 minder natte pulp afgeleverd dan vorig jaar.. De schuimaarde produktie was lager van in 1969 en zal ruim beneden de 90.000 ton blijven (in 1969 90.900 ton). De cam pagne 1970 is dus vrijwel een normale campagne geweest, althans bij de Sui ker Unie. „De tijd van onze gezondheid is onze dag om te werken; in de tijd van onze ziekte komt de avond; de dood brengt de nacht in dewelke niemand werken kan. Zo de boom valt, blijft hij liggen." Claudius Salmasius.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1