pasfoto's Eén caravan moet verdwijnen, anderen mogen blijven staan DE VRIJBUITER Burg. Van der Harst start de bouw van| groepshuis voor Padvinderij Lee I M, ■k Aanvullend crediet voor restauratie Streekmuseum OOLTGENSPLAAT so RAAD MIDDELHARNIS: Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK KANTONGERECHT SOMMELSDIJK ■if: Heethoofd in het verkeer tot boete veroordeeld Zendingsconferentie voor jongeren ZWE GRA J. Bladz. a „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 12 januari 1971, B^insdag 12 ji Onderstaand vervolgen we het raads- I verslag van Middelharnis dat we j.l. vrijdag door ruimtegebrek moesten af- t brelien: Verhoging krediet. De raad keek heel hoog op tegen het bedrag van 73031,65 dat werd gevraagd als aanvulling op het reeds beschikbaar gestelde krediet t.b.v. de restauratie van 3 pandjes in het Kerkstraatje te Som- melsdijk. Geen van de raadsfracties wilde tegen zijn temeer omdat de voorz. kon verzekeren dat er voor deze res tauratie niet nog eens aangeklopt be hoeft te worden maar bezwaren waren wel degelijk aanwezig. Eerder had de raad immers al een krediet van 80.520,beschikbaar gesteld. De gevraagde verhoging van plm. 90 °/o was voor de gehele raad moeilijk te verteren. Dhr. v. d. Ketterij (S.G.P.) vroeg de voorz. dan ook dringend voor taan de raad eerder te informeren wan neer de overschrijding nog maar 10»/o van het oorspronkelijke krediet be draagt. „Laten we het maar snel laten uitvoe ren, anders halen we het zelfs met dit krediet niet", opperde dhr. L. C. Kievit (P.v.d.A.), wetend dat de bouwkosten met 1% per maand stijgen. Op dat punt geen gronden zijn om de vergunning te weigeren. Het ontwerpplan voor het onderhavige gebied is zo delen B., en W. mee in een vergevorderd stadium. Aankoop grond. Voor een totaalprijs van 22.500, werd van dhr. G. Mastenbroek aange kocht een perceel grond met opstal aan de Dorpsweg. De grond is nodig voor de uitbreiding van Sommelsdijk in zuide lijke richting, in dit bestemmingsplan is ook ruimte gereserveerd voor de uitbrei ding van het rusthuis „de Goede Ree". De raad besloot de grond aan dhr. Mas tenbroek te verpachten tot aan het tijd stip dat de gemeente de grond nodig heeft. Fietspad. Door dhr. Grinwis werd erop geat tendeerd dat het er voor wielrijders en bromfietsers niet gemakkelijker op ge worden is nu een deel van het vroegere fietspad langs de Langeweg tot voetpad geworden is. „Sommigen rijden een stukje over de Provinciale weg", wist dhr. Grinwis, zelf had hij het ook ge daan al wist hij hoe gevaarhjk dat kan zijn. „Er komt een nieuw fietspad", kon de voorz. toezeggen. Het pad wordt rechts kon de voorz. de raad geruststellen, er 7^" de Langeweg aangelegd vanaf de zal niet meer geld voor deze restauratie tramhuizen tot aan de landbouwschool., nodig zijn; het werk zal dit jaar worden opgeleverd behalve misschien het bui tenschilderwerk. Overigens kon de voorz.. de raad geen beterschap beloven waar het begrotin gen van restauratiewerken betreft om dat zich tijdens het werk soms onver wachte moeilijkheden voordoen. Het is moeilijk uitvoerbaar zoals dhr. v. d. Ketterij suggereerde het werk dan stil te leggen in afwachting van de goed keuring op een hoger lo-ediet door ge meenteraad en Gedeputeerde Staten. Enerzijds was dhr. C. Edewaard (a.r.) „ontzaggelijk dankbaar" voor de res tauratie, anderzijds kon hij nauwelijks spreken van een verantwoord beleid; „dit moet te voorkomen zijn", dacht de heer Edewaard; „zo wordt het bijna een onmogelijke zaak ons oude cultuurbe zit te restaureren en in stand te hou den". „Eigenlijk is het te verontschuldigen", argumenteerde de voorzitter. Hij wees erop dat een begroting soms al jaren oud is voor met het werk kan worden begonnen. M.b.t. het nog resterende gat in het Kerkstraatje deelde de voorz. mee dat ook daarvoor een plan bestaat waarin de Minister wil subsidiëren. Echter is ook de daarvoor opgemaakte begroting al enkele jaren oud., Parkeren. Dhr. Grinwis nam van de gelegenheid gebruik te attenderen van de hinder die kerkgangers zondagsavonds ondervinden van auto's van cafébezoekers. De wa gens staan zelfs in het smalle Kerk straatje. De voorz. kon daarop antwoor den dat de politie daarop zal toezien en tevens zal zoeken naar een andere par- keermogelijkheid. „Een bijzonder hin derlijke zaak voor de kerkbezoekers", begreep de voorzitter. Delegatie. Na aanvankelijk wat tegenwerpingen te hebben gelanceerd ging de raad toch accoord met het voorstel de benoemings- en ontslagbevoegdheid van het onder wijzend personeel bij de openbare la gere- en kleuterscholen aan B. en W. te delegeren. B. en W. hadden die bevoegd heid reeds tot 1 april a.s. Nu geldt de bevoegdheid voor onbepaalde tijd. De argumentatie van B. en W^ dat het werven van personeel snelle beslissin gen vereist vond bij de raad volledig gehoor. Ook dhr. Kievit (P.v.d.A.) had de duur van de bevoegdheid aanvankelijk willen beperken. Op de vraag van dhr. Klein geld bij het „horen" van onderwijzend personeel ook de schoolraad en de voor zitter van de oudercommissie te raad plegen kon de voorz. bevestigend ant woorden. De raad ging accoord. Dhr. Kievit verklaarde het college in dezen nauw lettend te volgen. Voorbereidingsbesluit. De raad nam een voorbereidingsbe sluit voor het gebied dat ligt tussen de Langeweg - Staverseweg - Wildemans kreek, Rozenlaan en Prinsessenlaan te Sommelsdijk. Een voorbereidingsbesluit als thans door de raad genomen biedt de mogelijkheid een aanvrage om een bouwvergunning aan te houden mits er Daar komt een oversteekmogelijkheid naar het links gelegen fietspad. Giftige apotheek. Bij de ingekomen stukken was ge voegd het schrijven van de Staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid betreffende de fluoridering van drinkwater. B. en W. deelden in verband daarmee mede dat het Alg. Be stuur van de Stichting de Drinkwater leiding aandacht zal besteden aan het probleem van diegenen die bezwaren hebben tegen het gebruik van gefluori deerd drinkwater. „De gedachten gaan t uit naar een oplossing door het plaatsen van een ontfluorideringsapparaat op de kraan", aldus de verklaring van B. en W. Handtekeningeu. Een en ander werkte aanstekelijk op dhr., P. Grinwis (S.G.P.) en hij deelde het college mede dat de 2247 handte keningen van tegenstanders van de flu oridering nog steeds van kracht zijn. Het ontfluorideringsapparaat brengt vol gens dhr. Grinwis grote bezwaren mee omdat het z.i. ook onmisbare sporen elementen aan het water onttrekt. „De drinkwaterleiding heeft niet het recht een giftige apotheek te zijn" ergerde zich dhr. Grinwis; in principe wees hij elk middel af, één middel acht dhr. Grinwis gerechtvaardigd, n.l. het stop pen van de fluoridering. Voor de „lief hebbers" van fluor kunnen dan tablet ten beschikbaar worden gesteld. Rekening 1969. De rekening der Gemeente over 1969 kan thans worden vastgesteld met een bruto batig slot op de gewone dienst van 195.470,12. De kapitaalsdienst heeft een nadeUg slot van 1.297.558,32. Woningen. Voor de bouw van 43 keuze-woningen in het uitbreidingsplan „Oost" te Nieu we Tonge werden grond- en bouwvoor schotten beschikbaar gesteld alsook een krediet voor het aanbrengen van Cen trale verwarming. Voor ieder van de partijen was het tijdens de kantongerechtzitting j.l. vrij dag wat onbegrijpelijk dat van een ter- reintje nabij „de Vrijheid" te Ouddorp alleen de oaravan van verd. M. S. moest verdwijnen en dat drie andere caravans mogen blyven staan, dat, tengevolge van het inwerking treden van de kampeer- verordening. De conclusie moest dan ook zün dat de oaravan een verbouw de bus op wielen uit esthetisch oog punt moet wyken wat verd. S. een prachtig en gratis plaatsje gaat kosten. „Het is droevig maar het mag nu een maal niet", gaf de Off. van Justitie, mevr. Mr. Korvenius wat spijtig te ken nen, tegen S. werd dan ook geen geld boete geëist. Storm in glas water. De grondeigenaar, verd L. M. te Som melsdijk werd vertegenwoordigd door gem. V. K. te Sommelsdijk. Gem„ gaf te kennen dat de strook grond van verd. M. als een enclave in het landelijk gebied van Ouddorp ligt; het bevreemdde ook hem dat drie caravans mogen blijven staan terwijl die van S. geweigerd blijft. Weliswaar wist gem. een formele over treding aanwezig maarzo vroeg hij zich af„Zijn we in dit land nu zo ver dat er één uit pikken en die gaan vervolgen?" Gem. vervolgde: „Verd. M. en verd. S. worden met deze situatie vervolgd. S. heeft als bezitter van een kampeerpaspoort netjes gekampeerd, daarom is die vervolging te gek om los te lopen„Gelijke monniken, ge- Ujke kappen", oordeelde gem. v., K. „Ik ben niet gerechtigd de innerlijke waarde van een gem. verordening te beoordelen", verklaarde Mr. Naayen. „Schuldig zonder toepassing van straf", oordeelde de Off. van Justitie. Tegen verd. M. eiste zij een geldboete van 15,—. „Ik mag nu met de bus op de open bare weg gaan staan", wees verd. S. op de consequenties. Ook de kantonrechter Mr. Naayen had wel enig begrip voor de situatie van verd. S. waarom ook hij clementie be toonde, verd. M. werd veroordeeld tot een geldboete van 5,1 dag. Verd., S. zal zijn gerei vóór het seizoen weg moe ten halen of hij moet inmiddels een ver gunning hebben ontvangen. Oud zeer. Twee partijen die elkaar vorig jaar zomer „de oren gewassen" hadden op een parkeerstrook langs de Rijksweg naar de Haringvlietbrug troffen elkaar opnieuw voor de balie. In een vorige zitting kwam er onvoldoende duidelijk heid waarom thans ook de echtgenote van de getuige als getuige werd gehoord Verd. C. E. B. B. uit Lposdrecht ont kende thans opnieuw dat hij de get. C. S.V. uit Strijen had gesneden toen hij bij het naderen van een tegenligger plotseling moest invoegen. „Ik moest op de rem gaan staan", hield get. V. op nieuw vol.. Ook wees get. erop dat de verd. voor de tweede maal plotseling had geremd waardoor get. opnieuw zo hard moest remmen dat de baby van de achterbank viel. Op een parkeerstrook hadden de heren elkaar eens goed de waarheid gezegd. „Ik twijfel aan de verklaring van de getuige", gaf verd. B. te kennen; „ik weet niet hoe hij eraan komt". Get. A. W., de echtgenote van de Strijense-getuige gaf een gelijkluidende verklaring van verdachtes wangedrag. „Begrijpelijk dat u door zo'n handels wijze ontstemd raakt" begreep Z.E. Mr. Naayen. De Off. achtte het gedrag bewezen aan de hand van twee getuigenverkla ringen; verd. heeft onfatsoenlijk gere den.. Zij eiste een geldboete van 75, en een v.w. ontzegging van de rij be- Met de onthulling van een bord waar op de plannen worden aangekondigd heeft burgemeester W. M. v. d. Harst van Oostflakkee j.l. zaterdagmorgen een officieel begin gemaakt met de bouw van een groepshuis van de L. Bazerque groep. Momenteel vindt de groep, be staande uit 41 leden, een onderkomen in een oud pandje aan de Slikdqk maar zelfs voor een padvinder is dat clublo kaal primitief waarom er naar een ge schikter gebouwtje moest worden uit gezien. Een groots plan krijgt nu ge stalte De groep heeft de beschikking over 2200 m2 grond, direct gelegen langs de haven van Ooltgensplaat. Spoedig wel licht al binnen enkele weken, wordt er een houten gebouwtje geplaatst dat dienst gaat doen als instructielokaal van de zeeverkenners en waterpadvindsters.i Vervolgens komt er een nog grotere houten keet die als clubhuis dienst gaat doen. In een later stadium zal er dan een permanent gebouw worden gesticht als clubhuis waarna het houten club huis dan als botenhuis bestemd kan worden. Ook zal voor een haventje met steigers worden gezorgd, al met al een project waarvoor zo'n vijftigduizend .s,ulden nodig zal zijn. De groep wil d.m. V. akties en subsidies aan deze middelen zien te komen. Dhr. Both maakte ook bekend dat het project gericht is op al gemeen jeugdwerk. Ook in Oude Tonge zal een soortgelijke groep worden op gericht. Het permanente gebouw zal of van hout of van steen worden gebouwd al naar de kwaliteit van de ondergrond zal blij ken te zijn, de ondergrond bestaat uit z.g. rietbroek. De onthulling die zaterdagmorgen door burg. v. d. Harst werd gepleegd werd bijgewoond door de leden van de groep, districtscommissaris Ruggeberg, assistentcommissaris voor Flakkee schipper Both, de assistent districtscom missaris dhr. Haffert.i Door de groeps leider dhr. Both werd het gezelschap verwelkomd. Veel waardering. In het speechje dat burg van der Harst na de onthulling hield klonk veel waar dering voor het werk van de Plaatse padvinders door. Dhr. v. d. Harst vond het min of meer een eufemisme omdat niemand nog enige verwachting van een bestemming van de rietbroek heeft ge had. Sprekend over de L. Bazerquegroep meende de burgemeester te kunnen zeggen dat de organisatie van de pad vindersbeweging in het westen van het land nog in veel opzichten moeten wor- voegdheid voor de tijd van 3 maanden met een proeftijd van 1 jaar. Uitspraak conform. „Als ik je nog eens tegenkom", siste de veroordeelde verd. tegen de getuigen. Opgevoerd. De jongeman J. de R. uit Oude Tonge had aan zijn brommer gesleuteld waar door het karretje een veel hogere snel heid kon halen dan wettelijk was toe gestaan. „Daar zullen we hoe langer hoe har der aan moeten gaan trekken", waar schuwde hem Mr. Naayen. Verd. bleek al eerder voor een derge lijke overtreding te zijn beboet, eis en uitspraak 60,2 maanden onv. ont zegging van de rijbevoegdheid. Ook verd. W. van Nj uit Sommelsdijk had zijn brommer opgevoerd. Eis en uit spraak 75,met 4 mnd. voorw. ont zegging van de rijbevoegdheid. Sloopwagen. De dag nadat aan de auto van verd. J. J. H. te Sommelsdijk een aantal man kementen was geconstateerd is het kar retje gesloopt. Het had een gladde ach terband, een defecte voetrem en een kapotte knalpijp. „Dat schept dan enorme risico's", oor deelde Mr. Naayen. Gemachtigde v. K. bepleitte voor de pasgehuwde verd,, wat clementie, waarbij hij de geconstateerde gebreken niet wilde ontkennen. Wel verklaarde gem. dat het autootje de volgende dag al niet meer bestond, het was tijdens de rit op weg naar de sloop. De Off. eiste voor de gladde band een boete van 40,voor de rem 75, en de uitlaat 25, Mr. Naayen reduceerde de boetes tot resp. 12,50, 75,— en 12,50. Garage gebouwd. Zonder in het bezit van een schrifte lijke vergunning van B. en W. te zijn had verd. v. d. B. te Sommelsdijk aan de Molendaan aldaar een houten gara ge gebouwd. Door gem. werken was het bouwsel afgebroken en verd., had er een groot bord bijgeplaatst waarop hij her innerde aan de jaren 1940 - 1945 toen dat ook mogelijk was geweest. De ga rage was opnieuw opgezet. Verd. het zich vertegenwoordigen door gem. v. K. „Een typische dorpshistorie", vond gem. Hij gaf in het kort een en ander uit het gebeurde weer. Verd. had zijn garage zonder vergunning gebouwd wat door Gem. werken werd geconstateerd. Gem. werken gingen weliswaar accoord met het bouwsel maar B. en W. ver langden een tekening in viervoud en dat had verd. wat afgeschrokken. Verd. Vj d. B. was daarop naar de burgemees ter gestapt die hem weer naar Gem. werken had verwezen. Gem. werken was tenslotte accoord gegaan mits de garage 10 meter uit de weg werd geplaatst; verd. heeft daar inmiddels zorg voor gedragen. De eis en uitspraak bleven daarom beperkt tot 20,—. den uitgebouwd om de traditie en het karakter te krijgen van de padvinderij elders in het land. „De padvinderij hier moet haar visitekaartje nog maken", meende de burgemeester die daarmee niet ontmoedigend maar juist bemoedi gend wilde zijn. Dhr. v. d. Harst karak teriseerde de padvinder als iemand die zichzelf inspant en niet een ander er voor spant en met instemming consta teerde dhr. V. d.i Harst in zijn gemeente een samengaan van die twee begrippen. Wanneer spr. bezag dat de mens door enkel de laiopbediening elk gewenst resultaat kan bereiken vond hij het van steeds groter belang padvinder te zijn c.q. twe.e rechterhanden te hebben voor die situaties die ontstaan als de knop eens uitvalt. Immers heeft de padvin der de reputatie dat hij zich in alle denkbare situaties weet te redden. Namens het gemeentebestuur sprak dhr. van der Harst dan ook de hoop uit dat alle gemaakte plannen mogen slagen en dat het padvinders enthousiasme nog zal mogen werden bevorderd opdat straks, vanuit eigen gebouw een opti maal gebruik kan worden gemaakt van de mogelijkheden die de watersport straks biedt. Onder het thema LEVEN IN DE WE RELD VAN VANDAAG zal op vrijdag 12 en zaterdag 13 februari 1971 een con ferentie worden belegd voor jongeren vanaf 18 jaar, waarop vanuit Hervormd Gereformeerde visie gesproken zal worden over enkele belangrijke pro blemen op het terrein van Uitwendige en Inwendige Zending. Deze conferentie vindt plaats onder auspiciën van de Gereformeerde Zen dingsbond, de Hervormde Bond voor Inwendige Zending op G.G. en de Her vormd - Gereformeerde Jeugdbond. Belangrijke onderdelen zullen zijn een lezing van Mej. H. Köhlbrugge te Utrecht over: ONTWIKKELINGSHULP IN HET LICHT VAN HET EVANGELIE en van Drs. A. Noordegraaf te Ede over; SECULARISATIE IN HET LICHT VAM HET EVANGELIE. De samenkomst wordt gehouden in het jeugdcentrum SILVOSA, Pr. Bern- hardlaan 1, Bilthoven, tel. (030) 78 54 02. Aanvang 20 uur. Sluiting: zaterdag 16 uur. Prijs: 9,per persoon. Voor na dere inlichtingen en aanmeldingen kan men zich wenden tot bovengenoemd centrum. Mocht de deelnemersprijs een belera- mering vormen, dan kan een schrifte lijk verzoek worden gericht tot de com missie voor Zendingsoverleg p„a. Joh. v. Oldenbarneveltlaan 10 te Amersfoort, tel. (03490) 11949. VERVOLGVERHAAL HOTSE HEDDES door Sibe van Aangium 11 De galjoot bemerkte nu ook de ver anderde richting. „Wat mankeert hem?" zei de schipper tegen de Spaanse kapi tein. Deze trok de schouders op,, „Als hij er overheen kan, dan wij ook". „'t Zal waar wezen", bromde de schip per. „Vooruit maar". De galjoot hield nu ook rechts aan. 't Ging eerst goed, want er stond nog tamelijk veel water. Maar het vloeide nu hard weg. De galjoot haalde Hotse snel in. Zij loste een schot. De kogel bereikte het schip echter niet. Daar stootte de galjoot. Ze raakte grond. „Terug!" schreeuwde de schipper. Meteen snelde hij op de roerganger toe en trok het roer om. Daarvan werd het niet beter, 't Water kleurde zich modde rig. Het schip zat muurvast. Een alge mene verwarring ontstond.. Men schreeuwde door elkaar. „Heilige Maria", riep de schipper, „we zitten aan de grond. Alle zeilen neer. Probeer 't schip terug te duwen". Hoe de mannen zich ook aftobden, 't schip zat muurvast. En 't water viel al meer. „Maar daar vóór ons dat is toch ook een galjoot", zei de kapelaan. De schipper verwaardigde hem geen ant woord. „Die heeft veel minder diepgang", zei de Spaanse officier. „Of hij raakt ook vast. Dat is te hopen". Maar zijn hoop ging niet in vervulling Op de galjoot van Hotse had men de verwarring op het Spaanse schip be merkt. „Hij zit vast", juichte Hotse. „Hou bakboord aan. Op je post, man nen". Maar reeds stonden de kanonniers bij de stukken, terwijl de matrozen de lopers gegrepen hadden. „Vuur!" beval Hotse. Het schip helde vervaarlijk over.. Als een donder rolde het geluid over 't water. „Goed gemikt, jongens", zei Hotse. „Daar zijn enkele treffers bjj". Nauwelijks had hij dat gezegd, of Willem schreeuwde: „De bezaanmast is geraakt. Kijk, hij gaat". De kanonniers hadden intussen op nieuw geladen. Weer brandden de ka nonnen los. De Spanjaard was weerloos. „We gaan hem enteren, mannen", riep Hotse. „Vlug kijk, ze gaan in de bo ten". Ze waren nu vlak bij. De Spanjaard had drie boten uitgezet. Een ervan sloeg om, omdat ze te diep geladen was. Een andere werd onder vuur genomen en lek geschoten. Een derde ontkwam. „De priester ontkomt", riep Willem. „Laat hem", zei Hotse. Inwendig was hij blij.. God verhinderde hem wraak te nemen. „Stop mannen, vuur niet op de drenkelingen. Laten we ze oppikken". De meesten echter waren reeds in de golven verdwenen. „En nu op het schip los!" De Spanjaarden boden wanhopige te genstand. De Spaanse kapitein vocht als een leeuw. Hij stond met de rug tegen de grote mast. Zijn zwaard scheen een muur van staal om hem heen te trek ken. „Geef u over!" riep Hotse. „Nooit", zei de Spanjaard. De mees ten der Spanjaarden waren naar het voordek teruggedrongen. Alleen bij de kapitein stonden nog enkelen van de dappersten. Maar de een na de ander viel. Alleen de kapitein hield nog stand. „Opzij, mannen", riep Hotse. „Er moet een eind aan komen. Nog eenmaal, dap pere Spanjaard, bied ik u lijfsbehoud".. De Spanjaard vocht nog alsof het een schermwedstrijd was en niet een bittere strijd op leven en dood. Toch kon men merken aan zijn hijgende ademhaling, dat hij het niet lang meer zou uithouden. Onwillekeurig hadden de mannen hun wapens laten zakken. „Overgeven? Nooit aan een opstande ling", antwoordde de Spanjaard. „Dek u, mijnheer". Hotse trok de schouders op. „'t Zij zo" antwoordde hij. „Halt, mannen. Ik zelf zal hem overwinnen". Hotses woorden hielden zijn mannen terug. De Spanjaard hanteerde zijn zwaard meesterlijk. Hij pareerde alle stoten. Bliksemsnel wendde zich zijn kling. Maar thans had hij in Hotse iemand gevonden, die over geweldige itracht be schikte. Van de kunst van schermen verstond Hotse niets. Dat werd echter juist het ongeluk van de Spanjaard. Deze verwachtte van Hotse een aanval naar de regelen der kunst. Hotse spotte echter met alle re gelen. En terwijl de Spanjaard reeds moe was, was Hotse nog onvermoeid. Snel volgden zijn slagen elkaar op. De Spanjaard verdedigde zich eerst met succes. Maar het duurde slechts kort. Hotse trof zijn vijand in de zij. De Span jaard wankelde. BUksemsnel hief Hotse zijn zwaard op. Een vreselijke slag volgde. Hotses zwaard had de JÏelm van de Spanjaard gespleten en hem zwaar aan 't hoofd gewond. Hij zonk op de knieën. Zijn zwaard gleed op het dek. Rood kleurden zich de planken. Hotse bukte zich en raapte het zwaard van de Spanjaard op,, „De strijd is beslist", zei hij. „Man nen, draagt deze zwaargewonde naar mijn kajuit en verpleeg hem zorgvuldig, 't Is een dappere krijgsman". Op het voordek was ook de strijd be ëindigd. De meeste Spanjaarden lagen zieltogend temeer. Slechts enkele ge vangenen waren gemaakt. „We moesten het schip kunnen mee nemen", zei Hotse tegen WiUem. „Maar 't zit muurvast". „Als we een paar uur wachten, komt het vlot", zei Willem. „Dan zullen we wachten", antwoordde Hotse. „Inmiddels zullen we het ont lasten van de inhoud". Het Spaanse schip bleek uitmuntend uitgerust. De helft van de ammunitie en een groot gedeelte van het voedsel laad de Hotse over in zijn scliip. „Moeten we wel alles overladen?" vroeg Willem verwonderd. „Neen", zei Hotse. „Een deel van mijn mamien gaan over op 't Spaanse schip, dat voortaan een schip van de Prins van Oranje zal zijn". En zo gebeurde het. Enkele uren la ter kwam de galjoot vlot. Een deel van Hotses bemanning stapte over op 't Spaanse schip. Hotse stelde Willem aan als kapitein. Ze voeren naar Emden. Daar werd de bemanning der beide schepen aangevuld en onder leiding van oude IJme het Spaanse schip, voortaan „de Prins van Oranje" geheten, grondig nagezien. Hotses schip heette „De Prinsenhof". „Een vreemde naam voor een schip", meende Willem. „Ja", zei Hotse, „maar ik heb op de Prinsenhof een gelukkige tijd doorge maakt. Moge het ook op deze Prinsen hof zo zijn",i HOOFDSTUK 4 Ze zaten samen in de kajuit, Hotse en zijn vriend Wieger, om zijn rode baard, Rooie Wieger genoemd. Het was in 't begin van augustus. Ze voeren op het Groninger wad ter hoogte van Pieter- buren. 't Was een prachtige namiddag. Een matig briesje uit het oosten deed nauwehjks de zeilen zwellen. Hotse en Rooie Wieger waren in een ernstig gesprek gewikkeld. „Ik hoop niet, dat je me kwalijk neemt, dat ik Willem als kapitein heb aange steld op de „Prins van Oranje". Ge weet, beste vriend, dat jij altijd op mij kunt rekenen, maar „Welnee", viel Rooie Wieger hem lachend in de rede, terwijl hij een slolt nam uit een zilveren beker voor heni, „hou maar op, man. Je behoeft je bü mij niet te verontschuldigen. Ik zou voor kapitein niet deugen. Ik ben geen zeeman en word het ook nooit. Van ouds ben ik veekoopman". „Ik was boerenarbeider", zei Hotse. „Ik werkte op de boerderij „de Prinsen hof" bij Anjum. Toen heeft de inkwisi' tie mijn meisje verbrand. Jij was er getuige van, hoe Wietske Jansdr. de dood inging". Wieger knikte,, „De naam van Hotse Hiddes is daar na berucht geworden", ging Hotse voort. (Worét vervol^} voor de begint. SoUicita zijn en gelijkwa De ople worden periode" De salar maand Leerling vakantie penseere Voor he dagen w ling-ver] Dienstkl Onkostei onder af Het zi fonds, df Zij, die de eisen leerling- tember Inlichtin SoUicital ^p A.S. donde ■P)diging vooi gen in de kei kjnneveld va jan de tijd". hartelijk ^- A.s. dondt ivonds om h; foor te gaan 3dan zal ee rorden gehoi Kerkdiiens acht hoopt vc trixlaan) voo Dirksland. Kerkdiens &nuari hoop maan Ds. J. Aanvang 7.3( Onze Eatth. de ificateur lotterdam, fit dat h: lijk. Dhr |846 zijn iluis VI La bi hij 2 de die 5 waam iaar Papenc tudie slaagc e Belastingj [oemd te Ro echter n recht. Doordat j-is dorp hu; pardenhuis «n bejaa tv">=J<»a ^beelestraat, de laj •Onge Sn in nderd. puinisse en ^ardenwonii pngen zuUei PP- gaan vei |ier te Oost*— woningmE Maken pa l^n parkeerj |e Centrale iPh. v. Vosse ^m van i; SI Doortrekk londiëstraat. jnna van B ioenderweg ""ibesteed-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2