Bij uitblijven van verbetering stoppen Prov. Staten subsidie Tuinbouwvoorbeeiflbeilrijf van weenen Directeur Haringvlietbrug zal tolgeidverlaging sterk bepleiten Elektro-artikeien gestolen bij inbraak in IMassa-Aflarkt te Ouddorp B. en W. van Oostflakkee stellen reorganisatie reinigingsdienst voor Consulentschap besluit tot nieuwe taakverdeling Met winst Restaurant „Tonbré" 43e jaargang Vrijdag 8 januari 1971 No. 3951 CHR. STREEKBLAD OP GE/IEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaoond U wUt nog voor oude prijs kopen Dit kan, onze gehele voorraad gaat weg tegen extra lage prijs Ontsparing bij de R.P.S. in december 1970 studie naar automatisering van tolgeldheffing Fruitmanden en Fruitbahjes „De Fruitcentrale'' ie Voortaan ook gebruik van plasticzakken VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Mddelharnis Geslaagden P.B.N.A. VOORVERKOOP 30-S0% korting! Zie onze etalages. Op alle andere artikelen 10% KORTING. modehuis dirksland tel:ii396 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 6 uur (01870) 3382 Giro 167BSO ABONNEMENTSPRIJS 4,-^ PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het bestuur van de Stichting Bevor dering Tuinbouw? Goeree-Overflalilfee heeft Prov. Staten verzocht te bevorde ren, het provinciaal subsidie, het- well£ per ultimo 1970 alloopt, voor de jaren 1971 en 1972 te continueren. Gede puteerde Staten herinneren er in hun voorstel -aan dat voor de jaren 1966, 1967 en 1968 een provinciale bijdrage van 10.000,per jaar is verleend. Bij besluit van 7 februari 1969, is voor elk der jaren 1969 en 1970 een subsidie van 17.500,toegezegd. Het voorbeeldbedrijf heeft tot taak het introduceren en in de praktijk be geleiden van de fijnere tuinbouw op Goeree-Overflakkee. Tot op heden zijn geen grote resultaten behaald; met na me het gebrek aan zoet water en de minder goede afzetmogelijkheden voor de produkten hebben in de weg gestaan aan een snelle ontwikkeling van de glastuinbouw. Na het gereedkomen van de Haringvlietdam en de Grevelingen- dam zal echter in voldoende mate zoet water voorhanden zijn. Zodra voorts een weg over de Haringvlietdam zal zijn aangelegd met de daarop aanslui tende wegen, zal ook de bereikbaarheid van de streek in belangrijke mate ver beterd zijn. Zoals bekend, beslaat het voorbeeld bedrijf een oppervlakte van 2 ha, waar van 3.000 m2 bebouwd met kassen. Het bedrijf is op moderne leest ge schoeid. In de kassen worden tomaten, komkommers en sla geteeld. Sedert vo rig jaar worden bovendien bloemen ge trokken. Daartoe zijn zogenaamde Sc hollen gepoot, waarvoor op het eiland en ver daarbuiten grote belangstelling bestaat., De buitenteelt omvat o.m. sprui ten, bloemkool en knolselderij. G. S. vervolgen: Ongeveer 300 personen hebben in het afgelopen jaar het bedrijf bezocht. Daarnaast bezoeken de 15 leerlingen van de nabijgelegen tuinbouwschool het elke week. Er is derhalve een redelijke belangstelling voor het voorbeeldbedrijf zij het, dat van plannen om nieuwe tuinbouwbedrijven op het eiland te stichten nog niet veel is gebleken. Daaraan zal naast het nog ontbreken van voldoende zoet water en behalve de tot dusver minder goede afzetmogelijk heden wellicht ook niet vreemd zijn de vrij moeilijke positie, waarin de tuinbouw momenteel verkeert. Over 1968 en 1969 bedroegen de be drijfsverliezen respektieveiyk 30.613,- en 27.243,-. Het verlies is voor 1970 en 1971 oprespektievelijk 34.330,— en 35.500,geraamd. Aan het rijk is gevraagd het subsidie ad 7.500,— per jaar voor 1971 en 1972 te continueren. Aan de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee is verzocht om handhaving van de bijdrage ad 0,30 per inwoner. De gezamenlijke bijdrage van de gemeenten beloopt ruim 10.000,—.. Met inbegrip van de gevraag de provinciale bijdrage van 17.500, per jaar kan het voor 1971 geraamde bedrijfsverlies ad 35.500,dus nage noeg worden gedekt. De commissie van advies inzake sub sidiëring op agrarisch gebied in Zuid- Holland, die G.S. omtrent het verzoek hebben gehoord, is van mening, dat het aanbeveling verdient het bedrijf voor alsnog een provinciale bijdrage te blij ven verlenen, teneinde te bevorderen, dat het in stand kan worden gehouden. De voortsciirijdende urbanisering van de randstad zal, naar het oordeel van de commissie tot gevolg hebben, dat el ders nog vele tuinbouwbedrijven zullen moeten worden ontruimd. De desbe treffende tuinders zullen merendeels afhankelijk van hun leeftijd en de om standigheid, of er al dan niet een zoon I.v.m. verandering van werkkring van *r- S. J. Hoefman te Ouddorp heeft het consulentschap voor de Akkerbouw en Rundveehouderij te Barendrecht het nodig geacht de werkzaamheden van de voorlichters opnieuw in te delen; dat is als volgt gedaan: De Akkerhouwvoorlichting: De heer J. Heyhoer, Bernhardstraat te Oude Tonge (tel. 01874-410). Aan het reeds door hem verzorgde gebied zal Worden toegevoegd het resterend deel Vallend onder de postadressen: Stad aan t Haringvliet, Nieuwe Tonge en Her ringen - polder Klinkerland. De heer P. Lesuis, Rottenburgseweg Middelharnis (tel. 01870-2607). Overig iioeree-Overflakkee. De Rundveehouderijvoorlichting: Voor het gehele eiland Goeree-Over- iiakkee de heer C. W. Hos, Maarland ^■Z. 103 te Brielle (tel. 01886-2037). De Varkenshouderijvoorlichting: Voor het gehele eiland Goeree-Over- "aKkee de heer S. J. Hoefman, Ooster weg 6, Ouddorp (tel. 01878-261). in hun bedrijf werkzaam is uitzien naar vervangende gronden. De grond op Goeree-Overflakkee is bijzonder ge schikt voor tuinbouw. Zodra voldoende zoet water voorhanden is en de afzet mogelijkheden verbeterd zijn, is er dan ook een redelijke kans, dat de tuinbouw- vestiging op het eiland tot verdere ont wikkeling komt. Het voorbeeldbedrijf zal dan stellig meer dan tot dusver in een behoefte voorzien. De commissie van advies en bestand voor agrarische aangelegenheden heeft aldus het prae advies van G.S. bij dit advies echter aangetekend, dat de subsidiëring, wanneer ook in 1971 en 1972 op Goeree-Overflalikee nog geen tuinbouwvestiging van enige omvang zou zijn waar te nemen, naar haar me ning met ingang van 1973 zou dienen te worden beëindigd. G.S. kunnen zich bij dit advies aansluiten en geven Prov. Staten dan ook in overweging om aan de Stichting Bevordering Tuinbouw Goeree-Overflakkee voor elk der jaren 1971 en 1972 een bijdrage van 17.500,— te verlenen, mits het rijk zijn bijdrage ad 7.500,per jaar en de gemeenten Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee hun bijdrage van 0,30 per inwoner per jaar eveneens handliaven. In de afgelopen maand werd bij de Rijkspostspaarbank 150 miljoen gulden ingelegd (dec, 1969: 131 milj.) en 160 miljoen opgenomen (dec. 1969: 136 milj.) waardoor een ontsparing is opgetreden van 10 miljoen gulden tegen 5 miljoen in december 1969., Het inleggerstegoed bedroeg ultimo dec. 1970 5727 miljoen gulden tegen 5376 miljoen eind december 1969. In totaal werd in het afgelopen jaar 1780 miljoen gulden ingelegd en 1647 miljoen opgenomen, hetgeen resulteert in een spaaroverschot van 133 miljoen. Over 1969 bedroeg het spaaroverschot 130 miljoen gulden. Met inbegrip van de aan het eind van het jaar bijgeschreven rente ad 270 miljoen gulden steeg het inleggerste goed van 5,6 miljoen ultimo 1969 tot 6 miljard gulden ultimo 1970. BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 Hoezeer de fabrikanten van hondenvoer zich ook beijveren hun product appetijtelijker te ma ken, de hond van de Rotterdamse predikant (op Flakkee welbekend) prefereert boven dat alles de con sumptie van gewone harde hol- landse guldens. Deze afwijkende culinaire behoefte van het dier bleek vorige week toen de predi kant vijftig van die guldentjes miste. Hij had ze kort tevoren voor een goed doel ontvangen en ze even in de keuken neergelegd om ze later te brengen waar ze be hoorden. Terug in de keuken trof hij geen guldentje meer, wel de hond die zich vergenoegd de bek aflikte. Bij de predikant rees een kwalijk vermoeden en kort daar na kreeg de hond een middeltje te slikken ter bevordering van de spijsvertering. Dat lukte wonder wel en spoedig kwamen de gul dentjes weer tevoorschijn Toen de ceremonie tenslotte be ëindigd was en alle hoopjes wa ren doorzocht werd de buit geteld. De predikant telde 52 zilveren guldens, twee meer dan er in ge gaan warenmaar niemand rekent erop dat dat ook de vol gende keer opgaat! Wanneer de directeur van de N.V. Brugverbinding Haringvliet, dhr. J. Hof te Ouddorp binnenkort naar Den Haag gaat om daar een tolverlaging te beplei ten dan doet hij dat niet met lood maar met moed in de schoenen. Dat is dam gewoon dapper van dhr. Hof die gelooft in zijn eigen prognose die soms niet onbelangrijk afwijkt van die van het gezaghebbende ETI. Dhr. Hof moet dai nog allemaal ten departemente waar gaan maken en het is dan voorbarig als de dagbladen schrijven dat de tol per 1 juli van dit jaar tot een gulden wordt verlaagd, hier past nog een vraagteken zolang de Ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën hun fiat niet hebben gegeven. Dhr. Hof heeft het nauwkeurig uitgerekend, wanneer zijn cijfers gaan kloppen dan kan de tol tot een gulden worden gereduceerd maar dan is er aan het eind van de rit ook geen cent meer over. Ook de reserve zal dan zijn opgesoupeerd. Haringvlietdam. Van grote invloed op de gemaakte prognose voor de volgende jaren is de openstelling van de Haringvlietdam medio dit jaar. Het E.T.I. meent dat de ze verbinding maximaal SOVo van het huidige verkeer over de brug tot zich zal trekken. Bovendien zal de dam weer nieuw verkeer aantrekken (ca. 25''/o dat op de terugweg de brug zal passeren, er go, wordt door het ETI een nadelig ef fect voor de brug verwacht van min 45% Wanneer medio volgend jaar die ver mindering zal worden geincasseerd zal de belangstelling voor de brug in de volgende jaren opnieuw gaan toenemen wanneer de Zoomweg gereed zal zijn en tengevolge van de toename van het autopark waarvan de sterkste groei in de jaren 1.970 - 1975 mas' v/orden v^r,- wacht. Het ETI veronderstelt dat er in 1975 weer evenveel auto's de brug zul len passeren als volgens hun prognose in 1970 het geval zou zijn. Toename. De ETI prognose verwachtte voor 1970 een aantal van 2,6 miljoen auto's, in werkelijkheid zijn het er 2,8 miljoen Sp«^aei in het, oj^nsaksn vera B. V. d. TecT reletoon 3682 Westdl^ 36 MIDDELHARNIS geweest, een stijging met 25% ten op zichte van het jaar daarvoor. Momen teel is er een reserve (hiermee wordt niet de onderhoudsreserve bedoeld) van 4,3 miljoen die op 1 juli van dit jaar waarschijnlijk tot 6,3 miljoen gegroeid zal zijn. Statutair is het mogelijk de re serve voor een tolgeld-verlaging aan te wenden en daarmee begint de knappe rekensom waarmee dhr. Hof straks naar Den Haag gaat. Een gegeven is dat er jaarlijks voor de exploitatie van de brug 4 miljoen gulden nodig is. Gerekend vanaf 1 juli a.s. op welke datum het nieuwe boek jaar begint tot aan 1 juli 1975, de da tum van de overname door het Rijk, zullen er derhalve nog 16 miljoen gul dens nodig zijn voor afschrijving, rente betaling, onderhoud en personeelskos ten, verzekeringspremies enz,. Van het benodigde bedrag van 16 miljoen kan de reserve worden afgetrokken en er res teert nog een benodigd bedrag van 10 miljoen, op te brengen in 4 jaar tijds, ergo 2V2 miljoen gulden per jaar. In het laatste boekjaar, juli 1969 - juli 1970 werd de brug door rond 2V2 miljoen auto's gepasseerd, voor 1971 zou dat er ook inzitten ware het niet dat de Haringvlietdam medio dat jaar geopend wordt. Toch mag worden verwacht dat er tot aan 1 juli 1971 drie miljoen auto's de brug zullen passeren. In afwijking van de cijfers van het ETI stelt dhr. Hof de afname t.g.v. de dam op 30% waaruit zijn prognose volgt dat er in het boekjaar 1971-1972 2.100.000 auto's de brug zullen passeren. In 1972-1973 zijn dat er zo voorziet dhr. Hof t.g.v. de groei van het autopark en de vordering van de Zoomweg 2.300.000, in 1973-'74 2.600.,000 en in 1974-'75 3.000.000, bij elkaar opgeteld in 4 jaar tijds dus 10 miljoen auto's van 1,is de beno digde tien müj,oer; gulden. Vandaar dat dhr. Hof zegt...... „dan is er ook geen cent meer over!" Alternatieven. Uit bovenstaande moge gebleken zijn dat de verlaging nog geenszins een feit kan worden genoemd maar dhr. Hof die zich voor de tariefstelling verantwoor delijk weet heeft zich voorgenomen zijn visie, die in het verleden steeds juist gebleken is, in Den Haag te doen hono reren. Toch moet er rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat de Mi nister de verlaging minder drastisch wenst (b.v. van 2,— tot 1,50) of de verlaging pas op een later tijdstip wil doen ingaan. Automatisering. Dhr. Hof maakte ons voorts bekend dat er door hem serieus wordt gedacht aan het invoeren van een automatisering van het tolgeld heffen, ongeveer op een De Electro-afdeling van de Massa - Markt te Ouddorp heeft in de nacht van woensdag op donderdag bezoek gehad van een of meer leden van het inbre kersgilde. Er werd voor enkele duizen den guldens aan apparatuur meegeno men, ook worden ér levensmiddelen en enkele dozen likeuren en wijnen ver mist. Het meest vulgaire is nog dat de „heren" na hun vermaak buiten hun behoefte deden waarbij ze uiteraard ge stolen closetpapier gebruikten! De inbraak werd donderdagmorgen om 8 uur ontdekt., Het bleek dat vanuit een opslagruimte aan de achterzijde van manier zoals dat ook in de Beneluxtun- nel gebeurt. Nadrukkelijk stelt hij daar bij vast dat dat geen invloed zal hebben op de personeelsbezetting omdat er toch mensen nodig zullen blijven om in wis selgeld te voorzien en voor controle werkzaamheden. Enkel zou het een gro tere service betekenen omdat met een automatisering alle rijbanen gedu rende 24 uren per dag open kunnen worden gesteld. Bij topdrukte zal het toch nog wenselijk kunnen zijn op man kracht over te schakelen omdat dat b\j een zo groot aanbod toch nog vlugger zal blijken te zijn. Een van de agendapunten die aan de orde komen wanneer de raad van Oost- flabJtee a.s. maandagavond vergadert is de reorganisatie van de reinigingsdienst. Een belangrijk onderdeel van die reor ganisatie is het overgaan op plastic Vuilniszaltken en het eenmaal per week ophalen van het huisvuil met welk sy steem een belangrijke besparing op de ze dienst kan worden bereikt. Een uit gebreid prae-advies geeft de raad een uitvoerige informatie.! In het prae-advies wordt voorts ge wezen op een conclusie m.b.t. de reini gingsdienst uit het door de Ver. Ned. Gemeenten opgestelde efficiency-onder- zoek. Het rapport komt n.l. tot de slot som dat de vuilniswagen niet zoals thans gebruikelijk door 3 laders be hoeft te worden vergezeld maar dat twee beladers dat wel aan kunnen, in de buitenwijken kan aldus het rap port ook met één belader worden volstaan. B. en W. huldigen in dit op zicht evenwel een andere mening: „Hoewel het in principe mogelijk zou zijn zo zeggen zij slechts één be lader in te zetten moet dit toch worden ontraden. Geconstateerd is n.l. dat deze taak voor een man veel te zwaar zou zijn en practisch niet uitvoerbaar is, terwijl het uit een oogpunt van kosten besparing nagenoeg geen verschil maakt. B. en W. wijzen er voorts op dat bij invoering van een nieuw ophaalsy- steem uiteraard een nauwkeurig route schema moet worden opgesteld., Het ligt n.l. in de bedoeling om de plastic zakken slechts aan één zijde van de straat te doen plaatsen. Voordelen. B. en W. noemen een aantal voorde len van het nieuwe systeem, naast een grote besparing op de ophaalkosten: de belader behoeft geen zware emmers meer te dragen. de bewoners, waaronder ouden van dagen behoeven alleen de lichtere zak naar buiten te dra gen; het binnenzetten van de ge ledigde emmer komt te vervallen. het weg waaien van stof en pa pier wordt voorkomen, zodat stra ten en plantsoenen schoner blij ven. kleine hoeveelheden grofvuil kun nen in de zak woi'den gedepo neerd, zodat het door regen of vochtige inhoud uit elkaar vallen van dozen wordt voorkomen. ■5!^ beschadiging aan kleding, interi eur of geparkeerde auto's is uit gesloten. Het grofhuisvuil, waaronder verstaan wordt oude stoelen en ander meubilair, zal eenmaal per maand worden opge haald, terwijl daarvoor geen afzonder lijke vergoeding zal zijn verschuldigd. Grofvuil zoals puin e.d. kan worden op gehaald tegen het in de verordening ge noemde tarief. Berekend is dat Oostflak kee jaarlijks plm. 225.000 stuks zakken nodig zal hebben. Het verdient aanbe veling een reserve in voorraad te nemen van plm. 56000 stuks. Wanneer de raad met invoering van het nieuwe systeem accoord gaat ligt het in het voornemen per gezin per jaar 80 zakken te ver strekken (20 per kwartaal). Deze zakken zijn dan gratis d.w.z. er wordt voor be taald via de reinigingsrechten. Voorts mag worden aangenomen dat per jaar per gezin plm. 20 zakken meer nodig zullen zijn die dan in verschillende winkels verkrijgbaar zullen zijn. De ge meente zal er zorg voor dragen dat deze extra zakken niet duurder worden dan 0,50 et. per stuk. Het bedrijfsvuil zal gelijktijdig wor den opgehaald met het huisafval. Voor de in Oostflakkee gevestigde bedrijven zullen daartoe containers worden ver strekt, waarbij de mogelijkheid wordt gegeven een of meerdere containers te plaatsen. Aan bedrijven die niet over een ruimte beschikken om deze contai ners te plaatsen kan een stationaire zakken standaard beschikbaar worden gesteld., Voorgesteld wordt 100 van deze apparaten aan te schaffen. Voorts bevat het voorstel de aankoop van 281.000 plasticzakken waarvoor in totaal een krediet nodig is van 87.711,Met het nieuwe systeem kan de reinigingsdienst een vrijwel sluitende exploitatie berei ken. Het gebroken ruitje waardoor de inbreker(s) binnenkwam(en). Jam mer dat de beer die daar boven bengelt het niet kan vertellen de Massa - Markt een ruitje van 80 x 40 cm. was ingedrukt waardoor de dader binnenkwam en verdween. Uit het feit dat de doorgeefruimte maar beperkt was is wellicht te verklaren waarom geen grote artikelen zijn meegenomen. Verondersteld wordt dat de dader nog woensdagmiddag in het bedrijf is ge weest omdat pas toen een groot aantal kratten voor de ruitjes werden geplaatst Vanuit de winkelruimte zijn die ruit jes overigens niet te zien omdat ze door vezelplaten aan het gezicht worden ont trokken. De inbreker heeft juist dat ruitje genomen dat niet door kratten werd geblokkeerd. Een boord met speel goed werd door hem schoongeveegd. Electro-afdeling. De Electro-afdeling genoot de meeste belangstelling. Er worden daar een aan tal scheerapparaten vermist, voorts twee hoogtezonnen, een oplaad-zaklicht, 2 luidsprekerboxen, een wekkerradio, 2 cassette-sets, 4 radio's, een koffiezet apparaat en een kostbare stereo band recorder. In de levensmiddelenafdeling w^erd voor ca. 500,aan levensmidde len weggenomen. Een van de kassa's werd geforceerd maar daar werd geen cent in gevonden. Boven in het restau rant werd een kast opengebroken. Donderdagmorgen werd door de po litie en recherche een onderzoek inge steld. Daarbij zijn enkele aanwijzingen I gevonden. Mochten er onder onze le zers zijn die in de nachtelijke uren waarin de inbraak gepleegd moet zijn iets hebben gehoord of gezien, dan zul len zij de politie daarmee zeer van dienst kunnen zijn. Intussen hebben de exploitanten van de Massa-Markt be sloten op korte termijn een beveiligings installatie te laten aanbrengen waardoor inbraak kan worden voorkomen. Een zeer uitgebreide spijs kaart vindt U in: OUDE TONGE Bij het P.B.N.A. slaagden voor het najaarsexamen: Voor Adspirant Land- meetkundige (deel 1) F. van Balen, Nieuwe Tonge; en voor Staalconstruc teur (dynamische staalbouw) (alg. ged.) C. Grootenboer, SteUendam., SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" TE MIDDELHARNIS Uitslage d.d. 3 januari Ie Afd.: C. Poortvliet C. J. Smit 0—1 C. Vis W. Peeman 0—1 G. de Jager N. v. Bracht 1-0 A. C. Baas M. v. d. Waal 1-0 H. de ZZout J. de Jager V2—V2 2e Afd.: D. Hoogzand Addy Visser 1O A. Vroegindeweij J. Noordijk O1 T. van Herk J. de Wit 1-0 A. v. Loon C. V. d. Groef 1—0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1