Reinigingsdienst IMicicielliarnis gaat weiliciit over op plastic zaicicen Disco-nieuws Plaatseiyk nieuws UIT DE GESCHIEDENIS Raad behandelt voorstel a.s. donderdagavond Nieuws uit Zeeland Toon aangeven Dhr. W. P. Ter louw vertrekt naar Den Haag Vervoer van pluimvee slechts onder bepaalde voorwaar den mogelijk Opslagregeling voor circa 30 miljoen eieren als noodmaatregel Boekbespreking R.P.S.8 op 4-jarige termijnrekening Bladz. 2 „EILANDEN-NIBUWS" Dinsdag 5 januari 1971 I pinsdag 5 janiiari Nadat in Stad aan 't Haringvliet met succes een proef is genomen gaat het college van h. en w. van Middelharnis er in de" a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering toe over de raad voor te stellen m.b.t. de reinigingsdienst over te gaan tot afschaffing van het gebruik van vuilnisemmers en invoering van de z.g. plastic-zak. De voordelen die dit systeem biedt zijn voor de gezinnen niet van financiële aard. De zakken moeten worden gekocht voor 13 et. per stuk. Weliswaar wordt gedacht aan een ver laging van het reinigingsrecht maar het gemak zal minstens met f 10,per jaar betaald moeten worden. „De voordelen van de zak zijn ge makkelijk aantoonbaar", verklaren b. en w. in het prae-advies. De zak is ge makkelijk til- en draagbaar en kan zon der meer in de wagen worden gedepo neerd. Worden de zakken voorts nog geplaatst aan één zijde van de weg en igeschiedt het ophalen eenmaal per week dan kan de dienst belangrijk efficiënter werken. Zelfs kan gerekend worden' zo verklaren b. en w. op een bespa- - ring van 50% van de geplande arbeids uren. Er zullen zich in het begin echter nog wat „aanpassingsmoeilijkheden" voor doen en de routes zullen worden uitgebreid i.v.m. de voortgang van de w^oningbouw maar desondanks kan voor 1971 het aantal oorspronkelijk geplande arbeidsuren met 3600 verminderd wor den. Minus de te verwachten loonstij ging betekent dat een financieel voor deel van 34500,Het kolken' zuigen e.d. zal echter weer duurderd worden maar al met al cijferen b. en w. een netto voordeel van 27,000,te voor schijn. Distributie Sprekend over de distributie van de zakken geven b. en w. de voorkeur aan het verkrijgbaar stellen bij de handel. Aanschaf via de gemeente zou tot grote kosten leiden, grote voorraden zouden moeten worden ingeslagen en' het innen van de bedragen zou veel werk met zich brengen. Aan de zakken wordt de eis gesteld dat ze een wanddikte van ten minste 0,05 mm hebben; de prijs van een dergelijke zak'is 13 et. Het formaat van de zak is ruim voldoende om de in houd van de thans in gebruik zijnde emmer te bevatten. Voor de meeste huishoudens zal op een gebruik van 2 zakken per week kunnen worden' gere kend, per jaar is dat een uitgave van 13,52. Om die uitgave wat te compemeren menen b. en w. dat het thans geldende tarief van 33,per emmer per jaar kan worden teruggebracht tot 30, per emmer per jaar. Voor de grootge bruikers van de dienst zal een bedrag van 150,per jaar kunnen gelden in dien de op te halen hoeveelheid meer dan 7 doch minder dan 50 m3 bedraagt. Wordt 50 mS of meer per jaar ter afha ling aangeboden dan zal een' veelvoud van dat bedrag gaan gelden. Joh. Seb. Bach „Das Orgelwerk I" gespeeld door Helmut Walcha Wie de naam Walcha hoort noemen denkt gelijktijdig aan Joh. Seb. Bach. Algemeen wordt toch aangenomen dat Helmut Walcha een' groot Bachvertolker genoemd mag worden, al heeft de laat ste jaren op dit punt nogal eens „con currentie" gehad. Al zo'n kleine twintig jaar geleden werd hij vanwege zijn enor me Bachspel door de Duitse grammo foonplaten mij. D.G.G. „uitverkoren"-om opnamen te spelen voor een, voor die tijd grootse opzet; de uitgave van het orgeloeuvre van Joh. Seb. Bach op een omvangrijke serie platen. Deze platen kwamen uit in de vrij kostbare serie „Archiv" van het D.G.G. En dan te we ten dat deze organist blind is, dus dit grote orgeloeuvre geheel uit het hoofd heeft moeten leren. Tijden's het beluis teren van zijn spel komt men ^wel eens onder de indruk van zijn enorme con centratie en speelteehniek, om het rag fijne polyfone weefsel van deze muziek, dat bestaat uit thema's, passages, con tra-subjecten en motieven, dit, alles sa mengevat in machtige compositorische creaties, tot zo'n vaak groots muzikaal gebeuren kan laten klinken. Is het al een bijzondere gebeurtenis als een organist het gehele orgeloeuvre van Bach op de plaat speelt, een pres- itatie wordt geleverd door eeri organist die het licht in zijn ogen moest missen. Daarnaast is het zonder meer een uniek feit in de geschiedenis van de grammo foonplaat als een toonkunstenaar een dergelijke grootse prestatie tweemaal verricht. Alleen een groot organist en Bachver tolker als Helmut Walcha is in staat een dergelijk project voor de tweede keer te ondernemen. Uit dit unieke ge beuren blijkt, dat de Bachplaten van deze organist nog steeds bij de disco- fielen in trek zijn, ondanks het feit dat naast de vertolkingen van Walcha meer dere integrate uitgaven van Bach het licht zagen, waarvan Marie Claire Alain op „Erato" en Lionel Rogg op „Har- monia-mvmdi wel de grootse concurren ten" zijn. Uit deze onderneming blijkt ook dui delijk dat de duitse grammofoonplaten mij D.G.G. nog steeds groot vertrou wen stelt in het Bachspel van Walcha door hem voor de tweede maal voor deze complete orgeluitgave uit te kie zen, daar een dergelijk opzet enorm veel kost, en wij mogen aannemen dat deze maatschappij haast wel met zekerheid weet dat hiervoor afname is. Deze hernieuwde uitgave is o.i. niet verschenen om daarmede te kennen te geven dat de eerste uitgave van zo'n 1520 jaar geleden moet worden af geschreven. De stereo techniek ook op het gebied van opname, en daarnaast de ontwikkelingen in de orgelbouw van de laatste jaren zullen tot het verwe zenlijken van een nieuwe integrate uitgave beslist een belangrijke rol heb ben gespeeld, Uiteindelijlt kunnen wij dit zelf constateren, door platen van 15 jaar geleden en nu te draaien, waaruit duidelijk de enorme ontwikkelingen en verbeteringen zijn te beluisteren. Daar naast waren het overigens fraaie „Schnitgerorgel" in het karakteristieke kerkje in het noordduitse Cappel, en' het historische orgel in de St. JacolDi kerk te Lubeck nu niet bepaald geslaagde instrumenten voor Bach vertolldngen, wat wij van het grote historisch orgel in Alkmaars Grote of St. Laurenskerk wel mogen zeggen. Voor deze twee orgels heeft Walcha en D.G.G. nu het prachtige Sübermannorgel van de „Saint Pierre Ie Jeune" te Straatsburg voor deze nieu we opnamen gekozen. Vanzelfsprekend is ook Walcha zijn spel niet meer hetzelfde als van zo'n 20 jaar geleden, rnaar van een zekere evo lutie is beslist geen sprake. Dat is o.i. ook niet mogelijk daar deze organist in de jaren vijftig met zijn spel al aan de top stond, en dit niveau steeds heeft gehouden. Menbehoeft het beslist niet altijd met zijn zienswijze t.a.v. zijn Bach spel eens te zijn, toch is het steeds weer een be leving zijn standpunten over de struc tuur en registratie te horen uiteenzet ten. Zijn vlekkeloze techniek, ja zijn ragfijne spel, zijn geweldige tempo vast heid en motoriek zonder dat dit alles ontaardt in een mechanisch spel, met daarnaast zijn zorgvuldig gekozen fra sering en acticulatie zijn eigenschappen die kenmerkerid zijn voor deze blinde organist. Vooral deze punten zijn gezien bij zijn vroegere opnamen nu in de nieuwe platen duidelijks waarneembaar, hetgeen getuigd van doordachte en ge- rijpste kunst. Niet alle opnamen in deze eerste cas sette „Das Orgelwerkl'' van Bach zijn nieuw. De opnamen op het SUbermann orgel te Straatsburg zijn allen opgeno men in 1969 en '70. Die uit de St. Lau renskerk te Alkmaar zijn heruitgaven uit plm. '61-'62. Wij geloven dat dit echter geen enkel bezwaar mag zijn, tot aanschaf van deze cassette. De opna metechniek in die jareri stond al op een hoog peil, en het mag gezegd wor den, D.G.G. streefde ook toen al naar •grote perfectie in opnamen van deze orgelplaten. Men beluistere maar eens de Toccata en Fuga in d; Preludium en! fuga in C en de Triosonaten. Op de 8 platen die de cassette bevat vinden wij naast de 6 Triosonaten BWV 525-30, de daarop volgende Pre ludiums en Fuga's BWV 531-552. Ver- volgen's de Fantasie en Fuga in C BWV 562; Toccata's en Fuga's BWV 564; 565; Fantasie in G BWV 572. Fuga over the ma van Legrenzi BWV 574; Fuga BWV 578; Fuga over thema van Correlli BWV 579. Ook vinden wij in deze cassette de monumentale Passacaglia en Fuga in C BWV 582; de Candona BWV 588; AUe- Breva BWV 589 en de Pastorale BWV 590. Tot slot de door Helmut Walcha zelf voltooide slotfuga uit Baoh zijn be kende standaardwerk „Die kunst der fuge" BWV 1080. Hoogtepunten zijn o.i. BWV 531; 544 de triosonaten. Fantasie en Fuga in 9 moll e.a. Vergelijke wij Walcha zijn spel met dat van do Franse organiste Marie Clai- reAlain, dan heeft Marie Claire Alain een speelser trant, daartegenover staat dat Walcha's spel breder en evenwich tiger is, met konsekwenter doorvoering van aanpak. De opnamen uit Straats burg hebben' daarnaast een tintelende en ook meer speelse Inslag. Het geheel is verpakt in de voorbeel dig verzorgde album, die tijdelijk no'g is te koop voor een enorme voordeels- prijs van 124,tegen de normale prijs die na de intekenprijs 196, zal gaan bedragen. Wij kunnen deze eerste cassette „Das Orgelwerk" I van Bach, gespeeld door Helmut Walcha beslist aanbevelen, en wachten met een zeker ongeduld op het vervolg van deze integrale uitgave or- gelwerken, waarin naar •wij vernemen de orgelkoralen- en voorspelen zullen worden' opgenomen, w:aarvan vele op het SUbermann orgel te Straatsburg. Ook dat belooft een fraaie uitgave te worden. Bestel no. D.G.G. „Archiv" 2722002 Prijs (tijdelijk) 124,normale prijs 196,—. MIDDELHARNIS De directeur van de Keuringsdienst van slachtdieren en vlees, kring Goeree- Ovérflakkee, dhr. W. P. Terlouw is per 1 jan. j.l. benoemd tot adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis te 's-Gra- venhage. Ingevolge de gemeenschappe lijke regeling gescniedt ae benoeming en ontslag van personeel van de keurings dienst door de gemeentebesturen. Na gehouden bespreking is dhr. Terlouw ermee accoorü gegaan het ontslag op 1 tebr. a.s. te doen ingaan om de opvol ging zoveel mogelijk te kunnen laten' aansluiten. OUDDORP Kerkdienst Ger. Gem. A.s. donder dagavond hoopt voor de Ger. Gem. al hier voor te gaan om 7.30 uur ds. Venema van Zwijndrecht en a.s. zater dagavond om 7 uur student Hofman. Vanavond, lezing over „Akademeia" Heden dinsdagavond zal de Volksuni versiteit „Akademeia" alhier opnieuw een bijeenkomst houden. Spreker is drs. M. P. van den Heuvel met het onder werp: „Het ondergrondse Rusland". Aanvang 8 uur in restaurant „'t Schouwt je." OUDE TONGE Geslaagd. De heer S. P. v. Nieuwaal slaagde op 18 december op de H.A.S. te Haarlem voor het diploma vliegtuig- bouwkundige. Geslaagd. Mej. L. P. Slinger slaagde een dezer dagen in het Prot. Christelijk Psych. ziekenhuis te Bloemendaal voor het diploma Zwarte kruis. A.s. zondag hoopt voor de Ger. Gem. des voorm. 10 en des sav. 6 uur voor te gaan Theologisch Student Bac van Moercapelle. In beide diensten .zal er extra kollekte gehouden worden voor de kweekschool De Driestar te Gouda. OOLTGENSPLAAT Padvinders krijgen groepshuis. A.s. zaterdagmorgen zal door burg. W. M. V. d. Harst een' officiële aanvang worden gemaakt van de bouw van het groeps huis van de Stichting te Bazerque, de afdeling van de Nederlandse Padvin ders. Dat gebeurt 's morgens om half 11 aan de Steigerdijk. M. T. Stolk. MELISSANT Ger. Gemeente. A.s. zondag hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrixlaan) voor te gaan student H. Hofman. In beide diensten extra kollekte voor de Theologische school. SCHERPENISSE Kerkdienst. Donderdagavond 7 janu ari 1971 7.30 uur hoopt voor cje Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. G. Sdiip- aanboord van Rotterdam. Burg. Stand over de maand nov. 'W. Geboren: Wilhelmina Thomina, doch ter van Abr. van der Slikke en van J. van der Jagt; Maarten Leopold, zoon van S. de Jong en J. RijstenbU. Huwelijksaangiften: Petrus Jacobus Herman de Jong, oud 20 jaarf, wonen de te Halsteren en Catharina Wille- mina Deurloo, oud 19 jaar, "wonende te Scherpenisse. Overlijden: Arend RijstenbU, oud 86 jaar, gehuwd geweest met Huigje Maria Vos; Dingenus Brand, oud 89 jaar, ge huwd geweest met Geertruida Hartog, eerder gehuwd geweest met Maatje Lau- rina Suurland. Ingekomen: Adr. Jac. Goedegebuure van Stavenisse; Schrier, e.v. Goedege buure, Maaike van Middelburg. AAGTEKERKE Ds, J. van Vliet met ziekteverlof. Ds. J. van Vliet, predikant der Ger. Ge meente alhier moet op medisch advies enige weken rust houden, en zal dus de eerstvolgende zondagen niet in de dienst des Woords voorgaan. A.s. zondagmid dag, aanvang 2 uur, hoopt ds. A. Snoep van Vlissingen een predikbeurt waar te nemen. X>e overige diensten zal er een predikatie gelezen worden'. De minister van Landbouw en visserij ir. P. J. Lardinois, heeft in verband met de ontvirikkelingen van de pseudovogel- pestsituatie in ons land een beschikking uitgevaardigd, die bepaalt, dat levende kippen en kalkoenen slechts naar een ander bedrijf of slachterij mogen wor den vervoerd, indien de zending van een verklaring van een dierenarts verge zeld gaat. Deze gedagtekende verkla ring zal door een door de pluimveehou der zelf te kiezen dierenarts pas mogen worden afgegeven na een bezoek op het bedrijf, waarvan de dieren afkomstig zijn en waarbij wordt nagegaan, of op het betreffende bedrijf geen verschijn selen van pseudovogelpest voorkomen. Het bezoek van de dierenarts mag niet eerder dan op de dag vóór het trans port hebben plaats gehad. Voor vervoer van in ons land geïm porteerd pluimvee zal het buitenlandse certificaat gelden, dat volgens de ont heffing van het invoerverbod steeds bij invoer aanwezig moet zijn. Eendagskuikens zijn van de onderha vige vervoersregeling uitgezonderd. Uiteraard mogen voor een onderzoe kingsinstituut kennelijk bestemde die ren eveneens vrij worden vervoerd. De vorenstaande regeling zal op vrij dag, 25 december a.s. ingaan. Voorts zal ingaande 28 december a.s. een invoer verbod van papegaaiachtigen van kracht worden. Overigens wordt het sedert 18 december j.l. geldende verbod tot het bijeenbrengen van pluimvee op markten tentoonstellingen, keuringen e.d. onver kort gehandhaafd. De schorsing van markten enz. heeft betrekking op hoen- derachtigen, kalkoenen, eenden, ganzen en duiven. OPEN BRIEF Laten we dien verlegen ouderling tijd gunnen tot nadenken. Pakken wij intusschén eene koe bij de hoornen. Ik mag nog al die veeartspraatjes. Aanpak ken, zo maar eventjes, omdat wij on waardig zijn deze koe in haren levens loop bij de hoornen te leiden en hare richting te bepalen'. Zij zou in onze handen dol worden van woede en he laas! moeten sterven. Zij is te bezichti gen in Utrecht - entree geld niet veel. Zij heeft den ouderdom van bijna 250 jaren, en draagt een kenmerk; niet voor Idauwzeer of zoo iets, want zij is wel varende, maar van hare waardigheid. Het kenmerk is: Sol justitiae illustra nos. (zon der gerechtigheid wees ons licht) Zij is bijzonder welvarende, die oude koe. Getuige hare melk. Dag en nacht wordt zij bewaakt, verzorgd door man- pen die waardig zijn gouddragers ge noemd te worden' als Curator,' Pro fessor, Rector, Doctor, Pastor enz. enz. Tusschen twee haakjes, mag ik toch even aan mijne volgelingen vertellen, dat het woord or goud betekent, zoodat zij respect krijgen voor al die titels die op or eindigen. De verzorgers hebben de koe gewend om in het Latijn te worden aangesproken, oim hare zeldzame waarde te blijven behouden. Ieder heeft toegang om haar te be wonderen. De heeren verzorgers eischen' iets, hoe weinig ook latijn uit onzen mond te horen, opdat de koe rustig kan blijven al is het latijn gelijk uwe „questie" bij uwen „dopeling". Wie zal hun dat kwalijk nemen. Wie duidt het ten kwade aan de dichters in „Klaas je Zevenster" om tot de zevengestemte te kunnen behooren, de dichtkunst te verstaan als bijvoorbeeld: in December eten wij gember. Kom aan heer Hers! Wij kloppen aan, en het zal U goed doen de plaats te zien van zoovele mijner „tijd en ambt genoten", waar zij hunne vorming heb ben ontvangen. Ik feliciteer U dat gij ze onder „uwe beste vrienden" hebt. Ik zal voorgaan om U den weg te wij zen. Denk er om langzaam en statig praten, denk om het onderscheid tus schen Nova Zembla en Nieuwe Tonge. Klaar, kom! Tik, tikEen koe-knecht, Rector Magnificus, doet open. Quis tu? (wie zijt gij) Mattheus Janus Wentink, pastor et v.d.m. En nu tot U. Et tu? (en gij mijnheer?) Ego sum F. Hers, j platlandicus ex Nova Llnigua, etiam nos parlaipus latinum. Zie zoo, vdj zijn er; Die verzorgers lachen wat, zij zijn ge- ■woonlijk goedsmoeds; de koe daarente gen wat onrustig, misschien omdat gij er bij staat. Zie heer Hers! wat drukt in deze boerderij. De melk wordt in drie soorten of verdeeld of toegediend; als room, melk en karnemelk, en zie bij die melktonnen staan onze goede studenten: De, liefde hunner ouders; de zorg hun ner professoren; de hoop des Vader lands. De professoren voelen hun soms flink den pols en bepalen alsdan de plaats waar zij bij de tonnen moeten staan. Een' staaltje van mij, heer Hers! uit de gelukkige dagen van Olim. Mijn 'balk op den voorgrond, de splin ters van mijn medestudenten op den achtergrond. Ik geloof echter dat de balk voor mij, in uw oog, zonder vergroot glas, eene bakterie, (onzichtbaar dier tje of zwamplantje) zal zijn. Let eens op Prof. Goedoever vroeg mij bij de be handeling van Virgilius de vertaling van de woorden: petimus terram. Ik kreeg smeer, bij het antwoord: „wij vragen grondgebied. Professor". In mijn buurt hadden een paar studenten ple zier, een latijnsche: „sliep uit", echter bij vrede, liefde, vriendschap zooals het studenten betaamde. De vertaling moest -wrezeri: Wij onder werpen ons. Sinds heb ik dat woord zoo goed bewaard en zie! het zal mij nu te pas komen om straks voor de Rechtbank te Rotterdam het woord uit te spreken. Na voeding en vorming gingen wij studenten om den loop te loopen ons door 's Heeren hand gesteld, en bij het licht van dien Sol justitiae onze levens ontmoetingen, levensverrichtingen, le vensomstandigheden te bezien. De een verheft in zijnen loop, den gekruisten Nazarener, onze roem, onze kracht en hoop; een ander het kenmerk van „Jus- titia" zichtbaar voor ons gemeentehuis; een derde den staf van Aesculaap; een vierde eene Minerva, daarbij onderzoe kende wat die Nachtuil aan haren voet betekent. Een vijfde Genoeg.. Ligt het nu aan mijne zwakke zenuwen. Geneesheer! dat ik weemoedig word wanneer gij mij herinnert aan mijne „tijd en ambtgenooten"' waarvan zoovelen niet meer zijn, daar hunne le venstaak is afgesponnen. De mortuis nisi bene. (laten de dooden rusten) En ik, mij heeft de hand des Heeren tot hiertoe gespaard. Vijf en twintig jaren onafge broken Ut ken geen Zondagsrust in den wijngaard des Heeren gearbeid; hetzij met den rechterarm wijzende op den' HeUand der wereld, hetzij met den linkerarm op den weg des verderfs, het zij met beide handen de genade des Heeren afgesmeekt over mijne hoorders, ook over U heer Hers; zoo gij u belieft te rangschikken onder die hoorders. Gij merkt mijnheer! de roede ter uwer kas tijding, de roede der Satyre ontvalt aan mijne linker en de geeseling der Ironie aan mijne rechterhand. Waarom? Gij geneeskundige, gij begeert manu forti (op rechterlijk gezag) mij de armen te boeien. Gij slaat de hand uit naar mijne baret, symbool der eerekroon, om die in den modder der verachting te werpen; naar mijn bef, symbool van 's Heeren wet, om mij den dienst des Heeren verder te,ontzeggen; naar mijne toga, symhool van den mantel der ge rechtigheid, om mij in de lomp der be spotting aan de verguizing van het pu bliek bloot te stellen. Getuig! mijne gemeente, gemeente van.Nieuwe Tonge, getuig! eiland Flakkee, getuig! Neder land. Floris Hers, geneeskundige van Nieuwe Tonge eischt van de Rechtbank te Rotterdam: petimus terram, wij vragen grondge bied of plaats voor M. J. Wentink als misdadiger, giftmenger, misschien wel als moordenaar. Laat mij toe dit papier niet te bemorsen, laat mij heengaan om te weenen en daarenboven te vragen aan mijnen Zender: waartoe dit alles? Ik hoor reeds de stemme der Opper ste Wijsheid: Mijne gedachten zijn niet uwe gedachten, en uwe wegen zijn niet In Nieuwe Tonge hebben in het i I M laatst van 1885 de plaatselqke geneesheer en de predikant het 11 g met elkaar aan de stok gekregen. m De geneesheer beschuldigde de s g dominee van het onbevoegd uit- oefenen van de geneeskunst. In M een aantal artikelen hopen we het i 1 g verloop van deze affaire, die des- g tijds zeker veel opschudding heeft i I g veroorzaakt, weer te geven. mijne wegen. Dank, Heere! dat ik het| hooren mag. De teerling is geworpen, de aanklacht 1 is geschied. Wij moeten naar de plaats van de Rechtbank gaan tot onze voor bereiding. Wees niet schroomvallig voor 1 mijne „tijdgenooten". Zie dat beeld van Justitia eens aan. Justitia is geblinddoekt dus zonder aanziens des persoons. I Merk op haren uitgestrekten arm met I die weegschaal ten gerichte. Zij noodigt U heer Hers, als aanklager van mij leg in die eene schaal al uwe beschul digingen; leg neer het gewicht uwer 1 aanklacht de andere schaal zij ledig gelaten om door de hand van den ver dediger of handhaver onzer wet te wor den behandeld, en de Rechters doen: I alsdan uitspraak naar welke zijde de evenaar helt, om eerst na die uitspraal^ de hand van Justitia te zien hetzij in rust, hetzij in beweging naar het ge vest van het zwaard. Ik beloof U heer 1 Hers: eer de hamer in de hand van den Voorzitter het amen zal aankondi gen van deze rechtspraak, zal mijn hoofd zioh wenden naar die diep bewo gen arme moeder; haar toeroepende: ik zal de vrucht plukken van mijn onvoor zichtig weldoen en tot de Rechtbank het woord Petimus terram, wij onder werpen ons. Hoe zou het mij treffen, om bij ons I heengaan van deze plaats een' herken ningswoord van weleer mij te hooren toeroepen, om alsdan bij de hand te worden gegrepen door een bejaarden, deftigen heer, kaal van schedel of grijs van haar met de vraag: Kent gij mij niet! Treffen! zoo ik op die voor mij zonderlinge plaats in hem, mijnen goe den ouden vriend Justus mag ontmoeten. Treffen! de herinnering aan het verle- dene door de vraag, Mattheus, zou het eene heilige profetie zijn geweest op de coUegiebanken' van prof. Goudoever om U te leeren de beteekenis van het: petimus terram. Let op de namen heer Hers! Justus, de rechtvaardige (rechter) en Mattheus de Godgeleerde. 't Is tijd, dat wij ons weer te Nieuwe Tonge bevinden. Hier ben ik Evangelie dienaar last not least Strijder voor de eer van mijn Zender. Dien Evange liedienaar, tevens strijder, hebt gij toe gevoegd: „dat weet ik, uw geweten zal u beschuldigen". Liever had ik gelezen uw conclentia, uw medeweten. Voor mijne voeten hebt -gij geworpen de woorden: dat is niet rond en eerlijk. Aan een' knedht des Heeren laat gij de uitdaging hooren" een strijd tot den doode toe". Mag ik nu klein zijn, om groot te wezen? Dan geef ik in uwe hand de weegschaal, wees niet geblind doekt maar zie met beide, met groote oogen. (Wordt vervolgd) Tijdens het op 28 december j.l. te Bonn gevoerde overleg tussen de di- rekteuren van de Nederlandse en Duit se veeartsenijkundige diensten is uit voerig over de voor Nederlandse con sumptie- en broedeieren geldende in- voerstop gesproken. Daarbij is de mogelijkheid nagegaan, op korte termijn de invoer van broed eieren onder bepaalde voorwaarden te hervatten.. Te verwachten is, dat een dezer dagen overeenstemming kan wor den bereikt over de veterinaire garan ties, die van Nederlandse zijde zullen moeten worden gegeven. Het ziet er naar uit, dat deze ondermeer zullen in houden, dat de bedrijven vrij van pseu dovogelpest zijn en bovendien dat het pluimvee op de afleveringsbedrijven preventief tegen de ziekte is ingeënt en een steekproefsgewijze onderzoek heeft aangetoond, dat de dieren de vereiste onvatbaarheid tegen de ziekte hebben. Tot het moment, dat het aantal ge vallen van pseudovogelpest in ons land aanzienlijk is gedaald, blijft de uitvoer van consumptie-eieren naar West- Duitsland niet mogelijk. Gelet op deze situatie heeft de minis ter van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, een regeling getroffen voor de opslag door exporteurs van circa 30 miljoen verse Nederlandse kippeëieren. Exporteurs kunnen onder deze regeling eieren voor opslag in het koelhuis aan melden tot ten hoogste 10%' van de door hen naar West-Duitsland geëxporteerde hoeveelheid verse kippeëieren in de maanden september, oktober en novem ber van het jaar 19'?0. De uitvoering van deze regeling zal door het Produktschap voor Pluimvee en Eieren geschieden, dat zich ook zal belasten, in overleg met het ministerie van landbouw en visserij, met de orga nisatie van de afzet van de opgeslagen eieren. Daarbij zal er zorgvuldig op worden toegezien, dat bij de afzet van deze eieren het normale handelsverkeer in consumptieeieren en eiprodukten niet wordt benadeeld. In beginsel zuUen de ze eieren of de daaruit bereide eipro dukten buiten het E.E.G.-gebied moeten worden afgezet. Nagegaan zal worden in hoeverre er mogelijkheden zijn voor de afzet van een additionele hoeveel heid eiprodukten via het Wereldvoed- selprogramma-WFP. In hoofdlijnen behelst de regeling dat de exporteurs de onder deze regeling aangemelde eieren voor eigen rekening en risico in het koelhuis moeten op slaan. Bij aflevering uit het koelhuis zullen de exporteurs een vaste prijs ontvangen, waarvan de hoogte varieert naar gewichtsklasse en tijdstip van af levering. Uitgangspunt voor deze vaste prijzen heeft de prijs voor eieren in de gewichtsklasse 4 gevormd, voor welke klasse bij uitslag uit het koelhuis in de maand januari een prijs geldt van 10,— per 100 stuks, exclusief BTW,i Voor de pluimveehouder komt dit neer op een prijs van 8V2 9 cent per ei in de genoemde gewichtsklasse. De exporteurs zijn inmiddels van de voorwaarden van deze regeling per cir culaire door het Produktschap voor Pluimvee en Eieren op de hoogte ge steld. „stemmen uit Geneve" Preken vap Calvijn Uitgave „De Gere formeerde Bibliotheek te Goudriaan (Z.H.) In deze bundel (no. 14) is men voort gegaan met de preken van Calvijn over het boek Job (hoofdstuk 10 en 11). De eerstvolgende bundels in het nieuwe jaar zullen van andere aard zijn; dan komen de brieven van Calvijn aan de beurt, alsook een verhandeling over de uitverkiezing. Calvijn's geschriften zijn zeer in trek; hij spreekt in deze tijd van afval nog tot ons Gereformeerde volk. Wij bevelen deze serie ten zeerste aan, vooral ook voor onze jongeren. Tolle lege! Neem en lees! Abonne mentsprijs 3,per nummer. „Nederlandse Historiën" 4e jaarg. no. 10 dec, 1970. Uitgave W. v. d. Louw, Gerberasingel 9é, B'erkel ZH. Het laatste nummer van het jaar 1970 van Nederl. Historiën, ziet er weer prachtig uit. L. v. WaUenburg schrijft over de Dom van Veere, geïllustreerd met prachtige foto's. J. A. v. d. Vlis heeft het over Texel's gevaarlijke kust en N. W. van Wageningert over een zeldzaam overblijfsel uit de Middel eeuwen. Zo staan er nog tal van an dere mooie geUl. artikelen in over Folk lore, onbekende Nassau's enz. Abonneer u op de nieuwe jaargang 1971; de prijs is slechts 7,50 per jaar gang. U zult er geen spijt van hebben! Th. d. W. Schriftverklaringen van dr. H. F. Kohlbrügge. Uitgave Protestantse Periodieke Pers, Berkel (Z.H.) Het 15e en 16e deeltje van deze Schrift verklaringen is nu verschenen. Er ko men naar wij van de uitgeverij ver namen in totaal twintig/deeltjes. Het is altijd weer een lust, om de werken van Kohlbrügge te lezen. Hij weet uit de rijke bron van Gods Woord, schatten van grote waarde op te diepen; hij ver klaart niet alleen, maar vermaant en vertroost en wekt overal op om de Industrieel Nederland geeft in ver- schUlende opzichten internationaal de toon aan. Daar mag Nederland met een' gerust hart trots op zijn. Onlangs werd dit nog eens onderstreept, toen 20 di recteuren van Japanse fabrieken een studiereis door Europa maakten, tenein de zioh te oriënteren over de techniek van hardverchrom'en. Zij bezochten in ons land Stokkermans Chroomindustrie N.V. te Leiden, evenals de KLM. Stok kermans werkt uitsluitend voor derden, de KLM echter werkt alleen voor het eigen (vlieg)bedrijf. Het was niet toe vallig dat de nijvere Japanners bij Stok kermans kwamen kijken', want dit be drijf is een van de weinige loongalvarü- sche bedrijven in ons land, dat de gal- vantotechniek en de laktechniek over een breed terrein op industriële basis uitvoert. Er wordt verchroomd, vemik- keld, verkoperd, verzUverd, gebronsd, vercadmiumd, vertind en chemisch ge zwart. Het is een heel scala van werk zaamheden, waar de Japanse gasten, al len uit de galvano industrie afkomstig, grote belangstelling voor toonden. (DIA) Aan het assortiment beleggingsreke ningen van de Rijkspostspaarbank wordt met ingang van 1 januari 19'71 een a°/o rekening toegevoegd, waarvoor een opzegtermijn zal gelden van 4 jaar. De op deze aanvulling betrekking hebbende wijziging van het Postspaar- bankbesluit 1955 is heden in de Staats courant gepubliceerd. Christus der Schriften te zoeken en deel achtig te worden. In het 15e deeltje troffen wij een verklaring over Openbaring 20: Het dui zendjarig Rijk. Een chiliast was Kohl brügge zéker niet, al heeft hij er eerst zelf in 'geloofd. Hij noemt het „een dro men van een rijk, dat nimmer beloofd is" (blz. 47). In tegenstelling van die dweperfe noemt hij het getal van dui zend een getal van volkomen stand houden, van volkomen heerschappij en van volstrekte macht. „Wie de zoete re gering der Genade kent, leeft in dat duizendjarig Rijk, het Koninkrijk Gods is er! Deze beide deeltjes bieden weer veel variatie; uitleggingen over allerlei Schriftgedeelten. De bevinding der hei ligen spreekt er uit. Een verdere aan beveling lijkt ons overbodig. De deeltjes zijn nog vanaf het eerste nummer ver- krijgbaal-. U zult er echter wel vlug bij moeten iijn, het is maar zolang de voorraad '.strekt. Th. d. W. 8 januari gaan zic Irloven: PLONY VAN DIJ en BINUS POORTVLI Irenelaan 4 lelissant,------------ Onwaardsec Donderdagavond om lur behaagde het ^eere van leven en pa een langdurig hig gedragen lijden Lze zijde weg te ne ijn geliefde vrouv i^orgzame moeder, liuwd-, groot- en grootmoeder KliAARTJE WIT' echtgenote van pieter Bakelaa; de ouderdom var ir en 4 maanden. 7ij die haar van bekend hebben z beseffen wat wij in lirerliezen. pns van uw deelne overtuigd houdend. P. Bakelaar A. A. Th. E. Bn Bak W. Breen A. Th. E. A. vai Assen-Bak Joh. van Assen Klein- en Acht kleinkinderen Duddorp, 31 dec. 19' ilolentienden 1 De teraardebeste heeft plaats gehad iinsdag 5 januari 1 nam. 2 uur.i Donderdagavond teed na een lange piekte onze gel root- en overgroot KLAARTJE Wil echtgenote vai Pieter Bakelaa de ouderdom va laar en 4 maanden. jWij hopen Opoe no |vergeten. Spijkenisse: Joh. Breen G. Breen-Koek Wilfred P. Breen J. Breen-Meije Wilco Ouddorp: M. Bruggeman M. Bruggeman André Dianne A. P. van Assf A. P. van Asse P. A. van Ass( P. A. van Assf (Ouddorp (Z.-H.), 31 december Donderdagavond Jleed na een lang( ■ziekte na een ge ^gedragen lijden on Biefde schoonzustei Itante KLAARTJE WI' echtgenote va Pieter Bakela yij blijven haar gedenken'. Rotterdam: E.I Bakelaar- V. d Sommelsdijk: Joh. Bpkelaar Middelharnis: D. Bakelaar Rotterdam: M. Musterd- E J. Musterd Ouddorp: A. Bakelaar T. Bakelaar- Osst W. Bakelaar M. Bakelaar den A. de Gans Eei B£ A. de Gans S. v. d. Linde Bi K. V. d.i Linde Ee Lier: K. Bakelaar A. Bakelaar- van nicl neven en Ouddorp (Z.-H 31 decemb DANKBETUIG 'oor de vele gelul PJoemen en kado's joond tijdens luwelljksfeest het beti onze hartelijke c J- V. d. Wende J- V. d. Wende- Han P'i.^dorp (Z.-H, Wittestraat j 14

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2