van weenen R.W.S. creëert recreatieve voorzieningen nabij liet sluizencomplex Flakkee, 10% pisïbroek oïerlêden de slaapkamer van Nederland Sommelsdijk dirksland tel: 396 Moderne lasicacheis 43e jaargang Vrijdag 20 november 1970 No. 3939 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond :r sen ,95 >,98 ),98 ï,90 1,95 ii ST. NICOLAAS heeft uit Spanje 2 schepen vol gebracht Uitzoeken dat kan je, mits niet te lang gewacht. k fft.viwrcfiTfTr^nn^ modehuis Tijdens de Sint Nicolaas actie CSHATBS iCOPEN -k VOOR MOOIERE bloem stukjes Fa. ICORTEWEG Zandpad - Middelharnis Zondagsdienst artsen Kon. Fanfare ,Apoilo' Goedereede concerteert in Middelburg -k gevarieerd landschap met duinen, groen, viswater en uitlcijkpynt -k -k GOEDEREEDE Bejaarde man (74) aanrijding gedood Jongeman ernstig auto-ongelyk Plaats@ll|k iii@i&w£ Dirk Verkerke Fruitmanden en fneitliekles ,,De Fruitcentrale'' ^X.¥.B. i^iddeiiiarnis cliipper fdeiharnis ikant Ds. H.' ¥.ii. te M 2§ Jaar UW5 POSI^OX 8 - MIDDELHABNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soimnelsdiik Tel. (01870) 26 29 Na 6 uur (01870) 33 92 Giro 1679S0 ABONNEMENTSPRIJS 3,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. [G Ja, ja, gaapt u gerust even uit, wrijft u zich maar eens lekker in de oogjes, krabbel wat onder de slaapmuts aan uw ongeordende haardos en kijk maar eens heel verwonderd de wereld in. Probeer vooral kalm te blijven, nee, windt u zich nu niet ineens teveel op, uw geringe geest en uw teer gestel zou den bezwijken bij het zien van al die ontwikkelingen die u op een presen teerblaadje worden aangeboden. Schrik nou niet als we zeggen dat er een brug is. Sinds jaren kunnen ze via een brug naar de overkant, er zijn er warempel al die er gebruik van maken maar die zijn natuurlijk iets eerder door de ba zuin der vernieuwingen gewekt. Je moet maar durven, zomaar die grote intelli gente wereld binnen te rijden. Dat laat ste woord snapt u niet, nee natuurlijk niet maar nu u eenmaal wakker bent zullen we proberen u iets bij te leren. Ja natuurlijk, met veel beleid, zachtjes aan dan breekt het lijntje niet is toch de spreuk waarmee je bent ingedom meld en reken erop dat we het allemaal kalmpjes aan hebben gedaan. Vernieu wen? aanpassen? wat zijn dat voor vreemde woorden, nooit van gehoord, kom nou, slapen is toch veel gezonder? Wanneer u nog niet opnieuw bent in gedommeld moet u nog even wakker zien te blijven. Kunt u lezen hoe wij ons mateloos ergeren en hoe ons zelf respect een optater krijgt wanneer we het zoveelste krantenartikel lezen waar in wordt geinsinueerd dat Flakkee nog in een diepe dommel lag toen de eerste beschaafde over de brug kwam om ons grondgebied te betreden. Aan die kran tenartikelen ontbreekt het helaas niet, j.l. woensdag was het in een regionaal blad weer prijs. Dhr. A. de Reus te Oud- dorp moest zo hoog nodig aan een ver slaggever vertellen dat de middenstand van Ouddorp jarenlang een slapend be staan heeft geleid en dat het heel wat moeite heeft gekost ze wakker te krij gen. Iemand die in Ouddorp maar enigszins bekend is zal de kolder van een dergelijke bewering erkennen. Per soonlijk liepen we nog in de korte broek toen Krijn Westhoeve in Ouddorp een supermarkt opende, een voor beeld dat ras door zijn concurrenten werd gevolgd. Een verregaande bran chevervreemding is er oorzaak van dat de lijn misschien niet strak getrokken kan worden maar elke leemte werd en wordt gevuld zo gauw die wordt gecon stateerd. Instituten in wier namen de termen economie en technologie voorkomen zul len het middenstandsapparaat doorlich ten maar vertel de Ouddorpse midden stander voor den drommel niet wat er in de praktijk mogelijk is. We lopen nu ook al een dikke acht jaar mee in de Flakkeese journalistiek maar het frappante is dat tegenover ons nooit iemand heeft verklaard dat wij op Flakkee onze tijd verslapen hebben. Dat te beweren, en we hebben dat veel vuldig moeten constateren, betekent verraad aan de Flakkeeënaar vooral wanneer men er nog eens op naslaat hoe enkele jaren geleden ds. T. Poot, toen te Middelharnis, een karakterschets van de Flakkeese mens gaf: ,.Het isolement vormde een vrucht bare bodem voor de karakteristieke mens met stijl en traditie, de weer bare en hoekige mens, terwijl de stadscultuur een mens zonder ge zicht en zonder vuist creëert. Alleen met de elementen heeft hij iets on zegbaar fiers over zich gekregen en hij wist tegelijk diep te buigen voor zijn Schepper. Geen slaapkoppen dus maar wakkere en weerbare mensen heeft ds. Poot tij dens zijn jarenlange verblijf op Flakkee aangetroffen. Zo'n uitspraak die aan de praktijk kan worden getoetst doet het toch wel wat beter, dat is geen verraad aan de naaste. Laten we duidelijk stellen dat Flakkee I zichzelf uit haar isolement heeft ge- fbaald, dat het initiatief voor de bouw ivan de brug op Flakkee werd genomen jen dat de brug vanaf Flakkee naar de I overkant werd gelegd en niet omge- IKeerd. Laten we ook duidelijk stellen l^at „de overkant" lange tijd niets an- fders voor ons had dan aftandse veer- Ibotenj We bouwden een brug en we be ttaaiden die nog zelf ook. De overkant Jzorgde veertig jaar geleden ook niet voor electriciteit, dat deed ook een „sla pende" Flakkeeëer, dhr. P. D. Sieling. Een bedrijf van wereldfaam staat in Stad aan 't Haringvliet en haar product, ploegen van grote klasse, worden we reldwijd gevraagd. Transportwagens van Flakkee rijden tot in Teheran toe en mogen we dan ook nog even trots zijn op een man als Cor Verolme. Mogen we trots zijn op ons prachtige eiland dat we letterlijk met eigen handen bouw den, dat ontworsteld werd aan de ele menten. Niet trots maar innig dankbaar mogen we zijn om de constatering van ds. Poot dat er nergens een dieper om gang met de Almachtige wordt gevon den dan juist op Goeree-Overflakkee. Misschien heeft dat de blik wat van andere zaken afgewend maar die tijd is dan niet verslapen. Het zelfrespect van de Flakkeeënaar dat hij enkel al op grond van zijn ver leden maar ook op grond van zijn he den hebben mag moet nodig eens opge vijzeld worden. „Ik ben maar een ge wone Stellendammer" zei iemand kort geleden toen we hem met een hand druk wilden begroeten; hij vond die handdruk kennelijk een te groot „eer betoon" voor een simpele Flakkeeënaar. Met nadruk stellen we opnieuw dat het een verraad is aan onze wakkere geest wanneer we elkaar van „slapen" be schuldigen. De tijden veranderen en wij met hen, luidt een gezegde en voor de Flakkeeër is dat niet anders, nuchter heid is een eerste vereiste om de ont wikkeling aan te kunnen. Nuchterheid, laten we die blijven betrachten. OM OVER NA TE DENKEN „De Lusthof des Woords is altijd rijk voorzien, het komt er maar opaan op hoedanige iwijze er gebruik van ge maakt wordt." F. W. KRUMMAOHER Van zaterdag 21 november v.m. 9 uur tot maandag 23 november v.m. 8 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Wulp, tel. 2YI0, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 1262, Dirksland. Flakkee Oost: j Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306, Den Bommel en dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand- arst Overbeeke, Dirksland van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Stolk, tel. tel. 1500 b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagochtend 8 uur zr. den Hollander, tel. 01874-532. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Diet heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. De Kon. Fanfare „ApoUo" te Goede reede zal op zaterdag 21 nov. samen met de muziekver. „Excelsior" uit Kloetinge een concert verzorgen in de concert- en gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 8 uur.i Presentator dhr. G. C. van Loo. De muziekgezelschappen staan resp. onder leiding van dir. W. Vemooys en Ko den Toonder. Een deel van de gemaakte schets. De donkere gedeelten (groen op de schets) zijn groenvoorziening in de terreinen. Het lichte gedeelte is rechts het Zuiderdiep, links het meertje en uiterst links de haven op Goeree-Havenhoofd. De verticale lijn is de weg over de slui zen. De polders onder aan de schets zijn v.l.n.r. resp. de Adriana en de Een- dnachtpolder. Op een drietal plaatsen in de directe omgeving van het spuisluizencomplex bij Stellendam waar thans nog zandde- pots zijn aangelegd zullen door d. Delta dienst van Rijkswaterstaat enkele zeer aantrekkelijke recreatieve voorzienin gen worden getroffen. In samenwerking met Staatsbosbeheer heeft deze dienst de projecten in kaart gebraelit op e< - inrichtingsschets voor het Zuiderdiep. Duizenden mensen zullen er straks in een prachtige omgeving ongestoord dag- recreatie kunnen bedrflven. Zoals op de schets te zien is wordt het gebied begrensd door de voormalige buitendijk langs de Adrianapolder en de nieuw aangelegde buitenhaven, door een groot terrein dat voor de industrie beschikbaar blijft zal het gescheiden zijn van de binnenhaven terwijl het aan de zuidkant zal worden begrensd door het natuurgebied „de Plaat van Scheel- hoek". De gebieden zullen vanaf de hoofdroute bereikbaar zijn, in elk van de drie aan te leggen gebieden zal een ruime parkeergelegenheid worden ge schapen. Afwisselend. De drie terreinen zullen onderling af wisselend zijn. Het gebied waaraan thans wordt gewerkt zal voorzien wor den van een kunstmatig duin tot een hoogte van 11 meter N.A.P. terwijl daarin ook de bijbehorende duinpannen 's ^or zullen komen. Dit gebied ligt het meest dichtbij Goeree - Havenhoofd en de weg daarheen zal er dan ook vlak langs komen te liggen. De beide andere terreinen zullen ro yaal in het groen worden gezet. Inte ressant is het dat het terrein op ver schillende hoogtes zal worden afge werkt wat een terras idee lijkt te gaan geven. In het middelste terrein is gere kend op de aanwezigheid van een res taurantje. In de omgeving daarvan komt een haventje voor kleine bootjes die op het reeds aanwezige meertje kunnen spelevaren en er zal tevens worden ge zorgd voor de aanleg van vissteigers van waaraf de hengel kan worden uit gegooid. Het water in het meertje zal vrij fris en helder kunnen zijn, welis waar zal het rioolwater van enkele dor pen er tenslotte in terecht komen maar wanneer ook Dirksland zijn zuiverings installatie heeft zal van vervuiling nau welijks meer sprake zijn. In het recreatieterrein dat het meest dichtbij Scheelhoek ligt zal als extra attractie een 10 meter hoge uitkijkheu- vel worden aangelegd van waaraf men het ongestoorde dierenleven in dat na tuurgebied gade kan slaan. Over de uitvoering van het project is nog weinig concreets te zeggen maar zeker is dat die heel dichtbij is. De aan leg zal kunnen vorderen naarmate de nog aanwezige zanddepots die nodig zijn voor de duinverzwaring, zullen slinken. In een van de terreinen wordt al met zwaar nnaterleel hard gewerkt. Ook voor een terrein in de omgeving van het bedieningsgebouw heeft Rijks waterstaat een recreatieve opzet in pet to maar de uitvoering daarvan zal nog geruime tijd op zich laten wachten. De te creëren voorzieningen zullen een welkome aanvulling voor de rust zoekende mens betekenen, het komt ons voor dat velen uit de Randstad straks bij het zien van deze terreinen daar voor die dag hun bivak zullen opslaan vooral wanneer het Noordzeestrand door weersomstandigheden niet direct tot een bezoek noodt. Op de kruising van de polderwegen Klaverseweg - Romeinseweg is dinsdag middag de 74-jarige gehuwde C. Men heer uit Goedereede om het leven ge komen toen hij door een naderende per sonenauto werd aangereden. Dhr,i Men heer was op de fiets vanuit de Oostdijk op weg naar huis, hij gaf op de kruising geen voorrang aan de auto die werd be stuurd door de zeevlsser Joh. Tanis van Goeree-Havenhoofd. In het ziekenhuis te Dirksland is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. De 21-jarige Piet Grinwis Kr.zn. uit de Dijkstelweg te Ouddorp is dinsdag middag ernstig gewond in het zieken huis opgenomen nadat hij met zijn per sonenwagen tussen Goeree en Ouddorp van de weg was geraakt en in de sloot terecht was gekomen. Nadat de wagen door nog onbekende oorzaak in de berm terecht kwam is het de bestuurder nog gelukt opnieuw op de weg te komen maar kennelijk is de snelheid te groot geweest om die correctie nog te doen slagen. De wagen dook opnieuw in de sloot en kwam daar zwaar beschadigd tot stilstand. De bestuurder was inmid dels uit zijn voertuig geslingerd en kwam in het water terecht. Daar werd hij door mede-weggebruikers gevonden en op het droge gebracht. De jongeman bleek ernstig gewond te zijn. Gelukkig lijkt het levensgevaar thans geweken. OUDE TONGE Zaterdag 28 november 's middags om half drie zal de Sint met zijn gevolg van Pieten, per boot in de haven aankomen. Na de ontvangst zal hij met medewer king van de muziekver. U.D.I.; uit Oolt- gensplaat en de „Vooruit" met drum band en majoretten een rondgang door het dorp maken. Geheel onverwacht Is donderdagmor gen te zijnen huize overleden de oud- hoofdonderwijzer dhr. P. Spuybroek; de heer Spuybroek die de leeftijd van 71 jaar had bereikt werd wiaarschijnlijk getroffen door een hartaanval. Nog de avond tevoren had hij in de Ned. Herv. Kerlc het orgel bespeeld en hij verkeer de ogenschijnlijk in een goede gezond heids Dhr. Spuybroek is vanaf 1 april 1920 tot april 1970 aan de School met de Bij bel te Ouddorp verbonden geweest. Toen hij in 1920 vanuit Hellevoetsluis waar hij aan een school verbonden was geweest naar Ouddorp kwam trad hij op 1 april van dat jaar als onderwijzer in dienst. Al in 1926 werd hij benoemd tot hoofd van de school welke functie hij 38 jaar heeft vervuld totdat hij in 1964 met pensioen ging. Al die jaren heeft dhr. Spuybroek met hart en ziel het Christelijk onderwijs gediend en toen een beroep op hem werd gedaan kwam hij opnieuw als tijdelijk onderwijzer tot 15 april van dit jaar in dienst. Vele dui zenden leerlingen hebben bij dhr. Spuy broek in de klas gezeten en bij de in gebruikname van de nieuwe school, eind 1966, bleek eens te meer, hoezeer deze oud-hoofdonderwijzer vooral over de jeugd met zorg vervuld was. Met veel ambitie heeft hij sinds 1922 het orgel in de Herv. Kerk te Ouddorp be speeld, de laatste jaren kon een hulp organist wanneer nodig de dienst waarnemen. Ook hierin heeft dhr. Spuy broek een grote getrouwheid aan de dag gelegd. Een groot man is aan zijn vrouw, zijn kinderen en aan de Oud dorpse gemeenschap ontvallen. Uit pië teit met de overledene die a.s. maandag middag ter aarde wordt besteld heeft de Ouddorpse Middenstand een aktie voor die dag afgelast. IMIDDELHARNIS Opbrengst dankdagcoIlecte.i De op de Dankdag gehouden collecten in de Geref. Gemeente alhier hebben opge bracht voor de kerk de som van 4400,- en voor de diaconie 1090, DIRKSLAND Opbrengst dankdagcoUecte. De col lecten van woensdag (dankdag) in de Geref. Gemeente alhier hebben opge bracht voor de kerk 10.268,65 en voor de diaconie 3.055,75. OM OVER NA TE DENKEN „De meeste mensen (en ook belijders van de Waarheid) zetten haar zinnen zó op de wereld met al wat er op en aan is, alsof die nooit eindgeni zal; en zij zet ten haar zinnen zo weinig op de toeko mende wereld, alsof die nooit beginnen zal." RALPH VENNIG -Ar snelle en voordelige plaatsing erkend en gediplomeerd gasfitter Middelharnis Nieuwe Tonge BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 1333 Speciaal in het opmaken vats B. V. d. Vee? TeleEoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS De afdeling Middelharnis van de N.C. V.B., houdt haar eerstvolgende bijeen komst op vrijdag 27 nov. \a.s. 's avonds om kwart voor acht in ,)de Jeugdha- ven". Deze avond wordt georganiseerd door de Coöp. Condensfabriek „Fries land". Bezoekers zijn hartelijk welkom. MIDDELHARNIS Woensdag 25 november zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. K. Schipper, Herv. predikant te Dordrecht het pre dikambt aanvaardde te Goudswaard. Hij diende deze gemeente tot 1954. Ver volgens stond hij van 1954 tot 1959 te Waspik; van 1959 tot 1964 te Ederveen; van 1964 tot 1968 te Middelharnis en sindsdien te Dordrecht. Woensdag 25 november is er in de Wijkzaal van de Pauluskerk, Chrispijn te Dordrecht een samenkomst, waarin men ds. K. Schip per kan gelukwensen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 1