Veel waardering op afscheidsbijeenkomst van adjudant A, van Heest te Goedereedt van J. Kievit uitbreiding Moderne mesterij ondergaat grote Alleen druk op de knop.... HANOMAG HENSCHEL Financieel overziciit TEIEURGESTEID... RUIL ZE IN Adjudant B. L. Hokke wordt zijn opvolger „EILANDEN-NIEUWS" OVEt^ UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? ■voorde moderne PFAFF zig-zaglichtgewicht Wij ruilen aljé merkep.jn,:; ooi( vreemde OOK VOOR GRAMMOFOON PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE Verruiming premieregeling agrariscEie wericnemers Vragen over de abortusklinieic te Rotterdam Varlcensliuid ais levensredder Autobedrijf A. J. VAN KüMPÏ MOLENDIJK 85 STAD AAN 'T HAEEVGVLIEI TEL. 01871 - 553 Bladz. 2 Dinsdag 3 november Wassanen's Koninklijke Fabrieken Een gezonde financiële 'basis, een goede positie op de binnen- en buiten landse markten en een bescheiden, maar in de loop der jaren vrij constante groei, dit is het beeld dat Wessanen's Ko ninklijke Fabrieken de belegger biedt. De verwerving van de Utrechtse Meel- fabriek. „De Korenschoof", (Wessanen zal een bod van 356 "h in contanten op de aandelen uitbrengen) zal een verdere versterking voor dit concern betekenen. Met een omzet in 1969 van ruim 539 müjoen (vorig jaar 509 miljoen) is Wessanen een van de grootste voedings middelenbedrijven in Nederland, vooral gespecialiseerd als toeleveringsbedrijf voor industrie en veehouderij. Ca. 45% (v.j. 40%) van de omzet kwam voor re kening van export en buitenlandse ves tigingen. De belangrijkste sectoren van het bedrijf zijn: meel, veevoeders en ca cao. De meelsector verzorgt naar schatting ca. 25 a 30% van de binnenlandse markt. De overname van De Korenschoof (om zet ca. 23 min.) zal dit aandeel met ca. 5% opvoeren. Het bedrijf te Utrecht zal worden gesloten en de produktie worden overgebracht naar Wormerveer, waardoor de capaciteit daar beter zal worden benut. Wessanen neemt de twee de plaats in achter Meneba, die in 40 a 45% van de Nederlandse meelbehoefte voorziet. In tegenstelling tot Meneba exploiteert Wessanen echter zelf geen bakkerijen. Behalve aan bakkerijen w^ordt een groot deel van de meel- en bloemproductie van Wessanen geleverd aan de verwerkende industrie (o.a. voor de bereiding van macaroni, griesmeel, custard, koek etc.) Dit laatste afzetge bied vormt een zeker tegenwicht tegen de daling, die het broodverbruik per hoofd van de bevolking te zien geeft; overigens schijnt deze trend thans vrij wel een bodem te hebben bereikt. Ook de veevoedersector heeft dit jaar een belangrijke versterking ondergaan en wel door de overname (vrijwel ge heel tegen contanten) van Jan van Hees- w^ijk Veghel, een modern geoutilleerd mengvoederbedrijf. Op het gebied van kalvermelk heeft Wessanen zich een ge heel eigen plaats verworven. Men is er n.l. in geslaagd een procédé te ontwik kelen, dat voor de veehouderij een be langrijke besparing betekent. In Neder land zal naast de fabriek te Wormer veer een tweede kalvermelkfabriek te Meppel worden gebouwd. Wessanen ziet nog zeer goede mogelijkheden op de Europese markt. Wessanen Feeds Inte- national heeft nu mengvoeder- en kal- vermelkfabrieken in Frankrijk, België, Italië sinds kort ook in Spanje, als mede een verkooporganisatie in West Duitsland. Naast deze activiteiten dienen nog ge noemd te worden de cacaosector (Wes sanen is de op een na grootste cacao- producent in Nederland en heeft een belangrijke uitvoer) en voorts de olie- en de havermoutfabriek. Uit het overzicht van de resultaten blijkt dat de winst per aandeel de laat- ste vijf jaar gemiddeld met ca. 65% is gestegen en het contante dividend zelfs met 10,5%. De lichte teruggang in 1968 is toe te schrijven aan de aandelen emissie (1 4 a 70,die aan het eind van dat jaar plaats vond. Voor 1970 worden re sultaten verwacht, die ongeveer gelijk zullen zijn aan die over 1969. Bij deze verwachting is rekening gehouden met de recente loongolf. Dit betekent, dat zonder extra-uitkering van 400,de winst vermoedelijk ca. 5% hoger zou uitkomen. Bij een recente koers van ca. 70, bedraagt de koers/winstverhouding 7,6 en het rendement 5,1%. Voor een aan deel, waarvan men ook in de toekomst een rustige ontwikkeling mag verwach ten, lijken deze verhoudingen aanvaard baar. Resultaten per aandeel van nam. 20, (gecorrigeerd) 1964 1967 1968 1969 Cash-flow 14,16 19,48 18,53 18,68 Netto-Vidnst 6,68 8,93 8,76 9,21 Contant dividend 2,17 3,07 3,43 3,60 Papier-fusie Eind vorige week werd bekendge maakt, dat Van Gelder en de Kon. Ned. Papierfabrieken besprekingen voeren die moeten leiden tot een nauwe sa menwerking tussen beide bedrijven en mogelijk zullen uitmonden in een fusie. In het overleg is ook de papiergroot handel Proost en Brandt betrokken. De gezamenlijke omzet van de drie bedrijven bedroeg over 1969 ca. 840 miljoen. Gezien de vele joint-ventures en bin dingen met andere (buitenlandse) on dernemingen zullen deze bespre;kingen nog wel enige tijd in beslag nemen. De resultaten over de eerste 9 maan den van 1970 van het papierconcern Van Gelder Zn., waren aanmerkelijk lager dan die, welke in dezelfde peri ode van 1969 werden behaald. Verwacht wordt dat in de resterende maanden van dit jaar geen verbetering van be tekenis zal optreden, waardoor met een eindresultaat rekening moet worden ge houden dat belangrijk lager zal uitko men dan dat over 1969; als gevolg hier van zal ook het dividend een verlaging ondergaan. Als belangrijkste oorzaak van deze teleurstellende gang van zaken wordt genoemd enerzijds de ongeveer gelijke produktie, terwijl anderzijds ster ke stijgingen optraden van energie- loon- en grondstofkosten. Hoewel reeds in het begin van dit jaar werd voorzien dat in 1970 de om zetstijging niet voldoende zou zijn om de kostenstijgingen geheel op te vangen, had men toch hoop dat de winst op ongeveer het peil van 1969 zou blijven. De uitbreiding van de produktie in Velsen en de verbouw^ing van de fa briek in Wapenveld zullen eerst in de resultaten van na 1971 doorwerken. Het ziet er dan ook naar uit dat ook voor 1971 rekening moet worden gehouden met een winstniveau, dat niet veel ho ger zal zijn dan over het lopende jaar. De winst per aandeel van 100,over 1969 bedroeg 20,52. Op de huidige koers van 130,komt de koers/w^inst- verhouding uit op 6,4. Uiteraard zal dit Kortemeestr. 17 - TeL 01640-35878 BERGEN OP ZOOM BON voor gratis folders zenden aan PFAFF, Antwoord 102, Bergen op Zoom. Naam: Straat: Plaats: cijfers op basis van de winst 1970 be langrijk hoger uitkomen. Iets gunstiger berichten zijn te mid den van de K.N.P. Alhoewel ook hier gewag wordt gemaakt van aanzienlijke stijgingen van loon- en grondstofkosten verwacht men het lopende jaar met on geveer gelijk resultaat te kunnen af sluiten als in 1969. De productie was in de eerste 9 maanden ca. 10% hoger dan in de overeenkomstige periode van 1969, terwijl men ook van een verbetering der verkoopprijzen kon profiteren. Van de deelneming PAGE verwacht men dit jaar een bevredigende bijdrage in de winst; ook de Spaanse deelneming Ce- lupal ontwikkelt zeer gunstig, hoewel 1970 nog een moeilijk jaar zal worden. In herinnering wordt gebracht dat de KNP, in tegenstelling tot Van Gelder 'geen krantenpapier vervaardigt, maar een zeer sterke positie inneemt in ma- chinegestreken papier, waar de marge's gunstiger liggen. Hoewel de gang van zaken bij de KNP niet onbevredigend is en de winst de laatste jaren een opgaande lijn toont is dit niet in het verloop van de winst per aandeel tot uitdrukikng gekomen, hetgeen voornamelijk te wijten was aan de aandelingenplaatsingen bij het Cana dese papierconcern Mc Millan Bloedel, die nu 36% van het kapitaal van de KNP in handen heeft. Over 1969 be droeg de winst per aandeel 16%, verge leken met 16,5% in 1964. Op de huidige koers van 160% komt de koers/winstver houding uit op 10, waarmede het aan deel niet direct goedkoop is te noemen. Het rendement op een dividend van 12% bedraagt 7,5%. Op basis van de over de eerste 8 maanden van 1970 behaalde resultaten bij Proost en Brandt moet voor 1970 re kening worden gehouden met een winst, dien ten achter zal blijven bij die wel ke in 1969 werd behaald. De gunstige gang van zaken bij de papiergroothan del was niet voldoende om aanloop verliezen als gevolg van verbouwing en verhuizing op te vangen. Over 1969 werd een winst per aandeel behaald van 32,4%, wat op de huidige koers van 375% een K/W verhouding geeft van 11,5. Bij een dividend van 21% komt het rendement uit op 5,6%. Sinds 1 juli bestaat er een premie regeling voor oudere agrarische werk nemers, die om structurele redenen het landbouwbedrijf waarop zij werken moeten verlaten. In de memorie van toelichting op de rijksbegroting van dit parlementaire jaar zegt de Mi nister van Landbouw en Visserij, dat hij het een verbetering acht, dat er nu een bijdrageregeling is voor oudere agra rische werknemers die om structurele redenen het bedrijf waarop zij werk zaam zijn moeten verlaten. Agrarische werknemers die ouder zijn dan 55 jaar en jonger dan 64 krijgen om bovenver melde redenen een uitkering van 3000 gulden, dat op een geblokkeerde reke ning wordt geplaatst en bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd wordt vrijge geven. Deze regeling is verruimd. Zij is nu ook van toepassing op werknemers die tussen 1 maart en 30 juli 1970 het bedrijf moesten verlaten. Tot uiterlijk 31 december 1970 kunnen zij een aan vraag voor het ontvangen van de pre mie verdienen. Bij aanvaarding van een betrekking buiten de landbouw en de eigen woonplaats kan men bovendien aanspraak maken op een extraatje van 800 gulden. Een en ander geschiedt binnen het kader van het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw. OUDDORP Kerkdienst. Vrijdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. Schipaanboord van Botterdam-Z. Door de heer Jongeling (GPV) is aan de Minister van Binnenlandse Zaken de vraag gesteld of hij niet van oordeel is dat het besluit van de gemeenteraad van Rotterdam om door het garanderen van een geldlening medewerking te ver lenen aan de totstandkoming van een zgn. abortuskliniek, in strijd is met de wet. Verder vraagt hij of de Minister bereid is dit besluit, indien gedepu teerde staten van Zuid-Holland daar aan him. 'medewerking m.ochten verle nen, op die grond ter vernietiging voor te dragen bij de Kroon. Hij wU pas dan het antwoord hetoben als de goedkeu ring van gedeputeerde staten is ver leend dan wel onthouden. Varkenshuid kan mogen vidj berichten uit Hessen geloven mensenlevens redden. Ernstige ver branding van onze huid betekent levensgevaar. Dodelijke afloop is vrijwel zeker als meer dan 60% van onze huid is verbrand. Chi rurgen van een kliniek in Hessen echter, zeggen opzienbarende re sultaten te hebben bereikt met het gebruik van verse varkens huid bij gevallen van ernstige vei^branding. Zes kinderen bij -wie meer dan 60% van de huid was verbrand, konden met succes wor den behandeld. De konden wer den afgedekt met verse varkens huid en wel zodanig, dat er geen vochtverlies kon optreden en in fectie onmogelijk werd. Na vijf tien dagen stootte het lichaam de varkenshuid af. Onder de getrans-, planteerde varkenshuid had zich intussen goed helend weefsel ge vormd. AUe kinderen behielden het leven. (CONSU) De Velen die gistermorgen aanwezig waren op de afscheidsbijeenkomst van de sympathieke adjudant A. van Heest te Goedereede waren het over tenmin ste één ding roerend eens n.l. dat de scheidende groepscommandant veel waardering toekwam. Die waardering heeft adj. van Heest die i.v.m. het be reiken van de pensioengerechtige leef tijd de politionele dienst verlaat dan ook gekregen in de vorm van goede woor den en geschenken. Ook zal hij de be noeming van adj. Hökke tot zijn op volger ongetwijfeld als een geschenk hebben ervaren. De groep is n.l. voortreffelijk op el kaar ingespeeld en nu adj. van Heest de staf neerlegde zal hem dat lichter val len in de wetenschap dat die door een man met een lange ervaring wordt overgenomen. In de zaal van het vroe gere gemeentehuis ■werd 's morgens door burgemeester Smith van Goede reede een uitgebreid gezelschap welkom geheten onder wie Overste de Vries, districtscommandant te Dordrecht, col legae van de jubilaris en zijn familie leden. Door Overste de Vries werd als eer ste spreker een beschouwing gegeven op de loopbaan van adjudant van Heest die weliswaar wat laat was begonnen maar die niettemin succesvol was ge weest omdat hij een man bleek die voor uit wilde. Ook over de periode waarin adj. van Heest groepscommandant te Ouddorp was was de Overste zeer te spreken; hij bracht de scheidende da- judant daarom hulde voor de rustige en onopvallende wijze waarop hij aan de groep leiding gegeven had. „U wist aldus de Overste een goede kameraadschappelijk sfeer op te bouwen waarin ieder met plezier zijn werk deed. Overste de Vries besloot met een hartelijke gelukwens en de bes te wensen voor de toekomst. Medelevend Ook adj. Hokke had zijn commandant leren kennen als een goed en meelevend mens en aan die gedachte gaf hij dan ook uitdrukking. „U bevorderde de team geest en allen stonden we steeds voor elkaar klaar. Niet enkel namens de manschappen bracht adj. Hokke zijn er kentelijkheid daarvoor over, ook per soonlijk dankte hij de scheidende adju dant voor de wijze waarop hij hem twee jaar geleden had opgevangen toen hij uit de verkeersdienst stapte. Namens de groep werd aan adjudant van Heest een boorstandaard aangeboden en mevr. van Heest werd met een prachtige plant verrast. J.l. vrijdagavond was de adju dant al het groto reisboek voor Neder land aangeboden, mede namens de re servisten. Oude bekende Voor adjudant Krijnse te Middelhar- nis die sprak mede namens zijn collega groepscommandanten was adj. van Heest al een oude bekende met wie hij in Ba- rendrecht een moeilijke maar ook een goede tijd heeft gehad tijdens de oor logsjaren. „U kunt op een gezegende politiebaan terugzien" constateerde de adjudant wiens loopbaan voor een deel aan die van adjudant van Heest parallel gelopen had. Namens zijn collega groeps- comm.andanten bood hij adj. van Heest een electronenflitser en mevr, van Heest een bloemetje aan. De Bond De afdeling Goeree-Overflaklïee van de Chr. Bond van Politieambtenaren werd vertegenwoordigd door de voorzit ter van de afdeling, dhr. L. Noorder- graaf te Sommelsdijk. Ook dhr. Noor- dergraaf getuigde van de grote mense lijkheid van 'de adjudant als zijnde het meest karakteristieke in hem. Ook de positieve opstelling van de adjudant op velerlei terrein was o.m. gebleken in de oorlogsjaren. Namens de Bond bood dhr Noordergraaf adj. van Heest een pro- jectietafel aan. Dhr. A. G. Baas, gepensioneerd groeps commandant van BarendrecM sprak vervolgens zijn collega en vriend en zijn gezinsleden toe en overhandigde adj. van Heest een boekenbon. Gemeentesecretaris dhr. A. J. Voge laar sprak de scheidende adjudant na mens het gemeentepersoneel toe. „We ziülen aan u een herinnering van vrien delijkheid en bescheidenheid overhou den," verzekerde de secretaris die de adj. een attentie aanbood. Vooraan Ook burgemeester Smith die de rij van sprekers sloot verklaarde te zijn ge troffen door de bescheidenheid die de adjudant in hoge mate heeft gesierd, alsook de grote rust waarmee hij situ aties wist te beoordelen en het feit dat hij vooraan stond wanneer het spande. „U stond niet op uw strepen maar u was een man van duidelijkheid, was de dienaar", constateerde de burgemeester waarderend. Overigens was het hem be kend dat de adjudant steeds liet we ten hoever men kon gaan en het ont breken van die wetenschap vond dhr. Smith een van de manco's van deze tijd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan de Oostmoersedijk, tussen Stad en Middel- hamis, staat de boerderij van de heer Jac. Kievit (nog vrijgezel), een boerde rij waar het een levendige bedoening is. Dat „levendige'' bestaat uit twee ver schillende zaken, die toch nauw met elkaar verbonden zijn. Er is leven in de stallen en leven buiten de stallen. Naast het gebrul van de stieren hoort men ook het geklater van troffels, die worden gehanteerd door een groep metselaren. Er zal naast de stal, waar 100 stieren worden gemest, binnenkort ook een var- kensmesterij worden geopend waarin ongeveer 200 krulstaarten een onderdak zullen vinden. Aan de bouw van deze schuur wordt druk gewerkt door het personeel van de Fa. Wed. W. van der Welle uit Stad aan 't Haringvliet. Zeer modern Deze nieuwe mesterij zal een zeer mo derne worden met een automatische be diening. Met een druk op de knop van uit de woonkamer komt het voer bij de dieren en wordt de verMchtin'g gere geld. Verder is het zgn. systeem van drijfmest aangebracht, waar de gier vanuit de kelders wordt weggezogen. Ook in de gtal bij de stieren is dit systeem, al van toepassing. Het werk voor al deze 300 dieren doet de heer Kievit samen met een knecht. De eer, om de eerste steen van de nieuwe var- kensmesterij te leggen, viel te beurt aan mevrouw C. van der Sluis-de Ruiter uit Stad aan 't Haringvliet, die al meer dan 15 jaren op voortreffelijke wijze het huishouden van Sjaak verzorgd. Op de foto ziet u haar bezig, omge ven door enkele vakmensen en de baas, die vanzelf de nodige kritiek en (ook) waardering hadden voor haar „vakman schap." Het zijn van l.n.r. de metselaars C. V. d. Welle uit Ooltgensplaat, W. Je- lier uit Stad aan 't Haringvliet en Jac. Kievit met de hond Nero, die niet zo kwaad is als hij er wel uit ziet. Terugziend op de loopbaan van de ad- j judant constateerde de burgemeester dat zich daarin uitersten hebben geraakt,' adj. van Heest wist er destijds moeilijk tussen te komen terwijl het nu moeilijk is om jongelui voor de politiedienst te interesseren. Een en ander resumerend was het de burgemeester duidelijk dat adjudant van Heest terug kan zien op een welbesteed leven. Spr. hoopte dat adj. van Heest ook in de jaren die hem nog gegeven mogen worden de blik omhoog gericht zal houden vanwaar alle hulp te wachten is. Dhr. Smith betrok ook mevr. van Heest in de gebrachte hulde omdat zij haar man veel heeft moeten afstaan aan de publieke zaak. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester adj. van Heest en zijn echtgenote een geschenk aan. Dankwoord In zijn dankwoord richtte adjudant van Heest zich tot allen die hem had den toegesproken. Hij dankte burg. Smith voor het feit dat hij in juli 1968 zijn bevordering tot groepscommandant had gesteund terwijl er nog slechts enkele jaren in actieve dienst restten. De manschappen werden hartelijk dank gezegd voor de medewerking die zij de adjudant bij het vervullen van zijn taak steeds hadden gegeven waardoor het hem licht .gevallen was. Hij wenste zijn op- De zoveelste felicitatie. Links adj. Hokke, de nieuwe groepscomman dant, midden en rechts -mevr. en de heer van Heest. volger eenzelfde goede verstandhouding en een prettige tijd toe. Terugziend zei adj. van Heest: „Ik heb steun van Bo ven gevraagd en ik heb meer dan dal gekregen!" InstalkSie Na het officiële gedeelte werd de aan dacht gevraagd voor een nieuw pro grammapunt, de installatie van ad. Holt- ke tot groepscommandant. Dat werd ge daan door Overste de Vries die de nieu we groepscommandant raadde liet op zijn eigen manier te gaan doen, de manschappen vroeg geen vergelijk te trekken met de voorganger van nieuwe commandant. Duidelijk was dat Overste de Vries alle vertrouwen had in een voortzetting van de goede gang van zaken. Ook burg. Smith wenste adj. Hokke toe dat zijn beleid gesierd zal zijn met wijsheid en voorzichtigheid. „U zult i meer dan uw voorganger-geconfronteerd worden met de toenemende stroom van recreanten wat op het politionele ter rein zijn invloed zal laten gelden. Adj. Hokke liet daarop een hartelijk dankwoord volgen, ook hij verwaclitte dat het met de inzet die de mansdiap- pen tentoon spreiden zeker zal gaan. Personalio Adjudant Hokke werd in juli 1917 te Vierpolder geboren. In 1940 kwam liij bij de Marechaussee en werd gestatio neerd in Bergen op Zoom. Die stand plaats werd spoedig geruild voor een aantal andere, o.m. Hulst, Rilland Batti, Lewedorp, Kwadendamme, Borssele en Ovezande. In 1950 ging de toenma lige wmr. Hokke naar de verkeersgroep Middelburg om in 1965 over te stappen naar de verkeersgroep Harderwijlc. I» 1968 werd hij vervangend groepsco.m- mandant te Goedereede totdat hij thans werd bevorderd tot adjudant en be noemd tot groepscommandant. II DIRKSLAND Autobotsing. In het Korteweegje had i woensdag een autobotsing plaats tussen I een personen- en een vrachtvagen. ut I vrachtwagen wilde achteruit een inrit I steken. Tengevolge van de dwarsstanll van de wagen bemerkte dhr. A. Voogilj uit Ouddorp de wagen niet tijdig op. Hij I botste op de linkerflank van de Dai^en werd bovendien vanachter aang door zijn achter hem rijdende J. Meijer uit Stellendam. Beide wagens werden flink bescha digd. edo type) vo "er het have ,et LIEFHEBBEN EN HATEN „Enige dingen zijn er die ik kan liefhebben en enige die ik kan haten. De satan kan ik ''1 hebben, want hij is de vijand Goci: noch de hel, want dat is zijn hMs;Ji<" de zonde, want dat is zijn ,,i hoe meer ik de zonde in mij onW' des te meer haat ik die; in de godziaS^ méér dan in de goddelozen, maar mijzelf -méér dan in iemand anders- De dingen die ik niet kan ten eerste God, omdat Hij de Qo^f^L zelf is; noch de hemel omdat het a woning en ons loon is; noch Zijn 8^'^'^J omdat wij daardoor naar Zijn M vernieuwd worden. Beide de ooW"^ j, fiet werk van deze liefde is van zelf; ik heb die lief, omdat ik .j lief heb en het is Zijns wil en wen mij, dat ik Hem lief heb." WILLIAM STRUTHïH

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 2