EiiAnDErt niEUws s N ig Een advertentie Eilanden- heeft altijd SHGces Hotse Hiddes IFinasicieei overzicht Henii Klop geeft orgelconcert m t t '"'"""Qi A 2e blad Dinsdag 25 augustus 1970 No. 3914 >ijï( Il 1420 itU [zee 'N OOK VOOR GRAMMOFOON- PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK ¥&il@ maag zwemt 4,50 2,00 sP 2,35 0,89 0,79 den ■en deze 1,50 in. Veertien dagen geleden hebben wij „en aantal papierar.ndelen besproken., rjgze keer besluiten we dan met Bührman - Tetterode; b. Proost en Brand; c. Gebrs. Sanders; d. Scholten Cartoiï en papier. a Het Bührmann - Tetterode - con cern heeft alles met papier van doen. Bührmann handelt in papier in vrijwel jUe verschijningsvormen; ook wordt napier be- en verwerkt. Tetterode levert „fgfische machines, verpakkings appa ratuur en drukkerijbenodigdheden wei- te gedeeltelijk ook in eigen bedrijf wor den ontwikkeld en gefabriceerd. Beide «roepen van de onderneming oefenen hun activiteiten tevens internationaal uit. Jarenlang werd de naam Bührmann- Tetterode door beleggers gesierd met het praedicaat groeifonds. Deze groei werd echter vorig jaar abrupt onder- brolcen. Dientengevolge werd ook de regel ge- worden uitkering in aandelen achter- wege gelaten. De oorzaak moet vooral worden gezocht bij de papiergroothan- del, die conjunctuurgevoelig is en waar de 'marges voortdurend onder druk staan. De industriële sectoren van het con cern worden nog steeds verder uitge bouwd, waardoor men minder gevoe lig wordt voor de gang van zaken bij de groothandel. Zo werd in maart j.l. een 5 bod in contanten ad ruim 5,6 miljoen uitgebracht op de aandelen Nederlandse Exportfabriek (Nefa).. Dit bedrijf werk te sinds 19S5 met verlies. Door omvang rijke investeringen in de laatste jaren had Nefa een modern bedrijf opge bouwd, dat evenwel met onderbezetting kampte. Gehoopt wordt, dat Nefa samen met de activiteiten van B.-T. op dit ter rein positief zal gaan bijdragen aan de concernresultaten. Alles bijeen genomen, mag geconclu deerd worden dat B.-T. een krachtige onderneming is met een goede staat van dienst. Momenteel worden de positieve factoren echter teniet gedaan door en kele negatieve ontwikkelingen. Van het lopende boekjaar verwacht de directie een vrijwel gelijkblijvend resultaat. Op langere termijn mag een hervatting van de groeitrend worden verwacht. Dit vooruitzicht wordt weerspiegeld in het iiiiiiui PRTING! Liizenden 'n 3-ja- rd. feeer soe- Idkoopste ee trein- MIDDELHARNIS Op zaterdagavond 29 augustus a.s. wordt er op het grote drie klaviers or gel in de Ned. Herv. Kerk te Middel- harnis weer een" orgelbespeling gege ven. Als organist voor dit te houden orgel concert heeft de Stichting Orgelconcer ten G. enO. Henk Klop organist te Giessendam-Hardinxveld uitgenodigd. Henk Klop ontving zijn opleiding aan het Rotterdamse Conservatorium bij wijlen Piet van de Kerkhof en Arie J. Keijzer, Hij behaalde in 1969 het eind diploma orgel met onderscheiding zo dat hij momenteel studeert voor de hoogste onderscheiding voor orgel nl. de „Prix d' Excellence". Ook studeert Henk Klop bij de be kende Franse organist Jean Danglais. Voor de radio hebben wij Henk Klop nok al verschillende malen kunnen be luisteren, o.a. in de zeer interessante se rie uitzendingen „Monumentale orgels". Hij gaf diverse concerten in binnen- en buitenland waaronder Zwitserland. Het programma van het a.s. orgel concert te Middelharnis bevat naast ko- raalbewerkingen van Bach diens gro te preludium en fuga en e moll, terwijl van Max Reger de grote fantasie over het koraal „Halleluja Gott zu loben" '"1 worden vertolkt. Aanvang 8 uur. huidige koersniveau. Naar de aard van zijn activiteiten is VRG-Papier eveneens een gemengd be drijf. Transito- en exporthandel van papier en carton worden aangevuld met de internationale handel in grafische machines en dito materialen. Laatstge noemde tak van bedrijvigheid werd in 1968 verkregen door overneming van de Machinehandel Mahez, een verkoop- en service-organisatie voor de grafische industrie. Mahez heeft voor Nederland en enige andere gebieden de alleenver tegenwoordiging van vooraanstaande fabrieken. Door deze overname is de basis van de VRG-organisatie belang rijk verbreed, waarbij men minder af hankelijk is geworden van de afdeling papiergroothandel. De grootste bijdrage tot de winst lijkt te komen van de dochteronderneming Avery Etiketten. Deze fabriceert onder licentie van de Amerikaanse Avery Products zelfklevende etiketten, terwijl tevens de bijbehorende apparatuur wordt geleverd.) Het gebrek aan arbeids krachten en de stijgende loonkosten sti muleren de toepassing van deze etiket ten. Aandeelhouders hebben plezier be leefd aan VRG. Geïntroduceerd ter beurze in 1961 werd tot 1963 steeds W/o dividend betaald. Daarna werd dit tel- kenjare met 2''/o verhoogd, zodat over 1969 reeds 24"/o werd gedeclareerd. Een continuering van deze ontwikkeling, ge zien de ook dit jaar weer zeer gunstige gang van zaken en de relatief lage pay out (Sgo/o). Ook op het huidige koersni veau zijn de aandelen VRG nog een aantrekkelijke belegging. Een belangrijke papier groothandel, met voornamelijk binnenlandse activi teiten, is Proost en Brandt. Naast leve ranties aan de grafische industrie wordt ook papier voor verpakkingsdoeleinden gevoerd. Uit Canada en Noorwegen im porteert men courantenpapier, terwijl de N.V. Fincourant een fifty fifty- joint venture met de Finnish Paper Mill's Association import van cou- rantenpapier uit Finland verzorgt. P. en B. is echter niet uitsluitend afhankelijk van de handel in papier. Bewerking en veredeling staan ook op het programma. Sinds 1961 heeft men een kunststoffen- industrie, die tengevolge van de toege nomen vraag in 1969 verder moest wor den uitgebreid. Een nevenactiviteit is de handel in bouwmaterialen. De boekbin- derij behoort tot de grootsten in ons land en is geheel ingericht op het ver werken van grote oplagen. In 1966 werd in De Meern, centraal gelegen bij Utrecht, een boekenverzendhuis inge richt, met een opslagcapaciteit van ca 3 miljoen boeken.. Van hier uit worden o.a. de boeken van Time-Life over de gehele wereld, uitgezonderd de V.S., verzonden. P. en B. heeft bepaald niet alles op één kaart gezet. De buitenlandse be langen, die men verder denkt uit te breiden, dragen meer en meer bij tot de winst. Nettowinst per aandeel en di vidend tonen een voortdurend stijgende lijn, waarbij bedacht dient te worden dat door conversie het aandelenkapitaal telfcenjare iets groter werd, waardoor de resultaten per aandeel werden ge drukt. Het geheel overziende, mogen aandelen Proost en Brandt een goede belegging worden genoemd. c. De N.V. Fabriek van Behangselpa pier Gebr. Sanders is de enige in zijn soort, welke op de Amsterdamse beurs is genoteerd. De onderneming beschikt over een der modernste behangselpa pierfabrieken in W. Europa. Van de omzet wordt ongeveer de helft in het buitenland behaald.i In 1967 kreeg San ders de alleenvertegenwoordiging voor Nederland van Imperial Chemical In dustries (I.C.I.) inzake behangsel op P VC-basis (vinyl-muurbekleding). Per 1 juli j.l. werd tegen aandelen ex dividend 1969-'70 de Eerste Twent sche Behangselindustrie (ETBI) verwor ven, hetgeen tot een aanzienlijke ver sterking van de positie zal leiden. De ETBI is goed rendabel. Sanders toont de laatste jaren weer een opgaande lijn. Over het reeds ver streken boekjaar 1969-'70 mogen hogere resultaten worden tegemoet gezien. d. Scholten Carton en Papier hield zich aanvankelijk uitsluitend bezig met het verwerken van stro tot strocarton. Reeds lang geleden werd daarnaast de productie van stropapier en grijscarton uit oud papier en cellulose ter hand ge nomen. Door een drietal overnemingen van andere bedrijven, reorganisatie en volledige integratie daarvan kwam men tot een totaal gewijzigde en hoogwaar diger producten-range. In de afgelopen jaren werden grote bedragen geïnves teerd om tot modernisering der bedrij ven te komen. Als gevolg van deze re- ORGELS en Electronische Orgels, meer dan 200 nieu we en gebruikte. Uitgebreidste keuze. Lage prijzen, Orgels vanaf 75, tot 6000,— Electr. orgels vanaf 995,— tot 6000,—. Huur. Huurkoop (eigen fi nanciering). Hoge inruil- waarde voor uw oude in strument. Franco met eigen transport. Fil. Mart. Vermeulen (op gericht in 1890), Westdijk 53, Tel. (01870) 3291 of 2605, Sommelsdijk. DISCO JANSEN GRAMMOFOON PLATENCENTRUM De speciaalzaak. Lage prijzen. L.P.'s vanaf 3,95 tot 24,50 Platenkoffers vanaf 7,90 Platenborstels vanaf 1,75 enz. enz. Uw muziekhandel: Westdijk 53, Sommelsdijk, tel. (01870) 3291 - 2605. Na intensieve onder- Z06i<ingen iieeft de we tenschap nu een haar- tonicum samengesteld metverbazingwekl<ende eigenschappen. Dit nieuwe haar- tonicum TIOSIN (met extractcon, K.) doet 2etfs de meest hard nekkige haaruitval en roos ver dwijnen. Tiosin gaf reeds ontei- baar vee! mannen en vrouwen hun haar en daarmede hun ver zorgd uiterlijk en zeifvertrouwen terug. Verpakking voidoende voor p(m. 6 weken f. 16,70 riuide- Ifjke gebruiksaanwijzing ingeslo ten. Betaling bij ontvangst of bij vooruitbetaling op giro 34!224. Twijfel niet langer, bestel dit werkelijk unieke haartonicum en ook U zult enthousiast zijn. Alle bestellingen te richten aan: LABORATORIUM ROTAL SPECIAL COSMETICS POSTBUS 200 LEIDEN organisatie en heroriëntering trad stag natie in zowel afzet als productie op. De resultaten liepen allengs verder te rug, culminerend in een verliessaldo over het vorige boekjaar. De directie bleek zoveel vertrouwen te hebben in de ontwikkeling in het thans lopende jaar, dat desondanks een dividend ad 12°/», ten laste van de dividendreserve, betaalbaar werd gesteld. Bedrytsnieuwsj Aangekondigd is dat op de aandelen Geveke Groenpol een bod zal worden uitgebracht door de Steenkolen - Han delsvereniging (SHV). Per aandeel van nom. 20,zal 50,in contanten plus nom. 50,— in SVi"/!, 10-jarige obli gaties SHV worden gegeven. Ook op de convertibles zal een bod worden uitge bracht. De SHV is een der grootste on dernemingen in Nederland, waarvan de aandelen niet ter beurze worden geno teerd. Het concern heeft o.a. belangen in olie ,en aardgas (Calpam), steenkolen- en ertshandel, groothandel (Makro), scheepvaart (v. Nievelt Goudriaan) en in technische handels- en installatiebe drijven. De totale omzet van S.H.V, in 1969 beliep 1,7 miljard en de netto winst 27 miljoen. Etna-Daalderop en DRU hebben be sloten tot volledige fusie. Per. nom. 500,— aandeel DRU zullen nom. 500,— aandelen Etna-Daalderop worden gebo den plus nom.i 1.500,SVi^/o conv. obligaties. Nom. 700,convertibles zullen tot eind 1975 kunnen worden om gewisseld in nom. 200,aandelen Etna-Daalderop. De mens is zonder dat hij daar zelf erg in heeft vaak een enorme smeer- poets. De toenemende vervuiling van water, land en lucht moet zeker niet al leen op rekening v/orden geschreven van de industrie. Ook in het huishouden worden veel stoffen gebruikt die mede oorzaak zijn van de ernstige vervui ling waarvoor de mens zich gesteld ziet. In de Bondsrepubliek Duitsland; zijn geleerden dat nauwkeurig nagegaan. De resultaten van het onderzoek waren verbijsterend. Tegenwoordig worden in het huishouden ongeveer 6000 min of meer schadelijke stoffen gebruikt. Hier van zijn rond 2000 biologisch afbreek baar en daardoor als deel van het af val water niet schadelijk. De overige 4000 stoffen veranderen niet van struc tuur en zijn ook reden van de sterk toenemende vervuiling van ons water. Indien Duitsland voldoende zuiverings installaties v/il bouv/en om die stoffen chemisch onschadelijli te maken, vergt dat een investering van 30 miljard gulden. Voor de Rijn alleen al is een programma voor de bouw van water zuiveringsinstallatie in uitvoering, dat 5 miljard gulden gaat kosten. Ons land zal, wil men er alle afvalwater zuiveren, één miljard gulden op tafel moeten leg gen. Dat miljard moet er komen, want het gaat niet alleen om het leefbaar houden van ons land, maar vooral ook om de toekomstige voorziening van ons drinkwater. (DIA) „Een volle maag zwemt niet graag", aldus een oud volksgezegde. Daar zit |een grond van waarheid in. Alle lief hebbers van watersport moeten er dan ;ook goed rekening mee houden. Al naar j de hoeveelheid voedsel van de genoten I maaltijd doet men er goed aan eerst één of twee uur na het eten te wachten, jeer men het water ingaat. Dat geldt I zowel voor jonge, als voor oudere men sen. Moeilijk verteerbare en uitgebrei- 'de maaltijden behoren om een voor beeld te geven niet bij het strand- leven. Zij belasten namelijk hart en spijsvertering. Voor zwemmers en men- sen die m.et vakantie aan de kust ver toeven zijn kleine, licht verteerbare I maaltijden de enige juiste wijze van j voeden. Houdt men daar geen rekening mee, dan kunnen de gevolgen niet al leen onaangenaam, maar ook gevaar lijk zijn. (DIA) truit. I VERVOLGVERHAAL Sibe van Aangium 14 fiotse wilde verder gaan. Maar de pastoor hield hem staande. ...Hotse, mijn zoon", zeide hij. „Ik ben u mijn leven verschuldigd. Ik dank u van ganser harte. Ik ben bang, dat wij een donkere tijd tegemoet gaan. Gij zijt een onverschrokken jongeman. Maar is net uit liefde tot de Here en Zijn volk «at gij strijdt? Hotse, ik vrees, dat er onlieilig vuur bij u is. De Here heeft sezegd: „Wreekt uzelven niet". Ernstig klonk de stem van Cornelius f'Verhardi. Onrustig bewoog Hotse zich neen en weer. „V/ilt gij eens over mijn woorden na denken, Hotse?" i.Gaarne", antwoordde deze.i „Maar ïi^en mag zich toch tegen tirannie ver- ^'-ten! En we zijn niet allemaal gelijk. Unrecht kan ik niet dulden". ..Dat behoeft ook niet, mijn zoon. Maar lerwijl ge het kwade haat, moet ge het goede doen, omdat ge God liefhebt. Nu ga met God". Hij drukte Hotse hartelijk de hand. Ook Jacob Wytzes gaf Hotse de hand. „Komen je ouders ooit geldelijk in moeite, Hotse, dan zorg ik voor ze". Snel spoedde Hotse zich nu naar Oost- mahom. Oostmahorn is een klein gehuchtje aan de Lauwerszee. 't Dorp Anjum ligt 'n half uurtje van de zee af. Bij Oostma horn kunnen de schippers veilig anke ren. Daar lag ook het bootje van Hot- ses vader, die veel van vissen hield. Hotse had reeds als kind veel op de Lauwerszee rondgezwalkt. En later in zijn bootje langere tochten gemaakt naar Schiermonnikoog en de Groninger kust. 't Was eigenlijk niet vertrouwd. Met het kleine bootje van Hotses va der moest men onder de kust blijven. Maar Hotse was altijd een waaghals ge weest. Oostmahorn was in die dagen maar een klein gehucht.. Pas enkele tientallen jaren later zou het opleven. Toen legde Maurits er een schans aan. Hotse spoedde zich verder. „Ik behoef niet ongerust te wezen", mompelde hij. „Ze zijn met zijn tienen. Ik kan volkomen op mijn makkers ver trouwen. En toch ben ik ongerust. Want zo straks werd er geschoten". Onwillekeurig was hij sneller gaan lopen. Plotseling bleef hij met een schrik stilstaan. Hij luisterde ingespan nen. Hij meende schieten gehoord te hebben. Hoor daar had je het weer. Flauw klonken in de verte kreten. Hotse stormde nu vooruit. Het duurde niet lang, of hij hoorde paarden. Ze kwamen nader. Hotse ver borg zich in de onderwal. 't Waren Spaanse soldaten.; Voorzichtig hief Hot se 't hoofd omhoog. Hij zag echter slechts vage gestalten. Weldra waren ze voorbij. Nu richtte Hotse zich op en rende naar Oostmahorn. Spoedig had hij het bereikt. Daar lag vaders boot. Ze was tot aan de palenrijen getrokken en daar met 'n paar halve steken vastgebonden. Dan waren ze hier toch geweest! Wat zou er gebeurd zijn? Zouden de Spaanse soldaten Wietske hebben gevangen? Hotse tasttede roeibank was nat kleverig nat. BloedO 't was bloed. Radeloos keek Hotse rond, zonder iets te zien.i Daar trof een zacht gekreun zijn oor. 't Kwam daar vandaanHij snelde de dijk opHoor vlak voor zijn voetenHij bukte zichJa 't was 'n mens. „O, help me „Gerrit ben jij het!?" „HotseDe SpanjaardenZe Wietskehijgde de gewonde. „Is Wietske gevangenOf dood Waar zijn de anderen?" „Wietske gevangenJan dood IkDe gewonde kon niet verder gaan. Hij kreundeZijn borst be woog zich op en neer. 'n vreselijke be nauwdheid overviel hem. Hotse richtte zijn hoofd op en ondersteunde het. Eindelijk verminderde de benauwd heid. „Gaat het iets beter Gerrit?" „Jaietsmaarik ga ster venHotse, bid voor mij". „BiddenGerrit ik kan niet bidden". De gewonde trachtte de handen te vouwen. Hij fluisterde zo zacht, dat Hotse 't nauwelijks kon horen: „Onze Vader, die in de hemelen... zijt Vergeef ons onze schulden, gelijk..." Een hoestbui overviel hem. Een bre de bloedstroom gulpte uit zijn mond. Krampachtig bewogen zich zijn armen. Na enkele ogenblikken werd het stil... Was 't afgelopen...? „Gerrit Hotse schreeuwde 't vat. „Gerrit". „Hotse. Ik ga stervenGod zij mij genadignuEen schok door- trilde het lichaamdan een snik „Gerrit". IVIaar Gerrit kon hem niet horen.. Hij was gestorven. Lang bleef Hotse nog bij het lichaam geknield liggen. Maar eindelijk stond hij op. Zijn ogen waren nu geheel aan de duisternis gewend. Op enige afstand zag hij nog iets zwarts op de dijk. Het was Jan. Voorzichtig droeg Hotse de beide lijken naar de binnenkant van de dijk en legde ze naast elkaar. Meer kon hij voorlopig niet doen. Maar nuWaar waren zijn mak kers? Waar was Wietske? Plotseling overviel Hotse grote ver moeidheid. Maar hij schudde die van zich af. Neen, hij kon hier niet blijven. Zou hij vluchten? En dan zijn makkers in de steek laten? En Wietske? Neen neenhij wilde blijven. Om Wietske te redden. Wat was er gebeurd? Pedro en Fernando waren naar hun makkers in „het Grauwe Paard" gerend. Dat gaf een hele opschudding. De Itapi- tein werd gewekt. Een bijgelovige vrees had de soldaten bevangen. De kapitein was echter min der bevreesd dan zijn soldaten. „Als 't maar geen mannen geweest zijn, die de gevangene kwamen bevrijden", zei hij.i „Onmiddellijk allen wekken". Niet lang duurde het, of de kapitein met zijn mannen snelden naar de kerk toren. Daar vonden ze de vogel gevlo gen. „Snel terug" beval de kapitein, „en de paarden gezadeld". Ze renden terug. Dat waren de z-ware stappen, die Hotse gehoord had. Onmiddellijk werden nu de paarden gezadeld. Maar waarheen? Niet minder dan acht wegen konden de vluchtelingen kiezen. „We zijn te paard en de vluchtelin gen ongetwijfeld niet, mannen. We kun nen ze gemakkelijk inhalen. De meeste kans is, dat ze óf naar Oostmahorn, naar Ezumazijl óf naar Metslawier ge vlucht zijn. Vier mannen nemen ieder één dier wegen voor hun rekening. De anderen gaan zich verdelen over de overige wegen. Vlug. Wie ze 't eerst ontdekt geeft onmiddellijk sein". Ze gaven de paarden de sporen. Het duurde niet lang, of de mannen, die naar Oostmahorn reden, hoorden voor zich uit voetstappen. Onmiddellijk dreunde een schot uit een zware haak- bus. 't Was duidelijk hoorbaar voor de andere soldaten, die dan ook onmiddel lijk omkeerden en hun makkers nasnel- den in de richting van Oostmahorn.i Maar het werd ook door de vluchte lingen gehoord en, zoals we zagen, door Hotse. ,,Een schot, jongens", zei Gerrit. „Als dat maar geen soldaten zijn. Jacob loop zo hard als je kunt. Dan kun jij de boot al vast inhalen". Jacob stond bekend om zijn hard lo pen. Maar ook de anderen verhaastten hun tred. Duidelijk hoorden ze achter zich de paarden. „Jongens", hijgde Gerrit, „wij redden 't niet. Janga jij met Wietske en mij. Jullieanderenhet veld in Bij elkaar blijven. Misschien, dat de soldaten dan jullie achterna jagen Als jullie gevangen genomen worden, kunnen ze jullie niets bewijzen". (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 5