Partijen in Engeland Onderzoek Openb. Ministerie in ziel(enliuisl(westie leverde geen eniiel resultaat van weenen Jaarverslag 1969 Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdijk Goede gaven voor Aktie Koffiekokertje te Middelharnis F!: C. KORTEHEGZOON 42e jaargang Vrijdag 26 juni 1970 No. 3897 CHR. STREEKBLAD OP GEREIFORMEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLlLANDSE EN ZEEUWSE EILANDE3N Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Leest U vooral de achterpagina van dit blad. Komplete Woning inrichting V. WINSEN Zoïidagsdienst artsen Telling groenten in de open grond, juli 1970 Geslaagden „de Molenwiek" Sommelsdijk TUINSTOELEN VOUWBEDDEN Ideaal in de vakantie en gemakkelijk voor logé's. Niets gebleken van gesuggereerd wanbeheer FruitinantlBii en Froitbakjes „De Fruitcentrale'" Er werden slechts 7 nieuwe leerlingen ingeschreven ir Aantal cursisten nog stabiel Met pcinywagen te water, pony verdronken, kinderen gered Vloerbedekking nodig? Wij leggen dat gratis en vakkundig. Komt U vrijblijvend langs. modehuis dirksland tel: 396 Achterstallige AOW wordt in juli uitbetaald POSTBOX e - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommekdijk Tel. (01870) 26 28 Na 6 uur (01870) 33 B2 Giro 167830 De plotselinge regeringswisseling in Kngeland geeft ons aanleiding eens stil te staan bij het politieke bestel in dat land, dat lieel anders werkt dan bij ons. De geschiedenis ervan laten we rusten; het gaat hier alleen over de feitelijke toestand van nu. Het Verenigd Koninkrijk van Groot- Brittanië en Noord-Ierland, zoals het officieel heet, is een erfelijke constitu tionele monarchie. Het merkwaardige daarbij is, dat het land eigenlijk geen constitutie of grondwet heeft! Destaats- inrichting berust op een in de loop der tijden aanvaard aantal wetten en onge schreven gewoonteregels. Op het ogen- Uik regeert het Huis Windsor, van oor- .sprong het Duitse Huis .van Saksen- Coburg en Gotha, welke naam geduren de de eerste wereldoorlog veranderd werd. Voor de erfopvolging staan man nen en vrouwen gelijk. De kroonprins draagt de titel van Prins van Wales. Het parlement bestaat evenals in de meeste landen uit twee organen, het Hogerhuis (House of Lords) en het La gerhuis (House of Commons). Het eer ste bestaat uit prinsen, hoge adel, bis schoppen van de Anglicaanse staatskerk en het laatste uit de gekozen afgevaar digden van graafschappen en steden, in totaal 630 personen. De invloed van tiet eerste is niet groot; het machtigste lichaam in Engeland is het Lagerhuis. De regering is daaraan verantwoording schuldig voor alle bestuursdaden en vooral ook inzake de landsfinanciën. Het Huis kiest ook zijn eigen voorzitter, de Speaker (spreker). De leden van het Lagerhuis worden geltozen door de kiezers. Het kiesstelsel is zoals nog veel in Engeland, ouder wets n.l. het districtenstelsel zoals dat vóór 1918 ook in ons land bestond. Bij dat districtenstelsel geldt een relatieve meerderheid d.w.z. de kandidaat die de meeste stemmen behaalt is gekozen ook als hij niet de volstrekte meerderheid heeft behaald. Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland zijn in 630 dis tricten verdeeld, die elk een parlements lid leveren. Verkiezingen moeten op zijn minst eenmaal in de vijf jaren gehouden worden, in vele gevallen wordt echter het Lagerhuis op advies van de zitten de premier ook tussentijds ontbonden zoals onlangs toen premier Wilson meende een gunstige kans te hebben bij parlementsverkiezingen een socialis tische meerderheid te kunnen behalen, waarin hij echter diep teleurgesteld werd. Het districtenstelsel brengt met zich dat een vertegenwoordiging van het volk op basis van evenredigheid onmogelijk is. De grenzen van de districten en het verschil in aantal kiezers ervan ver oorzaken een niet geringe afwijking van de uitslag naar evenredigheicl. Zo ge beurde het in 1951 dat de conservatie ven met minder stemmen dan de socia listen toch een meerderheid van de ze tels wonnen. Ook kan een betrekkelijk geringe verschuiving in de stemmen verhouding een aanzienlijke verandering in zeteltal tussen de partijen betekenen. De uitslag van de verkiezingen hangt derhalve in hoge mate af van de z.g. floating vote, de vlottende stemmen, na melijk van die kiezers, die niet bij voor baat hun stem uitbrengen op een vaste partij. Er zijn in Engeland slechts drie par tijen, die een rol spelen in de verkie zingsstrijd n.l. de conservatieve, de so cialistische en de liberale. De eerste is de oudste; zij heeft in de parlemen taire geschiedenis een grote rol ge speld; Cliurchill b.v. behoorde tot haar. De socialistische wordt altijd de Labour Partij genoemd d.w.z. de Partij van de Arbeid. Haar leider is sedert enige jaren de oud-premier Wilson. De liberale par tij betekent weinig meer, zoals trouwens in menig land. De hele Engelse politiek wordt be heerst door de tegenstelling tussen de regering en de oppositie. De leider van de grootste partij is tevens Eerste mi nister thans is dat Heath die van de oppositie is zijn natuurlijke tegen speler. Deze laatste wordt daarvoor ook door de staat gesalarieerd! De eerste minister is niet alleen leider van de re gering, maar blijft ook die van zijn par tij. Zijn macht is dus vele malen groter dan die in andere democratiën. De Labour-partij trekt haar stemmen uit de overgrote meerderheid van de handarbeiders. In het sterk geïndustria liseerde Engeland is dat een hoog per centage. Deze partij is in feite een fede ratie van vakbonden en socialistische verenigingen. Ruim een derde van haar afgevaardigden in het parlement zijn be stuurders van, vakbonden. Engeland telt weinig communisten; er js een partij, maar die heeft al jaren lang geen zetel in het parlement; wel oefenen communisten vaak grote in vloed uit op de vakbonden. De Engelse politiek is, wat de groe peringen betreft, niet gecompliceerd zo als b.v. in Nederland en Frankrijk. Het onderscheid tussen de twee grote par- hjen is voornamelijk van sociale aard. wen behaalt de Conservatieve partij circa de helft van haar stemmen uit aroeiderskringen, terwijl de Labourpar- JiJ traditioneel een groot aantal intelec- tuelen telt, ook uit de oude regerende •klassen. Het partijstelsel draagt evenals zoveel andere dingen het stempel van een zeer diep geworteld Conventiona- lisme. Van zaterdag 21 juni v.m. 9 uur t.m. maandag 29 juni v.m. 8 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Wulp, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-1412, Melissant. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dolïter Kramers, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Wolters van 11 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, tel. 1234, b.g.g. 1412. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Vrij, Den Bommel, Achthuizen, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871-312. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-1281, Dirksland. ROÏJW !S«A'raRÏAÏ.E;K Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland: J. M. Folmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk, (01114) 769. De Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen voor Noord-Holland en Zuid-Holland (tevens Bureau van de Provinciale Voedselcommissaris) maakt bekend, dat van 11 t.m. 31 juli a.s. een telling zal worden gehouden van in de opengrond geteelde late groen ten. De in aanmerking komende geregis- treerden zal door de districtsbureauhou- der een tellingformulier worden toege zonden, dat moet worden ingevuld naar de toestand op zondag, 12 juli a.s. De aandacht wordt gevraagd voor de op de binnenzijde van het formulier vermelde „Toelichting". De opgave dient uiterlijk 5 dagen na ontvangst te worden geretourneerd. De ze terugzending is portvrij. Aan de Huishoudschool „De Molen wiek" te Sommelsdijk behaalden onder staande leerlingen het diploma Assis tente N. Middelharnis: Sieta de Bakker, Ina Driesse, Nellie Dubbeld, Cora Horseling, Jo Mierop, Marijke Nagtegaal, Connie van der Vliet. Ooltgensplaat: Anja de Bonte, Lenle Duim, Ada Pipping. Stellendam: Cockie van der Linde. Oude Tonge: Marian Moerenhout. Nieuwe Tbnge; Wilma van den Ou den, Marja du Pree. Afgewezen 2. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Ger. Gemeente (Beatrixlaan) hoopt a.s. dinsdagavond om half acht voor te gaan ds. Schipaan- boord van Rotterdam-Z. U '"riff^R»' „Nu uit liet ingestelde onderzoek niet naar voren is gekomen, dat er sprake is van wanbeheer, meen ik, dat een ver der optreden van het O.M. in deze zaak beëindigd moet worden," zo luidt de slotzin van de brief die de Officier van Justitie Mr. Bos aan het college van B. en W. van de gemeente Dirksland heeft gericht. Dit college had n.l. op verzoek van het raadslid dhr. J. L. Poort- vliet aan de Officier van Justitie een onderzoek gevraagd naar de naleving van de Wet op de Stichtingen door het bestuur van het van Weel Bethesda ziekenhuis. Door de Rijksrecherche is een onderzoek ingesteld maar dat is zonder resultaat gebleven, zoals de Off. van Justitie heeft doen weten. Mr. Bos schrift: Na ampele bestudering van het door de Rijksrecherche opgemaakte rapport en de daarbij overlegde bescheiden ben ik tot de conclusie gekomen dat zich hier geen situatie voordoet waarop art. 11 lid 1 of artikel 12 van de Wet op de Stichtingen doelt, (zie verklaring)). Mr. Bos vervolgt zijn schrijven: „De kwestie van de medische directie en van inspraak van de aan het ziekenhuis ver bonden medici in het te voeren beleid daargelaten of dit al een zaak is welke een justitieel ingrijpen zou rechtvaardi gen heeft inmiddels een gunstige wen ding gekregen door de benoeming van een waarnemend geneesheer-directeur. Met ibetreklcing tot de vraag of ten detrimente van de noodzakelijke uit breidingen of instandhouding van het ziekenhuis gelden voor niet statuaire doeleinden zijn uitgeleend, moge aller eerst worden opgemerkt, dat het uit het oogpunt van de Volksgezondlieid nog een open vraag is, of de gewenste uit breidingen in het bestaande ziekenhu's moeten worden gerealiseerd dan wel 'n een nieuw te bouwen project, besten»!' voor een groter regio. Het bedrag aan uitgeleende gelden op langlopende termijn is voorts in verge lijking tot het benodigde geld voor de gewenste uitbreidingen van geen belang te achten. Daarbij komt, dat krachtens de wens van de erflaatster nog steeds een belangrijk bedrag in zeer laag ren- terende grootboek inschrijvingen is be legd. Zo wijziging van de bestaande statuten gewenst zou worden b.v. met ibetrekking tot het beleggen van gelden of het accountantsonderzoek, dan lijkt mij dit toch meer op de weg van de gemeenteraad, als een der oprichtsters van de stichting, te liggen om dit op de voet van artikel 9 der betreffende wet bij de Rechtbank te verzoeken, dan op mijn weg. Mr. Bos herinnert er tenslotte aan dat de Staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid een commissie van goede diensten heeft be noemd om tot een oplossing van de gerezen problemen te geraken. Commentaar Na een explosie van verdachtmakin gen aan de Economisch-directeur, dhr. van Oortmerssen en het bestuur van het Ziekenhuis, waardoor zelfs een gerechte lyk onderzoek werd gepleegd is de waarheid, warom zo hard werd ge schreeuwd, openbaar geworden. In het zeer grondige onderzoek, men kan dat de heren van de recherche wel toever trouwen, is letterlijk niets naar voren gekomen dat de toets van de critiek niet kan doorstaan. Het beeld van het ziekenhuisbestuur is ten principale ge zond en de modder waarmee gesmeten is is ten onrechte gegooid. Dan den ken we aan het applaus dat iemand als dhr. T. van Prooljen, PvdA raadslid in Dirksland oogstte, toen hij N. B. als mede verantwoordelijke, verklaar de byi te siypen om erop in te hak ken. Dhr. Poortvliet, eveneens raadslid te Dirksland heeft er tenslotte met zijn suggestie het O.M. in te schakelen, mis schien en onbewust aan meegeholpen dat de waarheid openbaar kwam na een volstrekt objectief onderzoek. Voor de een zal de uitkomst van het onderzoek niet nieuw en derhalve weinig verras send zijn, de ander vindt het wellicht teleurstellend dat de hele actie met de ze uitspraak van het Openbaar Minis terie moet eindigen, in een dergelijke strijd leert men tenslotte zijn pappen heimers kennen. Toch is het zeer te wensen dat de uitspraak van de Offi cier van Justitie nu ook als het verlos sende woord geaccepteerd wordt opdat de rust weerkere. We willen in dit com mentaar niet te persoonlijk worden maar het was wel te wensen dat de gesmeten modder de eigenschap had terug te stuiten Speciaal in het opmaken van B. V. d. Vee? Telefoon 2682 Westdl|k 86 MIDDELHARNIS Het jaarverslag 1969 van de Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdijk is be knopter als z'n voorganger. Het jaar verslag 1968 bevatte meer gegevens dan het juist verschenen verslag over 1969. We missen de namen van de geslaagden en hun woonplaatsen; het werk van het bestuur en de activiteiten van de leer lingen worden in dit verslag gemist. Een somber geluid is de geringe aan melding van het aantal cursisten voor de eerste klas. Slechts 7 leerlingen lie ten zich inschrijven of werden toegela ten. In 1968 was dit aantal 24 en in 1967 16. Aan het in de maanden maart en april afgenomen eindexamen werd door 8 kandidaten deelgenomen (in 1968 18). Zij behaalden allen het diploma, t.w. 5 het landbouwdiploma en 3 het tuinbouwdiploma. Eén van de geslaag den voor de tuinbouwrichting liet zich wederom inschrijven om in het cursus jaar 1969—1970 het onderwijs in de landbouwrichting te volgen. Van de ge diplomeerden gingen er 3 naar het mid delbaar onderwijs. De overige 4 ge slaagden begaven zich rechtstreeks in de praktijk. Eén van hen liet zich in schrijven aan de Fruitteeltvakschool te Numansdorp. Bij de overgang van de Ie naar de 2e klas en van de 2e naar de 3e klas konden in beide gevallen 2 leerlingen niet bevorderd worden. Eén leerling was genoodzaakt de 3e klas te doubleren. Bezetting Op 31 december 1969 was de bezetting van de klassen als volgt: Ie klas 9 leerlingen; 2e klas 23, 3e klas 17 en 4e klas 16 leerlingen, totaal 65. In 1968 totaal 71. Deze leerlingen waren afkom stig uit de gemeente Oostflakkee 19 (Ooltgensplaat 2, Achthuizen O, Den Bommel 7 en Oude Tonge 10); uit de gemeente Middelharnis 15 (Middelharnis 4, Sommelsdijk 5, Stad aan 't Haring vliet 3 en Nieuwe Tonge 3); uit de ge meente Dirksland 18 (Dirksland 11, Her kingen 3 en Melissant 4)uit de gemeen te Goedereede 13 (Goedereede 5, Stel lendam 3 en Ouddorp 5), totaal gene raal 65. Diversen In de vakature, ontstaan door het vertrek van de heer J. van der Kooij, kon per 27 januari de heer J. M. van Gurp uit Ooltgensplaat worden be noemd. Per gelijke datum werd aan mevrouw A. Goedhart-van Dam, die van af 1 augustus 1968 als tijdelijke leer kracht de opengevallen plaats had be zet, eervol ontslag verleend. Traditie getrouw heeft de CAAGO te Middel harnis de leerlingen van de 3e en de 4e klas in de gelegenheid gesteld een ex cursie te maken. Dit jaar werd een be zoek gebracht aan de SOL-fabrieken te Utrecht en aan de „Schothorst" te Amersfoort. Met de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 werd een bezoek ge bracht aan de „Keukenhof". Op maandag 29 juni nam. 7.30 uur wordt in het overblijflokaal van de school de Algemene Vergadering ge houden. Het hoofd der school, de heer P. C. van Heusden zal een inleiding hou den over „Milieubederf en milieube scherming". Ook zal er een bestuurs- verkiezing plaats vinden, wegens perio dieke aftreding van de heren Ir. J. B. Mijs te Sommelsdijk en J. A. Buijs te Oude Tonge. ▲SONNEMENTSPRUB 3,70 PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. niiilli NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 Drie van de koffiekokertjes die begin van deze eeuw voor de fotograaf poseerden. Deze week zijn weer een aantal bijdragen ontvangen in de aktie die be oogt een „koffiekokertje" op het Vlngerling te plaatsen. Nauwelijks kan gezegd worden hoezeer de Commissie die zich voor de realisering inzet gelukkig is met de ontvangen bedragen die gelijk van een grote sympathie jegens de vroegere vissersbevolking getuigen. Terwijl de aktie loopt ko men tal van verhalen over de vroegere visserij los en zo gauw er gelegen heid toe is hopen we een aantal interviews met vroegere vissers te publi ceren om daarna iets van de vroegere sfeer terug te kunnen roepen. Vorige week konden we een stand melden van 122,50 en we noemde dat voorzichtig een wat moeilijk begin. Deze week is het gesmeerder ge 'gaan en hebben meerderen in de beurs getast. Hopenlijk zal het ook anderen opwekken hetzelfde te doen. Vele kleintjes maken immers een grote en het al dan niet bereiken van het voor ogen staande doel zal een kwestie van samenwerking blijken te zijn. Wat is er nog gemakkelijker even de portemonnaie of het chequeboekje te raadplegen en een bijdrage daaruit voor het historische „koffiekokertje' te bestemmen. Op Flakkee en daarbuiten zullen er maar heel weinig zijn bij wie het er ecnt niet af kan, die zijn dan even ver als het koffiekokertje die financieel ook op zwart zaad zat. Opnieuw een vriendelijk verzoek (mag het ook een beetje dringend zijn?) de actie „Koffiekokertje" te steunen opdat het beeldje dat de nagedachtenis levend zal houden er spoedig kan komen. De verantwoording voor deze week is als volgt: Wed. J. V. d. P. S'dijk 25,— J. V. D. Vlissingen 25,- Dhr, V. Dalum 10,— A. J. K. S'dijk 50, Wed. S. Sommelsdijk 5— Gez. W. Mhs f 5, J. J. W. S. Middelharnis 10,— J. B. Mhs. f 10, G, A. V. d. W. N. T. f 25,— G. W. IVÜis f 25, N.N. D, ƒ25,- D. V. d. H. Hoek van Holl 10, A. S. V. D. Mhs. 25,- J. G. Ouddorp 5, Samen 255,— Het het saldo van vorige weke maakt dat een totaalbedrag van f 377,50 Heel hartelijk dank! U weet waar u terecht kunt! Bijdragen graag op giro 355905 van de Nutsspaarbank te Middelharnis, bankrekening nr. 1000. Er wordt met spanning naar vutgezien! Donderdagmorgen is een ponjnvagen waarop 3 kinderen zaten in de haven van Sommelsdijk terecht gekomen. De voor het wagentje gespannen pony ver dronk, de 3 kinderen konden door snel le hulp worden gered. De 13-jarige Addy Hoogzand had zijn pony „Claus" kort voor het ongeluk in gespannen op een stukje dijkweiland waar het dier kon grazen. Waarschijn lijk omdat de grond daar helt is het wagentje met de 3 inzittenden achteruit in de volle haven gereden, de pony meeslepend. Mevrouw G. Mackloet die het hulpgeroep van de kinderen hoorde waarschuwde haar man die toevallig thuis was. Dhr. Mackloet overzag de situatie, sprong in zijn auto en racete naar de overzijde van de haven om daar in het water te duiken. Van de andere zijde sprong daarop Simon Sluij te wa ter en gezamenlijk lukte het de kinde ren van wie enkel de oudste zwem men konop het droge te brengen. Ad dy Hoogzand heeft kranig geprobeerd de kinderen boven water te houden maar zonder snelle hulp zouden er zeker slachtoffertjes gevallen zijn. De pony bleek te zijn verdronken, het dier was fezeer in zijn bewegingen beperkt om te kunnen zvi'emmen. Omstanders die het beestje op het droge trokken konden de levensgeesten niet meer opwekken. De brandweer die gealarmeerd was haal de nadien ook het wagentje op de wal. OOSTERLAND Sportvereniging Duiveland. Op za terdagmiddag 27 juni a.s. zal er op het sportterrein „De Saële" een voetbalwed strijd plaats vinden tussen het tweede elftal van Duiveland en een elftal, sa mengesteld uit personeelsleden van het bedrijf fa. Smits-Oosterland N.V. al hier. Het beloofd bij gunstig weer een leuke wedstrijd te worden, die ongetwij feld wel veel belangstelling van het pu bliek zal genieten. De aanvang is ge steld op vier uur. In juli zullen de met terugwerkende kracht tot 1 januari verhoogde AOW- en AWW-uitkeringen worden uitbetaald inclusief de achterstallige verhogingen over de eerste helft van dit jaar. Dat betekent dat ongehuwden en we duwen zonder kinderen volgende maand 393 ontvangen en gehuwde AOW-ers en weduwen met kinderen tot achttien jaar 560,50. De uitkering van het -wezenpensioen van de AWW bedraagt voor wezen tot tien jaar 125, voor wezen van 10-16 jaar 188,50 en voor wezen van 16-27 jaar 243. Vanaf augustus zijn de uitkeringsbe dragen: AOW ongehuwden) en AWW (weduwen zonder kinderen) 336, AOW (gehuwden) en AWW (weduwen met kinderen) 477 en voor wezen 107, 159 of 207. In september zal de vakantieuitke ring worden uitbetaald. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Op donderdag 2 juli a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. C. Harinck van Utrecht. Aan vang 7.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 1