van weenen no. 10 «ao lijst 1 A. DE JONG Hetnatuur- beschermingsjaar '70 nieuwe öaq Hoge prijzen voor consnmntie- aardappelen üirunott iQuo Vadis Kiezers van Goedereede (S.G.P.) lommelsdiik R.T.M. Dienstregeling mei 1970-mei 1971 groep Goeree-Overfiai(l(ee F^C.KORTEHEG «ZOON Technische School naar 6e onderkomen [42e jaargang Vrijdag 29 mei 1970 No. 3889 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemad per weekdinsdag- en vrijdagavond Ij bankstellen ergmeubels Eethoeken Tafels en van alles. Keus uit tientallen. SNONINGINRICHTlH^t^ modehuis dirksland tel: 396 stemt op 3 juni a.s. inplaats van no. 1 (Een groep S.G.P. ers) Fruitmanden en Fruitliafcjes „De Fruitcentrale'' POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdyk TeL (01870) 2629 Na 6 uur (01870) 3382 Giro 167B30 ABONNEMENTSPRIJS 3,7S PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. „Quo vadis?"waarheen gaat gij? bat is de vraag, die men ten aanzien van 'net machtige rijli: der Verenigde Staten van Amerika geneigd is te stellen. De tegengestelde stromingen nemen elk voor zich, steeds meer de toevlucht tot geweld. Er worden plannen gesmeed om "„recht en orde" te handhaven op een manier, die herinneringen oproept aan een politiestaat. Het beeld, dat „Gods eigen land" mo menteel biedt, is niet bemoedigend. De spanningen, die onder de rege- ring-Johnson reeds vrij hoog waren op gelopen, zijn onder de regering-Nixon niet verminderd. Veeleer in tegendeel. Een der voornaamste oorzaken is de Amerikaanse interventie in Indo-Chi- na (want het is allang niet meer Viet nam alléén), die na zovele jaren, en ondanks grote verwachtingen van het Cambodj a-offensief, nog geen tekenen van beëindiging vertoont, hetzij op glo rieuze wijze dan wel doordat er gewoon mee gestopt wordt. Dit laatste is voor Nixon praktisch onmogelijk geworden, nu hij heeft ver klaard, dat Amerika het zich niet kan veroorloven „zijn eerste oorlog te ver liezen". In het nauw De regering-Nixon zit lelijk in het nauw. Daarom slaat ze nogal wild van zich af; en hierbij onderscheidt zich vi ce-president Agnew. Voor hem zijn de zaken klaar.. De overgrote meerderheid van het volk staat achter de regering, maar zwijgt. Een oproerige, rebelse min derheid verzet zich tegen de regering. Wie vóór de regering is, is een goede, wie er tegen is een slechte Amerikaan, Him het even of hij senator, student of leger is. De negers geloven niet meer in. ge- veldloosheid sinds King werd vermoord met een benevens de gebroeders Ken- "•nedy). Het is voor hen: schieten of be schoten worden. En waar het tot geweld komt, zijn ook andere elementen van de partij en komt het tot plundering en brandstichting; :en .steeds meer mensen vinden dat een onbehagelijke situatie. Knokploegen Als de zaken eenmaal zo staan, vindt de kreet „recht en orde" gauw gehoor. Dan worcien de minderheden onder- duiivt, In Caiifornië heeft men al plan nen voor uitgebreide politiële maatrege len die doen denken aan de politiestaat. Maar, zegt men, de goedwillende burger (dat is hij, die achter de regering staat) zal daar geen last van hebben en het kwaad (het verzet tegen de regering) kunnen we zo beter onderdrukken. Ook het gevaarlijke verschijnsel van knokploegen gaat zich voordoen. In New gen anti-Vietnam-betogers. Men denkt arbeiders op eigen houtje, terwijl de po- York is een knokploeg van bouwvak- litie zich afzijdig hield, opgetreden te- dan onwillekeurig aan de opkomst van de S.A. in Duitsland Nog meer geweld? Het grootste gevaar is, dat het pu bliek, afkerig van de gevolgde metho de, niet meer let op de oorzaken. Voor de negers ziet het er eer slechter dan beter uit.i De reactie op het progressie ve beleid van Kennedy, voorzichtig door Johnson voortgezet, zet in. De min achting voor de neger gaat over in haat die overigens wederzijds is. Het negerverzet krijgt ook steeds meer een racistisch karakter. De negers wil len „zichzelf zijn en blijven", maar ze Willen wél met de blanken gelijkbe rechtigd zijn. De hele situatie wordt steeds meer in gewikkeld en het wordt ook steeds nioeilijker een uitweg te vinden, an ders dan langs de weg vangeweld. De oorzaak De oorzaak van al deze ellende ligt jrotendeels in het Vei-re Oosten. Niet Meen omdat deze, zo stiekumweg tot een complete oorlog uitgegroeide Ame- "Kaanse interventie ook binnenslands PP steeds meer verzet stuit. .Deze oorlog verslindt, behalve vele niensenlevens, ook ongehoorde kapita- 'en, iedere dag opnieuw. Daardoor is geen geld beschikbaar voor verbeterin gen, die al tientallen jaren geleden had- ,aen moeten worden uitgevoerd. Daar- |oor wordt de noodlijdende onder lag steeds rebelser. Daardoor worden W; ''ie in de huidige situatie wel ge- Ben, steeds benauwder en daardoor meer i'eneigd er met de botte bijl aan gaan staan. De opruiende redevoerin- tfu vice-president, die hun ver telt, zij het puikje van de natie ^n' ^'•^S'ken daaraan mee. _.-Ue tcoi;omst ziet er voor Amerika met ro.-sideurig uit. .i^ In het algemeen is de bestaande dienstregeling gehandhaafd./ De ritten op het traject metrostations Zuidplein- Centraal Station en omgekeerd zijn in de vroege morgen en in de vooravond en avond vervallen in verband met het geringe gebruik dat hiervan wordt ge maakt. Op werkdagen 's morgens is een snel- dienst ingelegd van Middelhamis, V. 7.28 uur, naar Rotterdam-Zuidplein, A. 8.15 uur en 's middags een rit in om gekeerde richting, Rotterdam V. 17.30 uur, Middelhamis A. 18.15 uur. De autobus van deze dienst stopt onderweg uitsluitend te Nieuwe Tonge (Prov. weg) en te Oude Tonge. Een aantal ritten van de dienst Oolt- gensplaat - Den Bommel - Middelhar- nis is doorgevoerd naar Dirksland of geeft aansluiting naar deze plaats. Gedurende de zomermaanden zal het traject Ouddorp station - Ouddorp strand als gebruikelijk worden gereden. In de zondagdienst is de verbinding met Herkingen wederom vervallen daar van de drie ritten v.vj per zondag in to taal slechts door één reiziger gebruik werd gemaakt. Voorts kan worden opgemerkt dat een nieuw tariefpunt Rotterdam-Zuidplein metro is ingevoerd waardoor het reizen in de relatie Flakkee-Rotterdam-Zuid- plein metro goedkoper is geworden, niettegenstaande een geringe tariefs verhoging per 1 mei 1970. BOim MAl'ERIAlLfi^ Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland: J. M. Folmer, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerfeerk, (01114) 769. LANDBOUWSCHAP VRAAGT VERLENGING INTERVENTIE PERIODE VOOR APPELS Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw en Visserij gevraagd zijn invloed in Brussel aan te wenden om te komen tot verlenging van de E.E.G.-interventieperiode voor appels. De huidige EEG-interventieregeling eindigt,op 31 mei a.s. Het Landbouwschap meent echter dat verlenging met een maand noodzakelijk is omdat de appelvoorraden thans nog aanzienlijk groter zijn dan in de voor gaande jaren. Op 16 mei j.l. was bij de tuinbouwveilingen, aangesloten bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen, nog in voorraad 48.200 ton ap pelen tegenover 17.400 ton in 1969 en 21.500 ton in 1968.i Verreweg het groot ste deel van deze voorraad bestaat uit Golden Delicous. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap is van mening, dat verlen ging van de interventieperiode enige verlichting kan brengen in de uiterst moeilijke situatie waarin de fniitteelt verkeert. VOOR BETER NA.BR DE MIDDELHPONI'---^'^' Inleiding. Nu het jaar 1970 al weer voor een kwart verstreken is, zullen velen bij het lezen van hun krant, opinieweekblad of familieblad artikelen en reportages zijn tegengekomen die de aandacht vestigen op het natuurbeschermingsjaar 1970. Direkt hiermee verbonden zijn de arti kelen over milieubeheer die de laatste tijd meerdere malen zelfs de frontpagi na's hebben gehaald van de grote lan delijke en provinciale dagbladen. Her innert u zich maar de gevaarlijke ver giftiging van de Rijn in september 1969; het rumoer om de vestiging van sterk milieuverontreinigende industrieën in het Sloe-gebied; het regelmatig opdce- men van grote olievelden voor de Ne derlandse stranden en de grote ont ploffingen in petrochemische bedrijven in het rijnmondgebied. Al deze publika- ties hebben iets dat gemakkelijk irrite rend werkt. Men wordt voortdurend ge waarschuwd voor dit produkt, het over matig gebruik van dat artikelen opge roepen om in te tekenen op lijsten zodat een bepaalde industrie zich daar maar niet zal vestigen, enz. In wezen zijn dit allemaal aanslagen op de verhoging van die, zo beminde, welvaart. En het wordt vooral vervelend wanneer een bepaalde arbeidsintensieve industrie zich wil gaan vestigen in een van die gebieden die bekend staan als rijk aan werklozen. Wanneer dat dreigt mis te gaan door één of andere aktie, dan krijgt men er genoeg van. Want wie krijgt daar de klappenWeer Jan-met-de-pet. Dan kan de hele natuurbescherming voor die mensen ophoepelen. Want ie dereen mag toch zeker wel meeprofite ren van de stijging van onze welvaart. Goed, een weg extra, een paar rook- pluimpjes meer aan de horizon, een vleugje meer stank als de wind ver keerd staat, een paar gedempte slootjes meer zijn voor de oppervlakkige waar nemer en de mensen die eindelijk de kans krijgen dicht bij huis een baan, die behoorlijk betaald wordt, te krijgen, niet of nauwelijks van belang. En het wordt zelfs op prijs gesteld dat de overheid de bochten uit die weg wil halen, de par- keeraccomodatie vfil vergroten, voor een betere verlichting gaat zorgen, de lang- aangekondlgde riolering gaat maken en de honderd ééngezinswoningen gaat bouwen in de polder die toch al zo wei nig opbracht. En laten' wij eerlijk zijn: ook een bioloog vindt het fijn om in een geriefelijk huis te wonen, met stromend water, electriciteit, centrale verwar ming en een tuin. En denkt u dan na over de konse- kwenties van één en ander. U (en ik) wonen in een geriefelijk huis met een aardig autootje voor de deur en een ^N2>.3^JK0^iN3Os.!>.^XrX!XÏ>.rN.3O>J>J>.^>JXÖ\SsSs^^ Bij het ontwaken is daar altijd weer de nieuwe dag. En nieuwe dankbaarheid dat ik nog wonen mag In veilig huis, in een bevoorrecht land, Waar bloemen rustig bloeien aan de waterkant,! En als dan populieren wuiven in het licht, Gods blijde zon de Lentetuin verlicht, De merel jub'lend zingt een heerlijk minnelied, Dan wil je mee gaan jub'len, maar je kimt het altijd niet. De vreugde om de nieuwe dag verdrijft niet alle zorgen. Verjaagt niet elk verdriet, de schaduwen van morgen Verdonk'ren vaak het heerlijk Lentefeest, Zo zal het altijd zijn, zo is het steeds geweest. Maar toch blijft daar een vreugd die niemand ons kan roven. Ik hoor in 't merellied de jubel van 't geloven, Eens komt een nieuwe dag vol klaar fin zonnig leven, De zorgen zijn voorbij, de nevelen verdreven. LANERTA. groot winkelcentrum om de hoek, waar alles nog lekker goedkoop.is. Dat wij dat autootje voor de deur hebben dank zij de welvaart en dat dat winkelcentrum goedkoop levert dank zij enorme produkties (en evenredig uit gebreide industrieën) en grote concur rentie .komt niet vaak in ons op, als het er maar is. Maar denken wij daar wel eens over na, dan slaat ons de schrik om het hart. Want wat een enorme belasting bete kent dat voor ons leefmilieu.i Reeds sinds enkele tientallen jaren zijn wij, beschaafde Europeanen, Noord-Ameri kanen en andere industrialiserende volkeren, bezig de biosfeer, dat is die i Iterst dunno .schil waar al het leven zich ophoudt, te belasten met levens- vreemde en daarom gevaarlijke gassen, vloeistoffen en vaste stoffen. Dat ge beurt omdat wij het beter willen heb ben. En voor dat „ideaal" hebben wij veel over, zelfs onze eigen leefklimaat. En wordt er over gepraat, tijdens een verjaardag of een borreluurtje, dan klinkt het al gauw: „het zal wel loslo pen", of „het zal mijn tijd wel duren", of „ze vinden er wel wat op". Inderdaad het is verbazingwekkend om te zien hoe het „losloopt". Het zal onze tijd echt wel „uitduren". Maar realiseert u zich dan wel dat dat ,loslop€n" en „uitduren" te danken is aan het vermogen van die natuur, waar zowel planten, dieren als mensen in hun voortdurende wisselwerking toe gere kend dienen te worden, elke verstoring en verandering te bufferen. Daarmee wordt bedoeld dat de levende natuur een verstoring kan opvangen, verzwak ken en zelfs kan inpassen in haar eigen systeem. „Technische termen". Dat is te danken aan de complexiteit van de levende natuur om ons heen. Daarin spelen zoveel faktoren van bio logische en niet-biologische aard een rol dat het zelfs na langdurig onderzoek onontwarbaar is. Het is bijvoorbeeld gemakkelijk vast te stellen welke plan ten en -welke dieren men kan onder scheiden in een bepaalde levensgemeen schap. Het wordt al wat lastiger om uit te maken hoeveel er van elke, plant zijn of van welk dier. Nog moeilijker is de vraag op te lossen wat elk dier of elke plant in een bepaalde levensgemeen schap precies doet.. Ook de niet-biolo gische faktoren in een levensgemeen schap kan men door middel van nauw keurige waarnemingen vast stellen, alsmede hun kwantitatieve waarde, maar ga nu eens zeggen wat de invloed is van deze faktoren op de aanwezige planten en dieren. Wat is de relatie tus sen planten en dieren onderling? Hoe werkt het klimaat daar op in? Welke rol speelt de bodem? Zo is men bijvoorbeeld op de hoogte van het bestaan van voedselketens; een reeks van organismen die eten en ge geten worden. Het aantal schakels in zo'n voedselketen is doorgaans klein. Een voorbeeld van zo'n voedselketen is: groene plant konijn vos of groene plant sprinkhaan spitsmuis torenvalk. In elke levensgemeen schap zijn vele van dit soort voedselke tens aan te wijzen. Zij beginnen alle maal met de groene planten. De mens maakt natuurlijk deel uit van een groot aantal voedselketens, maar gelukkig voor hem staat hij altijd aan het eind. De mens eet, maar zal nooit (met uit zondering van kanibalen) gegeten wor den. Verder is men ook bekend met het be staan van voedselpyramiden. Grote hoeveelheden groene planten dienen planteneters tot voedsel. Het totaal aan tal of het totaal gewicht van deze plan teneters is belangrijk minder dan het totaal gewicht van de groene planten. En het doet er niet tde of het om in- sekten gaat of koeien of konijnen. Altijd is hun totaal, in welke vorm men dat ook wil uitdrukken, veel minder dan dat van planten. Een zelfde soort verschil bestaat tus- LAND- EN TUINBOUW: Het gehele jaar is de prijs voor ons hoofdvoedsel „de aardappel" aan de hoge kant. Reeds vroeg, zodra de nieuwe en mid- delvroege aardappelen omstreeks juni juli aan de markt komen is de vraag al groot De telers rond de Middellandse Zee, maar ook de telers van de specifieke Nederlandse rassen, Eersteling, Doré en Lekkerlander hebben hiervan ongetwij feld geprofiteerd. Deze prijsontwikkeling heeft zich voortgezet, ook voor de latere rassen, waardoor soorten als Bintje en vooral de Eigenheimer tot ongekende hoogte zijn opgelopen. Het publiek vraagt zich af, wat hier van de oorzaak kan zijn. In de eerste plaats was er een areaal inkrimping in het buitenland, terwijl de weersomstan digheden in sommige delen van Europa een opbrengstdaling veroorzaakten. Hierdoor kwam er grote vraag naar export en steeg de prijs. Het laat zich aanzien dat deze prijsontwikkeling zal doorgaan, en dat ook de nieuwe oogst niet goedkoop zal worden. Voor de ver bouwer van vroege aardappelen een gunstig vooruitzicht. Voor de huisvrouw een reden om, wanneer die vroege aan de markt komen, met zorg het goede ras te kiezen. Wij bedoelen hiermee een ras met een goede kookkwaliteit, een lekkere smaak en een mooie knolvorm. Een mooie knolvorm geeft namelijk het EDEL-DOUBLE DAMESHORLOGE met edel-doublé band elegant model, shock- proof, anti-magnetisch 5n prijzen van 57.50 tot 175.- Dit Is slechts één voorbeeld I J uit onze bijzonder mooie ■iMB kollektle Horloges I WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TEUFOON 11.66.15 ROnERDAM kleinste schilverlies, terwijl men zich wat de kwaliteit betreft wel wat teleur gesteld voelt, wanneer de duur betaalde aankoop, één of ander export-ras blijkt te zijn, met „kraak noch smaak". Als U net als wij, in het doolhof van binnen- en buitenlandse aardappelras sen geen weg meer weet, is de enige op lossing zich te bepalen bij de „lekkerste rassen" met de „voordeligste knolvorm" Dit zijn voor vroeg: de Eersteling, voor vroeg en laat: de Lekkerlander en de Doré, voor zeer laat: Irene en de Furore.i Met bovenstaande keus zult U, met de minste moeite, de lekkerste Hol landse maaltijd op tafel zien te toveren. sen planteneters en vleeseters. Het to tale aantal vleeseters is altijd geringer dan het totale aantal planteneters. Ook hier doet het er niet toe of dit wordt uitgedrukt in aantallen of gewichten.i Tenslotte is men al sinds lange tijd bekend met het bestaan van reducen- ten. Dit zijn microscopisch kleine vaak eencellige organismen, die in staat zijn alle organische verbindingen die na het afsterven van organismen overblijven, af te breken tot anorganische verbin dingen welke vervolgens weer in de biologische kringloop kunnen worden opgenomen. Een levensgemeenschap op zyn retour. Uit deze voorbeelden blijkt al dat geen enkel organisme op zich zelf staat. Het is altijd afhankelijk van andere or ganismen, en het onderhoudt nauwe be trekkingen met die organismen. Dit geldt voor elke plant en voor elk dier. Bovendien wordt dit alles op elk mo ment en in elke levensgemeenschap be ïnvloed door de niet biotische milieu- faktoren. Dit complexe, levende systeem komt voor in elke type landschap, waar leven mogelijk is. De ingewikkeldheid ervan wordt meestal bepaald door de ouder dom. Hoe ouder een bepaalde levensge meenschap is, hoe complexer. Maar en dat is één van de punten waar het bij de natuur- en milieubescherming om gaat, hoe beter zo'n levensgemeenschap in staat is verstoringen op te vangen. Een typisch voorbeeld van oude levens gemeenschappen zijn de loofbossen aan debinnenkant van de duinen langs de Nederlandse kust zoals die bijvoorbeeld nog te vinden zijn op Voorne, Walche ren en in de omgeving van Bergen. De ze bossen zijn gekenmerkt door hun grote rijkdom aan verschillende soorten planten en dieren. Er zijn dus ook vele relaties tussen de verschillende soorten organismen. Men zal, en dat is van groot belang, zelden of nooit in deze rij ke gebieden plagen zien optreden. Nooit zal één of ander organisme zich onge breideld kunnen vermeerderen, want zijn „vijanden" zullen zich ook direkt vermeerderen en de natuurlijke vijan den van die vijanden ook weer, waar door zo'n verstoring als het ware ge smoord wordtj Deze bufferwerking waar in dit ar tikel weinig aandacht aan besteed kan worden, breidt zich ook min of meer uit over de grenzen van dat bos. Dit geldt niet alleen voor de hierboven genoem de binnenduinbossen, maar ook voor andere loofbossen van enige ouderdom in Nederland. Maar van de oorspronke lijke rijkdom aan loofbossen is nog maar weinig, te weinig over. Om talrijke redenen van economische aard zijn zij verdwenen. Men kan zich, gerekend over langere tijd, afvragen of het juist geweest is, deze bossen te ver nietigen. In dit verband hoeft maar ver wezen te worden naar de voorstellen van dr. Mansholt in verband met de overproductie van de Europese land bouwers. De vernietiging van die boscomplexen heeft onder meer tot gevolg dat een groot arsenaal, in staat tot het behou den van natuurlijk evenwicht, is ver dwenen. En daarvoor is zo goed als niets in de plaats gekomen, dat tot het zelfde in staat is. Landbouwarealen van een te grote eenvormigheid, die gewoon niet in staat zijn voedselketens te her bergen. Zij missen bijna elke vorm van natuurlijke afweer, waardoor zij een voortdurende bron van plagen zijn. In- sekten, schimmels en parasitaire wor men krijgen een voortdurende mogelijk heid zich explosief te vermeerderen. En de moderne landbouwer kan niet anders dan dit tegen gaan met chemische mid delen. Dus er wordt dan een nieuwe Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdljk 38 MIDDELHARNIS aanslag gepleegd op een al zo uitge mergelde en verarmde levensgemeen schap. Duidelijk wordt dat er dan geen enkele positieve invloed meer uit zal gaan van dit landbouwgebied. Dieren die een trap hoger staan in de nog schaars overgebleven voedselketens worden, omdat zij tevens hoger staan in de voedselpyramiden, vergiftigd.. Zij voeden zich met talloze vergiftigde insekten of muizen. Is het een wonder dat de kranten regelmatig nieuws geven over het sterven van grote aantallen roofvogels. Had de vernietiging van die bossen niet tot doel het uitbreiden van het landbouwareaal, maar bijvoorbeeld de vestiging van industrie of de bouw van nieuwe woonwijken, dan kan dit ver haal nog somberder worden dan het al is. Want daar is helemaal geen sprake van een levensgemeenschap. Daar wordt alleen nog maar geparasiteerd op de omringende natuurlijke of half-na tuurlijke levensgemeenschappen. Met parasiteren wordt bedoeld dat derge lijke leefgemeenschappen profiteren van natuurlijke levensgemeenschappen zon- der dat zij daar iets tegenover stellen dat kan bijdragen tot verrijking van het milieu. Een soortgelijk betoog zou kunnen worden gehouden voor andere natuur lijke of half-natuurlijke levensgemeen schappen. Ook de Nederlandse heide velden, duinlandschappen, hoogvenen, moerassen en in mindere mate kwelders en schorren, alsmede natuurlijke en halfnatuurUjke meren, plassen, beken en rivieren hebben een duidelijke buf ferende werking tegen verstoringen. Ook hier werkt dat door tot buiten deze levensgemeenschappen. Resumerend kan tot dusver gesteld worden: 1. Overeenkomstig de maatschappij- struktuur heeft iedereen zijn wen sen als consument. Willen deze wen sen vervuld worden dan zal de wel vaart moeten toenemen. 2. De uitbreiding van de welvaart gaat ten koste van een groot aantal le- vensgemeenschappenj Deze hebben een natuurlijke weerstand tegen ver storing van de gehele biosfeer, dank zij hun complexe aard en hun ouderdom. J. G. Sennef, bioloog. MIDDELHARNIS De Technische School die al tal van jaren met ruimtegebrek kampt zal met ingang van het nieuwe cursusjaar haar 6e onderkomen betrekken. Dat zal het gebouw zijn op het ter rein van de vroegere Gascentrale Flak- kee. De met de komst van het aardgas overbodig geworden apparatuur zal er uit worden verwijderd. De ruimte is nodig i.v.m. realisering van de nieuwe cursus electrotechniek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 1