Oe kabelbaan heeft haar werk beëindigtÊ Dhr. L de Geus te Herkingen ontving zilveren eremedaille Zilver werd goud te Ooltgensplaat !r- Dhr. S. Dekker trad af om gezond heidsredenen nardgastarieven ^'UM ende Sommelsdijk F^C.KQRTEHEGsZOON Volgende week één krant jaargang Vrijdag 1 mei 1970 No. 3883 CHR. STREIEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond érdlensten op kerkelijk enlalgemeen terrein k. Zondagsdienst artsen Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" Geen kijiigeld voor AOW-ers DE KADO SHOP biedt ALLES voor MOEDEEDAG. V^NINGINRrCHf»*^^ Belangrijke groei bij de Raiffeïsenbank „l¥le lissant" Poot- en zaaiverlof voor dienstplichtige militairen Dhr. KI. van Oostende „zit" overal in VEROLME - ORDERS POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, rel. (01870) 26 29 Na 6 uur (01870) 33 82 Sommelsdijk Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 3,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 77) 552 len ■oetsluis 28 00 ie kabelbaan die is gebruikt bij de idling van het Raik van Scheelhoek ift de geplande 3 maanden die nodig m te zijn niet nodig gehad. De baan .begin maart operationeel werd heeft iin één maand tijds geklaard. Woens- werd voor het laatst gestort. foor deze meevaller zijn er meer blokken overgebleven dan de 30.000 die als reserve waren genomen. Ir. v. d. Weele schat dat op 10»/o tengevolge van het feit dat er minder breuk is opge treden dan werd verwacht en dat de hellingen steiler zijn geworden. De resterende plm. 40.000 blokken zullen bij de dichting van het Brou- wersehavensegat worden gebruikt. Nog niet bekend is met welk vervoer de blokken daarheen worden gebracht. Sinds een week wordt door de drij vende asfaltfabriek „Jan Heymans", on der water asfalt tussen de gestorte ste nen gespoten, waarna de zandzuigers aan het werk zullen gaan die voor hun karwei 3 a 4 maanden nodig zullen hebben. BOvmmATÉimmj^ Dirksland Telefoon 333 Vertegenwoordiger voor Schou- wen-Duiveland: J. M. Foüner, p.a. Ooststraat 25, Nieuwerkerk, (01114) 769. llendai» Mole"' ■.V. Van ider no. zijn verdiensten voor school, Jfc en op algemeen terrein is de heer 4^oe Geus te Herkingen j.l. ivoensdag- ^gen onderscheiden met de Koninklij- ^^Ondsrscheiding in Zilver, Niet om- ^dhr. de Geus deze decoratie verlangd 'W^ervMcht zou hebben, maar nu hij '®l door burgemeester Bos van Dirks- '9 opgespeld kreeg was hij voor dit "^li van Koninklijke waardering zeer «fentelijfc. de bijeenkomst die plaats had 'St Verenigingsgebouw te Herkingen do heer de Geus met zijn familie Vertegenwoordigers van de Vereni gen waarin, hij zitting heeft aanwe- daa.i-toe uitgenodigd door burge- ister Bos die dhr. de Geus met ge ien van het Koninklijk besluit in us stelde. Burg. Bos deed dat nadat de verdiensten van dhr. de Geus gereleveerd. Hij is reeds veertig lid van het bestuur van de Herv. looivereniging in de functie van sec- f's- Voorts is hij reeds 25 jaar lid Bl^*^ Kerkvoogdij van de Ned. Herv. eente en reeds 15 jaar lang is hij Murslid van de plaatselijke afdeling net Groene Kruis. Burg. Bos kon indenken dat de vervulling van tsken dhr. de Geus veel inspan- heeft gekost. Niet onvermeld ble- de activiteiten van de jubilaris als ïzitter van het NIWIN comité te [toigen het thuisfront dat d.m.v acties sië trachtte te steunen. Ook wanneer er acties moesten worden gevoerd zoals die voor het Ver. gebouw kon op dhr. de Geus worden gerekend. Daarbij dacht burg. Bos ook terug aan de zuster van dhr. de Geus die 5 jaar geleden is over leden. Met zichtbaar genoegen stelde dhr. Bos de heer de Geus in kennis van het Koninklijk besluit hem de Zilveren Ere medaille, behorend tot de Orde van Oranje Nassau toe te kermen. Nadat de burgemeester hem het ereteken had opgespeld sprak hij de hoop uit dat dhr. de Geus nog lange tijd zijn functies zal mogen vervullen omdat de gemeen schap er duidelijk mee gebaat is. Gelukwensen Van de gelegenheid tot het uitspreken van een gelukwens werd als eerste door dhr. P. Witvliet, voorz. van het school bestuur gebruik gemaakt en vervolgens door ds. Kraaij, die de verdiensten van dhr. de Geus kennend, volledig met de onderscheiding kon instemmen. „Moge U straks de Grote Koninklijke Onder scheiding worden uitgereikt" hoopte ds. Kraaij. In zijn dankwoord verklaarde dhr. de Geus zich te hebben afgevraagd waar aan de Onderscheiding te hebben ver diend omdat hij het gedane werk altijd met plezier heeft verricht. Zijn conclu sie was nu dat het toch wel prettig is te ervaren dat het is gewaardeerd. In ge zellige kring werd daarna weer eens van gedachten gewisseld. Van zaterdag 2 mei voorm. 9 uur t.m. maandag 4 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Wulp, telef. 2710, Sommelsdijk. Dinsdag 5 mei Bevrijdingesdag dok ter Wieringa, tel. 2090, Middelhamis. Donderdag 7 mei Hemelvaartsdag dok ter V. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Dinsdag 5 mei Bevrijdingsdag, dokter Elvé, tel. 01877-262, Dirksland. Donderdag 7 mei Hemelvaartsdag dok ter Huisman, tel. 01877-412, Melissant. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge en dokter Bou- man, tel. 01871-269, Stad aan 't Haring vliet. Donderdag 7 mei Hemelvaartsdag: Dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. WEEKENDDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Sypkens, Middelhamis van 99.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Bestman, tel. 914. Donderdag 7 mei Hemelvaartsdag: Zr. Bestman, tel. 914. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zuster Veneranda, Acht huizen, Den Bommel, Stad aan 't Ha ringvliet, tel. 01873-577. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelhamis. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS AOW-ers, die geen andere bron van inkomsten hebben, hoeven in de toe komst geen luister- en kijkgeld te be talen. Dit heeft minister Klompé gisteren geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Engels en Manen (beiden kath. V.). Zij hadden de minister gevraagd ook de vrijstellingen voor omroepbijdragen te verhogen, nu per 1 januari de AOW- uitkerlngen zijn verhoogd. Het afgelopen boekjaar is voor de Raiffeisenbank „Melissant" te Melissant succesvol geweest; één en ander bleek uit het financieel overzicht, hetwelk donderdag, 23 april 1.1. tijdens de jaar lijkse algem.ene vergadering aan de le den werd gepresenteerd. Onder mxer bleken de toevertrouwde middelen in de vorm van spaargelden met ongeveer een half miljoen gulden te zijn begonnen, hetgeen ten aanzien van voorafgaande boekjaren een be hoorlijke groei betekent. Mede gezien de ruime uitzettingsmo- gelijkheden, welke in het eigen gebied van de Melissantse Raiffeisenbank be staan, wordt zowel het belang van spaar der als van geldnemer gediend; hetgeen in praktijk wordt gebracht door een zeer behoorlijke rentevergoeding en redelij ke debetrentepercentages. Het afgelopen boekjaar werden onge veer 28.000 dagboekposten verwerkt, het gen ten opzichte van 1968 een uitbrei ding inhoudt van circa 35»/o. In verge lijking tot het vorige boekjaar steeg het balanstotaal eveneens met 35%. Ingevolge het voorstel van het be stuur werd besloten tot toevoeging van het voordelig saldo ad f 10.442,97 aan de Algemene Reserve, welke per 31 de cember 1969 f 167.204,66 bedroeg (4,6»/o van het balanstotaal). Aan het einde van deze vergadering werd door het bestuur medegedeeld, dat tengevolge van de sterk toegenomen groei van de bank op dit moment onder meer plannen voor een meer aangepaste '„■r centry.al gelegen kartooraccomodatie in studie zijn en op zo kort mogelijke termijn uitgevoerd zullen worden. Zodra de weersomstandigheden zaai en pootwerkzaamheden in de akkerbouw mogelijk maken, zal aan in aanmerking komende dienstplichtigen, die voor eer ste oefening in werkelijke dienst zijn, desgevraagd onverwijld buitengewoon verlof voor bedoelde werkzaamheden worden verleend. Dit verlof bedraagt maximaal 6 werkdagen. Aldus wordt door de minister van defensie, na ter zake overleg met zijn ambtgenoot van landbouw en visserij te hebben gepleegd, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Walburg, medegedeeld. Het is echter noodzakelijk gebleken, een uitzondering op deze buitengewoon verlofregeling te maken voor deelne mers aan cursussen in opleidingsinrich tingen en personeel ingedeeld bij eenhe den in het buitenland of op varende schepen en bij compagnieën Van Heutz, het algemeen verbindingsstelsel der Ko ninklijke Landmacht, de 25ste afdeling luchtdoelartillerie en de 11de afdeling veldartülerie. MIDDELHRRNIS-TEl.:Z328 I.v.m. de nationale en de chris telijke feestdag volgende week zal het ons niet mogelijk zijn die week twee nummers uit te geven. Het eerstvolgende nummer van ons blad zal derhalve verschijnen op vrijdag 8 mei a.s. Redaktie De heer S. Dekker te Nieuwe Tonge van wie in ons vorig nummer werd ver meld dat hij recentelijk is afgetreden als bestuurslid van het van Weel-Bethesda ziekenhuis stelt er prijs op dat wordt gepubliceerd dat zijn besluit genomen is om gezondheidsredenen en niet werd beïnvloed door de huidige moeilijkheden rondom het ziekenhuis. Dhr. Dekker nam zijn besluit overigens al medio fe bruari. Van de vele koninklijke onderschei dingen die ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin worden uitgereikt, kwam er één in Oostflakkee terecht. Een gouden medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau ging de zilveren medaille vervangen, die de heer KI. van Oostende, Boom gaardpad 5 te Ooltgensplaat in 1963 mocht ontvangen. Burgemeester W. M. van der Harst mocht namens het kol lege van b. en w. welkom heten de fa milie Van Oostende (twee zoons en een schoondochter), ds. en mevrouw W. van Gorsel uit Oude Tonge (ds. van Gor- sel is consulent van de hervormde ge meente te Ooltgensplaat en mitsdijen voorzitte.. van de kerkeraad), de heer A. Neels, president kerkvoogd van de hervormde gemeente, de heer W. Voogd, secretaris-penningmeester van de Ver eniging „Klein-grondbezit", de heren T. van Kempen uit Oude Tonge en W. G. C. van Kempen van Den Bommel als vertegenwoordigers van de Stichting Maatschappelijk werk en Bejaardenhulp Oostflakkee. Mede aanwezig waren de beide wethouders, de heren Adr. de Vos en Jac. Moerenhout en de gemeente secretaris, de heer J. L. Vetter. De orderportefeuille van het Verol- meconcern is aanzienlijk uitgebreid door de bouwopdracht voor 2 mammoet-tan kers voor Texaco-oU. Ook is een order geplaatst voor 2 bevoorradingsschepen voor International Offshore Service. Een Duits vrachtschip is bij Verolme besteld .terwijl tevens de rompbouw van een containerschip door dit concern zal worden verricht. Met al deze opdrachten is ongeveer 225 miljoen gulden gemoeid. Het Verol- i me-concern heeft met deze nieuwe be- j stellingen thans 15 mammoet-tankers in portefeuille. INGEZONDEN Geachte redactie. Blijkens het ingezonden stukje in het nummer van 28 april j.l. van M. A. Ha- ge te Ooltgensplaat zijn de aangeslotenen op het aardgasnet de verplichting opge legd om. d€ tarieven te betalen zoals de ze gelden voor het propaangas, en als gevolg daarvan 250/0 meer moeten beta len dan volgens publicaties door de di rectie waren aangegeven voor verwar ming. De conclusie van de inzender welke door alle verbruikers zal wor den gedeeld dat hier grove prij so ver treding plaats vindt wordt in het na schrift zelf door de directie niet tegen gesproken en blijkt het administratief niet mogelijk de tarieven aan te passen op het aardgas voor 1 juni a.s. Hieruit zou dus blijken dat het te veel betaalde ook niet na 1 juni gerestitueerd zal worden wat onbegrijpelijk is als men in aanmerking neemt dat met de op heffing van de Gascentrale een half mil joen gulden aan overwaarde aanwezig was, dat dan ook verkregen was door het berekenen van te hoge tari|even vnl. van de kleine verbruikers. De aangeslotenen op de nutsbedrij ven en met name de Emgo zullen er re kening mede moeten houden dat de sleu telposities in het bestuur worden inge nomen door personen welke aan nie mand verantwoording schuldig zijn en alles doen de gunstige tarieven te ver krijgen voor de grote verbruikers. Wü men het teveel betaalde terug en ook normale tarieven voor de kleine verbruikers wendt u dan tot de raads leden die daar iets aan kunnen doen. Het moet voor Oost-Flakkee met zijn 73 raadscandidaten mogelijk zijn om er 7 te vinden welke het beleid van der gelijke instanties eens wat gaan demo cratiseren. Met dank voor de plaatsruimte. Middelhamis, 29 aprU 1970. J. v. d. Slik. Waardige uitreiking Mogelijk is de familie op de hoogte wat er gaat gebeuren, aldus de burge meester. Vroeger werd zo'n uitreiking tot het laatste toe geheim gehouden. Spreker heeft het meegemaakt, dat hij ergens kw^am met een lintje in z'n zak en dat de decorandus op het land was, de vrouw aan de was en de baas in de stal. De dochter ging haar vader roe pen, die hijgende thuis kwam en zo doende werd het geen waardige uitrei king. Misschien is de heer Van Oosten de wel verbaasd opnieuw hier te zijn, daar u cd in het bezit bent van een Ko ninklijke onderscheiding, aldus de heer Van der Harst. Maar, zo vervolgde hij, er zijn nadien zoveel taken bijgekomen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft goedgedacht u te bevorderen van zilver naar goud. Hierna noemde de burgemeester de staat van dienst van de decorandus op. Kerk, staat en maatschappij De heer Van Oostende was van 1922 1935 lid en mede-oprichter van de Land arbeidersvereniging „Kleingrondbezit", en van 1953 tot heden voorzitter van deze vereniging van 1945 tot 1949 lid van het kollege van Notabelen van de hervormde ge meente ter plaatse en van 1949 tot he den voorzitter; van 1946 tot heden ouderling van de hen^ormde kerk en van 1956 tot heden scriba van de kerkeraad; van 1947—1959 leider van de zondags school; van 1949 tot 1963 lid van de gemeen teraad van Ooltgensplaat; van 1949 tot heden penningmeester en mede-oprichter van de stichting Ge zinszorg Oostflakkee; van 1949 tot heden penningmeester en mede-oprichter van de Stichting Maatschappelijk werk Oostflakkee; van 1952—1969 lid Woonmimteadvies- commlssie, eerst van Ooltgensplaat en daarna van Oostflakkee; van 19651967 secretaris (mede-op richter) van de Stichting Bejaardenhulp Ooltgensplaat en van 1967 tot 1969 voor zitter van deze Stichting; van 1969 tot heden voorzitter Stich ting Bejaardenwerk Oostflakkee en te vens voorzitter van de plaatselijke Be jaardencommissie Ooltgensplaat; van 1968 tot heden lid advies commis sie Bejaardenwerk; van 1969 tot heden lid van kollege van Bijstand en van 1969 tot heden lid van de Streek plancommissie Goeree-Overflakkee. Het valt niet mee, aldus de burge meester om alles in één adem te noe men. Hij ging daama over om de me daille op te spelden, maar vooraf moest eerst de zilveren worden verwijderd. De heer Van der Harst was wel van mening, dat de heer Van Oostende voor sommige functies zijn medewerkers(sters) heeft en sprak tot slot zijn grote waar dering uit voor deze respectabele staat van dienst. Spreker betrok in zijn ge lukwensen ook mevrouw S. van Oosten- de-Leijdens en de kinderen. (Zie vervolg pag, 2 Ie kolom) DEN BOMMEL Gewijzigd feestprogramma van het werkcomité 5 mei: 9 uur kinderoptocht met versieringen; 10.30 uur spelen voor schoolkinderen op het Emmaplein; ca. 15.00 uur ringrijden te paard; ca. 16.00 uur „Levend ganzeborden" door het dorp, leeftijd 12 jaar en ouder; opgeven om. mee te doen uiterlijk tot 4 mei bij mej. Joke Dorsman, Wilhelminastraat, tel. 313 en de heer B. C. den Dekker, Prinsessenstraat 18, tel. 579; ca. 19.30 uur lampionoptocht. HERKINGEN De huis aan huis collecte ten bate van het Asthma fonds heeft alhier op gebracht de mooie som van f 240,19. Collectanten en gevers(sters) hartelijk dank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 1