iiAnDEn - niEUws bruidsfoto's dammBmmsjEs erugblik op de Aktiegroep (2) grote liefde HENSCHEL HISUWS Financieel ovirziEht f3.95 Hoekbespreklng blad Dinsdag 28 april 1970 No. 3882 UIT DS KEUKEN INGEZONDEN Ook vo«sr J. ZANDSTRA SOMMEI^DIJK Ook voor grammofoonplaten Fietsen tegen liartziel(ten Autobedrijf A. J. VAN RUMPT MOLENDIJK 85 STAD AAN 'T HARINGVLIET TEL. 01871 - 553 zijn speciale aanbiedingen van uw da-drogist voor een aantrekkeliike prijs, haal ze! zolang de voorraad strekt iegen inlevering van deze ciieques -k-k-k-k STUK ZEEP i TAFEL- iPERSONENj j IVfANDJE I WEEG ,1 van pit riet met SCHAAL heerlijk geurend,! van pit riet met SCHAAL in luxe 3 flesjes met verpakking (gevuld met zout, i skai bekleed van f 2.50 jf^' nootmusi<.)j van f 25.30 voor Wvan f 6.75 voorw voor f 1.75 f4.95 A f 18.95 BRIL- ETUI van Ie kwaliteit nappaleer van f 5.25 voor Henri Ounant vaart uit met Zeeuwse InvaiicieBi NED. HERV. KERK eroepen te Zwartebroek kand. C. jr3 te Putten. Ooltgensplaat J. H. ■jm te Krimpen aan de IJssel. Oud hlas J- f's Raad te St. Annaland. Has- t c. den Boer te Zeist. Nieuwerkerk de IJssel J. Smit te Putten. Har- len B. de Graaf te Meeuwen. Nieuw dskanaal A. Tromp te Ottoland. mgenomen naar Lexmond kand. A. d Beek te Bodegraven, als legerpre- ant kand. W. Cuperus te Waddinx- mki voor Barneveld en Lunteren Lekkerkerker te Oosterwolde. Rou- ji j, Bos te Lunteren. Lunteren C. te Putten. Zwartebroek J. H. Vlijm Krimpen aan de IJssel. Ds. C. V. Wingerden, legerpredikant W. Duitsland nam een benoeming in dezelfde functie te Paramaribo riname). Voorheen diende hij enkele n de gemeente Babyloniënbroek. Ds. Wingerden is een zoon van ds. H. K. Wingerden te Gameren (vroeger te 'ssant). Oudshoorn. Wegens vertrek naar derkerk, nam ds. H. Koustaai af- eid van deze gemeente niet Joh. 21 Bergambacht. Na bevestiging door zwager ds. W. Hovius te Katwijk, t Titus 2 7, 8, deed kand. H. v. d. -t intrede met Colos. 4 2, 3. Houten. Wegens vertrek naar Oud- nam ds. S. de Jong afscheid van e gemeente met Deut. 30 19 en 20a. Ds. J. C. Terlouw te Lage Vuurse, t per 1 mei met emeritaat. Hij werd 929 predikant te Kamperveen. Ver- gens diende hij de gemeenten van woude, Alkmaar, Garderen, Wezep, -rloo, Bodegraven en sinds 1958 die Lage Vuurse. GEREF. KERKEN eroepen te Ermelo T. Kuipers te ^ngelo. Scharnegoutem en Waardhui- J, 't Hart, kand. te Rotterdam. ilde en Wormer P. Huisman te Fra- ei'. Warns J. Dik te Wierum. Veen- zen J. Pennekamp, te Heerlen. Voor- g W. Bos te Rotterdam. Appingedam V. Loo te Marum. Leiderdorp J. v. ten te Winterswijk. IJmuiden P. ster te Monster. Rijssen H. Bouhuis te Harderwijk. Alphen aan de Rijn M. v. Harmeien te Amersfoort. Niawier J. Dijkstra kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Nijkerk W. Haver kamp te Aalsmeer. Hassel J. 't Hart kand te Rotterdam. Rijnsburg P. Huisman te Franiker (voorheen te Ooltgensplaat). Driesum J. Dik te Wierum. Bedankt voor Harderwijk H. Kou- wenhoven te Vlaardingen. Bilja, Ech ten, Schamegoutum, Waardhuizen kand. J. 't Hart te Rotterdam. Dronten A. v. d. Woude te Lisse. Heemstede T. Kuiper te Dwingelo, Boerakker, Eenrewoude en Warns J. Dik te Wierum. Overleden: In de leeftijd van 96 jaar overleed ds. J. Jonker, em. pred. te Voorburg. Hij werd in 1908 predikant te Wormerveer en diende daarna de kerken van Nunspeet, Voorburg en Wer kendam, in de laatste plaats meer dan twintig jaar, In 1946 werd hem emeri taat verleend. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Ede N. Bruin te Helpman. Nw. Westminster (Canada) A. Kooij te Emmen. IVIurmerwoude E. Oosterhuis te Lemelerveld. Utrecht W. Triemstra te Vrouwenpolder. Leens en Zuidbroek J. Slotman te Urk. Oost Flevoland G. Bos te Zwolle. Hardenberg J. Wildeboer te Winschoten. Aangenomen naar Arnhem T. Keeg- stra te Ermelo. Bedankt voor Hoogkerk J. Slotman te Urk. Höogeveen T. Boersma te Assen. Höogeveen. Wegens bekomen eme ritaat nam ds. J. Francke afscheid met Luk. 9 30. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag M. Baan te Zeist. Gorinchem J. v. Amstel te Mid delburg. Rotterdam-W. G. Bouw te Scheveningen. Bedankt voor Broek op Langedijk D. Biesma te Lisse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven en Middel- harnis C. Wisse te Elspeet. Nieuw Beijerland D. Hakkenberg te Dordrecht. Benthuizen H. Ligtenberg te Genemui den. Scherpenisse J. Weststrate te Me liskerke. St. Annaland G. v. d. Noort te Capelle aan de IJssel. Veenendaal A. Hoogerland te Werkendam. Bedankt voor Boskoop J. v. Haaren te Amersfoort. Slikkerveer M. Mouw te Oudemirdum. Enkhuizen G. v. d. Noort te Capelle aan de IJssel. -raag wil ik eenmalig van uw rubriek ezonden gebruik maken als ant- 'i6 op het ingezonden stuk van de r J. Santifort uit Ouddorp, lijstaan- rder van Gemeentebelang in de ge- "nte Goedereede. Hij deed dit onder 'nstaand opschrift waar ik nu het mer 2 aan toevoeg, een periode vóór de verkiezingen et een algemeen beeld dat personen groeperingen of partijen zo gunstig elijk zich wensen te presenteren aan lezers. De één geeft eenvoudig een cht in liet programma, prijst kandl- en en lijstaanvoerder en wijst voor- 1 de initiatieven of daden die in de "lopen periode tot successen voer- De ander echter heeft GEEN ise daden om te vermelden; wachtte P ogenblikken dat optreden en actie enst was. Keek eerst heel voorzich- kat uit de boom, wachtte ver wens op reacties en toen die gunstig en kwam er leven in de brouwerij. gloeiende kolen waren door een an- uit liet vuur gesleept, dus van ver den zou wel geen sprake meer zijn. riskeerde men het maar in de usse" mee te lopen, het kon hoog- ns een schroeivlekje opleveren. Deze vergelijking is nu in Ouddorp op aw plaats. Een actiegroep ter beharti- "ig van de belangen van de bevolking de zich op tegen de handelwijze van laatselijke overheid. Er is veelvul- uitgelegd welke punten het alle- 1 betroffen en dit zou hier slechts in aling vervallen. Het werden goed ide, door de bevolking massaal ge- de, hearings en andere acties met... ouwende kritiek. Een verkeersdes- die een alternatief plan op tafel I Kamerleden die de Minister vra- stellen na bestudering van de be- zaken in de gemeente Goedereede; minister die persoonlijk de moeite 2'ch tot de actiegroep te wenden. ■esverenigingen lieten de democra- gevoerde acties van de Actiegroep Ouddorp ook niet los. Er kwamen ver anderingen, soms zelfs ingrijpend. An dere lijsten toonden kandidaten die ook in de oude samenstelling van de raad reeds constructief stelling durfden te nementen gunste van de activitei ten van de Actiegroep. Er is duidelijk iets los gemaakt bij de bevolking die in spraak kan verkrijgen door het kiezen van kandidaten die hiertoe bereid zijn of die het al getoond hebben. Het woord is nu aan de kiezer. Een verantwoordelijkheid die op zijn schou der ligt met de wetenschap nog vers in het geheugen wat zich het afgelopen jaar allemaal heeft afgespeeld. Wat in de gemeente Goedereede mogelijk bleek en wat via de Actiegroep Ouddorp zo indringend in het daglicht werd ge steld. Een geheel nieuwe raad komt er in september, althans in sterk gewij zigde samenstelling van raadsleden. Dat is nu bereikt. Aan de mondige kiezer de taak te laten blijken welke overheid hij of zij wenst. Dit beschouwend is het uiterst ver bazingwekkend dat de heer J. Santifort verwijten richt tot de Actiegroep Oud dorp. Het is toch meer dan belachelijk te veronderstellen dat bij het begin van een nieuwe gemeenteraad een aqtie- RVOLGVERHAAL door M. VAN DER STAAL Pyright: J- Groen «n Zoon N.V. - LeWen '5 u is niet tot Leeuwarden ge en." 'een? Dat is wel vreenic\" was duidelijk, zij wist zich het dH "iet te herinneren. Hn liet P Harder nu ook uit een wetenschap- ï,j 2j:.°°fP"nt klaar, hoe het kwam dat een h'1 i aan de wilsinvloed van aar toch geheel onbekend had on- orpen. Toen de schrik over naar n en een grote angst zich --.'an haar -JI "^sskte, was haar geest in een -^p^'^ftand geraakt, die nog voort- ra u ze in zijn woning werd .5- Eerst enkele ogenblikken ge- nad zijn wil haar uit die toestand ontwaken. J wenkte Martha, hem naar het re volgen en daar zei hij fluiste- e herin: nert zich niets van het onge luk. Daarom mag je haar nu niets ver tellen, hoor je. Alleen als ze wat vraagt, geef je haar een antwoord, maar van het ongeluk zelf moet tegenover haar gezwegen worden." Martha beloofde, zijn aanwijzingen te zullen opvolgen. Toen riep de stem van juffrouw Baardman beiden weer naar haar bed. „Als ik niet in Leeuwarden ben, waar ben ik dan?" vroeg ze. „Zoals ik u al zei: in Wouddorp." „Wilt u mij dan zeggen, waar mijn vriendin Marie is?" „Wel zeker. Die is nu bij haar ouders in Leeuwarden." „Maar waarom is ze weggegaan? Ik herinner me niet dat ze afscheid van mij genomen heeft." „Heel eenvoudig. U is plotseling ziek geworden. Dat gebeurde dicht bij mijn huis. En toen hebben de mensen u bij mij gebracht. Ik ben immers de dokter, zoals u al weet." „Envond mijn vader dat zo maar goed?" „Hij heeft er zich tenminste niet te gen verzet." „Maar waarom komt mijn vader dan niet eens naar mij zien? Hij is anders altijd even bezorgd." Dokter Harder wist werkelijk een ogen blik niet te antwoorden. Dit was het kritieke punt, dat hij liefst vermeden had. „Waar blijft mijn vader?" herhaalde „Een paar artsen in een trai ningspak kunnen m_isschien een paar artsen in een witte jas uit sparen." Een uitspraak van Dr. Karl Viktor Baum, medisch lei der van het nieuwe bewegings centrum in Salfuflen in Lippe (W. Did.), waar vele soorten hartziek ten worden behandeld. De mens heeft beweging nodig om hartziek ten te kunnen bestrijden en ont lopen. Voor dit doel zijn in ge noemd centrum een twintigtal ka- merfietsen geplaatst waarop men onder deskundig toezicht wat kan peddelen. Men kan natuurlijk ook op een gewone fiets de buitenlucht opzoeken. groep weer in de startblokken moet klimmen. Het minste vertrouwen in het optreden van de nieuwe raad blijkt bij de heer Santifort reeds bij voorbaat te ontbreken. Dat is gewoon niet eerlijk als je zelfs de kans ontneemt te laten tonen wat een nieuwe raad waard is. Onbegrijpelijk dat de heer Santifort dan toch in zo'n raad zitting wil nemen en de kiezers met kritiek op een Actiegroep probeert te paaien. Nee mijnheer Santifort op het moment dat de bevolking letterlijk in de kou stond bleef u aan de kant. Eerst toen de weg door acties van de Actiegroep was vrijgemaakt kwam u naar voren. De Ac tiegroep liet zijn sympatisanten niet in de steek. Zij heeft kosten noch moeite gespaard om datgene te bereiken wat nu als een basis wordt gezien van waaruit de kiezer kan werken bij de samenstel ling van een nieuwe raad. Over in de steek laten gesproken? Verwisselde u niet in één zittingsperiode van de ene groep, naar de andere. Wat moeten uw PvdA-stemmers gedacht hebben toen u uittrad, maar toch in de raad bleef zit ten. Toen u toenadering zocht tot de ARP en toen dat niet lukte vervolgens indringend bij de Actiegroep aanklopte. Ja, leden van het bestuur van de Ac tiegroep voorstelde kandidaat te worden op uw lijst Gemeentebelang. Die u die net zolang zou openhouden tot de bestuurs vergadering van de Actiegroep voorbij was? Was u het -niet mijnheer Santifort die mij persoonlijk in Jutphaas raad pleegde over de door u te voeren po litieke lijn? Een bandje bij telefoonge sprekken wordt nu goud waard. Het zou toch zo mooi zijn als bestuursleden van de Actiegroep hoog genoteerd op mijn lijst komen, ja in het uiterste geval zelfs één van hen lijsttrekker kon worden, zo stelde u mijnheer Santifort. Ik ben blij dat ik in het lange tele foongesprek gezegd heb dat u duidelijk voor de kiezers moest zijn. U bent dat nu geweest, maar heeft wel de beteke nis van dat woord in uw nadeel ge bruikt. Dat is jammer voor u omdat ik het respect, na uw aanvallen op Actie groep met de achtergrond van uw be leidslijn kennende, in u als politikus heb verloren. Niet als persoon neem ik het u kwalijk. In een verkiezingstijd moet je wat kunnen accepteren van de ander, gewoon sportief. Maar dan geen ver wijten die kant noch wal raken en in eigen belang worden aangewend. Dan bent u voor mij politikus af. Gun de nieuwe raad een eerlijke kans, er komen verschillende andere leden. De kiezer kan dit nu aanbrengen door massaal de juiste figuren te stemmen en de gereserveerdheid ten aanzien van anderen te laten blijken. Is er op dit moment een meer democratische vorm van inspraak mogelijk? Minister Beer- nink gaf dit advies toch ook in zijn schrijven aan de actiegroep? Toch wens ik u mijnheer Santifort, evenals alle andere kandidaten van de verschillende partijen, het beste toe bij de verkiezingen in juni. Zonder enige wrok, als mens tegenover mens. Ik hoop dat de kiezers van Ouddorp in de ge meente Goedereede zullen aantonen dat de activiteiten van de Actiegroep posi tief zijn geweest in de verdere uitwer king. Dat u tenslotte mijnheer Santifort er van overtuigd bent dat de burgemeester blij zal zijn als de Actiegroep zijn werk in semtember vermoedelijk zal beëin digen laat ik geheel voor uw rekening. Ik zal daar in ieder geval geen uurtje meer of minder om slapen. Laten we al leen proberen ons allen progressief op te stellen, volledig rekening houden met de wensen en de belangen van de bevol king, en niet trachten door oneerlijke opmerkingen voor een eigen Belangen groep (Gemeentebelang) profijt te krij gen. De discussie van de Actiegroep is hier mee afgesloten. U dankend voor uw plaatsruimte, Hoogachtend, J. A. Ruizeveld Rijnenborghstraat 34 - Jutphaas (voorzitter Actiegroep). Het Damrak heeft wederom een be wogen week achter de rug. Zoals viel te verwachten laaide de fusiekoorts hoog op, vooral als gevolg van het spectacu laire bod in contanten op de aandelen Vredestein Rubber ad 38Vo en ö'/o divi dend. De laatste koers voor de bieding was 244»/o. Intussen is de strijd nog niet gestre den, behalve de bieder, het Amsterdam se Concern Goodyear ook nog een ande re candidaat op het vinkentouw zit, waar van men verwacht, dat deze een hoger bod zal uitbrengen. Vrijdag j.l. kwam de koers op 405''/o. Op de markt van de „internationals ging het merendeels rustig toe. Voor aandelen Kon. Olie was Amerika weer eens als verkoper aan de markt, waar door de koers f 4,afbrokkelde. Op de jaarvergadering heeft de pre sident-directeur nog eens uiteen gezet welke strijd ook een wereldconcern moet voeren om tot goede resultaten te kun nen komen. De grote concerns blijven elkaar op jagen om op de goedkoopste manier te produceren, de beste olievelden te vin den, de meest efficiënte vervoersmetho- den toe te passen en de activiteiten te spreiden o.a. in de chemie. Voor de vergelijking van hun concur- rentiemethoden beschikken deze grote wereldconcerns over een enorm.e finan cieringskracht. Maar voor dit alles blijft gelden dat men besUst niet rustig kan gaan slapen, want de knapste koppen in andere concerns staan klaar om de leiding over te nemen. Uit de gehele opstelling van de groep blijkt dat men zich bij de Koninklijke de kaas niet van het brood wenst te laten eten. Zonder twijfel mag een verdere verhoging van de omzet in 1970 worden verwacht. Dit maakt het duidelijk dat voor belegging aandelen Kon. Olie aan trekkelijk geacht mogen worden. Het enige fonds onder de internatio nals, dat zich goed kon handhaven was Hoogovens. De winststijging van bijna SOVo in het eerste kwartaal mag er we zen, aangezien het verbeterde prijsni veau pas in het vierde kwartaal van 1969 tot uitdrukking kwam in de cijfers kan verwacht worden, dat ook het tweede kwartaal en in iets mindere ma te het derde kwartaal een frose winst stijging te zien zullen gaan. Ook hier geldt: koopwaardig. Lokale markt. De verzekeringsvoorwaarden konden zich op de verkoop onder leiding van Nationale Nederlanden herstellen. Deze kwam met een verrassend dividendvoor- stel. Vooral de bonus van 25''/o bij een on veranderd contant dividend sprak sterk tot de verbeelding. Uit deze fraaie bonus spreekt duidelijk vertrouwen voor de toekomst. Tot de fondsen die in de verdrukking kwamen te staan behoorden ëvooral de uitgeverijen. Vooral voor Kluwer en V.N.U. kwam de klap hard aan. Zeer vast in de markt lagen onder meer de aandelen Ver. Touw Fabrieken. Speculutieve interesse was er voorts voor de aandelen Nutricia en onder meer Homburg. De notering van Nutri cia overschreed midden deze week ruim schoots de 400% en Hamburg steeg tot Fondsen die verder vast in de markt lagen waren o.a. Wyers, Stokvis, Gero en Kloos. Aan het emissiefront begint zo langzamerhand enig leven te komen. Na de aankondiging van Verenigde Bedrijven Bredero, dat binnenkort het emissieprospektus inzake een aandelen emissie van 1 op 3 tegen een nog be kend te maken koers kan worden ver wacht, heeft op de valreep Chemische Fabriek Naarden bekend gemaakt, dat zij ook een beroep op de open kapitaal markt wU doen via een Aandelenmis- sie van 1 6, ook hier is de koers van uitgifte nog niet bekend. Om het aan deel verder lichter te maken gaat Naar den daarnaast over, tot de creatie van aandelen met een nomimale waarde van f 10,De grote vraag is uiteraard of aandelen emissies in dit huidige kli maat goed zullen aarden. De reaktie bij Naarden moet nog worden afge wacht, maar bij Verenigde bouwbedrij ven Bredero viel een lichte koersdaling te constateren. Gelderland-Tielens komt met een converteerbare obligatielening groot f 78 miljoen tegen een rente van 8V4''/o een uitgiftekoers van lOO'/o met voor keursrecht voor aandeelhouders., juffrouw Baardman haar vraag, maar nu met meer aandrang. „Ziet u eens", begon Harder, bedacht zaam sprekend, haar uit te leggen, „in ziektegevallen beslist alleen de genees heer, wat mag er wat niet mag. Zelfs het gezag van ouders moet dan bij het zijne ten achter staan." „Maar Ik begrijp niet „Zo aanstonds begrijpt u wel, want onverstandig lijkt u mij niet toe. In uw geval dus heb ik te beslissen, wat al of niet goed voor u is. En gelooft u mij nu op mijn woord, dat het In uw eigen be lang is, dat uw vader nog niet ziet. Van daag tenminste nog niet. Ik geef u de verzekering, dat u niet langer dan nood zakelijk is van hem gescheiden zult blij venWilt u zich nu aan mijn gezag onderwerpen, juffrouw Baardman?" eindigde hij. „Als het dan zo moet," stemde zij toe. „Die gezond zijn, hebben de medicijn meester niet van node; wel die ziek zijnBén ik werkelijk heel ziek, dokter?" vroeg ze, hem voor het eerst nu bij zijn ambtsnaam noemend. Binnen enkele dagen bent u, hoop ik, weer beter," gaf hij, verrast deze uit drukking uit haar mond te horen, ten antwoord. En toen, zich dieper tot haar neerbuigend en zacht sprekend, alsof hij voor Martha niet wilde weten, dat hij deze raad gaf: „Als u Hem kent, juffrouw Baardman, bidt u dan tot de grote en enige Medicijnmeester om uw spoedig herstel.' Terstond daarop verliet hij het ver trek, zijn zuster nogmaals met een ge baar bevelend, stilzwijgen en voorzich tigheid te betrachten. Martha's taak was althans in de eer ste uren niet moeilijk. Haar gast vroeg en zei niets. Blijkbaar had het lange onderhoud met de dokter haar ver moeid. Gelukkig sliep ze weldra, na iets genuttigd te hebben, weer in, haar ver pleegster volop gelegenheid latend, over de rijke gebeurtenissen der laatste uren na te denken. Iets was er, dat Martha niet begreep. Ernst had haar gezegd, dat zij zich op een afstand van juffrouw Baardman moest houden en niet al te spoedig vriendschap met haar sluiten. Zij voel de dat het haar moeite zou kosten, in deze zijn raad op te volgen. Van haar zijde was het vriendschapsgevoel er reeds. Was medelijden de oorzaak van deze sympathie of had het vriendelijke uiterlijk van juffrouw Baardman haar aangetrokken? Martha wist heib niet. Wèl wist ze, dat in haar binnenste een klein gevoel van wrevel jegens haar broer ontstond, waar die haar voorin genomen had willen doen zijn tegen hun gasten en, goed beschouwd, in haar hart argwaan had willen planten. Nu, aan menaar Baardman wilde ze zich, als Ernst dit wenste, dan niets gelegen la- DEZE DA-BUITENKANSJES ZIJN GELDIG TOT EN MET 16 MEI A.S. Thomas Halyburton: „De zondaar verheugd in Gods heiligdom". Tien uitmuntende predikaties, meest ge daan ter gelegenheid van het H. Avondmaal, Uitgave W. M. den Her tog. Lange Nieuwstraat 52A te Utrecht. Thomas Halyburton was in zijn le ven Professor in de H. Godgeleerdheid aan de Academie van St. Andrews in Schotland. Van hem zijn meerdere wer ken in het Nederlands verschenen o.m. een beschrijving van zijn leven en be kering en: „Het groot aanbelang der zaligheid", een zeer gevraagd boek, dat grote aftrek vond. Het hierboven aangekondigde werk is ook zeer belangrijk en in Schotland vele malen herdrukt; in Nederland ver scheen het voor de eerste maal in 1763, daarna in 1881 en nu (het was reeds lang uitverkocht) voor de derde maal bij den Hertog te Utrecht. De lange titel zegt ons direct al wat van de inhoud: „De zondaar verheugd in Gods hei ligdom, onder het gelovig gebruik ma ken van Christus, als de ware gees telijke spijs der zielen, zijnde de in houd van 10 uitmuntende leerredenen, mieest op avondmaalstïjden gedaan, strekkende ter ontdekking van zor- gelozen zondaren, tot besturing van overtuigde en ter bemoediging en op wekking van des Heeren volk." Vroeger was men gewoon voor der gelijke werken een lange titel te ge bruiken; wat echter niet wil zeggen dat de verhandelde stoffen langdradig zijn. Integendeel. Het is merkbaar dal hier niet alleen een zeer godvruchtig theoloog, maar tevens een zeer geleerd man aan het woord is. Zijn predikaties zijn wèl doorwrocht, verklarend en toe passelijk. Zij handelen over de volgende tekstwoorden: Jes. 25 6, 1 Cor. 1 23, 24, Matth. 17 5, Hosea 14 6, Hooglied 2 17, Hooglied 2 2, Jesaja 14 5, Ge nesis 22 14, Joh. 2 39 en 40 en Deut. 5 28 en 29. Het voorbericht op deze predikaties bij de eerste Hollandse uitgave in 1763, kunnen wij volkomen onderschrijven. Daarin wordt o.m. gezegd, dat Halybur ton „door bevinding wetende, hoe dik wijls Gods volk door ongeloof en be strijding op avondmaals-tijden geslin gerd wordt, in dit werk gepoogd heeft hen op te wekken en te bemoedigen en alle uitvluchten van ongeloof en be strijding klaar weg te ruimen; daar naast de naam-Christen in het daglicht stelt en zondaars wil overtuigen van hun gevaarlijke staat waarin zij van nature zijn, hen aansporende om op het dier baar voorrecht en aanbieding van de za ligheid acht te geven, tot behoudenis hunner onsterfelijke zielen." En dan verder:: „Overtuigde zondaars, die hun aangezicht naar Zion gewend hebben en onder veel bekommering omzwerven, niet wetende hoe zich ten tijde des H. Avondmaals te gedragen, zullen hierin hun bescheiden deel kunnen vinden." Met deze woorden wordt de inhoud juist getekend. Daaraan behoeven wij niets toe te voegen. Een kostelijk boek, dat wij ten zeerste kunnen aanbevelen. Het is onveranderd, in oude taal en spelling herdrukt, dat moet men dan maar voor lief nemen. Bij het lezen is dit geenszins een bezwaar, want de pre ken zijn prachtig van stijl en van inde ling en geven voldoende stof tot naden ken! Het is fraai gebonden en de prijs van f 13,50 ten volle waard. Wij wijzen tegelijkertijd op de catalogus 1970 van Den Hertogg Uitgeverij en Boekhandel die op aanvrage gratis verkrijgbaar is, Ths. d. W. In september zal de Henri Dunant, het Roode Kruls-hospitaal schip, een vaartocht maken met 72 Zeeuwse ge handicapten en langdurige zieken. In scheping zal plaatsvinden op 21 septem ber te Wolphaartsdijk. Het voor deze reis vastgestelde vaarschema is Wol phaartsdijk, Numansdorp, Tegelen, Waalwijk en weer terug naar Wol phaartsdijk. Het Roode Kruis zal tijdig aan alle huisartsen en wijkverpleegstei's het verzoek richten om een opgave te doen van al degenen die naar hun me ning voor een dergelijke vaartocht in aanmerking komen. De voor deze vaar tocht aangestelde „scheepsarts" uit Zee land afkomstig, zal tenslotte bepalen welke van de aangemelde kandidaten zich kunnen inschepen. De Henri Dunant maakt rond de veer tig wekelijkse reizen per jaar. Het schip dat in 1959 in gebruik werd genomen, werd bekostigd uit gelden uit het ram penfonds en in gebruik gegeven van het Roode Kruis. Overigens staat het vaartuig nog steeds als „rampschip" te boek, om zo dat nodig is, als drijvend hospitaal te worden ingezet. Behalve de eigenlijke bemanning be staat het verdere personeel uit onbezol digde vrijwilliger.^! en vrijwilligsters, on der meer een arts, verpleegsters en helpsters. Het vervoer naar en van het schip het verblijf enz. van de patiënten komt geheel voor rekening van het Rjo - de Kruis. KADIOKERKDIENSTEN HOSPITAAL- KERKSCHIP „DE HOOPWEER OP ZONDAG EN WOENSDAG! Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" volgt thans weer het gebruikelijke reis schema, zodat de kerkdiensten op zon dag en woensdag worden uitgezonden op de 2316 kc (129 m). Vanaf 29 april zijn dat bijv.: Woensdag 29 april van 19.30—20.00 uur Zondag 3 mei van 10.30—11.30 uur en van 18.45—19.30 uur Woensdag 6 mei van 19.30—20.00 uur Zondag 10 mei van 10.30—11.30 uur en van 18.45—19.30 uur Woensdag 13 mei van 19.30—20.00 uur Geestelijk verzorger deze reis is ds. W. Oosthoek, Hervormd predikant te West- kapelle. ten liggen, maar wat zijn dochter betrof kon ze niet beloven, koel en onverschil lig te blijven. Ja, wat zou het toch geweest zijn, dat Ernst tot zijn waarschuwing had ge bracht? Het feit dat meneer Baard man, en dus ook zijn dochter, rijk was? Waarom zou men een rijke met minder vertrouwen tegemoet moeten treden dan een arme? Maar hoe was dan toch die argwaan ontstaan? Martha kon, hoe ze ook peinsde, in het eerst het antwoord op deze vraag niet vinden. Ze verdiepte zich aldoor in on derscheidene gissingen, die ze echter de een na do ander weer verwierp. Ein delijk kwam ze voor zichzelf tot de gevolgtrekking dat Ernst in een over spannen toestand verkeerde. Dat was wel meer het geval geweest. Eerst in zijn studietijd, toen hem zelfs twee maan den lang door de geneesheer zelfs het lezen van boeken en couranten verboden geworden was. Daarna toen vader ge storven was, had zijn overspanning hem bijna mensenschuw gemaakt en nie mand beter dan zij wist, wat het ge kost had hem daarvan terug te bren gen. En nu had dan voor de derde maal die ziekte der geleerden hem aange tast! Wanneer was het ook al weer be gonnen? O ja, de vorige herfst, toen hij twee maal op één dag uren lang bij Oege van het Achterpad was geweest. Daar was toen over geestelijke dingen gesproken, zoals Ernst haar had mede gedeeld. Goed, daartegen had zij niets in te brengen. Was zij niet de dochter van een man, die óók geloofd had en geloofde zij zelf dan niet? Maar iedere overdrijving was schadelijk! Wie in het godsdienstige overdreef, liep gevaar geestelijk overspannen te woorden. Dat was even goed de mening van haar vader geweest, toen die nog leefde, als het thans de hare was. En nu, dat Ernst, hoe druk hij 't ook had, bijna da gelijks bij die Oude Oege was gekomen, had hem geen goed gedaan. Oege mocht dan een vrome zijn geweest, een voor beeld in leven en wandel, in de grond der zaak beschouwd was hij er de man niet naar, iemand als Ernst te leiden. Welk voordeel had haar broer van die menigvuldige bezoeken gehad? Niets! Hij was alleen weer veel ernstiger en in zichzelf gekeerd geworden. Het was toch voorgekomen dat zij hem in twee, drie avonden bijna in het geheel niet ta zien kreeg. Dan sloot hij zich in zijn studeerkamer op, zogenaamd om te wer ken, maar inderdaad, zoals ze nu pas goed doorzag, om zich te verdiepen in geestelijke overpeinzingen. Alsof hij al niet genoeg aan het hoofd had, om over te denken! (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 5