Kon. onilerscheiiling voor dhr. B. Schol te Sommelsdijk Interessante bjieenkomst van de A.R. hulpcentrale te Middelharnis ;n zijn vijanden ]Qnge vrouw ver wond aan aanrander ontsnapt Crocusbloei De namen van de Statenvertalers Statenlid La Fleur sprak over Prov. Staten 45 jaar op het land- en tuinbouwbedrijf familie Stehouwer Ds. A. Vergunst Dinsdag 3 maart 1970 No. 3867 CHR. STI^EDEffiLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertehynt tueemaal per wedt: dinsdag- en viydagavond Floor van den Nieuwen in rustiger water 4 t 8 IIutQ bij watertoren over de kop POSTBOX e Bedactie en advertenties: MIDDELHAKNIS ICantoor Langeweg 13, TeL (01870) 262» Na 6 uur (01870) 33 B2 Sonunelsdjjk Olro 167030 •m^m ABONNEMENTSPRIJS f 3,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mtru Bij contract Bpedaal tarief. 1 Over enkele maanden zal het drie jaar gleden zijn, dat Israël de opzienbaren- ie zege behaalde in de oorlog van zes agen tegen zijn Arabische buurlanden., jen viëde is nimmer gesloten en het is Ie grote vraag of men er ooit in slagen al Joden en Arabieren rustig en vreed- aam naast elkaar te doen wonen. Is- aëi wil wel vrede sluiten, maar wenst Ün grenzen zodanig te verleggen, dat iet minder kwetsbaar is dan vóór 1967. Iet verlangt daarvoor gebiedsuitbrei- (ing, die de Arabische landen niet wil- staan. |s met Israël merkwaardig ge- Ir is geen enkel ander volk op krde waarmee het vergeleken kan wor- len. De huidige Israëli's zijn de af- ,tammelingen van het oude volk van ■n sraël op welks grondgebied, het land Janaan of Palestina, zijn wonderlijke 11 U in tragische geschiedenis zich heeft af- I gB fespeeld. Gedurende negentien eeuwen \W vas dit volk „Heimatlos", het had geen raderland meer, waarin het wonen kon. |tr mtr Jeruzalem in Itr' mtr Romeinse rijk ver- Itr' mtr l'""'''^' 'i^ Europa en Afrika en Itr" mt eeuwen later ook in Amerika. Het Itr" ml tsgeiï de verdrukking in gegroeid en Dei- stul- huidige verspreid wonende volk telt f neer zielen dan het voorheen ooit ge- per stuk ia(j heeft. De laatste wereldoorlog heeft per mtr. Jij een deel van de Joden het verlangen per mtr, gewekt naar een eigen nationaal tehuis, per mtr. Jat vooral gestimuleerd is door de af- per mtr, ichuwelijke massamoord die Hitler en ber mtr. Ie zijnen op de Europese Joden ge- |tr,i mtr. pleegd hebben. Al spoedig na het be- lindigen van de vijandelijkheden begon Jaar en jc exodus uit Europa. De mogelijkheid bt de schepping van een eigen Joodse rtaat werd geopend doordat Engeland, lat in die tijd Palestina als een man- laatgebied bestuurde, zich in 1948 te rugtrok. De staat Israël werd geboren en 3oor gestage toevloed van nieuwe Joodse immigranten uit Oost en West werd de mogelijkheid geschapen van het door de Arabieren verwaarloosde Pa lestina een welvarende moderne staat te maken. Zo woont dan nu al langer dan twin tig jaar een deel van het wereldjoden- Odom in een eigen land.i Hun aanspraken hierop zijn gebaseerd op historische rechten. Het land was echter gedurende negentien eeuwen na de verwoesting ^van Jeruzalem door de Romeinen be- "woond door Arabische volken. Deze ^Arabische Palesijnen wisten en weten niet anders dan dat dit kleine gebied sedert onheuglijke tijden aan hen toe behoort en derhalve claimen zij met grote beslistheid Palestina voor zich als de eeuwenlange feitelijke bewoners. Hier ligt een volkenrechtelijk probleem, waar niemand ooit uit zal komen en dat —daarom op de duur alleen kan worden «pgelost met goede wil van beide zijden. Intussen is de situatie nu zo, dat bin nen de grenzen van Israël, zoals die se dert 1948 zijn aangehouden, een volk leeft dat door de Arabieren als indrin gers wordt beschouwd en dat deze voor zichzelf opeisen. Een feit is, dat de Ara bieren in al de verlopen eeuwen even- inin als in hun eigen thuislanden in Pa lestina een moderne staat hebben ge sticht. Dat is hun nergens goed gelukt. De Arabische volken kunnen in allerlei opzichten niet in de schaduw staan van het Joodse volk. De Palestijnse Arabie ren, gesteund door hun rasgenoten in de omliggende landen zullen echter al les doen wat in hun vermogen is om Israël het bestaan zo lastig mogelijk te maken. Wanneer we op de getallen let ten dan houden we ont hart vast voor Israël. Het land binnen zijn officiële grenzen is slechts 20.000 km= groot, dus iets meer dan de helft van Nederland en het telt momenteel nog maar 2.700.000 inwoners,! Stelt men daartegenover de cijfers van de Arabische landen dan verzinkt het getal van Israël in het niet: ^gypte telt 30 miljoen inwoners en is -i^ maal zo groot als Nederland; Jorda nië heeft 2 miljoen inwoners en is drie maal ons land wat de oppervlakte be treft. Syrië is 6 maal Nederland en telt mujoen zielen; Libanon, het kleinste, IS een derde van Nederland groot en fieeft ongeveer 1 miljoen inwoners. En tenslotte heeft Irak een oppervlakte van i4 maal Nederland en 8 miljoen inwo ners. In totaal komt het hierop neer dat ai deze aartsvijanden van Israël samen 4& miljoen zielen tellen op een opper vlakte van 56 maal Nederland. Met an- aere woorden: ze hebben 17 maal zo veel inwoners en een oppervlakte van »f maal Israël! En daar komt dan nog W] dat wij bij het bekijken van de landkaart al dadelijk tot de conclusie Komen dat Israël wel zeer kwetsbare grenzen heeft die voor de defensie scmer hopeloze problemen opwerpen. Als pluspunt kunnen we hier tegen over stellen dat Israël wel beschikt over ae meest vruchtbare districten van het land: Zuid-Galilea, de vlakte van Jiz- reel, de kustvlakte en.het oude gebied van de Filistijnen. Anderzijds heeft het "Ok genoegen moeten nemen met de enorme Negeb-woestijn in het Zuiden. MIDDELHARNIS Burg. van Es legde eerste steen Vanmiddag heeft burg. van Es de eer- «e steen gelegd van een complex van 22 premiewoningen die door de fa. Rehorst Waddinxveen - in het bestemmings plan „Zuid-West" worden gebouwd. De woningen zijn ontworpen door architec tenbureau Prinsen en de Ouden te iOegstgeest. Vrijdagavond vergaderde in „Jeugd- haven" te Middlharnis de Hulpcentra le van A.R. Kisvereniging ^^Goeree Overflakkee" waar dhr. J. J. C. la Fleur lid xmn de Provinciale Staten, sprak over „De problematiek van ons gewest". Uit de meeste plaatsen van het eiland loaren meerdere vertegenwoordigers op gekomen, zodat de vergadering goed los bezocht. Daar dhr, la Fleur tevens voorzitter is van de Hulpcentrale opende hij ook deze vergadering met Schriftlezing en gebed. In zijn openingswoord heete hij alle aanwezigen hartelijk welkom, her innerde eraan dat ons volk dit jaar tweemaal naar de stembus zal worden geroepen, n.l. voor de verkiezing voor de Prov. Staten en voor de gemeente raad. In het staatkundig leven is veel op drift geraakt. Bijna alle politieke partijen worstelen met interne span ningen. Overal dreigen afsplitsingen en komen nieuwe groeperingen naar vo ren. De roep om duidelijkheid in de po litiek wordt allerwege gehoord en het resultaat is, dat het steeds moeilijker wordt om. te komen tot een politieke constellatie die de verantwoordelijkheid voor een regeerbeleid dragen kan. Bezinning en inspiratie vanuit het Evangelie komen tot een beleid dat ons volk tot zegen kan zijn. Na dit openingswoord wordt de lei- dinf:; van de vergadering over gedragen aan de 2e voorz. dhr, L. Visser uit Stel- lendam, waarna dhr. la Fleur het woord verkrijgt om te spreken over het aan gekondigde onderwerp „De problema tiek van ons gewest". In het eerste deel van zijn betoog staat hij uitvoerig stil bij de samen stelling, de taken en bevoegdheden, de werkwijze en financiën van de Provin ciale Staten en die van het dagelijks be stuur, het college van Gedeputeerde Staten die weer eigen taken en bevoegd heden hebben. De Provinciale Staten van Zuid Holland telt niet minder dan 83 leden en is dan ook het grootste col lege van dien aard in ons land. In de ze provincie woont en werkt een kwart van de totale bevolking van ons land momenteel 3.000.000 mensen en men ver wacht dat dit aantal omstreeks het jaar 2.000 tot 6.000.000 zal zijn aangegroeid. Het is een ontzaggelijke zorg en ver antwoordelijkheid deze ontwikkeling op te vangen en in goede banen te leiden. Al deze mensen moeten hier straks kun nen leven, wonen, werken en recreëren in een gebied van bescheiden omvang. Dit roept problemen op van ruimtelijke ordening, natuur, bescherming, plan ning, woningbouw, vormgeving aan com plete nieuwe steden, zorg voor werkge legenheid, het aantrekken van nieuwe industrieën om zo de bestaande wel vaart te kunnen handhaven en zo mo gelijk vergroten. Spr. wijst er op dat de ontwikkelin gen van de laatste tijd ons geleerd heb ben dat welvaart nog altijd geen wel zijn betekent. Luchtvervuiling, bodem verontreiniging, verzilting van het grond water worden reële bedreigingen. Het is te begrijpen dat b.v. het West land zich krachtig verzet heeft tegen de aanleg van de Rijnpoorthaven en de Prov. Staten hebben hier eveneens ,,neen" tegen gezegd en wUden hier de expansie van Rotterdam een halt toe roepen. De landsregering heeft echter een ander standpunt ingenomen, wel een bewijs hoe gecompliceerd de vraag stukken zijn en hoe moeilijk het kan zijn een standpunt in te nemen. Dit eist een voortdurend afwegen van dikwijls tegenstrijdige belangen waarbij duizenden, soms honderdduizenden m^en sen betrokken zijn. Wanneer men dit beseft kan de verantwoordelijkheid zwaar wegen. Spr. beseft echter deze niet te mogen ontlopen. Vanuit een Bij belse en evangelische bewogenheid moet men ook op bestuurlijk terrein de man te willen dienen hij hoopt dat ons volk bij de komende verkiezingen zijn vertrouwen zal willen geven aan de AR vertegenwoordigers. Bespreking Wanneer de vergadering door dhr. Visser is heropend ontwikkelt zich on der diens leiding een levendige discussie Dhr. la Fleur krijgt een spervuur van vragen te beantwoorden. Het is bepaald interessant te bemerken welke radicale ideeën in deze kring leven. Hier vol gen de meest markante vragen; Is de indeling van ons land in provincies niet een achterhaalde zaak, die nog dateert uit de 17e eeuw. Kan men niet beter de rompslomp van Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten en Commissarissen van de Koningin opheffen en alles in handen geven van de regering. Nu zijn er zoveel instanties en ambtenaren die over een zaak moeten beslissen dat al les veel te lang duurt. Kan men de zorg voor de wegen ook niet beter bij één instatie onderbren gen. Wordt Rotterdam niet te veel in deze streek de voet dwars gezet en daarmee de werkgelegenheid in gevaar gebracht. Een groen eiland kan ons geen welvaart meer bezorgen. Komend tot de beantwoording merkt dhr. la Fleur op dat de provinciegren zen inderdaad historisch gegroeid zijn en soms vrij willekeurig. Zo kunnen zi.).. soms een belemmering zijn van de ge zonde ontwikkeling van een bepaalde streek. Tegen correctie van provincie grenzen staat hij zeker niet afwijzend en hij wijst er op dat men momenteel studie maakt van een indeling van ons land in nieuwe zgn. regio's. Een alge hele concentratie van alle taken en be voegdheden van de Colleges van Provin ciale en Gedeputeerde Staten is echter ondenkbaar en zou zeker ook zijn bezwa ren hebben. Een zekere decentralisatie waarborgt beter de inspraak van de be volking. Tegenover de expansie en plannen makerij van Rotterdam wil hij zich ze ker niet negatief opstellen. Op het plan 2000 is wel critiek te leveren en dit gaat ook hem te ver. Het is zijn mening dat Rotterdam hier de regel van goed koopmanschap in prak tijk heeft gebracht dat men beginnen moet om teveel te vragen, om te krij gen wat je hebben wilt. Het is al niet vroeg meer wanneer dhr. Visser deze geanimeerde vergade ring eindigt met dankgebed. MIDDELHARNIS: IVIet zijn afscheid als hulp-concierge van de Technische School in Middel harnis is Floor van den Nieuwendij k na een avontuuriyk leven „in rustiger wa ter" gekomen. Acht en twintig jaar voer hij op het hospitaal kerkschip „de Hoop" en veertien jaar was hij hulp- concierge in welke functie zijn bevaren heid en mensenkennis nogal eens van pas gekomen is. DoOr de verscliillende sprekers die j.l. vrijdag .afscheid van hem namen werd op de levensloop van Floor teruggegrepen. De jonge vrouw uit Sommelsdijk die zaterdagavond in handen van een brute aanrander viel maar daaruit in doods nood kon ontsnappen wist, zoals iedere vrouw en elk meisje dat kan weten, dat het meerijden met een vreemde auto mobilist risico's kan inhouden. De auto mobilist de gehuwde B. uit SteUen- dam moest dan ook heel wat overre dingskracht aanwenden voor zij besloot mee te rijden naar Stellendam, zij stond bij de bushalte te Sommelsdijk maar de bus waarmee ze naar Stellendam zou gaan bleek juist te zijn vertrokken. Toen B bij haar stopte en haar vroeg mee te rijden weigerde ze beslist maar na enig aandringen en de verzekering dat haar niets zo ugebeuren stapte ze in. Bij Dirksland reed de automobilist de Havendijk op om richting Kroningspol der te gaan. Hij weigerde haar uit te laten toen de vrouw hem dat in paniek vroeg maar toen hij, eenmaal in de duis ternis gestopt, dacht zich aan haar te kunnen vergrijpen ontvluchtte ze de wagen en rende de polder in. De bruut haalde haar in, kneep haar keel dicht waardoor haar strottenhoofd bescha digd werd en smeet haar in een sloot. Toen ze daaruit weer boven kwam volg den nog een aantal klappen van de hys tericus maar in doodsnood wist ze in de duisternis te ontkomen. Na twee en een halve kilometer, vuil en nat, door de polder te hebben gelopen kon ze bij een boerderij aankloppen waar haar hulp werd geboden. Van daaruit werd haar man, die haar in Stellendam wachtte, van het gebeurde in kennis gesteld. Ernstige waarschuwing. Al meermalen hebben wij een ern stige waarschuwing aan het adres van vrouwen en meisjes neergeschreven maar bovenstaand gebeurde bewijst dat iemand in bepaalde omstandigheden toch het risico neemt of dat niet aan wezig acht. Het jonge vrouwtje dat niets liever wilde dan zich zo snel mo gelijk bij haar man te voegen liep in de val die de gelegenheidsaanrander voor haar had uitgezet. Nogmaals zij gewaar schuwd nooit vooral niet in het don ker met een vreemde kerel mee te rijden want wanneer zijn bedoelingen duidelijk worden is het veelal te laat nog aan zijn greep te ontkomen. De jon ge vrouw die zaterdagavond ontkwam heeft de schrik van haar leven gekre gen, het is zeer te wensen dat ze die weer gauw te boven is. De automobilist werd aan de hand van een aan de po litie verstrekt signalement nog 's nachts van bed gelicht. Hij heeft nog geen vol ledige bekentenis afgelegd maar wordt van de week voor de Officier van Jus titie geleid. Het pad dat langs de huizen ging Was donker, want een sneeuwbui hing Zwaar dreigend over 't dorp, het woei, Toen zag ik daar opeens de bloei Van crocusbloemen, blauw wit geel. Een hele rei, 'k weet niet hoeveel. Het leek alsof het kaarsjes w^areri Gevat in groene kandelaren, Ze gaven vrolijkheid en licht, Koud woei de wind in mijn gezicht. Maar 'k was opeens de sneeuw vergeten. Want in mij bloeide blij het weten Dat ondanks hagel sneeuw en kou Do Schepper doorwerkt. Hij is trouw! Ze kon het kleine kruid gaan groeien. De crocusbloem weer heerlijk bloeien. Lanerta. 's Middags werd in de aula van de school een bijeenkomst gehouden met de leerlingen en 's avonds met het perso neel en familieleden, op welke bijeen komsten door de directeur dhr. Kruik, dhr. Langbroek, concierge van Gelder, burgemeester van Es en. de oud adjunct dir. dhr. Dirkse het woord werd ge voerd. Het bleef niet enkel bi] woor den, aan dhr. en mevr. v. d.i Nieuwen- dijk werd een prachtig televisietoestel aangeboden! 's Avonds volgden nog meer geschenken. Met zijn collega, dhr. van Gelder, heeft dhr. van den Nieuwendijk al in 1944 een angstig avontuur meegemaakt toen de trein waarin ze naar Duitsland zouden w^orden vervoerd door Engelsen werd beschoten. Dhr. van Gelder ver loor daarbij een oog en dhr. v. d. Nieu wendijk kostte het het topje van zijn neus door een granaatsplinter of een kogel. Bovendien werd hij in een knie geschoten. Toch voer hij na de oorlog weer op „de Hoop" op welk schip hij achtentwintig dienstjaren heeft volge- maakt.i Wanneer enkele maanden niet werd gevaren monsterde Floor aan op een van de schepen van de Nederlandse koopvaardij die hem enkele malen in Indonesië brachten. Op „de Hoop" heeft dhr. V. d. Nieuwendijk een vrij ernstig ongeluk gehad kort nadat hij had ge holpen in zware zee met een sloep een zieke van een vissersvaartuig te halen. Het binnenhalen van de sloep behoefde geen enkel probleem op te leveren maar toch ging er iets mis waardoor hij aan een van zijn benen ernstig werd ver wond. Aan boord werd hem eerste hulp verleend waarna het schip hem in IJmuiden aan wal bracht. Negen maan den lang is hij toen thuis geweest en het huiselijke leven is hem toen zo goed be vallen dat hij na een afscheidsreis te hebben gemaakt besloot aan wal te blijven. Hij werd hulpconcierge maar bijna zou hem dat nog het leven hebben gekost. In de stookruimte van de cen trale verwarming (toen nog met cokes gestookt) raakte hij bewusteloos door koolmonoxide en hij zou wellicht zijn omgekomen wanneer zijn toenmalige collega dhr. A. Vijlhuizen zijn val niet had gehoord. Op de afscheidsavond konden tot him spijt oud kapitein Rog van „de Hoop" en dr. Ouderkerk uit Ouddorp die ook jarenlang op „de Hoop" voer niet aan wezig zijuj De spontaniteit van de on derwijzers die hem als collegia uitzwaai den heeft Floor toch goed gedaan. Zoals gezegd is hij in rustiger water gekomen waarin hij de avonturen die hij mee maakte nog eens rustig kan overdenken. Wij spreken veel over de Statenver talers, maar kennen we ook hun na men? Het waren er acht in totaal. De Dordtse synode wees er zes aan, drie voor het Oude Testament en drie voor het Nieuwe. Met de vertaling van het Oude Testa ment werd belast de synodepraeses zelf, ds. Johannes Bogerman van Leeuw arden 'en voorts ds. Willem Baudartius van Zutphen (bekend door belangrijke geschiedwerken over de tachtigjarige oorlog) en ds. Gerson Bucerus van Vee re. De vertaling van het Nieuwe Testa ment werd opgedragen aan ds. Petrus Comelisz van Enkhuizen, ds. Herman Faukelius van Middelburg (de opsteller In de vijfenveertig jaren die de heer Beschier Schol uit Sommelsdijk werk zaam is geweest op het land- en fruit- ieeltbedrijf van de fam. Stehouwer op Oud-Kraaijer te Sommelsdijk heeft hij enkel van en naar zijn werk maar liefst anderhalf maal de wereld rondge- fietst. Men voege daarbij een 45 jarige arbeid en men ziet de indrukwekkende prestatie die door H.M. de Koningin werd gehonoreerd met de Koninklijke Onderscheiding in brons. In de woning van dhr. d Stehouwer werd die gister middag door burg. vaix Es. van Middel harnis uitgereikt. Dhr. Schol, normaliter de bescheiden heid zelve stond nu eens in het middel punt van de belangstelling, daarin al lereerst geplaatst door zijn huidige werkgever, dhr. C. Stehouwer die een korte terugblik gaf op het dienstverband van dhr. Schol. Als 16 jarige was hij in 1925 op het bedrijf gekomen, toen nog door sprekers grootvader, dhr. A. C. v. Nieuwenhuijzen geëxploiteerd.. Toen de heer A. Stehouwer het bedrijf in 1930 overnam gebeurde dat inclusief dhr. Schol, en ook de derde generatie, heeft zo verklaarde spr. over zichzelf sinds 1958 gaarne van de diensten en kennis van dhr. Schol gebruik gemaakt. Met waardering gaf dhr. Stehouwer te kennen dat de jubilaris zich voortreffe lijk had aangepast toen hij op de fruit teelt overschakelde en „met angst en beven" ziet de fam. Stehouwer de dag naderen waarop dhr. Schol de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Als dank voor de grote verdiensten en het immer getoonde plichtsbesef overhandigde dhr. Stehouwer de jubilaris een bijzonder mooie staartklok, een geschenk dat door de heer en mevr. Schol bijzonder op prijs werd gesteld. Meerdere lof. Vervolgens werd gesproken door dhr.; A. Stehouwer die de grote veranderin gen op het bedrijf aansneed (vroeger 11 mensen en 11 paarden en nu 3 mensen en 4 tractoren) en burg. Van Es die een speciale missie had te vervullen. Terug gaand naar de tijd waarin dhr. Schol op het bedrijf zijn intree had gemaakt ver geleek burg. van Es dat vertaald naar huidige begrippen dhr. Schol op een nagelnieuwe brommer naar zijn werk zou zijn gereden maar hij had het van het Kort Begrip) en. ds. Jacobus Ro- landus van Amsterdam. Twee van hen, Cornelisz en Faukeli us, stierven nog voordat ze hun eigen lijke arbeid konden aanvangen. In hun plaats werden twee Leidenaars be noemd: ds. Festus Hommius, die het Schatboek van Ursinus in het Neder lands vertaald heeft en prof. Antonius Walaeus, die bekend staat als een van de vier samenstellers van de „Synopsis purioris theologie". (Walaeus was de enige professor in dit gezelschap van predikanten). Tijdens de arbeid werden Bucerus en Rolandus weggenomen door de dood, zodat het Oude en het Nieuwe Testa ment elk door twee mannen zijn vol tooid, resp. door Baudartius en Boer man en door Hommius en Walaeus. Bij de herziening werden zij bijgestaan door een aantal revisoren, waaronder beken den als Gomarus, Van Laren en Revius. Voordat de Synode tot benoeming was overgegaan van deze mannen, had de voorzitter de leden nog een wenk gege ven en hen vermaand rekening te wil len, houden niet ^litsluitend met iemands bekwaamheid als theoloog of zijn knap heid in de talen, doch minstens even zeer met zijn vrome en heilige levens wandel, want anders, zo verklaarde hij, zou deze hoogst gewijde arbeid der Bij belvertaling aan de kerk minder welge vallig zijn. Dhr. Stehouwer links overhandigde dhr. Schol de fraaie klok. toen te voet moeten doen. De compli menten die dhr. van Es uitsprak liet hij zowel voor de heer Schol als de fam. Stehouwer gelden omdat de verstand houding wederzijds goed blijkt te zijn geweest. Met genoegen maakte burg. van Es daarop melding van de toeken ning van de Kon. Onderscheiding welke hij de jubilaris opspeldde.; De voorz. van de afd. Goeree-Overflakkee, dhr. M. Nieuwenhuijzen sprak namens de Holl. My van Landbouw gelukwensen uit die hij vergezeld liet gaan van een fraai diploma en een portefeuille met initia len. In tegenstelling tot alle lovende woorden ook al werden die onder streept wilde de zoon van de fam. Schol in zijn namens zijn vader gespro ken dankwoord de prestatie van zijn vader nu eens relativeren. Wanneer hij de arbeid gelijk stelde aan 100 Watt had zijn vader in de afgelopen jaar een ver mogen van 9000 KWh ontwikkeld, een hoeveelheid die door de Emgo in een uur tijds voor een bedrag van 500, tot 2000,wordt geleverd. Overigens begreep hij dat de factor arbeid niet al dus is samen te vatten. Jubilaris Schol is die middag danig verwend, hij ontving een onderscheiding en enkele enveloppes met inhoud. Mevr. Schol werd uitvoerig in de bloemetjes gezet. Als het aan Schol ligt zal hij nog menig jaartje aan zijn dienstverband toevoegen^ Ds. A. Vergunst, predikant bij de Ge reformeerde Gemeente te Rotterdam (Boezemsingel) legde vorige week met gunstig resultaat het doktoraal exameni theologie af aan de Universiteit te Utrecht. Ds. Vergunst is voor de lezers van ons blad geen onbekende, daar reeds vele meditaties van zijn hand in ons blad zijn verschenen. Onze redaktie complimenteert hem recht hartelijk met dit behaalde resultaat, en voegt er de wens bij, dat de verkregen ken nis mag worden benut ten dienste en tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Ds. Vergunst heeft dit examen in vrij korte tijd weten te behalen, ofschoon hij een zeer drukke werkkring heeft. Allereerst het predikant zijn in een grote stadsgemeente, met al de pastorale arbeid daaraan verbonden; verder het docentschap aan de Theologische School, het waarnemen van meerdere deputaat- schappen, onder meer het secretariaat van de zending, waaraan enorm veel correspondentie vast zit, wat alles veel tijd opeist. Of drs. Vergunst nog verder zal gaan om te komen tot de graad van doktor in de theologie is ons niet bekend. In „De Saambinder" lazen wij, dat bij de bestudering van zijn hoofdstuk voor het doktoraal examen de tijd van de Nadere Reformatie domineerde, waar over hij binnenkort in genoemd blad enige artikelen denkt te schrijven. Een ca. tien jaar oude Ford Taunus ig zaterdagavond met flinke snelheid over de kop gegaan. Dat gebeurde in de bocht bij de watertoren. De bestuurder, de jongeman H. W. F. uit Nieuwe Ton- ge werd gewond naast de wagen aange troffen en naar het ziekenhuis ver voerd. Daaruit is hij inmiddels op eigen risico ontslagen. Van hem werd een bloedproef genomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 1