iiAnDEn - niEuws februari met jlentegrillen Overdenking Wie is dit ventje (pmf) Zeeuwse wandelingen Het machtig Reimerswaal DESIREE Sa 9 BUIJSSE Burgerlijke stand: Privacy? s Vrijdag 30 januari 1970 No. 3858 I WEERPRAATJE Uw Modehuis Diekhuusnieuws uit de Heilige Schrift Dedegaiiteveiioiihigsrin^ KEUVELAAR MIDDELHARNIS VOOR VADER. MOSOER EN KIND INGEZONDEN RUIL BIJ ONS UW OUDE naaimachine in 'heijil eersti lin In eejl iMO- kt. De verontruste gereformeerden Bedroevend en verheugend Vereniging van Verontrusten in gereformeerde Kerken „Schrift en tigenis" stuurde ons een persbericht edek^rfmet het verzoek, dit te willen pu- ^^^j-en. Aan dat verzoek willen we lie voldoen. Ier volgt het: Het bestuur van de Vereniging van ontrusten in de Gereformeerde Ker- „Schrift en Getuigenis" heeft za- Lg 10 januari j.l. vergaderd met de r van advies, en de situatie in de Jfornïeerde Kerken besproken. Ei heeft nogmaals uitgesproken dat zij opkomt voor het behoud van de on verzwakte erkenning van het gezag van de Heilige Schrift als onfeilbaar Woord van God en voor de handhaving van de D'ie Formulieren van Enigheid als Ifukking van het Gereformeerd be- binnen de Gereformeerde Ker- arnaast beoogt zij de handhaving alle Schriftgetrouwe gelovigen in gemeenschap. In ootmoedige over- ing van de Bijbel wil zij aan het !d van de gemeente, Jezus Chris- vragen op welke wijze aan deze ïeenschap gestalte moet worden ge geven. t vreugde en vertrouwen ziet zij Hem op, want Hij is het Die de ■n rondom Zich vergadert door Zijn ird en door Zijn Heilige Geest. Zij nert zich het Woord van de Hee- re, dat allen die Hem willen volgen in de wereld verdrukking moeten lijden lat deze verdrukking ook te wach- taat van de kant van de kerk, wan- nS daarin de wereld doordringt, maar zij kent ook de vertroosting van de Heiland: „Houdt goede moed, Ik heb de wereld overwonnen" (Joh. 16 33) ij rust in Zijn belofte: „Ik ben met lUe dagen tot aan de voleinding Iwereld" (Matth. 28 20). Daar de eid van alle Schriftgetrouwe ge ien een opdracht is van de Heere, t de wereld erkenne dat Chris- door de Vader gezonden is (Joh. 23), zoekt het hoofdbestuur kontakt Schriftgetrouwe kerken en Schrift- uwe groepen in kerken en spoort iselijke afdelingen aan om reeds is te streven naar opbouw en ver- ng van de gemeenschap met de ftgetrouwen in de andere kerken ;hun plaats, vooral van de gerefor- 'de gezindte." it zover het persbericht. Daaron- volgen dan nog de namen van de iursleden en van de raad van ad- lAR «k «♦«««l Ik heb met opzet het bericht volledig en zonder commentaar doorgegeven, om dat ik meen dat commentaar hier eigenlijk overbodig is. Dat de situatie in de Gereformeerde Kerken blijkbaar al zó geworden is, dat de verontrusten als een zelfstandige groep naar buiten kunnen optreden, is een teken aan de wand. We kunnen daar vanuit de hoog te op neerzien en opmerken dat zoiets te verwachten was, maar we kunnen ook met droefheid constateren dat een nog betrekkelijk jonge kerk al zó ver van Schrift en belijdenis is afgeweken dat een groep uit haar midden zich wendt tot Schriftgetrouwen in andere kerken, om met hen gemeenschap te zoeken. Niemand, tot welke kerk hij of zij ook behoort, heeft reden om zich zelf op de borst te slaan, nog minder om leedvermaak te koesteren. Het pro ces dat in de Gereformeerde Kerken aan de gang is, is binnen de Hervorm de Kerk al jaren bezig zich te voltrek ken, en het kan zich ook tot andere kerken uitbreiden. Geen kerk is im muun voor de geest des tij ds, voor de golf van humanisme en vrijzinnigheid, die als een pestilentie in de donkerheid wandelt en vervolgens op klaarlichte dag kerken verwoest. Daarom is nodig dat wij allen op de knieën terecht ko men om de Koning der Kerk te smeken dat Hij ons bewaren wil bij Zijn Woord en bij de belijdenis van onze vaderen. Intussen is het aan de andere kant ook verheugend dat er ook binnen de Gereformeerde Kerken een groep is (en het is niet zo'n kleine groep), die pro test aantekent tegen de vernieuwings- theologie, die deze kerken beroert. Ver heugend dat er nog zovelen zijn die wensen vast te houden aan het Woord van God en de Drie Formulieren van Enigheid. Dat deze mensen het in hun kerk niet gemakkelijk hebben, behoeft nau welijks betoog. De Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk verkeert in een soortgelijke positie, maar is in het gro te geheel van de vaderlandse kerk nog minder kwetsbaar dan de verontrusten in een kleinere hechtere gemeenschap als de Gereformeerde Kerken. Temeer, daar de leidslieden in deze kerken de verontruste groep nauwelijks gehoor ge ven of althans niet serieus nemen. Het is eveneens verheugend dat deze verontrusten zich niet alleen richten tot geestverwanten in hun eigen kerk, maar ook tot die in andere kerken. Het wordt de hoogste tijd dat allen die wensen te buigen voor het Woord van God en die leven uit de belijdenis van de Reform-atie, samen gaan zoeken naar datgene wat verbindt en niet naar dat gene wat scheiding maakt. Als dat het gevolg zou zijn van de verontrusting, dan zou het verlies rij ke winst opleveren. Waarnemer, winte I (van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij stellen „februari met lentegrillen" dan moet daarachter toch altijd nog een vraagteken worden ge plaatst. Februari is vaak een grillige maand. Dat komt doordat deze laatste van do drie wintermaanden soms volop winters is; wij zagen dit verleden jaar de winter pas op 10 februari be- Soms zijn er ook de eerste vroege :dagen. Engeland verwacht voor februari nog weer een periode met Ier weer maar de weerkaart wijst deze week niet in die richting. Woens dag had de vorst zich tot in Skandina- vië en Rusland teruggetrokken. In het Alpengebied heeft men fraai winter weer. Opdooi |at in deze maand opviel, was het verschil tussen Noord- en Zuid- ferland, vooral in januari. De vorst- fis lag ruim een week boven ons land, maar bereikte Zeeland niet. Door dat er in Groningen 20 vorstdagen benoK voorkwamen (tegen in Zeeland slechts rbenoei_A^iJn de veldsporten achterop geko- tschap SB doordat de vorstlaag vooral in ütgaari'BB|Noorden en Oosten van het land van Prs^"* ^^Jet helemaal is verdwenen zullen orz. telt ook dit weekeinde tengevolge van op- loemaa'' ™oi nog niet alle velden bespeelbaar ikwijls' ^n- Deze opdooi geeft veel schade aan ■wegen en straten doordat het smelt- en regenu'taer nog niet weg kan. Kost de Klap vele gemeenten eerst al een ^apitnal aan strooizout, daarna komt rele naïj^™™"-'^s nog de schade, die de dooi ver was teBM^akt. Na twee maanden met win- publiel'HHpsr mag februari dit keer vroege ^•Wfedagen brengen, waarvan de eerste sneeuidokjes in de komende week al t voorbode kunnen zijn. (Nadruk verboden) IE V. PK ictie ha'J ;n. „m verltla dsledenj oemd. amelde I tei- x< Opper'1 ran de lopt niS' istjubilf- Tuinbouwveüing „Barendrecht Omstreken" G.A. Barendrecht 26 januari 1970 'erekool: 10—17 aanvoer 1.000 kg. Molsalderij 21—50 aanvoer 13.000 st. itI^' aanvoer 750 kg. Rabarber: i'^^lOB aanvoer 4.000 kg. Rode kool: 30 aanvoer 3.000 kg. Selderij: 6—9 ■oer 1.500 bs. Sla: glas 22—31 aan- 12.000 St. Spruiten: I 72—76 A n<<talUl' ;:-;" BI: 80—82 B: 75—80 C: 70 All ■59 Dl: 85 DII 57 aanvoer 92.000 kg. SO—55 aanvoer 2.5000 kg. Veld- 80—140 aanvoer 1.500 kg. Witlof 92—129 Bil: 75—110 aanvoer 17.000 -----^JU lerrnaB, wate'J eeft dii, plecW erdals' IT: ■x's Orange Pippin: AA: 64—33 A: 3 B: 22—26. Goudreinette: A: 39— 28—31 C: 25—26. Golden Delicious 0-43 B: 26—32 C: 15—16. .^otaal aanvoer fruit: 46.000 kg. NATUURLIJK BU MIDDELHARNIS Ruilheurs Zaterdag 21 januari is de ruUbeurs op het Diekhuus geopend van half twee tot half drie. Voor degenen die het nog niet weten, er zijn al weer heel wat nieuwe materialen bijgekomen. De meeste vraag is naar lucifersmer ken, postzegels, sigarenbandjes, sleu telhangers, en suikerzakjes. "Verder wa ren er enkelen die graag D.E. en Van Nelle punten wilden ruilen. Engelse les Alleen bij de tweede en derde jaars en bij de gevorderden is er nog plaats op de groep voor Engelse les. Kan iedereen die nog op een van deze cursussen wil komen zich zo spoedig mogelijk op komen geven op het Diek huus. De cursus tweede en derde jaars is op donderdagavond. De conversatie engels is op dinsdag avond van 9.30—10.30 uur. Handenarbeid en handwerken voor meisjes Alleen op maandagmiddag en op de vrijdagmiddag van 45 uur is er nog plaats voor meisjes die graag wat aan handenarbeid of handwerken doen. Verdere dagen zijn al vol. II 1 II QII4HIIII m\ti OUD ETONGE - Kerkdienst, A.s. maandagavond B uur hoopt ds. Blok van Dirksland in de Geref. Gemeente een herdenkings dienst te houden in verband met de wa tersnoodramp 1 febr. 1953. EEN PREEK VAN CHRISTUS BIJ EEN RAIMPHERDENKING „Of die achttien, op welke de to ren in Siloam viel en doodde ze meent gij dat deze schuldenaars zijn geweest boven alle mensen die in Jeruzalem wonen? Ik zeg u: Neen zij, maar indien gij u niet bekeert, zo zult gij allen insgelijks vergaan". (Luk. 13 4—5) Het is alweer 17 jaar geleden dat de watersnood over ons eiland kwam. Jaar in, jaar uit was ons het Evange lie verkondigd. Elke zondag hadden we het gehoord: De Heere heeft geen lust in onze dood. Dat ■i;vas een roepstem! Maar wie luisterde ernaar? En toen kwam de ramp. Op die zon dag bleven de kerken gesloten. Op die zondag sprak de Heere niet door Zijn Woord, maar door de elementen. En toen zei iedereen, kerkelijk of on kerkelijk: „Dat was een roepstem, dat was een roepstem, dat was een sprake Gods". Maar toen de Heere uitgesproken was, begonnen wij te praten. Toen heb ben wij gevraagd: „Waarom die wel en waarom die niet?" „Waarom trof die ramp het zuidwesten van ons land en andere streken niet?" En achter al die vragen zat vaak de gedachte: De mensen die het niet over leefd hebben, zijn dat misschien groter zondaars geweest dan de anderen? En nu gaan we luisteren naar de Hee re Jezus. Er zijn mensen bij Hem geko men met een probleem. Pilatus heeft een aantal Galileeërs laten afslachten. In de tem.pel nog wel, terwijl ze hun offers brachten. Wat zal Jezus daar wel van zeggen? Neemt Hij het voor de Galileeërs op, dan veroordeelt Hij Pilatus. En stelt Hij Pilatus in het gelijk, dan krijgt Hij de Galieeërs tegen Zich. Jezus doet noch het één, nóch het an der. Niet omdat de zaak niet ernstig is. Maar omdat de bedoeling verkeerd is. Hij wendt de aandacht af van de on derdanen. En Hij richt de aandacht op de overlevenden. En daartoe kiest Hij Zelf een ander voorbeeld. Die mensen hebben Hem verteld van de Galileeërs. Daarvoor kan desnoods Pilatua aansprakelijk gesteld worden. Maar nu vertelt Jezus Zelf van een on geluk, van een ramp, waarbij geen sprake is van persoonlijke schuld. „Die achttien op welke de toren in Siloam viel Dat is een gebeurtenis waarvan we verder niets weten. Maar 't moet wel een bekend voorval zijn, want Jezus veronderstelt dat Zijn hoorders ervan op de hoogte zijn. In Jeruzalem is het badwater Siloam. Die toren zal dus wel een watertoren zijn geweest. Die toren is op een gegeven moment ingestort. Achttien mensen zijn onder het puin bedolven. Waren dat nu groter zon daars dan alle andere inwoners van Je ruzalem? Volet u de klem van Jezus' woorden? Die Galilieeërs, nu ja, dat is ver v/eg. In Galilea, daar wonen ruwe mensen. „Galilea der heidenen" zeggen de Jo den verachtelijk. Maar, zegt Jezus, nü Jeruzalem. De stad van de tempel, de stad van de godsdienst. Een heilige plaats, met vrome mensen. En die achttien dan? Waren die slech ter? Let wel, Jezus gebruikt het woord schuldenaars. De zonde is dus schuld. We hebben niet alleen ons doel ge mist. Dat is de zonde. Maar we staan in het krijt bij God. Dat is schuld. Niet alleen die mensen uit Galilea. Maar ook die mensen uit Jeruzalem. Die het beter kunnen weten. Die de Wet kennen. Die God dienen. Hier gooit Jezus, bij wijze van spre ken, alle mensen op één grote hoop. Galileeërs en Jeruzalemmers. Wereld- lingen en kerkmensen. Zondaars, schul denaars, verdoemelijk voor God. Wie durft er nü nog over beter of slechter te praten? Wie durft er nü nog oordelen over de vele streekbewoners, die in de nacht van 1 febr. 1953 zijn omgekomen in de golven? Nee, nu zeggen we niets m-eer. Maar nu zegt Christus: „Indien gij u niet bekeert, zo zult gij allen insgelijks vergaan". Allen insgelijks vergaan. Wat een zwaar geladen woorden! Woorden van oordeel en gericht. Dat is nu de toekomst van mensen zonder God: vergaan. Wie ver van U de weelde zoekt, ver gaat eerlang en wordt vervloekt Hoe dat gebeurt doet weinig terzake. Of je nu op een wrede manier afge slacht wordtOf je nu bedolven raakt onder het puinOf je nu de dood vindt in de golvenOf je mag ster ven op je bedDat maakt in wezen geen verschil. Het is maar de vraag: Hebben we een toekomst? Hebben we een thuiskomen bij God? Zo niet, dan moeten we vergaan. En wat dat is, dat is niet in mense lijke woorden uit te drukken. Dat weet er maar Eén. Dat weet alleen Hij, Die onder het gericht Gods is doorgekomen. Opdat er ontkoming aan het gericht zou zijn door het geloof in Zijn bloed. „Die Man zal zijn een verberging te gen de wind en een schuilplaats tegen de vloed" Dat is nu het Evangelie, dat alleen maar verkondigd kan worden tegen de achtergrond van het oordeel. Zo heeft Johannes de Doper het gepredikt. Zo heeft Christus het gepredikt. „Bekeert u, want het Koninkrijk der hemelen is nabij gekomen." Bekering is noodzakelijk. En beke ring is mogelijk. Maar dan alleen van uit Hem! En dat vergaan dan? Ja, dat gebeurt tóch, maar dan in dit leven. Dan vergaan we met onze vroomheid, met onze godsdienst, met onze eigen gerechtigheid. En als we dan dreigen weg te zin ken, dan vallen we in de armen van Hem, Die vergaan is onder de toorn Gods. En dan mogen we het ondervin den: „Die op den Heere vast betrouwen. Die zullen niet vergaan. Maar eeuwig blijven staan Oude Tonge W. van Gorsel De naam van deze oude stad is sinds 1 januari weer teruggekomen. Door sa menvoeging bestaat Zuid-Beveland nu nog slechts uit 4 gemeenten: Goes, Bor- sele, Kapelle en Reimerswaal. Deze laatste gemeente van ongeveer 17.000 inwoners is ontstaan uit de dorpen aan de oostzijde van het kanaal door Zuid- Beveland: Yerseke, Krabbendijke, Kruiningen, Hansweert, Waarde en Ril- land-Bath.i Het is mijn bedoeling in enkele arti kelen een en ander te vertellen over „het machtig Reimerswaal, dat als een flonkersterre bij Zeelands steden blonk!" zoals deze voormalige Zeeuwse stad eens werd genoemd. Eeuwen geleden was het ook een gro te welvarende plaats, die vooral in de 15e eeuw zijn toppunt van voorspoed en macht bereikte. Toen was het de derde stad van Zeeland (Middelburg was de eerste en Zierikzee de tweede). Dat het een voorname stad was blijkt b.v. in 1405. In de strijd tussen graaf Willem VI (de vader van de bekende Jacoba van Beieren) en Jan van Arkel moest het 60 gewapende mannen leve ren, terwijl Tholen met 30 en Goes met 25 kon volstaan. Het was ook een rijke stad. De Zeeuwse geschiedschrijver Ermerius zegt ervan: „In Reimerswaal was weel de, overdaad en zatheid van brood". „Romerswaal, sieraad der steden. Van dit rijk gezegend land, Sla uw ogen naar beneden, Welvaart golft van alle kant". De naam. Reeds in het begin der 13e eeuw komt de naam in de geschiedenis voor: we lezen dat Wouter van Cruinlngen in 1214 voor het zieleheil van zijn beide overleden echtgenoten „het moor de Reimerswala" aan de abdij van Ter Doest schonk. Toen werd de plaats voor het eerst in oude stukken genoemd, maar dan bestond ze toch al een hele tijd, misschien al eeuwen. Volgens sommigen was het een stich ting van de Romeinen, die hier een sterkte hadden en moet de naam luiden Romerswaal. Anderen spreken van Remborgswaal naar een burcht die hier gestaan zou hebben. Een rijmpje luidt: „Een Reimer, die weleer dit drassig land bezat. Heeft zo de fabel luidt, getimmerd deze stad". De stad zou dan naar hem genoemd zijn.i De toevoeging waal betekent wiel of weel, een plas zoals er op Zuid- Beveland nog enkele te vinden zijn. De dichter Melis Stoke noemt het in zijn Rijmkroniek Remerswale. In de archie ven van Bergen op Zoom wordt altijd gesproken van Reimerswaal, zodat ik me aan deze naam wil houden. De En gelse dichter Shakespeare zou zeggen: „What's in a name?" wat betekent een naam eigenlijk? Gunst van vorsten. Door verschillende graven werd de stad begunstigd, waardoor het aantal privilegiën (voorrechten) steeds groter werd Een der oudste is wel dat van graaf Willem III de Goede. In 1315 was hij zelf in de stad en gaf ze het stapel- recht. Daarbij werd bepaald dat alle goederen die voorbij Reimerswaal naar Brabant gingen of omgekeerd, eerst te Reimerswaal op de markt gebracht moesten worden. Verse vis was een uitzondering op deze bepaling. Dat bracht op de markt die iedere donder dag gehouden werd heel wat drukte en er werd geld verdiend. Wat nu het verdronken land van Zuid-Beveland heet moet u zich voor stellen in de oude toestand van vrucht bare polders. Vanaf Yerseke liep de noordgrens tot dicht bij het eiland Tholen en niet ver van Bergen op Zoom vandaan. De di'uk bevaren Schelde (Oosterschelde) was dus toen maar een smal water. Diezelfde graaf Willem gaf aan de kooplieden van Reimerwaal vrijdom van de Dordtse stapel. Ze mochten dus Dordrecht voorbijvaren zonder daar eerst hun y/aren op de markt gebracht te hebben. Van zijn zoon Willem IV kreeg de stad zelfs vrijheid van tol in geheel Holland en Zeeland. Dat was een be langrijk voorrecht, want in die tijd waren er nog al wat tollen.; In 1355 krijgt men verlof 2 jaarmark ten te houden, n.l. van maandag na Vastenavond tot vrijdags en van maan- dag na Bamis (1 okt.) tot vrijdags. Het meest begeerde voorrecht ont vangt de plaats in 1374: Reimerswaal krijgt stadsrechten. Van een onbemuur- de plaats, een z.g. vrijheid, kan het een stad worden als men muren en schans- torens bouwt, grachten graaft en ver dedigingswerken aanlegt. Dan kan het zich beter verdedigen tegen mogelijke vijanden. Zo gaat het bij de volgende graven evenzo. Jacoba van Beieren b.v. doet afstand van de betaling der vlastienden in verschillende plaatsen, waaronder ook Reimerswaal behoort. Niet altijd zijn de bewoners dankbaar voor dé verkregen voorrechten, soms breekt er wel eens oproer uit. Tijdens Karel de Stoute b.v. moeten ze „barre voets, bloothoofds en in hun hemde" voor hem verschijnen en 1200 kronen 1440,—) boete betalen., Fjlips ingehuldigd. Verscheidene graven zijn hier inge huldigd als heer van Zeeland en heb ben dus deze stad bezocht. Dit was in 1549 het geval met onze laatste graaf Filips II. Hoewel zijn vader Karel V nog aan de regering was, werd hij toen reeds gehuldigd als de toekomstige graaf van het gewest Zeeland. De 20e september wordt Filips uit Bergen op Zoom afgehaald en op 't ha venhoofd ontvangen door Maximiliaan van Bourgondië, stadhouder van Zee land. In de stad verwelkomen hem na mens stadsbestuur de burgemeester Van Leeuwendale, de pensionaris en de bal juw. In 't Frans wordt hij als volgt toe gesproken: „Hoog en machtig vorst, de baljuw, burgemeester en schepenen van Reimerswaal, uw toekomstige onderda nen, heten Uw doorluchtige Hoogheid welkom en bieden U voor henzelf en de gehele gemeente lijf en goederen aan, tot Uw dienst. Ze leggen met alle on derdanigheid in Uw handen de roede der gerechtigheid en de sleutels der stad, smekende Uw gunst voor deze ar me en ongelukkige plaats en haar in woners", (de grootste bloei van Rei merswaal was voorbij, de welvaart van de stad begon af te nemen). Op het stadhuis werd een banket ge geven en door het raam wierp de toe komstige vorst geld naar het verza melde volk. Middelburg. L. van Wallenburg. NIEUWE TONGE Ouderavond Ckr. School. De Chr. La gere school houdt haar ouderavond a.s. donderdag 5 februari om half acht in het verenigingsgebouw aan de Molen dijk. Na opening door de voorz., dhr. C. Vreeswijk zal een kleurIdankbeeld wor den gegeven van het schoolleven. Ver volgens zal een pauze worden gehouden waarna het hoofd van de school, dhr. Gravendeel een inleiding zal houden over het onderwerp „van lager onder wijs naar basis onderwijs". De avond wordt besloten door de ere-voorzitter van het schoolbestuur ds. J. P. Ver kade. Wanneer we ons afvragen wie dit „ven tje" is dan is dat niet denigrerend be doeld, het correspondeert enkel maar met het kopje waaronder deze rubriek bekend is geworden. De rubriek heeft weer een hele tijd stil gelegen mede omdat de kindertjes de gebruikelijke foto-objecten in dit fotospel in de wintermaanden zo stevig ingepakt zijn dat ze nauwelijks te herkennen zijn. Anders was het met het „ventje" op bovenstaande foto die de kou trotseer de met een stevige pijp als verwar mingsbron. Graag zullen we zijn naam en adres van onze lezers horen waarna we hem de foto zullen doen toekomen. Doet u weer mee? Geachte redactie, Nadat ik u er op attent gemaakt had, dat er in uw blad geen burgerlijke stand van de gemeente Middelharnis meer werd opgenomen, was u zo vrien delijk mij te bei'ichten, dat het gemeen tebestuur op voorstel van b. en w. had goedgevonden, dat de gegevens hiervan niet meer aan de pers worden aangebo den. „Ze doen dit kennelijk uit een oog punt van de bescherming van de pri vacy van de daarin genoemden", veron derstelde u in uw brief. Ik ben het met u eens, dat die moti vering erg zwak en weinig gegrond is, temeer daar andere gemeenten die be zwaren helemaal niet aanvoeren. In een gesprek zou u alsnog trachten, dat de gegevens weer werden verstrekt. Aangezien er al enige maanden ver streken zijn na de ontvangst van uw 'brief en er nog geen burgerlijke stand van bedoelde gemeente in uw blad werd geplaatst, neem ik aan, dat het gesprek niet het gewenste resultaat heeft opge leverd. Ik vraag mij af hoe men tot de vreem de conclusie komt, dat de publikatie van de burgerlijke stand een schending van de privacy betekent. Wanneer er een kind wordt geboren, wanneer men in het huwelijk treedt of wanneer er iemand overlijdt, dan geeft men daarvan kennis door middel van kaarten, rouwbrieven en vaak ook door het plaatsen van een advertentie. Dat is logisch en heel normaal, evenals het normaal is, dat het bevolkingsverloop in de pers wordt gepubliceerd. Blijk baar vindon b. en w. van Middelharms dit niet normaal en verstrekken geen gegevens meer. Bij mijn weten wordt nergens een dergelijk standpunt inge nomen. In de plaatselijke bladen hier en in de Nieuwe Brielse Courant ver schijnen deze gegevens regelmatig en dit is ongetwijfeld ook wel het geval in andere streekbladen. Dit is althans zover ik mij kan herinneren altijd het geval geweest. (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine. PFAFF NAAIMACHINEHUIS Bergen op Zoom Kortemeestraat 17 Tel. (01640) 5878 BON: voor gratis folders in enve loppe zenden aan, AntwoordxiTj 102, Bergen op Zoona. Naam: Adres: Plaats: Als men de plaats zijner geboorte heeft verlaten en ergens anders is neer gestreken, blijft men toch nog graag op de hoogte van het wel en wee van de inwoners uit de vroegere gemeente. Daarvoor abonneert men zich ook op een daar verschijnend weekblad. Maar neen, zeggen b. en w. van Middelharnis, dat gaat je niks aan. Een vreemde en onbegrijpelijke redenering. Mogelijk zijn er meer, die deze ar gumentatie niet begrijpen. Willen die zich ook eens laten horen? Met belangstelling wacht ik af. Dank voor de plaatsing. D. N. van der Weide.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1970 | | pagina 5