EiiAnPEn - riiEuws Het Zeeuwse dorp Disco-nieuws mr RAAD EN DAAD leeuwse wandelingen )udejaar KmdeAJho^eÈft Bijeenkomst Ver. voor bedrijfs voorlichting £^e SW 2e blad Dinsdag 30 december 1969 No. 3850 AND EK a, de Bai voor h( zijn elsdijk vliet TEUI water en, .V. wen- S, Kapei 62-456-* Tam: het ogenblik wordt er in het Rijlïs- j'thief te Middelburg een tentoonstel- Uig gehouden van afbeeldingen betref- jende dorpen uit Zeeland. Vooral platte- .ronden laten duidelijk zien hoe een 'irp is gebouwd. Ook luchtfoto's geven ligging van een dorp goed weer. Er zijn ook nog andere dingen te zien. )Ien kan ontdekken hoe men vroeger jekleed was, hoe men zich vroeger ver- naakte met schaatsenrijden en met de arrestee in koude winters, met gaai- jchieten als het zomer was. Zelfs een par schoolfoto's van driekwart eeuw geleden ontbreken niet. 'oe dorpen zijn niet alleen vertegen- (oordigd in plattegronden, ook afbeel- lingen uit oude tijden en ansichtkaar- uit het begin van deze eeuw geven ins een kijkje in het dorp.. lot 31 januari is de tentoonstelling ge- ipend. Ik heb er enige tijd rondgeke- ten en met wat ik uit eigen aanschou- ling van veel dorpen in Zeeland weet, lit artikel samengesteld. Ringdorpen. In Zeeland bestaan veel ronde dor- ,sn, we zouden ze ringdorpen kunnen noemen. De kerk in het midden en daaromheen zijn de huizen gebouwd. De meeste dorpen die eindigen op -kerk of -kerke (en dat zijn er heel wat) heb ben zo'n ronde vorm. Het mooiste voor beeld hiervan is wel Dreischor op Schouwen. Oorspronkelijk was het een eilandje van drie bij elkaar gevoegde schorren, waarnaar het ook genoemd is. Het wapen is een blauwe zee met 3 groene plekjes: de 3 schorren. Op iede re schor staat een wit schaap. Rond de nu veel te grote en pas ge restaureerde kerk loopt de bijna vol maakt ronde dorpsring, met de voor kant van de huisjes gericht naar de kerk. De naam Ring komt ook op dor pen van Flakkee voor. De kerk wordt beschermd door een gracht. Ik meen dat zo'n gracht ook voorkomt op Noord gouwe, maar verder in Zeeland nergens. Beschermd, schreef ik. Niet in de eerste plaats de kerk, maar het kerkhof moest in vroeger eeuwen beschermd worden tegen loslopende varkens, die de graven zouden openwroeten.i Waarom een klein dorp zo'n grote kerk moest hebben is nog een raadsel. Was Dreischor vroeger misschien een bedevaartsplaats? Of was het ijdelheid, niet onder willen doen voor de buurman Groede, gebouwd rond de kerk (Z.-VL) St. lie zo'n kolossaal gebouw neerzette? lie buurman was dan b.v.Brouwers- laven, waar eveneens een heel grote lerk te vinden is. We moeten ook niet lergeten dat de Heren van Dreischor macht hadden: ze hadden een eigen ectitspraak en mochten zelfs een dood- onnis uitspreken en voltrekken. Genoeg over Dreischor. Er zijn nog »1 meer dorpen in Zeeland die we ingdorpen kurmen noemen. Gebouwd md de kerk, die het middelpunt van et dorp vormt en meestal iets hoger Hier en daar zijn nog wel enkele luisjes van honderd jaar of ouder rergebleven. Met een bruin - groene int op het dak en in de goten, waar iet mos en het vuil niet meer weg te egenen zijn. Met de frisse kleuren toen en wit. Maar het meeste van de orige eeuw is afgebroken of gemoder- «seerd, is het niet van buiten dan toch an binnen. Inplaats van de lage huis- s zijn er met twee verdiepingen ge luwd. Of een grote moderne winkel, ie de oude intieme sfeer van het kerk- lein helemaal heeft veranderd. Hier en 'M is bij de smidse de travalje nog lijven staan. Weinig gebruikt, er zijn Een paarden genoeg voor de klandizie rvan. Bq zondere dorpen.i In Zeeland bestaan ook nog een paar Tgdorpen, gebouwd rond of bij een "Tcht, een kasteel of sterkte, misschien el gebouwd om zich tegen de aanval- der Noormannen te kunnen verde den. Die moeten dan ongeveer dui- M jaar oud zijn. In het midden van 'alcheren lag de Middeuburg met als 'ntrum de Abdij, waaromheen zich de raten en grachten gegroepeerd hebben. Mdelijk hiervan lag de Zuidburg, zo loeten we waarschijnlijk de naam Sou- "fg verklaren. 'iJ de zee Duinburg, dat we nu nog te- Dui^ Ja In het jaar dat nu verstreek, Jag ik weer van week tot week, «at de omzet groter werd, omdat 't op visgebied het beste had. «aar niet alleen de vis die was spotgoedkoop en eerste klas. Ook de kaas „alom geroemd", Die was ook weer wat je noemt. 2odat de klant ook telkens zei: «Het is echt een lekkernij". Vandaar zag ik van tijd tot tijd Ook daarvan d' omzet uitgebreid. was het ook, vergeet het niet - mij op Hengelsport gebied Ooor grote omzet kon ik toen 'Veel minder als een ander doen. Oit deed ik ook, en iedere dag werd 'd omzet grote zo ik zag. •andaar ook wordt, dit meen ik echt klantenschaar ook dank gezegd. mijn dank is reuze ^groot 'Oor 't vertrouwen dat 'k genoot. het jaar daf ons verliet r vergeet in 't nieuwe niet "BOER 't adres, hoe het ook wordt voor vis en kaas en hengelsport. 'fATERAVEG - MIDDELHARNIS '«aar rugvinden in Domburg. Het lag vroeger veel meer het land in. Maar zoals be kend is neemt de zee ieder jaar een klein stukje van de duinen weg. Over eeuwen gerekend wordt dat een flink stuk. Zo is het ook met westkapelle ge gaan. Het oude dorp met de kerk ligt nu in zee. Bij de nieuwbouw heeft men de kerk een heel eind van de zee van daan gebouwd, uit veiligheid natuurlijk. Maar de bebouwing is er juist bij ge komen, niet voorbij, zodat de kerktoren (nu als vuurtoren gebruikt) aan de bui tenkant van het dorp staat. Ik moet eigenlijk spreken van een stad. Dom burg en Westkapelle waren smalste den: ze hadden wel stadsrechten van de landsheer gekregen, maar hebben nooit een afgevaardigde in de Provinciale Staten van Zeeland gehad. De naam van het dorpje Burg op Schouwen wijst ook op een sterkte, waarvan echter niets meer te ontdek ken is. In de 13e eeuw werd er al over een burcht gesproken. Ook vsal ik nog wijzen op drie dorpen uit Zuid-Beveland, die een groot kerk plein hebben en een drinkplaats voor het vee, die men in dialect „de vaete" noemt.i Allereerst Kloetinge, een van de mooiste dorpen van Zeeland, door uit breiding en nieuwbouw van Goes er bijna mee vergroeid. Twee rijen geschoren luiden leiden van het kerkhofhek naar het kerkportaal. Ook Nisse heeft een groot plein bij de oude kerk, waarin jaren geleden bij restauratie een muurschilderingen zijn gevonden. Evenals Borssele, waar men van het kerkplein een plantsoen heeft gemaakt. De oude visbank herinnert nog aa.n de tijd toen Borssele een eiland was en het dorp een haven had. De oud- vaderlandse vermaning boven de drie poortdeuren ervan: hoort - ziet - zwijght" is nog steeds het betrachten waard! Andere dorpen hebben een rechte straat vanaf de kerk naar de dijk of de haven, zoals: Kats, Sint Philipsland, Bruinisse, Colijnsplaat. De naam hier van, Voorstraat komt oo kvoor op Flak- keese dorpen., In sommige dorpen werd de kerk ge bouwd in een bocht van de weg ('s Heer Abtskerke) of bij twee elkaar kruisende dijken ('s Heerenhoek). In Ovezande en Wemeldinge zijn de huizen gebouwd aan weerskanten van een lange straat, een soort lintbebou wing dus. Vergeet ook niet bij een be zoek aan Oudelande een poosje op de mooie klapbank bij de kerk uit te rus hen. In Zeeuws-Vlaanderen vinden we veel versterkte plaatsen. Vooral in de 80-jarige oorlog, maar later ook nog wel, is hier veel gevochten, tot in 1944 toe. Die vestingstadjes hadden wallen, grachten, poorten. Het best zijn ze be waard gebleven bij Hulst. Maar ook in Yzendijke is nog een overblijfsel te vin den van een oud fort en Aardenburg heeft nog een poort. Bij het kleine dorp je Retranchement zijn de versterkingen in de wallen nog te zien. Retranchement is trouwens het Franse woord voor ver sterking. Toen het gemeentebestuur eens een verzoek richtte tot de regering in Den Haag kreeg men als antwoord dat ze zich tot hun eigen regering moes ten wenden. Ze dachten dat deze plaats in België lag! Over aardrijkskundige Cesar Franck's grote orgelwerken gespeeld door Jeanne Dimessieux Verleden jaar ontviel de internatio nale orgelwereld een van haar bekende vrouwelijke Organisten, n.l. de Franse organiste Jeanne Demessieux. Zij \was een van de eerst vrouwen die het orgel als instrument koos voor haar levens doel. Zij werd 47 jaar en kreeg inter nationale bekendheid, door haar vele orgeltournees, maar zeker niet minder door haar grote briljante muzikaliteit, en enorme speelvaardigheidj Dit alles bracht mee dat zij een grote populari teit verwierf, en een graag gezien figuiir op orgelmanifestaties werd. Zo belms- terden wij haar eens als jurylid tijdens het internationaal orgel improvisatie concours te Haarlem. Decca heeft er goed aan gedaan haar integrale vertolking van de orgelwerken van de beroemde componist uit de Franse romantiek n.l. Gesar Franck in de Ace of Diamonds serie opnieuw uit te brengen. Zij heeft meer op Deccapla- ten vertolkt dan alleen Franck zijn or gelmuziek,' maar deze vertolking van de grote Franck zijn werken op drie pla ten, vormen toch wel het hoogtepunt van Jeanne Demessieux's haar orgel- platenoeuvre. Als Franck interpretete stond zij op een grote hoogte. Zij voelde zich ook in de vertolkingen van de Franse roman tiek, laat romantiek, eigentijdse en mo derne orgelmuziek bijv. van Messiaan het beste thuis, dit in tegenstelling met haar orgelspelende landgenote Marie Claire Alain, die zich aangetrokken voelde door de machtige compositori sche gave van Joh. Seb. Bach, en de hedendaagse Deense orgelbouw, getuige haar grote integrale vertolking van hem op de 24 Erato platen, in fraaie casette. Dat Franck zijn scheppingen bij haar in goede handen zijn beluisteren wij in haar vertolkingen die, een grote monu mentaliteit krijgen, o.a. in de wijze van aanpak in het grootse derde choral, enz. Zij geeft de forse tempos een zwier die spanningen geeft, o.a. in de bekende Final, maar tegelijkertijd geeft zij ook deze muziek alle ruimte om zich uit te ademen. Jeanne Demessieux heeft het fijne, het charmante, in Francks muziek ge proefde Ondanks haar levendigheid in het spel (zij bezat een grote virtuositeit) weet zij in de andere werken o.a. in de Prière en de Pastorale een grote rust te creëren. Jeanne Demessieux heeft al deze or gelwerken van Cesar Franck gespeeld op het grote Cavaillé - Coll orgel in de St. Madeleine te Parijs, waarvan zij, zo als bekend organiste was. Waar kun nen wij ons beter vertolking indenken als op de orgels van Cavaillé Coll, in de grote kathedralen te Parijs, in een ruim te die o.i. ook Gesar Franck heeft geïn spireerd tot het componeren van deze majestieuze orgelmuziek. Zoals te begrijpen is er nogal wat ruimtelijke werking in de opnamen, doch in romantische werken als van Franck is dit geen ernstig bezwaar, of schoon het hier en daar het volgen van het muzikaal patroon nogal eens partner speelt. Men hoort natuurlijk wel dat de opnamen zo'n 10 jaar oud zijn, doch ze zijn van een goede kwaliteit. Ook het stereo-beeld is miniem, doch bij platen die historisch zijn geworden mag dat geen rol spelen. Naast de vertolkingen van Gesar Franck door Marcel Dupré (niet meer verkrijgbaar); Marie Claire Alain en onze Nederlandse organist Albert de Klerk op „Artone" zijn deze vertolkin gen de beste die op de plaat verkrijg baar zijn. De volgorde van orgelmuziek van Gesar Franck gespeeld door Jeanne De messieux is o.a.: VOLUME I: Fantasie in A; Cantabile; Piece Héroi- que; Choral I in E. Decca Ace of Diamonds GDD 202. VOLUME II: Choral in b. Fantasie in C opus 16, Grande Piece symphonique opus 17. Decca Ace of Diamonds SDD 203., VOLUME III: Prière opus 20; choral III in a, Preludi Fuque et variation opus 18; Pastorale opus 19; Final opus 21. Decca Ace of Diamonds SSD 204. Prijs 15,50 per stuk. Middelharnis. T. Stolk. Door de Ver. voor Bedrijfsvoorlich ting „Goeree - Overflakkee" wordt op vrijdag 2 jan. de Alg. Vergadering ge houden, 's middags om 2 uur in hotel Spee te Sommelsdijk. Na de te houden bestuursverkiezing zal een inleiding worden gehouden door Ir. B. C. van Duyn te Kapelle-Biezelinge over het onderwerp: „Nieuwe rassen- problematiek". Op dinsdag 6 jan. wordt een instruc tieve bijeenkomst gehouden voor de mest-veehouders. De bijeenkomst be gint om 2 uur in hotel Spee, er zullen enkele korte inleidingen worden ge houden. kennis gesproken! Afgezien van de nieuwbouw die bij ieder dorp aan de buitenkant te vinden is, moeten we de oude dorpskern bekij ken om iets over de vroegere toestand te kunnen begrijpen. Met het geschie denisboekje bij ons kurmen we dan ver klaren waarom er bij het ene dorp zo en bij het volgende dorp weer anders gebouwd is. Het dorp Sint-Laurens heb ik met op zet niet genoemd. Op genoemde ten toonstelling is een groot gedeelte ge wijd aan dit dorp, in evenredigheid met de andere projecten eigenlijk te veel. Daarom de volgende keer een artikel over St. Laurensj Middelburg. L. van Wallenburg. Beste meisjes en jongens! Dat wordt dan het laatste kinderhoel?^- je van dit jaar.i Is dit jaar niet vlug voorbij gegaan? Jullie weten toch nog heel goed, dat we een nieuw jaar zijn begonnen? Als je er dan tegenaan kijkt, lijkt zo'n komend jaar -zo lang, maar als we aan het eind zijn gekomen, wat is het dan spoedig omgevlogen. Het nieuwe en tevens ook het laatste raadsel van 1969 wijst ons op het snel len van de tijd, van ons leven, en geeft ons ook een terugblik op hetgeen wij machten ontvangen. Hier komt het raadsel, DECEMBERRAADSEL 4 Het geheel bestaat uit 36 letters en wijst ons de kortheid van ons leven aan. 1. Heere! Gij zijt ons geweest een Toe vlucht van 7—27—25—24—15—33—34 35 tot geslacht. 2. Eer de 3—13—22—29—5—18 geboren waren, ja van eeuwigheid tot eeuwig heid tot eeuwigheid zijt Gij 29—20—31. 3. Want duizend jaren zijn in Uw ogen als de dag van 29-1-25—35—174— 36—9. 4. In de m—10^16—29—8—28—25—35— 21619 zijn zij gelijk het gras. 5. Aangaande de dagen 211112^26 16 14—23—22—30—9 (twee woorden) daarin zijn zeventig jaren, of, zo 12 f zeer sterk zijn, 35—32—33—34—35—i —29. BRIEVEN Teun van G. Ooltgensplaat. Ik be merk wel dat je ingenomen bent met die kalender; velen op De Plaat zullen die niet hebben.i Het was een heel werk, dat ontsmetten; en gevaarlijk ook, als je er niet voorzichtig mee omgaat. Je moet alles goed weten hoe het moet ge beuren. Weten later de planten daar niet van? Je raadsel hoop ik in het ver volg te plaatsen. Ada van 't L. Krabbendigke. Het is wel mooi dat de oude naam Reimers- waal weer uit het vergeetboek geraakt is, maar voor jullie blijft het in je dorp Krabbendijke. Met die repetitie ■was de leraar wel een beetje mis, denk ik: al lemaal onvoldoende spreekt boekdelen! Ik ken dat boek niet, maar het is altijd moeilijk om verstaanbaar te lezen en ook moeilijk om te luisteren. Bovendien valt het navertellen helemaal niet mee. Je ziet dat alles geleerd moet worden. Je raadsel zal ik goed bewaren om het later te kunnen plaatsen. Joke en Sjaan H. Ouddorp. Het is goed dat je het schrijven voor Joke op je genomen hebt, Sjaan. En het was nog op tijd, dus dat is mooi. Wat heb jij een lange lijst cijfers. Joke! Geen wonder dat er een paar zwakke plekjes in zit ten, maar als er onder staat „goed ge werkt", dan vind ik dat alles in orde is. Dat geeft dan weer moed voor een vol gen rapport. Alie K, Zeist. Dat „lieve jongste broertje" kon dat misschien toch niet helpen. Wou het ook meedoen met schrijven soms? Bij wijze van groet? Bij de oplossingen behoef je niet de vragen te schrijven; als je de oulossingen zet zoals die in de krant worden geplaatst is het voldoende. Toni G. Goes. Ik heb weer een oplos sing van je ontvangen. Nu moet je eens proberen om die van de hele maand december in te zenden. Heb je die be waard? Dat moet je altijd maar doen. Nu is het inzenden van het december- werk. Gelukkig dat het met Forientje goed ging. Moet je wel eens op haar passen? Toos Q. Tholen. Nou, nou, het gaat goed in de nieuwe klas, hoor ik: vijf vakken zijn vooruitgegaan! Dat mag ik wel horen! Ik denk dat ik wel weet hoe dat komt: je bent met vlijt een punt vooruit gegaan. Vlijt is een voornaam vak; er zijn kinderen, die wel goed kun nen leren, maar die niet vlijtig zijn. Ga zo maar door. Janneke van G. Lewedorp. Je kon het niet helpen dat je wat laat wasj Het spreekt wel vanzelf, dat je nu nog meer de handen uit de mouwen moet steken, en dat doe je toch met lust, hoop ik. Bedankt voor het prachtige geboorte- kaartje. Wat is het een flinke jongen. Ik hoop dat hij voorspoedig mag op groeien. Kon Els M. zomaar uit school wegblijven, en later weer terug komen? Ik snap dat niet zo best. Henk Q. Tholen. Ook al vooruitge gaan met je cijfers? Dat is mooi, hoor! In geschiedenis, zowel bijbelse als va-, derlandse, ben je een uitblinker. Jam mer van je moeite voor dat raadsel, maar ik had sX zo'n raadsel, en nog wat uitgebreider, geplaatst. In januari doen we dat soort raadsels niet meer. Om ze ker te zijn van plaatsen in de krant, moet je vroegtijdig er bij zijn, anders is een ander je voor. Arja van R. Zeist. Je ingezonden raadsel moet ik nog eens nauwkeurig bekijken; ik weet nog niet wanneer het in de krant komt. Die week vrij was voor jullie wel leuk, maar niet voor de meester. Heeft het nog lang geduurd, eer hij zijn werk kon doen? Ben je al aan het borduren geslagen? Het is niet zo gemakkelijk, of het moeten kruisjes zijn; dat zou ik ook nog wel kunnen als het moesti Ria P. Vlaardingen. Vond je het een heel mooie prijs? Daar ben ik blij om. Ik kan begrijpen dat Jan en Diny wel wat jaloers waren. Die woensdagmid dag naar Utrecht is een avond gewor den, maar je zal je niet verveeld heb ben, vooral toen alles zo naar de zin van de mensen was. Ik zou een heel programma kunnen samenstellen over mijn werkzaamheden, maar ik zal het maar niet aan de grote klok hangen. Jannie van R. Zeist. Jij had je rap port eerder dan Arja. Ik kan niet an ders zeggen dan dat het best is: ik zie drie zevens en de andere cijfers liggen daar boven, dus wat wil je nog meer! Bij vaderlandse geschiedenis zal de meester geen kind aan je hebben; dat zie ik aan je cijfer. Joke V. Ouddorp. Toen je schreef wist je het resultaat nog niet van de vele repetities, maar nu zal dat wel bekend zijn. Ik hoop dat het niet tegengevallen is. Wat heeft vader al gemak van je, nu jij hem kan helpen bij het boekhouden. Zo breng je je kennis in de praktijk., Je kan beter met een ander naar de tand arts gaan dan voor je zelf, of viel het nogal mee voor Simone? Gertjan K. Borssele. Veertig verzen van Lukas twee, hoe krijg je die in je hoofd! Is het gelukt? Waarom lieten de eigenaars die boot daar zomaar liggen? Was de Business II dan niets meer waard? En mochten jullie daar je gang maar mee gaan? Is het nog gelukt om de schroef bloot te leggen? Dat zal wel veel moeite gekost hebben. Heleen van R. Zeist. Een paar uurtjes vrij is een kostelijke gift, nietwaar? Nu zijn het dan een paar weken geworden; die zullen zeker wel welkom zijn na al dat leren elke dag. Wat was de bedoe ling van die schaatsexcursie? Is die nog doorgegaan en hoe ging dat in zijn werk? Janneke V. Ouddorp. Vind je brieven schrijven nog altijd erg moeilijk? Maar het gaat toch goed! Of moet je er lang voor zitten turen en op je balpen bijten? Dan wordt het een beetje gekker na tuurlijk. Je schrijft maar op wat er in je gedachten komt. Ik vind dat die diri gent zijn koor ver buiten zijn woon plaats heeft. Is er op heel Flakkee geen dirigent te vinden? Over die avonden kun je volgende keer nu fijn schrijven; dan zal het wel lukken. Margreet van B. Middelburg. Je lan ge brief is netjes geschreven; daar heb je echt je best wel op gedaan. Je schrij ven begint met ziekten; dat is ndet zo plezierig.1 Maar dan komt er nog een mooi verslag van de vakantie. Al is het nu winter, toch blijven die vakantie- herinneringen hangen. In die vijf jaren heeft oma nogal veel mee moeten ma ken, maar gelukkig is zij nog in het land der levenden en het ongemak is goed te dragen. Is je rapport naar je zin? Leintje M. Serooskerke. Bedankt voor je ingezonden raadsel, Leintje! De laat ste tijd zijn de kinderen, wat raadsels betreft, nogalaktief geweest. Ik weet nog niet wanneer het geplaatst zal wor den. Voor Corrie viel dat niet mee: een ongeluk ligt op een klein plaatsje. In dit geval was het: wie zijn neus schendt schendt zijn aangezicht. Is er niets meer van te zien? Een klein littekentje soms? Henk van R. Melissiant. Is alles goed ingestudeerd voor de kerstviering? Heb je voor de repetitie - Duitsland ook een negen kunnen halen? Ik denk dat ik maar bang zou zijn voor Ruda, of bijt hij geen vreemdelingen? Op de hooi- zolder is het wel leuk spelen, maar toch moeten jullie voorzichtig zijn, want de val kan wel groot wezen. Coby van B. Melissant. Dat was fijn, dat je nu ineens mee kon naar Nieuwer- kerk. Daar had je niet op gerekend.. Is meester nog lang ziek geweest? Jam mer voor hem, maar voor jullie pakte dat anders uit. Wie is je vriendinnetje en woont ze ver van jullie vandaan? Allemaal de brieven kan ik, tot mijn spijt, niet klaar krijgen. Maar vergeten zal ik ze niet. Het is nu inzenden van het laatste werk in 1969! Hartelijke groeten van OOM KO. In deze rubriek worden vragen be antwoord die van lezersajde zijn ge steld. Iedereen kan van deze service kosteloos gebruik maken. Vragen op velerlei terrein kunnen ter beantwoor ding in deze rubriek opgezonden wor den aan onze redactie, Postbus 8 te Middelharnis. ZILVEREN GULDEN. Is het waar dat een zilveren gulden van 1967 meer waard is dan een gulden uit een ander jaartal? Zo ja, hoeveel is deze dan wel waard en aan wie kan ik hem verkopen? Antwoord: Van de zilveren guldens van 1967 zijn er 7.000,000, dat is relatief veel, geslagen. Toen zij, nadat bekend was geworden dat er nikkelen guldens zouden komen, niet direct in de circu latie gebracht werden, werd er aanvan kelijk meer voor betaald. Nu zijn ze echter in grote hoeveelheden uitgege ven, al schijnen ze te worden vastge houden door verzamelaars. Ze zijn ech ter niet meer schaars te noemen, zodat ze ook geen overwaarde meer hebben. BALLONNEN. Enkele ballonnen, die in Groningen werden opgelaten kwamen terug uit Westermoor, Kloostermoor en Völlener Königsfehn (Vollen). Waar liggen deze plaatsen, bij welke grote plaats in Duitsland? Antwoord: Alle drie door u genoem de plaatsjes liggen in de omgeving van Papenburg aan de Ems. REISREDUCTIE. Wordt er voor invaliden reductie ge geven voor reizen in trein of bus? Antwoord: Bij de Nederlandse Spoor wegen wordt iedere begeleider van iemand, die niet zelfstandig kan reizen, kosteloos vervoerd.! Bij de busdiensten beperkt men zich tot nog toe tot blin den en oorlogsinvaliden. Kunnen de in validen, waarvoor u inhchtingen vraagt, wel zelfstandig reizen, dan vallen zij dus buiten deze bepalingen. Maar mochten er achter uw vraag financiële problemen schuilen ten aanzien van le vensonderhoud, dan is de gemeentelijke sociale dienst het enig adres waartoe men zich te allen tijde kan wenden. DOKTERSASSISTENTE. Wat is het minimum-salaris van een doktersassistente met diploma? Antwoord: Het niinimum-salaris van de assistente van een particulier arts, dus niet in de ziekenhuizen, wordt af geleid van de salarissen die in de ad ministratieve sector gebruikelijk zijn. En daar is het minimum-salaris op 24- jarige leeftijd 631,80 per maand. De percentages voor lagere leeftijden zijn: 23 jaar 95»/o; 22 jaar 90''/o; 21 jaar 85"/o; 20 jaar Sflo/o; 19 jaar 70»/o; 18 jaar 60''/o; 17 jaar 55»/o en 16 jaar 50''/o. Voor het bezit van een diploma varieert de maandelijkse toelage van 25,tot 50,Wij adviseren u vooral zich te or ganiseren, daar bij aanzienlijke afwij king van het salaris, dat u verdient, een bond de beste stappen kan ondernemen ter verbetering van uw positie. IMPORTEUR. Graag wil ik in het bezit komen van het adres van de Lincoln horlogefabriek of de dealer van dit merk in Nederland. Op het garantiebewijs staat daarover geen enkele aanwijzing. Antwoord: De importeur van de Lin- colnhorloges woont in Maastricht. Het adres is: E. Maassen, Horlogerie engros N.V. Meerssenerweg 116, telj 04400-10909 RENTEVERGOEDING. Wat is de verplichte rentevergoeding van een depositorekening, opzegtermijn 1 jaar, normale rente 6"/o, indien het geld eerder wordt opgenomen? Antwoord: Er bestaat geen enkele verplichte rentevergoeding voor een bank. De prijs die men voor het lenen van geld wil geven is even vrij als die van andere goederen. Wij hebben zelfs de indruk dat die vrijer is dan die van andere goederen. De banken beconcur reren elkaar met rentetarieven. Deze verschillen naar de termijn waarin men bereid is het geld af te staan. Elke bank heeft een rentetarievenlijstje, waarop de voorwaarden vermeld staan waar aan men moet voldoen om voor een be paalde rentevergoeding in aanmerking te komen. Het is duidelijk dat men in een lagere vergoeding valt indien men een lange termijn door een kortere ver vangt. Als u van een bepaalde rekening zonder tariefswijziging effecten kunt kopen, belastingen kunt betalen of be paalde bedragen kunt opnemen, staat dit steeds in de voorwaarden vermeld. Wij nemen aan dat u uw geld op een bepaalde rekening hebt gestorj; en dat u zich onvoldoende hebt gerealiseerd, onder welke voorwaarde een bepaalde hoge rentevergoeding werd gegeven. Ook een aanmoedigings- of openings- premie, als waarvan u spreekt, wordt zelden zonder bepaalde voorwaarden verstrekt. Van de daaraan verbonden voorwaarden, die altijd schriftelijk worden bekendgemaakt, moet aan dachtig kennisnemen. Mocht u klachten hebben over de gang van zaken in een bepaald bijkantoor of agentschap van een bank, dan kunt u zich altijd tot het hoofdkantoor wenden,, Binnen het raam van de gegeven voor waarden zal u bepaald niet tekort ge daan worden. Ons bankwezen functio neert gelukkig goed. BEWEGENDE OBJECTEN. Een abonnee heeft tijdens zijn studie van levend plankton vreemde bewe gende objecten ontdekt, waarover hij graag meer wil wet. Hij is er mee naar twee laboratoria in Utrecht geweest, doch zonder bevredigend resultaat en daarom vraagt hij om het adres van een andere instelling. Antwoord: Het enige adres waarover wij beschikken luidt: dr. I. Kristensen, Nederlands Instituut van Onderzoek der Zee, postbus 59, Den Burg, Texel (tel. 02226 - 339). In elk geval wordt u daar, zonodig, weer verder verwezen. GRAFICUS ESCHER. Graag had ik wat nadere bijzonder heden over de graficus M. C. Escher. Antwoord: De graficus Maurits Cor nells Escher werd op 17 juni 1898 te Leeuwarden geboren. Hij werd opgeleid aan de school voor kunstnijverheid in Haarlem en was leerling van de grafi cus S. Jessurimfi de Mesquita,, Hij spe cialiseerde zich in de houtsnede, de li thografie en de tekening. Na de reizen naar zuid-Europa in 1922 vertonen zijn houtsneden een sterke stilering. Wij be velen u het boek van G. M. 's Grave- sande, getiteld: „M. C. Escher en zijn experimenten" zeer ter lezing aan. Wat zou ik graag daar bij de herders zijn geweest, Ver van de wereld, en van alle dingen. Te luist'ren naar de klaiiken van het hemelfeest, Waarvan de eng'len gingen zingen. En dan met hen te snellen naar de stal. Geheel verloren in het Godd'lijk wonder. En aan de mensen zeggen, overal. Er is weer hoop, de wereld gaat niet onder! Ik ben daar niet geweest, toch klinkt mij 't lied in d' oren. Het „Eer zij God!", het klonk de eeuwen door! Want 't Christenkind in Bethlehem geboren. Ging zegevierend voort op 't overwinningsspoor! Nu zit Hij aan Gods rechterhand en leidt de gang der volken, En eens, wie weet hoe gauw, komt Hij op aarde weer. Omringt van d' engelenschaar verschijnt Hij op de wolken. En aard en hemel saam zingt. God alleen de eer! LANERTA.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 5