Oud en nieuw Overdenking Specialisten wensen medisciie inbreng in beleidszaiten f W/een Qinq een J^^n Oude jaar 1969 Nieuwjaar 1970 Ziekenhuis PirBcsland Tweede zoon voor prinses Margriet v. 42e Jaargang Dinsdag 30 december 1969 No. 3850 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per «wefc: dinsdag- en vrijdagavond Ger. Gem. Gem. worden op' ;lijk om d' nu geschil- lardigerwijs •erk zonder uit de Heilige Schrift Zondagsdienst artsen ir Bestuur cosiciudeert„Zij iiebben geen beiioefte aan een goede communicatie" Afgewezen Vragen Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' De benoeming „qeöenk óat mijn leven een winó is" (job'z 7a), -Irnon öAQen zijn lichteu geweest öAn een lopeR; zi] zi]n weq- qevloóen zi] zijn vooRBijqevARen als met jachtschepen" (]ob 9 25A en 26a) Onvoldoende EN UITGSVEnS Plaatselijk nieuws POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Ta (01870) 2629 Na 6 uur (01870) 3382 Giro 167830 Munck uit Het jaar 1969 spoedt ten einde. Bij de duizenden andere uit de mensheidsge schiedenis wordt liet straks geborgen in de jaarboeken, die ook zijn iiistorie zul len verhalen! Weer is een jaarkring ver deden in de schoot der eeuwen en zij neemt heel veel met zich: de historie van mensen apart, maar ook van landen en volken, van kerken en organisaties. Zoals zijn vele voorgangers was het een jaar v?aarin de gevallen mensheid zich opnieuw openbaarde in haar droeve staat van zonde en ongerechtigheid. Wie de geschiedenis van dit jaar schrijft zal telkenmale de sporen vinden van de val in zonde, die vanaf het paradijs tot van daag toe het menselijk handelen heeft beheerst. In dit licht dienen wij ook het voorbije jaar te beschouwen, dat onein dig veel leed, verdriet, ellende, rampen, oorlogen en vijandschap te zien gaf, maar door Gods goedheid toch ook an derzijds nog onverdiend geluk en zegen voor tijd en eeuwigheid. De wereld van 1969 heeft zoals immer in de geschiedenis een spectaculair as pect vertoond. Een zondige mensheid kan nu eenmaal geen ideaal beeld van haar bestaan laten zien. Zonder oorlog is het wereldleven blijkbaar niet mo gelijk. Gelukkig bleven we gespaard voor een wereldbrand al ligt deze mo gelijkheid door de sedert 1945 zozeer versterkte macht van het communisti sche Oosten steeds open. Moskou en Pe- Idng vormen de godloze machtscentra, vanwaaruit permanent bedreiging van Ide welvaart en het geluk der vrije we reld ons tegenkomt. Nog alijd vormen het IJzeren- en het Bamboe-gordijn een lugubure schei dingslijn tussen terreur en vrijheid en daarom mag één van onze beden tot Hem die het wereldbestuur in Zyn han den houdt wel deze zijn, dat het Hem behagen moge ons niet over te leveren aan de machten der tirannie en godloos heid, waaronder thans zeker 1200 mil joen mensen op aarde zuchten. Wij leven voor onszelf zo rustig op deze smalle westrand van Europa, maar wij reali seren ons veel te weinig, dat menselij kerwijs gesproken, dus in de middellij- weg, alleen de enorme militaire en economische macht van de Verenigde Staten het schild vormt, dat onze vrij heid en die van menig Aziatisch land waarborgt. Een ander zwaar probleem, dat de we reld uit 1969 meeneemt naar zijn opvol ger, ig dat van het Midden-Oosten, waar het kleine Israël zonder uitzicht op rust en vrede zich dapper teweer blijft stel len tegen een ring van fanatieke Arabi sche volken. Het is ook dit jaar weer heelhuids uit de beklemming te voor schijn gekomen, maar op de duur is het toch wellicht een al te zware belasting voor dit zo dappere, de eeuwen door op gejaagde volk. Da oorlog in Vietnam zette zich ook in 1969 voort en hij gaat mee het nieu we jaar in zonder veel hoop, dat hij in 1970 een einde neemt. Het is wel aan de ander kant van onze aardbol, maar de honderdduizenden militaire en burger slachtoffers die hij al heeft gevergd, af gezien nog van het nameloos leed der levenden mogen ons wel zeer speciaal nopen tot voortdurend gebed om het eind van deze rampzalige krijg. Zo zijn er ook enkele landen in Euro- i, naast de rode satellieten, waaraan we bij de jaarwisseling wel mogen den ken, omdat de inwoners ervan evenmin het grote goed der vrijheid kennen als van de landen achter het IJzeren Gordijn. We bedoelen Griekenland, Spanje en Portugal. Nog steeds heerst het kolonelsbewind onder Papadopoulos jnet ijzeren vuist in Athene; in Madrid is nog altijd het militaire regiem van franco aan de macht en in Lissabon van Caeteno. In dit soort landen is te grote moeilijkheid, dat ze niet rijp schijnen voor een gezonde democratie ioals die in het Westen functioneert, zij to dan met haar specifieke gebreken. Men staat daar blijkbaar voor een on afwendbare keus tussen rechtse dicta tor en communistische terreur of cha os. Hetzelfde is ook het geval in Indo nesië en in vele Zuidamerikaanse lan- öen. In Frankrijk trad in april president 3 GauUe af na een voor hem ongun- ig uitgevallen referendum. Zijn ver- oienste was dat hij een eind maakte aan "e zv?akke, innerlijk sterk verdeelde de- "locratische regeringen en meer orde en fust bracht. Zijn autocratische manier fan handelen en zijn eigenzinnig optre den deden zijn aanhang slinken. Pompi- Mu volgde hem als president op en de ze houdt er was gematigder methoden na. Openbaringen 20 12: En de „boeken" werden geopend Op oudejaarsavond wordt menigmaal onze verhouding ten opzichte van onze naaste overdacht. Hoe hebben wij met elkander het jaar doorgebracht en wat zijn wij voor elkander geweest? Dan zal bij een eerlijk onderzoek alleen maar schuld worden gevonden. Hoe zullen wij dan trachten het in de toekomst weer in orde te maken! Waimeer Johannes, de apostel van Christus, ons de woorden van de tekst laat lezen, heeft hij het ook over het na zien van de boeken. Maar dan gaat het niet over onze ver houding tot elkander, maar over onze verhouding tot onze „Schepper en For meerder". In een wonderlijke openba ring heeft hij een grote witte troon ge zien. Vóór de troon stonden mensen. Het uur van de laatste afrekening was aan gebroken. De tijd om naar God te vra gen en te zoeken is dan voorbij. Het on herroepelijke slot wordt dan vastgesteld. Geen bezinning zal er meer zijn, een te rug is niet meer mogelijk. De grote Rechter van hemel en van aarde oefent daar Zijn rechtvaardig gericht. Wat is het noodzakelijk om op oude jaar daar over te denken. Want, dit zal het laat ste oudejaar zijn van de wereld. Velen hebben het einde van de jaarkring 1969 niet mogen beleven, maar dit gebeuren zal voor een ieder van ons zijn. Voor de troon van God staan de do den, groot en klein. Dat wil zeggen: daar telt de leeftijd niet mee, daar zal ook niet gezien worden naar onze le vensstaat. Of wij een purperen mantel hebben gedragen, of dat het kleed der eenvoudigen ons deel was, het zal ons niet baten. De boeken werden geopend! Eerst zal het boek van onze consciëntie opengaan. Voor het oog van een alwe tend en rechtvaardig God staan al onze levensdaden opgetekend, maar wij zul len zelf overtuigd v/orden van de waar heid van deze openbaring. Zonden die wij niet telden, zonden die wij verbor gen, zonden die wij al lang vergeten wa ren, zullen dan openbaar worden ge bracht. Zonden, die dan gesteld worden in het licht van een heilige en vol maakte Wet. Men ontmoet veel mensen die denken dat hym leven goed is, nog nooit hebben zij iemand tekort gedaan. Zij gaven ieder het zijne. Maar daarmee stellen zij zich zelf tot een wet. Neemt op oudejaarsavond eens even de tijd om Gods wet te lezen. Overdenkt, naar die wet, het leven dat aan U voorbijging. Getuigt dan eerlijk; tegen al Uw gebo den heb ik vaak en menigmaal misdre ven. Zoekt de vergeving biJ de Wetge ver zelf. Nu wiJst de Heere U nog met Uw schuld en zonde naar de genade troon. Hij is in Christus een gaarne ver gevend God en een Bron van alle goed. De sluitpost van 1969 mocht zijn: schul dig, maar toch óók de wetenschap: „Het bloed van Jezus Christus, Gods zoon, reinigt van alle zonde.' Ds. P. Blok. Psalm 143 10: „Leer mij Uw Welbehagen doen, want Gij zijt mijn God!" Bij het ingaan van het nieuwe jaar, vinden wij een mensenkind in de tekst welke zich als een 'leerling heeft leren kennen. Bij het ingaan van het nieuwe jaar, wil hij het eerlijk bekennen dat hij het niet weet. Aan zulke mensen onderwijs te geven is vruchtbaar. Aan mensen die alles weten en alles kunnen is geen onderwijs geven mogelijk. Wij moeten veel leren; het nieuwe jaar zal ons dat wel weer duidelijk maken. Wij staan ook nu weer voor vele levens raadselen. Wie onzer weet wat het nieu we jaar zal brengen? Wie kan nu al be palen, wat hü in het jaar dat voor ons ligt, gaat verrichten? Het nieuwejaar komt ons tegen met vele vragen en raad selen. Om daarvoor een oplossing te vin den moeten wij geleerd worden. De Psalmist wil het erkennen, hij vraagt: Leer mij. De oplossing, het onderwijs wil hij hebben van de meest bevoegde en wijze Leermeester. Hij vraagt aan God om onderwijs. Wat voor onderwijs wil hij hebben? Hij wU weten, hoe hij leven en handelen moet om Gods wel behagen te doen. Dus niet wat wij be haaglijk vinden en ook niet om zich te gedragen dat mensen hem behagen 2Xil- len. Hoevelen wandelen alzo! Het gehe le leven staat dan in het teken, hoe krijg ik de eer en hoe zullen de mensen dat wel vinden? Doch de dichter wil geheel iets anders. Hij wil zo wandelen, dat de Heere het goed keurt en dat het voor Hem bestaan kan. Hij wil leven, zoals God het in Zijn Woord en in Zijn Wet leert. Dan weet hij, dat daarover de gunst en de goedkeuring valt te verwach ten. Er staat geschreven van Henoch: „Hij wandelde met God". Hij wist dat hy Gode behaagde. Dan bewijst de Hee re zijn welgevallen over zulk een leven. In het houden van Gods geboden is gro te loon. Velen willen wel leven naar Gods Woord, maar zien zich door vele dingen belemmerd. Hun arbeid, hun ge zin, hun positie laten het immers niet toe. Het is als met de genoden tot de bruiloft. De één heeft een stuk land ge kocht, de ander een juk ossen enz. Maar samen hebben zij hetzelfde antwoord: „Houdt ons ditmaal verontschuldigd." Ja, wij hebben vele vonden gezocht. Hoe nodig is het dan om te vragen: „Leer mij." Waarom moeten wij onderwijs uit de hemel hebben? Omdat er zo duidelijk staat: „Gij zijt mijn God." David weet dat door geschonken genade. Want van nature zijn wij toch kinderen des tooms. Door genade is hij hersteld als kind en deelt in de gemeenschap met God. Dus doordacht, vraagt hij„Mag ik zo leven, dat Uw eer in mijn leven openbaar wordt? Dat ieder ziet dat Uw dienst beminnelijk is?" Mocht zo ons leven zijn in het nieuwe jaar! Dan zou er nog ver wachting zijn voor ons volk en voor een ieder van U. Als leerlingen van God mochten wij het nieuwe jaar begin nen. Ds. P. Blok. Oudejaarsdag - Nieuwjaarsdag Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Dienst heeft zuster Bestman, tel. 914. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Van 1—3 jan. Zr. Vrij, tel. 01871-312. DIENST DIERENARTSEN Van 31 dec. 18.00 uur tot 5 jan. 0700 uur dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. Van zaterdag 3 januari v.m. 12 uur t.m. maandag 5 januari v.m. 9 uur. 'Middeniarnis-Som,melsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, tel. 01877-412, Melissant. Flakkee Oost: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. WEEKENDDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen van 9- 9.30 uur tandarts Sypkens, Middelharnis. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Dienst heeft Zr. Bestman, tel. 914. THOLEN Zondagsdiensten artsen. Zondag 4 jan. hebben voor de gemeenten Tholen, Poortvliet, Oud Vossemeer, Nieuw Vos- semeer en St. Philipsland dienst dok ter Menger, tel. 01677-500, St. PhUips- land en dokter de Looze, tel. 01667-400, Oud Vossemeer. van -™ rr van de «et nieuwe jaar zal zeer waarschijn- i m het Verenigd en ongeveer ghouden ie ikele lede leze manie erd hierM aan te he- janken. Bel Koninkrijk oftewel - and binnen de E.E.G. brengen en Jaarna ook Denemarken, Noorwegen en Wand. Dit zal vooral van het eerste ^en zware aanpassing nodig maken, J^aar uiteindelijk zal de gemeenschap er schilders t' sterker door worden. gevraag' Het moeilijkste probleem in Midden- turopa is ongetwijfeld het Duitse vraag- pk, dat wederom het nieuwe jaar mee ^gaat gelijk al zovele malen. Het is wel *Ker dat deze ongelukkige erfenis uit J^ laatste wereldoorlog als een loden last Europa rust. Ook hier staan we weer, fs al hadden we te kiezen, voor een 3re opgaaf. Een gespleten Duitsland *'s nu betekent het communisme aan Elbe maar een Duitse eenheid zou het Kvaar bieden van een wellicht derde 'Sfessie na die van 1914 en 1939/40. jn ons eigen land is het zo, dat we in '"er geval het hele kabinet-De Jong uit meenemen naar 1970. Uit de diverse nogelijk ge dat door d et de werK- Ger. GeW; oor ouder Verhuist, e werden ate gekoze en. Uit hoi tóVnoer^' loetninS Het tot dusver onvoldoende gehonoreerde verlangen naar inspraak van medi sche zijde in het Bestuur van het Ziekenhuis te Dirksland heeft dezer dagen tot een vertrouwenscrisis geleid. Een vijftal daar werkzame specialisten achten een medische inbreng een hoofdpijler in de beleidsvoering waarom zij door het ont breken daarvan met zorg vervuld zijn over de toekomst van het ziekenhuis. De druppel die de door de jaren heen gevulde emmer deed overlopen is de recente benoeming van de administrateur, dhr. T. van Oortmerssen tot Economisch di recteur wat door de heren specialisten „om verschillende redenen" een dermate belangrijke structurele wijziging wordt geacht dat hun inspraak ook hierin ze ker gewenst was geweest. Zij verwachten dat zij in het vervolg nog minder dan vroeger de gelegenheid zullen krijgen de medische kant van de ziekenhuis- problemen te belichten, c.q. mee te werken aan het scheppen van optimale om standigheden voor een maximaal herstelvan het lichamelijk en geestelijk wel zijn der patiënten. Een dienaangaand schrijven ,aan de Staatssecretaris van Volksgezondheid resulteerde in een gisteren gehouden overleg tussen een vertegenwoordiger van het Ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid met de specialisten. Ook het Bestuur zal over deze affaire worden gehoord. enquêtes is wel gebleken dat het groot ste deel van ons volk dit goed vindt. Het moge dan geen spectaculaire dingen doen, het regeert kalm en rustig en gaat zich gelukkig niet te buiten aan over spannen maatregelen zoals het kabinet- Cals dit deed. Al komen er ongetwijfeld nog wel meer kritieke ogenblikken zoals- onlangs met de Loonwet, de meerder heid van de Kamer beseft wel dat er geen alternatief oftewel keuzemogelijk heid is: de linkse partijen zijn thans niet in staat te regeren. Met name de P.v.d.A. verkeert daarvoor in een al te deplo rabele positie. Het nieuwe jaar zal verkiezingen bren gen voor de Provinciale Staten. Dan zal blijken in hoeverre de verhoudingen se dert 1967 aan het verschuiven zijn. Pas in 1971 komen er weer nieuwe Klamer verkiezingen. Zo kunnen wij dan, als de Heere ons het leven en de gezondheid spaart, ook in 1970 ons bezig houden met vele as pecten van ons menseiüeven, een ieder op de plaats waar hij gesteld is en met de gaven die hem geschonken zijn. De specialisten, de heren J. A. P. M. Beekmans, C. Hoogenboom, C. H. Jes- surun, J. van Loo en A. Ie Poole hebben zich d.d. 18 dec. in een schrijven ge richt tot de leden van de Stichtingsraad van het ziekenhuis waarin zij, na het signaleren van het ontbreken van de medische inbreng, verzoeken voorstellen van de zijde van het Dagelijks bestuur, houdende het creëren van nieuwe func ties in de leiding van het ziekenhuis aan te houden totdat een uitvoerig over leg hierover met de aan het ziekenhuis verbonden specialisten heeft plaats ge vonden. In het schrijven zeggen zij: Om de toekomst van het ziekenhuis te waar borgen dient een beleid te worden ge voerd dat van een goede toekomstvisie getuigt en dit zal niet kunnen worden gevoerd zonder dat de medische inbreng hierin volkomen is geïntegreerd. Het beleid dat op het gebied van de andere diensttakken van een ziekenhuis moet worden gevoerd is zeer essentieel, doch moet altijd worden gezien als dienende om de medische inbreng maximaal tot haar reoht te laten komen en zal dus altijd tot doel moeten hebben de medi- daaraan verbonden nader vast te stel len bevoegdheden vragen de adres santen het bestuur of zij het niet wen selijk acht dergelijke belangrijke zaken tevoren met de specialisten te bespre ken, voorts wordt het bestuur gevraagd naar de bereidheid op korte termijn een bespreking met de specialisten te be leggen. In een communique wordt de situatie dat het ziekenhuis geen geneesheer-di recteur heeft „uniek" genoemd maar te gelijkertijd is dat onbevredigend om dat het geen plaats biedt aan een be hoorlijke onderlinge communicatie. Het bestuur belegde daarop geattendeerd enkele z.g. stafvergaderingen waarbij de specialisten aanwezig waren maar be langrijke beleidsbeslissingen werden daar niet genomen. Als voorbeeld van het falen van de lekenbeslissingen wordt het paviljoen genoemd waaraan tekort komingen kleven die door medisch- deskundige inbreng voorkomen had den kunnen worden. Deze onbevredigen- sche zorg en daaraan onafscheidelijk ver de toestand heeft ertoe geleid dat de bonden de verpleegkundige zorg onder zo gunstig mogelijke omstandigheden te doen plaatsvinden. N.a.v. het voorstel tot benoeming van dhr. van Oortmerssen door het dage lijks bestuur in een andere functie met Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS specialisten aan het bestuur uitdrukke lijk de wens te kennen hebben gege ven door een hunner vertegenwoordigd te worden in het Bestuur en in de be stuursvergaderingen zodat naast de eco nomie en de verpleging ook nnedische facetten van het ziekenhuisbeleid tot hun recht zouden komen. Het verzoek werd niet gehonoreerd en sinds enkele jaren is er een verwijdering ontstaan tussen het Bestuur en de aan het zie kenhuis verbonden medici. Het schrijven van de medici herinnert eraan dat op 2 dec. tijdens een vergade ring van de Bouwcommissie „die zich te hooi en te gras bezighoudt met plannen over mogelijke uitbreiding van het zie kenhuis werd medegedeeld dat het be stuur plannen had de huidige admini strateur te benoemen tot Economisch di- ABONNEMENTSPRIJS 3,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tariet. In de morgen van de Eerste Kerstdag is te Nijmegen het tweede kind geboren van Mr. Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet. Moeder en kind maken het uitstekend, de bevalling vond plaats langs operatieve weg. Het jongste prinsje zal samen met het jongste zoontje van Pr. Beatix en Prins Claus ten doop worden gehouden op 21 februari in de Domkerk te Utrecht. recteur in samenwerking met het Rust huis te Sommelsdijk waaruit het eerder aangehaalde schrijven aan de leden van de Stichtingsraad voortkwam. Evenwel zijn de leden met het bestuursvoorstel accoord gegaan. De ernst van het verlangen van de medici wordt door de volgende pas sage onderstreept. „Het in 1934 geopende ziekenhuis vol doet in de praktijk in geen enkel op zicht meer aan minimum eisen die aan een dergelijke inrichting moeten worden gesteld in een tijd waarin snelle ont wikkelingen ook in 'het maatschappelijk vlak in dit deel van Nederland tot de mogelijkheden dienen gerekend te wor den. Het is de in het ziekenhuis klinisch werkzame doktoren uit de ervaring van jaren gebleken dat het het huidige be stuur van het ziekenhuis aan enige vi sie m.ib.t. de toekomstplannen ont breekt." „Dit ontbreken van visie komt ook tot uiting in een verouderd personeelsbe leid waarbij een wel uiterst zware wis sel wordt getrokken op de loyaliteit en de goedwillendheid van de in het zie kenhuis werkenden", zo wordt van de zijde van de doktoren gezegd. Nu (nog steeds volgens het schrijven) de in ge sloten zittingen genomen beslissingen naderhand per decreet worden bekend gemaakt en in het licht van de recente benoeming van dhr. van Oortmerssen hebben de specialisten niet geaarzeld hun grieven bekend te maken aan de Inspectie van de Volksgezondheid, de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en de daaronder res sorterende Landelijke Specialistenver eniging. (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom) werisen medewerkers, abon- nee's en relaties zowel stof felijk als geestelijk bij de wisseling des jaars Gods on misbare zegen toe. Middelharnis, 1 januari 1970. MELISSANT Oudejaarsdienst Geref. Gemeente. Hedenavond 30 dec. hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrixlaan) alhier voor te gaan student van Gelder te Zwijndrecht om een oudejaarsdienst te houden. Aan vang 7.30 uur sav. DIRKSLAND Beroepen. Ds. F. Blok heeft een be roep ontvangen naar de Ger. Gemeente te H.I. Ambacht. KRABBENDIJKE Beroepen. Ds. W. Hage alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Wageningen. OOLTGENSPLAAT Aanvang kerkdiensten. Op oude jaars avond vangen de kerkdiensten in de hervormde- en gereformeerde kerk om kwart voor zeven aan. Op nieuwjaars morgen begint de dienst in de Geref. Kerk om negen uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 1