IIAIIDEn - niEUWS emeente Raad Middelharnis s Middelharnis kan centrumtaak niet waarmaken Nieuws blad Dinsdag 16 december 1969 No. 3847 Rgezohden stukken TIE van lijk en iben zen ten zo- dan an- op NT en en k. 969. nlO In 1969 met slechts 11 zielen gegroeid Gem. begroting 1970 ongewijzigd vastgesteld Zuinig beleid *hr. Koppelaar ver- olgde IVIet zuinigheid te duur Woningbouwbeleid Dhr. Opstelten CA.Ü.) Prioriteiten program Groei met 11 zielen Hondenbelasting Dhr. L. C. Kievit Weinig perspectief Dure gemeente Beantwoording door de voorzitter Nogmaals Trefpunt Boksen UIT PE kSnKEN n veel genoegen heb ik het inge- den stuk gelezen van een goede be- jde, n.l. de heer C. Gebraad te Rid- ikerk, voorheen te Oude Tonge vsroon- •litig. Hij is het niet met_ mij eens. Dat niet zo heel erg. Wij leven gelukkig i in een vrij land, vvaar ieder zijn jing op een fatsoenlijke manier mag gen. Zie ik het goed", placht vroeger bur- 'jieester C. Slobbe te zeggen. Zie ik t goed, dan wordt er in onze tijd op n onrechtvaardige wijze eèn algemene op touw gezet tegen de z.g. kleine meenten, waardoor vooral de nijvere '■ttelander, wiens stem zo dikwijls een jox clamentis in decerto' in het ge- g komt. jr is heel veel van het „probleem indeling van gemeenten" te zeggen. iWÜ echter deze keer volstaan met ■chts een paar opmerkingen. Verge- ien bij tal van andere vrij grote ge- •»iiten in ons land, hebben de dertien rmalige gemeenten van Goeree en erflakkee gezamenlijk veel en be- grijk werk tot stand gebracht. Het -.t te Uwer ere, geachte heer Ge- d, worden gezegd, dat u daaraan n belangrijke bijdrage hebt geleverd. De gemeenten, vooral niet te vergeten kleine gemeenten, zijn de pioniers geweest op bijna elk terrein van Over heidszorg. Reeds vóór dat de leer der staatsonthouding het onderspit dolf, zijn vele gemeentebesturen vol energie aan het werk gegaan. De kleine gemeenten zijn daarbij niet achter gebleven. De behoefte aan allerlei collectieve voor zieningen was zó groot en zó dringend, dat niet de Staat, maar de gemeentebe sturen hebben ingegrepen. Zo kwam de tijd van grote ontplooiing van gemeen telijke initiatieven, welke Oppenheim, en velen m.et hem, liefst voor goed had den willen bestendigen. Lang, te lang om hier te vermelden, is de lijst van zaken, waarvan de behar tiging door de gemeenten is ter hand genomen, maar haar nadien is ontnomen of nog slechts in medebewind is toever trouwd. U hebt daarvan in het verslag van de Gemeenteraad van Oostflakkee weer kunnen lezen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeente de verplichting opgelegd, dat een sa neringsplan moet worden opgesteld. De gemeente heeft aan die saneringsver plichting niaar te voldoen, door het invoeren van nieuwe belastingen en .de bestaande belastingen opnieuw drastisch te verhogen. Zonder wettelijke regeling weten de departenaenten van Fifiancien en van Binnenlandse Zaken, niet alleen de kleine, maar ook de grote gemeen ten te nopen tot maatregelen of voorzie ningen, die zij nodig achten, b.v. door geldelijke steun toe te zeggen, mits de gem.eenten te werk gaan overeenkomstig de door de Overheid te stellen voorwaar den. De initiatieven en plannen van de gemeentebesturen hebben slechts kans op verwezenlijking, welke passen in het Centrale plan, dat buiten de gemeenten om pleegt te worden vastgesteld. De burgemeester van Oostflakkee heeft een paar jaar geleden al het mo gelijke gedaan om de Hellegatplaten in te polderen, dat van groot algemeen be lang kon worden geacht. De desbetref fende instantiets achtten het echter niet nodig, althans de eerste jaren niet. Dezo streek wil in alle opzichten wel met de tijd mee, maar wordt van Over heidswege geremd. De Centrale Overheid is natuurlijk een sterk voorstander van herindeling van gemeenten om gemakkelijker te kunnen regeren. Wij weten dat onze Re gering sterk gekant is tegen het nat. socialisme. Maar ook de bezettende macht in 19401945 was een sterk voor stander van herindeling van gemeenten. Al spoedig na 14 mei 1940 vaardigde de bezetter een verordening uit (Verorde ning 79/1940), waarbij aan de Secreta ris-Generaal de bevoegdheid werd ge geven gemeenten samen te voegen. Hij werd zelfs dringend verzocht deze ver ordening uit te voeren. De bedoeling van de bezetter was om zoveel mogelijk ge meenten op te ruim.en, teneinde daar door zijn nationaal-socialistische be stuursvorm gemakkelijker te kunnen uitvoeren. De Secretaris-Generaal van Binnenlandse Zaken heeft deze zaak toen uitvoerig besproken met Dr. Wim- mer van de bezettende macht en hem medegedeeld dat een zodanig herinde ling van gemeenten van hem niet te verwachten was. Bij een sterk doorgevoerde herinde ling van gemeenten wordt gevraagd aan een van, de machtigste pijlers in het Ne derlandse Staatsbestuur. De despotitie, onder welke vorm zij zich aandient, wordt in haar werking geknakt, doordat binnen het staatsverl band, zoveel mogelijk gemeenten blijven bestaan, die eventuele despotie kunnen bedwingen. Ik hoop in de komende jaren de li chamelijke gezondheid en geestelijke krachten te bezitten om daar openlijk aan te kunnen medewerken. Ooltgensplaat. P. Bom. de gemeentepolitiek kan het lang niet altijd gezegd worden dat „links" waar iring kan opbrengen voor de uitspraken van „rechts" maar donderdagavond in de gemeenteraad van Middelharnis die haar begrotingsvergadering hield ier het geval geweest. Waardering bestond er (weliswaar niet voor de gehele rekking) voor de door de heer Koppelaar (sgp) gehouden beschouwing die qua ing ver boven de middelmaat uitstak. In de beschouwing bleef een criti- ie noot jegens het college van 1?. en w. niet waar dhr. Koppelaar constateei^de it noch in de begroting, noch in de begeleidingsbrief daadwerkelijk sprake van een gericht beleid, enkel trof hij daarin wat „povere probeerselen" aan. ij achtte dat niet anders dan een voortzetting uit andere jaren en- dhr. Kop- ;Iaar meende daaruit te moeten concluderen dat de samenvoeging nog weinig lulaas heeft gebracht, het enige concrete dat hij constateerde is het feit dat ke begroting gepaard moet gaan met verhoging van de plaatselijke belastin- a. De raad maakte er deze avond een ware marathon zitting van, klokke tien as de (sluitende) gemeentebegroting vastgesteld maar de behandelingVan de «rige agendapunten zou toch nog dik twee uren aandacht vragen. In de „muziek" van het voeren van een linig beleid beluisterde dhr. Koppe- 't al beschouwend nu toch een Ilse toon waar hij constateerde dat !t kostbare geld is uitgegeven aan de van een jachthaven, een subsi- e voor de voetbal, een luxueuze sport- il en eendouceurtje voor het tennis- ild en de aanleg van een reservepot »r een open zwembad. „Uit deze fei- 1 blijkt aldus dhr. Koppelaar |t ondanks het niet noemen en voor- uitstippelen van het beleid en on- mks de precaire financiële situatie er th een onmiskenbaar streven aanwe- is naar de bevordering en stimule- JS van de menselijke ontspanning". Deze wordt primair gesteld, zelfs zo- inig dat het bij uw college van geen of er ondergeschikt belang wordt geacht fee ontspanningsbehoefte.al of-niet zondag wordt verricht. Ter elfder ure nog het gevaar afgewend van open- re tennissport op zondag, doch niet Mat uw college hier afwijzend tegen- er stond. En juist deze drang naar ontspan- '8i ten koste van kapitale offers en het voorbijzien van de instellingen ™ds, vervult ons met grote zorg. Het 's voor ons onbegrijpelijk, dat aan de weede tafel van de Wet Gods nl. de relatie van mens tot mens, wel de nand wordt gehouden, doordat moord, Befstal enz. als strafbare feiten wor den erkend, doch dat de eerste tafel van diezelfde wet, inhoudende de reT- 'atie mens tot God totaal op.?ij vvordt geschoven. Deze wordt met de mond rog erkend voor het privé-leven, doch neeit geen geldigheid meer voor het openbare leven. En dit zou juist voor op moeten gaan, vooral van diegenen ach Christelijk noemen zo be- 'wgde dhr.K oppelaar. Dhr, Koppelaar betreurde het zeer dat fs aanbiedingsbrief van het college ar weinig blijkt van de erkenning n het Goddelijk wezen, in de plaats Mvcn moed, enthousiasme, wijsheid werklust worden gesteld om te sla- in de opzet van een nieuw Middel- ™s dat aantrekkelijk en goed be- ^nbaar is en waar ouderen en jonge- vmden wat ze nodig hebben. geïnterpreteerd naar de leus van de u^aagse tijd betekent aantrekkelijk: wende ontspanning. Dit te bevorde- helaas het doel van het college. ondanks de zeer hoge kosten van "arens, hetgeen Uzelf als „het kost- >J^ste project" bestempelt, suggereert U nu reeds de uitbreiding van de jacht haven. Het door U zeer geslaagd ge noemde project moet dan toch slechts alleen maar te vinden zijn in een uiter lijke show van de jachten. Dat is inder daad een fleurig gezicht, doch wanneer men bedenkt dat met deze fleurigheid de zondag wordt ontluisterd en dat de fleurigheid op financieel gebied niet aan bod komt, dan geeft uw suggestie toch wel overvloedig stof tot denken. Terwijl hij sprekende cijfers ten to nele voerde vergeleek dhr. Koppelaar: Wij zijn met al -onze zuinigheid te duur geweest. In de Tweede Kamer is zeer uitvoerig gediscussieerd over de 6% norm, doch de minister heeft deze norm zeer positief verdedigd. Wij gaan echter deze norm met een aantal procen ten teboven, hetwelk geresiüteerd heeft in een fikse verhoging van de plaat selijke belastingen. schrijft, dat de sluitende begroting Ontstaan is door de eigen plaatselijke inspanningen en dan onderstrepen wij dit gaarne. Wij dur ven, te stellen door de opgeschroefde plaatselijke inspanningen, gezien boven geschetste uiteenzetting. Het verschil van de meerdere uitgave, op welke ma nier dan ook ontstaan, moet de burge rij opvangen. Het is toch makkelijk, als men weet, waar een verschil gehaald kan worden. Sprekend namens zijn fractie noemde dhr. Koppelaar ook het woningprobleem „levensgroot". Daarover zei hij Wanneer wij de gegevens even op ons laten inwerken, dan komt dit probleem in alle scherpte en schril- l)eid op je af. Momenteel zouden er minimaal 600 woningen nodig zijn om aan de vraag te voldoen. Het to tale woningbezit in onze gemeente bedraagt 3600 inclusief de nog te sa neren gedeelten. Dan betekent dit'^en woningtekort van minimaal 16°/o. Er wordt flink gebouwd., de laatste tijd, doch de jaarlijkse bouw is niet toe reikend om gelijke tred te houden met de jaarlijkse behoefte en wij zinken hoe langer hoe dieper weg in het wo ningmoeras. Als wij een vergelijking maken met enkele sunamiere gegevens van voorgaande jaren, dan blijkt dit ook duidelijk. Dan is allen op dit gebied het slot van uw brief „een aantrekkelijk en goed-bewoonbare ge- meente" al een aanfluiting. Voor wie moet onze gemeente dan aantrekke lijkheid bezitten? Het dimkt ons m.d.v. dat het beter is de gekozen weg van uw college, nl. de aantrekkelijk heid verhogen op het gebied van de ontspanning direkt te laten varen en al uw energie in te zetten op de wo ningbouw, opdat wij dan tenminste mogelijk een goedbewoonbare gemeen te gaan verkrijgen. Al de zgn. aantrekkelijkheid verliest zijn waarde, wanneer de bewoning in de gemeente pas na een wachttijd van 6 jaar gehonoreerd kan worden. Als centrum-gemeente van ons eiland, kunnen wij de centrum-taak niet waar maken. De nadelige gevolgen voor on ze gemeente bij een dergelijke ach terstand en geen perspectief biedend vooruitzicht, zullen fnuikend zijn, voor al' wanneer wij bezien, dat in percen tages uitgedrukt, op ons eiland Mid delharnis de meest ongunstigste situ atie vertoont. In zijn beschouwing betrok dhr. Kop pelaar voorts de bejaardenzorg in het kader waarvan hij hoopte dat ook in Stad en Nieuwe Tonge bejaardencen trums met verzorging komen. M.b.t. de bestemmingsplannen had dhr. Koppe laar ook zijn bedenkingen: „Niet een plaatselijke inwoner mag aan zijn ge vel veranderen wat de eigenaar van de voormalige school aan de Binnenweg te Sommelsdijk heeft gedaan maar hij acht te dat te behoren tot de ruime inter pretatie over de bestemming van dit gebouw. Ontsierende elementen werden door spr. met name genoemd, t.w. de oude melkfabriek, de Vluchtheuvel, de sloten langs Vrouwtjesweg en Klein Dijkhof in Stad, alsook het open riool achter de Margrietstraat. Kritiek lever de spr. vervolgens op de geluidshinder voor de omwonendenden, van de dans avonden die in „Trefpunt" te Stad ge houden worden en tenslotte riep hij op tot terugkeer naar het Woord van God, herinnerend aan de profetieën van Je- saja en Jeremia tot het volk van Juda welk volk uiterlijk.in godsdienst leefde ondanks de vermaningen. Dhr. Koppe laar waarschuwde dat de vermaningen ook anno 1969 nog van kracht zijn: „Die Mij versmaden zullen licht geacht wor den" maar daarentegen: „Die Mij eren zal Ik eren". Critisch stelde dhr. Opstetlen zich op t.o.v. de nodig gebleken verhogingen van de plaatselijke belastingen en de manier waarop de raad die voorstellen waren gedaan zonder dat ze toen een inzicht had in de gehele begroting. „Geheel in tegenstelling met de doelstelling van de rijksoverheid, die het bedrijfsleven steeds voorhoudt dat verhoging van lonen en andere kosten niet mag lijden tot verhoging van de prijzen, dan in uiterste noodzaak, wor den hier de belastingen dermate ver hoogd dat wij afvragen wat hiervan te recht moet komen," zo betoogde dhr. Opstelten. Als U dan in uw aanbiedingsbrief stelt dat de geldontwaarding elk jaar zo on geveer 4°/o' bedraagt, kan dit toch ze ker niet betekenen dat de gemeente en haar ingezetenen elk jaar weer met be lastingverhoging geconfronteerd' zal worden. Wij zullen niet aan verhogingen kurmen ontkomen, maar wij mogen dan toch wel vragen of uw diensten wel voldoende effecient zijn opgezet en werken. Dit wil niet zeggen dat wij zouden twijfelen aan de ijver en activiteiten van de diverse ambtena ren op de verschillende taldcen van dienst. Wij hebben een heel goede voorlichting gehad van de dienst ge meentewerken en in het algemeen van de technische dienst door de heer v. d. Stad. Dit is nu eenmaal een veel omvattende dienst, waarvan veel wer ken zich- onttrekken pan de waarne ming door de raad. En het gaat hier om enorme bedragen als b.v. personeelsuitgaven ruim t 360.000,onderhoud straten en wegen ongeveer f 550.000,— riolering f 162.000, havens en weegbruggen f 409.000. Wat betreft de Taaiste posten staan er ont vangsten tegenover, waar deze staan toch niet in verhouding tot de gemaak te kosten. Opnieuw drong dhr. Opstelten aan op het laten doorlichten van de Technische dienst. Dhr. Opstelten was het er weliswaar rnee eens dat objecten als jachthavens, speeltuinen, zwembad en parkeergele- genheden bezien moeten worden maar i.v.m. de financiële positie van de ge meente achtte hij het gewenst een prio riteitenschema op te stellen. Van de stichting van de Sporthal had spr. een bittere nasmaak overgehouden i.v.m. de grote tekorten van dit gebouw. Voorts vroeg hij aandacht voor de woning bouw en verklaarde het te betreuren dat de raad zo weinig inspraak heeft in de plannen van de woningbouwvereni ging vraarom hij het jammer vond dat de woningbouw na de gem. herindeling niet in een gemeentelijk bedrijf is opge gaan. Over de brandweer zei dhr. Opstelten: In het komende jaar zal ook aandacht worden besteed aan de brandweer. Reeds het vorig jaar werd toezegging gedaan dat hierin voorzien zou worden. Speci aal de brandweer van Nieuwe Tonge vertoont hierin een grote achterstand. Een grote verantwoordelijkheid heeft VLV-i college hierbij op zich genomen. Hoe wel het al een tweetal jaren bekend is dat de spuit van Nieuwe Tonge grote gebreken heeft, is nog steeds geen voor ziening hiervoor getroffen. Wij zijn be nieuwd naar de voorstellen, die ons hierover zuUen bereiken. Hopenlijk zal de brand, die indertijd was ontstaan en na langdurig overleg is geblust, niet weer opvlammen. Ondanks alle problemen is een groei van 11 personen niet spectulair, het vo rig jaar was tenminste nog een groei van ongeveer 80 personen. Speciaal het afgelopen jaar zijn er heel wat lucht kastelen en luchtsteden gebouwd en weer afgebroken. Het beroemde of be ruchte plan heeft heel wat pennen in beweging gebracht. En wat zijn nu de laatste ontwikke lingen op dit gebied. Alle plannen ten spijt gebeurt er niets. Het ene plan wordt gelanceerd en even daarna weer getorpedeerd en dit alles door autoritei ten van lichamen waarvan wij toch wel wijsheid mcchten verwachten. Dhr. Opstelten sprak voorts over de te verwachteri woonfunctie van Mid delharnis waarna hij tenslotte de wens uitsprak dat het nieuwe jaar wijsheid en kracht ontvangen zal worden in het besturen van de gemeente. Mevr. van Groningen schroomde niet haar beschouwing met een wat riekend zaakje te beginnen. „Dank zij de in de vorige vergadering aangenomen belastingverhogingen is de begroting sluitend en is er zelfs een post voor onvoorziene uitgaven. Ik vind het alleen jammer, dat ook niet de honden belasting is opgevoerd, wat mij betreft tot f 100,We hebben jarenlang ge vochten voor een doorgang van het spui- plein naar de Westdij k. Als ik die nu bekijk, schaam ik met voor de eUanden- bewoners van buiten Middelharnis, die in onze gemeente komen winkelen. Het is er een vieze smeerboel van daar uit gelaten honden. Je moet bijna over de hopen heenspringen. Waarom gaan die hondenbezitters niet naar buiten de kom, zodat niemand last heeft van de z.g. hondenliefhebbers. Ik noem ze liefheb bers van zichzelf. Overal waar je loopt over de trottoirs ligt hondeyuil. De pol der is toch groot genoeg", vond ze. Bedroevend vond ze het dat er nog steeds geen zekerheid is omtrent de sub sidie voor het recreatiezaaltje bij de nieuwe bejaardenwoningen. Met alle waardering voor het werk van het be stuur van de woningbouwvereniging meende mevr. v. Groningen toch te moe ten stellen dat de woningwetbouw nog steeds niet in de behoefte voorziet. Ook vond zij het ge^wenst.een vrouw in het bestuur van de Ver. op te nemen omdat in het algerheen de vrouw veel meer met de bouw en de indeling van een huis heeft te maken dan de man. „Waarom de mannen het daar alleen voor het zeg gen moeten hebben is mij niet duidelijk" verklaarde ze. Speelplaatsen voor de jeugd zijn een van haar verlangens en aandacht vroeg ze voor de plannen m.b.t. de bestemming van het Greve- lingenbekken. Dat het stinkriool, de Sommelsdijkse haven, nu eens gauw gaat verdwijnen hoopte mevr. van Gro ningen van harte. Ter harte ging haar het ontbreken van een Maatschappelijk Werker weUce vacature al vier jaar voortduurt. Nog niet enthousiast was mevr. van Groningen over de normen van de Alg. Bijstandwet. „Ieder mens zo zei ze „zou, al is het maar tijde lijk, in zijn leven eens een tijd mee moeten maken waarin de eindjes niet aan elkaar geknoopt kunnen worden, met alle waardering voor de wetgevers zou ik hen wel eens kennis wUlen la- t^n maken met een lege portemonnaie'' Kort -en bondig gaf dhr. Kievit zijn mening over beleidspunten van Over heid en het college van b. en w. te ken nen. De financiële positie van de ge meente werd door dhr. Kievit nu ge zond geacht, overigens, dank zij de zwa re belastingen die de inwoners zijn opge legd. Sprekend over de sporthal hoopte hij dat in 1970 ook het openluchtzwem bad gerealiseerd zal kunnen worden. Ook een uitbreiding van de jachthaven zou dhr. Kievit toejuichen al zullen de daaruit voortvloeiende kosten door de gebruikers van de jachthaven moeten worden opgebracht. Voor de woning bouw is het nodig dat daarvoor grond beschikbaar komt. Over de brandweer zei dhr. Kievit: Uit de begeleidingsbrief blijkt, dat uw college bereid is te zoeken naar bespa ringen op de gemeentelijke diensten, waar dit zonder het dienstbetoon te ver minderen mogelijk is. Dit kan wellicht begrepen worden uit de passage over de brandweer, waarin gesteld wordt dat een duidelijk en noodzakelijk streven naar schaalvergroting gewenst is, op v/elk standpunt ik mij enkele jaren ge leden reeds heb besteld. „Het heeft me goed gedaan, dat U ter gelegenheid van de nieuwjaarsreceptie het raadhuis voor iedere inwoner heeft open gesteld, waarbij gebroken is met de traditie de „notabelen" speciaal uit te nodigen. Ik ben van mening, dat dit een juist begrip is van een goede democra tie", zo besloot hij. Uit de begrotingscijfers had dhr. Wes- dorp de indruk gekregen dat weinig perspectief aanwezig is voor de verho ging van het leefklimaat en het welzijn van de bevolking. Voorts sprak dhr. Wesdorp over de woningbouw, de grond uitgifte en de grondprijzen waaruit hij concludeerde dat de meest aantrekkelijk gelegen grond i.v.m. het renteverlies het minst zal kosten terwijl de minst aantrekkelijk gelegen grond het duurst zal zijn. Hij wenste, zoals dat ook in Oostflakkee is gebeurd een uniforme grondprijs voor de gehele gemeente. De tarieven voor een ligplaats in de jacht haven vond dhr. V/esdorp in geen enkele redelijke verhouding staan waarom hij een verhoging voorstelde. Hij nam het hét college kwalijk dat in het exploita tieoverzicht voor de sporthal niet was verwerkt een vermindering van inkom sten van andere gymlokalen en dhr. Wesdorp gaf te kennen zich t.o.v. exploi- tatiecijfers van een openlucht zwembad zeer critisch op te stellen. Dhr. Mijs (VVD) vond het wonen in de gemeente Middelharnis maar bijzon der duur geworden. Bedenkingen had hij tegen de huidige vorm van woning bouw, in de Doetinchemstraat worden de huizen tegen elkaar aangepropt en dhr. Mijs verwachtte dat ze over tien jaar niet meer te gebruiken zullen zijn in ieder geval niet meer aan de dan te stellen eisen zullen voldoen. Voorts wees hij op de financiële consequenties van de in te voeren wet op de zuivering van het oppervlakte water. Van de zijde van de heer van Rumpt (VVD) kwam een hegtig protest' tegen de bewering van dlir. Koppelaar dat het Trefpunt te Stad overlast zou bezorgen aan de omwonenden. Het gaat om 11, uur dicht en dhr. van Rumpt meende dat het er bij bruiloften die tot 1.00 uur duren ook wel eens lawaaierig toegaat. Tenslotte wees dhr. van Rumpt op de noodzaak van Flakkee één gemeente te maken Nadat het college korte tijd in beraad was geweest zette de voorzitter, burg. van Es zich aan de beantwoording van de vele vragen in de beschouwingen neergelegd. Over het doorlichten van de Techni sche Dienst was de voorz. weinig en thousiast omdat dat zelfs in een ge meente als Amsterdam geen vruchten heeft afgeworpen. Ook voor het opstel len van prioriteitenschema voelde de voorz. weinig omdat er andere voor waarden belangrijker zijn dan de volg orde van uitvoering en derhalve dwin gen tot een opportunistisch beleid. Over de resultaten van het woningbouwbe leid meende de voorz. tevreden te kun nen zijn, de Ver. heeft weer een plan voor de bouw van 250 woningen en er is een vrij zekere toezegging dat in het Ie kwartaal 1970 met ruim honderd woningen kan worden begonnen. Het onderbrengen van het woningbouwbe leid bij de gemeente wordt door de Wo ningwet in slechts bepaalde gevallen toegelaten. M.b.t. de bejaardenzorg wees de voorz. op de komende mtbreiding van het rusthuis de Goedee Ree met een ver zorgingstehuis voor demente en chro nisch zieken. Over het aantrekken van een maatschappelijk werker kon de voorz. weinig positief zijn omdat dat heel veel moeite zal kosten. Over de brandweer wenste hij nu niet te dis cussieren omdat dat in een latere ver gadering aan de orde zal komen. Met de heer Koppelaar was de voorz. het niet eens dat de aanbiedingsbrief een andere redactie moet krijgen, het is een zakelijke aangelegenheid en geen theologisch stuk. Evenwel verklaarde de voorz. dat de door dhr. Koppelaar uit gesproken gedachten ook binnen het college leven al wordt dat niet met zo veel woorden gezegd. Nog kan geen bestemming worden gegeven aan de grond w^aarop de melkfabriek staat om dat gewacht wordt op het gereedko men van het gem. structuurplan. Over het Dijkhof zei de voorz. dat niet de grond te hoog ligt maar juist dat de woningen te laag liggen. Ook voor de sloot achter de Margrietstraat waar veel afval in wordt- gegooid zal naar een verbetering worden gestreefd. M.b.t. de gesignaleerde overlast van de dans avonden in Trefpunt te Stad verklaarde de .voorz. dat dat slechts één avond was voorgekomen maar dat dat in die ma te niet meer voor zal komen. Voor par ticuliere bouw is de belangstelling ge ring, de voorz. hoopt dat de Regering maatregelen afkondigt ter bevordering van de doorstroming, van de door Min. Schut in het vooruitzicht gestelde rege ling verwachtte de voorz. weinig sou laas. Over de stichting van één gemeen te kon de voorz. het in principe wel eens zijn mits dat in fasen zou gebeuren, het zal, nu de huidige concentratie is bereikt nog wel enkele decennia duren voor daaraan wordt gedacht" verwachtte hij. Dhr. Arensman die zich tot dusver aan de discussie had onthouden liet nu zijn licht schijnen over wat m.b.t. de dansavonden in Trefpunt ter sprake was gebracht. Het ging z.i. niet aan enkel critiek te uiten maar juist om daar wat tegenover te zetten. In een bespreking met de kerkeraden ihad hij dat willen bereiken maar dhr. Arensman moest tot zijn spijt constateren dat de kerkeraad van de Ger. Gem. van wie de klacht was ontvangen het er alleen maar om, te doen is het kabaal te verminde ren terwijl hij graag hun medewerking had gehad bij het oprichten van een jeugdinstuif. Over de situatie aan de Vrouwtjesweg zei dhr. Arensman: „ze v/illen het tip-top in orde hebben maar vraag niet om medewerking want dan zijn ze niet thuis." Bij de hoofdstukswijze behandeling van de begroting maakte dhr. Grinwis zijn afkeer bekend van de bokssport wat z.i. door de regering verboden moest worden. Hij vond het afschuwelijk dat volwassen mensen eikaars lichaam ka pot slaan. „Dat is niet het doel van de bokssport' stelde de voorz. daar tegenover. De SGP fractie verklaarde zich te gen de subsidiering van de Europese Beweging in Nederland en de Raad van Europese Gemeenten. Dhr. Grinwis maakte vervolgens bezwaren tegen de z.i. te lage huren van de sjxDrtvelden.. Een voorstel van dhr. Opstelten de ren te van het kapitaal van het Burg. Arm bestuur ten goede te laten komen aan de gewone dienst en niet aan de reserve vond enige steun. Voor waren de heren Opstelten, Grinwis, Koppelaar, Drooger, Grinwis, Arensman en Edewaard. Om tien uur kon de begroting ten slotte zonder hoofdelijke stemming wor den vastgesteld. NED. HERV. KERK Beroepen te Hardinxveld H. v. Sloo- ten te Nijkerk. Barneveld en Scherpen- zeel G. V. Kooten te Delft. Meteren B. de Graaf te Meeuwen. N. Stadskanaal S. Meyers te Ermelo. Bedankt voor IJsselmuiden C. Lam te Putten. Ederveen E. Schimmel te Har derwijk. Ede J. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Ds. J. Smit te Soest is benoemd tot bijstand in het pastoraat te Bussum. Hij zal daar één dag in de week gaan wer ken. Bruehem. Wegens vertrek naear We- zep, nam ds. P. Koeman afscheid van deze gemeente, met Numeri 16 24-26 en te Kerkwijk, met 1 Thess. 5 23. Wezep. Na bevestiging door ds. A. Romein, aldaar, met Joh. 1 68, deed ds. F. Koeman, gekomen van Bruehem, intrede met Jesaja 50 4, 5. Overleden. In de ouderdom van 70 jaar overleed de eerw. heer H. J. Heg- ger. Geboren in s' Gravenmoer, was hij later werkzaam bij het bankbedrijf. In middels haalde hij de acte „godsdienst onderwijzer." Naast zijn dagelijkse ar beid, diende hij jaren lang de Herv. Evangelisatie te Tilburg. Op 65-jarige leeftijd kreeg hij de bevoegdheid de sacramenten te bedienen en werd hij hulpprediker te Hoofdplaat. Deze klei ne gemeente mocht hij enkele jaren die nen, tot hij verleden jaar in een'srust- huis te Sprang-Capele ging. Vele jaren is hij ook hoofdbestuurslid van de Herv. Geref. Mannenbond geweest. Overleden. Een eveneens bekend godsdienstonderwijzer overleed in de persoon van de heer G. Mouw. Hij bracht de grootste tijd van zijn leven door in Gouderak, waar hij hoofd ener school was en 's zondags herhaalde ma len voorging in de prediking. Op latere leeftijd heft hij de gemeente van Uddel als hulpprediker gediend en na zijn pen sioen nog verscheidene hulpdiensten verricht t.b.v. de Herv. Evangelisatie te Apeldoorn. De eerw. heer Mouw bereik te de leeftijd van 79 jaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Smilde W. Visscher te Maasdijk. Aangenomen naar Leeuwarden A. Plaatsman te Amsterdam. Bedankt voor Bentheim T. Tien" te Ede. Overleden: Ten gevolge van een hart aanval overleed ds. C. H. Appelo te Alm kerk. Ds. Appelo werd in 1911 geboren en aanvaardde in 1940 het ambt te Har- melen. Vervolgens diende hij de ker ken van Dietonchem, Ruinerwold en Nij kerk. In 1955 nam hij een beroep aan naar 's Gravenhage-Loosduinen, om zich in 1961 aan de kerk van 's Gravenhage- Escamp te verbinden. In verband met zijn gezondheid had hij juist een beroep naar Almkerk aangenomen, waar hij zich in oktober j.l. aan verbond. Overleden. In de leeftijd van 81 jaar overleed ds. B. Wentzel em. pred. Hij werd in 1929 predikant te Nieuwendam, om in 1922 intrede te doen te Ridderkerk, welke kerk hij diende tot zijn emeri taat in 1959. Nadieh verrichtte hij nog hulpdiensten te Brouwershaven. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Amsterdam C. Breen te Katwijk. Bedankt voor Appingedanj A. v. Dijk te Nieuw Leusen. Steen'wljk J. WUde- boer te Winschoten. Sneek J. Post te Piersburen. Zwolle J. Smelik te Rotter dam. Zalk H. V. Ommen te Zaandam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal D. Biesma te Aalsmeer. Bedankt voor Sneek J. Plantinga te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sunnyside C. Hegeman te Unionville. Axel C. Harinck te Utrecht. Rijssen C. v. d. Poel te Yerse- ke. Bedankt voor Rotterdam-W. D. Hak kenberg te Dordrecht. OOSTERLAND De definitieve cijfers van de totale opgrengst door de activiteiten van het Ned. Bijbelgenootschap in Oosterland en Sir-Jansland samen bedragen in to taal f 2046,20. Er worden aan 'bijbels, psalm- en gezangboeken langs de hui zen voor een bedrag van f 1632,75 ver kocht, terwijl er een nabestelling kwam van f 105,50. In de consistorie der Herv. Gemeente alhier is voor f 250,ver kocht en aan giften kwam nog binnen f 57.95 in totaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 5