Ds. P. Yermaat nam afscheid van Herv. Gem. Ooitgensplaat OP HOOG BEVEL I pasfoto's 6.S.: iom fkee in Br ind Belangrijke opdracht voor de Rijn- Schelde groep Verf- en kunsthandel »Vijlca| te Oude-Tonge geopend Financieel overziclit Plaatselijk nieuws Denic om structuurbedei Prediking over Joh. 10 16 EILANDEN-NIEUWS» VERVOLGVERHAAL X Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDUK Landbouw Bladz. a Dinsdag 19 augustus i sdaë 19 auguf Het was terecht dat ds. P. Vermaat zondagmiddag in zijn afscheidspreek van de gemeente van Ooitgensplaat en Langstraat, terugziend op een 4V2 jarige ambtsperiode, constateerde dat het alle maal voorby was. Weliswaar scheiden zich voortaan de wegen van (vertrek kende) predikant en (achterbiyvende) gemeente maar reeds kon ds. de gelo vigen, de schapen van Zijn kudde, een hereniging in het vooruitzicht stellen wanneer het vervuld wordt dat het, naar Joh. 10 vers 16, één kudde en één Herder zal zijn. In zijn prediking accen tueerde ds. Vermaat dat de Herv. Ge meente weliswaar herderloos wordt maar zeker niet Herderloos. De Goede Herder blqft de Zijnen verzamelen. Daarom ook vond ds. Vermaat het on gepast nu de balans op te maken, niet enkel omdat dat aan God Zelf is voor behouden maar ook omdat achter het werk in Ooitgensplaat niet een punt maar een komma staat. Prediking. De tekst van de prediking was Joh. 10 vers 16, luidend: „Ik heb nog andere schapen, die van deze stal niet zijn, deze moet Ik ook toebrengen; en zij zullen Mijn stem horen; en het zal worden één kudde en één Herder". Met een wat sentimentele lezing over wat er nu allemaal voorbij is meende ds. Vermaat zijn vertrek in een wat vals daglicht te stellen, waarom hij er zich dan ook van onthield. God zet im mers een komma waar de mens een punt zou hebben gedacht, zoals Hij ach ter de Goede Vrijdag ook Pasen het vol gen. Zoals ds. Vermaat bij zijn intrede, 4V2 jaar geleden, eveneens n.a.v. Joh. 10 op de Goede Herder had gewezen, zo wilde hij bij het afscheid daarmee ook eindigen, erop wijzend dat Gods werk voort zal gaan. Bij het afscheid wilde ds. dan ook geen balans opmaken ook al is onze tijd gevoelig voor cijfers en ge middelden. God zal Zelf zijn schapen tellen, alle getallen in Zijn Koninkrijk zijn van en voor Hem. „Bij Hem ligt het in Goede Handen", kon ds. Vermaat de Gemeente verzekeren. Hij maande de gemeente de gedachte aan de Goede Herder niet te associëren met een sfeer van teerheid en lieflijk heid en idyllische plaatsjes. De werke lijkheid was, toen Jezus de tekstwoor- den sprak, heel anders, onder Zijn ge hoor stonden mensen klaar met stenen in de hand. Zijn lieflijk klinkende woor den riepen Farizeeën en Schriftgeleer den tot verzet en ergernis en ds. had moeten constateren dat ergernis tegen het Evangelie zelfs bedekt kan worden door een schijn van Godsdienst en vroomheid. „Het zou kunnen zijn", zo waarschuwde ds. „dat we ons tot de besten van de kudde rekenen terwijl we stenen in de hand hebben". Nadrukkelijk sprak ds. Vermaat over de toebrenging van de schapen van een andere stal. De Joden kenden maar één soort „schaap", de in Israël geborene en getogene en één stal, het land Israël terwijl God hen anders leerde. „Ook wij zo stelde ds. moeten bevrijd wor den van ons exclusieve denken, Gods verkiezing gaat veel verder dan de kring waartoe wij het willen beperken". „De toebrenging" aldus ds. „die alleen door God Zelf kan geschieden (zijn dienaren kunnen slechts planten) gaat niet gemakkelijk, het gaat over bergen en door dalen, door grazige wei den en dorre streken, door stromen maar ook wanneer dagen naar vocht moet worden gezocht". „Heeft u het ge zien dat God ook in ons midden zo bezig is geweest, langs voor en tegenspoed, zijn schapen drijvend naar de veilige be schutting van Zijn kooi?" zo vroeg ds. de gemeente. „Hoe groot de ontbering en de moeite was. Hij wilde met u be zig zijn, voor de schapen is de toebren ging niet gemakkelijk, temeer nog voor de Herder die Zijn eigen leven biedt als de kudde maar gespaard blijft. „Wij hebben u de stem van de Goede Herder mogen laten horen, ook van daag zwijgt die stem niet en noodt hij verdwaalde en vermoeide scha pen". „Hoort u zijn stem zo vroeg ds. Vermaat „temidden van die van an deren die ons aanbieden ons leven te leiden, het is een apart geluid maar Gods kinderen hebben er een oor voor. Hij blijft en u mag Zijn stem horen, in de kerk, in het gebed en uit de Bijbel, hoe intenser wij naar Zijn stem luis teren hoe meer de scheidingen wegval- door ANNIE SANDERS 21 En toen de zuster aan dat verzoek had voldaan, vroeg ze: „Wilt u mij dat versje ook leren?" „Goed, maar dan moet je nu ook da delijk gaan slapen, hoor. Ik zal je nog eens lekker toestoppen, en dan ga ik weer naar de andere zieken!" Toen zuster Sjoukje later op de avond juffrouw Wiegers naar bed bracht, zei ze stroef: „Juffrouw, u zou me een groot plezier doen, als u in tegenwoordigheid van de andere patiënten niet meer zo voortdu rend praatte over straffen en oordelen. Er zijn er die daar niet tegen kunnen!" „Ik dacht dat zuster een Christin was!" antwoordde juffrouw Wiegers. „Wat wilt u daar mee zeggen?" „Dat ik zo'n verbod van u niet ver wacht had. Een mens moet toch voor zijn beginsel opkomen!" „Zeker, maar niet zoals u het doet. Weet u wat u daarmee bereikt? Dat an deren, die van God en Zijn geboden len. Éénmaal zal er één kudde rondom Gods troon verzameld zijn. Ds. besloot: „Dat daar ons oog op ge richt moge zijn; als we somtijds uit zwakheid in twijfel vallen laten we dan Krümacher nabidden en vragen: „Kom, getrouwe Herder, kom, doet de dag uit nacht verrijzen, breng 't verdoolde schaap weerom, kom de veil'ge weg het wijzen, zwakke kudde, ken uw Hoofd. Jezus houdt wat hij belooft. Daarna werd nog gezongen vers 4 en 5 van Psalm 95. Toespraak. Door ds. Vermaat werden vervolgens afscheidswoorden gesproken, o.a. tot de leden van het college van B. en W., ver tegenwoordigers van de plaatselijke kerken, inzonderheid tot mevr. Meeder i.v.m. de ziekte van haar man, de Geref. predikant ds. Meeder van wie ds. Ver maat bekende veel raadgevingen te heb ben gehad. Het stond hem nog voor dat ds. Meeder hem bij zijn intrede had ge zegd niet van oecumenische vrijages te houden. Niet zozeer als kerk maar veel meer in het persoonlijk vlak was er niettemin veel contact geweest. Voorts richtte dg. Vermaat zich tot zijn ouders en schoonouders, vrienden en belangstellenden, ook van de zijde van de Rotary - Flakkee namens welke burg. Joh. van Es en oud burg. Kleij- nenberg aanwezig waren. Ook werden genoemd de jeugdwerk- leider dhr. Terlouw, de strandevange- lisatie commissie, vertegenwoordigers van kerkeraden, ambtsbroeders, de ge meente van de Langstraat en niet in het laatst de consculent ds. van Gorsel, voorts de hoofden van scholen, de radio gemeente, de jeugd, de bejaarden, de koster, organisten, kerkvoogden en no tabelen, de tuinman dhr. Paasse en la ter dhr. Troost, kerkeraad en gemeente. Allen kregen een persoonlijk woord ten afscheid. Vooral de jeugd uit de ge meente bond liij op het hart trouw te zijn in het kerkelijk werk, het kerk bezoek en aan de Bijbel om daaruit het Woord van God te horen. „De kerk van Ooitgensplaat zal menselijkerwijs afhangen van wat de jonge mensen van nu zullen doen, geef daarom je leven in dienst van de Heere Jezus Christus", maande ds. Vermaat. De gemeente gaf hij de verzekering een prachtige tijd in Ooitgensplaat te hebben gehad maar ds weet zich door de Stem van de Goede Herder naar Vlaardingen te zijn geroe pen. Hij wenste de gemeente toe dat die stem steeds meer en duidelijker zal worden verstaan. Sprekers: Namens het gemeentebestuur werd door wethouder A. de Vos een woord ten afscheid gesproken. Over de con tacten die hadden bestaan kon dhr. de Vos positief zijn, echter betreurde hij het dat de kerlïen eens een uitnodiging van het gem. bestuur hadden afgewe zen. Dhr. de Vos eindigde met de hoop dat ds. Vermaat in Vlaardingen zegenrijk werk zal doen. Ouderling A. J. van Oosterom van de Geref. Kerk las een schrijven voor van ds. Meeder die door ziekte niet aanwe zig kon zijn. Daaruit sprak een warme vriendschap waardoor de predikanten elkaar tot steun en bemoediging konden zijn. Ds. Meeder sprak in zijn schrijven de hoop uit dat zijn scheidende collega kracht, wijsheid en bezieling zal mogen ontvangen en dat hij het ook in Vlaar dingen dicht bij de Heere zal zoeken. Van eenzelfde vriendschap sprak ook de consulent ds. van Gorsel in zijn af scheidswoord, mede namens Ring en Classis. Daarin liet ds. van Gorsel de vele raakpunten tussen hem en zijn scheidende collega niet onvermeld. Ds. van Gorsel herinnerde voorts aan het eigen en principiële geluid dat ds. Ver maat in de classicale vergaderingen heeft laten horen. Het stemde anderen soms tot tegenstand. „De toekomst zal leren of door de botsing van meningen de waarheid is geboren", aldus ds. v. Gorsel. Het con sulentschap beschouwde hij als een we derdienst, daarbij verheugde het hem te kunnen terugvallen op een kerkeraad die bereid is de consulent veel werk uit handen te nemen. Ds. wees zijn scheidende collega en vriend in de niet gemakkelijke weg die hij zal gaan op Hem, Die het kruis droeg en zit aan de rechterhand van de Troon Gods. „Vertrouw op Hem, de uitkomst zal niet falen". Ouderling D. Troost gaf tenslotte een korte terugblik op de ambtsbediening van ds. Vermaat, door de gemeente ge waardeerd als een „goede" dominee. Dhr. Troost was het bekend hoezeer ds. besefte in dat „goede" tekort te hebben geschoten. Namens de gemeente bracht hij de scheidende predikant dank voor het gedane werk; „weet dat de Zender Die achter u staat u kracht zal geven, houdt vast aan het eeuwig bUjvende woord om daaruit kracht te kunnen putten". Ouderling Troost besloot daar op met het uitspreken van de zegen uit 1 Thessalonicensen 5 vers 23 en 24. Staande werd tenslotte gezongen Ps. 121 4 waarna ds. Vermaat voor het laatst in zijn gemeente de zegenbede uit Hebr. 13 vers 20 en 21 uitsprak en liet zingen Ps. 89 7. Vijf zeer snelle containerschepen, die tezamen meer dan 160.000.000 gaan kosten, zullen aan de vloot van Sealand die over alle wereldzeeën vaart worden toegevoegd tussen het eerste kwartaal 1972 en eind 1973. Mr. Malcolm P. McLean, president van Sealand Service, annonceerde dat contracten zijn getekend met twee Euro pese werven voor de bouw van deze schepen die een snelheid zullen hebben van 33 knopen en elk een capaciteit voor 1086 laadkisten van 35 ft. en 40 ft. lengte. De heer McLean zei dat drie schepen gebouwd zullen worden bij A.G. Weser, Bremen, Duitsland, en twee schepen bij De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. in Rotterdam, lid van de Rijn-Schelde Groep. De heer McLean deelde mede dat zij erin geslaagd zijn in Europa de finan ciering tot stand te brengen voor deze aanvulling van de vloot, en dat de vijf schepen zullen varen onder Amerikaan se vlag. Sealand Service Incorporated is een volledige dochtermaatschappij van R. J. Reynolds Tobacco Company. De voornaamste gegevens van de schepen zijn als volgt: Lengte over alles 944 ft - O" Breedte over de spanten 105 ft - 6" Ontwerpdiepgang 30 ft - O" Waterverplaatsing in Long Tons 42.700; Maximaal continu vermogen 120.000 pk; Snelheid 33 kn. De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen zal zeer be langrijke onderdelen voor de voortstu wingsinstallatie leveren. Dok- en Werf- Maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. in Schiedam zal medewerlïen aan de con structie van de rompen van de schepen die bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. zullen worden ge- bouwd. I De stemming op de Amsterdamse ef- fektenbeurs het wordt eentonig om het te schrijven was ook deze week weer sterk terughoudend. Natuurlijk zijn er voor deze terughou dendheid diverse faktoren te noemen. De schaarsheid aan kapitaal met de daarmee samenhangende hoge rente stand, het tijdelijk afremmen van de ekonomische groei en de vrees voor een ecentuele reccessie zijn allemaal fak toren, die voor de beurs nu niet be paald stimulerend werken. Het ziet er dan ook echt niet naar uit, dat binnenkort een opgewekter beursbeeld te verwachten is. Het lijkt dan ook goed om niet te veel te onder nemen en zo af en toe bij een flinke uitschieter naar beneden te profiteren. Voor deze redenering is veel te zeggen nu ook de tendens van de Amerikaanse beurs zwak blijft, we hebben daar in vorige overzichten al op gewezen. De stijging van de rente schijnt ook nog niet tot staan te komen. Deze week kondigde de Amrobank een lening aan van S'/o met een 7 jarige looptijd en een koers van 99V2"/o. Hieruit blijkt wel, dat men met een belegging in de obligatiesfeer ook niet weet, waar men aan toe is. De steeds stijgende rente van de laatste tijd brengt bij realisering van het bezit steeds gro tere koersverliezen. Zo is b.v. de per januari 1969 tegen pari uitgegeven T'/o lening voor Banlc Ned. Gemeenten inmiddels ingezakt tot 92''/o. De ziekenhuisleningen deden het nog slechter. Zo staat de 7V2»/o lening R.K. Stichting Vreugdenhof momenteel op 88°/o bij een koers van uitgifte van 100%. De inschrijving hierop stond open op 14 februari j.l. Bij de internationals was Heineken deze week de grote verliezer met een koersval van bijna 6,Geheel ver wonderlijk was deze reaktie niet, want dit fonds had zich de laatste tijd tegen de algemene tendens in bewogen. Het mooie zomerweer met de daarmee sa menhangende dorst moeten in het voor deel van Heineken werken. Dat zelfde zou te verwachten zijn van Unilever als belangrijke leverancier van ijs, maar hiervan is men kennelijk niet zo zeker. De koers kwam onder de 100,— terecht. De verwachtingen over de halfjaar cijfers, die per 20 augustus a.s. zullen worden gepubliceerd zijn kennelijk ook niet hooggespannen. Ook Philips, AKU en KZO zullen a.s. week tot publicatie van de halfjaarcij fers overgaan. Voor Philips zijn de ver wachtingen nogal hooggesteld, ofschoon men hier en daar een meer afwachten de houding gaat aannemen. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat door de anti inflatiemaatregelen de consump tive bestedingen zullen afnemen, waar door de gunstige prognose voor het jaar 1969 zal moeten worden herzien. De cijfers van AKU zullen ongetwij feld gunstig uitvallen. Moeilijker iyi!;t het ons een verwachting ten aanzien van de winstontwikkeling van KZO voor dit jaar uit te spreken. Mede door omvangrijk aanbod van voornamelijlï een zijde heeft Hoogovens zich nog niet kunnen herstellen na de scherpe reaktie als gevolg van de per saldo teleurstel lende cijfers over het tweede kwartaal. Mede door het aantrekken van de staal- prijzen laten de perspektieven voor het tweede halfjaar zich echter gunstiger aanzien. Lokale markt. De concentratie tendens gaat onver minderd voort. Deze week werd bekend, dat de Vulcaan een bod van 180''/o in contanten heeft uitgebracht op aandelen Boeke en Huidekoper, die voor het be richt 120% noteerden. Verenigde Bedrijven Nederhorst/Pak- hoed Holding hebben Muijs de Win ter's Beleggingsmaatschappij overgeno men. Verder is er een gesprek over samen werking tussen Kluwer en Zomer en Keuning KNTU en Elmi krijgen een be lang in Kerko. Daarmede hebben we de belangrijk ste wel opgenoemd. Aandelen Hagemeijer lagen deze week flauw in de markt, als gevolg van de moeilijkheden bij Indola ging de koers van de aandelen fors omlaag. Bensdorp gaat naar een organisatie- struktuur met twee divisies een voor de industriële sektor en een die zich gaat bezig houden met de consumenten markt. Over de gang van zaken kon niets nieuws meer worden meegedeeld. Sinkep Tin houdstermaatschappij van aandelen Billiton zal een dividend voor stellen van 13% tegen 12% vorig jaar. De vereniging voor de effektenhandel gaat met ingang van 1 sept. a.s. haar noteringswijze wijzigen. Ze stapt af van de notering van frakties van procenten of dollars in gewone breuken. Voortaan niets weten, bang worden voor uw ge loof!" „Moet dat dan niet? Ik dacht dat een ongelovige niet bang genoeg kon we zen. Dan voelen ze pas goed hoe slecht ze zijn!" „U bent hard!" zei de zuster. „U mag wel bidden, dat u zelf wat meer van Gods genade leert voelen aan uw eigen hart. Misschien wordt u dan wat zach ter in' uw oordeel over andere mensen!" Juffrouw Wiegers antwoordde daar niet op, ze kneep de lippen stijf op el kaar. En zuster Sjoukje deed ook geen poging om 't gesprek weer op gang te brengen; ze dekte de zieke toe, doofde het licht in de kamer, wenste haar pa tient welterusten en ging heen. De volgende morgen bij het wassen, begroette Stien de verpleegster met een gelukkig gezicht. „Zuster, ik ken het versje al van bui ten, u weet wel, dat u gisteravond voor me gezongen hebt. En de wijs heb ik ook onthouden. Moet u maar eens luiste ren!" En tot zusters niet geringe verbazing zong ze de twee coupletten van het lied na, zonder haperen of vergissen. „Hoe is 't mogelijk, dat je dat zó goed onthouden kunt, als je 't twee keer ge hoord hebt!" bewonderde zuster Sjouk je. „Nu hoef ik het je niet meer te le ren. Ik sta er heus van te kijken!" „Dat had ik vroeger al!" vertelde Stien. „Als we op school een versje leerden, dan zong ik het thuis al voor moeder, als de andere kinderen er nog maar een paar regels van kenden!" „Nou, 't is knap hoor, ik kan niet an ders zeggen. Maar je hebt toch ook een standje verdiend, famke. Want als je dat nu zo goed kent, dan ben je gister avond zeker niet dadelijk gaan slapen, en dat had ik nog zo gezegd!" Stien luisterde maar half naar het vriendelijke standje. „Ik ben zo blij dat het morgen zondag is", zei ze. „Dan kunnen vader en moe der het ook eens horen. Ik wou zo graag dat vader het ook wist, zuster!" „Wat, m'n kind?" „Wat u gisteravond vertelde over het verdriet!" „Dat het ons dichter bij God brengt, bedoel je. Zou je dan ook niet graag willen dat je moeder dat wist?" „Jawel, maar moeder is veel sterker dan vader, ziet u. Moeder wordt er niet zo moe vanIk weet niet goed hoe ik het zeggen moet!" Maar de zuster begreep haar bedoe ling toch wel, al waren de woorden, waarmee ze die zocht te verklaren, ook nog zo gebrelikig. „Geen mens is sterk genoeg om 't verdriet alleen te dragen, Stien!" zei ze ernstig. „Je moet maar voor va der en moeder bidden, dat ze heel dicht bij God mogen komenEn voor je zelf ook!" besloot ze zacht. Toen zij de daarop volgende zondag middag even bij Stien op de kamer moest wezen, (als er bezoek voor haar was lag ze altijd apart) sloeg ze onder 't bedrijvig af-en-aan lopen tersluiks een blik op de ouders van de zieke. Ze zaten als gewoonlijk ieder aan een kant van de ruststoel; de moeder met haar wat stroeve gezicht onder de helderwitte muts, en de oude boer met zijn gebogen rug en zijn vriendelijke, maar altijd be zorgde ogen. En uit het hart van de zuster steeg de bede op: „Heere, leer ze 't nog eens verstaan, dat zonder uw hulp geen enkel kruis te dragen is!" TIENDE HOOFDSTUK Op eigen vleugels. „Marie!" „Ja, moeder!" „Is Huub nog niet weerom?" „Nee, en ik zie hem ook nog niet aan komen!" „He bah, wat is dat nou weer verve lend!" mopperde juffrouw Hanselaar, de kamer in komend. „Nou staat de ta fel al gedekt en zitten wij hier te wach ten en nog eens te wachten, tot Huub eindelijk es van plan is om thuis te ko men. Waar zit die jongen nou toch er gens, zou je zeggen?" „Misschien is hij even naar huis!" veronderstelde haar man, die, omdat er met het middagmaal toch nog niet be gonnen kon worden, de krant zat te Ie- »s«sw™..,4#-K, De nieuwe verf- en kunsthandel van de fam. Ph. vyfhuize-Kanters in de Nieuwstraat te Oude Tonge is een zaak om heerlük in rond te dwalen en het oog over de keur van artikelen te laten gaan. Er zqn leuke gebruiksvoorwerpen, prachtige reproducties, houten en kimst- stoffen poppetjes, ktinstig glaswerk en sierlijke attributen om de huiskamer op te fleuren, kortom, het gehele assorti ment yan de moderne kunstnyverheids- zaak. Zaterdagmiddag was aan dhr. Goud- kamp, dir. gemeentewerken van Oost- flakkee, de eer de zaak te openen nadat hem door Bea Vrijfhuize de sleutel was aangeboden. In zijn openingsspeechje sprak dhr. Goudkamp een dubbele fe licitatie uit aan het adres van de fam. Vijfhuize, eerstens voor de verjaardag Een kgkje in het interieur, van de heer des huizes en zekert, minder voor de betoonde zelfwerkzail heid. Waarderend sprak dhr. GoJ kamp over het gezonde zakelijke y in Oude Tonge, plezierig vond hijl ook dat de bevolking nu kennis I nemen van deze exclusieve artikeleJ Mevr. Vijfhuize-Kanters die de zaatif gaan drijven kreeg daan^oor een aie compliment. Dhr. Goudkamp, meerd door de fraaie koopwaar, daarop zijn echtgenote vrij mandaati| de portemonnaie aan te spreken. De genodigden kregen daarop genheid de zaak te bezichtigen. Veeiil tikelen verwisselden al spoedig van eigenaar. MIDDELHARNIS Kerkdienst Geref. Gemeente. Donderdagavond 21 augustus a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan Ds. H. Rijksen van Gouda. Aan vang 's avonds half acht. Na de dienst zal er ledenvergadering gehouden wor den om te komen tot het beroepen van een Leraar, uit het door de kerkeraad gestelde tweetal Ds. Hoogerland van Werkendam en Ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke. OUDDORP Duivenuitslagen. De Postduivenver. „De Trekvogels" vlogen mee in de vlucht Pt. St. Maxence 9 - 8 - '69. In een concours waren 238 duiven. Afstand 294.757. Gelost om 6.00 uur. Eerste duif was binnen om 10.43.16 m.p.m. 10.40.54. Uitslag: H. Kleijn 1-36-48; P. Mierop 2- 7-12-20-29-37-38-39-43; J. Bakelaar 3-5- 9; A. v. d. Bok 4-14-41; Joh. Grinwis 6- 2-5-28-35; C. J. Tanis 8-10-21-22-27-44; C. H. Tanis 11-23-24-30-32-33-42-45-47; C. Venneman 13-16; K. Breen 15; W. Kievit 17-19-26-46; A. Knape 18; M. C. Santifort 31-34; A. J. Klink 40. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 20 augustus des namiddags 7.30 uur zal voor de Ger. Gem voorgaan ds. D. Hoogerland van Werkendam. Bedankt. De door de Ned. Herv. Gem. beroepen predikant ds. D. v. Vliet van Zetten - Andelst heeft voor dit beroep bedankt. zullen tiendelige breuken worden ge bruikt met 2 cijfers achter de komma. In procenten genoteerde aandelen zul len voortaan met een decimaal achter de komma worden vermeld. De maat regel is een verdere stap voor de note ring in eensgevend geld, waartoe in principe is besloten. Het belangrijkste bezit van de !ïi is zijn land. Alle machines en trekkers zijn te \t\ vangen, maar het land blijft en a goed blijven. De ex-rijkslandbouwkonsulent Ir. W. Bakker Arkema zei dat indertijii; „Vooral in de herfst (oogsttijd) wan» de weersomstandigheden meestal zo gunstig zijn, is struktuurbederf zf groot". Als men dit kan voorkomen, m men het beslist niet laten, aldus de Bakker Arkema. We vinden het. daarom van groo' lang dat door de vinding van een ciaal profiel, struktuurbederf kan wi den voorkomen. Door het Instituut voor Landboii techniek en rationalisatie uit Wi gen worden regelmatig proeven banden genomen en de meest uitspi gende band is nog steeds de band het Nylabourprofiel. De belangrijkste voordelen hiei zijn-; een hogere trekkracht van SO'/o zelfs meer dan 142%. Deze hoge trekkracht ontstaat wj neer men geen of weinig „slip'' Struktuurbederf ontstaat door slipjj vandaar dus dat het Nylabourprof het enig juiste profiel voor de «1 zwaardere akkergronden is. Als men daarbij beziet dat het lUj ook nog vaststelde dat de levensdi' op de verharde wegen belangrijk la»?' is, dan kan men toch wel aannemer.' dit het juiste profiel is. Het I.L.R. mag gezien worden zéér objektief. Economisch gezien is dit trekke* denprofiel dan ook het voordeligst! tedeputeerde geantwoord [tenlid, dhr. ;rkerlï (Boerer tie van de ha lerstaand vol! met daaronc G.S. De In dat verbe eerste instani is en dat v( iqht bij de gem( j|ntueel op kort in de besta igen. Dhr. v. Hebben Ged genomen van Sommelsdijk laai door Midd direkt toegai niet meer gel tiandelsscheepvaai de transporten, di seizoen-oogst wer Antwoord: 1. producten en vooi sen van Somm png. De birme nis wordt gebi nenscheepvaart het havenkar bedrijven en grinthar tdel waarvo |P aangevoerd Is het aan unctie van de2 zen. „Naar de hoeve?" „Ja, waarom niet?" „En ik dacht dat hij voor jou een boodschap moest doen!" „Nou ja, maar daar zal hij toch wel een keer mee klaar wezen, denk ik!" meende Hanselaar lachend. „Ik heb hem niet naar een ander werelddeel ge stuurd!" Zijn vrouw gaf daar geen antwoord op. Ze verzette mopperend de aardap- pelschaal, hoewel Marie die op dezelfde plaats had gezet als andere middagen, prutste opvallend lang bij de kast, waar ze niets te zoeken had, en zei tenslotte: „Kom vooruit, laten we maar vast beginnen. Daar is toch geen wachten op. Toe man, doe die krant nou eens weg, we gaan eten!" „En Huub dan?" „Die komt wel, als hij honger krijgt. Ik ben niet van plan om voor zijn ple zier alles koud te laten worden. Dan moet hij maar op tijd wezen!" Ze schoven aan. Marie tussen vader en moeder in. Tegenover haar was een stoel onbezet. Ze waren geen van drieën erg spraak zaam onder 't eten. Hanselaar was met z'n gedachten nog bij de krant, zijn vrouw wierp telkens een misnoegde blik op de klok en Marie zat er over te pie keren, dat er in de acht weken na haar huwelijk aan de ene kant heel veel, en anderzijds heel weinig veranderd was. Voor 't uitwendige was alles hetzei'j gebleven; nu ze aan tafel zaten en B* er nog niet was, kon ze zich zf" moeite verbeelden, dat ze nog als bij vader en moeder thuis was, inf van als getrouwde vrouw bij heni» wonen. Ze had eerst gemeend dat j'° de voltrekking van het huwelijk, z ze van 't raadhuis kwamen, een zelfstandig gevoel zou krijgen; ma^' nu toe had ze daar nog niet veel gemerkt. Ja, ze was getrouwd, ze H' nu Marie Pelders en ze had met root hulp de ruime kamer vlak boven winkel ingericht als slaapvertrek OU* haar en haar man. Voor haar vooral voor moeder, bleef ze ecliKt kind, dat nog altijd het meest M - hoorde, dat als vanouds alles me'^^ besprak en geen beslissingen der eerst te vragen, of zij er som» op tegen hadden. Zij zelf vond dai best, eigenlijk vanzelfsprekend, z ze, er nog bij in waren; maar ze n heel gauw gemerkt, dat Huub daai ders over dacht. Huub had er vo^' geen bezwaar tegen om zich zow™ nodig was, aan de vaste ës"^'°°^i^f huis te onderwerpen, maar voor o wou hij zijn eigen baas wezen e bij alles verantwoording hoeven i aan zijn schoonouders. Huub, oen J' was er de oorzaak van, dat er andere kant toch ook weer zovee anderd was. De verhouding tusse en juffrouw Hanselaar deugde n de Van Brie am zullen blr het Ministerie itaat wegens ve [sters in het w( -ndere verkee een rijbaanve ijstrookindicat «perking. Voor ''erk zal, te beg plijke, telkens lang afgeslote. ■^jf overige rij s drie besch eer in de dru et vorkeer uit tmg betekent Img. Deze zal orden aangeg( an zal gedure snelheidsbepei •per uur. Voor; zone zullen van 90 km s over een len de westelijke eidsbeperking het verkeer ts twee rij stro maatregelen zij an en duren v De tweede ■t pas volgend verband met wg weer in d het werk aan het noord-zui ■jaar. Ook dat den duren. de onvermi yerkeer zovee IS een uitgebr porpen. Daarbij |Ke doorstromi l.een onder i?male veilighe ^er als doel ge ?or het afsluit! r„^ brug (telken y. blijven er zullen in J's drie'rijstrok Igesteld. Daaryc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1969 | | pagina 2